FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)

Go down 
+13
ianmarkk
Max Blitz
mehikanec
lacoš
LUPE44
Srdjan Radovanov
zonta
zastavnik
kapija
Bogart
ludi slovenac
obradovic
purger
17 posters
AutorPoruka
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime21.07.14 19:53

mehikanec (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

To je samohodni top M36  90mm-koji je "služio" u JNA

Sad je u muzeju u Pivki  Very Happy
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime22.07.14 7:51

purger (citat):
Hrpa gvožđa slično tenku ali onako malo veče i višlje.
Koliko se sječam trošilo je negdje oko 500lit na sat(moguće da sam i pogriješio davno je to bilo).
Kad smo izlazili s njima van na vožnju na poligon Raštević (cesta Benkovac-Biograd) ljudi su stajali s autima i gledali,buka neopisiva.....
Poslje odsluženja dobio sam papir da mogu upravljat svim gusjeničarima i radnim strojevima.
Završilo je to u prvoj kanti za smeće.

Trošilo ogromno i to benzina, jer su amerikanci ugradili avionske motore (?). Ne sečam se koliko ali kad smo stigli iz Pule u Koper, trebali smo na pumpu, rezervoari prazni, znači cca. 100km i prazni rezervoari, potrošnja nenormalna.  Crying or Very sad 
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6157
ČLAN OD: : 2011-01-25

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime23.07.14 9:32

mi u NISU  smo imali ruske kamione benzince.svaki put kad smo izlazili na teren za nama je isla cisterna sa benzinom.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime23.07.14 10:48

vladimir (citat):
mi u NISU  smo imali ruske kamione benzince.svaki put kad smo izlazili na teren za nama je isla cisterna sa benzinom.

Išli bi cisterne za nama ali mi nismo vozili putem nego preko brda i dolina. Pa onda su i ovi sovjetski kamioni trošili puno, previše!
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime26.11.14 1:52

kapija (citat):
ovo čudo traktor ats-59jemo vozili kod benkovca na tenkodromu
             
[You must be registered and logged in to see this image.]  

nekoliko karakteristika o traktoru  inače je taj ATS 59 imao motor sa 12 cilindara i trošio 70 litara nafte/h,težak je oko 10 tona...zimi je teško palio pa se koristila za paljenje boca sa kompr.vazduhom.U JNA se za njega kačio ''long tom'' top M1 kalibra 155mm...U ATS je sedala kompletna posluga (14 vojnika) i ''borbeni komplet'' od 24 granate+barutna punjenja.
Ako uđete s njim u njivu nećete više izaći ako nagazi mekšu zemlju...pogotovo s topom teškim 12,5 tona...Vrlo osetljiv na maltretiranje ''pod kvačilom'' koje može da otkaže za čas ....

Pošto ima oznaku ATS-59 , znaći da je to napravljeno na postolju tenka  T54 ili T55.Istu osnovu imaju i izvlakać tenkova, nosać mosta ,ZSU  57/2- PA samohodka sa dvije cjevi , kopać rovova . Tenk ima automatsko kvaćilo i samo njime se može i voziti , osim kod parkiranja na teretni vagon i fino parkiranje u garaži. Što se tiće paljenja , važi predgrijavanje motora , pa onda zraćno paljenje na boce.
Na vrh Go down
VP8164
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2017-08-12
M(j)esto Novi Sad

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime12.08.17 22:34

Ja sam u Mariboru (septembar 90./jun 91.) služio na M36. Nisam bio vozač. Prvo poslužilac, nišandžija, a onda komandir odeljenja (desetar).

2. samohodna baterija (samohodke M36), ?? mešovitog protivoklopnog artiljerijskog diviziona (MPOAD) 195. motorizovane brigade, 5. vojne oblasti. Smile


Jedan od vozača je bio Zalar Sebastijan iz Postojne. Došao je u jedinicu posle obuke. Jedino se njegovog imena sećam...

Pozdrav svima od Marka iz Novog Sada.
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek


BROJ POSTOVA: : 447
ČLAN OD: : 2016-02-26

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime13.08.17 18:24

VP8164 (citat):
Ja sam u Mariboru (septembar 90./jun 91.) služio na M36.

 Sad, je li bio M36 ili 55 ili 84 ?
Sijećam se, da su nas, odabrane dobrovoljce, na tenkovskom poligonu poslali u kanal. "Zabij glavu među ramena, savij kragnu i čekaj da pređu tenkovi preko !" Dok čekaš, pitaš se, da li su stijene kanala stvarno dovoljne jake ?
 A onda samo slijedi buka, prava kiša pijeska, kamenja i kamenčića.
Na vrh Go down
VP8164
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2017-08-12
M(j)esto Novi Sad

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime13.08.17 19:26

Mi smo bili samohodna artiljerija na samohodnom oruđu (topu) M36. Ima slika ovog topa iznad.
Nije u pitanju tenk. već baš samohodni top.
Na vrh Go down
Sponsored content





VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA) - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Nikšić VP 6523 izviđači
» Vozač tenka
» Osijek - Bijela kasarna 'Milan Stanivuković'
» GJORČE PETROV SKOPJE VP 3615 KLASA JUL 1991.
» Rijeka 1976-1978 Vozač motornih vozila!

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: