FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Špijunaža u JNA

Go down 
+48
Tuki
jozl52
Doktor Živago
Mladjo
Brkakougar
gungaba
GSZN
mat jaz
gerard ford
PORUCNIK
arcibald01
Četni evidentičar
Kaplar M
dražen
SveJug
Delboy
dinosaurus
Kemo Specijalac
Matrix
BORUTUS
pera84
milutins
pukovnik
lacoš
Colonelo54
BEOGRAD
dojran
Sekeres Dragan
Miroslav Jovanović
bojnik
Stazio
vladimir
Pero™
pozdravigasokoleejsokole
Atila
missar
Rodic Zeljko
East&West
dpuric
purger
Gargamel
Boske
VBČ
Max Blitz
zastavnik64
alexandar
Gringo
ajdedadanimaajdedanocima
52 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 4:58 pm

dpuric (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]

Kome je sve službeno izrečena smrtna kazna zbog Informbiroa od poznatijih osoba? scratch
Znam za Vladu Dapčevića, bilo ih je vjerojatno još.... ali je li nad kime stvarno (službeno) i izvršena?
Tzv. 'nesretnih slučajeva' na Golom otoku je sigurno bilo, kao i likvidacija 'pri pokušaju bijega'.

Više puta sam pročitao da je u slučaju stvarne vojne intervencije u Jugoslaviji od strane SSSR-a i njegovih satelita bila predviđena fizička likvidacija svih zatvorenika informbiroovaca na Golom otoku, ali samo u tom slučaju.
Podatak mi se čini dosta nestvaran, mada nije nemoguć, jer bi od tih ljudi Rusi sigurno formirali neku svoju marionetsku vladu u Jugoslaviji, kao i regrutirali zapovjedni kadar u budućoj vojsci i policiji.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 5:01 pm

Zbog toga je, izmedju ostalog, logor i formiran na Golom otoku - sto dalje od Rusa.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 5:15 pm

dpuric (citat):
Zbog toga je, izmedju ostalog, logor i formiran na Golom otoku - sto dalje od Rusa

Tako je, Goli otok je bio najprikladniji za tu svrhu i najudaljeniji od sjeveroistočnih granica gdje se očekivao prvi tenkovski udar.
Otok nije prvi put postao zatvor, odnosno logor, u Austrougarskoj je tamo bio logor za ruske zarobljenike u I. svjetskom ratu.
Ranije je bio i povremeno naseljen. Služio je i kao ribarsko utočište od nevremena.
Otok nije baš sasvim bez vegetacije, ima i nešto borove šume, bio sam na njemu 2004.g.
Svakako zanimljivo za pogledati, otiđite tko će imati prilike ljeti kad ste na odmoru na moru.
Sad mnogi organiziraju jednodnevne turističke izlete. Very Happy
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 5:28 pm

Koje podatke ja imam.
Kao pristalice Informbiroa (a time i spijuni) na smtr su osudjeni Slavko Rodic (kasnije proglasen narodnim herojem)?!, Arso Jovanovic (ne V.Dapcevic on je osudjen) a u Crnoj Gori posto je formiran Preki sud likvidirana su citava partijska rukovodstva koja su se odmetnula a nisu stigla da prebegnu u Albaniju i to za gradove Cetinje, Bijelo Polje, Andrijevica, Pljevlja i Kolasin. U to vreme u Sloveniji su odrzani Dahauski procesi gde je pod optuzbom za spijuniranje u korist Zapada streljana 11 lica.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 5:38 pm

Arso Jovanović je ubijen od strane granične patrole pri pokušaju bijega u Rumunjsku 1948.
V. Dapčević je bio osuđen na 20 godina robije zbog tog istog pokušaja bijega, a kasnije, 1975., i na smrtnu kaznu, pa mu je zamijenjena ponovo sa 20 god. robije.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 6:43 pm

dpuric (citat):
Aleksandar Rankovic je na sednici Savezne skupstine 1. februara 1951. g. izne podatak da je od 1945 do tada kroz zatvore proslo 3.700.000 ljudi a da je 686.000 likvidirano.Prema ovom podatku prethodni je minoran.

Stvarno, od kud ti ovo?
Iz koje Simićeve knjige? Pročitao bih više.....Zato jer se ne sjećam takvog podatka, a ovo je otprilike ono što sam ranije naveo kod čitanja Simićevih djela - ja se iznerviram na ovakve tvrdnje i pustim knjigu neko vrijeme, dok ne smognem snage za ponovo čitanje. Rolling Eyes

Na onom linku koji si naveo poslije tako se ne navodi.
A pogrešan način računanja je uzeti podatke od samo jedne godine gdje je toga bilo dosta, pa množiti puta 10 ili 20 (ili 45!), to je krivo. No
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 7:08 pm

Max Blitz (citat):
dpuric (citat):
Aleksandar Rankovic je na sednici Savezne skupstine 1. februara 1951. g. izne podatak da je od 1945 do tada kroz zatvore proslo 3.700.000 ljudi a da je 686.000 likvidirano.Prema ovom podatku prethodni je minoran.

Stvarno, od kud ti ovo?
Iz koje Simićeve knjige? Pročitao bih više.....Zato jer se ne sjećam takvog podatka, a ovo je otprilike ono što sam ranije naveo kod čitanja Simićevih djela - ja se iznerviram na ovakve tvrdnje i pustim knjigu neko vrijeme, dok ne smognem snage za ponovo čitanje. Rolling Eyes

Na onom linku koji si naveo poslije tako se ne navodi.
A pogrešan način računanja je uzeti podatke od samo jedne godine gdje je toga bilo dosta, pa množiti puta 10 ili 20 (ili 45!), to je krivo. No

Podaci sa ovog posta su objavljeni u okviru jednog intervjua Simica na jednoj BiH TV stanici.Novinar je naveo podatke i izvor (A Rankovic) a Simic je rekao da je za to cuo ali da ne moze da komentarise.
A Link sam naveo jer je izrazena sumnja da je Rankovic izjavljivao bilo sta u vezi informbirovskih zrtava. Navedeni link je u funkciji dokaza da je Rankovic ipak o tome govorio a ne potvrda podataka iz prethodnog posta.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 7:14 pm

dpuric (citat):
A Link sam naveo jer je izrazena sumnja da je Rankovic izjavljivao bilo sta u vezi informbirovskih zrtava. Navedeni link je u funkciji dokaza da je Rankovic ipak o tome govorio a ne potvrda podataka iz prethodnog posta.

Ok za link, navode se neki podaci i brojke koji ipak nisu toliko astronomski.
Rekao sam već za Simića, ne volim takve autore jer svako malo u njihovim knjigama naiđeš na neki podatak za koji ostaneš 'paf'.
Ranković je sigurno pričao o Golom otoku, a koliko i s kim sve...... Question
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 7:19 pm

Ako se uporede podaci sa datog linka onda je otprilike Lopusina u pravu jer su relativno priblizni.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 7:27 pm

dpuric (citat):
Ako se uporede podaci sa datog linka onda je otprilike Lopusina u pravu jer su relativno priblizni.

Ok, nisam sad Lopušinu ni spominjao, mislim da bismo se mogli složiti da je realniji, ali svakako uz senzacionalistički pristup.



Ukazao bih na jedan novi izvor koji se tiče teme, od još kontroverznijeg autora:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Knjige imam, ali ih još nisam sasvim pročitao. Ima svega unutra..... Suspect

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 7:34 pm

Izgleda zanimljivo
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 7:47 pm

dpuric (citat):
Izgleda zanimljivo

Knjige su jeftine, to je ono izdanje za kioske, ne znam sad što sve vama izvan Hr dolazi.
Možda drže ispod pulta negdje..... Very Happy
(I ovdje je slično, nema na svim koiscima svega, ali na nekima ima, treba znat gdje. Very Happy )
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-14
M(j)esto Scottsdale

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeWed Apr 03, 2013 9:21 pm

U dokumentarcu HTV-a " Jugoslovenske tajne sluzbe" postoji deo u kojem Bilandzic govori o komisiji koju je formirao Sabor za utvrdjivanje zrtava Blajburga i Kriznog puta. Kada su zavrsili rad otisli su na prijem kod Tudjmana a on ih je pitao do koje su brojke dosli i jedan od clanova je rekao nesto oko 100.000 ubijenih. Tudjmanov komentar je bio da " budalastina . Maksimalno 30.000".
Pisem po secanju pa mi ne zamerite ako sam izostavio ili slucajno izmenio neki deo.Sustina je da je Tudjman kao bivsi general JNA i istoricar imao neke podatke, a da su ovi iz komisije nagadjali o broju ubijenih jer je najveci deo dokumenata unisten ako je ikada i postojao.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 2:01 am

BEOGRAD (citat):
U dokumentarcu HTV-a " Jugoslovenske tajne sluzbe" postoji deo u kojem Bilandzic govori o komisiji koju je formirao Sabor za utvrdjivanje zrtava Blajburga i Kriznog puta. Kada su zavrsili rad otisli su na prijem kod Tudjmana a on ih je pitao do koje su brojke dosli i jedan od clanova je rekao nesto oko 100.000 ubijenih. Tudjmanov komentar je bio da " budalastina . Maksimalno 30.000".
Pisem po secanju pa mi ne zamerite ako sam izostavio ili slucajno izmenio neki deo.Sustina je da je Tudjman kao bivsi general JNA i istoricar imao neke podatke, a da su ovi iz komisije nagadjali o broju ubijenih jer je najveci deo dokumenata unisten ako je ikada i postojao.

Kao i uvijek Bilandžić melje gluposti i laži da bi ocrnio ulogu predsjednika Tuđmana, te ga sustavno prikazuje kao naručitelja povoljnog brojnog stanja (citiranje njegovog navodnog odgovora komisiji), sama emisija je smišljeno naručena. A to da je predsjednik Tuđman dok je radio u institutu došao do brojne dokumentacije i imao uvid u nju je istina, i to je jedan od razloga zašto je bio proganjan i procesuiran. Dokumentacija postoji većim dijelom u Beogradu, a nešto manjim po ostalim bivšim republičkim centrima SDB.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 2:03 am

Zaboravih napisati da su isto takve nebuloze (u vidu nekakvih izmišljenih scenarija i razgovora) objavljivane od strane Kopinića za vrijeme Tita (tj.poslije njegove smrti)

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 9:08 am

Apeliram da se ne skrene s teme ponovo, jer je tema već čišćena nekoliko puta.
Spomenuti se mogu razne stvari, ali licitirati s brojem žrtava Bleiburga nema puno smisla jer svi imaju neke svoje podatke.
To ćemo jednog dana pročitati u relevantnoj povijesnoj literaturi.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-14
M(j)esto Scottsdale

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 9:33 am

bojnik (citat):
Dokumentacija postoji većim dijelom u Beogradu, a nešto manjim po ostalim bivšim republičkim centrima SDB.
Mislim da tu gresis.Ako je i bilo nekih dokumenata oni su vecinom unisteni ( barem taj deo koji bi trebalo da bude u Bogradu) ili sklonjeni na neko sigurno mesto.
Na osnovu onog sto sam do sada procitao o periodu neposredno nakon zavrsetka rata, sumnjam da je bilo puno dokumentacije jer su se stvari resavale usmeno.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 12:22 pm

Kompletan arhiv NDH je u Beogradu, sve vezano za radnički pokret prije rata je u bivšoj saveznoj arhivi. Dokumentacija od 1945 pa nadalje (znaći one turbulentne postratne godine - obračun sa svima i svakim) se koristila po potrebi do sredine 70 god. Istina kao što veliš, i moje je mišljenje da je velika večina zanimljive literature završila u nekakvim privatnim arhivama. One malo škakljivije stvari su i dalje u velikoj večini u bivšim službama sigurnosti kako vojnim tako i civilnim (znači sljednicama tadašnjih službi). Ima kao što kažeš dosta stvari koje su se rješavale usmenim putem bez pisanog traga i to je bez obzira o komu je riječ (poražene neprijateljske formacije, unutarnji neprijatelj, čišćenje vlastitih redova i sl) ono najgore. Mislim da je svatko imao pravo na pošteno suđenje, jer samo tako pobjednička strana pokazuje veličinu (upiranje prsta, sistem rekla - kazala, sistem čuo sam od ovoga ili onoga mi djeluje kukavički).

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 12:23 pm

Max Blitz (citat):
Apeliram da se ne skrene s teme ponovo, jer je tema već čišćena nekoliko puta.
Spomenuti se mogu razne stvari, ali licitirati s brojem žrtava Bleiburga nema puno smisla jer svi imaju neke svoje podatke.
To ćemo jednog dana pročitati u relevantnoj povijesnoj literaturi.

namam namjeru skretanja sa teme i podizanja tenzija, broj žrtava je utvrđen i tu nema rasprave.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 10:04 pm

Povijest tajnih službi Jugoslavije započinje nekoliko godina nakon osnivanja Kominističke partije Jugoslavije 1919. godine, čiji su članovi i funkcionari bili izravno ovisni o tada jedinoj komunističkoj državi u svijetu - SSSR-u. Točnije rečeno, nalazili su se u različitim oblicima organizirane suradnje s obavještajnim službama SSSR-a i Kominterne. Najpoznatiji su: Simo Marković, Petko Miletić, Milan Gorkić, Mustafa Golubić, Dragiša Vasić, Blagoje Nešković, Josip Broz Tito, Ivan Stevo Krajačić, Ivo Lola Ribar, Ivan Antonov Srebrenjak, Josip Kopinić Vazduh, Zdenka i Boris Kidrič i drugi.

Prema nekim izvorima, Tito je od 1922. do 1924. pohađao visoku akademiju NKVD-a u Moskvi i dobio čin general-majora.
Tijek događaja početkom Drugoga svjetskog rata nametnuo je Josipu Brozu Titu potrebu osnivanja vlastite tajne službe. On je 10. kolovoza 1941. izdao tzv. Uputstva partizanskim odredima u vezi sigurnosnih pitanja. Te su upute bile opće naravi, a njihova glavna poruka glasila je da 'izdajice i provokatore treba smjesta likvidirati'. Nakon toga započinje osnivanje tzv. partizanskih straža, narodnih straža, narodne milicije i sl. pri partizanskim odredima. Tek 1943. Tito donosi odluku o razdvajanju obavještajne i kontraobavještajne službe.
CK KP Slovenije prvi je osnovao Varnostnu in obveščevalnu službu Oslobodilne fronte. U izvješću Titu u ožujku 1942. godine Edvard Kardelj, pod konspirativnim imenom 'drug Bevc', napisao je: "Egzekucioni aparat sastoji se iz oko 50 momaka. Ti momci rade svake stvari. Nekoliko primjera: skoro dnevno padaju denuncijanti, okupatorske sluge itd."

Tek sredinom 1944. godine, točnije 13. svibnja 1944., Tito je odlučio osnovati Odelenje za zaštitu naroda (OZNA). Pet dana kasnije, 18. svibnja, Aleksandar je Ranković u Drvaru potpisao Uputstvo o formiranju Ozne. Pored Tita i Rankovića, osnivačima Ozne mogu se smatrati i ruski obavještajci Vladimirovič Burtakov i Vasiljevič Tiškov Timofejev. Za svoga zamjenika na čelu Ozne Ranković je postavio Svetislava Stevanovića - Ćeću.
Ozna se sastojala od četiri odjela. Prvi se bavio obavještajnim poslovima, a na čelu mu je bio Maksimilijan Baće, zvani Maks ili Milić. Drugi odjel bavio se kontrašpijunažom; na čelu mu je bio Crnogorac Pavle Pekić. Treći odjel bavio se vojnom kontrašpijunažom, a vodio ga je general Jefto Šašić. Četvrti odjel, na čelu s Mijatom Vuletićem, rukovodio je tehnikom i vezom.
Prvi načelnik Ozne za Hrvatsku bio je Ivan Stevo Krajačić (zamjenik mu je bio Marijan Cvetković). Prvi načelnici bili su: u Srbiji Slobodan Penezić – Krćun; u Sloveniji Ivan Maček - Matija; u Bosni i Hercegovini Uglješa Danilović; u Crnoj Gori Veljko Milatović; u Makedoniji Bane Andrejev.

study
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 10:12 pm

Sve egzekucije koja je izvršila jugoslavenska vojska neposredno prije formalnog kraja Drugog svjetskog rata i mjesecima nakon njegovog završetka, događala su se pod patronatom Ozne. Naime, Tito je 15. kolovoza 1944. potpisao Uputstvo o osnivanju vojnih jedinica Korpusa narodne obrane Jugoslavije (KNOJ) kao formacija zaduženih za "borbu s antinarodnim ustanicima i likvidiranje antinarodnih bandi, čišćenje oslobođenih teritorija od ostataka razbijenih neprijateljskih jedinica, špijuna i diverzanata". Knoj je bio podređen direktno Titu, ali je on njime rukovodio preko načelnika Ozne Aleksandra Rankovića. Prvi komadant Knoj-a bio je Jovo Vukotić, a njegov zamjenik Nikola Ljubičić. Prvi politkomesar Knoja bio je Vlado Janjić, a prvi obavještajni oficir Mesud Hotić.

U ožujku 1946. Ozna je reorganizirana, to jest razdvojena na civilne i vojne službe, koje dobivaju nova imena: Uprava za istraživanje i dokumentaciju (LTID) i Uprava državne bezbednosti (UDBA) te Vojnoobavještajna služba (VOS) i Kontraobavještajna služba (KOS). KOS je 1955. preimenovan u Organ bezbednosti (OB) Jugoslavenske narodne armije (JNA), a Udba 1966. godine, nakon tzv. Brijunskog plenuma, u Službu državne bezbednosti (SDB), odnosno Službu državne sigurnosti (SDS).
OB JNA djelovao je pri Saveznom sekretarijatu za narodnu obranu (SSNO). Organizacijska struktura OB bila je prilagođena ustroju JNA. Pri armijskim oblastima, garnizonima, pukovima itd., odnosno odgovarajućim jedinicama u mornarici i zrakoplovstvu, postojale su tzv. Kontraobavještajne grupe (KOG), dok je pri Teritorijalnoj obrani (TO) djelovala tzv. Bezbednost teritorijalne obrane (BTO). VOS je takoder bio podređen SSNO, a svoju aktivnost razvijao je preko vojnih misija i diplomatskih predstavništva SFRJ u inozemstvu.
UID, koji je kasnije preimenovan u Službu za istraživanje i dokumentaciju (SID), bio je u sastavu Saveznog sekretarijata inostranih poslova (SSIP). Djelovao je uglavnom preko jugoslavenskih diplomatsko-konzularnih (DKP) i vanjskotrgovačkih predstavništava u inozemstvu.
SDB, kao civilna kontraobavještajna služba, nalazila se u sastavu Saveznog sekretarijata unutrašnjih poslova (SSUP). Sastojala se od više uprava (odjela), a svoju orgaciizacijsku mrežu razvijala je putem Republičkih sekretarijata za unutrašnje poslove (RSUP), a ovi preko centara SDB-a i njihovih ispostava. Unutrašnji organizacijski ustroj republičkih centrala i centara SDB-a bio je sukladan strukturi saveznog SDB-a.
Radom svih službi koordiniralo se iz kabineta J. B. Tita, a nakon njegove smrti iz kabineta Predsjedništva SFRJ.
Nakon raspada Jugoslavije velik broj osoba iz jugoslavenske tajne policije nastavio je svoj posao u službama novih država.

study
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-14
M(j)esto Scottsdale

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 10:29 pm

Citao sam vise ruskih autora koji su pisali o Titu i oni svi tvrde da u njihovim arhivima nema nikakvih dokaza da je Tito radio za NKVD. On je pisao razne izvestaje za Kominternu ali nema dokaza da je iste slao i u NKVD.Isto prema ruskim autorima koje sam citao nije bio ucesnik oktobarke revolucije a nije postao ni clan partije sve do svog povratka u Zagreb 20 i neke.
Isto tako nastaje opsta konfuzija oko njegove uloge u spanskom gradjanskom ratu.Po nekima je bio ucesnik dok po drugima nije nikada bio u Spaniji. Svi se slazu da je u tom periodu boravio u Parizu a uzimajuci u obzir distancu nije iskljuceno da je barem povremeno odlazio u Spaniju.
Coveku moram da odam priznanje.Od svih drzavnika ima najtajanstveniju biografiju.Nikada necemo saznati sta je radio prvih 40 godina svog zivota kao i koliko je imao zena i dece. Very Happy
Ovo drugo je tek misterija.
Kada si vec spomenuo Stevu Krajacica meni licno je to tek misterija. Ljudi su odlazili na Goli otok zbog budalastina tipa vicevi a on se hvalio kako je covek Moskve. Onda je po nekima odigrao bitnu ulogu u smenjivanju Rankovica da bi nakon toga i sam bio sklonjen.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeThu Apr 04, 2013 11:04 pm

BEOGRAD (citat):
Citao sam vise ruskih autora koji su pisali o Titu i oni svi tvrde da u njihovim arhivima nema nikakvih dokaza da je Tito radio za NKVD. On je pisao razne izvestaje za Kominternu ali nema dokaza da je iste slao i u NKVD.

Isto tako nastaje opsta konfuzija oko njegove uloge u spanskom gradjanskom ratu. Po nekima je bio ucesnik dok po drugima nije nikada bio u Spaniji.

Mogu se s tobom složiti. Ovim podacima u vezi Tita, NKVD-a i španjolskog građanskog rata i ja pristupam veoma oprezno.
Evo jednog članka iz Večernjeg lista, dvoumio sam se hoću li ga staviti. Naravno, ne smatram ovo nikakvim krunskim dokazom ni za što. Svejedno zanimljivo: Very Happy

[You must be registered and logged in to see this link.]

Što se ruskih autora i njihovog pisanja o Titu primijetio sam minoriziranje Titove uloge u Kominterni, kao i općenito boravka i rada u SSSR-u, što god da je radio. Jednostavno mu ne pridaju osobitu važnost.

study
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeFri Apr 05, 2013 12:39 am


[You must be registered and logged in to see this image.]

Prošle godine je u Hrvatskoj izašla još jedna zanimljiva knjiga slovenskog povjesničara Jože Pirjevca - 'Tito i drugovi'.
Knjigu je objektivnom ocijenio jedan zagrebački povjesničar Tvrtko Jakovina, profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu kojeg inače osobno cijenim.


[You must be registered and logged in to see this link.]

study
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeFri Apr 05, 2013 5:23 am

Max Blitz (citat):

Sve egzekucije koja je izvršila jugoslavenska vojska neposredno prije formalnog kraja Drugog svjetskog rata i mjesecima nakon njegovog završetka, događala su se pod patronatom Ozne. Naime, Tito je 15. kolovoza 1944. potpisao Uputstvo o osnivanju vojnih jedinica Korpusa narodne obrane Jugoslavije (KNOJ) kao formacija zaduženih za "borbu s antinarodnim ustanicima i likvidiranje antinarodnih bandi, čišćenje oslobođenih teritorija od ostataka razbijenih neprijateljskih jedinica, špijuna i diverzanata". Knoj je bio podređen direktno Titu, ali je on njime rukovodio preko načelnika Ozne Aleksandra Rankovića. Prvi komadant Knoj-a bio je Jovo Vukotić, a njegov zamjenik Nikola Ljubičić. Prvi politkomesar Knoja bio je Vlado Janjić, a prvi obavještajni oficir Mesud Hotić.....................................
.................................................

Komisija za tajne grobnice u Srbiji je u zadnjih par godina popisala (imenom i prezimenom) 25.000 streljenih od strane OZNE 1944-1945. a procena je da bi taj broj mogao biti vise desetina hiljada (samo u Vojvodini se procenjuje da je taj broj oko 45.000) U tom periodu delatnost OZNE skoro da nije bila usmerena ka borbi protiv spijunaze i obavestajnih sluzbi koliko , kao jedan dokumenat pokazuje *prema unistenju domace reakcije-izdajnika, njihovo istrbljenje iz samog korena...*


Max Blitz: komentar modifikovan dana: Fri Apr 19, 2013 9:53 pm; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : ......quote...)
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeFri Apr 05, 2013 5:38 am

Mislim da je tema debelo zastranila. Od Špijunaže u JNA stiglo se do OZNE i KNOJA, informbiroa i Golog otoka, Rankovića, misterije okoTita pa do prebrojavanja žrtava rata i poraća. scratch

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeFri Apr 05, 2013 5:48 am

Pa dobar deo informbirovaca je osudjen zbog navodne spijunaze. OZN-a i UDB-a su kao tajne policije trebale da se bave i spijunazom. Licno smatram da je tema pomalo *klizava* i sve dok ne predjemo na iskljucivost i ideolosku ostrascenost iznoseci podatke i izvore mislim da je to u redu. U suprotnom, vec smo na par strana apsolvirali konkretno spijunazu u JNA - stogo okvirno sa nekim uopstenim podacima koliko je ko znao.
Ako smatramo da je to dovoljno, treba zakljucati temu ali licno mislim da je tema zahvalna za diskusiju pridrzavajici se odredjenih ogranicenja koja sam naveo.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeFri Apr 05, 2013 8:01 am

Sve je vezano za špijunažu, ozročno-posljedićno. Idemo dalje.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Colonelo54
Gušter
Gušter
Colonelo54


BROJ POSTOVA: : 46
ČLAN OD: : 2013-03-14

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeFri Apr 05, 2013 9:47 am

Max Blitz Ne znam odakle poticu podaci koje si napisao, ali ova recenica ''VOS je takoder bio podređen SSNO, a svoju aktivnost razvijao je preko vojnih misija i diplomatskih predstavništva SFRJ u inozemstvu'' je u suprotnosti sa zvanicnom istorijografijom Vojne obavestajne sluzbe. Prema njima VOS je bio u sastavu Generalstaba, kao Druga uprava, a ne u sastavu SSNO.
Evo linka [You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Otvaraj se SMB kapijo da izadje ko je odsluzio
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeFri Apr 05, 2013 9:56 am

Colonelo54 (citat):
Max Blitz Ne znam odakle poticu podaci koje si napisao, ali ova recenica ''VOS je takoder bio podređen SSNO, a svoju aktivnost razvijao je preko vojnih misija i diplomatskih predstavništva SFRJ u inozemstvu'' je u suprotnosti sa zvanicnom istorijografijom Vojne obavestajne sluzbe. Prema njima VOS je bio u sastavu Generalstaba, kao Druga uprava, a ne u sastavu SSNO.
Evo linka [You must be registered and logged in to see this link.]

Podaci su iz izvještaja koji je dio dokumentacije Komisije RH za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava od osnutka (11. veljače 1992.) do rujna 1999. godine, pod nazivom: 'Nastanak i povijest UDBE'.
Moguće da je bilo reorganizacije tijekom vremena, kao i nepodudaranja u odnosu stvarno i formalno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSat Apr 06, 2013 6:57 pm

Edvard Kardelj je bio poznat po svom partizanskom pseudonimu Bevc. U Moskvi je pohađao Lenjinovu partijsku školu i radio u Kominterni. 1941. je osnovao Osvobodilnu frontu u Sloveniji i postao potpredsjednik Izvršnog odbora. U rujna iste godine ilegalno je došao u Beograd. Sudjelovao je na skupovima u Stolicama, kod Krupnja i tada postao član Narodnooslobodilačkih partizanskih odreda Jugoslavije.
Na Drugom zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu izabran je za člana Predsjedništva te organizacije i imenovan za potpredsjednika Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Edvard Kardelj je jedan od tvoraca povijesnih odluka donešenih na zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu. Otada neprekidno rukovodi radom u izgradnji zakonodavstva nove Jugoslavije, na njenom organiziranju i afirmiranju.
Jedan je od tvoraca logora Goli otok koji je služio za izolaciju Staljinovih pristalica. Neki ga optužuju da snosi odgovornost za likvidaciju ratnih zarobljenika i drugih pripadnika poraženih snaga u Kočevskom rogu sredinom svibnja 1945. Dugo vremena je smatran za drugog čovjeka Jugoslavije i nasljednika maršala Tita.
Imao je čin rezervnog general - potpukovnika JNA. Poslije rata vršio je najvažnije funkcije u državi. Od 7. ožujka 1945. potpredsjednik je Savezne vlade, a zatim i ministar vanjskih poslova. Poslije ustavne reforme 1963. godine postao je potpredsjednik Saveznog izvršnog vijeća. Smatraju ga idejnim začetnikom socijalističkog samoupravljanja u Jugoslaviji.
Vršio je ulogu tajnika Izvršnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, generalnog tajnika SSRNJ i člana CK SKJ Slovenije. Već 1949. Kardelj je izabran za počasnog člana Slovenske ANU, a poslije je postao član Srpske, Bosansko - hercegovačke i Makedonske akademije znanosti i umjetnosti, te počasni doktor Ljubljanskog sveučilišta. 1955.g. radio je na izradi takozvane Beogradske deklaracije u sređivanje jugoslavensko - sovjetskih odnosa nakon Staljinove smrti. 1963.g., po usvajanju novog Ustava SFRJ, izabran je za predsjednika Savezne skupštine. Tu je funkciju obavljao do 1967. godine.
Za redovnog profesora Ekonomskog fakulteta u Ljubljani izabran je 1974. godine. Na Desetom kongresu SKJ iste godine Kardelj je izabran za člana Predsjedništva CK SKJ, a zatim i člana Predsjedništva SFRJ. Umro je prije Tita, 1979.g.

Na vrh Go down
Colonelo54
Gušter
Gušter
Colonelo54


BROJ POSTOVA: : 46
ČLAN OD: : 2013-03-14

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 7:17 am

I koja je sada veza ovog clanka o Kardelju sa temom ''spijunaza u JNA''?

_________________
Otvaraj se SMB kapijo da izadje ko je odsluzio
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 9:03 am

Colonelo54 (citat):
I koja je sada veza ovog clanka o Kardelju sa temom ''spijunaza u JNA''?

Zaključili smo da je sve bilo povezano. I sve je na neki način imalo veze sa špijunažom.
Članak sam stavio jer se Kardelj već ranije spominjao, a spominjali su se i drugi visoki državni i vojni funkcioneri onog doba.

Dajte vi neku pikatneriju iz špijunaže u JNA iz prve ruke, recimo o životu bezbednjaka ako znate.
Nije ni njima bilo lako, težak je to kruh bio, netko se našalio na tu temu ranije već, ali ima istine.
Na vrh Go down
Colonelo54
Gušter
Gušter
Colonelo54


BROJ POSTOVA: : 46
ČLAN OD: : 2013-03-14

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 9:46 am

Max Blitz (citat):
Dajte vi neku pikatneriju iz špijunaže u JNA iz prve ruke, recimo o životu bezbednjaka ako znate.
Nije ni njima bilo lako, težak je to kruh bio, netko se našalio na tu temu ranije već, ali ima istine.

''Bezbednjaci" u JNA se nisu bavili spijunazom (tj. obavestajnim ofanzivnim radom) vec bezbednoscu i kontraspijunazom (tj. defanzivnim i kontraobavestajnim radom) i njihov posao nije nikada bio spijunaza vec iskljucivo kontraspijunaza.

Ne bi mogao da napisem nista o zivotu bezbednjaka jer mi to nije poznato. Ako me pitate o mojim iskustvima sa ''bezbednjacima'', iz mog ugla, mogu da kazem da su uglavnom bili losi ljudi koje je vise interesovalo da li komandir cete drzi nastavu, dolazi pijan ili kasni na posao, da li oficiri maltretiraju vojnike i slicno, nego sto ih je interesovala zastita jedinice od obavestajnog rada. Nisu bili omiljeni kod vojnika, a koliko sam cuo i oficiri su ih mrzeli. Toliko o njima, a i ne zasluzuju vise da se pise.

_________________
Otvaraj se SMB kapijo da izadje ko je odsluzio
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 9:56 am

Colonelo54 (citat):
''Bezbednjaci" u JNA se nisu bavili spijunazom ( tj. obavestajnim ofanzivnim radom) vec bezbednoscu i kontraspijunazom ( tj. defanzivnim i kontraobavestajnim radom) i njihov posao nije nikada bio spijunaza vec iskljucivo kontraspijunaza.

Primijetio sam da imate dosta primjedbi i to je sve u redu, ali prilično usko onda gledate na temu.
Sad je skoro ispalo da ni kontrašpijunaža nije špijunaža. scratch

Dajte onda probajte vi nekako usmjeriti temu u kojem pravcu bi željeli da ide. Trudimo se, svako ima neku svoju viziju špijunaže u JNA. Nitko od nas nije profesionalac u tom poslu, barem tako mislim, odnosno dalo se zaključiti.
U stvari, pričamo i družimo se na na jednoj zahtjevnijoj temi, koja ne mora biti toliko ni ozbiljna ni strogo određena, dok se ne počnu pisati totalne gluposti ili izmišljotine. A nadam se da neće.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 5:06 pm

Colonelo54 (citat):
''Bezbednjaci" u JNA se nisu bavili spijunazom ( tj. obavestajnim ofanzivnim radom) vec bezbednoscu i kontraspijunazom ( tj. defanzivnim i kontraobavestajnim radom) i njihov posao nije nikada bio spijunaza vec iskljucivo kontraspijunaza.

Evo onda neka konkretna laička pitanja:
Kako se postajalo bezbednjakom, tj. oficirom za bezbjednost?
Koji je uopće bio službeni naziv za te ljude, odnosno njihovo radno mjesto?
Koju je školu trebalo završiti? Akademiju?
Što im je službeno bilo u opisu posla?
(Opisali ste ono što je dobar dio njih stvarno radio.)

Nadalje, ista pitanja onda i za oficire VOS-a.
Rekli ste da su bili pod Generalštabom JNA.....
Na vrh Go down
Colonelo54
Gušter
Gušter
Colonelo54


BROJ POSTOVA: : 46
ČLAN OD: : 2013-03-14

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 5:56 pm

Ne bi hteo da se ova tema pretvori u nasu licnu polemiku na forumu i voleo bi da se i drugi clanovi ukljuce. Sto se tice Vasih pitanja mislim da sam u mom predhodnom postu izneo sva moja ''znanja i iskustva'' u vezi sa '' bezbednjacima'', tako da nemam vise nista da dodam - jer nemam takva znanja.

_________________
Otvaraj se SMB kapijo da izadje ko je odsluzio
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 6:06 pm

Colonelo54 (citat):
Ne bi hteo da se ova tema pretvori u nasu licnu polemiku na forumu i voleo bi da se i drugi clanovi ukljuce. Sto se tice Vasih pitanja mislim da sam u mom predhodnom postu izneo sva moja ''znanja i iskustva'' u vezi sa '' bezbednjacima'', tako da nemam vise nista da dodam - jer nemam takva znanja.

Ne znam što smatrate pod polemikom, ali nekad ljudi razgovaraju na temama i 'jedan na jedan', to je sve normalno.
Uključeni su ljudi na temu, kako ne, sve teme su malo aktivnije, malo zastanu, kako kome dođe neka inspiracija ili ideja za pisanje.
Sve ok ako nemate znanja, pa ne ispitujem vas valjda ovdje, pišite koliko i što vam se da...
Imali ste primjedbi, pa sam mislio da možda odvedete temu u smjeru za koji mislite da je bolji, ako imate ideja, ništa drugo.

Pretpostavljam da mislite da bi na temi onda trebalo pisati samo o Vojnoobavještajnoj službi JNA. Mi 'obični' forumaši ne znamo puno o tome, pa naravno da nagađamo i pišemo o svemu što nam se učini da paše na temu. Oni koji znaju više, očito ne žele pisati više, i to je isto tako u redu.
I na drugim temama često skrećemo na razne strane, pa 'nikome ništa'...... Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 07, 2013 10:22 pm

Stane Brovet

Stanislav (Stane) Brovet (1930. Josipdol na Pohorju - 2007. Beograd), jugoslavenski vojni obavještajac, admiral JNA.
1945.g., zajedno s bratom Bojanom, Stane se učlanio u Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) i priključio se Narodnooslobodilačkoj vojsci Jugoslavije (NOVJ). Budući da je bio maloljetan, odmah poslije završetka rata je demobiliziran i poslan kući. Njegova obitelj se tada preselila se u Novo Mesto, gdje je Stane završio gimnaziju. Nakon završene gimnazije, upisao je vojnopomorsku školu u Splitu. Po završetku školovanja, Stane Brovet je bio raspoređen na razne dužnosti u Vojnopomorskom centru. Nedugo zatim postavljen je za operativca Kontraobavještajne službe (KOS), da bih poslije godinu dana bio dodijeljen kao tajnik vojnog atašea u NR Kini i na toj dužnosti je ostao pet godina. Godine 1960. ponovno je poslan kao tajnik vojnog atašea u Italiju i na toj dužnosti je ostao do 1965. godine. Još dva puta je bio vojni ataše u Londonu, prvi put kao kapetan korvete, a drugi put kao kapetan bojnog broda.

[You must be registered and logged in to see this image.]
U razdoblju od 1976. do 1980. godine završio je Ratnu školu JNA i tom prilikom je unaprijeđen u čin kontra-admirala. Kao odličan vojni analitičar i poznavalac stranih jezika, naročito kineskog, postavljen za načelnika Vojnoobavještajne agencije (Druge uprave Generalštaba JNA) i tu dužnost obavljao u razdoblju od 1984. do 1988. godine. U tom razdoblju unaprijeđen je u čin vice-admirala.

Kada je 1988. godine general-pukovnik Veljko Kadijević postavljen za saveznog sekretara za narodnu obranu, Stane Brovet je izabran za zamjenika saveznog sekretara i kasnije, unaprijeđen u čin admirala. Kao zamjenik saveznog sekretara za narodnu obranu, Stane je bio i koordinator između Saveznog sekretarijata za narodnu obranu i mnogih državnih institucija kao što su Savezno izvršno vijeće, Skupština SFRJ i Predsjedništvo SFRJ.
study
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeMon Apr 08, 2013 2:05 am

Max Blitz (citat):
Colonelo54 (citat):
''Bezbednjaci" u JNA se nisu bavili spijunazom ( tj. obavestajnim ofanzivnim radom) vec bezbednoscu i kontraspijunazom ( tj. defanzivnim i kontraobavestajnim radom) i njihov posao nije nikada bio spijunaza vec iskljucivo kontraspijunaza.

Evo onda neka konkretna laička pitanja:
Kako se postajalo bezbednjakom, tj. oficirom za bezbjednost?
Koji je uopće bio službeni naziv za te ljude, odnosno njihovo radno mjesto?
Koju je školu trebalo završiti? Akademiju?
Što im je službeno bilo u opisu posla?
(Opisali ste ono što je dobar dio njih stvarno radio.)

Nadalje, ista pitanja onda i za oficire VOS-a.
Rekli ste da su bili pod Generalštabom JNA.....

bezbednjaci su bili iz redova vojne policije,mogil su biti oficiri ili podoficiri,bezbednost objekta i svih pripadnika JNA ,saradnja sa MUP.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeMon Apr 08, 2013 2:06 am

Evo jedan primjer ovlasti bezbednjaka:

Pravilo službe organa bezbednosti u oružanim snagama Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, član 23, koji se odnosi na starešinu organa bezbednosti ''Starešina organa bezbednosti komande, jedinice, ustanove ili štaba oružanih snaga rukovodi u stručnom pogledu jedinicom vojne policije. On predlaže starešini komande jedinice, ustanove ili štaba, upotrebu jedinice vojne policije, i odgovoran je za stanje i aktivnost te jedinice''. U stavu 2 ovog Pravila 23, iz Pravila službe organa bezbednosti u oružanim snagama SFRJ stoji: ''U rukovođenju jedinicom vojne policije, starešina organa bezbednosti iz stava 1 ove tačke, ima prava i dužnosti koje imaju starešine rodova u službi komandi, jedinica, ustanova i štaba oružanih snaga, u rukovođenju jedinicama rodova, i službi i komandi jedinica, ustanova ili štaba''.
Kako glase ova dva člana, povezujući dužnosti organa bezbednosti sa, po pitanju rukovođenja u stručnom pogledu, i odgovornosti za stanje u svojim jedinicama u odnosu na ostale rodove, ovlašćenja su ista sa dužnostima načelnika rodova i službi, komandi brigade i većim, po pitanju stručnog rukovođenja jedinicama.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeMon Apr 08, 2013 3:47 am

Sa ovom temom smo stalno "na granici" (ili u off topic-u). Kolika su naša lična saznanja i iskustva, za sada premalo rečeno, a knjiga, članaka na netu i drugih priča ima previše. Teorija isto toliko. Rolling Eyes
Svaka savremena armija u svijetu je na ovaj ili onaj način uklopila komponentu bezbjednosnih struktura u svoj sastav, to je logično. I JNA se uklapala u tu priču na svoj način.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 67
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeMon Apr 08, 2013 6:37 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Duhovitošću protiv špijunaže!

Na jednom važnom sastanku u UN Moša Pijade ili čiča Janko kako su ga zvali, nije se odvajao od crne torbe. To je zapalo za oči agentima jedne velike sile i odlučili su da se po svaku cenu upoznaju sa sadržajem torbe. Čiča Janko im je u tome svesrdno pomogao i za vreme pauze "slučajno" ostavio torbu na stolu. Normalno da je dobro osposobljenim agentima malo trebalo da je otvore, ali su za to ostali šokirani sadržajem. Bila je puna kondoma! Diskretno su ga posle pitali šta to znači? Čiča je ispod brka prozborio: "Znam ja sa kakvim kurvama imam posla, morao sam se obezbediti".

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeMon Apr 08, 2013 6:57 pm

East&West (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Duhovitošću protiv špijunaže!

Na jednom važnom sastanku u UN Moša Pijade ili čiča Janko kako su ga zvali, nije se odvajao od crne torbe. To je zapalo za oči agentima jedne velike sile i odlučili su da se po svaku cenu upoznaju sa sadržajem torbe. Čiča Janko im je u tome svesrdno pomogao i za vreme pauze "slučajno" ostavio torbu na stolu. Normalno da je dobro osposobljenim agentima malo trebalo da je otvore, ali su za to ostali šokirani sadržajem. Bila je puna kondoma! Diskretno su ga posle pitali šta to znači? Čiča je ispod brka prozborio: "Znam ja sa kakvim kurvama imam posla, morao sam se obezbediti"

To bi trebao biti isječak ove slike

[You must be registered and logged in to see this image.]


Leka Ranković (drug Marko), Tito i Đilas (desni špijun, lijevi disident)

[You must be registered and logged in to see this image.]


Još jedan "nestali". General pukovnik Arso Jovanović Načelnik Vrhovnog Štaba i prvi Načelnik Generalštaba JA (informbiroovac) i Tito

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 67
M(j)esto BG

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeMon Apr 08, 2013 7:42 pm

Svi oni danas oru nebeske njive! Nadajmo se da tamo gore u nebeskom carstvu žive drugi, pravedniji život?

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSat Apr 13, 2013 12:37 am

Preporučujem knjigu.......

[You must be registered and logged in to see this image.]
'Jovanka Broz - život na dvoru'
Autori: Nataša Marković i Dragan Vlahović
Izdavač: Akvarijus, Beograd, 1990.

Knjiga nije teška za čtanje, i ne tiče se doslovno špijunaže u JNA, ali ćete u njoj naći razne zanimljivosti i pikanterije u vezi brojnih ličnosti o kojima smo već govorili na temi, jer se spominju i u knjizi.
Imam je i pročitao sam, nabavio sam u antikvarijatu. Very Happy

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 21, 2013 4:47 pm

Mota mi se po glavi jedan domaci tv film koji sam davno gledao...

terorista vozom prelazi YU granicu, krije pistolj u pregradi WCa, neko ga prepoznaje u vozu, ranjen, juri ga potera, on umire...Smile

i mota mi se po glavi ime Davor Varikula... u pitanju je teroristicka akcija rusenja nekog objekta...


on umire od rane, DB prati situaciju i u pogodnom momentu ubacuje njegovog brata Ozrena kao zamenu...

"veza" je zena koja kao znak raspoznavanja na ruci nosi dva kisobrana, jedan muski...


da li je nekom ovo poznato?

[You must be registered and logged in to see this link.]

sve sto sam nasao na netu je knjiga Spijuni su presli granicu...
Kod:
http://books.google.rs/books?id=lT4dAAAAMAAJ&q=Varikula&source=gbs_word_cloud_r&cad=6

isti likovi se pominju i u delovima dostupnim u toj knjizi, medjutim, film sa takvim nazivom ne postoji...pomoc?

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 21, 2013 4:50 pm

Kemo prvi put čujem za taj film scratch

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-02
M(j)esto Beograd

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 21, 2013 4:52 pm

BIo sam malo mali kad sam to gledao na TV, ali pamtim kao slon ....nesto mi je u pameti i glumac Zvonko Lepetic koji je glumio jednog od inspektora, ali u spisku njegovih uloga na IMDB nema neceg slicnog...

btw, secam se da je glumac terorista imao kratku bradu Smile


a u knjizi Spijuni su presli granicu se pominju identicni likovi,tako da je nemoguce da sam sanjao ili istripovao Smile
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitimeSun Apr 21, 2013 4:57 pm

Pitaj nas nešto lakše. Wink
Laughing
Na vrh Go down
Sponsored content





Špijunaža u JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Špijunaža u JNA   Špijunaža u JNA - Page 5 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Špijunaža u JNA
Na vrh 
Stranica 4/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Осматрачница-
Idi na: