FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Bileća ŠRO

Go down 
+79
varga
Sloba1
Stažo1009
88klasa
Zoran I
Jakob Trček
Vila Izvor
Zoransezovem
bakovaca
madona
Zmago 86 klasa
Бадивук .A.
alexandar
Dado1970
kajla
osamdesetosma
Čerpis
bilećanac
gostilj
ACA- ŠOK
drago1
Franciskovic
titec
ngc2392
posavljak
PORUCNIK
MRĐA
goja71
Nosac postolja M53
Latko
RatkoP.
mirko bratuš
Goran67
trigo
Gorštak
Slobodansto
kalman58
Pera-Sopot
BUMBAR
Jozo Trklja
jagssi
zlato
pukovnik
East&West
Srdjan Radovanov
Stanko1
SveJug
more6
Ax
jezda
Shando
bossanceros104
J Možina
bugmenot2013
Surogat
semsudin
ZAGORAC
humka83
lacoš
cena
dpuric
Zemunac
Maric
winner215
Stazio
Max Blitz
nikman
Gringo
missar
broj osam
saban
кокаколакид
Xanadu
šepa
monac
jelen pivo
Prašinar
topi024
ludi slovenac
83 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime07.10.13 8:57

lacoš (citat):
saban (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Šabane več sam jednom zamolio da se uz fotografije stavi neki text objašnjenja, jer oprosti ,nemam pojima što si htio reči tom fotografijom.Question Question

na slici se nalaze oficiri sro Bileca negde iz osamdeseti godina i to sleva na desno stoje:Nikola Celebic,Kadovic Milivoje,Velimir Nogo,Bozidar Vukovic,Mustafa Hadzic,Milovan Perovic,Pavlovic Marinko,Lazar Rilak,Miki Stevic,Hamzaj Selvet,Bozidar Delic,Zivkovic Dragan .Cuce sleva na desno:Dragan Pecarski,Slavoljub Stojanovic,Purkovic Zoran,Cirovic Velibor,Dragomir Ivanovic,Velin stojanovski,Sead Djozovic,Zlatko Posavec,Zlatan Jeremic

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime07.10.13 9:18

cheers cheers
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime07.10.13 11:49

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime07.10.13 11:50

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime07.10.13 11:50

[You must be registered and logged in to see this image.]

slike 99. klase srop Bileca


saban: komentar modifikovan dana: 07.10.13 12:06; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime07.10.13 11:52

Question Question Question
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime11.10.13 8:44

Počelo je lepo i lako.
Dobio sam detaljan plan i program i toga sam se pridržavao.
Moj prvi dan (bio je petak)  protekao je glatko bez ikakvih problema.
Držao sam obuku iz NG o AP M70 uz asistenciju mojih desetara.

Palo mi je na um, ko još počinje posao petkom, nešto će se izjaloviti.

U subotu sam poveo vod na poligon. Usput mi utrapili i par tenkista decembaraca da idu sa nama, da se ne bi dosadjivali.
Ispričam ono što sam morao i pitam da li ima pitanja.
Diže ruku jedan od tenkista i pita me imam li wc papira jer ga priteralo. - Evo ti i brzo trkom da se neunerediš !

I oni su bili sjajni, velike šaljivdžije i dobro smo se slagali.
Taj dan sam iskoristio za upoznavanje sa vojnicima i sve je proteklo u opuštenoj atmosferi.
Nedelja dan za sredjivanje prostorija.
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime12.10.13 1:24

ludi slovenac (citat):
Dole kamen gore nebo Bileća bog te jebo

Stomak tanji kurac manji muda veča to su ti Bileća

Loše se ti sječaš. Gdje ti je onaj: "Očeš nečeš ribačeš hodnik, očeš nečeš postat češ vodnik!" Very Happy 

Ja sam probao Bileću od aprila do septembra 1982. Bo sam u 1. vodu, 1. čete, 1. bataljona - minobacačlije kao svima prašinarima za uzorak. Tjerali su nas dvaput više nego druge. Za konačni izlet iz Bileće do Autovca smo morali pored ranca, transportne torbe i ličnog naoružanja nositi i kompletan MB82mm - dodatnih +20kg.
Ali smo ipak izdržali marš od 16h popodne do 3h ujutro kad smo stigli u logor Autovac. Pored toga smo kroz kapiju Autovca ujutro ušli strojevim korakom i pjesmom ... Laughing 

Iz tih vremena se najviše sječam toga, da sam bio 2 dana u pritvoru jer sem zaspao na straži. Pukovnik kasarne (zvali smo ga Šavo jer je svaku riječ izgovori sa Š...) me htio tada slati na vojni sud u Beograd ali se je predomislio kad sam mu predočio, da če morat i on odgovarat jer me nadređeni poslao na stražarsko mijesto poslije 24 sata težke obuke na terenu, požarstva i patruljiranja u gradu bez odmora što je po PS zabranjeno. A zaspao sam u 5h ujutro u njegovoj kancelariji i u njegovoj stolici Laughing 
U 5:30 ujutro me pronašla patrola dežurnog oficira i dva vojnika pa su mi prvo pokušali uzeti PAPovku koju sam seduči u fotelji držao rukama među nogama ... odmah sem se probudio, instinkto odalamio dvojicu vojnika i zabio se direkt u poručnika s takvom jačinom, da sva provalila zaključana vrata na suprotnoj stranici hodnika. Kad je poručnik pao u suprotnu kancelariju več sam repetirao i htio pucati ... tada sam začuo uzvike "Nemoj pucat mi smo - naša patrola!" ...  od tada sam bio i ja naznačen kao ludi slovenac (od 2m i 115kg) kojeg se ne dira ni kad spava ... Cool 

Bilo je još puno takvih stvari ... Laughing

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime16.10.13 16:34

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime16.10.13 16:36

[You must be registered and logged in to see this image.]

slike 85. klase srop

Na vrh Go down
jezda
Gušter
Gušter
jezda


BROJ POSTOVA: : 38
ČLAN OD: : 2009-09-24
DOB : 56
M(j)esto Beograd

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.10.13 22:09

Zna li kogod šta se dešava danas sa kasarnom u Bileći? Prošao sam letos na putu za more tuda, ne videh nikakve ljude ni aktivnosti unutra..
Na vrh Go down
http://www.tcs.rs
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime22.10.13 1:56

jezda (citat):
Zna li kogod šta se dešava danas sa kasarnom u Bileći? Prošao sam letos na putu za more tuda, ne videh nikakve ljude ni aktivnosti unutra..

Proguglaj slobodno.

[You must be registered and logged in to see this link.]

I dalje je kasarna,  vojničina   sada sa imenom " Bilećki borci" (nekad bila "Moša Pijade")

[You must be registered and logged in to see this image.]

U njoj je stacioniran 2.pb/4.pbr Vojske BiH

Ako te interesuju susreti starih pitomaca, pogledaj ovde  Arrow 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime22.10.13 2:03

I dodje ponedeljak. Nova sedmica sa novim idejama. KČ je odlučio da se ova 2 voda ujedine i da kdir bude poručnik iz SV
( ne mogu nikako da se setim imena) i da on izvodi nastavu. On nije bio baš oduševljen. Ja jesam.

Eto toliko od mog držanja obuke.
Završi se moje komandovanje
Što kažu, od koga je i dosta je.

Kažem ja, nemojte ljudi ( k'o boga vas molim ) počinjati posao petkom. Ne valja se, što bi rekli stariji ljudi. Ali eto, kako za koga.

I tako napravismo 1 solidan vod od 30tak vojnika sa 2 SO, 1 ORb i 1/2 OBsT.
Najverovatniji razlog tome je bliženje mog redovnog odsustva u avgustu , a možda su mislili da ću ići kući još neki put pre toga ili da možda neznam da izvodim obuku. U svakom slučaju, hvala im na tome.

I tako ja dobih opet slobodu i manje obaveza. Jedino sam morao (pre)pisati podsetnike za izvodjene nastave.
To sam radio zajedno sa desetarima ,pomažući im jer nisu bili dovoljno vični.


Zemunac: komentar modifikovan dana: 28.10.13 8:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime28.10.13 1:32

Zemunac (citat):
Počelo je lepo i lako.
Dobio sam detaljan plan i program i toga sam se pridržavao.

Moj prvi dan (bio je petak)  protekao je glatko bez ikakvih problema.
Držao sam obuku iz NG o AP M70 uz asistenciju mojih desetara.


Palo mi je na um, ko još počinje posao petkom, nešto će se izjaloviti.

U subotu sam poveo vod na poligon. Usput mi utrapili i par tenkista decembaraca da idu sa nama, da se ne bi dosadjivali.

Nedelja dan za sredjivanje prostorija.

Ti si več prve dane održao obuku?

Ne znam koje godine si ti bio tamo ali nedelja je bila kod nas `82 od 8h do 9h rezervisana za sredjivanje prostorija a poslije toga do 12h za ručno prenošenje kamenog zida 1x1m na poligonu/strijelištu iz donjeg dijela na gornji ili obrnuto na daljini cca. 700 metara kojeg je radio čitav bataljon. To je bilo nedeljom umjesto fiskulture Very Happy

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime28.10.13 8:24

Shando (citat):
Ti si več prve dane održao obuku?
Nisi pročitao celu priču.Stigli smo do jula 90. a od marta sam na stažiranju.
Pogledaj prethodne stranice ako te interesuje


Shando (citat):
Ne znam koje godine si ti bio tamo
Ja ne krijem vreme služenja , piše mi u avataru ispod čina i značke *Služio:  ŠROP Bileća 100kl sep 89/90*

shando (citat):
...a poslije toga do 12h za ručno prenošenje kamenog zida 1x1m na poligonu/strijelištu iz donjeg dijela na gornji ili obrnuto na daljini cca. 700 metara kojeg je radio čitav bataljon.
Mi smo samo čuli iz priča za to prenošenje. Izgleda da je sve prenešeno pre nego što smo mi došli

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime30.10.13 2:24

Tako je Shando

Shando (citat):
A onaj kameni zid iznad tankovske staze se prenosio svake nedelje. Jednu nedelju na gornji dio a sledeču na donji ... i tako svake nedelje Rolling Eyes

Nego reci mi jel kamen bio ovakav  ?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Shando (citat):
Da si ostao u Bileći si morao biti 1A.

Nisam te razumeo šta znači 1A?

Ja jesam ostao u Bileći i to u školskoj četi.


Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime30.10.13 13:19

Zemunac (citat):
Nego reci mi jel kamen bio ovakav  ?

Nisam te razumeo šta znači 1A?

Ja jesam ostao u Bileći i to u školskoj četi.

Onaj kameni zid dimenzija 1,5 x1,5 m je bio bez veziva-betona. Samo od kamena veličine 15 do 30 cm. Da je bio među njima beton bi ih svake nedelje još betonirali Very Happy 

Bila je slična hrpa ovome:

[You must be registered and logged in to see this image.]

1A znači, da si bio jedan između najboljih pitomaca Smile

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime04.11.13 10:23

Kako nije ispoštovan zahtjev da se ne ide dalje u OFF, tema je "očišćena" i OFF rasprava poslata u arhivu.

Izvinjenje članovima koji su htjeli pomoći da se ova rasprava izbjegne a njihovi tekstovi su takođe arhivirani.
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime04.11.13 14:10

Taj 7.mesec 90.godine mi je prošao prateći obuku voda. Oružje (AP) nisam nosio,
samo torbicu tj torbu onu veću oficirsku, u koju je moglo svašta da stane, hrane pogotovo.

Na obuci mi je bilo pomalo i dosadno. I sama obuka mi je bila smešna u odnosu na našu.
A i poručnik nije bio toliko vičan, siguran i spretan ( u poredjenju sa Guzinom teško da bi iko i bio ).
On je imao neki svoj način obuke tako da smo kolega vodnik i ja , pod utiskom naše pitomačke obuke, često očijukali i smeškali se onako pokvareno.

Možda nismo znali baš sve šta treba, ali smo sigurno znali šta ne treba.

Taj poručnik je imao preko 30 godina i pričalo se da je završio '' trudničku'' (  akademiju ).
Verovatno je to bio žargon za vanredno ili neko naknadno  polaganje i takvi su sporije napredovali.
Neznam da li je postojala Viša Vojna škola , pa su polagali dalje.
 
Tada su bile priče da rezervni oficir sa civilnom fakultetskom diplomom može da se ''aktivira'' kao oficir.
Možda je to u pitanju.
Ne znam koliko je ova priča o aktiviranju tačna ( mislim isključivo na mirnodopsko vreme pre raspada JNA)
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime05.11.13 0:58

Zemunac (citat):
Tada su bile priče da rezervni oficir sa civilnom fakultetskom diplomom može da se ''aktivira'' kao oficir.
Možda je to u pitanju.
Ne znam koliko je ova priča o aktiviranju tačna ( mislim isključivo na mirnodopsko vreme pre raspada JNA)

Takvu ponudu sam kao malđi vodnik dobio u Prištini `83 godine 3 mjeseca prije skidanja. Ako bi podpisao ugovor za nekoliko godina bi odmah dobio mali stan i čin podporučnika jer jim je ponestajalo oficira.

Da se vratim Bileći - možda se neko sječa malo otkačenog pukovnika "Šavota". Njegovog se pravog prezimena ne sječam ali je dobio taj nadimak jer se u svaku njegovu riječ ušunjao "ššš"?
Taj tip je išao tako daleko, da je vlastitoj ženi dao komandu "oštau - idemo šutra" jer je zakasnila 5 minuta sa pakovanjem kad je familijom tačno u 6h ujutro planirao krenuti na odmor ..... Twisted Evil

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime05.11.13 9:35

Shando (citat):
Da se vratim Bileći - možda se neko sječa malo otkačenog pukovnika "Šavota". Njegovog se pravog prezimena ne sječam ali je dobio taj nadimak jer se u svaku njegovu riječ ušunjao "ššš"?
Taj tip je išao tako daleko, da je vlastitoj ženi dao komandu "oštau - idemo šutra" jer je zakasnila 5 minuta sa pakovanjem kad je familijom tačno u 6h ujutro planirao krenuti na odmor ..... Twisted Evil
Ima dosta toga o  " Šavi ", pisali smo

staza Pero (citat):
Predstavljajući se mladim vojnicima Šavo reče: "Ja sam komandant, pukovnik Šavo Obradović! dobro to utuvite u glavu!" Prolazeći jednom za vreme smotre stade pred vojnika i obrati mu se:"Vojniče!" Ovaj propisno i u stavu mirno odgovori: "Izvol'te druže pukovniče!" Na to će Šavo: "Šta je po činu tvoj komandant i kako se zove?" Vojnik: "Druže pukovniče, moj komandant je pukovnik Šavo Obradović!" Savo preneraženo: "Ma vojniče nije Šavo, nego Šavo!"
Shocked
Hrvoje Benković (citat):
A Šavo......................oooooooo, da! Bio je strah i trepet i neznam jesu li poznate neke legende o njemu? ... Šavo je ostao bez žene i kćeri jer je ženi dao 2 sata da spremi njega sebe i kćer za ljetovanje i kada je došao nakon ta 2 sata žena nije još bila gotova. Mustra joj je vojnički dao OSTAV i rekao da će druge godine biti bolje. Žena je samo pokupila svoje i kćerine stvari i otišla po novine, a koliko mi je poznato još uvijek ih nije kupila! Wink Wink Wink
Zemunac (citat):
... Inače ovo je priča iz Bileće o čuvenom Šavi koji je i svojoj ženi dao oštav kada se nije spremila do odredjenog vremena za more.
Šuškao je kad govori pa bi svako S ispalo Š
Hrvoje Benković (citat):
....Šavo je definitivna iznimka iz tog slučaja, jer, postoji slučaj (za to znaju malo starije klase) da je Šavo išao u obilazak jedne od straža i ko' za vraga stražarski pas je zalajao na njega, a ovaj mu je zbog povrijeđenog ponosa odrapio 15 dana pritvora i kruh i vodu. nemoram ti reći da pseto ne bi preživjelo da mu vojnici nisu krišom davali i drugu hranu, a Šavo je redovno obilazio tu stražu da vidi da li je pas u kazni i da li je na kruhu i vodi. On je bio samo jedan mali i jako iskompleksirani čovječuljak, koji je mislio da je ulovio Boga za bradu kada je postao pukovnik

Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime05.11.13 14:16

@Zemunac, hvala za zbirku tekstova o Šavotu jer nisam pročitao čitavog foruma.

Ja se najviše sječam slučaja kad je Šavo jedno poslijepodne krenuo kuči iz komande prema kapiji pored dežurnog oficira gdje je bio i pritvor. Baš u to vrijeme je izpred kancelarije dežurnog oficira jedan vojnik-pritvorenik sa metlom čistio borove iglice između kamenja na putu.
Kada je došao Šavo pored njega je taj vojnik stavio metlu pored noge kao da ima pušku i salutirao.
Šavotu se to nije sviđalo pa je vojniku uzeo metlu i naredio mu, da zamijenu uloge da mu pokaže kako se to ispravno uradi. Šavo je počeo čačkati metlom a vojnik se je udaljio nekoliko metara i počeo se vračati pored Šavota, koji je u tom trenutku bacio metlu u grmlje i sav ukočen vojniku salutirao.
A vojnik je frajerski prošao pored njega i rekao: "ništa ništa - samo ti nastavi" ..... Razz 

Šavo je totalno popi***  i počeo vrištati "još 10 dana - još 10 dana pritvora" bounce

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime05.11.13 14:21

Toplo se nadam da je taj Šavo još živ, da je došao k pameti i da unucima i praunucima čita priče, i vodi ih u park da se igraju.

I da se unuci rado druže s njim i hvale se kako imaju dobrog djeda. Very Happy 
Na vrh Go down
Ax
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-11-20

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.11.13 17:10

Prašinar (citat):
Jao, Bileća... Još uvijek se sjećam svakog kamena u okolini, a naročito Avtovca gdje smo izvodili razne vježbe.

Moja malenkost bila je jubilarna, 100. klasa, i služio sam od septembra 1989. do čini mi se marta iduće godine, kada sam dobio prekomandu u Zagreb.

Drugi bataljon, treća četa, četvrti vod...

Komandir čete kapetan Francišković Zoran, komandiri odjeljenja vodnici Rebše Andrej, Haris Smriko i izvjesni Mirković. Komandira voda se ne sjećam, ali znam da je bio zaj*ban prilično Smile

Interesantno je da su formacijski u Bileći komandiri vodova bili poručnici, a četa kapetani, dok su u "običnim" kasarnama kapetani uglavnom komandovali bataljonima, a poručnici četama.

I da dodam još jedan "bilećki" stih: Oj Bilećo, ne treba ti kiše, pitomci te znojem natopiše Smile

Svakako bio je Terzić Zoran. Car!
Ja sam bio dole kod njega i sledeče pola godine, do kraja "mandata".
A kako pišeš, bili smo zajedno u tom vodu....
Ja sam nosio Šarac, ti?

Na vrh Go down
Ax
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-11-20

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.11.13 17:48

Pre nekoliko godina neki mi mangup provalio u auto i meduostalim odneo mi diplomu iz ŠRO.
Ima iskustva dali je uopče moguče dobiti kopiju?
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime14.12.13 6:12

Što se dešavalo sa pitomcima koji nisu zadovoljili na kraju vaše svaka čast i kapa dolje obuke?
Pretpostavljam da je njihova sudbina bila nešto drugačija,ili se varam možda.Ima slučajeva kad
lošiji bolje prođu.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime14.12.13 11:21

more6 (citat):
Što se dešavalo sa pitomcima koji nisu zadovoljili na kraju vaše svaka čast i kapa dolje obuke?
Pretpostavljam da je njihova sudbina bila nešto drugačija,ili se varam možda.Ima slučajeva kad
lošiji bolje prođu.

Bilo je jedan ili dva u mojoj klasi ŠRO RM (ne bih navodio razloge zašto), mislim da su nastavili služenje u drugim jedinicama sa činom koji su do tada stekli i normalno odslužili vojni rok do kraja. Ne vjerujem ni da je u Bileći bilo drugačije.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime14.12.13 14:42

more6 (citat):
Što se dešavalo sa pitomcima koji nisu zadovoljili na kraju vaše svaka čast i kapa dolje obuke?
Pretpostavljam da je njihova sudbina bila nešto drugačija,ili se varam možda.Ima slučajeva kad
lošiji bolje prođu.

Sa nama je bio jedan staza (ima slika postavljena) a umesto njega dosao jedan sa cinom mladji vodnik. Zasto neznem, ja sam se skinuo 2 dana posle toga.
Na vrh Go down
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime15.12.13 5:11

Ne znam ima li tko dovoljno malo mlad (neću reći star), a bio je u Bileći, da potvrdi ili demantira, a možda i dopuni pričicu koju smo čuli od našeg vodnika-stažiste Samardžije u Prizrenu 1973./1974.
Navodno je tamo bio neki oficir koga su zvali Silver (kao žilet). Taj je po Samarinom pričanju bio udaren na svoj način. Došao bi kući, sjeo za ručak i usred ručka sâm sebi dreknuo: - Uzbuna! - Onda bi otrčao u punoj opremi na neko brdo i pogledao na štopericu, pa ako ne bi bio zadovoljan vremenom viknuo bi: - Ostav!
Iz mojeg vojnog roka pamtim trojicu ''Bilećana'': moj komandir voda Miomir Samardžija iz Pančeva, Branko Bakek iz Stubice kod Zagreba i Leopold Kržišnik iz Slovenije.
Taj Kržišnik je bio posljednji (privremeni) komandir ostatka ostataka moje PT čete, zapravo grupe nâs godišnjaka koji smo čekali otpuštanje kućama. Pita mene jedan dečko Albanac (Fatmir Šehu): - Znaš kako se zove naš novi stažo? - Ja se pravim da ne znam, a on: - Ljeopard!
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime16.12.13 14:05

Da možda i nije bilo pravila oko sudbine vojnika koji nisu zadovoljili na obuci.Tako je npr.kod nas
nakon dva mjeseca obuke dvojica mornara su dobili prekomande po kazni i to jedan zbog loše
discipline u vešeraj u Kardeljevo a drugi zbog loših pokazatelja na obuci radiotelegrafiste dobio
je prekomandu u dom JNA na Vis.Ponavljam radi se o prekomandama po kazni a svi koji su bili
u JNA znaju kakve su to ;teške; prekomande mogle biti.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime16.12.13 18:01

U mojoj klasi u mome vodu jedan je dogurao do cina desetara i dalje nije mogao. Dobio je prekomandu - Vis, obalska artiljerija. Da li je on to shvatio kao kaznu pitanje je. Vecina nas je smatrala da je kaznjen.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime16.12.13 18:22

dpuric (citat):
U mojoj klasi u mome vodu jedan je dogurao do cina desetara i dalje nije mogao. Dobio je prekomandu - Vis, obalska artiljerija. Da li je on to shvatio kao kaznu pitanje je. Vecina nas je smatrala da je kaznjen.

Jedno podpitanje za te "neuspele" staze. Jeli su imali oznake roda ili samo cisto cin naprimer desetara ili ml. vodnika?
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime16.12.13 18:27

Govorim za SRO. Zadrzavali su cin razvodnika , desetara i mladjeg vodnika ali nisu mogli da nose na reveru ukrstene maceve- znak pitomca SRO.
Koliko mi je poznato pitomci VA ukoliko ne zavrse akademiju mogli su zadrzati  postojeci cin ml.oficira i biti prevedeni u aktivnu vojnu sluzbu.
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime19.12.13 0:21

U mojoj klasi se je selekcija i prekomande izvršila več u prvom mjesecu prije nego se stigao čin razvodnika. Dvojicu su premjestili zbog psihofizičkih poteškoča (jedan je imao 180 kila - ne znam ko je takvog čovjeka slao u Bileću  Rolling Eyes ), treči (advokat iz Zenice) pa je umruo zbog posledica fizičkih preopterečenja na prvom nočnom maršu pod uzbunom, kad još nismo imali prave kondicije ...  Crying or Very sad
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 432
ČLAN OD: : 2013-12-16

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime19.12.13 9:18

Shando (citat):
U mojoj klasi se je selekcija i prekomande izvršila več u prvom mjesecu prije nego se stigao čin razvodnika. Dvojicu su premjestili zbog psihofizičkih poteškoča (jedan je imao 180 kila - ne znam ko je takvog čovjeka slao u Bileću  Rolling Eyes ), treči (advokat iz Zenice) pa je umruo zbog posledica fizičkih preopterečenja na prvom nočnom maršu pod uzbunom, kad još nismo imali prave kondicije ...  Crying or Very sad

Da li je neko odogovarao u to vreme za smrt ? Ili je to rešavano po pravilu-tolerancije, na tolko i tolko vojnika predviđene povrede tolko procenata, smrt toliko procenata ?

Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime19.12.13 12:03

Srdjan Radovanov (citat):
Da li je neko odogovarao u to vreme za smrt ? Ili je to rešavano po pravilu-tolerancije, na tolko i tolko vojnika predviđene povrede tolko procenata, smrt toliko procenata ?

Bilo bi mnogo toga, da se odgovora. Momak je u bolovima ležao čitav dan a sledeče jutro su ga oficiri sterali, da se jedva obukao in četveronoške odvukao na pistu gdje je pao u nesvest. Tek tada su ga odnjeli doktoru i nikad više ga nismo vidjeli a nama niko nije ništa kazao. Tek poslije mjesec dana smo od nekih pitomaca iz Zenice saznali, da su ga iz Bileće odvezli u VMA Beograd jer je zbog upale mišića dobio tešku infekciju bubreza. A na VMA je došao nekoliko sati prekasno .....

Za pitomce u Bileći u ono vrijeme nije bilo baš pametno, da se raspituju ili traže odgovornost u takvim slučajevima  silent

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime19.12.13 12:21

Zar je kasarna još u funkciji?Na slici se vidi gomila tehnike,tenkova,kamiona topova...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime19.12.13 18:57

Shando (citat):
Srdjan Radovanov (citat):
Da li je neko odogovarao u to vreme za smrt ? Ili je to rešavano po pravilu-tolerancije, na tolko i tolko vojnika predviđene povrede tolko procenata, smrt toliko procenata ?

Bilo bi mnogo toga, da se odgovora. Momak je u bolovima ležao čitav dan a sledeče jutro su ga oficiri sterali, da se jedva obukao in četveronoške odvukao na pistu gdje je pao u nesvest. Tek tada su ga odnjeli doktoru i nikad više ga nismo vidjeli a nama niko nije ništa kazao. Tek poslije mjesec dana smo od nekih pitomaca iz Zenice saznali, da su ga iz Bileće odvezli u VMA Beograd jer je zbog upale mišića dobio tešku infekciju bubreza. A na VMA je došao nekoliko sati prekasno .....

Za pitomce u Bileći u ono vrijeme nije bilo baš pametno, da se raspituju ili traže odgovornost u takvim slučajevima  silent

I čuvari na Golom otoku  postupili bi humanije  Question tako mu nekako prema ovoj priči dođe

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime19.12.13 23:18

East&West (citat):
I čuvari na Golom otoku  postupili bi humanije  Question tako mu nekako prema ovoj priči dođe

Nisam bio na Golom otoku, a ko je prešao Bileću zna kako ja tamo bilo. Možda samo još jedan moj lični primjer: ispala mi plomba iz zuba sedmice. Išao sam u ambulantu, da mi poprave. Kaže doktor "Ma kakva plomba? - samo vadimo!". To nisam htio jer je bio zub zdrav pa sam otišao. A poslije nekoliko dana su počeli bolovi do nepodnošjivosti i morao sam se vratiti u ambulantu. Zdrav velik zub su mi bez narkoze razsjekli i po komadičima vadili jedan sat na živom mesu....

Taj dan sam dobio poslijepodne poštedu od nastave .... humano?

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 0:33

Fant, ti si stvarno najebo u Bileći i u JNA??

Evo gledam ove slike neki, nostalgičari za Bilećom, posle svega i pored svega još se i okupljaju iz cele EX-YU. Ti si onda bio manj(š)ina, mučili te na živo, kao Matiju Gubca, ili ??

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 2:03

East&West (citat):
Fant, ti si stvarno najebo u Bileći i u JNA??

Evo gledam ove slike neki, nostalgičari za Bilećom, posle svega i pored svega još se i okupljaju iz cele EX-YU. Ti si onda bio manj(š)ina, mučili te na živo, kao Matiju Gubca, ili ??

Ja sam bio tamo, vidio i doživeo ono šta sam napisao (a mogao bi napisat još neke stvari).

Nisam bio jedini tamo pa če ti možda još koje iskustvo napisat neki drugi bilećanac, ako ti nisi bio ... Cool

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 2:34

Shando (citat):
Ja sam bio tamo, vidio i doživeo ono šta sam napisao (a mogao bi napisat još neke stvari).

Nisam bio jedini tamo pa če ti možda još koje iskustvo napisat neki drugi bilećanac, ako ti nisi bio ... Cool

Nisam bio, ali znam neke kolege koji su vam bili komandiri. Ti ljudi(vaši komandiri) izgledaju mi normalni, nikada ne bih pomislio da su nekada nekoga maltretirali ili da je neko zbog njih izgupio život.

Evo ti slika i tekst, tvoji rojaki "hodočaste" u Bileću. Nije da ti ne verujem, ali ići tamo gde su ti nekada ugrožavali prava, zdravlje, gde su te maltretirali i ponižavali??? Nije li to mazohizam?

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 3:00

Shando (citat):
Možda samo još jedan moj lični primjer: ispala mi plomba iz zuba sedmice. Išao sam u ambulantu, da mi poprave. Kaže doktor "Ma kakva plomba? - samo vadimo!". To nisam htio jer je bio zub zdrav pa sam otišao.
 
 
Ovo mogu potvrditi sa obuke na Fizeli - Pula, nema popravaka zuba, samo vađenje.  What a Face 
(Moguće da su se na ovaj način htjeli riješit foliranata, i to podržavam, ali bi dobar zubar trebao prepoznat tko je folirant.)  Exclamation 
 
Na to sam zaboravio, jer meni nije, na svu sreću, trebalo, ali su pričali oni koje je zabolio zub, i to jako.
 
Koliko se sad sjećam samo su dvojica pristala na vađenje zuba, oslali: trpi dok i ako prođe.
 
Poslije u Kumboru mi isto nije trebalo., ali je tamo bilo popravaka zubi.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 3:24

Shando (citat):
Momak je u bolovima ležao čitav dan a sledeče jutro su ga oficiri sterali, da se jedva obukao in četveronoške odvukao na pistu gdje je pao u nesvest. Tek tada su ga odnjeli doktoru i nikad više ga nismo vidjeli a nama niko nije ništa kazao. Tek poslije mjesec dana smo od nekih pitomaca iz Zenice saznali, da su ga iz Bileće odvezli u VMA Beograd jer je zbog upale mišića dobio tešku infekciju bubreza. A na VMA je došao nekoliko sati prekasno .....
 
East&West (citat):
Evo gledam ove slike neki, nostalgičari za Bilećom, posle svega i pored svega još se i okupljaju iz cele EX-YU. Ti si onda bio manj(š)ina, mučili te na živo, kao Matiju Gubca, ili ??
 
East&West (citat):
Nisam bio, ali znam neke kolege koji su vam bili komandiri. Ti ljudi (vaši komandiri) izgledaju mi normalni, nikada ne bih pomislio da su nekada nekoga maltretirali ili da je neko zbog njih izgupio život.
 
 
Čitam i zaključujem:
 
Onako kako ti Shando pišeš, ispada da je služenje vojnog roka u JNA bilo jedno veliko mučilište, što nije istina, nego škola za život, tko je tako shvaćao.
(I zakonska obaveza.)
 
Također sam svašta čuo i čitao o Bileći i dopuštam mogućnost da je netko od stažista na obuci zaista umro na način kakav je Shando opisao!!
I to više njih u par desetljeća!
 
Možda su zato Rusi i Amerikanci (navodno) smatrali bilećku obuku ravnopravnu njihovim obukama, jer je tamo najnormalinija stvar da netko na obuci pogine.
 
A psihologija kaže: Ako je netko (makar bila legenda o tome), na obuci koju sam prošao izgubio život zbog napora, a ja nisam, onda ću koračat i stupat još ponosnije i jače njoj u čast!
 
Tako da vam se priče obojice savršeno poklapaju.
 
I Shando, ne pretjeruj. Very Happy  (Inače.)
Što ti je bilo lijepo u Bileći?

Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 432
ČLAN OD: : 2013-12-16

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 8:25

Moj stari je pričao jedne prilike da su bili na nekakvoj vežbi tokom služenja vojnog roka, on je služio u Rijeci, te su bili negde valda u Sloveniji, al nemojte me držat za reč, te je jedan vojnik nastradao bio ranjen, krvi na sve strane, zanimljivo je da je moj stari njega vozio i kaže da ni u ratu nije posle doživeo takav stres, krv lije, momak se dere u bolovima, dal je preživio neznam, verovatno ne.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 9:41

U svim vojskama svijeta su se dešavale nezgode sa smrtnim ishodom i dešavat će se i dalje. Drugi par rukava je koliko se radi (lo) na prevenciji da do toga ne dođe.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 10:10

Sječam se kad smo se spremali za manevre da je neki od oficira govorio o nekim postocima, tj predviđanjima koliko ljudi može biti ranjeno ili poginulo na toj vježbi.Na neki način to je bila prevencija na nas vojsku u smislu poštivanja siguronosnih propisa.
Vjerojatno neki od naših kolega na forumu a vojnih lica znaju nešto o tome,pa ako imaju volju...
Na vrh Go down
Shando
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto LJ SLO

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 20:15

East&West (citat):
Nisam bio, ali znam neke kolege koji su vam bili komandiri. Ti ljudi(vaši komandiri) izgledaju mi normalni, nikada ne bih pomislio da su nekada nekoga maltretirali ili da je neko zbog njih izgupio život.

Evo ti slika i tekst, tvoji rojaki "hodočaste" u Bileću. Nije da ti ne verujem, ali ići tamo gde su ti nekada ugrožavali prava, zdravlje, gde su te maltretirali i ponižavali??? Nije li to mazohizam?

[You must be registered and logged in to see this link.]

Šta hočeš dokazat sa tim linkom? Mogu ti i ja pronači linkove kad ljudi koji se zbog uspomena skupe u bivšim nacističkim logorima gdje se stvarno stradalo. Jel se oni skupljaju tamo jer jim je bilo lijepo ili zbog toga što su tamo doživjeli nešto izvanredno?


Max Blitz (citat):
I Shando, ne pretjeruj. Very Happy (Inače.)
Što ti je bilo lijepo u Bileći?

Vas dvojica pišete o stvarima koje niste videli niti doživjeli. Da bi htio pretjerivati bi to pisao na nekom drugom forumu a ne baš ovdje gdje su ljudi koji su stvarno bili tamo.

Nigdje nisam pisao, da je bilo to mučilište. A neke stvari koje su se dešavale tamo se nikako ne bi smjele.

Jel mi bilo lijepo u Bileći? Da, bili su i takvi momenti iako rijetki. To je bila prava vojska koja nas nešto naučila i za život što danas fali omladini - naročito oko discipline.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime20.12.13 21:18

@Shando
Fant tebe ovde niko ne sprečava da kada pišeš o ružnim događajima, navedeš ime ili imena loših oficira koji su za iste odgovorni, a kako ti pišeš? sledeče jutro su ga oficiri sterali, Koji oficiri, koliko ih je bilo, itd?????

Kakvu sliku može stvoriti onaj koji ovo čita ?? Eto ja zamišljam grupu razjarenih siledžija, tirana koji kundacima, nogama-čizmama teraju vojnika. Da si napisao jedan, dva, pet i po mogućnosti njihovo ime, lično bih odmah okrivio nehuman čin starešina prema svome vojniku, ovako mi ništa nije jasno i javlja se sumnja ili u tvoju iskrenost ili u tvoje sećanje-zaboravnost??

Takođe, kada čovek piše o nečem, mora poznavati materiju ili se informisati kod onoga ko poznaje. Kažeš "jer je zbog upale mišića dobio tešku infekciju bubreza" što jednostavno nije moguće i nije tačno, već je obrnuto. Proverio kod uglednog urologa danas. Malaksalost je prvi znak, a upala mišića je siguran znak akutne upale-infekcije bubrega, dok samu upalu-infekciju bubrega izaziva bakterija koja na različite načine dođe u organizam-bubrege. Da je bila krivica JNA bila bi epidemija, pošto je pojedinačan slučaj, ko zna na koji način je taj jadni čovek zaradio bubrežnu infekciju.

Ovim naravno ne opravdavam postupak prema njemu i izostanak razumevanja i prve pomoći, ali ako već pišemo o nekim stvarima, onda da ih nazovemo pravim imenom.

Onim linkom ja ništa ne dokazujem, sve je dokazano, ko je pročitao tekst shvatio je zbog čega su ti ljudi išli u Bileću.

To što pišem o nečemu što nisam video i doživeo, ne znači da nemam pravo na svoje mišljenje o tome. Mišljenje ne zasnivam na osnovu bla-bla, već na poznastvu i druženju sa mnogo starešina iz Bileće, ali i bivših slušalaca sa kojima sam sarađivao od Slovenije do Srbije. To sam ti i napisao:Nisam bio, ali znam neke kolege koji su vam bili komandiri. Ti ljudi(vaši komandiri) izgledaju mi normalni, nikada ne bih pomislio da su nekada nekoga maltretirali ili da je neko zbog njih izgupio život.

Naravno da nisi nigde napisao da je to bilo mučilište, međutim tvoj opis događaja ostavlja takvu sliku koja neupućene i neinformisane može usmeriti ka takvom zaključku.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime21.12.13 9:28

Shando (citat):
To je bila prava vojska koja nas nešto naučila i za život što danas fali omladini - naročito oko discipline.
 
Eto.
 
Ovo debelo potpisujem.  Exclamation
 
Svi imamo i loše momente sa služenja vojnog roka, zar bi samo o tome trebali pričati?
Na vrh Go down
Sponsored content





Bileća ŠRO - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bileća ŠRO   Bileća ŠRO - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Bileća ŠRO
Na vrh 
Stranica 3/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Bileća 83
» bileča 90 102 klasa

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR BOSNA I HERCEGOVINA-
Idi na: