FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pravilo za MB 82 mm

Go down 
+10
Shando
Matrix
zastavnik
Zemunac
vladimir
sasa staza
zadar
Stazio
Kemo Specijalac
janezmb
14 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime20.08.13 21:23

Koliko se ja secam mina od minobacaca 82 mm je imala 4 osnovna i jedno dopunsko punjenje koje je bilo drugacije boje od ostalih.I sa svim punjenjima je mogao da dejstvuje do 4500 metara.stražar Batine 
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime20.08.13 22:12

Evo šta kaže Pravilo Mb 82 mm

[You must be registered and logged in to see this image.]"

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 1:08

Izgleda da kao KV nisam dovoljno pažljivo čitao pravilo ili toga nije bilo u pravilu koje sam imao na raspolaganju, pošto sam '83 otišao na drugu dužnost na kojoj više nisam imao potrebe da znam pravilo.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 2:11

zastavnik (citat):
Objasni mi molim te kakvo je to specijalno punjenje. Iako sam pešadinac i gađao sam sa minobacačima, nikad niasm čuo za specijalno punjenje. Bile su dve vrste punjenja: uz mine M68P1 bila su punjenja u kesicama koja su se vezivala oko stabilizatora, a uz mine M74 bila su plastična punjenja koja su se kao prstenovi slagala oko stabilizatora. Ukupno ih je bilo 5 i u komandi za gađanje naglasilo se koje punjenje ide, a ako ide svih pet komanda je bila "punjenje puno". Sam domet mine sa osnovnim punjenjem (to je ono kao lovačka patrona što se stavljalo u stabilizator) bio je oko 50 metara.

Točno,također prvi put čujem za to ime a ovo što si napisao se učilo i tako provodilo iako nisam vrijeme provodio na MB-ima.
Također je i sasa staža potpuno ispravno napisao punjenja i boju kesica koje su sličile onim što su nosili vojinici iz 18 stoljeća.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 8:12

Na žalost ( ili na sreću) ja nemam praktična iskustva sa minobacačima i nikad nisam uživo video bojevu minu i punjenja.Nisam bio ni kdir Mb voda već kdir SV.
Moje znanje se svodi na teoriju,pravila i predavanja tako da iznosim podatke samo iz pravila i priručnika kojima sam se služio.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 15:01

sasa staza (citat):
Koliko se ja secam mina od minobacaca 82 mm je imala 4 osnovna i jedno dopunsko punjenje koje je bilo drugacije boje od ostalih.I sa svim punjenjima je mogao da dejstvuje do 4500 metara.stražar Batine 

Samo da razjasnimo termine da ne bude zabune
 
Osnovno punjenje je utisnuto u stabilizator i služi za potpalu dopunskih punjenja
                                          Osnovno punjenje je samo 1
 
Dopunska punjenja mogu se nameštati i skidati sa stabilizatora zavisno od daljine gadjanja.
 
 
 
Postoji više vrsta mina ali ove 2 su najčešće
 
M 74 ispaljuje se iz Mb M69 sa max brojem punjenja 6.
Za druge modele (M31,M37,M41....) sme samo 4 dopunska
Domet samo sa osnovnim je do 480 m
 
M68P1 ima max 3 dopunska punjenja bele boje
        specijalno punjenje je crvene boje i sme se koristiti samo na Mb M69
Domet samo sa osnovnim je do 440 m

Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 19:06

Na zalost imao sam prilike da koristim MB 82mm puna dva meseca .Mogu vam reci da je kod uvazbane posade vrlo ubojito a pogotovu ako oko sebe ima jos 3-4 kom.Rukovanje je vrlo jednostavno-zavisno od daljine cilja skidaju se ili ostavljaju punjenja na stabilizatoru,zatim se skida osigurac sa upaljaca koji se nalazi na vrhu mine .Istog trenutka mina je naoruzana i spusta se u cev.Ako je ukljucena udarna igla mina izlece iz cevi i putuje do cilja od 5-8 sekundi ,a ako je iskljucena ta ista igla onda je posada u VELIKOM problemu.Treba izvaditi naoruzanu minu iz cevi ali kako ? Ja licno znam ali hajde da pitam vas ostale dali znate kako se to radi ?study Question Question Question granata
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 20:25

Pročitao sam danas pravilo i ovo što si napisao u potpunosti je tačno. U školi ('80 i '81) smo radili po starom pravilu u kome nije bilo spomenuto specijalno punjenje.
Takođe da dodam da se iz MB 82mm moglo ispaljivati u posebnim prilikama i po posebnom odobrenju i mine 81mm (talijanske i engleske) i 81,5mm (mislim da su američke)
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 21:29

Cuj Zastavnice-razlika izmedju nasih sluzenja JNA je 10 godina i dosta toga se promenilo za to vreme.Verovatno su se menjala pravila i propisi za MB svih ovih godina.Tada smo imali na papiru napisano-cilj,pravac*strane sveta*,koordinate na mernim instrumentima i kolicina punjenja.Visak kesica smo skidali i bacali u prazan sanduk.

SEMPER FIDELIS......itd.....salutiranje 
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime21.08.13 23:53

zastavnik (citat):
Takođe da dodam da se iz MB 82mm moglo ispaljivati u posebnim prilikama i po posebnom odobrenju i mine 81mm (talijanske i engleske) i 81,5mm (mislim da su američke)

Rekli su nam u vojci da mi njihove možemo ako nužda natera ,a čik nek oni probaju naše

 
sasa staza (citat):
Treba izvaditi naoruzanu minu iz cevi ali kako ? Ja licno znam ali hajde da pitam vas ostale dali znate kako se to radi ?study QuestionQuestionQuestiongranata

Ne znam sve detalje ali otprilike ovako:
Jedan poslužilac otkači cev od podloge i nagne je napred dok drugi čeka minu na otvoru cevi sa obe ruke ali napravi šupljinu (sa oba palca i kažiprsta) za upaljač tako da mina samo sedne u šake.
To smo uvežbavali u Bileći

Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime23.08.13 14:13

Bravo Zemunac-ispravno si odgovorio na postavljeno pitenje i pohvalicu te kod moderatora i dobijas od mene jedan plus za steceno znanje.Tako smo i mi radili ali samo sa bojevim minama i mogu ti reci da nije bilo nimalo prijatno.Mogu te samo podsetiti da sam imao nedelju dana obuke na MB 82mm,a ti verovatno punih sest meseci.Ja sam bio 98 klasa SRO Inzenjerije u Hrvatskom Karlovcu .vojnik stražar Very Happy 
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime23.08.13 15:34

Kad smo već kod minobacača. evo jedan isntrument koji je olakšavao gađanje minobacačem

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime23.08.13 15:41

sasa staza (citat):
.Mogu te samo podsetiti da sam imao nedelju dana obuke na MB 82mm,a ti verovatno punih sest meseci.

Mi smo to radili sa vežbovnim minama i to pitanje je često bilo na propitivanju.
Minobacačka nastava je bila samo deo NNG gde smo učili sve o svom pešadijskom naoružanju( od pištolja do BsT) za 6 meseci.
Pošto je Mb nastava malo specifična , više pažnje joj je posvećeno nego ostalom naoružanju.
Ne mogu se setiti koliko je tačno  trajala ,možda 2-3 nedelje sa uvežbavanjem.
Problem je bio i što je samo jedan vod od 4 u četi dužio Mb pa smo uzimali od njih.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime23.08.13 18:41

Ja sm to radio u borbenim uslovima i puna dva meseca duzio i radio sa njime non-stop.Iako nije bio moja struka silom prilika smo radili i gadjali,a nismo imali probna gadjanja na poligonu nego pravo u vatru.Sve u svemu hvala bogu sva se dobro zavrsilo po mene i moje drugare iz voda koji smo duzili njih.Very Happy 
Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 52
ČLAN OD: : 2012-05-31

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime28.08.13 14:14

Mislim, da sam to negdje već napisao: za vrijeme obuke imao sam, kao nišanđija osnovnog MB u samostalnom MB vodu, 6 (slovima: šest) bojevih gađanja sa MB82, i to u svim uslovima (noćno, piket pozadi, kiša, snijeg ...). Skinuo sam se 1979, krajem aprila, a krajem maja iste godine već sam bio pozvan u rezervu i ... zna se, odmah bojevo gađanje, sedmo. No, još sam tu ...
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime28.08.13 22:05

Pa dobro nam dosao druze po orudju-slobodno se upusti u razgovore i razmenu iskustava iako je proslo toliko godina,,,,,,,,Smile cheers 
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime05.11.13 19:11

sasa staza (citat):
..... Treba izvaditi naoruzanu minu iz cevi ali kako ? Ja licno znam ali hajde da pitam vas ostale dali znate kako se to radi ?study Question Question Question granata

Ako dođe do zastoja in mina ne izađe: sa ašovčičem ili čekičem se nekoliko puta udari po donjem dijelu cijevi. Ako to ne pomaže se isključi igla i sačeka 10 minuta. Onda nišanđija samo malo otkopča lafet oko cijevi, da se se cijev može okrenut za 90 stepeni i tako može izvuči iz podloge. Punilac izvuče cijev iz podloge i polako je podiže a nišanđija s palcema i kažiprstoma djelomično zatvori vrh cijevi i tako prihvati minu kad izađe.
 
To se mi kao KV i nišanđiji na bojevom gađanju dogodilo 3 puta. Dva puta je išlo bez problema a treči put je mina opalila u trenutku kad smo počeli okretati cijev u podlozi, da bi je podigli. Na sreču nije nikoga ozlijedilo. Da se to dogodilo nekoliko sekundi kasnije kad bi bila cijev več izvučena iz podloge i prstovi na kraju cijevi bi se vjerovatno loše završilo .....

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime06.11.13 1:00

Sad me malo zbunjujete, stazisti iz Bilece...Smile

Imali smo minobacacku bateriju u pesadijskom bataljonu...mesovitu (MMB). koliko pamtim, komandir je bio artiljerac (ukrsteni topovi na reverima).

a sada citam da se i u SRO Bileca izucavao minobacac...
Je li minobacac takvo oruzje da moze da se svede i pod pesadiju , i pod artiljeriju?

(doduse, ne znam odakle je dosao stazista u MMB, jer sam imao malo kontakata sa tom jedinicom)
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime06.11.13 2:31

U ŠRO Pešadije u Bileći smo imali minobacačku nastavu u okviru NNG (Naoružanje sa nastavom gadjanja)
Učili smo o MB 60 mm i 82 mm koji se i nalaze u pešadijskim jedinicima.
U pešadijskoj četi,formacijski komandiri vodova MB 60 ili 82 mm su pešadinci.
(U "mojoj" četi je komandir bio  "Bilećanac" koji je dužio MB 82 za vreme obuke.)
 
MB 120 mm pripada artiljeriji i njihov komandir je artiljerac a vod MB 120 mm se nalazi  najčešće baš u sastavu pešadijskog bataljona.
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime06.11.13 10:24

Kemo Specijalac (citat):
Sad me malo zbunjujete, stazisti iz Bilece...Smile

Imali smo minobacacku bateriju u pesadijskom bataljonu...mesovitu (MMB). koliko pamtim, komandir je bio artiljerac (ukrsteni topovi na reverima).

a sada citam da se i u SRO Bileca izucavao minobacac...
Je li minobacac takvo oruzje da moze da se svede i pod pesadiju , i pod artiljeriju?

U Bileći je bio prvi vod prve čete MB82. A ostali vodovi obična pešadija. Obuka je bila ista jedino kod nastave o naoružanju. Vod MB je imao više obuke oko MB ali smo učili i sva druga pešadijska naoružanja.
 
Kasnije u Prištini sam bio u bateriji sa dva voda. Jedan MB120 a drugi MB82.
 
Očito je MB82 neka mješavina koja se koristila i u artiljeriji i u pešadiji. Vjerovatno zbog toga jer se MB82 transportuje bez vozila. Mi smo minobacače pored transportne torbe, ranca i ličnog naoružanja nosili na leđima iz Bileće do Avtovca čitavu noč ....

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 67
M(j)esto BG

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime06.11.13 10:43

Shando (citat):
Kasnije u Prištini sam bio u bateriji sa dva voda. Jedan MB120 a drugi MB82.

Od prilike kada si ti služio JNA, počeo je "prelazak"  minobacača 120 mm iz artiljerije u pešadiju. U motorizovanim bataljonima, kao jedinice  za podršku,  formirane su mešovite minobacačke baterije ( MMB 82/120 mm). Sa oruđima su u pešadiju došli i njihovi komandiri - artiljerci (sa ukrštenim topovima na reveru). Nije mi to specijalnost i ne sećam se kako je kasnije bilo sa školovanjem minobacačlija 120 mm, tj kom rodu su pripadale njihove starešine?

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime06.11.13 11:25

East&West (citat):
Shando (citat):
Kasnije u Prištini sam bio u bateriji sa dva voda. Jedan MB120 a drugi MB82.

Od prilike kada si ti služio JNA, počeo je "prelazak"  minobacača 120 mm iz artiljerije u pešadiju. U motorizovanim bataljonima, kao jedinice  za podršku,  formirane su mešovite minobacačke baterije ( MMB 82/120 mm). Sa oruđima su u pešadiju došli i njihovi komandiri - artiljerci (sa ukrštenim topovima na reveru). Nije mi to specijalnost i ne sećam se kako je kasnije bilo sa školovanjem minobacačlija 120 mm, tj kom rodu su pripadale njihove starešine?

Tako je bata Nidžo, mi smo ih smatrali pješadijskim naoružanjem, baš kao i bestrzajne topove i ručne raketne bacače. Ipak, za njihovo uspješno korištenje bilo je potrebno dosta artiljerijskog znanja, zato su se i posebno obučavali za komandire u ŠROP.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime06.11.13 13:59

Što se tiče minobacača 120mm, stvar je ovako stajala:
LMB 120mm M75 (laki minobacač) je pešadijsko oruđe i od '82 godine uvode se u motorizovanim bataljonima umesto MB 82mm. Bili su prenosno prevozna varijanta, tj u transportu su se stavljali na podvozak sa točkovima, a na vrh cevi se učvršćivala kuka za kačenje na vozilo. Takođe je postojala modifikacija podvoska za konjsku vuču.
Pošto se prva verzija LMB pokazala dosta nepraktična i nepouzdana, dodali su joj hidraulični povratnik kao kod UB M52, ali nešto manji, što je poboljšalo karakteristike, ali je i dalje domet bio manji nego kod UB M52, jer se nisu smela koristiti sva punjenja.
UB 120mm M52 (univerzalni bacač) je artiljerijsko oruđe i koristio se isključivo u artiljeriji. Prilikom dejstva, toškovi su se razmicali u stranu da bi se ukopala podloga, a kuka na vrhu cevi se okrstala za 180 stepeni prema dole. Takođe je imao hidraulične povratnike i veći maksimalni domet (zbog punjenja) od LMB.
U planinskoj brigadi do '85 nije bilo MB 120mm, čak ni u mad-u. U planinskim bataljonima su se koristili MB 82mm i 60mm. Posle '85 godine je mad/plbr umesto jedne baterije B1 dobio bateriju LMB 120mm.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime06.11.13 21:15

Zemunac (citat):
...Učili smo o MB 60 mm i 82 mm koji se i nalaze u pešadijskim jedinicima....

Evo "mojih" Bilećanaca na obuci
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime12.11.13 0:59

@Zemunac, ti si fotografisao vojnike i oružje? Da sam ja to uradio 1982 godine u Bileći bi završio na vojnom sudu .... Question
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime12.11.13 11:56

Nisam ja fotografisao. Fotografije su sa neta.
Na vrh Go down
janezmb
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 52
ČLAN OD: : 2012-05-31

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime12.11.13 11:58

možda netko zna gdje i kada su bile snimljene ? Lice nišanđije na slici u boji mi je poznato
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime12.11.13 12:01

Snimljene su na obuci u Bileći . A kada , to ne znam
Na vrh Go down
ngc2392
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2015-02-08

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime08.02.15 21:48

niko nije trzao na snopar, jeli zastavniče Smile Smile Smile ovaj tanjir ili si bio car sa njim ili si ga mrzio, hehe. ja sam imao sreče što sam učio u bileči 82 mb, a u prekomandi 120 mb.
ali, kod 82mm mb...znao sam sve (i drugi isto). samo smo se zaje...avali, cilj je tamo, punjenje, daljinar ipd, zaista smo uživali Smile
isto je bilo kod zadnjeg izpita (4.12.90), kapetan nng popovič samo me je pogledao i rekao, ti znaš sve, imaš 10 Smile
Na vrh Go down
danijel P7b
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2017-01-21
DOB : 41
M(j)esto Zagreb

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime28.01.17 9:50

Imam ljepa siječanja kao ciljač na MB82 iz služenja vojnog roka znam da samo mi koji smo bili bolji nakon specijalističke obuke u Šibeniku di sam služio nakon toga bili na bojevom gadjanju n crvenoj zemlji to je u blizini Knina a znam da je jedan vojnik koji je ubacivao minu u minobacač zaboravio skinut osigurač sa upaljača i normalno mina je opalila ali nije explodira Smile poslje bilo veselo kad je morao odgovarat kod zapovjednika....
Na vrh Go down
kartum
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 43
ČLAN OD: : 2016-12-14
DOB : 53
M(j)esto Banja Luka Republika Srpska

Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime28.01.17 12:54

Shando (citat):
sasa staza (citat):
..... Treba izvaditi naoruzanu minu iz cevi ali kako ? Ja licno znam ali hajde da pitam vas ostale dali znate kako se to radi ?study Question Question Question granata

Ako dođe do zastoja in mina ne izađe: sa ašovčičem ili čekičem se nekoliko puta udari po donjem dijelu cijevi. Ako to ne pomaže se isključi igla i sačeka 10 minuta. Onda nišanđija samo malo otkopča lafet oko cijevi, da se se cijev može okrenut za 90 stepeni i tako može izvuči iz podloge. Punilac izvuče cijev iz podloge i polako je podiže a nišanđija s palcema i kažiprstoma djelomično zatvori vrh cijevi i tako prihvati minu kad izađe.
 
To se mi kao KV i nišanđiji na bojevom gađanju dogodilo 3 puta. Dva puta je išlo bez problema a treči put je mina opalila u trenutku kad smo počeli okretati cijev u podlozi, da bi je podigli. Na sreču nije nikoga ozlijedilo. Da se to dogodilo nekoliko sekundi kasnije kad bi bila cijev več izvučena iz podloge i prstovi na kraju cijevi bi se vjerovatno loše završilo .....

Pozdrav svima. Kao mlad vojnik sam imao dva gadjanja 1991. godine  sa MB 82mm na Radovce polju u okolini tadasnjeg Titograda(Podgorice). Na prvom gadjanju od cetiri MB 82mm samo moja posluga(sticajem okolnosti)  je bila kompletno gusterska i imali smo dva zastoja . Oba puta sam ja kao punilac sacekivao minu na ulazu cijevi a ne nisandzija . Isto tako nisandzija je bio zaduzen za otkopcavanje lafeta i podizanje cijevi a ja kao punilac sam sacekivao minu. Imali smo "nesrecu" da je jedino nas MB 82mm tek bio pristigao sa remonta iz RZ Hadzici(ondasnja SR BiH) i bio je "nerazradjen".
Ovdje vidim da je neko naveo da je nisandzija sacekivao minu ukoliko dodje do zastoja, a kod mene je bilo obrnuto ,pa me interesuje sta je pravilno .....
Inace na obuci sa vjezbovnom minom  svi u posadi MB 82mm , sem nisandzije , su vjezbali sacekivanje vjezbovne mine na ustima cijevi (punilac,dodavac i donosilac).
I jos nesto , ja kao punilac nisam skidao osigurac sa mine nego je to radio donosilac malo prije donosenja mine prema dodavacu tj puniocu, volio bih kad bi neko razrjesio dilemu....
Na vrh Go down
Sponsored content





Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pravilo za MB 82 mm   Pravilo za MB 82 mm - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pravilo za MB 82 mm
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Knjiga - pravilo
» Pravilo Foruma u vezi PRIVATNIH PORUKA-obavezno procitati!
» Pravilo koje sadrži uputstva o pakovanju i nošenju lične opreme od pre 1977.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: