FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.

Go down 
+4
Brkakougar
Stanko1
goran9030
Дарт Милош
8 posters
AutorPoruka
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime05.07.21 8:22

Već dugo vremena me zanima ali nikako da nađem odgovor na pitanje, koliko je u stvari JNA imala aktivnih oficira u svom sastavu. Naravno, sigurno da je se brojno stanje menjalo, ali u proseku me zanima. I takođe zanima me ako je neko ko čita ovo oficir JNA u penziji, koji je bio čin kada je penzionisan ? Takođe, ako je neko ko je bio oficir JNA u trenutku kada je penzionisan bio neki čin (nebitno koji), da li to znači da on sa tim činom odlazi u penziju ili se vodi kao da je čin iznad ? Eto neke od tema o kojima bih voleo da popričam.

goran9030 and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime05.07.21 11:09

Znimljivo pitanje. To bi neki kroničar mogao znati približno. 
Mene je uvijek zanimalo brojno stanje armija (armijskih oblasti), ali u školi kada sam to pitao odgovor je uvijek bio - vojna tajna Smile
Isto tako je zanimljivo, ako je postojalo šest armijskih oblasti - zašto su se brojevi preskakali i imali smo sedmu i devetu? Ako su ove "nepostojeće" vezane uz mornaricu, u Puli je bila komanda 5. VPS-a, pa to nema pokriće.  Možda netko zna odgovor?

Po Ustavu Jugoslavije iz 1974. godine KoV je bila podjeljena u šest vojnih oblasti u pet republika:


  • Prva armija (Beograd) - sjever SR Srbije i SAP Vojvodina

  • Druga armija (Niš) - jug SR Srbije i SAP Kosovo

  • Treća armija (Skoplje) - SR Makedonija

  • Peta armija (Zagreb) - SR Hrvatska

  • Sedma armija (Sarajevo) - SR Bosna i Hercegovina

  • Deveta armija (Ljubljana) - SR Slovenija


_________________
In medias (t)res...

Дарт Милош voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Stanko1
Podporučnik
Podporučnik
Stanko1


JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1880
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 74
M(j)esto Zagreb

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime06.07.21 14:48

Ustav nije imao nikakve veze s ustrojstvom armijskih oblasti, a njihove granice se nisu poklapale s republičkim (primjerice, dio Slavonije s Osijekom pripadao je 7. armiji sa sjedištem u Sarajevu).
Uz to je postojala i Vojnopomorska oblast u rangu armijske oblasti, a sjedište je bilo u Splitu.
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime06.07.21 16:12

Tekst sam prekopirao sa Wikipedije, pa sam pokupio i taj Ustav. 
I dalje mi nije jasno zašto su brojevi armijskih oblasti preskakane, gdje su četvrta i šesta?
Što se tiče Pomorske oblasti (VPO) , poznato mi je da je sjedište bilo u Splitu, a u Puli je bila komanda 5. VPS-a

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime06.07.21 18:12

Koliko se ja secam Sarajevska oblast je bila 6. Armija....
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 9:34

Evo da se i ja uključim sa onim što znam. Naime, od 1985. godine pa prema onim nesretnim događajima vrh JNA je razvio tzv. plan " Jedinstvo", te je u okviru tog plana 1988. godine ukinuta 9. armijska oblast čije je sjedište bilo u Ljubljani, a formirana su dva korpusa i to Ljubljanski i Mariborski, a zašto u Sloveniji i baš tada, to ne znam.
Znam i to, da se razmišljalo o racionalizaciji troškova, smanjenju vojnog roka, profesionalizaciji vojske ( ali i dalje da bude rezervni sastav naravno), izbacivanjem zastarjelog i neperspektivnog naoružanja, pa i promjeni uniforme sa ove stare SMB na šrenu maskirnu ( samo su bile razlike u šarama). Prve uniforme, mislim na maskirne u cijelosti, su izrađene 1987. samo za neke vidove i rodove JNA ( izviđači, diverzanti, spec.jed. i slično).
Možda da se u temu uključi i netko tko je bio oficir u JNA, ili netko od umirovljenih oficira...oni bi mogli nešto više znati o tome.
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 10:03

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mala napomena za maskirne uniforme: ova slika je nastala za dan JRM '85. Ove maskirne uniforme su nam dostavljene pred sam "nastup". Bile su nekako čudno napravljene, kao da su se djeca igrala i sašila. Sve su bile iste veličine pa smo ih obukli samo nas prvih 20. Mislim da je još samo nekoliko ostalo, ali nisu se uklopile u ukupan izgled kare.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 10:06

Ne znam, ne tvrdim da je bila točno ta 1987. godina za izradu uniformi, možda je bila i koju godinu ranije...ja samo znam da je moj smb šinjel bio star bar 30 godina...Jedino tzv. izlazna vjetrovka je bila svakako novija, stara možda 3 godine.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 10:07

Sve te uniforme su imale neku oznaku ako se sjećam, M-77, M-88 ili slično, čak su se i nove kape razlikovale


Doktor Živago: komentar modifikovan dana: 07.07.21 10:24; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 10:07

Ja sam u kasarni u Gospiću za vrijeme služenja vojnog roka vidio prvi put u životu maskirnu uniformu JNA, a do tada sam znao samo za maskirno šatorsko krilo.
Moram priznati da je bila zanimljiva


Doktor Živago: komentar modifikovan dana: 07.07.21 10:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 10:08

Znam da sam negdje pročitao da su te predviđene nove uniforme imale džepove na različitim dijelovima tijela, mislim da su bile onako na čičak...i da su bile u nekoj fazi ispitivanja, jer mi smo svi nosili one stare smb uniforme.
Vjerojatno je JNA bilo previše skupo da sve opremi novim uniformama u to vrijeme, nego su predvidjeli samo za neke rodove vojske.


Doktor Živago: komentar modifikovan dana: 07.07.21 10:27; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 10:08

Te uniforme koje si prikazao su vrlo zanimljive, šteta što je fotka crno bijela


Doktor Živago: komentar modifikovan dana: 07.07.21 10:23; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime07.07.21 10:14

Fulao si temu sa zadnjih par postova. Ovdje ne mogu moderirati, pa ih ne mogu prebaciti na njihovu temu. Predlažem da ih obrišeš i opet objaviš na izrekama.

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
NebojsaB
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 45
ČLAN OD: : 2016-10-26
DOB : 55
M(j)esto Doboj

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime10.07.21 14:59

Служио 1989.г у Љубљани. Видо маскирне униформе на ком.бригаде и још неким из команде кад смо били на терену. Имали смо зимске чојане униформе и шињеле које смо после раздужили, вјетровке су биле за излазак у град.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Pustinjak
Gušter
Gušter
Pustinjak


BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-18
DOB : 67
M(j)esto Split

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Bila su tri VPS, Pula, Šibenik i Kumbor.   Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime12.07.21 18:54

goran9030 (citat):
Tekst sam prekopirao sa Wikipedije, pa sam pokupio i taj Ustav. 
I dalje mi nije jasno zašto su brojevi armijskih oblasti preskakane, gdje su četvrta i šesta?
Što se tiče Pomorske oblasti (VPO) , poznato mi je da je sjedište bilo u Splitu, a u Puli je bila komanda 5. VPS-a
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime12.07.21 20:06

Pozdrav Pustinjače, 
tvoj komentar nije vidljiv. Ako imaš pitanje ili komentar, bilo bi dobro da ga ponoviš.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Pustinjak
Gušter
Gušter
Pustinjak


BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-18
DOB : 67
M(j)esto Split

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime12.07.21 22:23

Ništa posebno  Smile, samo sam napisao da su bila tri pomorska sektora, Pula, Šibenik i Kumbor, to bi bilo nešto kao korpus u KoV.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime12.07.21 23:11


Ovdje ima za svakoga ponešto,jako dobrih i zanimljivih tema, no.mene zanima tvoja služba jer si napisao,ako se ne varam da si cijelo vrijeme bio u Splitu do 1986..punih 15 godina. Da li si bio u mornarici i koja ti je bila struka?
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime13.07.21 19:49

Pustinjak (citat):
Ništa posebno  Smile, samo sam napisao da su bila tri pomorska sektora, Pula, Šibenik i Kumbor, to bi bilo nešto kao korpus u KoV.
Ako se dobro sjećam, u vrijeme mog služenja u Puli, komandant 5. VPS-a je bio admiral Vjekoslav Čulić. 
Moj jedini kontakt s njim je bio kad sam ga pozdravio u prolazu ispred zgrade. Odzdravio je odsječnije nego neki puno niži po rangu.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Pustinjak
Gušter
Gušter
Pustinjak


BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-18
DOB : 67
M(j)esto Split

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime17.07.21 10:44

Doktor Živago (citat):

Ovdje ima za svakoga ponešto,jako dobrih i zanimljivih tema, no.mene zanima tvoja služba jer si napisao,ako se ne varam da si cijelo vrijeme bio u Splitu do 1986..punih 15 godina. Da li si bio u mornarici i koja ti je bila struka?
Pozdrav Dokotore,

Da, bio samu Splitu (no to je diskutabilno  Very Happy). Prvo, divizion patrolnih brodova PBR-520, no tu smo uglavnom vrijeme provodili na Katarini(Pula) na obezbjeđenju VKOS (Vrhovni komandant oružanih snaga Laughing) kada bi ON boravio na Brionima ili kada su stizali razni šefovi država u posjetu,izmedju toga redovne vježbe, uglavnom igre s podmornicama. Iza toga, gledao sam kako se izvući s patrolaca, pa sam otišao u 88.divizion podmornica (koje su imale prednost pri popuni, pa su me morali pustiti sa PBR) i proveo nekoliko godina na "Suzi" P-811 Sutjeska dok me Fritz nije izbacio iz diviziona. Naime lovio je N sa crtom, pa mu je nas nekoliko uglavnom nečlanova SKJ kvarilo političku ocjenu diviziona i onda smo preko noći dobili premještaj. Tako sam završio u Hidrografskom Institutu (HIRM) ni kriv ni dužan na jednom od PH. Ustvari čovjek me htio otjerati u Ploče, ali nekim čudom nije bilo mjesta pa sam prebačen na popisni minolovac koji je bio kod HIRM (svi su me pitali koju ja to vezu imam u Mornaričkoj Upravi da sam kao vodnik I kl. došao na penzionersko mjesto i nitko nije vjerovao da sam tamo stigao po kazni) i tu samostao dok nisam napunio svojih 10 godina službe. Završio mornaričku podoficirsku školu, stigao do čina starijeg vodnika a po struci sam bio telegrafista ali i što šta drugo:lol!:. I to je to.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime17.07.21 10:50

Pustinjak (citat):
Doktor Živago (citat):

Ovdje ima za svakoga ponešto,jako dobrih i zanimljivih tema, no.mene zanima tvoja služba jer si napisao,ako se ne varam da si cijelo vrijeme bio u Splitu do 1986..punih 15 godina. Da li si bio u mornarici i koja ti je bila struka?
Pozdrav Dokotore,

Da, bio samu Splitu (no to je diskutabilno  Very Happy). Prvo, divizion patrolnih brodova PBR-520, no tu smo uglavnom vrijeme provodili na Katarini(Pula) na obezbjeđenju VKOS (Vrhovni komandant oružanih snaga Laughing) kada bi ON boravio na Brionima ili kada su stizali razni šefovi država u posjetu,izmedju toga redovne vježbe, uglavnom igre s podmornicama. Iza toga, gledao sam kako se izvući s patrolaca, pa sam otišao u 88.divizion podmornica (koje su imale prednost pri popuni, pa su me morali pustiti sa PBR) i proveo nekoliko godina na "Suzi" P-811 Sutjeska dok me Fritz nije izbacio iz diviziona. Naime lovio je N sa crtom, pa mu je nas nekoliko uglavnom nečlanova SKJ kvarilo političku ocjenu diviziona i onda smo preko noći dobili premještaj. Tako sam završio u Hidrografskom Institutu (HIRM) ni kriv ni dužan na jednom od PH. Ustvari čovjek me htio otjerati u Ploče, ali nekim čudom nije bilo mjesta pa sam prebačen na popisni minolovac koji je bio kod HIRM (svi su me pitali koju ja to vezu imam u Mornaričkoj Upravi da sam kao vodnik I kl. došao na penzionersko mjesto i nitko nije vjerovao da sam tamo stigao po kazni) i tu samostao dok nisam napunio svojih 10 godina službe. Završio mornaričku podoficirsku školu, stigao do čina starijeg vodnika a po struci sam bio telegrafista ali i što šta drugo:lol!:. I to je to.
Jesi li znao Sima Panića?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime17.07.21 16:41

Hala Pustinjače na sjajnom odgovoru jer si mi dosta toga pojasnio. Ja sam također RTG bio u vojsci..ali sam dio vojnog roka proveo na prijavnici a drugi..meni zanimljiviji na SCV..stacionarnom centru veze.
Ti sistvarno kao podoficir prošao svašta..i zaslužio mirovinu..no zanima me da li si kasnije profesionalno plovio u civilnoj trg.ili putničkoj mornarici..kasnije..nakon umirovljenja?
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime17.07.21 17:26

Pustinjak (citat):
Doktor Živago (citat):

Ovdje ima za svakoga ponešto,jako dobrih i zanimljivih tema, no.mene zanima tvoja služba jer si napisao,ako se ne varam da si cijelo vrijeme bio u Splitu do 1986..punih 15 godina. Da li si bio u mornarici i koja ti je bila struka?
Pozdrav Dokotore,

Da, bio samu Splitu (no to je diskutabilno  Very Happy). Prvo, divizion patrolnih brodova PBR-520, no tu smo uglavnom vrijeme provodili na Katarini(Pula) na obezbjeđenju VKOS (Vrhovni komandant oružanih snaga Laughing) kada bi ON boravio na Brionima ili kada su stizali razni šefovi država u posjetu,izmedju toga redovne vježbe, uglavnom igre s podmornicama. Iza toga, gledao sam kako se izvući s patrolaca, pa sam otišao u 88.divizion podmornica (koje su imale prednost pri popuni, pa su me morali pustiti sa PBR) i proveo nekoliko godina na "Suzi" P-811 Sutjeska dok me Fritz nije izbacio iz diviziona. Naime lovio je N sa crtom, pa mu je nas nekoliko uglavnom nečlanova SKJ kvarilo političku ocjenu diviziona i onda smo preko noći dobili premještaj. Tako sam završio u Hidrografskom Institutu (HIRM) ni kriv ni dužan na jednom od PH. Ustvari čovjek me htio otjerati u Ploče, ali nekim čudom nije bilo mjesta pa sam prebačen na popisni minolovac koji je bio kod HIRM (svi su me pitali koju ja to vezu imam u Mornaričkoj Upravi da sam kao vodnik I kl. došao na penzionersko mjesto i nitko nije vjerovao da sam tamo stigao po kazni) i tu samostao dok nisam napunio svojih 10 godina službe. Završio mornaričku podoficirsku školu, stigao do čina starijeg vodnika a po struci sam bio telegrafista ali i što šta drugo:lol!:. I to je to.
Pozdrav, 
ako može pitanje - koga se sjećaš sa Katarine?
Puk. Kodžo, ppuk Kravić, kap. Stanimirović, kap (ili tada por) Radovanović, st. vodnik Raković?
Zadnja dvojica su bili RTG, a prethodna trojica su iz komande, da ne nabrajam druge.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Pustinjak
Gušter
Gušter
Pustinjak


BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-18
DOB : 67
M(j)esto Split

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime17.07.21 20:49

Pozdrav Gorane,

Na žalost ne poznajem nikoga sa Katarine, mi smo tamo bili na privezu na mostu, ali u bojevoj gotovosti uglavnom nitko nije ni silazio sa broda i upoznavao se okolo. Kako je bilo manjka ljudi, neki su uobičajeno tukli 2 smjene (48 sati) pa tako i ja a onda bi treći dan spavali, ako ne upadne kakav rubni pozdrav.

Doktore,
Ime zvuči poznato, no puno vode je proteklo ispod mosta, ne mogu se danas sjetiti imena svojih kolega iz klase, a bili smo najmanja klasa podoficirske škole pa tako ni većine kolega sa podmornica, nekih se sjećam po nadimcima. Jedino znam ime mog komandanta pbb Seferovića (nadam se da je još živ) jer me je uvijek opominjao po ljeti i najvećoj vrućini a po izronu kad bih izašao na most pripremiti ga za plovidbu, onako gol do pojasa a on u zimskoj dolamici, i samo bi mi preko ramena dobacio "A mali moj je ćeš ti to platiti jedan dan". Danas kad me svako malo stisne u ledjima odmah ga se sjetim  [You must be registered and logged in to see this image.] . U mirovini nisam, trebao bih ove godine ali mislim da ću to malo odložiti nisam baš neki vrtlar.

Da po odlasku iz mornarice sam otišao ploviti, nekih 7 godina i onda se ostavio toga. Otišao u ured firme na kojoj sam plovio ali nisam izdržao dugo. Poslije sam uglavnom završio po pustinjama Afrike i Bliskog Istoka. Tek sam tu shvatio koliko je dobra i korisna bila moja škola.

goran9030, Treborr1 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime17.07.21 22:36

Bravo Pustinjače...toliko si toga prošao, no moji kolege i ja bi voljeli da nam malo više ispričaš o svojom pustolovinama u Africi i pustinji i to nam napišeš npr.u Ćaskaonici. Ovdje nas ima svakojakih članova no malo je ovakvih kao ti,koji s jedne strane imaju ogromno životno iskustvo,a s druge strane, imaju smisla za pisanje..a to sve s obzirom na činjenicu da si zamalo zakoračio u mirovinu.
Hoću reći...volio bih da malo više vremena provedeš na Forumu, tim više što baš i nisi od jučer tu, a ima stvarno nevjerojatnih i zanimljivih tema. Ja sam mlađi od tebe..pa me svašta zanima..a siguran sam i ostale kolege.
Na do sada napisanom, svaka čast. salutiranje

Treborr1 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime17.07.21 23:46

Pustinjak (citat):
Pozdrav Gorane,

Na žalost ne poznajem nikoga sa Katarine, mi smo tamo bili na privezu na mostu, ali u bojevoj gotovosti uglavnom nitko nije ni silazio sa broda i upoznavao se okolo. Kako je bilo manjka ljudi, neki su uobičajeno tukli 2 smjene (48 sati) pa tako i ja a onda bi treći dan spavali, ako ne upadne kakav rubni pozdrav.

Doktore,
Ime zvuči poznato, no puno vode je proteklo ispod mosta, ne mogu se danas sjetiti imena svojih kolega iz klase, a bili smo najmanja klasa podoficirske škole pa tako ni većine kolega sa podmornica, nekih se sjećam po nadimcima. Jedino znam ime mog komandanta pbb Seferovića (nadam se da je još živ) jer me je uvijek opominjao po ljeti i najvećoj vrućini a po izronu kad bih izašao na most pripremiti ga za plovidbu, onako gol do pojasa a on u zimskoj dolamici, i samo bi mi preko ramena dobacio "A mali moj je ćeš ti to platiti jedan dan". Danas kad me svako malo stisne u ledjima odmah ga se sjetim  [You must be registered and logged in to see this image.] . U mirovini nisam, trebao bih ove godine ali mislim da ću to malo odložiti nisam baš neki vrtlar.

Da po odlasku iz mornarice sam otišao ploviti, nekih 7 godina i onda se ostavio toga. Otišao u ured firme na kojoj sam plovio ali nisam izdržao dugo. Poslije sam uglavnom završio po pustinjama Afrike i Bliskog Istoka. Tek sam tu shvatio koliko je dobra i korisna bila moja škola.
Pustinjače, zahvaljujem se na iscrpnom odgovoru.Najmanje što sam mogao je plus i lajk.  Kad si spomenuo VKOS, pomislio sam da si ipak na neki način surađivao sa navedenima. Oni su bili na Katarini, a zaintrigirao si me kada si spomenuo moju bivšu kasarnu u postu. 
Inače, ja sam po svemu sudeći na Katarinu osuđen doživotno - prvo kasarna, a onda nakon toga i moja deblja polovica ima isto ime.
Evo sad od ponedjeljka stižem u tvoj Split da malo promjenim zrak. 
Kako je Doktor naveo, bilo bi nam drago da kad uloviš vremena i inspiracije sa nama podijeliš poneku uspomenu ili priču. Živio Smile

_________________
In medias (t)res...

Treborr1 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Sponsored content





Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.    Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.  Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Činovi u vojsci i brojno stanje oficira JNA.
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Strumica 1988/1989
» POSTOJNA JUN '91.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: