FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Tenk T-55

Go down 
+34
zwrkan
Matrix
vargas
saban
Stanko1
East&West
oficir s ruzom
ТРЕЋЕПОЗИВАЦ
zastavnik
Stazio
dojran
SveJug
Max Blitz
rakin
sego
dpuric
bojnik
čato
lacoš
Tenkić
pajo55
Gringo
Bogart
pukovnik
pera84
Patrick
vladimir
ZAGORAC
mgalic2
alexandar
purger
Vojnik Graničar
T-55
jun91 osijek
38 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime03.04.12 22:36

Na tenkodromu pored ostalih sadržaja postoji i jezero sa dvije potpuno uređene staze za savladavanje vodene prepreke gazom i podvodnom vožnjom (govorim o "Maršalki" u Zagrebu gdje sam prolazio podvodnu vožnju tenkom T-55 i kompletnom posadom). Jezero je bilo povezano sa Savom i imalo je branu kojom se regulirala visina vode odnosno dubina jezera. Na prilazu jezeru je bio klasični semafor koji je zelenim svijetlom dozvoljavao prilaz. Tenk se dovozio u rajon za hermetizaciju. Tu je posada radila na pripremi tenka za podvodnu obuku na naćin da su se svi otvori na tenku premazivali posebnom vodonepropusnom masti, na usta cijevi topa, mitraljeza i ciljničke sprave su se postavljale gumene brtve i isto premazivale. Žaluzine nad motorom (transmisijsko odjeljenje) su se zatvarale a na auspuh se postavljao propulzor koji je sprijećavao ulaz vode a dozvoljavao izlaz ispušnih plinova. Na turelu k-dira tenka se postavljala školska cijev za podvodnu obuku (postoji i borbena koja je manjeg promjera) a služila je za izlaz posade ukoliko dođe do zaustavljanja ili potapanja tenka. Pred vozaća se montirao na posebno postolje žiro kompas po kojem se kretao (bilo je bitno držati okomitu crtu skale na zadanom smjeru). Vozać i poslužitelj su već u tenku. Kada je hermetizacija završena ciljać i k-dir ulaze na svoja mjesta kroz školsku cijev. Osim svijetla u kupoli i kod vozaća ništa ne vidiš. Malo neugodna situacija pogotovo ako je čovjek klaustrofobićan. Školska cijev je služila i za dovod zraka pa osim klasične ronilačke maske nisi imao onaj mijeh. Dubina vode nije smjela biti veća od 5 metara. Iz rejona hermetizacije vožnja ide do KPS-a. Sve navođenje tenka radi zapovjenik prijelaza sa svog komandnog mjesta. Na jezeru su tri čamca, k- dira grupe za spašavanje i izvlaćenje, čamac za spašavanje posade i čamac odjeljenja za izvlaćenje. Pored samog ulaza u jezero je TZI. Od ostalih sadržaja tu je promatračnica (kontrolni toranj), sanitetska stanica, dekompresiona stanica sa baro komorom i rezervno KM. K-dir tenka vanjskom vezom komunicira sa zapovjednikom prijelaza i preko unutarnje veze (UMR) prenosi zapovjedi vozaću. Ciljać i poslužitelj su koferi u tenku. Uglavnom niti vidiš kad si ušao pod vodu osim kapanja vode jer mast za hermetizaciju nikada ne drži 100% niti vidiš kad si izašao. K-dir tenka zna da je pod vodom jer mu zapovjednik prijelaza radio vezom govori: Pravac je dobar, Skrenuo si sa pravca lijevo ili desno za jedan, dva ili koliko već stupnjeva. Ti prenosiš zapovjed vozaću i on motreći žiro kompas vrši korekciju pravca kretanja. Da si izašao znaš jedino po tome što dobiješ zapovijed da se mogu otvoriti lukovi vozaća i poslužitelja a k-dir i ciljać izlaze kroz cijev na svjež zrak. Zatim se radi obrnutim putem. Tenk ide u rejon za dehermetizaciju gdje se skida sva oprema i predaje rukovatelju. I to je To. U svakom slučaju zanimljivo i vrlo dojmljivo iskustvo. Na žalost osim toga (zbog ne tako davnih povijesnih događanja) doživio sam (i preživio) i borbeno iskustvo ali o tome ne bih govorio jer će nas neminovno odvesti u politiziranja a to ne želim.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime04.04.12 20:25

Svaka čast na objašnjenju meni definitivno NAJBOLJI i najbolje objašnjen stručni post!
I svima drugima za primjer zadnja pukovnikova konstatacija!

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime05.04.12 12:32

purger (citat):
Svaka čast na objašnjenju meni definitivno NAJBOLJI i najbolje objašnjen stručni post!
I svima drugima za primjer zadnja pukovnikova konstatacija!

Hvala na komplimentu. Trudio sam se na što jednostavniji naćin ne ulazeći u detalje pojasniti taj dio obuke kako bi svi dobili neku okvirnu sliku o ćemu se radi. I dužan sam jednu opasku. Naime kolege iz posade koje sam naveo kao "kofere" nisu ništa manje vrijedni od druge dvojice članova. Posada tenka su ljudi od kojih je k-dir prvi među jednakima. Very Happy
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba
jun91 osijek


BROJ POSTOVA: : 137
ČLAN OD: : 2011-11-21
M(j)esto subotica

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime05.04.12 18:42

Uvek sam želeo da izprobam al nisam imao prilike i jako mi žao zbog toga Sad Sad Sad
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime30.07.12 21:30

purger (citat):
Ili da možda budem jasniji to nije bilo u sklopu redovne obuke guštera tenkista?

Podvodna obuka nije bila deo redovne obuke, nekolicina odabranih bi je zavrsila, iz moje cete su na podvodnu obuku iz Nisa u Skoplje poslali nekoliko desetara - komandira tenkova. U skolskom centru u Banja Luci moja generacija pitomaca nije imala podvodnu obuku.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime30.07.12 21:33

ZAGORAC (citat):
Patrick (citat):
Izvadiš samo udarnu iglu iz zatvarača,staviš u džep i put pod noge bom.

Gospodo generali, ako ste predvidjeli "put pod noge" onda zasigurno znate da morate minirati svu opremu i naoružanje koje u tom "sudbonosnom" trenutku ostaje iza vaše "bežanije".

Spregnuti mitraljez se vadi i nosi, radio uredjaj se pod obavezno unistava, a vise se ne secam na koji nacin se onesposobljava top, da, trebalo bi minirati i zapaliti borbeno vozilo.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime30.07.12 21:36

ZAGORAC (citat):
pukovnik (citat):
Patrick (citat):
Izvadiš samo udarnu iglu iz zatvarača,staviš u džep i put pod noge bom.

Ako se ovo odnosi na tenk onda vi nikada niste bili tenkisti niti poznajete pravilo tog borbenog vozila. Napuštanje vozila načelno se vrši kroz prinudni izlaz. Postoji točan red izlaženja i točan popis što tko od članova posade nosi sa sobom.

Da nisu to ona "vratašca"na podu,pa onda "curite" jedan po jedan između gusjenica???

Kakva crna nacela, izlazis onako kako mozes, ko ti svetli kako ces sacuvati glavu, sto bi se izvlacio kroz otvor za prinudni izlaz ako ne moras.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime30.07.12 22:02

Bogart (citat):
Kakva crna nacela, izlazis onako kako mozes, ko ti svetli kako ces sacuvati glavu, sto bi se izvlacio kroz otvor za prinudni izlaz ako ne moras.

U predhodnim komentarima bila je verzija "kad moraš",pa iz tog razloga nije isto kad ispadneš kroz izlaz u nuždi ili se "nacrtaš"
na tenku prilikom izlaženja kroz gornje izlaze(ulaze),pa te onda upokoje sa minimumom truda.

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime30.07.12 22:11

ZAGORAC (citat):
U predhodnim komentarima bila je verzija "kad moraš",pa iz tog razloga nije isto kad ispadneš kroz izlaz u nuždi ili se "nacrtaš"
na tenku prilikom izlaženja kroz gornje izlaze(ulaze),pa te onda upokoje sa minimumom truda.

Sve to stoji, u zavisnosti od situacija u kojima se vozilo napusta, ako protivtenkovska mina probije dno i uleti gore ne znam da li bi iko od posade mogao da stigne dole do otvora, ako odleti kupola sa pogodjenog tenka eto mesta da vozac bira kuda ce napolje, ako bude pogodjen prednji deo ostali sigurno nece silaziti dole i provlaciti se kraj ostataka vozaca... itd... itd...

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime10.08.12 11:08

U svim situacijama koje si naveo u tim tenkovima više nema nikoga tko bi se izvlačio. Vjeruj mi jer govorim iz iskustva.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime10.08.12 17:58

pirat vjerujemo ti.....uvjerili smo se.... Wink

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime10.08.12 20:53

bom affraid
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime16.08.12 18:58

Gringo (citat):
pirat vjerujemo ti.....uvjerili smo se.... Wink

I mi smo izvodili eksperimente te vrste.  alien
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime16.08.12 19:18

Ma i osjetili smo ta izvođenja, bez brige imamo i uspomena..... Wink

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
pajo55
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 20
ČLAN OD: : 2013-02-09

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime21.02.13 20:49

pa evo da vam se pridružim sa par opaski.podvodnu sam završio u mladen stojanoviću pa na manjači gdje isto tako postoji jezero za podvodnu vožnju,evo samo malo konkretnije.na žaluzine su išle specijalne ploče pa su se rubovi premazivali,mi nismo imali školskih cijevi,pa vam ona uža -bojeva cijev stavlja na periskop poslužioca.kao što znate svi se otvori premažu pa tako pri ulasku posade ulaze svi kroz luk komandira,prvi vozač,pa poslužioc pa nišandžija luk komandira se dobro namaže mašću i komandir ga zatvara.u pravilu ti nakon 100 metara procuri iznad glave ali nije strašno.postoje male boce sa kisikom koje idu sprijeda na prsa i dostatne su za 45 minuta nakon nestanka kisika u tenku ako se potopi.iso tako jedna malena poput spreja koja puni mjeh koji vas može dignuti na površinu.sve je postojalo,maske ,vrlo kvalitetni respiratori.istina mogli su ići samo plivači i pod navodnicima bolji vojnici,išao sam kao kaplari jedno dobro i važno iskustvo ,među boljima u jna.dosta mladića nije prošlo trenažer kada ga pune vodom i onda kada se tlak izjednači otvoriš luk,a nekoliko nije moglo izdržati barokomoru tako da nas je od početnih 40 završilo 15 .hvala na čitanju ovo je moje iskustvo iz 1985 godine.

Na vrh Go down
Tenkić
Gušter
Gušter
Tenkić


BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-02-13
DOB : 52
M(j)esto Slavonija

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime22.02.13 19:40

Pohađao sam i ja podvodnu obuku u Maršalci u Zagrebu. Nas par "budala" se prijavili kao neplivači na što su ovi drugi u stroju umrli od smijeha. Ali neka, neplivači svaki dan na bazen i učimo plivati (kako je teško praviti se da si neplivač) a plivači boce s kisikom na leđa i trči oko igrališta. Tko se sada smije, a? Međutim, mlad i neiskusan, i nedovoljno osušen nakon bazena zaradim upalu uha i 7 dana stacionara na penicilinu. Zbog toga nisam išao u baro-komoru, tj. zbog rizika od pucanja bubnjića. Rečeno nam je da nećemo forsirati to umjetno jezero jer je navodno na prošloj obuci došlo do potapanja tenka zbog gašenje motora. Je li to bila legenda ili istina - nemam pojma. Bio je ožujak 91 i one poznate martovske demonstracije u Beogradu pa je cijela obuka prekinuta i vraćeni smo u svoju kasarnu u Dugo Selo, tako da nitko nije prošao niti trenažer. Uglavnom, zanimljivo iskustvo i fino svakodnevno kupanje u bazenu.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime22.02.13 21:11




Što sve može da zadesi tenkista,izgleda da je blato ubojitije od maljutke.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 3:18

Evo da i ja pošto sam izgleda najstariji oklopnjak na forumu. Kad sam došao zvala se je 2.SOB i naslednica je brigade formirane u Rusiji za vreme rata , Jastrebarsko 2465/24 2. bataljon 1. ćeta , četni čato nov. 1969- april 1971 . Nišanđija na T-55A . Kad sam došao na moj tenk 19217 - gde li je završio , imao je samo 9 meseci i 27 m/ć. Nov novcijat. Prvu obuku završili do juna 1970 i poligon Slunj. Na bojevom gađanju ćete u napadu okrenuli smo se na bok, malo slićno gornjoj slici , pošto smo sa desnom gusenicom pali u vrtaću. Kupolu nije više mogao elektropogon i žiroskop držati u prijašnjem stanju , te je poćela kliziti na dole tj. na desnu stranu. Kad sam video da je vrag odneo šalu i da će nešto tu pregorjeti i udariti sa cev o zemlju , komandovao sam komandiru da odmah koći kupolu i da javi kad gurne klin u ležište. On to napravi , javi i ja izkljućujem tek tada sva tri dugmeta na komandnoj kutiiji. Kontra propisa al hebi ga. Pošto se je vozać Jože htio izvući iz rupe i kad je htio ići uzbrdo i vrtaće iz ležišta je na pola ispalo svih šest granata, jer jih je prije toga punioc Bajram odkoćio i to sve . Da je kojim slućajem cev išla -pala -udarila desno u zemlju, rotacioni dio kupole bi razrezao ispale granate i mi se danas tu ne bi razgovarali. Došla je pešadijska ćeta , napravila put iz vrtaće , došao je izvlakać 10002 vozać Papak Miljenko iz Bijeloga Manastira i još jedan tenk i izvukli su tenk iz rupe. Tome tenku je kasnije prolupao dihtung na glavi motora Pošto sam bio ćato , htio sam u dnevnik bojevoga gađanja unijeti bar 1 pogodak, al me kćete upozorio , da je na osmatraćnici bila sva generalska svita iz ZG i da znaju za gubitak i da moram tako i upisati . Sam sebe pišem kao gubitak na bojnom polju . Posle smo trebali a i nastavili smo sa podvodnom obukom , nju završili al se u ZG M. Tito pokvario bazen , pa smo još jednom prošli kompletnu tenkovsku obuku . Sa podvodne vožnje u ZG, vratili smo se 15. jan. 1971 g., 14meseci posle poćetka obuke. Mislim , da smo naša generacija bili najškolovaniji oklopnjaci na T55A u cjeloj JNA. Dosta zasada. E ako itko zna gdje su završili tenkovi 19213-T55B, 14,15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, kao i od 2. ćete 19224-19234. Zadnji garnizon pred rat bio jim je Benkovac ! Da se ne mislite puno , oznaka A znaći protuatomsku zaštitu, a oznaka B isto samo još sa jednom radio stanicom komandanta oklopnoga bataljona . Najviše se sjećam kapetana 1.kl Aleksandra Manijaka insp. GINE , komandanta 2. bat. Mirka Belinca te mog vodnoga potporućnika Mirka Rodića. U mojoj pešadiji bio je i Kemal Monteno. Malo sam ćitaoi ostale komentare , pa moram kazati , da podvodna vožnja nije ništa . Posade moraju izvršiti napuštanje poplavljenoga tenka iz dubine 5m tenka i to se simulira u izronjavanju iz simulatora na dnu bazena. Ta obuka je važna , a ne sama vožnja po dnu kanala i u suhim uvjetima.


čato: komentar modifikovan dana: 27.02.13 5:05; prepravljeno ukupno 6 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 3:31

Puno puta, kad sam prolazio kroz Jasku , želio sam posjetiti moje tenkove , al nikada vremena bilo nije. I kad ja nisam mogao do njih oni su došli meni pod prozor.Visim ti ja na prozoru u malom veoma poznatom Dalmatinskom gradiću i gledam korzo. Kad od jednom poćinje grmljavina i ispod prozora prođe vućno vozilo sa labudicom na njemu jedan od mojih brojeva. Te većeri so dovukli još 3 al ne moj broj. Sledeći dan nisam visio na prozoru al dovukli su ćitavu ćetu iz Benkovca i koju su pripremali za napad na Drniš. Kolko me sudbina vezala na njih , je i dejstvo, da sam sa autom sreo i prva tri moja tenka, koja su izašla iz bilo koje kasarne JNA u akciju i novi rat , a koja su išla u napad na Kijevo. Prvi taj tenk je vozio Slovenac a pod komandom onoga idiota od Mladića.


čato: komentar modifikovan dana: 27.02.13 5:09; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 4:35

pajo55 (citat):
pa evo da vam se pridružim sa par opaski.podvodnu sam završio u mladen stojanoviću pa na manjači gdje isto tako postoji jezero za podvodnu vožnju,evo samo malo konkretnije.na žaluzine su išle specijalne ploče pa su se rubovi premazivali,mi nismo imali školskih cijevi,pa vam ona uža -bojeva cijev stavlja na periskop poslužioca.kao što znate svi se otvori premažu pa tako pri ulasku posade ulaze svi kroz luk komandira,prvi vozač,pa poslužioc pa nišandžija luk komandira se dobro namaže mašću i komandir ga zatvara.u pravilu ti nakon 100 metara procuri iznad glave ali nije strašno.postoje male boce sa kisikom koje idu sprijeda na prsa i dostatne su za 45 minuta nakon nestanka kisika u tenku ako se potopi.iso tako jedna malena poput spreja koja puni mjeh koji vas može dignuti na površinu.sve je postojalo,maske ,vrlo kvalitetni respiratori.istina mogli su ići samo plivači i pod navodnicima bolji vojnici,išao sam kao kaplari jedno dobro i važno iskustvo ,među boljima u jna.dosta mladića nije prošlo trenažer kada ga pune vodom i onda kada se tlak izjednači otvoriš luk,a nekoliko nije moglo izdržati barokomoru tako da nas je od početnih 40 završilo 15 .hvala na čitanju ovo je moje iskustvo iz 1985 godine

U mojoj ćeti svi su izvršili izlazak iz dna bazena, osim mene , koji sam imao u djetinstvu upalu ljevoga uva i izdržao sam u BK samo do 3.5 atm. i ispao iz dalnjega ronjenja . Glumio sam spasioca na bazenu, a i trebalo je, jer su prsluci u svakom drugom slućaju okretali izronjene na trbuh umjesto na leđa. Sa tenkovima pa nismo ušli u vodu , jer je bio januar i tem. tamo oko -15°C. To sa kisik maskama ja neznam , mi smo upotrbljavali rekuperatore.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 4:48

purger (citat):
Koliko sam upoznat opisanu podvodnu obuku nisu imali svi članovi posade?

Kod nas svi barokomoru i svi osim mene i izronjavanje iz dna bazena osim mene .Svaka posada 3 člana sa instruktorom je napravila bazen , osim mene . Neplivaći su ušli u bazen i sa rekuperatorima čamili na dnu bazena , da se priviknu na potapanje. Za njihovo plivanje nakon izlaska iz simulacije tenka na dnu bazena , bio sam zadužen ja, da jih okrenem na leda i doguram do ruba bazena.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 4:54

Patrick (citat):
Izvadiš samo udarnu iglu iz zatvarača,staviš u džep i put pod noge bom .

Nije baš tako, jer u RAP-u ima rezervna. Zatvarać nosiš sobom i bacaš ga u žbunje dalje od napuštenoga tenka. Prije toga se napravi i kratki spoj na akumulatorima . Možeš i koju bombu da priklještiš sa topom u rotacionom djelu kupole i probiti kiler sa pucnjem u motornome.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 5:32

mgalic2 (citat):
Nikakva mudrost: na usta cijevi se stavljao konac u križ i onda bi se cijev usmjerila prema nekom objektu. Na koliku minimalnu udaljenost, ne znam više. Spustio bi se zatvarač na cijevi i križ od konca bi se usmjerio točno na taj objekt (može i neko stablo, nije bitno), naravno gledajući kroz cijev. Nakon toga se končanica nišanske sprave za neposredno gađanje također uštimala na taj isti objekt i to je to.

Na završetak cjevi , na kojoj su već ugravirani zarezi stavlja se namašćene konce u te zareze, da se dobije križ. Izvadi se udarna igla iz zatvarača i kroz tu rupicu i križ nacilja okom križ na crkvi ili kom drugom visokom objektu na udaljenosti 900m. Onda se pomera nišanska sprava sa vijcima , tako da i ona tuće u isto mjesto kao i središnjica topa. I to je sve . Za ove naše borbe koje su se vodile na manjim udaljenostima , kao i za borbu u naseljenim mjestima , to podešavanjei daljina se može i smanjiti na 400m , da možeš pogoditi i rupu u zidu i ne treba podešavati daljinu. Radi takvih instrukcija su i uništavani tornji crkava jer se je htjelo i isprobati tačnoost umjerenja i spregnutosti.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 8:26

Svi govore o T-55, a nitko da stavi sliku, evo jedne

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 8:26

visoki objekti su korisceni za izvidjane i osmatranje bojista. a cesto se i dejstvovalo sa njih po kasarnama JNA . JNA sigurno nije koristila ove objekte u takve svrhe.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 8:38

čato (citat):
Na završetak cjevi , na kojoj su već ugravirani zarezi stavlja se namašćene konce u te zareze, da se dobije križ. Izvadi se udarna igla iz zatvarača i kroz tu rupicu i križ nacilja okom križ na crkvi ili kom drugom visokom objektu na udaljenosti 900m. Onda se pomera nišanska sprava sa vijcima , tako da i ona tuće u isto mjesto kao i središnjica topa. I to je sve . Za ove naše borbe koje su se vodile na manjim udaljenostima , kao i za borbu u naseljenim mjestima , to podešavanjei daljina se može i smanjiti na 400m , da možeš pogoditi i rupu u zidu i ne treba podešavati daljinu. Radi takvih instrukcija su i uništavani tornji crkava jer se je htjelo i isprobati tačnoost umjerenja i spregnutosti.
No


Pa gdje baš da se naštimavaju nišanske sprave na crkvi,pa se još poslije isprobava na istom objektu dali je dobro uštimano.Ja sam služio artiljeriju,ali nikad,baš nikad niko od mojih starješina nije ni spominjao crkvu,pa čak ni kod određivanja azimuta.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 8:43

Vladimire, mora da si nešto prespavao, itekako je JNA koristila te objekte za ciljeve, i kao osmatračnice, primjera koliko hoćeš. A o uništenim da ne govorim, od prvog kilometra bojišnice do zadnjeg, pa i u dubinu neosvojenog teritorija. A sada trkom kao požarni, obnašaj svoju dužnost i prijavi u Zapovjedništvo.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 8:57

bojnik ti si od mene skolovaniji po vojnim pitanjima. objasni mi sta je to legitimni vojni cilj ili meta ?
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 10:07

Vratimo se na temu. Rec je o ratifikaciji nisanskih sprava koja podrazumeva odredjivanje nisanske taske na nekom istaknutom (markantnom)objektu. Ako se postupak ispravno obavi nije nuzno ispaljivati projektil radi probe a posebno na navedene objekte
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 10:52

dpuric
potpuno se slazem sa tobom.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 11:06

Nisam tenkista ali malo pratim ovo vaše dopisivanje pa mi nije jasna ova upotreba konca,ciljanje kroz rupicu udarne igle.To mi ne izgleda stvarno,ko da smo u srednjem vijeku pa ciljamo odokativno.Pa nije valjda ta 55 bila tako staromodna što se tiće nišanjenja.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 11:09

Nije u pitanju nisanjenje. Radi se o proveri nisanskih sprava koje se vremenom usled trzaja orudja da tako kazem malo *poremete* S toga je potrebna, svremena na vreme izvrsiti proveru-ratifikaciju.To podrazumeva da centar cevi (zbog toga se postavljaju ti koncici) i koncanica nisanske sprave *gledaju* u istu tacku. Ovbo je ukratko bez zalazenja u tehnicke detalje.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 11:16

Vladimire, ostavi se ti definicije "legitimnog vojnog cilja" širok je to brate pojam, no činjenice govore u prilog tome da je JNA radila to što je radila, ma kako ti to teško bilo za priznati, no neću se dati uvući u raspravu s tobom po tom pitanju.

Slika uklonjena (administrator)!


na ovome primjeru ti garantiram da nismo imali niti osmatraća niti smo taj objekat imali u svrhu vojne koristi, pa ipak ....... Evil or Very Mad
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 11:20

Ma razumijem ja to,slično je kod optike na karabinu gdje podešavaš končanicu.Ali na daljini od 900
metara onako na oko to provjerit izgleda mi nevjerojatno.Po meni bi taj top trebao biti vrlo precizan jer od toga ti zavisi život,zato mi je to malo čudno.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 11:43

bojnik nesporim tvoje tvrdnje,sigurno je bilo i toga ali i cinjenica je dasu ovakvi objekti korisceni i u vojne svrhe. sad da neko koristi verski objekat za podesavanje nisanske sprave meni je to nenormalno i van svake pameti .
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar
sego


BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 12:29

vladimir (citat):
bojnik nesporim tvoje tvrdnje,sigurno je bilo i toga ali i cinjenica je dasu ovakvi objekti korisceni i u vojne svrhe. sad da neko koristi verski objekat za podesavanje nisanske sprave meni je to nenormalno i van svake pameti .

Mislim da tema dotiće stvari koje ne želimo, a vjerski objekat kao isvaki drugi je moguće koristiti, ako imaš nekoliko promila u sebi.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 12:35

da baš, promili su krivi drunken

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 12:37

Čuj valjda se sa tenkom zadužila i ona patvorena votka od koje se osljepi i pobenavi. drunken

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 12:49

Najveća fora sa tenkom T-55, je ona od mog prijatelja koji je u JNA bio tenkista (Banja Luka), i u Domovinskome ratu je bio na istima, i onda negdje 1996.g. ode u Njemačku i poćme raditi za amerikance. završi on tako u Iraku, pa kada su išli od Bagdada sjeverno prema jednoj vojnoj bazi Al Anwar ili tako nekako, a ono pun klinac T-55 parkiranih u hangaru, sve do jednoga je preparkirao, malo je i ludovao po krugu baze, a ameri iskolačili oći, jer su mislili da mi pajdo radi samo na održavanju info opreme, a kad ono baja provoza tenk, izvoza, izgušta do jaja, parkira, otrese prašinu sa sebe i ode ladno na ladno pivo u kantinu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Twisted Evil

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 13:02




Kad se ljudi zaigraju može svašta da se iskombinira. scratch

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 13:06

E upravo takva vožnja, samo poznavajući pajdu, znam da je bilo još luđe, eto podsjetih se da mu se javim navečer, možda ima kakve opreme za mene.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 14:00

Ima nas još koje zanima "oprema",naročito ako je iz Amerićkog skladišta,Like a Star @ heaven

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
rakin
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-02-27
DOB : 50

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 16:41

Uh kako bi sada provozao 55 čisto da se podsetim na mlađe dane i osetim navalu adrenalina kad zaurla mašina i počne da se propinje na gasu.
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar
sego


BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 19:02

Pitanje za vas "tenkiste"; ovaj moj na poslu kaže da je bio tenkista, u što ne vjerujem, jer je visok 2 metra, a vele da takvi ne prolaze.
Je li moguće ili me mulja? scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 19:45

dpuric (citat):
Vratimo se na temu. Rec je o ratifikaciji nisanskih sprava koja podrazumeva odredjivanje nisanske taske na nekom istaknutom (markantnom)objektu. Ako se postupak ispravno obavi nije nuzno ispaljivati projektil radi probe a posebno na navedene objekte

Čitam temu i sve ne vjerujem svojim očima. Ratificira se sporazum i ta ratifikacija može biti djelomična (uz dopuštene rezerve) i uslovna.
Ovo o čemu vi pričate se zove REKTIFIKACIJA nišanskih sprava (u konkretnom slučaju obzirom da pričate o tenku T-55, nišanske sprave TŠ2A22 ili TŠ2B22) poradi otklanjanja poremećaja i odstupanja nišanske sprave nastalih usljed nepravilnog rukovanja, potresa, promjene temperature ili nekih drugih uzroka. Postupak je postavljanje križa končića na usta cijevi topa, skidanje udarne igle na zatvaraču topa i nišanjenje kroz cijev. Nišanđija pomoću specijalnog produženog ključa (koji ima svoje mjesto pored nišanske sprave) okreće lijevi prednji vijak kako bi otpustio nišansku spravu a potom desnim prednjim vijakom prema potrebi okretanjem u lijevo ili desno dovodi u sklad križ končića sa glavnom strelicom na nišanskoj spravi. Zatim lijevim prednjim vijkom utvrđuje nišansku spravu u postignutom položaju i vraća ključ na mjesto. Poslužilac vraća udarnu iglu na mjesto a k-dir skida križ končića i to je TO.

@ sego

Ne mulja. Ja sam imao vozača koji je bio visok negdje oko 190cm.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 23:55

Tacno tako, najjednostavnije objasnjenje rektifikacije, bez ikakvog nisanjenja u crkve i tome slicne objekte...

Da, bilo je visokih i medju tenkistima. Kod tenkova T 72 i M 84 visina nije predstavljala poseban problem, jedino bi vozaci trebali da budu nizi, ali kod T 55 komandir tenka bi svakako trebao da bude sitnije gradje i nizak (malo mesta ima na raspolaganju), mada i na tim pozicijama sam vidjao krupne i visoke vojnike.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime27.02.13 23:58

Dobra večer Bogarte! sunny
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime28.02.13 0:08

Pozdrav Maksonja stari druze. Very Happy Bolje te nasao medju tenkistima morski vuce.

Bas se prisetih kako sam se mucio svaki put kad bi morao da izigravam komandira pedesetpetice, nisam visok, ali tamo zaista nema mesta za komandira, bukvalno jasi na ledjima nisandzije. Very Happy
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime28.02.13 1:01

pukovnik (citat):
dpuric (citat):
Vratimo se na temu. Rec je o ratifikaciji nisanskih sprava koja podrazumeva odredjivanje nisanske taske na nekom istaknutom (markantnom)objektu. Ako se postupak ispravno obavi nije nuzno ispaljivati projektil radi probe a posebno na navedene objekte

Čitam temu i sve ne vjerujem svojim očima. Ratificira se sporazum i ta ratifikacija može biti djelomična (uz dopuštene rezerve) i uslovna.
Ovo o čemu vi pričate se zove REKTIFIKACIJA nišanskih sprava (u konkretnom slučaju obzirom da pričate o tenku T-55, nišanske sprave TŠ2A22 ili TŠ2B22) poradi otklanjanja poremećaja i odstupanja nišanske sprave nastalih usljed nepravilnog rukovanja, potresa, promjene temperature ili nekih drugih uzroka. Postupak je postavljanje križa končića na usta cijevi topa, skidanje udarne igle na zatvaraču topa i nišanjenje kroz cijev. Nišanđija pomoću specijalnog produženog ključa (koji ima svoje mjesto pored nišanske sprave) okreće lijevi prednji vijak kako bi otpustio nišansku spravu a potom desnim prednjim vijakom prema potrebi okretanjem u lijevo ili desno dovodi u sklad križ končića sa glavnom strelicom na nišanskoj spravi. Zatim lijevim prednjim vijkom utvrđuje nišansku spravu u postignutom položaju i vraća ključ na mjesto. Poslužilac vraća udarnu iglu na mjesto a k-dir skida križ končića i to je TO.

@ sego

Ne mulja. Ja sam imao vozača koji je bio visok negdje oko 190cm.

U pravu si pukovnice sto se tice naziva pomenute radnje (lapsus lingve-lapsus kalami). A postupak nisam ni objasnjavao u tehnickom smislu ti si sve rekao.

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 138
ČLAN OD: : 2010-04-09
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime28.02.13 2:13

Bogart (citat):
Tacno tako, najjednostavnije objasnjenje rektifikacije, bez ikakvog nisanjenja u crkve i tome slicne objekte...

Da, bilo je visokih i medju tenkistima. Kod tenkova T 72 i M 84 visina nije predstavljala poseban problem, jedino bi vozaci trebali da budu nizi, ali kod T 55 komandir tenka bi svakako trebao da bude sitnije gradje i nizak (malo mesta ima na raspolaganju), mada i na tim pozicijama sam vidjao krupne i visoke vojnike.

Pa da bi obavio rektifikaciju moraš nišaniti u dominantan sitan objekat , bez toga nema podešavanja za borbu na 2000m. Ja prićam o školovanju u JNA 1970g. , gdje je u ućionici predavano o kontroli i podešavanju nišanskih sprava rećeno : Top se na daljini 900m fiksira za dominantan objekat a to je za križ crkve- toga ima u svakom selu. Drugo je ono , kad su u ratu provjeravali podešenost , sa odbijanjem križa sa crkava!
Na T55 nema šta raditi 2 metraš. Voziti ne može , nema gdje glavu da skloni, nišanđija isto ne , jer ne može glavu tolko sniziti , da bi gledao u niš. sprave a i noge bi mu brzo odrezalo . Za komandira je isto prevelik , jer bi sa nogama smetao nišanđiji , a za punioca brate mož, al bi se nagrbio dobro ! Ja sam sa 175 cm bio najveći nišanđija , najveći i od vozaća i jednak komadirima , samo su punioci išli tamo do 180-5 cm.



čato: komentar modifikovan dana: 28.02.13 2:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content





Tenk T-55 - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tenk T-55   Tenk T-55 - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Tenk T-55
Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Tenk T-72

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: