FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pravilo za MB 82 mm

Go down 
+10
Shando
Matrix
zastavnik
Zemunac
vladimir
sasa staza
zadar
Stazio
Kemo Specijalac
janezmb
14 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime12.11.13 11:56

Nisam ja fotografisao. Fotografije su sa neta.
Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 52
ČLAN OD: : 2012-05-31

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime12.11.13 11:58

možda netko zna gdje i kada su bile snimljene ? Lice nišanđije na slici u boji mi je poznato
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime12.11.13 12:01

Snimljene su na obuci u Bileći . A kada , to ne znam
Na vrh Go down
ngc2392
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2015-02-08

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime08.02.15 21:48

niko nije trzao na snopar, jeli zastavniče Smile Smile Smile ovaj tanjir ili si bio car sa njim ili si ga mrzio, hehe. ja sam imao sreče što sam učio u bileči 82 mb, a u prekomandi 120 mb.
ali, kod 82mm mb...znao sam sve (i drugi isto). samo smo se zaje...avali, cilj je tamo, punjenje, daljinar ipd, zaista smo uživali Smile
isto je bilo kod zadnjeg izpita (4.12.90), kapetan nng popovič samo me je pogledao i rekao, ti znaš sve, imaš 10 Smile
Na vrh Go down
danijel P7b
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2017-01-21
DOB : 42
M(j)esto Zagreb

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime28.01.17 9:50

Imam ljepa siječanja kao ciljač na MB82 iz služenja vojnog roka znam da samo mi koji smo bili bolji nakon specijalističke obuke u Šibeniku di sam služio nakon toga bili na bojevom gadjanju n crvenoj zemlji to je u blizini Knina a znam da je jedan vojnik koji je ubacivao minu u minobacač zaboravio skinut osigurač sa upaljača i normalno mina je opalila ali nije explodira Smile poslje bilo veselo kad je morao odgovarat kod zapovjednika....
Na vrh Go down
kartum
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 43
ČLAN OD: : 2016-12-14
DOB : 53
M(j)esto Banja Luka Republika Srpska

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime28.01.17 12:54

Shando (citat):
sasa staza (citat):
..... Treba izvaditi naoruzanu minu iz cevi ali kako ? Ja licno znam ali hajde da pitam vas ostale dali znate kako se to radi ?study Question Question Question granata

Ako dođe do zastoja in mina ne izađe: sa ašovčičem ili čekičem se nekoliko puta udari po donjem dijelu cijevi. Ako to ne pomaže se isključi igla i sačeka 10 minuta. Onda nišanđija samo malo otkopča lafet oko cijevi, da se se cijev može okrenut za 90 stepeni i tako može izvuči iz podloge. Punilac izvuče cijev iz podloge i polako je podiže a nišanđija s palcema i kažiprstoma djelomično zatvori vrh cijevi i tako prihvati minu kad izađe.
 
To se mi kao KV i nišanđiji na bojevom gađanju dogodilo 3 puta. Dva puta je išlo bez problema a treči put je mina opalila u trenutku kad smo počeli okretati cijev u podlozi, da bi je podigli. Na sreču nije nikoga ozlijedilo. Da se to dogodilo nekoliko sekundi kasnije kad bi bila cijev več izvučena iz podloge i prstovi na kraju cijevi bi se vjerovatno loše završilo .....

Pozdrav svima. Kao mlad vojnik sam imao dva gadjanja 1991. godine  sa MB 82mm na Radovce polju u okolini tadasnjeg Titograda(Podgorice). Na prvom gadjanju od cetiri MB 82mm samo moja posluga(sticajem okolnosti)  je bila kompletno gusterska i imali smo dva zastoja . Oba puta sam ja kao punilac sacekivao minu na ulazu cijevi a ne nisandzija . Isto tako nisandzija je bio zaduzen za otkopcavanje lafeta i podizanje cijevi a ja kao punilac sam sacekivao minu. Imali smo "nesrecu" da je jedino nas MB 82mm tek bio pristigao sa remonta iz RZ Hadzici(ondasnja SR BiH) i bio je "nerazradjen".
Ovdje vidim da je neko naveo da je nisandzija sacekivao minu ukoliko dodje do zastoja, a kod mene je bilo obrnuto ,pa me interesuje sta je pravilno .....
Inace na obuci sa vjezbovnom minom  svi u posadi MB 82mm , sem nisandzije , su vjezbali sacekivanje vjezbovne mine na ustima cijevi (punilac,dodavac i donosilac).
I jos nesto , ja kao punilac nisam skidao osigurac sa mine nego je to radio donosilac malo prije donosenja mine prema dodavacu tj puniocu, volio bih kad bi neko razrjesio dilemu....
Na vrh Go down
Sponsored content





Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pravilo za MB 82 mm
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Knjiga - pravilo
» Pravilo Foruma u vezi PRIVATNIH PORUKA-obavezno procitati!
» Pravilo koje sadrži uputstva o pakovanju i nošenju lične opreme od pre 1977.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: