FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 ČELIČNA KRILA

Go down 
+27
Gorica 660
Lala JNA
Jozo Trklja
013gonzo
odaaaa
sarics
mirko bratuš
Slobodan.
pukovnik
dinosaurus
East&West
strela
BEOGRAD
dtm215
saban
Zemunac
goran n
Stazio
bojnik
oficir s ruzom
vladimir
Max Blitz
Vojnik Graničar
jelen pivo
purger
alexandar
Matrix
31 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime02.01.12 22:17

A zasto dosadno......pa dobri postovi svima nama idu u prilog... Wink KARAYA.....sto je Hartmann napisao...cini mi se arapska ili turska rec ...znaci...NA OBALI.... Exclamation Da li je to......nisam ni ja nasao Smile
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime15.01.12 21:29

Posto smo u ovoj temi spomenuli i aeromitinge i razne slicne stvari evo jos jedne zanimljivosti Smile
Rad se o aerodromu JUGOVICEVO kod Novog Sada.To je bio Austrougarski aerodrom izgradjen 1913.godine i posle 1.sv.rata. i kasnije je aerodrom Kraljevskog Ratnog Vazduhoplovstva,a ime dobija 1928.godine posle pogibije komandanta vazduhoplovnog puka , pukovnika Jovana Jugovica u Pragu.Sa ovog aerodroma su poleteli prvi Il-2 sa jugoslovenskim posadama 1945.godine kao pretece RV JNA.Aerodrom se od 60ih ne koristi u vojne svrhe a sada mislim uopste.Tu se nalazi kasarna JUGOVICEVO a aerodrom ne postoji.Zanimljivost je u tome , sto je krajem leta "procureo " na web ,film o aeromitingu iz 1939.godine, sa aerodroma Isailovo koji je u neposrednoj blizini aerodroma Jugovicevo .Blago jugoslovenske kinoteke Smile

[You must be registered and logged in to see this image.] 1930.
1928.



Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re...KAMIKAZE   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime22.03.12 23:36

Evo da spomenemo i njih.......neki ce reci ludaci, drugi ce ih opravdati kao svojevrsne viteske ratnike, ali kako god cinjenica je da su postojali i zasluzili su da se i o njima kaze koja rec....
KAMIKAZE......TOKKO Exclamation kami-rec koja znaci Bog i kaze znaci vetar.....u slobodnom prevodu....Bozanski vetar

Po predanju, "Bozanski vetar" je zaduvao 1281. godine i spasao japansko carstvo od neunistive mongolsku flote.Vetar je zaduvao i potopio mongolske brodove........Prosli su vekovi i kamikaze se javljaju krajem 1944.godine, kada je rat vec bio izgubljen a trebalo je spasiti samo cast i ne predati se i u isto vreme neprijatelju naneti gubitke...Mnogi dogadjaji u dugoj istoriji carskog Japana su uticali da se stvori prakticno vrsta "KODEKSA", koji je predstavljao vrstu ODGOVORNOSTI i najvsii oblik zrtvovanja za spas otadzbine...
Kamikaze, ili Tokko ...(na japanskom zvanicni naziv za jedinice za specijalni napad je bio tokubetsu kogeki tai, sto i bukvalno znaci “jedinica za specijalni napad”)Iz razloga "kodeksa", u Japanu ih i dan danas postuju, a ostali deo sveta ih smatra samo "pilotima samoubicama". Svakako razlicito filozofsko poimanje zivota , tradicija,vera.....je dovelo do toga da su za neke samoubice a za neke druge heroji......Svako neka se opredeli i svrsta ih u kategoriju jednih ili drugih....
Kamokaze su lako regrutovane.....bilo je bitno da je MLAD i SPREMAN za let, letacko iskustvo je bilo nebitno Exclamation , cak su se desavali slucajevi da se bez ikakvog iskustva jave mladici i objasnjeno im je osnovno sto se tice poletanja i letenja , a deo o "sletanju" nisu ni ucili.... Exclamation Postojao je poseban protokol koji se obavezno sprovodio pred poletanje i za vreme samog poletanja.....mi bi to nazvali MOLITVOM, medjutim vrsene su sledece radnje.
Popili bi po soljicu sakea. Stavljali su sennibari, “pojas od hiljadu cvorova” koji je pravilo hiljadu zena, svaka po jedan cvor.Oko glave traku sa izlazecim suncem i uzimali su zastavu Japana ili zastavu izlazeceg sunca (oznaka japanske mornarice).Piloti bi poneli molitve koje su napisali clanovi njihovih porodica i uzimali su sva vojna obelezja
i Nambu pistolj ili Katana su bili obavezni......Na samom kraju bi napisali i procitali posmrtnu pesmu koju su po tradiciji citali samuraji, pre nego sto izvrse HARAKIRI....
Po legendi koja je ostala u Japasnu,kamikaze piloti su leteli jugozapadno od Japana na visini od preko 920 metara visoke planine Kaimon (to je “Planina Fuđi”). Pogledali bi preko ramena na tu najjuzniju planinu Japana, pozdravili planinu i svoju otadžbinu.Natovareni bombama obrusavali su se na brodove...
Prvi brod koji je stradao od napada "kamikaza" je Australijska teska krstarica "Australija", obrusio se pilot sa avionom Mitsubishi Ki-51 ("Sonia").Evo slika krstarice i aviona... Wink

[You must be registered and logged in to see this image.]
krstarica HMAS Australia.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Mitsubishi Ki-51 ("Sonia")

Najcesca formacija u kojoj su leteli je bila tri kamikaze i dva prateca aviona , koji su imali ulogu da odbrane ova tri aviona od eventualnih presretanja neprijateljskih lovaca i po obavljenom zadatku su se vracali u baze i podnosili izvestaje....Vrste aviona nisu birane , vec su prilagodjavane postojece letelice. Po japanskim izvorima, zrtvovano je 2.525 pilota, a vazdusne snage su izgubile 1.387. Potopljen je 81 brod, dok je 195 osteceno. Po izvorima Americkih vazduhoplovnih snaga, oko 2.800 KAMIKAZA je potopilo 34 broda, ostetilo 368, ubilo 4.900 mornara i ranilo preko 4.800. Exclamation

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ne bi bilo fer , a ne spomenuti i najboljeg japanskog pilota, u 2.sv. rat , cije je ime SABURO SAKAI(25.08.1916-22.09.2000)"Kao pilot lovac cenio sam vise nego ista mudrost verovanja u sopstvenu snagu i vestinu da izbegnem smrt, koja nikada nije bila dalje od deilca sekunde iza mene"-reci su SAKAIA koji je bio protivnik kamikaza-napada.
Prema metodu kojim su Japanci belezili pobede u vazdusnim duelima Sakaiu se pripisuje od 32-64 pobede, zvanicno 64.. Exclamation
Leteo je najcesce na Mitsubishi A6M2 Zero lovcu, a i na drugim avionima, vrlo postovan i cenjen i kod Japanaca , a i kod neprijatelja po tome sto je bio "FER"i posten borac Exclamation

[You must be registered and logged in to see this image.]
ZERO...

IZVORI......RAZNI,skupio, setio se ,znao i preuredio.....ALEKSANDAR Wink
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: NOVI AVION   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime23.03.12 9:11

Citat :
Arrow Arrow Arrow GENERAL POTPUKOVNIK ALEKSANDAR OBRADOVIĆ.!!! sunny bounce

Arrow Ne bi bilo fer , a ne spomenuti i najboljeg japanskog pilota, u 2.sv. ratu , cije je ime SABURO SAKAI(25.08.1916-22.09.2000)"Kao pilot lovac cenio sam vise nego ista mudrost verovanja u sopstvenu snagu i vestinu da izbegnem smrt, koja nikada nije bila dalje od deilca sekunde iza mene"-reci su SAKAIA koji je bio protivnik kamikaza-napada.
Prema metodu kojim su Japanci belezili pobede u vazdusnim duelima Sakaiu se pripisuje od 32-64 pobede, zvanicno 64..
Leteo je najcesce na Mitsubishi A6M2 Zero lovcu, a i na drugim avionima, vrlo postovan i cenjen i kod Japanaca , a i kod neprijatelja po tome sto je bio "FER"i posten borac.

Pa generale moje priznanje na ovome tekstu.!
Arrow Pa kažeš da je Arrow taj japanac Arrow Arrow Arrow SABURO SAKAI Arrow vrlo cjenjen i Arrow kod Japanaca i Arrow od neprijatelja.
Znajući da je on pilot avojona, mislim da njegov neprijatelj nije baš imao priliku da ga upozna dobro i vidi dobro.
Osim ako taj Japanac SABURO SAKAI nije vozio uvijek isti avion a svi njegovi neprijatelji su bili obavješteni da taj avijon u tom trenutku vozi baš on.
Jer avioni u zraku lete brlo brzo No tako da identifikacija No lica pilota pod maskom za disanje No baš ne ide No a naročito još ako su u pitanju drugi narodi. No
Za mene je svaki crnac crn i sliči jedan na drugoga, tako i Japanci, Kinezi, ja ne vidim razliku između Japanaca i Kineza.
Tako da ne znam kako su ga neprijatelji cijenili, kako su saznali za njega.
Evo primjer ja sam do prije nekoliko godina tek saznao za Milorada Ulemeka - Legiju, da nije bilo onoga atentata za njega nikada ne bi ni saznao.
Čitavi rat je prošao ja za njega nisam čuo, iako postoji televizija, radio, novine....
Tako mi nije baš jasno kako su neprijatelji saznali za SABURO SAKAI.
Ali neka mu bude, i ja mu se po Japanskome klanjam.
Ma što napravio, ma tko bio, ma gdje bio.!!
Arrow Arrow Arrow マイプロファイル酒井に住んでいた sunny bounce
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime23.03.12 10:29

Kao prvo ,Splite Hvala na pohvali a dalje idemo ovako.......
Sama cinjenica da je preziveo citav rat , i da je imao toliko vazdusnih pobeda je dovoljna da bude cenjen i da se sazna za njega.....Pogotovo ako se pridrzavao moralnih normi kao sto su mnogi, ....NE PUCATI U CIVILNE CILJEVE, NE PUCATI U KOLEGU PILOTA KOJI JE ISKOCIO PADOBRANOM ...i sl.Posleratnu slavu je stekao kada je napisao knjigu poznatu u celom svetu SAMURAJ vodeci se svojim dnevnikom koji je svakodnevno pisao za vreme rata......Sve u duhu svog vaspitanja , a u duhu Busidoa , viteskog kodeksa Samuraja.I na kraju....prevedi mi tvoju poslednju recenicu Wink


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: NOVI AVION   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime23.03.12 11:04

Citat :
GENERAL POTPUKOVNIK ALEKSANDAR OBRADOVIĆ.!!!

Kao prvo ,Splite Hvala na pohvali a dalje idemo ovako.......
Sama cinjenica da je preziveo citav rat , i da je imao toliko vazdusnih pobeda je dovoljna da bude cenjen i da se sazna za njega.....Pogotovo ako se pridrzavao moralnih normi kao sto su mnogi, ....NE PUCATI U CIVILNE CILJEVE, NE PUCATI U KOLEGU PILOTA KOJI JE ISKOCIO PADOBRANOM ...i sl.Posleratnu slavu je stekao kada je napisao knjigu poznatu u celom svetu SAMURAJ vodeci se svojim dnevnikom koji je svakodnevno pisao za vreme rata......Sve u duhu svog vaspitanja , a u duhu Busidoa , viteskog kodeksa Samuraja.I na kraju....prevedi mi tvoju poslednju recenicu

Arrow Sjetio sam se jednoga događaja za vrijeme ovoga "Balkanskoga rata".!
Dva avijona Vojske Jugoslavije, mislim da se radi o dva MiG-a 29 , su uletila u zračni prostor Bosne i Hercegovine.
Tu su ih zatekli Američki avioni lovci, mislim F16, koji su ih hvataili.
Uglavnom odigrala se zračna bitka, pobjedili su Amerikanci.
Dva MiG-a su srušena.
Sad se postavlja pitanje ko je ovdje cjenjen.
Je li onaj ko je srušen i preživio ili onaj ko je srušio i nastavio letiti.
Nikada se nije saznalo ko su ti što su srušili MiG-ove.
Ja ne znam ni za jednog Srpskog pilota koji se je istakao u ovome "Balkanskome ratu".
Pa se tako orjentiran i za druge ratove i pilote tih aviona.
To što se za Japanca SABURO SAKAI saznalo nakon rata to može proći, ali za vrijeme rata gdje je bilo puno pilota slični njemu to mi baš ne prolazi.
Arrow Arrow Arrow Ako ti tako kažeš neka tvoja bude zadnja i AMEN.!!! bounce Twisted Evil Very Happy Smile Laughing
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime23.03.12 19:06

Splite........ja napisah, a svacije je da komentarise Exclamation
Ne dao Bog da mi je zadnja, kako kazes, a nadam se i amen nece jos.......
A tvoje komentare ne razumem najbolje.......pravis paralelu spominjuci Legiju, zatim dva miga-29 i Srpske pilote.....ne mogu da pohvatam niti.............zato vracam ti lopticu najkrace...Splite, nemoj harakirati, bolje je nokte lakirati geek Wink
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: NOVI AVION   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime24.03.12 11:00

Citat :
Arrow Arrow GENERAL POTPUKOVNIK ALEKSANDAR OBRADOVIĆ.!!! sunny bounce

Splite........ Arrow Arrow Arrow ja napisah, a svacije je da komentarise
Ne dao Bog da mi je zadnja, kako kazes, a nadam se i amen nece jos.......
A tvoje komentare ne razumem najbolje.......pravis paralelu spominjuci Legiju, zatim dva miga-29 i Srpske pilote.....ne mogu da pohvatam niti.............zato vracam ti lopticu najkrace...Splite, nemoj harakirati, bolje je nokte lakirati .

Arrow Pa General potpukovniće Aleksandar Obradović.!!
Arrow Znam ja da ti dobro razumješ što sam ja želio kazati.!!! Twisted Evil
To je čista usporedba situacija u zemlji i svijetu.!
Želio sam reći da i u ovim našim prostorima i u ovome našemu ratu je bilo pilota i vojnika sa suprotnih strana za koje nismo znali kako se zovu i što su radili iako je pokrivenost države bila dobra sa televizijom, radradio aparatima, novinama a kasnje i internetom.
Tako sam pokušao objasniti i za toga "samuraja" Japanca SABURO SAKAI.
Male i nikakve su šanse da je suprotna strana baš za njega znala i da su ga cijenili u toku ratnih operacija.!
Ponovit ću svaki pilot koji je napadao japan bi morao znati da je u tom japanskom avijonu u tom trenutku baš on "Japanca SABURO SAKAI" a to je nemoguće.
Piloti koriste avijone koji su trenutno slobodni i ispravni za poljetanje, tako da ne vidim načina kako su neprijateljski piloti baš znali da je u tome japanskome avijonu taj SABURO SAKAI da bi ga cjenili i poštivali.
Nakon rata da se o njemu pročulo to može proći ali u toku rata to baš ne vjerujem.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime25.03.12 1:12

Citat :
Split
..... Znam ja da ti dobro razumješ što sam ja želio kazati.!!!....
A kako da ja znam, da ti znas, da ja razumem sta si hteo da kazes, kada mesas babe i zabe Exclamation
Evo ovako:

Citat :
Split
......To je čista usporedba situacija u zemlji i svijetu.!
Želio sam reći da i u ovim našim prostorima i u ovome našemu ratu je bilo pilota i vojnika sa suprotnih strana za koje nismo znali kako se zovu i što su radili iako je pokrivenost države bila dobra sa televizijom, radradio aparatima, novinama a kasnje i internetom.....
1.
Ja sam u ovoj temi spomenuo, nekoliko pilota koji su po necemu bili upamceni i zabelezeni u istoriji.....Zanimanje specificno, najcesce vezano za ratne operacije, ali za to su se skolovali, obucavali, to im je posao u krajnjoj nuzdi.......Piloti lovci. Exclamation
Ti onda pravis poredjenje, i spominjes" Legiju"..... scratch Jedina zajednicka osobina svih njih je da ce manje vise ostati poznati u istoriji, svako na svoj nacin. Exclamation Medjutim , piloti lovci su poznati po svom zanimanju i DELU, a Ulemek po NEDELU. Komparacija pada u vodu... Wink

---------------------------------------------------


Citat :
Split
.......Ja ne znam ni za jednog Srpskog pilota koji se je istakao u ovome "Balkanskome ratu".
Pa se tako orjentiran i za druge ratove i pilote tih aviona.
2.
Ovde te nisam razumeo jer kazes "Balkanski rat", pa ne znam da li mislis na raspad sfrj ili na nato bombardovanje...Kakogod... ,ali na zalost, koji god mislis je cinjenica.....NE PONOVILO SE....Ali....ja spominjem konkretno KAMIKAZE i Saburo Sakaia, samim tim i svetski rat, vreme kada su vazdusni dvoboji bili "konvencionalni", u cilju da obogatim temu i napisem nesto zanimljivo.....Ti ,opet pravis poredjenje i spominjes Srpskog pilota.... scratch Da li se ISTAKAO(kako ti kazes), ili nije, i KAKO SE MOGAO ISTACI to je prica koja bi verujem odvela ovu temu u OT, pa je necemo ni pricati.....Obzirom da si je ti spomenuo ...opet komparacija pada u vodu Wink
-----------------------------------------------------

Citat :
Split
....Tako mi nije baš jasno kako su neprijatelji saznali za SABURO SAKAI....

3.
To moras sam da se potrudis na netu.Potrazi borbene izvestaje pilota, licne izvestaje, licne kartone pilota,nacin na koji su obelezavali avione,kako je svaki imao "stil" prilikom stupanja u dejstvo, kako na primer E.Hartmann je imao sposobnost da obara neprijateljske avione sa daljine od preko 400 m, i to zacudjujuce kratkim rafalima. Njegova sposobnost za takozvani „otklonjeni rafal“ na toj udaljenosti je bila prosto zapanjujuca. Cuveni Graf je vodio borbu sa malih odstojanja i uvek nastojao da iz neposredne blizine obezbedi pogodak ."Crveni baron" sa neverovatnim manevarskim vestinama za ono vreme 1.sv.rata...
U 2.sv ratu , saveznicki piloti posle kratkog perioda borbe, ili bi poginuli ili bi ih povukli u pozadinu ili u jedinice gde nije bilo toliko prilika za borbene aktivnosti.Nemci i Japanci to nisu radili...Sakai je pilot lovac jos od "kineskog" rata znaci od 1939 neprekidno, do kraja rata.. Exclamation Potrudi se nadji odgovor... Wink

------------------------------------------------------------

Citat :
Split
マイプロファイル酒井に住んでいた

4.
Ako sam ovo dobro preveo....pitam te JE LI TO ISTINA Question
---------------------------------------------------------

5.
Evo potrudio sam se da u tvom stilu razdvojim komentar po tackama.....mada mnogo losije od tebe... I za kraj kao i na pocetku....... Wink ..ZNAM I JA , DA I TI, DOBRO RAZUMES STA SAM JA HTEO DA KAZEM Wink
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: NOVI AVION   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime25.03.12 8:25

GENORAL POTPUKOVNIK ALEKSANDAR OBRADOVIĆ.!!!

Arrow Arrow Arrow マイプロファイル酒井に住んでいた.!???

Ovo sam napisao u prevoditelj da mi na Japanskome napiše "Živio SABURO SAKAI".!
Međutim kad taj Japanski ponovno kopiraš i uneseš u prevoditelja da to isto prevede na Hrvatski ispadne nešto što nisam ni mislio ni rekao.!!! Very Happy Smile Laughing

Ali nema veze neka bude kako kaže prevoditelj.!!!
Bez obzira što nije tako.!!!


Citat :
GENORAL POTPUKOVNIK ALEKSANDAR OBRADOVIĆ.!!!

A kako da ja znam, da ti znas, da ja razumem sta si hteo da kazes.

Gnerale, ti si mačak ovoga foruma, još ga majka nije rodila ko ti je dorastao i ko sa tobom može parirati.
Možda te neko može podcjeniti ali gadno bi se zajebao kad se sa tobom uhvati u koštac.


Što se tiče "Milorada Ulemeka - Legije" njega jedino i "poznajem" tako da nisam imao neki veliki izbor za usporedbe.!
Ali nema veze vidio sam da na forumu nema nitko što da kaže No , istrošili su se No , zamorili No , pa sam rekao hajde da tjeramo mak na konac bounce .!! He he he he Very Happy Smile Laughing
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime25.03.12 12:00

Prevedeno na Srpski kaze.....OVAJ PROFIL JE ZIVEO KOD SAKAI Exclamation .Nesto u tom smislu, pa sam onda mislio da si bio u Japanu... Smile
A gde nadje, MACAK...... No Opet u tvom stilu Wink Wink Wink [You must be registered and logged in to see this image.]


Da vidim i ja da su se ljudi "istrosili", pa smo terali mak na konac. Bilo je i rafalne paljbe i artiljerije.....ali niko nije povredjen.... Very Happy


aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 25.03.12 12:37; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : ......dodao sliku....)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime01.12.12 18:58

[You must be registered and logged in to see this image.]


MIG-29, da se podsjetimo kako izgleda............. Very Happy

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime28.12.12 22:43


Vojnik Graničar (citat):
Arrow Sjetio sam se jednoga događaja za vrijeme ovoga "Balkanskoga rata".!
Dva avijona Vojske Jugoslavije, mislim da se radi o dva MiG-a 29 , su uletila u zračni prostor Bosne i Hercegovine.
Tu su ih zatekli Američki avioni lovci, mislim F16, koji su ih hvataili.
Uglavnom odigrala se zračna bitka, pobjedili su Amerikanci.
Dva MiG-a su srušena.
Sad se postavlja pitanje ko je ovdje cjenjen.
Je li onaj ko je srušen i preživio ili onaj ko je srušio i nastavio letiti. nikada dva f-16 nebi poletela u susret 30 MIG-29 ovde je bilo obrnuto.to se zove hrabrost i to se ceni.
Nikada se nije saznalo ko su ti što su srušili MiG-ove.
Ja ne znam ni za jednog Srpskog pilota koji se je istakao u ovome "Balkanskome ratu".

nikada dva f-16 nebi poletela u susret 30 mig-29.to je razlika izmedju amera i nas

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime28.12.12 23:40

vladimir (citat):

nikada dva f-16 nebi poletela u susret 30 MIG-29 ovde je bilo obrnuto.to se zove hrabrost i to se ceni.

Iskreno, Vladimire, postavljam pitanje čemu to?
To jest hrabrost, ali nepotrebna. Izgubiti dva aviona i možda dva ljudska života, dva obučena pilota, u potpuno neravnopravnoj borbi? Question
Koja bi možda bila i ravnopravna da su MIG-ovi bili potpuno ispravni, ali nisu! Exclamation I da je protivnika ipak bilo manje.
Cijenim junaštvo, ali ne ovakvo! Oprosti druže na mišljenju.... Neutral

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime29.12.12 11:03

kakva god bila drzava mora da se brani.bolju nemamo.niko od pilota vj nije poleteo po naredjenju vec se sam javio kao i njihov komadant Milenko Pavlovic.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime29.12.12 15:02

Ne znam Vladimire, to je jedno junaštvo koje ulazi u mitove i legende i podiže moral stanovništva. A gruba realnost da je samo gubljenje života pilota i aviona. Nažalost. A letenje s neispravnim avionima (radarski sustav) je prema meni loše. Čitao sam priče preživjelih pilota koliko je bilo dostupno na netu.
Koliko znam, bilo je i letenja po naređenju, a negdje su zapovjednici preuzeli zadaću umjesto mlađih i neiskusnijih kolega. Osobno više podržavam borbu raketnim PZO sustavima kakva je Neva, u takvim situacijama. Ono obaranje F-117 je sjajna stvar. I isto podiže moral. I zavaravanje s maketama.... Cool
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime29.12.12 21:01

bas steta za avion...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime29.12.12 21:49

vladimir (citat):
kakva god bila drzava mora da se brani.bolju nemamo.niko od pilota vj nije poleteo po naredjenju vec se sam javio kao i njihov komadant Milenko Pavlovic.

Vladimire, u ovom članku piše drugačije:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime30.12.12 8:56

niko nespori dasu avionima istekli resursi i bili u poluispravnom stanju.to je cinjenica. 90-tih godina nisi mogao da nadjes ni delove za ladu i aleka a kamoli za MIG-29 pogotovo iz Moldavije.poznato je daje Moldavija svoje MIG-29 prodala USA.Moldavija nije mogla od Rusije da kupi nista jer su ratovali sa rusima u pridnestrovju.uopste ta prica o Moldaviji je smesna.komadant lovackog puka Pavlovic nije dozvolio dezurnom pilotu da poleti vec je poleteo sam.tog dana je 16 avina NATO krenulo na Valjevo njegov rodni grad.tacno je da generator naismenicne struje bio neispravan i da Pavlovic nije imao nikakve sanse.Napad na Valjevo je izvrsen i prethodne noci kada je baceno 110 bombi na fabriku Krusik .napad je izvrsen sledeceg dana ali po danu sto je bila retkost.da puk. Pavlovic nije poleteo tog dana pitanje stabi od Valjeva ostalo tog dana i kolike bi zrtve bile.svega je puk bio svestan jer Valjevo je njegov rodni grad.niko nije gajio iluzije da mozemo pobediti NATO i USA ali se bez borbe se nismo hteli predati.To je valjda svima jasno.

Bozic Martin voli ovaj upis

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime30.12.12 9:33

Ajde da se tema promjeni nije riječ o hrabrosti pk Pavlovića ima on i svoju ulogu prije napada NATO-a što mi baš nije neka hrabrost, malo se poćelo pikati, nego što kažete na ovo

Sovjetski Tu-144

[You must be registered and logged in to see this image.]


Suhoi-T4

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime05.01.13 18:13

tu-144 i francuski concord su dve najvece gluposti u istoriji vazduhoplovstva.napravljeni su avioni koji nigde nemogu da lete i gotovo niko nemoze da kupi kartu za let.zbog probijanja zvucnog zida concord nije mogao da leti iznad naseljenih mesta a ameri dugo vremena nisu dozvoljavali da slece u USA.nenormalna potrosna goriva je drasticno povecavala cenu leta tako daje malo ljudi uopste moglo da plati kartu.tu-144 mogao je da leti samo na teritoriji SSSR I pravi ogromne gubitke.nadzvucni putnicki avion je lepa ideja ali totalni finansiski promasaj.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime05.01.13 21:27

vladimir (citat):
tu-144 i francuski  concord su dve najvece gluposti u istoriji vazduhoplovstva.napravljeni su avioni koji nigde nemogu da lete i gotovo niko nemoze da kupi kartu za let.zbog probijanja zvucnog zida concord nije mogao da leti iznad naseljenih mesta a ameri dugo vremena nisu dozvoljavali da slece u USA.nenormalna potrosna goriva je drasticno povecavala cenu leta tako daje malo ljudi uopste moglo da plati kartu.tu-144 mogao je da leti samo na teritoriji SSSR I pravi ogromne gubitke.nadzvucni putnicki avion je lepa ideja ali totalni finansiski promasaj.

Ja baš ne bih toliko kritikovao ova dva projekta, mislim da se iz toga moglo nešto bolje razviti ali da nekome (USA avioindustriji) nije odgovaralo.
Na vrh Go down
goran n
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 66
ČLAN OD: : 2012-11-16

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime05.01.13 22:02

EVO samo da ja nešto dodam ako se uvazi e 16 i nig 29 ko nebo i zenlja ali druga bi priča bila da su jna piloti imali neke mod avine zar ne zašto su ameri pobjegli sa obuke jna pilota raspitajte se malo o tome kad su vidjeli šta jna piloti rade sa njihovim aviopnima drugi dan su pobjegli jer su vidjeli da su im velika konkurencija a isto tako je bilo sa francuzima odakle to znam znam od jednog poručnika koji nam je predavao o karakteristikama aviona ljudi iz fiče zači u mercedesa je velika razlika a to što smo imali i piloti su se dokazali da za neke stvari treba imat srce i godine profesionalme obuke a trenazer u vojnoj akademiji pa na obični jednokrilac pa onda u dvosjed i 4 godine da akademac dobije šansu da poleti sam a još praksa a onda se suprostaviti f 16 e dečki razmislite malo
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime05.01.13 23:37

goran n (citat):
akademac dobije šansu da poleti sam a još praksa a onda se suprostaviti f 16 e dečki razmislite malo

Jedan na jedan ili u nekoj ravnopravnijoj varijanti sa potpuno ispravnim avionima (sa obje strane), ok. To bi bio pravi okršaj. Ovako je ispalo tragično i besmisleno...
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime19.01.13 20:21

Concord tehnicki podaci.maximalni dolet 7250km.potrosnja 13.2kg po 1km. znaci za maximalni domet treba tankovati 95700l goriva.obzirom da prima samo 100 putnika i 9 clanova posade avion je bio potpuno nerentabilan.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime10.02.13 3:10

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime10.02.13 3:12

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime24.02.13 20:00

Naš helikopter? (stavljen je pod JNA na stranoj stranici):
 
[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 12.02.14 2:33; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime02.05.13 11:17


Zanimljiva priča o sudbini "Supergaleba" G4

G4 - Priča

[You must be registered and logged in to see this image.]

Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime05.05.13 5:18

Dr Zlatko Rendulic. Bez ovog coveka malo sta bi se napravilo u RV SFRJ.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime12.09.13 12:54

Spitfire V 1945.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Aerodrom Canne, Italija, Avgust 1944.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Jugoslovenska Štuka Junkers Ju-87B-2
Rajlovac, Sarajevo,  Maj 1945.

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Dornier Do-17E Glamočko polje
Prebegao iz NDH 13.11.1943 a uništen 27.11.1943 od strane Luftwaffe
Tom prilikom je poginuo i Ivo Lola Ribar

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime02.10.13 13:45

Ako ko zna sa kojih aerodroma su ove slike neka ih tamo prebaci

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime03.10.13 5:22

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
 
1. pilotski znak - nosio se na sredini gornjeg džepa službene uniforme
 
2. amblem na kapi (šapki) aktivnih pripadnika JRZ i PZO

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime03.10.13 5:40

[You must be registered and logged in to see this image.]

Amblem najvjerojatnije prije 1965. (cca)


[You must be registered and logged in to see this image.]

Amblem iz 80-tih
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime11.10.13 5:48

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dtm215
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 13
ČLAN OD: : 2013-10-06

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime11.10.13 12:26

Jednoc u vrijeme Jugoslavije  - pa i sada poslije vrijedi reci:

Ima samo jedan mali broj zemalja na svijetu koji su u stanju planirati, proizvoditi i upotrebiti vlastite borbene avione.
Svaka cast ponajprije tadasnjoj kompaniji SOKO. (...jednoc div sa vise od 8000 zaposlenih...)
Na vrh Go down
dtm215
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 13
ČLAN OD: : 2013-10-06

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime11.10.13 12:32

kakve je sanse imao SOKO J-22 ORAO u napadima NATO-a 90ih? Ima li kojih podataka (koje nisu propaganda...).
Ideja Orao-a je bila da nije toliko snazan/brz kao moguci napadaci - ali da je super prilagoden Jugoslavenskim prilikama pustih brda i kanjona...
Da li sam makar malo u pravu - imali RV profesionalaca koju mogu moje misljenja komentirati?
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime11.10.13 14:40

dtm215 (citat):
kakve je sanse imao SOKO J-22 ORAO u napadima NATO-a 90ih? Ima li kojih podataka (koje nisu propaganda...).
Ideja Orao-a je bila da nije toliko snazan/brz kao moguci napadaci - ali da je super prilagoden Jugoslavenskim prilikama pustih brda i kanjona...
Da li sam makar malo u pravu - imali RV profesionalaca koju mogu moje misljenja komentirati?

Koncepcija naših aviona je bila takva da se oslanjalo na borbu po kanjonima,vrletima šumskim predjelima jer su svi imali izvrsne manevarske sposobnosti.Primarni zadatak je bio u slučaju napada na SFRJ isključivo borba po tim terenima na položaje u niskom letu.To se i pokazalo dosta učinkovito u prethodnim sukobima ali na žalost i dosta gubitaka na svim stranama.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime11.10.13 16:27

dtm215 (citat):
kakve je sanse imao SOKO J-22 ORAO u napadima NATO-a 90ih? Ima li kojih podataka (koje nisu propaganda...).
Ideja Orao-a je bila da nije toliko snazan/brz kao moguci napadaci - ali da je super prilagoden Jugoslavenskim prilikama pustih brda i kanjona...
Da li sam makar malo u pravu - imali RV profesionalaca koju mogu moje misljenja komentirati?

kakve bi sanse imao A-10 protiv mig21 ili mig29 ? jednostavno nikakve jer su to avioni potprno razlicte namemene. orao I A-10 su namenjeni za podrsku kopnenim trupama.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime12.10.13 4:24

Matrix (citat):
Koncepcija naših aviona je bila takva da se oslanjalo na borbu po kanjonima,vrletima šumskim predjelima jer su svi imali izvrsne manevarske sposobnosti.Primarni zadatak je bio u slučaju napada na SFRJ isključivo borba po tim terenima na položaje u niskom letu.To se i pokazalo dosta učinkovito u prethodnim sukobima ali na žalost i dosta gubitaka na svim stranama.

To je tacno kada se radi o koncepciji.  Kada se radilo na razvoju Orla racunalo se da ce Britanci isporuciti savremenije motore, medjutim kasnije su promenili odluku i Orao je zavrsio sa slabijim motorom koji je namenjen za trenazere. To je barem prica koju sam cuo od coveka koji je bio jedan od sefova konstruktorskog tima.  Da Rumuni nisu bili ukljuceni u projekat verovatno bi razvili bolji i moderniji avion koji bi imao supersonicnu brzinu. Originalna ideja je bila da se dobije avion koji bi bio lovac-bombarder, ali posto motori nisu dobijeni onda je isti postao avion za podrsku. Cak i sami konstruktori nisu bili zadovoljni sa ishodom celog projekta mada to javno nikada nije bilo publikovano.

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime12.10.13 8:55

jedna kina ni dan danas nije razvila sopstveni motor.motor je bio najveca prepreka I projektu JNA novi avion
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime13.10.13 4:11

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime13.10.13 4:38

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Prva serija jugoslavenskih aviona J-22 Orao izrađena je u varijanti izviđača i predana na upotrebu 353. eskadrili u zrakoplovnoj bazi Mostar.
Uveden je u operativnu upotrebu kao zamjena za lakog jurišnika Jastreb J-21.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime13.10.13 4:53

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Američke navođene rakete AGM-65B Maverick, namijenjene i za protubrodsku borbu
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Dvocijevni top GS-23L (Yu) izrađivan je po licenci u tvornici 'Bratstvo' u Novom Travniku od kraja 1984.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Još od naoružanja

Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 115
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 73
M(j)esto Beograd, Kragujevac

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime15.10.13 22:38

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Prva serija jugoslavenskih aviona J-22 Orao izrađena je u varijanti izviđača i predana na upotrebu 353. eskadrili u zrakoplovnoj bazi Mostar.
Uveden je u operativnu upotrebu kao zamjena za lakog jurišnika Jastreb J-21.

Nesto o J-22 sto je meni iz prakse poznato. To je namenski trebao da bude avion lovac-bombarder, s obzirom da RV nije raspolagalo adekvatnim aparatima. Odmah po prijemu prvih letilica, doslo se do zakljucka da je to veliki promasaj. Letne karakteristike su bile bukvalno nezadovoljavajuce. Ugradjeni su veoma slabi motori (englezi nisu ispunili dogovor) od konstruktivno predvidjenih. To je visokokrilac sa velikom odraznom radarskom povrsinom, malom nosivoscu ubojnih sredstava, malim taktickim radijusom i problematicnim manevarskih mogucnostima u vazduhu i zastarelim sistemom UV. Bilo je tu i drugih konstruktivnih gresaka, sto je dovodilo do cestih mirnodopskih udesa. Sve u svemu letilica je bila vrlo nepopularna medju pilotima. Saradnja sa rumunima na daljem projektu je brzo prekinuta, tako da nije masovno kako je bilo planirano, uveden u upotrebu. Ono sto se zateklo u operativnoj upotrebi, bilo je namenjeno za neposrednu podrsku jedinicama.

Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime20.10.13 6:39

U sklopu Smithsonian National Air and Space Museuma iz Washingtona D.C., nalazi se podružnica u Chantillyju, Virginia, pod nazivom Steven F. Udvar-Hazy Center, otvorena 2003.
Tamo su u velikim hangarima izloženi brojni zrakoplovi i razni artefakti iz povijesti zrakoplovstva i putovanja u Svemir.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.] 
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Uz ovu tablu s karakteristikama i objašnjenjem, nalazi se slika Miga-21F s oznakama JRZ/JRV. Iako se avion nalazi kao prikaz avijacije Koreje i Vijetnama, kako također piše. Very Happy

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Npr. ovaj Mig-15bis ima kineske oznake
 
Ovdje ima dosta slika iz tog muzeja:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
 
A više o samom muzeju na:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime02.11.13 23:55

[You must be registered and logged in to see this image.]

1970.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime03.11.13 0:32

[You must be registered and logged in to see this image.]

Čini se da je East&West imao ozbiljnu konkurenciju u reklamiranju najnovije mode iz JNA. Very Happy

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 67
M(j)esto BG

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime03.11.13 1:10

Max Blitz (citat):
Čini se da je East&West imao ozbiljnu konkurenciju u reklamiranju najnovije mode iz JNA. Very Happy

Naravno da je u našem slučaju svaka konkurencija dobro došla.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime03.11.13 1:47

East&West (citat):
Max Blitz (citat):
Čini se da je East&West imao ozbiljnu konkurenciju u reklamiranju najnovije mode iz JNA. Very Happy

Naravno da je u našem slučaju svaka konkurencija dobro došla .
Very Happy 
[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.03.14 2:22; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content





ČELIČNA KRILA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: ČELIČNA KRILA   ČELIČNA KRILA - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
ČELIČNA KRILA
Na vrh 
Stranica 1/5Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» JA NISAM KOCKAR - SREBRNA KRILA
» Izbor najbolje pjesme Evrovizije bivše YU

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: RZ i PZO / RV i PVO-
Idi na: