FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Next
AutorPoruka
milutins
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
BROJ POSTOVA: : 3253
REPUTACIJA : 90
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 59

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:14

Hajde pukovnik ili Stanko objasnite malo ovu garavushu.
Proizvodjac,koliko ima KS,cilindara?Malo detalja.

Poručnik
Poručnik
bojnik

BROJ POSTOVA: : 2657
REPUTACIJA : 236
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 56
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:20

evo jedne koja je u zagrebačkom muzeju
Parna lokomotiva br. 7, tender i željeznička kola AD-14 u službi Gradske željeznice Zagreb - Samobor (Samoborček). Tehnički muzej Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Fn809nf73wfe9bltnnnb

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:23

U Rajlovcu je bila jedna gotovo identicna ovoj ,zvali smo je Bosna.
Kod mene u kraju je saobracala tzv "madjarica.
Ova moze lako biti iz perioda dva rata-mozda dobijena od Njemacke kao ratna odsteta??

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
purger

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4446
REPUTACIJA : 557
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 55
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:24

Kako se zvala posada takve jedne parnjače?
Predpostavljam logično da se sastojala od dva člana ložača(fizikalca Smile ) i vozača.Eto može neko pobliže ako zna Smile

Kapetan I klase
Kapetan I klase

BROJ POSTOVA: : 4083
REPUTACIJA : 297
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:27

Mašinovodja/strojovodja i ložač....
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:32

Nišanđija, prvi dodavač i punilac, hehehehe ja kao artiljerac morao sam okrenuti na šalu

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 W59u3q9snkmebpw31g

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:34

@milutins (citat):
Ova moze lako biti iz perioda dva rata-mozda dobijena od Njemacke kao ratna odsteta??

jel ova

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 8jds633jivjqhasa1vv0

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:37

Lako moze biti daje iz programa humanitarne pomoci UN-tzv UNRRA program.
Imam slike dvojke,sedmice i dvadesetjedinice-sve tri su iz UNRRA.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime29.01.14 21:44

@bojnik (citat):
@milutins (citat):

jel ova

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 8jds633jivjqhasa1vv0
 Very Happy  JESTE,imam sliku koju sam napravio 2008 godine,samo sto su na mojoj ove zavjese napolju,isti trupci natovareni,nema ove ograde,na tom prostoru kod mene leze stari tockovi od lokomotiva  Very Happy 
 Very Happy

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1465
REPUTACIJA : 113
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 71
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 7:42

@milutins (citat):
Hajde pukovnik ili Stanko objasnite malo ovu garavushu.
Proizvodjac,koliko ima KS,cilindara?Malo detalja.

Ako misliš na lokomotivu iz Samobora koju je postavio bojnik, ona nije nikada vozila na pruzi Zagreb - Samobor (Bregana). Dopremljena je negdje iz Bosne da odglumi lokomotivu Samoborčeka, a podatke o njoj ne znam. Vagoni jesu Samoborčekovi i vozio sam se u oba tipa. Naročiti gušt bio je voziti se ljeti u otvorenom vagonu. A ti otvoreni vagoni su inače bivše i prepravljene prikolice bečkog tramvaja.
Uprava nekadašnje Vicinalne željeznice Zagreb - Samobor d.d. (poslije rata GŽZ - Gradske željeznice Zagreb) nabavljala je gotovo isključivo rabljene lokomotive s drugih pruga, ili ih je uzimala u najam. Najviše ih je u voznom parku bilo devet.
Jedina novonabavljena lokomotiva bila je broj 7, kupljena 1930. od tvornice Orenstein-Koppel u Berlinu, koja se danas nalazi u Tehničkom muzeju u Zagrebu. Da ne prepisujem podatke o njoj evo ih u slici (i prilici):

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 PHfrgVH

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 WfEaUf4

Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 7:46

@purger (citat):
Kako se zvala posada takve jedne parnjače?
Predpostavljam logično da se sastojala od dva člana ložača(fizikalca Smile) i vozača.Eto može neko pobliže ako zna Smile
Posadu parne lokomotive činila su u pravilu dva čovjeka - strojovođa i ložač. Na JŽ su postojale samo dvije iznimke - lokomotive serije JŽ 32 i serije JŽ 11 iz sastava Plavog vlaka.
Lokomotiva serije JŽ 32 (MAV 601) bila je najjača parna lokomotiva na prugama bivše Jugoslavije (1.750 ks). Proizvođač je tvornica GANZ-Mávag u Budimpešti. U proizvodnji su bile od 1914. do 1920., a osim JŽ koristile su ih još i MAV (Mađarska), ČSD (Čehoslovačka), CFR (Rumunjska) i FS (Italija).
Lokomotiva MAV 601 projektirana je specijalno za tešku vuču na brdskoj pruzi Rijeka - Moravice (tada pod mađarskom upravom). S obzirom na male radijuse zavoja izvedena je u konfiguraciji s dvostrukim pogonom, tzv. Mallet koncepcija s 2x3 vezane (pogonske) osovine. S obzirom na snagu trebalo ju je pojačano ložiti, pa su u posadi bila dvojica ložača.
U doba JŽ lokomotive su korištene na pruzi Rijeka/Sušak - Moravice i Knin - Split. Poslije II. SR na Riječkoj pruzi zamijenile su ih lokomotive serije JŽ 38 (britanska Liberation Class, kod nas poznate po natpisu UNRRA). Svoj radni vijek završile su 1962. na pruzi Knin - Split, a zamijenile su ih novonabavljene dizel-lokomotive serije 661 (popularno zvane Kennedy). Na žalost i na sramotu, ni jedan od ovih impozantnih i u svoje vrijeme izvanrednih strojeva nije sačuvan.
Lokomotiva 32-021 u Kninu:
Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 VKz0bZj
Teretni vlak s lokomotivom JŽ 32 negdje oko Knina:
Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 VBNI4pz
Lokomotive serije JŽ 11 u redovitom prometu posluživali su strojovođa i jedan ložač. Godine 1947. nabavljene su od tvornice GANZ-Mávag u Budimpešti tri takve lokomotive za vuču Plavog vlaka, obojene u odgovarajuću shemu bojanja. Plavi vlak su vukle sve do 1957., do nabavke dizel-hidrauličnih lokomotiva serije 761 iz Njemačke. Uz strojovođu su ih posluživala po dvojica ložača (da nam drug Tito ne zakasni u lov na divojarca ili kakvog drugog dvopapkara). Sve tri su sačuvane - 11-015 u Zagrebu, 11-022 u Beogradu i 11-023 u Ljubljani.
Lokomotiva 11-015 na Glavnom kolodvoru u Zagrebu (danas je u dvorištu Hrvatskog željezničkog muzeja):
Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Yhj83Yf
Lokomotiva 11-022 na Glavnoj železničkoj stanici u Beogradu.
Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 WnJIcid
Lokomotiva 11-023 nalazi se u hangaru Železniškog muzeja Ljubljana-Šiška.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
BROJ POSTOVA: : 2100
REPUTACIJA : 119
ČLAN OD: : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 11:23

U Velikom Grđevcu (mjesto nedaleko Bjelovara) se nalazi Centar Mato Lovrak i u njemu je izložena poznata kompozicija iz dječijeg filma "Vlak u snjegu". Taj i vlak koji je bio izložen u Memorijalnom centru Jasenovac (ne znam da li je i sada tomo) su restaurirani u u radionama Službe vuće vlakova Zagreb, RJ Ložiona Bjelovar. Vagoni su restaurirani u kolnoj radioni a lokomotive u radioni održavanja parne vuće. Majstori su bili Vlado Vardaj, Slavko Cuvaj ..... a radovima su rukovodili Boško Tomić tada šef kolne radione i Selimir Ognjenović tada šef vuće. Neki od njih su još živi i osobno ih poznajem jer su radili na željeznici (doduše pred penzijom) i u moje vrijeme. Kako me to sad zaintrigiralo pitat ću za moguće nekakve slike.

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Centar_mate_lovraka_2

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 13:12

@pukovnik (citat):
vlak koji je bio izložen u Memorijalnom centru Jasenovac (ne znam da li je i sada tamo) 

Da, još je tamo i nedavno je obnovljen (foto Toma Bačić, forum zeljeznice.net):

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 BItPsnL

Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 13:13

Usput i kratak osvrt na modelarstvo. Danas mi je iz Vira pri Domžalah stigla ljepotica JŽ 643-025 koju sam odavno želio imati u kolekciji:

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 WjoSEN8

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 SxxzbJy

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 LuF7H9C

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 13:32

@bojnik (citat):
evo jedne koja je u zagrebačkom muzeju
Parna lokomotiva br. 7, tender i željeznička kola AD-14 u službi Gradske željeznice Zagreb - Samobor (Samoborček). Tehnički muzej Zagreb

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Fn809nf73wfe9bltnnnb

Bravo Stanko  Very Happy  "SEDMICA"jeste iz Bosne,znaci nije originalni samoborcek kao sto si naveo.Pripadala je drzavnim zeljeznicama JDZ/JZ, iz programa je UNRRA,dobijena izmedju dva rata kao deo njemacke reparacione isporuke za naknadu ratne stete napravljene tokom Prvog svjetskog rata.
U avgustu 1967 snimljena je u Zavidovicu-podatak iz knjige Zavidovici kroz historiju-Jusuf Mujkic,izdane 2003.

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 13:38

E sad bi joj trebalo pronaci vozni red u Bosni,kako je slikana u Zavidovicu imamo neku osnovu-negdje vjerovatno postoje stari spiskovi?

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 13:47

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Kruq

Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 14:24

Milutine, Iz programa UNRRA neće biti sigurno, jer je UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) osnovana kada i OUN - 1945. godine. Lokomotive su između dva svjetska rata (a i poslije II. SR) dobivane na ime reparacija i to za obje vrste kolosijeka - normalne i uskotračne.
Prema knjizi ''Uskotračna željeznica Zagreb - Samobor'', autori Milan Holjevac i Željko Jamičić, izdanoj u Zagrebu 1986. godine (imam je kod kuće) lokomotiva broj 7 - ona u Tehničkom muzeju - nabavljena je kao nova izravno iz tvornice i korištena je isključivo na pruzi Zagreb - Samobor - Bregana. Dakle, BiH nije vidjela.

Iz BiH su nabavljene tri parne lokomotive, od kojih su stvarno vozile samo dvije: JŽ/GŽZ 71-006 i JŽ/GŽZ 80-008. Prva je ubrzo prodana Željezari Jesenice gdje je završila karijeru, dok je druga nakon kratke eksploatacije otpisana zbog istrošenosti i godinama je stajala na sporednom kolosijeku u Samoboru (ja se penjao po njoj). Ona treća, koja je danas u Samoboru kao spomenik, nikada nije vozila prugom Samoborčeka i dobavljena je iz razloga jer nije bilo ni jedne izvorne Samoborčekove lokomotive (osim Sedmice u muzeju). Iz BiH su također nabavljene dvije dizel lokomotive koje su vozile do kraja Samoborčeka: M-31 i M-32. Pripadale su poduzeću Šipad i bile su stacionirane u Ilijašu kod Sarajeva.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 14:39

Baš lijep Đuran. Budi uspomene Very Happy

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 14:49

Hvala na ispravci-kakva greska,barem je za "dupli minus".
Kako sam mogao da ubacim UNRRA izmedju dva rata prije osnivanja UN i sam se pitam? Very Happy ?
E sad,naveo sam izvor,po meni primarnog tipa(a ne sekundarnog "rekla-kazala),imam tu knjigu gdje je "sedmica"snimljena u Zavidovicima?
Drago mi je da navodimo izvore.
Gdje je nastupio problem,vjerovatno u numeraciji?

ps-ponovo pazljivije procitah tvoj post.
Znaci sve je ok,osim sto nije iz programa UNRRA?Ili sam opet napravio previd-da li je "bosanka" ili ne spomenuta bojnikova lokomotiva?

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 15:04

@milutins (citat):
da li je "bosanka" ili ne spomenuta bojnikova lokomotiva?

Ne, no, nein, њет.  Wink 
Moguće je ta Bosanka neka druga lokomotiva koja je također nosila broj 7, recimo ako je pripadala voznom parku nekog poduzeća (a ne JŽ). Takvih lokomotiva je bilo puno i imale su ih velike tvornice, drvna industrija i slično.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 15:11

OK,hvala,kontaktiracu primarni izvor,kao i Nenada na Floridu.
Njih dvojica su ziva enciklopedija vozova BiH.

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 15:25

@pukovnik (citat):
Baš lijep Đuran. Budi uspomene.

I meni. Takav je vukao moj brzi (vraćao sam se s izviđačima iz Šibenika) od Knina do Zagreba 1970. godine. Do Gračaca je imao zaprežnu lokomotivu 661, a od Ličkog Lešća do Plaškog potiskivalicu 642.
Modele 642 i 643 je dizajnirao g. Branko Kovač, vlasnik firme MOKO iz Vira pri Domžalah. Mehanika je od njemačke firme Piko, koja i proizvodi modele ali pod imenom MOKO. Vjerno su izrađeni i najsitniji detalji. G. Kovač je uložio vlastita sredstva u modele 642 i 643, čime je raspametio domaće modelare - navalili smo k'o nezdravi. Đuran je izrađen u 5 varijanti i s različitim brojevima - 2 verzije serije 642 (SŽ) i 3 verzije 643 (JŽ i SŽ). Cijena pojedinačnog modela je sasvim pristupačna za tako skup hobi - 169 € + poštarina (za Hrvatsku 7 € kao preporučena i prioritetna pošiljka).
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 15:36

@pukovnik (citat):

Sta znaci "Duran"?D se ne odnosi na Djuro Djakovic?Ovo za budi uspomene pretpostavljam da si je vozio.

purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 15:46

@stanko (citat):
Usput i kratak osvrt na modelarstvo. Danas mi je iz Vira pri Domžalah stigla ljepotica JŽ 643-025 koju sam odavno želio imati u kolekciji:

A ko ti je to poslao?Ne interesira me ime nego od kud taj uradak lokomotive nečiji ručni rad ili neki serijski izrađen model?

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 15:52

@milutins (citat):
@pukovnik (citat):
Sta znaci "Duran"?D se ne odnosi na Djuro Djakovic?

Da, Đuran ili Đurica znači Đuro Đaković. Tvornica u Slavonskom brodu proizvodila je lokomotive serija 642 (od 1961.) i 643 (od 1967.) po licenci francuske tvornice Brissonneau and Lotz.
Kada uzmognem vremena staviti ću prikaz glavnih serija lokomotiva (parne, dizel i električne) koje su vozile ili još voze na prugama ex JŽ i država nasljednica.

Stanko1: komentar modifikovan dana: 30.01.14 15:55; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 15:53

@purger (citat):
@stanko (citat):

A ko ti je to poslao?Ne interesira me ime nego od kud taj uradak lokomotive nečiji ručni rad ili neki serijski izrađen model?

Sused, daj se skoncentreraj. Pa sve ti piše nekoliko postova iznad (moj uradak u 3.25 pm).
Na vrh Go down
purger
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 16:12

To sam pročital mislio sam da je neki novi izvor Smile
To si naručil i bil na listi čekanja?
Gdje oni to nabavljaju made in?

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 16:29

@purger (citat):
To sam pročital mislio sam da je neki novi izvor Smile
To si naručil i bil na listi čekanja?
Gdje oni to nabavljaju made in?

Poslao sam u petak mail MOKO-u i pitao imaju li na zalihi JŽ 643 u bilo kojoj varijanti (643-025 ili 643-042). Odgovor sam dobio isti dan: imaju. Pa sam naručio JŽ 643-025. Uplatu sam obavio u ponedjeljak preko banke, u utorak (prekjučer) sam dobio obavijest mailom da je paket poslan, a već danas mi je stigao. Liste čekanja nema, modeli su na zalihi u MOKO-u.
Proizvođač je firma Piko iz Njemačke.
Na vrh Go down
purger
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 16:42

Kolko pjeva? Smile

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 18:07

@purger (citat):
Kolko pjeva? Smile

Nisam sasvim siguran da sam skužil kaj je pisac štel reći. Ak misliš na zvuk, Đuran prede kao mali mačić kad se slatko nasisa.
Nego, danas je veliki dan za Hrvatske željeznice - potpisan je ugovor s konzorcijem Končar & Gredelj za isporuku 44 nova motorna vlaka (16 elektromotornih vlakova za međugradski promet, 16 elektromotornih vlakova za prigradski promet i 12 dizelmotornih vlakova). To je uvjerljivo najveća investicija otkako postoje HŽ. A već je bilo i vrijeme da se zamijeni stara krama koja se polako raspada i svaki čas rikne.
Dva prototipa elektromotornih vlakova (međugradski i prigradski) već podosta dugo voze i pokazali su se vrlo dobro. Ja sam se osobno vozio u oba tipa i imam samo riječi hvale. Željezničari od struke naravno imaju neke primjedbe, koje će se valjda uzeti u obzir kod serijske proizvodnje. Dizelmotorni vlak imati će vrlo sličan izgled kao i elektromotorni, a svi će biti niskopodni.
Na slici je prototip elektromotornog vlaka za regionalni (međugradski) promet, ovdje u ulozi dječjeg božićno-novogodišnjeg vlaka Tin Express, snimljeno u prosincu/decembru 2013. Već je stekao i nadimak - Som:

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 RIkUMlm

Na vrh Go down
purger
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 18:30

Mislio sam na cijenu? Smile

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 19:41

@purger (citat):
Mislio sam na cijenu? Smile

I to sam već napisao: 169 €. Za tako kvalitetan model i relativno malu seriju više nego pristupačno.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime30.01.14 23:11

Nekada su zeljeznicari radili u tzv turnusu 12/24/12/48.
12h rada,24h odmora,12h rada,48h odmora.
Da li se takva praksa zadrzala do danas ili je radno vrijeme klasicno 8 sati dnevno?
Koliko li sam se puta prosvercao sa K15 za Sarajevo,komsija mi radio na zeljeznici a ja koristio njegove povlastice  Smile

Poručnik
Poručnik
pukovnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 0:13

@milutins (citat):
Nekada su zeljeznicari radili u tzv turnusu 12/24/12/48.
12h rada,24h odmora,12h rada,48h odmora.
Da li se takva praksa zadrzala do danas ili je radno vrijeme klasicno 8 sati dnevno?
Koliko li sam se puta prosvercao sa K15 za Sarajevo,komsija mi radio na zeljeznici a ja koristio njegove povlastice  Smile

Turnus 12-24-48 se odnosio na recimo stanično osoblje tipa otpravik vlakova, skretničari, mehaničari u servisu, nadzornici lokomotiva, izdavaći goriva...... . Strojno osoblje je također imalo turnus u putničkom prometu ali u smislu da si znao kada ideš u službu i koji vlak voziš. Strojovođe u teretnom prometu su bili obvezni svaki dan nakon 18.00 sati pitati telefonom za raspored službe koji je radio nadzornik lokomotiva. Do nesreće 1974 godine u Zagrebu to je bio iscrpljujući posao jer su strojovođe znale provesti u službi i po 50 sati. Nesreća se dogodila kada je Direkt Orijent na relaciji Atena - Zagreb - Dortmund 30. kolovoza 1974. godine u 22.40 sati pri brzini od 103 km/h uletio na Glavni kolodvor pa je došlo do prevrtanja. Poginule su 153 osobe a oko 90-tak ih je još bilo ozlijeđeno. Strojovođa Nikola Knežević i asistent Stjepan Varga su ostali neozlijeđeni a lokomotiva neoštećena. Na kasnijem suđenju strojovođa je dobio 15 godina a asistent 8 godina zatvora. Kao olakotna okolnost im je uzeto da su bili premoreni već u Vinkovcima jer su do tada radili puna dva dana. Do trenutka nesreće imali su 52 sata neprekidne službe. Nakon toga se stanje bitno popravilo u smislu da ti neprekidna služba nije smjela trajati duže od 12 sati, ako ti je vrijeme službe isteklo u nekoj usputnoj stanici (govorim o teretnom prometu) sat vremena prije isteka službe bio si obvezan upozoriti otpravnika vlakova da ti izlazi vrijeme i ako nisu mogli osigurati prioritetan prolaz jednostavno si u stanici gdje ti je isticala služba zaustavio vlak i čekao smjenu. Ukoliko si došao u neko od čvorišta ( Sl.Brod, Vinkovce...) predao si službu i išao na obavezan odmor koji nije smio biti kraći od 8 sati ali je bilo dozvoljeno da ako pristaneš ideš na povratnu vožnju u domicil nakon 6 sati odmora. Ponekad se to vrijeme znalo otegnuti i na 12 sati odmora ali tada je bilo dozvoljeno da zbog dugog odsustva od kuće se možeš vratiti u domicil u takozvanoj režiji (prvim vlakom koji ide u tvom smijeru kao putnik). Po predaji službe bio si slobodan najmanje 12 sati ali si morao navećer zvati da vidiš kad si opet pisan u službu pa se tako znalo desiti da si recimo službu predao (govorim o sebi dok sam bio u teretnom turnusu i prije nego što sam prešao na rad u Bjelovar) ujutro u 08.00 sati, prvi vlak za kući imao u 10.00, stigao kući u 12,00 i kada si pitao raspored bio si pisan u službu recimo drugo jutro u 02.40 sati. Kako je prvi vlak iz Bjelovara išao za Zagrebu negdje oko 04.00 sati da bi na vrijeme došao u službu išao sam zadnjim večernjim vlakom i onda spavao u Zagrebu u ložioni u prostoriji koju smo popularno zvali "paščara" jer nije imala normalne krevete, već nešto sklepano preko ćega je bila strunjača. Ako se nadzorniku ukazala potreba za strojovođom probudio te je ranije a ako ne onda ti je služba počinjala u vrijeme kad si se trebao po rasporedu javiti. Nije to bio lak posao ali je bio dinamičan i zanimljiv a i bile su dobre plaće te privilegija beneficiranog radnog staža u smislu da ti se na 24 mjeseca rada dodavalo još 12 mjeseci.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 0:26

Bila je to prava katastrofa!
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 0:39

@dinosaurus (citat):

Bilo je još dosta udesa (u nekima sam i sam sudjelovao) ali ako se ne varam mislim da je to bila najveća željeznička nesreća u bivšoj državi.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 0:42

@pukovnik (citat):
@dinosaurus (citat):

Bilo je još dosta udesa (u nekima sam i sam sudjelovao) ali ako se ne varam mislim da je to bila najveća željeznička nesreća u bivšoj državi.

Ja sam to sve napustio u samom startu...

Stalać,Zlatibor.......Da to je bila najveća.

Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 6:28

@pukovnik (citat):
@dinosaurus (citat):

Dobro se sjećam te nesreće. Za nju sam saznao preko televizije u stražarnici u Đinovcima. Vlak nije bio Direct Orient nego izvanredni brzi (za gastarbajtere) Atena - Dortmund. Stoga je bio sastavljen od starijih vagona DB, kakve su Nijemci tada koristili samo na lokalnim prugama i za ovakve ''hajvan eksprese''. Vagoni su imali visoko težište što je doprinijelo prevrtanju, dok je lokomotiva s niskim težištem ostala na tračnicama. Knežević i Varga su se probudili od tumbanja prilikom prelaska skretnice, zaveli brzo kočenje i zaustavili se na peronu. Knežević je vidio da nema vagona i rekao Vargi: - Štef, gotovo je.
Strojovođa i pomoćnik spavali su i ranije. Primjerice preko mosta na Česmi između kolodvora Ludina i Novoselec, gdje je S-zavoj i brzina je ograničena na 80 km/h, prošli su (prema tahografu) sa preko 100 km/h. Preživjeli putnici su pričali da se vlak nagnuo i cvilio, a komentirali su ''ovaj je ili pijan ili lud''. Da se tada netko sjetio povući ručicu kočnice za opasnost…
Nakon nesreće prva je u pomoć priskočila vojna policija, koja se tada nalazila u Branimirovoj. Vojnici su kasnije pomagali i u prikupljanju posmrtnih ostataka, a to je bio tako gadan posao da su se smjenjivali svakih deset minuta.
Mjesec i pol dana nakon te nesreće vraćao sam se kući iz vojske noćnim ekspresom iz Beograda. Cijelu dionicu od Novske do Zagreba sam prostajao u hodniku i pratio kojom brzinom se krećemo, naročito na dionicama gdje vlak mora usporiti (Ludina - Novoselec i kod Ivanić Grada). Vrag ne spava, pa nisam spavao ni ja.
P.S. Druže pukovniče, kako vidim vi ste bili strojovođa. Bilo bi baš dobro da - kad uzmognete vremena - malo opišete svoje doživljaje, koje ste sve lokomotive vozili i na kojim prugama, kakvu zgodu i nezgodu... Ha?

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
BROJ POSTOVA: : 2575
REPUTACIJA : 191
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 65
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 10:00

Jedna od velikih železničkih nesreća dogodila se 13. septembra 1979. godine u Stalaću. Noću u 1,33 časova dogodila se teška železnička nesreća u kojoj je preko 60 ljudi izgubilo živote, a preko 100 bilo bilo ranjeno. Nesreća se dogodila kada je brzi voz 771 koji ke saobraćao na relaciji Beograd-Skoplje izlazio iz železničke stanice Stalać. U tom trenutku iz pravca Kruševca naišao je teretni voz koji je saobraćao na relaciji Kruševac-Stalać i bočno udario u treći i četvrti vagon prepunog brzog voza.

Osim što je kao jedna od većih nesreća ušla u anale tadašnje JŽ, zapamćena je i u analima JNA.
Naime, među poginulima i povređenima bilo je i pitomaca prve godine Vojne Akademije, koji su krenuli na stažiranje u Skopje.

Interesantna je sudbina jednog mog kolege koji je imao žarku želju da postane pilot. Posle teških povreda u ovoj nesreći i perioda izlečenja, mogao je odmah dobiti invalidsku penziju. Ipak odlučio se da nastavi školovanje u Intendantskoj akademiji, po čijem završetku je raspoređen u vazduhoplovstvo, gde je nosio plavu-pilotsku uniformu.

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 10:15

East&West (citat):
Jedna od velikih železničkih nesreća dogodila se 13. septembra 1979. godine u Stalaću. Noću u 1,33 časova dogodila se teška železnička nesreća u kojoj je preko 60 ljudi izgubilo živote, a preko 100 bilo bilo ranjeno. Nesreća se dogodila kada je brzi voz 771 koji ke saobraćao na relaciji Beograd-Skoplje izlazio iz železničke stanice Stalać. U tom trenutku iz pravca Kruševca naišao je teretni voz koji je saobraćao na relaciji Kruševac-Stalać i bočno udario u treći i četvrti vagon prepunog brzog voza.

Sjećam se te nesreće. Malo bih ispravio jedan navod. Naime, brzi vlak nije izlazio iz Stalaća nego je u trenutku nesreće ulazio u stanicu. Teretni iz Kruševca se trebao zaustaviti na ulaznom signalu kod mosta na Južnoj Moravi i čekati dok brzi ne ode, ali je je ušao u stanicu, produžio vožnju i na izlaznoj skretnici udario u bok brzog. Lokomotiva teretnog je bila serije JŽ 642. Strojovođa i pomoćnik su vjerojatno zaspali.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
BROJ POSTOVA: : 2575
REPUTACIJA : 191
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 65
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 10:33

@Stanko1 (citat):
East&West (citat):

Sjećam se te nesreće. Malo bih ispravio jedan navod. Naime, brzi vlak nije izlazio iz Stalaća nego je u trenutku nesreće ulazio u stanicu. Teretni iz Kruševca se trebao zaustaviti na ulaznom signalu kod mosta na Južnoj Moravi i čekati dok brzi ne ode, ali je je ušao u stanicu, produžio vožnju i na izlaznoj skretnici udario u bok brzog. Lokomotiva teretnog je bila serije JŽ 642. Strojovođa i pomoćnik su vjerojatno zaspali.

Gospodine Stanko sigurno da ste vi kao fan bolje upoznati sa detaljima te nesreće. O tom događaju ja onako po sećanju i korišćenjem podataka  sa drugog foruma.  Embarassed 

Drugi deo priče čuo iz prve ruke.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 11:35

Pretpostavljam da u vreme nesreće u Zagrebu,još nije bio uveden auto-stop sistem....
Pomalo je nejasno kako prateće osoblje nije primetilo neprilagodjenu brzinu..
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 11:58

@Stanko1 (citat):
Dobro se sjećam te nesreće. Za nju sam saznao preko televizije u stražarnici u Đinovcima. Vlak nije bio Direct Orient nego izvanredni brzi (za gastarbajtere) Atena - Dortmund. Stoga je bio sastavljen od starijih vagona DB, kakve su Nijemci tada koristili samo na lokalnim prugama i za ovakve ''hajvan eksprese''. Vagoni su imali visoko težište što je doprinijelo prevrtanju, dok je lokomotiva s niskim težištem ostala na tračnicama. Knežević i Varga su se probudili od tumbanja prilikom prelaska skretnice, zaveli brzo kočenje i zaustavili se na peronu. Knežević je vidio da nema vagona i rekao Vargi: - Štef, gotovo je.
Strojovođa i pomoćnik spavali su i ranije. Primjerice preko mosta na Česmi između kolodvora Ludina i Novoselec, gdje je S-zavoj i brzina je ograničena na 80 km/h, prošli su (prema tahografu) sa preko 100 km/h. Preživjeli putnici su pričali da se vlak nagnuo i cvilio, a komentirali su ''ovaj je ili pijan ili lud''. Da se tada netko sjetio povući ručicu kočnice za opasnost…
Nakon nesreće prva je u pomoć priskočila vojna policija, koja se tada nalazila u Branimirovoj. Vojnici su kasnije pomagali i u prikupljanju posmrtnih ostataka, a to je bio tako gadan posao da su se smjenjivali svakih deset minuta.
Mjesec i pol dana nakon te nesreće vraćao sam se kući iz vojske noćnim ekspresom iz Beograda. Cijelu dionicu od Novske do Zagreba sam prostajao u hodniku i pratio kojom brzinom se krećemo, naročito na dionicama gdje vlak mora usporiti (Ludina - Novoselec i kod Ivanić Grada). Vrag ne spava, pa nisam spavao ni ja.
P.S. Druže pukovniče, kako vidim vi ste bili strojovođa. Bilo bi baš dobro da - kad uzmognete vremena - malo opišete svoje doživljaje, koje ste sve lokomotive vozili i na kojim prugama, kakvu zgodu i nezgodu... Ha?

Ako se još dobro sjećam tada brojeva vlakova (jer sam vozio i u "brzom turnusu") Direkt orijent je nosio broj 410. Vlak koji je iskoćio je nosio broj 10410 što je značilo (tu si u pravu) da je to izvanredni vlak koji vozi po voznim vremenima i sa mjestima stajanja kao i osnovni (zato sam napisao Direkt orijent). Simplon expres je nosio broj 221 a recimo Akropolis expres 291. Kada sam radio u vući Zagreb teretni turnus relacije su bile Dobova - Sl. Brod ili Vinkovci i tu se vršila smjena strojnog osoblja. Prelaskom u putnički turnus te relacije su bile do Beograda. Dovezeš brzi ili expres do Beograda i slobodan si do "svog" vlaka koji si vraćao natrag. Turnus je recimo bio zbog optimalnog vremena složen tako da si u povratku otišao do Dobove i vratio slijedeći vlak do Zg glavni kolodvor i smjena. U teretnom turnusu je ta smjena načelno bila u Zg zapadni kolodvor. Prelaskom u Bjelovar vozio sam uglavnom relacije Bjelovar - Zagreb, Bjelovar - Virovitica, Bjelovar - Varaždin i Bjelovar - Koprivnica - Gyekenyes (Đekenješ) u Mađarskoj. Ta relacija je bila vrlo delikatna jer si pored svoje morao poznavati i mađarsku signalizaciju a i vrijeme kada su u Mađarskoj još bile sovjetske vojne snage. Najdalje što si se mogao udaljiti od vlaka je bila kolodvorska restauracija a uz šinobus su sa obje strane stajali naoružani vojnici. Teretni vlak si dovozio sa "zaletom" na kolosijek bez napona i onda ga je vojska pregledala na naćin da su nekoliko njih otvarali sva vrata i pregledali vagone, nekoliko ih se popelo na vagone i pregledavalo krovove a pas njemački ovčar je prolazio ispod vagona cijelom dužinom. Bila su to luda vremena. Svaki put kada sam vozio tu relaciju molio sam Boga da se ništa ne dogodi.

PS Da se sad ne ponavljam negdje na forumu sam napisao koje sam sve serije lokomotiva vozio. U Zagrebu su to uglavnom bile elektre serije 441 i 442, elektromotorni serije 411 i dizeli serije 661. U Bjelovaru su to bili dizeli serije 712 i 812 te jedno vrijeme i elektromotorni serije 411 jer je vuća Bjelovar rasporedom imala i nekoliko parova vlakova na relaciji Koprivnica - Zagreb i obratno Zagreb - Koprivnica - Gyekenyes. Smejna bjelovarskog strojnog osoblja se vršila na naćin da si u reži vožnji išao da Križevaca i tu preuzimao službu.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 15:27

Kad te već bili kod nesreća, evo jedan neveseli članak od nedavno:

TRAGEDIJE NA TRAČNICAMA
"Pod našim vlakovima godišnje pogine najmanje 200 ljudi"

http://www.slobodnadalmacija.hr/Crna-kronika/tabid/70/articleType/ArticleView/articleId/232493/Default.aspx

"Vjerojatno vam nije poznato da ima strojovođa koji se poslije pogibija ljudi na pruzi nikada više nisu vratili za upravljač vlaka, da su napustili posao i ugrozili egzistenciju. Ima i onih koji su u karijeri pregazili i po 12 ljudi."
Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 15:45

Koliko sam čuo od prijatelja strojovođa, rekorder je čovjek koji je pregazio 14 ljudi (otišao je poodavno u mirovinu).
Jedan strojovođa ispričao mi je neobičnu zgodu. Izlazio je iz kolodvora (mislim na elektromotornom ''Mađaru'') i vozio je polako jer je morao u skretanje. Prije izlazne skretnice primijetio je čovjeka koji je legao na prugu. Uspio je u zadnji čas zaustaviti vlak, a onda je onaj sa tračnica ustao i počeo vikati: - Idiote jedan, kako to voziš!?
A jednom su strojovođa i pomoćnik u Bibinju kod Zadra jedva izvukli živu glavu. Pokupili su auto u kojem su se nalazila četvorica mladića, vjerojatno pijani jer im nije palo na pamet zaustaviti se pred znakom Stop i Andrijinim križem (to se uči u autoškoli!) i uvjeriti se da ne nailazi vlak. Sva četvorica su izgubila glave, a strojovođu i pomoćnika počela je progoniti bijesna gomila. Jedva su se spasili od linča. Toliko o prometnoj kulturi vozača cestovnih vozila i općenito stanovnika blaženog nam balkanskog prostora.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 15:49

Na zalost i kod mene u selu je bilo dosta gazenja,nekoliko slucaja i na neosiguranim prelazima puta preko zeljeznicke pruge.
Kuca mi je stotinjak metara od jednog takvog prelaza,vrlo nezgodnog,mala uzbrdica,odmah tu je i regionalni put Doboj-Modrica.Nocu nisi bio siguran da li su farovi od automobile ili od voza.
Sjecam se velike tragedije na tom prelazu za vrijeme ZOI Sarajevo 1984.
Voz je naletio na golf,cetvorica mojih kolega iz osnovne skole-strasna tragedija.
Jedan datum mi se urezao duboko u pamcenje.
16/09/1980 ,rano izjutra krenuo u vojni odsek po poziv u JNA.milicija oko pruge,poginuo mi komsija na pruzi-gazenje.
Od vecih nesreca urezalo mi se u pamcenje(neznam tacno koje godine) tragedija u tunelu Vranduk.
Ukoliko me pamcenje dobro sluzi mislim da je bio problem sa lokomotivom,nekakav pozar a ne ljudski factor?

ps tunel Vranduk odmah posle Maglaja u smjeru Sarajeva(hm,mozda nisam dobro locirao "Vranduk"-moguce  da posle Maglaja je to Sikola,a da je Vranduk negdje oko Zenice?
Vrijeme cini svoje

prepravke zbog Vranduka

milutins: komentar modifikovan dana: 31.01.14 16:03; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 16:01

@Stanko1 (citat):
Sva četvorica su izgubila glave, a strojovođu i pomoćnika počela je progoniti bijesna gomila. Jedva su se spasili od linča. Toliko o prometnoj kulturi vozača cestovnih vozila i općenito stanovnika blaženog nam balkanskog prostora.

Iz članka u linku s prethodne stranice: Shocked 

Nenad Mrgan, predsjednik Sindikata strojovođa Hrvatske, kao posebno traumatičan, spominje i slučaj kada su mještani Bibinja nakon željezničke nesreće zapalili lokomotivu i vagon.

Bibinje je inače poznato po temperamentim mještanima... hm....  scratch
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 17:37

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 1426647_505558949542852_1197025898_n

Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime31.01.14 17:39

@milutins (citat):
Od vecih nesreca urezalo mi se u pamcenje(neznam tacno koje godine) tragedija u tunelu Vranduk.
Ukoliko me pamcenje dobro sluzi mislim da je bio problem sa lokomotivom,nekakav pozar a ne ljudski factor?

ps tunel Vranduk odmah posle Maglaja u smjeru Sarajeva(hm,mozda nisam dobro locirao "Vranduk"-moguce  da posle Maglaja je to Sikola,a da je Vranduk negdje oko Zenice?
Vrijeme cini svoje

Tunel Vranduk je između Žepča i Zenice, točnije između stanica Nemila i Jelina.
U tunelu Vranduk došlo je do samozapaljenja dizel lokomotive serije JŽ 662. Ta lokomotiva je bila izvorni proizvod tvornice Đuro Đaković, a pogonsku skupinu činila su dva dizel motora istog tipa kakvi su ugrađivani u seriju 642. Lokomotiva je imala snagu od 1.650 ks i maksimalnu brzinu od 120 km/h. ŽTP Sarajevo je svojedobno kupilo 17 takvih lokomotiva. Četiri primjerka kasnije je otkupilo ŽTO Novi Sad i raspoređene su u vuču vlakova Sombor, dok su ostale kasirane.
Lokomotiva sama po sebi nije bila loša i bila je lijepo oblikovana, ali je imala jedan veliki problem: sklonost samozapaljenju (zbog neke tehničke greške u konstrukciji). Osim one u tunelu Vranduk izgorjela je i jedna u stanici Crvenka osamdesetih godina, pa su je somborski strojovođe nazvale Skylab. I inače je bila baksuz-lokomotiva - jedna je stradala 1973. u sudaru u Semizovcu, a jedna je razbijena početkom osamdesetih u Beogradu. Bila je na brzom vlaku Beograd - Sombor i u kabini se nalazio osim strojovođe i neki željeznički glavonja iz Sombora. Po sistemu ''daj da ja malo vozim'' strojovođa ga je morao pustiti da upravlja lokomotivom. Na rasputnici Savski Most morali su stati na crvenom signalu da propuste vlak iz suprotnog smjera (most je jednokolosječan), ali bedak nije znao zakočiti pa je lokomotiva udarila u tzv. bika (grudobran) i razbila se.
Lokomotiva JŽ 662:

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Lro3344

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Za prijatelje željeznice i željezničke modelare - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare
Na vrh 
Stranica 4/16Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Next