FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 POLARNA SVETLOST....

Go down 
+3
VBČ
Patrick
alexandar
7 posters
AutorPoruka
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: POLARNA SVETLOST....   POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime28.05.12 23:06

Pre nepune dve godine , sirom sveta se mogla videti POLARNA SVETLOST......uzrok su bile dve manje oluje na Suncu koje su bljesnule  saljući hiljade tona sunceve plazme pravo ka Zemlji.
"Polarna svetlost je vrlo tanana u smislu intenziteta, tako da je osvetljeno beogradsko nebo i svetlo bilo kojih drugih gradova potpuno ubija. Ako hoćete da uzivate u tom fenomenu, ipak se morate skloniti od naseljenih mesta na neko mračnije mesto"...reci su Strucnjaka Astronomskog drustva "Ruđer Bošković"  iz Bg Aleksandra Otasevica...
On je objasnio da polarnu svetlost izazivaju naelektrisane cestice koje sa Suncem neprekidno stizu do Zemljine atmosfere.Te cestice u sudarima sa molekulima vazduha u Zemljinoj atmosferi izbijaju elektrone iz molekula vazduha. Kad se ti elektroni vrate u svoje molekule, kao da prelaze sa nivoa vise energije na nivo nize energije. Dakle, sada imaju neki visak energije koji pri tom prelasku emituju u vidu svetlosti....
Evo i par slicica ove lepe prirodne pojave.... Very Happy
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
 
 
AURORA POLARIS ....retka ali po meni jedan od najdivnijih prirodnih fenomena... Very Happy
Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
Patrick


BROJ POSTOVA: : 564
ČLAN OD: : 2010-04-11
DOB : 53

POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: POLARNA SVETLOST....   POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime28.05.12 23:30

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 14534
ČLAN OD: : 2009-05-01

POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: POLARNA SVETLOST....   POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime28.05.12 23:41

Jako zanimljiva tema.

Mislim da se sjeverna naziva aurora borealis a južna aurora australis. Nisam skroz siguran je li onda aurora polaris zajednički naziv.
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: Re    POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime29.05.12 0:05

Evo nasao sam VBC.........aurora polaris (severna zora)..je polarna svetlost...u pravu si.. Smile
Na severu aurora borealis.......na jugu aurora australis.....Nastaju na isti nacin, a posto je kako kazu astronomi utisak za nas Evropljane da se na severu pokazuje crvena svetlost kao da se radja sunce, valjda je zbog toga ustaljenije...aurora borealis..
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba
jun91 osijek


BROJ POSTOVA: : 137
ČLAN OD: : 2011-11-21
M(j)esto subotica

POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: POLARNA SVETLOST....   POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime29.05.12 14:23

Ljudi pa ove slike su FENOMENALNE,ZAISTA NEMAM REČI .Da mi je jednom uživo videti te boje pa dao svija pola kraljevstva Wink
Na vrh Go down
The author of this message was banned from the forum - See the message
Stranac
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2012-09-20

POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: POLARNA SVETLOST....   POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime25.11.12 17:51

Zašto??
Na vrh Go down
dokonjak
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2013-01-23
DOB : 57
M(j)esto Kistanje

POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: POLARNA SVETLOST....   POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime01.02.13 19:03

Negdje 1991 vidio sam nesta slicno ali mislim da nije u pitanju polarna svjetlost. Mislim da je sunce bilo zaslo mozda prije 20-ak minuta i onda sam ja i nekolicina mojih drugova vidjeli nekakve svjetlosne snopove koji su se dizali (nama se cinilo) iz jednog brda. Bilo je tu 100-tine tih svjetala koja su se dizala okomito u nebo. Cak su nas ljudi iz nekih mjesta zvali i pitali sta gori kod nas. Jedan moj prijatelj je sjeo u auto i posao na jedan brezuljak da bolje vidi ali kasnije nam je rekao kako kad je stigao na odredjeni brezuljak vise se nije vidjela svjetlost. Mislim da smo je mi vidjeli i tad kad je on bio na tom brezuljku. Skroz cudno. Ja sam se propitivao kod ljudi ali nitko mi nije potvrdio da je nesta takvo vidio.
Na vrh Go down
Sponsored content





POLARNA SVETLOST.... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: POLARNA SVETLOST....   POLARNA SVETLOST.... Icon_minitime

Na vrh Go down
 
POLARNA SVETLOST....
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: DUHOVNA NADGRADNJA
-
Idi na: