FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 SPECIJALCI U JNA

Go down 
+65
Vojnik1985
Doktor Živago
Coala
PORUCNIK
Denzi
petarcerovic
Ilke 027
Teso
Dee Jan
88klasa
maraton
Brkakougar
Sloba1
Gorica 660
Brajan
Bodin
strela
Marko Novak
Mladjo
magic68
goncz
B Bogdanovic
Dragan Lazić
flexi
slavonski brod
Branko1711
Milutin Nedeljkovic
vargas
Senad
Die_Nadel
East&West
mirko bratuš
KDG
SveJug
stari FAZAN
dojran
lacoš
bojnik
BEOGRAD
Pero™
Pera-Sopot
Mikula 67
tomerc
batootok
zokika
dinosaurus
saban
mpanovic
Max Blitz
Stazio
Matrix
Dragan Milanović
čato
Lakimk
bernard
dpuric
bežigrad
vladimir
Profa
ZAGORAC
pukovnik
alexandar
pera84
mgalic2
purger
69 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 67
M(j)esto BG

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime24.01.14 22:24

KDG (citat):
Evo moje price…
 
DIVERZANTSKA SKOLA

U centar sam dosao tokom 80-tih sa elanom pitomca i snagom vrhunskog sportiste.
 
Druže, ako nije tajna ovo  o elanu pitomca? Pitomca koje škole, akademije, godine školovanja, i tako??

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
KDG
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2013-10-31

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime25.01.14 4:34

Druze, nije tajna ali daj da udarimo pecat "interno" i da se ispricamo na javku privatno?
Nadam se da razumes i da ti je to prihvatljivo?

Pozdrav!
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime25.01.14 8:19

za komentare I dobro pamcenje od mene imas +
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime25.01.14 10:44

KDG (citat):
Druze, nije tajna ali daj da udarimo pecat "interno" i da se ispricamo na javku privatno?
Nadam se da razumes i da ti je to prihvatljivo?

Pozdrav!

Radi se o nekim strateškim informacijama za zemlju u kojoj živiš?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime25.01.14 14:48

neka podijeli te informacije i sa nama  Twisted Evil

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime25.01.14 15:05

Nema više nikakvih tajni za Specijalne snage pri JNA,tadašnjem SSUP-u  scratch ili osobama koje su kroz ili nakon JNA pristupili redovima jedinica za protuterorizam,čuvanje objekata,osoba i samog Maršala i kako tema ide dalje sve se više javljaju pojedinci koji su bili ili su još u njima ali drukčijeg naziva i u drugoj državi.Godinama već izlaze i slike i imena nekih ljudi koji su bili u takvim jedinicama.Kolegi Draganu koji se prvi javio i postavio slike zahvaljujem što je bar malo načeo tajnovitost.Nismo djeca pa da ne znamo da je netko morao nekog ili nešto čuvati tad a i sad a da bude dostupan 24 sata.Razlika je samo u tome što se sad više zna nego ranije jer se sve promijenilo poćev od samog karaktera ljudi a i uvođenjem novijeg sistema školovanja koje se ne razlikuje od ondašnjeg jer se samo kao i ranije ubrzano prati uvođenje tehnoloških noviteta.Nedavno sam vidio prve slike odvjetnika A.Nobila koji je bio pripadnik jedne takve jedinice.Prepoznao sam uz njega jednog običnog milicajca Shocked  za kojeg tad nitko nebi niti pretpostavio da je bio jedan od onih koji su pratili JBT-a po raznim posjetama van zemlje.Malo bi se odužilo pa nek nastave oni koji su bili u tim jedinicama ako ih se još pojavi na forumu.
Heben li ga gledam sad tog "milicajca" eno sadi luk i rajčicu,nikom se nije nikad zamjerio i izgleda ko mladić a tek su mu 74 godine  

lol!

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
KDG
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2013-10-31

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime31.01.14 20:08

Sad kad izmjenih lozinku i odziv sa E@W karatko da se javim.
 
Nebi trebalo da bude tajni o obuci pre 30-tak godina u armiji koja postoji samo u nasim sjecanjima i drzavi koje vise nema.
 
Matrix, moram da primjetim da se obuka za ovdasnje generacije promjenila na bolje, bazirano na ogranicenim saznanjima koje ja imam.
Glavni dio toga poboljsanja vidim u boljoj selekciji ljudstva, izboru opreme i naoruzanja koje im je na raspolaganju.
Moje vidjenje "iznutra" je staro decenijama i ponosan sam na uniformu i moju jedinicu i sve sto smo odradivali. 
Jesmo li mogli bolje? Jesmo i nije ovisilo o nama. 
Mozda i nastavim pricu kad uhvatim vremena...
 
Pozdrav!

Na vrh Go down
Dragan Milanović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-05-23

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.14 1:54

Jedinca i pripadnici moje jedinice nikad nisu nosili naziv "specijalna" ili "specijalci", mi smo bili pripadnici JPD odnosno jedinice za posebna dejstva. 
Dok su ostali vojnici slavili 22. XII kao svoj dan i praznik kod nas se slavio 13.V a 22 je simbolično samo obeležavan. Već sam napomenuo da su postojale službe i da je postojao najpre vod, koji je bio izdvojen od ostale vojske i fizički a i rasporedom. Kasnije je formirana četa.
Ja lično nisam bio operativac  u vodu jer sam  bio zadužen za obuku.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.14 1:58

Dragane i Izvidjačima je 13 maj bio dan roda...
13 maj je u ex YU bio Dan bezbednosti
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.14 7:56


mehanska ura z Titovim podpisom
- uro so dobivalile višji uslužbenci za 13.maj "Dan bezbednosti" v bivši SFRJ
- en a od redkih ohranjenih primerkov 
(podeljenih je bilo le nekaj deset primerkov, v glavnem vodjem službe državne varnosti !!)
vise na:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.14 22:23

KDG (citat):
Sad kad izmjenih lozinku i odziv sa E@W karatko da se javim.

Nebi trebalo da bude tajni o obuci pre 30-tak godina u armiji koja postoji samo u nasim sjecanjima i drzavi koje vise nema.

Matrix, moram da primjetim da se obuka za ovdasnje generacije promjenila na bolje, bazirano na ogranicenim saznanjima koje ja imam.
Glavni dio toga poboljsanja vidim u boljoj selekciji ljudstva, izboru opreme i naoruzanja koje im je na raspolaganju.
Moje vidjenje "iznutra" je staro decenijama i ponosan sam na uniformu i moju jedinicu i sve sto smo odradivali. 
Jesmo li mogli bolje? Jesmo i nije ovisilo o nama. 
Mozda i nastavim pricu kad uhvatim vremena...


Pozdrav!

Slažem se s napisanim jer vrijeme čini svoje iako sam u prethodnom postu napisao da se u biti u večini puno toga nije mjenjalo.Danas a i ranije sve vojske su vršile selekciju ljudi za takve namjene.S obzirom da smo bili vojska koja nije imala profesionalni kadar(tu ne ubrajam one kojima je vojni poziv bio služba)  nego redovnu vojsku imali smo ipak dobre jedinice a i nisu baš u njih niti ulazili mlatimudani koji nisu bili fizički i psihički prije dolaska bili bolji od većine.Bilo bi u redu da nastaviš sa kojom pričom kad i ako uhvatiš vremena,lijep pozdrav.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.14 22:42

Dragan Milanović (citat):
Jedinca i pripadnici moje jedinice nikad nisu nosili naziv "specijalna" ili "specijalci", mi smo bili pripadnici JPD odnosno jedinice za posebna dejstva. 
Dok su ostali vojnici slavili 22. XII kao svoj dan i praznik kod nas se slavio 13.V a 22 je simbolično samo obeležavan. Već sam napomenuo da su postojale službe i da je postojao najpre vod, koji je bio izdvojen od ostale vojske i fizički a i rasporedom. Kasnije je formirana četa.
Ja lično nisam bio operativac  u vodu jer sam  bio zadužen za obuku.

Praktički u ono vrijeme većina naroda je smatrala Niške padobrance Specijalcima i nikog više zato i razlog tim nekim današnjim misterijama oko Specijalaca.Mislim da je netko već napisao ali ću ponoviti.Ondašnji susjedi su bili prema nekim našim jedinicama puka sirotinja u znanju i opremi pa čak i do 90-tih.Za naziv JPD sam znao odavno još sa onih nemira na Kosovu početkom 80-tih a već kao klinjo sam nekad zatekao u priči ljude koji su već 70-ih bili pripadnici istih.Dali je bio isti naziv ne znam.Eto pok.otac je znao reći jednom našem prijatelju kad bi išao u Zagreb : Operativac jel plačaš turu ili moram ja pošto imam veću plaću od tebe  Laughing .Znam da je to možda ostalima naoko izgledalo kao da je ovaj neki anesteziolog ali kad sam ga kao dečko vidio u uniformi(maskirnoj ne onoj navlaki) u njegovoj kući i svu onu opremu  affraid .Na žalost on je poginuo 80-te a otac umro nešto iza toga ali su mi bili simpatični kao kontrast jednog neozbiljnog(mog starog) i jednog ozbiljnog profesionalca kojeg sam možda osim oca jedino ja vidio u uniformi.Nije bio oženjen a roditelji rastavljeni.Bio je stvarno ljudina a jedino što mi je ostalo u dobrom sjećanju da je na donjoj strani čizme pisalo nešto kao JPD ili slično.Dali netko zna nešto o tom,zasad toliko.
 
Volio bih da tema ne ode u krivom smjeru pošto sam i sam spomenuo neke događaje i neke pokrajine  Cool

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Dragan Milanović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-05-23

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime06.02.14 0:25

Jedinica je u suštini ipak imala nešto specijalno. Kad se zaratilo u jedinici je bilo Muslimana, Hrvata, Srba, Makedonaca, Slovenaca...i niko nije hteo da napusti jedinicu. Hrvatima je ponuđeno da izađu ali su odbili dok se ne reši pitanje svih pripadnika. Metak nismo ispalili, jer naši metkovi sigurno pogađaju, što znači da bi jedno 5000 ljudi bilo pobijeno da je jedinica krenula u dejstvo. Jedinica je rasformirana i Srbi su dovezeni na aerodrom u Ćilipe i prevezeni u Skoplje, ja sam ostao kratko u Splitu i prešao u jednu stranu zemlju. Posle rata smo se pronašli, uglavnom su svi zapošljeni u organima unutrašnjih poslova svojih zemalja. Iz razgovora se zaključilo da su više pomagali slabima i nemoćnima, nego što su ratovali. 
Jednostavo, takve jedinice su činile tim i ispostavilo se da kao pojedinci nismo baš nešto efikasni za razliku od izviđača ili graničara. Nas je održavala disciplina i povezanost, saborac u slučaju ranjavana ili pogibije, nije smeo da se ostavi po cenu da celo odeljenje strada.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime06.02.14 0:35

Dragan Milanović (citat):
U principu kad pogledate biti pripadnik neke JPD podrazumevao je samo strogu disciplinu i ponavljanje određenih radnji dok ne postanu rutina. Meni nikad nije bilo jasno zašto se toliko "lomatamo" kad nećemo to nikad imati prilike da stvarno i primenimo. Kasnije se ispostavilo eto da nisam u pravu. Jedinica je imala borbeno dejstvo i zahvaljujući obuci nije imala poginule, imala je tri ranjenika.
 
A gdje je ovo bilo?
 
Može kratko...  scratch
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime06.02.14 1:08

Nije mi jasno čemu tolika tajnovitost na ovoj temi scratch ....
Na vrh Go down
KDG
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2013-10-31

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime06.02.14 18:31

DIVERZANTSKI ODRED
 
VP 5000 je imala dva diverzantska odreda:
Savezni DO i DO Prve Armije.
 
Preuzeo sam duznost u DO Prve armije – K-dant, KIK LB.(penzionisan u cinu generala).
Kap. E. -  Por. D. - St.vod 1 kl. N. -  Zastavnik? M. bili su dio ekipe koje se sjecam.
Nastavio sam da ucim  zanat od straijih kolega ali i da osjecam puls odreda kroz pomoc starih vojnika.
Moje prvo dezurstvo je bilo izvrsno odradjeno samo iz razloga sto mi je stari vojnik, mostarski mangup, gotovo vodeci me za ruku pokazao sta treba realno da ocekujem da se odradi…on mi je postavio visok ali realan standard i uvjek sam mu zahvalan zbog toga.
 
Terenske vezbe, Deliblatska Pescara, Homoljske planine, prezivljavanja, forsiranje Mlave prirucnim sredstvima, pravljenje minsko eksplozivnih sredstava od kucnih potrepstina, pokazne vezbe, gadjanja iz razlicitog naoruzanja, intervencije, Kosovska epizoda,
pravljenje zemunica, obuka skijanja, veranje bile su deo nasih aktivnosti…
Izlazak iz kruga centra nikad nije bio kraci od 15-tak km.
Volio sam i uzivao u tome sto radim mlad, snazan i ambiciozan.
 
Prepoznavsi moju specijalnost i volju KIK L. mi je naredio da napravim program borenja i fizicke obuke za odred po kome se radilo i poslje moga odlaska.
Borenje i samoobranu smo radili redovno.
Kad smo radili noz, radili smo sa koricama. Ja sam radio na golo sjecivo sto je L. godilo pred ostalim jedinicama.
Zaradio sam mu pecene jagnjadi dok se kladio na mene  protiv ostalih komandira u gadanju bojevom municjom obicno u nocnim uslovima. Mozda ponekad nije bilo po PS ali je bilo zanimljivo.
 
Vodio me sa sobom kao najmladjeg stresinu na pripreme vjezbi na zaprepascenje obezbedenja na ulazima stabnih soba u kojima je on KIK bio daleko najnizi cin ,a o meni da i ne govorimo. Uvjek su me zaustavljali i mislili da sam vozac iz njegove pratnje…
 
Nakon nekog vremena pocele su dileme da se roje u mojoj glavi.
 
U nasoj obuci predvidjeno je 6 skokova padobranom sto je standardna pocetnicka padobranska norma.
Izvrsili smo “suvu pripremu” ali nikad nismo skocili na moje veliko razocarenje.
Naucio sam da vozim dizelku u zamenu?! 
Vecina staresina bili su dobri pjesadijski oficiri bez mnogo diverzantske strasti, znanja i ambicija. Posao su obavljali korektno ili gotovo korektno.
 
Poceo sam da razmisljam sa kime bih zaista mogao da uspjesno odradim borbeni zadatak?
 
(ce se nastavi)

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime06.02.14 18:38

Kar nadaljuj pravljico. Vnuk je navdušen.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime06.02.14 21:30

Max Blitz (citat):
Dragan Milanović (citat):
U principu kad pogledate biti pripadnik neke JPD podrazumevao je samo strogu disciplinu i ponavljanje određenih radnji dok ne postanu rutina. Meni nikad nije bilo jasno zašto se toliko "lomatamo" kad nećemo to nikad imati prilike da stvarno i primenimo. Kasnije se ispostavilo eto da nisam u pravu. Jedinica je imala borbeno dejstvo i zahvaljujući obuci nije imala poginule, imala je tri ranjenika.
 
A gdje je ovo bilo?
 
Može kratko...  scratch

I mene interesira, uz gdje ja bih dodao i kad.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime06.02.14 21:42

pukovnik (citat):
I mene interesira, uz gdje ja bih dodao i kad.
 
Bilo je vezano uz demonstracije pred Banovinom 1991. u Splitu, detalji nisu za forum.
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime07.02.14 15:28

[You must be registered and logged in to see this image.]

EVO GA  MOJ MALI DOPRINOS TEMI...   

mada ja nisam bas bio neki ljuti SPECIJALAC... 
ali Buraz mi je bio tu  NA ODSLUZENJU vojong roka...1989. 1990. 
  ...ostalo mi i to UREZANO kroz dopisivanje sa njim... 
a najvise me impresioniralo ONO:
"ODLAZAK NA TERN ... DELIBLATSKA PESCARA"...
Eeee TU SAM SE BIO PRIMIO !!!

ARHIVIRANO TO SVE u one pozutjele trake mojih sjecanja,  i u ALUMNIJSKE KUITJE - 
pa sve zapecaceno POD:
 "ONA"- VREMENA!" -strogo POV !"

Ovo ja malo pisem u BURAZOVO  ime !!! 
On radi monogo OVIH DANA,  pa trenutno nema sanse da se javi, 
a ja NA BOLOVANJU ... pa ... da bacim koji trupac 
da drzi VATRU PRICE U ZIVOTU.

POZDRAV

[You must be registered and logged in to see this image.]


stari FAZAN: komentar modifikovan dana: 12.02.14 9:39; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
KDG
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2013-10-31

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime07.02.14 17:14

SELEKCIJA
Problem selekcije ljudstva za DO je bio uocljiv.
Imo si u generaciji ponekad reprezentativca, sportistu i na drugoj strani spektra - vojnika vrlo prosecnih psiho-fizickih sposobnosti.
Selekcioni filter je negde bio dobrano zapusen. 
Poteskoce u fizickom pracenju obuke i napora koji je prate odrazavao se na motivaciju, moral i interes.
Ova kombinacija daje nocnu moru svih komandira - nezainteresovan, nemotivisan vojnik.
Normu na 10 km do Jabuke i nazad ponavljali smo par puta zbog vojnika koji nije mogao ili hteo da ulozi napor. Obicaj je bio da svi ponove ako jedan ne moze.
Nakon drugog neuspjeha, ostavio sam vojsku u kukuruzu i jedva ga provukao kroz normu.
To su primeri (ima ih vise) koji ne odrazavaju celokupno stanje ali pokazuju da je selekcija zakazala.
Ovo se, naravno, odrazavalo i na kvalitet izvodenja obuke.
 
Sve vaznije zadatke odradivali smo sa diverzantskom grupom koja je mogla brojati od 3 – 25 ljudi.
Sakupili bi sportiste, ponekad drzavne reprezentativce i napravili DG koja je mogla skinuti zvezde sa neba.
Vojnik O.- bacac kugle, V. - poznati judista reprezntativac, C-trkac na srednje pruge samo su neki od momaka koje rado pamtim i koji su mogli sve.
Sa mnogo ponosa ti su momci nosili uniformu. K-dant L. bi ponekad cekao kijamet da nas posalje na zadatke. Kaze - pravo diverzantsko vrijeme.
Sjecam se vezbi i nestvarnih scena kisne i gluve noci, kamion, ponekad helikopter, izbaceni u nepoznato.
L. bi ubo olovkom negde na mapu i rekao - vidimo se u X casova.
Nakon 40+ km nasli smo plavu kutiju  filtera "Astor" sa porukom - produzi 400m pravac...
Znali smo i mogli.
To su bili moji najljepsi trenutci. Prljavi, izmoreni, ponekad uplaseni ali ispunjeni ponosom i odanoscu jedan prema drugom i prema jedinici i saznanjem da smo diverzantski odradili posao.
Tada sam osjecao da mozem srcem i snagom parirati bilo kome SAS-u ili rendzeru …ali da li je to bilo dovoljno?
Bio sam ponosan na to sto i kako radim.
Zao mi je bilo sto nasa uniforma nije nista od toga otkrivala i to nije bilo dozvoljeno.
Morali smo drzati nizak profil u svemu, a mladicim uvek treba da svoj ponos pokazu…ovako ili onako…
(ce se nastavi ko Dinastija)

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime12.02.14 9:35

DELIBLATSKA PESCARA  !!!

*E jesam se ovdje bio PRIMIO... 
i dan danas mi je san da jednom odem i posjetim TO MAGICNO Mjesto:

![You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 227
ČLAN OD: : 2014-01-09

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime21.04.14 17:06

Dok ne stigne nastavak evo predlog za specijalca (ili za vjezbu za specijalce?)

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Potpis editiran od strane administracije (ovo nije mjesto za romane!)
Na vrh Go down
Die_Nadel
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-07
DOB : 52

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime13.05.14 21:27

Pitanje za Dinosaurusa:
Obzirom da si služio u Prizrenu - izviđačkoj četi, ko je bio komandir čete - "Rambo" ( bio mu je nadimak, inače u činu kap. ili KIK )
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime13.05.14 21:32

Die_Nadel (citat):
Pitanje za Dinosaurusa:
Obzirom da si služio u Prizrenu - izviđačkoj četi, ko je bio komandir čete - "Rambo" ( bio mu je nadimak, inače u činu kap. ili KIK )

Nadel,komandir je bio kap.Salibašić Dzevad,zvali su ga Sale...
mala dopuna...mi ga nismo zvali Rambo ali mu pristaje Very Happy
Na vrh Go down
Die_Nadel
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-07
DOB : 52

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime14.05.14 17:22

Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na vrh Go down
Senad
Džomba
Džomba
Senad


BROJ POSTOVA: : 125
ČLAN OD: : 2012-12-03

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime14.05.14 18:54

Mislim da i danas živi u Tuzli!!
Na vrh Go down
Die_Nadel
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-07
DOB : 52

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime14.05.14 18:55

Taj podatak mi je poznat, neki dan sam ga vidio
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime14.05.14 19:33

Die_Nadel (citat):
Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na forumu sam saznao da je posle JNA,prešao u armiju BiH...
Slažem se da je bio sposoban oficir JNA,u Prizrenu je bio jako cenjen,iz tog razloga ni nas kao jedinicu nisu cimali za neke bezvezne poslove kakvih je bilo..
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 374
ČLAN OD: : 2013-05-29
DOB : 55
M(j)esto Ludbreg

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime14.05.14 21:25

Mi u graničarima smo imali reviju "Front" sa Saletom na naslovnoj strani, odjeven u maskirnu uniformu ,zalegao ispod nekih borova. Imali smo živu legendu uz sebe. Naj bolji mi je bio kad bi na mene krenuo u karate stilu, ko Bruce Lee, a par puta me je učio letjeti. Uhvatio bi me u neki đudo zahvat i ajde leti Vargas. Pad je bio bolan, ali to mu nisam iz ponosa pokazivao.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime14.05.14 21:36

Koristio je često i rečenicu...''GLEDAJ U MENE JA SAM OVDE LEPA BRENA'' Very Happy

Mi smo mu bili zadnja generacija Izvidjača,prešao je u granični odsek
Na vrh Go down
Milutin Nedeljkovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2014-09-13
DOB : 63
M(j)esto Beograd Vracar

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime13.10.14 17:25

Ja sam zavrsio devetomesecni kurs u Nisu 286 Specijalni bataljon Vojne Policije -Kompletna vojno policijska obuka ,koristili smo jedini u JNA specijalne nocne tv nisane za automatske puske finske  priozvodnje Nokia ,pokretne radare americke proizvodnje Bendix za otkrivanje pokretnih meta,senzore pokreta i zvuka,automate ingram M 11 ,oklopne transportere  sa 4 osovine ,tockas TAB 70 ruske proizvodnje sa 2 motora svaki po 280 ks benzinci itd,itd.Mislim dakle da su to bile preteca specijalaca JNA 1982 godine.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime15.10.14 0:35

Nokia i Bendix scratch ako ti nije problem da ako se sjecas malo pojasnis jer Bendiks mi je malo cudan na tom mjestu kao i Finska Nokia.Nista lose u tvom postu nego nastavi sa pricom,nemoj nestati kao neki ostali specijalci - par postova,postane interesantno a oni nestanu,neke razumijem jer nisu mogli nastaviti zbog pritiska.Polako i samo nastavi svega cega se sjecas,lijep pozdrav.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime15.10.14 6:00

Ovo bi trebala bit jedinica vojne policije za specijalne namjene, preteča današnjih Kobri u Srbiji...

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime15.10.14 6:03

Također kao gore...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime16.10.14 19:22

Milutin Nedeljkovic (citat):
Ja sam zavrsio devetomesecni kurs u Nisu 286 Specijalni bataljon Vojne Policije -Kompletna vojno policijska obuka ,koristili smo jedini u JNA specijalne nocne tv nisane za automatske puske finske  priozvodnje Nokia ,pokretne radare americke proizvodnje Bendix za otkrivanje pokretnih meta,senzore pokreta i zvuka,automate ingram M 11 ,oklopne transportere  sa 4 osovine ,tockas TAB 70 ruske proizvodnje sa 2 motora svaki po 280 ks benzinci itd,itd.Mislim dakle da su to bile preteca specijalaca JNA 1982 godine.

poznajem jednog koji je bio sa tobom u istoj kasarni 1982/83. bio je na prijavnici, inace je iz Benkovca. te godine 1982/83  je VP  dosla u kasarnu Bubanjski Heroji a pre VP  su bili artiljerci  koji su otisli na Komren.
Na vrh Go down
Branko1711
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-02-04

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime04.02.15 18:30

pancevo vp 2022 april 84, da li ima nekoga neka se javi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.15 2:12

Odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.15 2:19

Nemam poseban opis uz ove slike, može li netko komentirati?


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.15 16:25

Mozda ovo nije sve JNA?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime05.02.15 21:12

dpuric (citat):
Mozda ovo nije sve JNA?

Rekao bih da je sve JNA ili je možda koja slika na 'granici', ali nije daleko u drugim vremenima...
Tj. nije ništa sasvim novo-osnovano...
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime17.04.15 20:18

dinosaurus (citat):
Die_Nadel (citat):
Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na forumu sam saznao da je posle JNA,prešao u armiju BiH...
Slažem se da je bio sposoban oficir JNA,u Prizrenu je bio jako cenjen,iz tog razloga ni nas kao jedinicu nisu cimali za neke bezvezne poslove kakvih je bilo..

Malo da se i ja nadovežem na temu odgovor svoga brata Dinosaurusa o našem legendi kapetanu Saletu koji je u naše vrijeme služenja bio izrazito cijenjen od starješina u Prizrenu. kao i čovjek uvijek je bio spreman saslušati vojnika koji je došao kod njega potražiti bilo kakvu pomoć. Što se tiče poslova u samoj kasarni ostalo mi je u sjećanju kad se jedan potporučnik Cipiripi okomio na izviđačku četu i poslao dečke koji su bili dežurni na čišćenje i odvoz smeća iz kasarne. Tom prilikom bio sam sa kapetanom Salibašićem u Pinzgaueru jer smo se vraćali sa vožnje kad je vidio da naši dečki rade na čišćenju smetlišta u stili Ramba izletio je iz vozila koje još nisam niti zaustavio tako da je famozni potporučnik stajao u stavu mirnu kao da je stigao pokojni Josip Broz Tito. Naš Sale ga je izribao tako da je to bilo prvo i posljednje angažiranje izviđačke čete na čišćenju smetlišta. Dečki su ostavili lopate tako da je potporučnik ne mogu da se sjetim kojoj jedinici je pripadao mislim da je bio u pješadiji morao angažirati svoje dečke da završe posao koji je bio namjenio izviđačima.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime17.04.15 20:23

Die_Nadel (citat):
Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Nadel upravo sam se prije par dana dopisivao sa nezaboravnom starješinom preko fejsa i njegovo znanje i vještine su i meni dobro došle u svim ovim sranjima na prostorima bivše Juge.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime17.04.15 20:29

vargas (citat):
Mi u graničarima smo imali reviju "Front" sa Saletom na naslovnoj strani, odjeven u maskirnu uniformu ,zalegao ispod nekih borova. Imali smo živu legendu uz sebe. Naj bolji mi je bio kad bi na mene krenuo u karate stilu, ko Bruce Lee, a par puta me je učio letjeti. Uhvatio bi me u neki đudo zahvat i ajde leti Vargas. Pad je bio bolan, ali to mu nisam iz ponosa pokazivao.

Kolega Vargas eto takve zahvate imala je i izviđačka četa ali srećom kod nas je bio vrhunskih sportaša od džudista, karatista i boksača tako da smo sve te zahvate savladali sa ponosom i bez bolova u stilu kako navodiš" Bruce Lee " Very Happy cheers
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime17.04.15 20:33

dinosaurus (citat):
Koristio je često i rečenicu...''GLEDAJ U MENE JA SAM OVDE LEPA BRENA'' Very Happy

Mi smo mu bili zadnja generacija Izvidjača,prešao je u granični odsek

Točno tako brate ostala mi u sjećanju rečenica našeg Saleta koju je često koristio jer smo bili najbolja generacija izviđača za vrijeme službovanja dok nije prešao u graničare  Razz
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime19.04.15 18:49

Max Blitz (citat):
Također kao gore...

[You must be registered and logged in to see this image.]

  Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime19.04.15 19:03

flexi (citat):
Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?

Pa, naveo sam već prethodno - odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.

Slikano je vjerojatno u Beogradu u vrijeme kad je Branko Mamula bio savezni sekretar za narodnu obranu.
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime20.04.15 19:58

Max Blitz (citat):
flexi (citat):
Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?

Pa, naveo sam već prethodno - odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.

Slikano je vjerojatno u Beogradu u vrijeme kad je Branko Mamula bio savezni sekretar za narodnu obranu.

aha to se odnosilo i na ovu fotografiju , hvala Max ,
Na vrh Go down
Dragan Lazić
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-06-07

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime07.06.15 12:57

...u pitanju je bilo Odeljenje za Specijalne namene, 282. Bataljona Vojne Policije u Nišu, zvano "odeljenje specijalista"...

...bio sam u toj jedinici u Vojnoj Policiji u Nišu, '80. godine... i tamo proveo veliki deo vojnog roka...

...jedinica je bila sastavljena od vojnika na redovnom služenju vojnog roka i aktivnih starešina...

...jedinica je imala na raspolaganju svo domaće naoružanje tog vremena M70 AB2R, M72, M75, sistem obezbeđenja geofonima, IC ograde, pešadijski radar Thompson, za otrkrivanje malih pokretnih ciljeva, pasivne nišanske sprave švedske proizvodnje, uključujući i automatski pištolj Ingram M11, sa prigušivačem kao oružje specijalne namene... savremene sisteme veza PRC 320 i PRC 515, Motorola ručne radio stanice...

...jedinica je u punom sastavu brojala 8 vojnika, službenog psa i 5 starešina... bila je podređena Generalštabu i izvršavala je zadatke koji su joj poveravani...!!!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime09.07.15 0:14

Odjeljenje za specijalne namjene sa starješinama 1982.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Sponsored content





SPECIJALCI U JNA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
SPECIJALCI U JNA
Na vrh 
Stranica 4/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: