FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Vojni objekti - strogo čuvane tajne

Go down 
+29
Berač šparuga na utvrdama
Vojnik Graničar
bestrzajac2
more6
alex 68
NELE.R
mirko bratuš
Mikula 67
kalman58
Kuhar-Debar.
013gonzo
pukovnik
Maks1969
vladimir
Pera-Sopot
teleprinter-t100
Kemo Specijalac
mare69
semsudin
Stazio
BEOGRAD
SveJug
zastavnik
Max Blitz
mgalic2
malena
pera84
FORMICA
Matrix
33 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime29.04.11 23:15

Ma razmišljao sam dali da otvorim ovu temu jer u bivšoj državi su napravljeni bezbrojni kompleksi koji su se počeli graditi već 50-tih godina a od nekih su pravili famozne priče a i ja sam bio nekad uvjeren da je to sve napuhano ali dok ne upoznaš ljude koji su tamo radili ili ne odeš tamo ništa do onda ti nije jasno,godinama već idem okolo naokolo i ostajem na takvim mijestima sa ekipom i već pomalo zarazno.Tu ima bezbroj objekata koje se nadam da ću vam uskoro opisati,staviti linkove,slike a da sad ne nabrajam jer ih ima stvarno dosta ali me jedan impresionirao samo zbog toga što je sačuvan kao da je još vojska u njemu nasuprot onima koji su uništeni ili devastirani a sad se malo strpite i pozdrav svima sa isto tako jednog od nekad famoznih građevina i jedne od dvije najskuplje tvorevine bivše države ali naglasak stavljam na to da kad sve pogledaš i vidiš samu ideju gradnje jer se već tih godina nakon rastanka sa SSSR-om težilo samoj obrani države od napada ne samo Rusa nego zapadnih sila i da je to sve ostalo kako su zamišljali mislim da nas je netko izvana napao jebao bi ježa.Moja trenutna lokacija "Željava" sa ekipom a na Plješievici na bivšem radarskom sustavu roštilj i koji janjac za praznik rada pa eto sretan vam Prvi Maj i dobro se provedite.
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime30.04.11 23:23

Da biće zanimljivo pogledati snimke. Tad su se po SFRJ gradili ogromni vojni kompleksi. Kod podgorice u blizini Tuzi postoji jedan podzemni aerodrom. Bio je aktivan sve do raspada SCG. Čak ga je i NATO gađao za vrije bombardovanja krstarećim raketama jer su iz njega polećeli neki Galebovi što su oborili 6 ili 8 Apača u Albaniji. Danas je tamo ogroman podrum vina. Tamo se skladište vrhunska vina iz vinograda Šipčanik i okolnih vinograda DOO Plantaže (nekadašni Agrokombinat 13 Jul).
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime01.05.11 3:17

ne bih da skrecem sa teme, Formice, a jel' nema vise "13 Jul" loze? a tema je prava. jedino sto su te "strogo cuvane tajne" imale na prilaznim putevima znak "zabranjeno fotografisanje", pa je onda i budali jasno da se tu nesto krije.
Na vrh Go down
malena
Vodnik I klase
Vodnik I klase
malena


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 585
ČLAN OD: : 2010-09-27
DOB : 44
M(j)esto drava-city

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime01.05.11 13:12

Nije li bilo zabranjeno fotografiranje svih vojnih objekata Question
Na vrh Go down
mgalic2
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
mgalic2


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 695
ČLAN OD: : 2009-08-02

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime01.05.11 13:27

Malena, sad vidiš koliko malo o nama znaš Razz . Ja sam ti uvijek govorio da vojska nikad ne spava, tako da je bilo i slikavanja vojnih objekata. Cool
Na vrh Go down
malena
Vodnik I klase
Vodnik I klase
malena


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 585
ČLAN OD: : 2010-09-27
DOB : 44
M(j)esto drava-city

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime01.05.11 13:45

Mgalicu2 malena nikad ne spava Razz a ova vaša vojska ... ma šutjeti ću Evil or Very Mad lol!
Evo vidiš umjesto što se praviš važan mogao si to malo pojasniti pa da naučim Wink
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime01.05.11 14:55

pera84 (citat):
ne bih da skrecem sa teme, Formice, a jel' nema vise "13 Jul" loze? a tema je prava. jedino sto su te "strogo cuvane tajne" imale na prilaznim putevima znak "zabranjeno fotografisanje", pa je onda i budali jasno da se tu nesto krije.


Pero djelimično si u pravu ali navedi mi ili nađi bilo koju sliku " tajnog objekta" a ne klasične kasarne unutar nje iz bilo kojeg razdoblja do raspada države,klasične kasarne se moglo slikati jer su se uvijek vrtili ljudi oko polaganja zakletve,posjeta i.t.d. dok su u tim objektima 99% radili profesionalci a dosta ih znam i većina je znala svoj dio posla ili samo dio dijela objekta a cijelu cjelinu NE,već sam stavio snimku(u temi o RV I PVO) koja je prošle godine stavljena i to je otac dao sinu da naprave on i ekipa i stave je u javnost - taj nekadašnji podoficir je radio 12 godina na Željavi i svih 12 godina je radio u tunelima na održavanju aviona a sam mi je rekao da za polovicu objekta toga nije niti znao jer je svatko imao određeni radijus kretanja a sad odoh malo prošetati taman staje kiša na vrhu Plješevice,ovo kuckam na izlazu iz tunela i maglovitom pogledu na Liku,Pozz
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime03.05.11 18:42

pera84 (citat):
ne bih da skrecem sa teme, Formice, a jel' nema vise "13 Jul" loze? a tema je prava. jedino sto su te "strogo cuvane tajne" imale na prilaznim putevima znak "zabranjeno fotografisanje", pa je onda i budali jasno da se tu nesto krije.
Sad je pod nazivom "Prvjenac" jednakog kvaliteta (možda čak i bolja) ima i Crnogorska Loza (od prvjenca se razlikuje po crvenom čepu)
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime03.05.11 21:27

ih, da mi je sad litra, dao bi' dukat. drunken
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime03.05.11 22:54

mgalic2 (citat):
Malena, sad vidiš koliko malo o nama znaš Razz . Ja sam ti uvijek govorio da vojska nikad ne spava, tako da je bilo i slikavanja vojnih objekata. Cool

Ne znam dali staviti i "ARK" KONJIC pod zajedničku ovu temu jer još nisam stigao ni za "Željavu" prebaciti slike pa kako bude ili da ostane jer imam još tih rukotvorina i po otocima.Pozz
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime15.05.11 22:43

Ako ovo vrijeme ovako potraje natjeraće me da stavim slikice i filmiće što sam slikao i snimao po Željavi,Plješevici i Terminalu Wink
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime17.05.11 15:27

Nemoj trajat no prioni na posa.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime17.05.11 20:33

FORMICA (citat):
Nemoj trajat no prioni na posa.

Znatiželja je vrag Wink kad bih sve ono što imam stavio što bi radili ali ima istine uvijek se nešto nađe za raditi,staviću samo da pozavršavam
neke malo prioritetnije stvari.
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime17.05.11 20:59

FORMICA (citat):
Nemoj trajat no prioni na posa.


rece Crnogorac..... Laughing

Njegose, jes' ziv? Nema te nesto ovijeh dana cheers
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime18.05.11 21:26

Very Happy Very Happy Very Happy
Nećeš vjerovat ima sam nekakvog posla.
Very Happy Very Happy

A ovo sad oko EU pa se moramo mijenati affraid
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime18.05.11 22:31

FORMICA (citat):
Very Happy Very Happy Very Happy
Nećeš vjerovat ima sam nekakvog posla.
Very Happy Very Happy

A ovo sad oko EU pa se moramo mijenati affraid

auuuuuuu....pa dje ces u EU, jadan, tamo ima prodavnica s lopatama lol!

Nista bez Mila i Marlbora Razz
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime19.05.11 16:01

Viđi ne znam što će mo. Milo nas ostavi kad nam je najviše valja i sad moramo sami po to Evropi affraid Shocked Arrow
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime19.05.11 17:09

djeticu, prebaci se na "svastaru" da ne 'ebemo coeku temu Razz
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.05.11 21:59

OK Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime03.12.12 19:24

Ajde još nešto za razbibrigu lol!
KUK-0

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime25.01.13 18:29

Pomno čuvane vojne tajne skrivane više od pedeset godina razotkrivene su 2005. godine. Revolucionarni program Google Earth funkcionira tako što spaja Google internet pretraživač sa satelitskim snimkama, zemljopisnim kartama, terenima i trodimenzionalnim zgradama kako bi svjetske geografske podatke stavio nadohvat korisnika računala. Nakon instalacije, korisnika će dočekati zemaljska kugla i dovoljno je samo odrediti mjesto na globusu kojeg se želi približiti i detaljno ga pogledati.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Aerodrom Golubovci u Crnoj Gori


[You must be registered and logged in to see this link.]

Pojavom Google Eartha britanski web portal Register pokrenuo je akciju 'Google Earth Competition' gdje se pozivalo čitatelje da šalju fotografije na kojima se vide važni vojni objekti koji se inače u stvarnom svijetu ne smiju fotografirati. Stoljećima je vojskovođama od presudne važnosti bilo znati iza kojeg brda i u kojoj dolini čeka neprijateljska vojska, što se dogradilo ili premjestilo u rasporedu vojnih snaga, je li se pojavilo neko novo naoružanje, tražile su se skrivene baze u planinskim masivima.
Danas je sve drugačije. Cool
study

Doktor Živago and Dario vole ovaj upis

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime25.01.13 20:52

Bio sam u Crnoj Rijeci, ali još uvek ne znam gde je to. Putevi koji vode do tamo su pravi labirint i vrlo teško se snaći u tome. Znam samo da je negde u okolini Han Pijeska.

oficir s ruzom voli ovaj upis

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime25.01.13 22:03

zastavnik (citat):
Bio sam u Crnoj Rijeci, ali još uvek ne znam gde je to. Putevi koji vode do tamo su pravi labirint i vrlo teško se snaći u tome. Znam samo da je negde u okolini Han Pijeska.

Kada se govori o Han Pijesku valja razlučiti to malo mjesto na visini od 1107 metara između Sokoca i Vlasenice od podzemnog vojnog objekta "Crna Rijeka", udaljenog od gradića desetak kilometara uzbrdo do brda Žep. Postojanje tog objekta bila je strogo čuvana državna tajna.

[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this link.]

Osim gustih stoljetnih stabala sa krošnjama koje potpuno zaklanjaju nebo, dobija se utisak da, osim životinja, nema ničeg drugog. Međutim, do rata u Bosni nije se znalo da se na tom terenu, u narodu zvanom Crna Rijeka, u utrobi brda Žep nalazi komandno mjesto Vrhovne komande oružanih snaga bivše Jugoslavije. Opremljeno za to vrijeme (od 1960. do kraja 1970. godine) najmodernijim tehničkim dostignućima i građeno gotovo identično kao komandno mjesto u Topčideru.

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

U Han Pijesku je prema propisima bio zabranjen boravak stranaca, njihovo nastanjivanje, a ukoliko su kraće boravili, odnosno bili u posjeti, morali su se prijaviti, što je omogućavalo da budu kontrolirani. Jednostavno, zato što je ta zona, kao i ostale četiri, bila od posebnog značaja. Ljudi iz tog kraja, Han Pijeska i okoline, vjerovali su da se gradila tvornica streljiva i podzemno skladište jer su znali da vojska osigurava cijeli kraj.

[You must be registered and logged in to see this link.]

study Cool
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime26.01.13 3:39

Matrix (citat):
Ajde još nešto za razbibrigu: KUK-0
[You must be registered and logged in to see this link.]

Da se nadovežem na Matrixov video sa ovim skloništem:


Sklonište je iskopano u planini Biokovo blizu mjesta Zadvarje, mještani su ga već uvrstili u svoju turističku ponudu.
Evo jednog zanimljivog izvoda iz ponude turističke agencije, koja između ostalog u ponudi ima i ovo:

"NAPUŠTENO VOJNO PODZEMNO ATOMSKO SKLONIŠTE
Možete posjetiti vojno sklonište (bazu) uklesano u planinu Biokovo tijekom 1950-ih za vrijeme Titove vladavine, koje je korišteno kao zaklon protiv mogućeg atomskog rata, dok se danas koristi kao uzgajalište gljiva. Za malu naknadu određeni stanovnici će vas odvesti do baze, gdje čak možete i kušati specijalitete od gljiva, dok slušate priču o skloništu."


tongue
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime19.03.13 19:20

Matrix (citat):
Ne znam dali staviti i "ARK" KONJIC pod zajedničku ovu temu jer još nisam stigao ni za "Željavu" prebaciti slike pa kako bude ili da ostane jer imam još tih rukotvorina i po otocima. Pozz

Titov bunker u Konjicu

Podzemni grad – atomsko skloniše kod Konjica, koji je izgradila bivša JNA, mogao bi postati mjesto ucrtano u sve kulturne mape svijeta.
Titov bunker u Konjicu danas će poslužiti sasvim drugačijoj svrsi nego što je ona bila prije četrdesetak godina. Naime, u ovom se skloništu, smještenom četiri kilometra od Konjica, održava se međunarodno Bijenale suvremene umjetnosti D-O ARK Underground. Titovo atomsko sklonište jedno je od najzanimljivijih mjesta u BiH. Njegova gradnja počela je u ožujku 1953.g. u blizini tvornice Igman. Riječ je o tri vikendice - kamuflažne zgrade - iz kojih se tunelima ulazi u zaštićeni objekt izgrađen u unutrašnjosti brda, u podnožju planine Zlatar.
Taj je objekt trebao predstavljati sigurno sklonište štabu vrhovne komande JNA u slučaju kriznih situacija i potencijalnog nuklearnog napada.
Radovi na njemu trajali su punih 26 godina i izvođeni su u najstrožoj tajnosti.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Greške nije smjelo biti. Izgradnja Titovog bunkera je u to vrijeme bila treća po redu najskuplja državna investicija. Izgrađen je na dubini od 280 metara, mogao je primiti 350 ljudi i izdržati nuklearni udar snage do 25 kilotona. Za postojanje objekta šira javnost je saznala tek devedesetih godina.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Međunarodno Bijenale koje se održava u skloništu ima za cilj pretvoriti ga u Muzej suvremene umjetnosti. Umjetnici iz cijelog svijeta trebali bi oživiti ovaj mrtvi objekt.
study

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime19.03.13 19:31

Max,već sam negdje napisao.ARK Konjic je od prošle godine muzej.Kompletna oprema,slike i sve ono što je bilo do '92 u takvom je stanju i danas.Zahvaljujući nekoliko pametnih ljudi ovaj objekt je ostao čitav za razliku od n.p.r. Željave (ipak dva najveća kompleksa tada)u izvornom stanju i ove slike što si ih stavio zapravo su i sad takve.Sam grad već živi od tog tipa turizma s kojim plaćaju pogon za stalnu temperaturu,vlagu a sami su ga godinama čuvali od lopina.E sad ti umjetnici,koji je njihov cilj ako je sve u stanju i duhu jednog minulog vremena?

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]

oficir s ruzom voli ovaj upis

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime19.03.13 19:38

Matrix (citat):
E sad ti umjetnici,koji je njihov cilj ako je sve u stanju i duhu jednog minulog vremena?

Vidio sam na temi da si se dotaknuo ovog mjesta u Konjicu, pa sam prenio nešto više. Very Happy

Zašto ne barem jedan bunker ostaviti netaknutim. To bi spadalo valjda pod socrealizam koji je priznati umjetnički pravac.
Nadam se da ne griješim puno.
Mjesta suvremene umjetnosti u smislu apstraktnog ima na svakom koraku, meni osobno je ovako nešto zanimljivije, baš bih se zaletio tamo to vidjet. Very Happy
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime19.03.13 19:52

Ono što znam i što sam čuo od moje ekipe koja je bila prošle godine je da stanovništvo kraja želi da tako ostane.Max pogledaj novije snimke,slike ili otvori neki noviji sadržaj iznenađujuće je da niti igla a kamoli karta nije ukradena.Da sad nakon toliko godina neki kreten to uzme i raz*be nebi imalo smisla.Po nekim informacijama Maršal je samo jednom bio i to vrlo kratko a po drugima da nije bio nikad.Svejedno kako bilo i što je bilo ali hladnoratovsko ozračje je imalo učinak širom svijeta ali najviše po Europi.Nedavno sam gledao i pronađena skloništa u bivšem DDR-u i to kao u onom filmu,ispod kuće a neki su rađeni za više funkcionere u brdima.Niti jedan koje sam do sada vidio po našim bliskim zemljama nemaju apsolutno usporedbe sa ovima koji su građeni kod nas.Ipak nastavi sa slikama,ima interesantnih stvari i ovako ih gledajući ali preporuka za otići tamo svakako.
Mala ispravka ako tko želi pročitati kako je ovaj objekt ipak preživio.
[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime19.03.13 19:58












Evo malo Youtubea, da bude jasnije, ne moramo sve ni riječima..... Very Happy

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 0:07

Matrix (citat):
Max,već sam negdje napisao.ARK Konjic je od prošle godine muzej.Kompletna oprema,slike i sve ono što je bilo do '92 u takvom je stanju i danas.Zahvaljujući nekoliko pametnih ljudi ovaj objekt je ostao čitav za razliku od n.p.r. Željave (ipak dva najveća kompleksa tada)u izvornom stanju i ove slike što si ih stavio zapravo su i sad takve.Sam grad već živi od tog tipa turizma s kojim plaćaju pogon za stalnu temperaturu,vlagu a sami su ga godinama čuvali od lopina.E sad ti umjetnici,koji je njihov cilj ako je sve u stanju i duhu jednog minulog vremena?
Željavu je uništila JNA pilikom povlačenja jer se nije htelo dozvoliti da NATO tamo formira svoju bazu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 3:34

Od turskih vremena, preko Austrougarske do SFRJ gradila su se skloništa i aerodromi ispod zemlje. SFRJ je izgradila 26 objekata ispod zemlje za JNA i Josipa Broza Tita.....

Više ima ovdje:

[You must be registered and logged in to see this link.]




Podzemni tuneli na Visu.... Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 7:13

zastavnik (citat):
Matrix (citat):
Max,već sam negdje napisao.ARK Konjic je od prošle godine muzej.Kompletna oprema,slike i sve ono što je bilo do '92 u takvom je stanju i danas.Zahvaljujući nekoliko pametnih ljudi ovaj objekt je ostao čitav za razliku od n.p.r. Željave (ipak dva najveća kompleksa tada)u izvornom stanju i ove slike što si ih stavio zapravo su i sad takve.Sam grad već živi od tog tipa turizma s kojim plaćaju pogon za stalnu temperaturu,vlagu a sami su ga godinama čuvali od lopina.E sad ti umjetnici,koji je njihov cilj ako je sve u stanju i duhu jednog minulog vremena?
Željavu je uništila JNA pilikom povlačenja jer se nije htelo dozvoliti da NATO tamo formira svoju bazu.

A zasto to nisu uradili i sa Slatinom?

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 8:33

Zato što je bio dogovr da je preuzmu Rusi, a i sve se desilo prebrzo. Međutim, američki agent Jeljcin je ipak kasnije Slatinu predao amerikancima.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 17:18

zastavnik (citat):
Zato što je bio dogovr da je preuzmu Rusi, a i sve se desilo prebrzo. Međutim, američki agent Jeljcin je ipak kasnije Slatinu predao amerikancima.

Evo ovaj me dio zavjere i urote zanima Question a možemo nastaviti i na onoj popularnoj "špijunskoj" temi Cool

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]

Dario voli ovaj upis

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 19:08

Svratio i tu nekoliko puta - čemu je služio između svih ostalih Idea



_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 21:15

Mi smi se u skoli zezali na racun Envera Hodze i bunkera koje je pravio. Kad ono ovi nasi bili jos gori paranoici od Envera.

Dario voli ovaj upis

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime20.03.13 21:33

BEOGRAD (citat):
Mi smi se u skoli zezali na racun Envera Hodze i bunkera koje je pravio. Kad ono ovi nasi bili jos gori paranoici od Envera.
To je bio trend u vremenu "hladnog rata", slične stvari građene su svugdje po svijetu uključujući i SSSR i SAD.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime21.03.13 5:54

zastavnik (citat):
Željavu je uništila JNA pilikom povlačenja jer se nije htelo dozvoliti da NATO tamo formira svoju bazu.
SveJug (citat):
A zasto to nisu uradili i sa Slatinom?
zastavnik (citat):
Zato što je bio dogovr da je preuzmu Rusi, a i sve se desilo prebrzo. Međutim, američki agent Jeljcin je ipak kasnije Slatinu predao amerikancima.

Zamolio bih cijenjene forumaše da se drže vremenskog perioda o kojem pričamo na forumu osobito kod ovako škakljivih tema na koje imamo drugačije odgovore. SveJug imam ti i ja odgovor na ovo pitanje, ali ću ti ga ipak reći na PP ako te zanima. Također i ostalima savjetujem razgovor o ovakvim pitanjima na PP.
A o Jeljcinu bi mogli koju riječ reći, recimo na 'Svaštari'. Ono kad je u gaćama po noći šetao nacvrcan s bocom votke po parku oko Bijele kuće mi je najbolje.... Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime22.03.13 4:53

Max Blitz (citat):
Od turskih vremena, preko Austrougarske do SFRJ gradila su se skloništa i aerodromi ispod zemlje.

Ovaj tunel nije gradila JNA, nego Austougarska, a nalazi se u Puli! Very Happy




king
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime25.10.13 22:50

Na putu između Ribnice i Kočevja u Sloveniji postojala je neka zabranjena zona za civile tj.moglo se je doći do blizu i bila je rampa i znak zabrane kretanja.To mjesto se je zvalo čini mi se Kočevska Reka ili Kočevski Rog.To je veliki kompleks šuma i bila je velika tajna šta tu ima i šta tu JNA čuva.U jednom razgovoru sa radnim kolegom slovencom iz Kočevja bila je tema šta je bilo tu  a da je za civile  bilo nepoznanica  rekao je da i nakon odlaska JNA iz Slovenije to isto čuva Slovenska policija i ne možeš slobodno tuda šetati.
Na vrh Go down
mare69
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 25
ČLAN OD: : 2013-10-09
DOB : 54
M(j)esto Novo mesto

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime25.10.13 23:31

Ispod Novog mesta ima nekoliko rovova. Svi su dostupni i znalo se za njih. Nije baš neka tajna, ali radilo se u isto vreme posle drugog svetskog rata.

Reportaža je ovdje:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
http://p.pavlin.si
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime25.10.13 23:59

semsudin (citat):
Na putu između Ribnice i Kočevja u Sloveniji postojala je neka zabranjena zona za civile tj.moglo se je doći do blizu i bila je rampa i znak zabrane kretanja.To mjesto se je zvalo čini mi se Kočevska Reka ili Kočevski Rog.To je veliki kompleks šuma i bila je velika tajna šta tu ima i šta tu JNA čuva.U jednom razgovoru sa radnim kolegom slovencom iz Kočevja bila je tema šta je bilo tu  a da je za civile  bilo nepoznanica  rekao je da i nakon odlaska JNA iz Slovenije to isto čuva Slovenska policija i ne možeš slobodno tuda šetati.
Taj se deo Slovenije spominjao u dogadjajima neposredno nakon zavrsetka rata. Koliko se secam, 90tih su tamo odlazile razne komisije iz SL i HR u cilju prikupljanja dokaza ali nista epohalno nisu otkrili. Ako i vojska Slovenije nesto cuva, onda se verovatno radi o nekim vojnim objektima, koji nemaju veze sa dogadjajima nakon WWII.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime26.10.13 1:16

BEOGRAD (citat):
semsudin (citat):
To mjesto se je zvalo čini mi se Kočevska Reka ili Kočevski Rog. To je veliki kompleks šuma i bila je velika tajna šta tu ima i šta tu JNA čuva.
 

Taj se deo Slovenije spominjao u dogadjajima neposredno nakon zavrsetka rata. Koliko se secam, 90tih su tamo odlazile razne komisije iz SL i HR u cilju prikupljanja dokaza ali nista epohalno nisu otkrili. Ako i vojska Slovenije nesto cuva, onda se verovatno radi o nekim vojnim objektima, koji nemaju veze sa dogadjajima nakon WWII.
 

 
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime26.10.13 2:49

semsudin (citat):
Na putu između Ribnice i Kočevja u Sloveniji postojala je neka zabranjena zona za civile tj.moglo se je doći do blizu i bila je rampa i znak zabrane kretanja.To mjesto se je zvalo čini mi se Kočevska Reka ili Kočevski Rog.To je veliki kompleks šuma i bila je velika tajna šta tu ima i šta tu JNA čuva.U jednom razgovoru sa radnim kolegom slovencom iz Kočevja bila je tema šta je bilo tu  a da je za civile  bilo nepoznanica  rekao je da i nakon odlaska JNA iz Slovenije to isto čuva Slovenska policija i ne možeš slobodno tuda šetati.

Verovatno Kocevska Reka, Gotenica...podzemni objekti JNA, zabranjena zona
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime26.10.13 2:55

Max Blitz (citat):
[http://en.wikipedia.org/wiki/Ko%C4%8Devski_Rog_massacre
Hvala Max

Tolstojevu knjigu sam procitao pre nekih 20 godina , tako da se secam samo nekih manjih detalja. Moracu ponovo da je prelistam ako je nadjem.
Na vrh Go down
teleprinter-t100
Gušter
Gušter
teleprinter-t100


BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2014-01-07
DOB : 53
M(j)esto Vienna

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Tajni objekti JNA   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime12.01.14 22:57

Interesuje me ko i koliko zna o tajnim objektima bivse JNA. ARK u Konjicu je jedan od njih kao i podzemni aerodrom Klek poznatiji pod imenom Zeljava, moja jedinica je drzala strazu na isturenom objektu Ripanj kod Beograda. Mada sam uporno trazio sta se je stvarno tu nalazilo do danas je moj napor ostao bezuspjesan. Nadam se da ce neko nesto znati reci o ovome i o slicnim objektima za koje javnost jos nista nije saznala.

_________________
Ko zna bolje, široko mu polje


teleprinter-t100: komentar modifikovan dana: 12.01.14 22:58; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : .)
Na vrh Go down
Pera-Sopot
Razvodnik
Razvodnik
Pera-Sopot


BROJ POSTOVA: : 244
ČLAN OD: : 2013-12-12
DOB : 65
M(j)esto Sopot Srbija

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime13.01.14 1:27

Ja znam ali nije za javnost,u Srbiji su svi takvi i slični objekti u funkciji.Bio sam u dosta od njih i svi građeni na sličan način.
Ovo što je dosada napisano nije sve tačno.Nisu svi objekti bili za potrebe JNA.
Svaka republika je gradila objekte za svoje potrebe,za predsedništvo-civilne strukture,Teritorijalnu Odbranu....najmanje za građane ali i za njih,ima dosta atomskih skloništa po gradovima.
Skoro svaka planina u bivšoj nam državi je imala takav objekat,obično su to bili centri veze i komunikacija a po neki za smeštaj republičke i savezne vrhuške.

_________________
Svi smo mi ljudi,malo ko je čovek!
Na vrh Go down
teleprinter-t100
Gušter
Gušter
teleprinter-t100


BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2014-01-07
DOB : 53
M(j)esto Vienna

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime13.01.14 1:59

Na brdu Ripanj su se cuvale antene, to sto je vojska znala, jednom prilikom smo cistili snijeg, po mrezi (zastita od osipanja kamena) koja je bila postavljena na cijelu kamenu liticu. Posto se je nahvatao snijeg, kad je neko od nas u jednom momentu htio da zatrese istu propali su mu prsti u "kamen iza mreze", e onda smo potaknuti znatizeljnim nagonom nastupili sa drzkom od metle koji je jednostavno potonuo u stiropor ili nesto slicno stiroporu, od tada se je u nama rodila sumnja sta cuvamo ustvari. Jedne noci nestalo je struje u objektu, naravno agregat za prinudno napajanje se je odmah nakon par sekundi aktivirao, a mene "razvodnika straze" je nazvao dezurni objekta i rekao da moram probuditi odredjenog vojnika i obavjestiti o nestanku struje, a da on dalje zna sta mu je zadatak. Dogovoreno odradjeno, e kad se je on vratio, dodam ja njemu prepecenicu kontajuci kad se napije propjevace, jer smo svi zeljeli saznati o kakvom je objektu rijec, u neka doba kad je bio toliko pijan da sam pomislio sad je vrijeme za pitanje (Sta se nalazi tu i sta mi zapravo cuvamo), koje sam mu i postavio, reagovao je vrlo trezveno i odgovorio da mu je zao i da mi to ne smije reci jer mu prijeti 20 metara Zenice ili Nisa. Jbga ipak je vrijedilo pokusati  Cool  Rolling Eyes

_________________
Ko zna bolje, široko mu polje
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime13.01.14 8:40

mesto se zove Ripanj  a planina  Avala I posle svakog nestanka struje automatski se ukljucuje agregat.
Na vrh Go down
teleprinter-t100
Gušter
Gušter
teleprinter-t100


BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2014-01-07
DOB : 53
M(j)esto Vienna

Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime16.01.14 16:20

Pera-Sopot (citat):
Ja znam ali nije za javnost,u Srbiji su svi takvi i slični objekti u funkciji.Bio sam u dosta od njih i svi građeni na sličan način.
Ovo što je dosada napisano nije sve tačno.Nisu svi objekti bili za potrebe JNA.
Svaka republika je gradila objekte za svoje potrebe,za predsedništvo-civilne strukture,Teritorijalnu Odbranu....najmanje za građane ali i za njih,ima dosta atomskih skloništa po gradovima.
Skoro svaka planina u bivšoj nam državi je imala takav objekat,obično su to bili centri veze i komunikacija a po neki za smeštaj republičke i savezne vrhuške.

Taj objekat je bombardovan 99, nemoguce da je ponovo u funkciji

_________________
Ko zna bolje, široko mu polje
Na vrh Go down
Sponsored content





Vojni objekti - strogo čuvane tajne Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Vojni objekti - strogo čuvane tajne   Vojni objekti - strogo čuvane tajne Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Vojni objekti - strogo čuvane tajne
Na vrh 
Stranica 1/4Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Vojni objekti - Nekad i sad
» SISAK vojni objekti
» Kasarne i vojni objekti JNA nekad i sad...
» Kasarne i vojni objekti JNA - SLOVENIJA
» Ratni vojni invalidi JNA

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Осматрачница-
Idi na: