FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Otvori novu diskusiju   Odgovori na temu
Share

VOJNE ZANIMLJIVOSTI

Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 5357
REPUTACIJA : 248
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 49
M(j)esto Split

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Empty
KomentarNaslov komentara: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime20.02.19 12:32

INDIJA

Dva zrakoplova akrobatskog tima Indijskog zrakoplovstva (INF), poznatija kao “Surya Kiran” (Zrake sunca), sudarila su se i srušila tijekom vježbe za Aero India Show ove godine, izvijestili su lokalni mediji.
Avioni su se srušili u području avio-baze „Jelahanka“ u Bangaloreu.
Jedan pilot je poginuo a drugi je preživio.

Evo pronašao sam video snimku jednog preživjelog pilota.
Zanimljivo je što je on uradio nakon što se spustio na zemlju.
Čovjek uzeo mobitel i piše poruku.!!! Very Happy

Sudar avoina možete vidjeti ovdje: Direktno
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8070
REPUTACIJA : 120
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 57
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime20.02.19 17:58

Lik je u šoku...

Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime20.02.19 22:21

@PORUCNIK (citat):
Lik je u šoku...
Nebi se to baš dalo zaključiti da je u šoku.
Čak imam osječaj kao da ima neki smješak na licu.
Isto tako mu se ruke ne tresu dok piše poruku na mobitelu. Suspect
Da se meni tako što dogodilo tresle bi mi se ruke i nebi se baš mogao koncentrirati.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime21.02.19 14:01

@Vojnik Graničar (citat):
@PORUCNIK (citat):
Lik je u šoku...
Nebi se to baš dalo zaključiti da je u šoku.
Čak imam osječaj kao da ima neki smješak na licu.
Isto tako mu se ruke ne tresu dok piše poruku na mobitelu. Suspect
Da se meni tako što dogodilo tresle bi mi se ruke i nebi se baš mogao koncentrirati.
Pričao mi je lik, svedok nesreće kad je neki čovjek na stanici pao na šine. Točkovi su mu precvikali noge, a on je sjedio i otresao prašinu i zverao oko sebe nakon toga.

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
pera84

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4049
REPUTACIJA : 676
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime21.02.19 16:45

Citat :
Pričao mi je lik, svedok nesreće kad je neki čovjek na stanici pao na šine. Točkovi su mu precvikali noge, a on je sjedio i otresao prašinu i zverao oko sebe nakon toga.

Ja sam na autoputu vadio covjeka iz zapaljenog auta a on zavlaci ruku ispod sjedista i kaze, cekaj da nadjem patike nazuljale su me ove cipele.  Laughing

Ljudi su u takvim situacijama cesto u stanju soka i nisu svjesni ni gdje se nalaze ni sta se desilo/desava oko njih.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime21.02.19 20:36

Kad smo kod stresa, šoka i tih sličnih situacija evo jedan kratak događaj o meni.
Spavam ja "tvrdo" kad čujem jak tresak. Shocked
Dignem se iz kreveta i pokušavam gledati a da ne žmirim jer se oči još nisu privikle na naglo buđenje.
Dođem do prozora i vidim dvojicu momaka kod obližnjeg kioska kako ga pokušavaju provaliti.
Brzo tražim mobitel.
Kad sam našao mobitel.
Što sad kako nazvati policiju.!?
Kako počet tipkati.!?
Gdje je ikona telefona.!?
Kad sam našao ikonu telefona, tek je tad nastao problem.
Koji je broj policije.!? Suspect
Mila majko ništa ne ide.
Mislim se i nikako se sjetiti.
Ma nema šanse da se sjetim da je broj 192.
I što ću, kako ću, nekako se ja sjetim spasonosnog broja 112, je da nije policija ali mogu pomoći.
Oni me kratko saslušaju ali me glatko prebace na telefon MUP-a.
Dobivam MUP opet im pričak zašto zovem, kad stručnjak od zanata kaže pričekajte ja ću vas spojiti sa nadležnom policijskom postajom.
Kad se javili iz nadležne policijske postaje opet 3 put ispočetka im moram pričati zašto zovem.
Onda stručnjaci od zanata kažu , ostanite na vezi i javljajte nam što vidite.
I tako ja njih navodim oko 8 minuta, dajem im upustva kuda da ne dolaze, kuda da dolaze, gdje se tko nalazi, tko što radi, kako su obučeni, koliko godina imaju...
I bogami kad se sjurili i uhvatiše jednoga a drugi im je uspio pobjeći.
Hajde bar neke koristi i od mene i od njih.  Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime22.02.19 16:43

AFGANISTAN

Zašto su Sovjeti po svaku cijenu morali zaplijeniti američki "Stinger" u Afganistanu?

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Stinger

(Mudžahedin nišani iz "Stingera" u zrakoplov koji prolijeće blizu isturenog položaja sovjetskih trupa na planini Safed Koh, 10. veljače 1988., Afganistan.)

Kada se rat u Afganistanu bližio kraju, Washington je učinio korak koji je Sovjete koštao mnogih ljudskih života - opremio je mudžahedine prijenosnim protuzračnim raketnim sustavima "Stinger".
Tako je Sovjetski Savez izgubio dominaciju u zraku i bio prisiljen po svaku cijenu zaplijeniti primjerak ovog američkog oružja kako bi se mogao obraniti od njega.
Rusija obilježava 30 godina od povlačenja sovjetskih trupa iz Afganistana.
S vremena na vrijeme se mogu čuti tvrdnje da je upravo dostavljanje "Stingera" u Afganistan prisililo Sovjete na povlačenje.

Sredinom 1980-ih afganistanski mudžahedini su se našli u teškoj situaciji.
Borili su se protiv regularnih trupa sovjetske vojske i jedinica lojalnih vladi u Kabulu koje je podržavao SSSR.
U toj borbi su imali podršku Pakistana i SAD-a.
"U travnju 1986. godine vodile su se teške borbe duž granice s Pakistanom...
Koristio sam sva raspoloživa sredstva da isposlujem ono što sam tražio [opskrbu mudžahedina "Stingerima"]...
Potkrijepio sam svoje argumente mišljenjem američkih analitičara koji su rekli da mudžahedini neće nastaviti s borbom jer su toliko izmučeni da se mladi naraštaji ne žele pridružiti Džihadu", pisao je Muhamed Jusuf, visoki časnik Pakistanske obavještajne službe. Na kraju su Amerikanci ipak poslali mudžahedinima oružje kako bi potaknuli njihove napore da svrgnu režim koji je podržavala Moskva.

Moćno oružje

Reaganovoj administraciji nije bilo lako donijeti odluku o pružanju potpore džihadistima, jer Amerikanci nisu željeli da SSSR ili Iran dođu u posjed njihovih vojnih tehnologija.
Ako bi Sovjeti zaplijenili raketu američke proizvodnje, to bi bio dokaz da Washington podržava mudžahedine najsuvremenijim oružjem.
Sličnog stava se pridržavao i Pakistan.
Pa ipak, Sjedinjene Države su 1986. godine odobrile da se muslimanskim gerilcima dostavi 250 prijenosnih lansera "Stinger" i 1000 raketa.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Stinger-2

(Ostaci afganistanskog transportnog zrakoplova oborenog raketom "Stinger". U zrakoplovu je bilo 40 ljudi - svi su poginuli.)

"Stingeri" su lako i moćno oružje kojim se jednostavno rukuje.
Potrebno je samo 30 sekundi da se raketa stavi u lansiranje.
Kada se projektil veže za cilj veoma ga je teško izbjeći pomoću toplinskih mamaca, tako da je "Stinger" vrlo učinkovit u borbi protiv borbenih zrakoplova.

Sudeći po priopćenjima, ovi prijenosni sustavi su u Afganistanu prvi put primijenjeni 25. rujna 1986.
Grupa od 35 mudžahedina tada je oborila dva udarna helikoptera Mi-24 (prema tvrdnjama sovjetske vojske) kada su se spuštali na aerodrom Džalalabad.
Priča se da su džihadisti tada američkom predsjedniku Ronaldu Reaganu poklonili ostatke rakete koju su ispalili u tom napadu.

Prema Jusufovim riječima, vijest o novom oružju i njegovoj razornoj moći euforično je dočekana među gerilcima, ali je zato sovjetsko zapovjedništvo bilo krajnje zabrinuto.
Sovjeti su u studenom 1986. izgubili četiri jurišnika Su-25, a godinu dana kasnije čitavu eskadrilu.
Pored toga, oboreno je mnogo sovjetskh helikoptera.

Promjena taktike

Poslije tih gubitaka džalalabadski aerodrom je mjesec dana bio zatvoren, a kada je otvoren, uvedena su stroža pravila leta.
"Morali smo iz korijena promijeniti taktiku.
Letjelice ratnog zrakoplovstva su morale letjeti na većoj visini, od najmanje 5000 metara", objasnio je vojni stručnjak Mihail Hodarjonok.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Stinger-3

(Mudžahedin drži "Stinger", 15. ožujka 1989., Džalalabad, Afganistan.)

Pored toga, zrakoplovima i helikopterima nije bilo dozvoljeno ateriranje s dugačkom trajektorijom.
Prilikom uzlijetanja i slijetanja pratili su ih helikopteri koji su izbacivali toplinske mamce kako bi ovi za sobom odvukli svaku raketu, ako bi bila odnekud ispaljena.
Svi letovi teretnih zrakoplova obavljali su se isključivo noću.

Zvanje Heroja za zaplijenjeni "Stinger"

Da bi se borili protiv novih raketa sovjetski inženjeri su ih morali proučiti izbliza i zbog toga je počeo lov na "Stingere".
Svakome tko zaplijeni ovo oružje obećana je najveća sovjetska nagrada - zvanje Heroja Sovjetskog Saveza.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Stinger-4

(Sovjetske specijalne službe uspjele su zaplijeniti ukupno osam kompleta ovog oružja.)

Sovjetski specijalci su mjesecima tražili "Stingere", ali su u početku pronalazili samo fragmente.
U siječnju 1987. izviđački odred je primijetio grupu naoružanih ljudi na tri motocikla.
"Kad su oni ugledali naše helikoptere zaustavili su se i otvorili vatru na nas.
Ispalili su dvije rakete.
Piloti su manevrirali i uspješno aterirali...
Helikopteri Mi-24 su nas pokrivali odozgo, a mi smo odmah poslije ateriranja iskočili iz helikoptera i upustili se u borbu", sjeća se poručnik Vladimir Kovtun.
On i još četvorica vojnika su savladali mudžahedine zahvaljujući podršci iz zraka.
Poslije okršaja su pretresli neprijatelje i pronašli "Stinger" s tehničkom dokumentacijom.
Godinama se smatralo da je tada Sovjetski Savez prvi put došao u posjed lansera raketa.

"Stinger" i sovjetsko povlačenje

Prije par godina je još jedna skupina bivših sovjetskih vojnika, na čijem čelu je bio poručnik Igor Rjumcev, priopćila da su oni prvi zaplijenili "Stinger" krajem 1986.
Sovjetske specijalne službe uspjele su zaplijeniti ukupno osam kompleta ovog oružja.
U ono vrijeme, međutim, nitko nije dobio zvanje Heroja Sovjetskog Saveza.
Pravda je zadovoljena tek na 30. godišnjicu povlačenja sovjetskih trupa.
Kovtun je dobio zvanje Heroja Rusije za hrabrost i odvažnost tijekom konflikta u Afganistanu.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Stinger-5

(Izlazak sovjetskih trupa iz Afganistana okončan je 15. veljače 1989)

Proučivši američke rakete, zrakoplovni konstruktori su modificirali sovjetske jurišnike Su-25 i poboljšali njihove obrambene karakteristike za borbu protiv ove napasti.
Zahvaljujući tim mjerama Sovjetski Savez više nije trpio velike gubitke.

Treba ipak znati da isporuka "Stingera" nije prisilila SSSR na povlačenje postrojbi iz Afganistana, kao što ponekad tvrde pojedinci. Tu odluku je Moskva donijela mnogo ranije.

Russia Beyond
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime25.02.19 20:26

SAD - INDIJA

Lockheed Martin Indiji nudi prilagođeni F-16, oznake F-21

Rebranding jednog od najpoznatijih borbenih zrakoplova u povijesti trebao bi pripomoći da se nova inačica počne koristiti, ali i proizvoditi u Indiji

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Lockheed-martin-indiji-nudi-prilagodjeni-f-16-oznake-f-21-4l-Nod-L

O višenamjenskim borbenim zrakoplovima F-16 posljednjih se mjeseci u Hrvatskoj mnogo pisalo, a sada je sasvim izgledno da ih, barem i izraelskoj nadogradnji Barak, nećemo gledati na našem nebu.
Ipak, postoje druge, mnogo veće, zemlje koje su zainteresirane za kupnju novijih inačica američkih F-16, a sudeći prema novim informacijama u kupnji bi, za razliku od Hrvatske, mogle biti i daleko uspješnije.

Ovdje mislimo prije svega na Indiju, koja je iskazala interes za kupnju eskadrile od 110 zrakoplova američkog proizvođača Lockheed Martin, no u značajno drugačijoj i nadograđenoj inačici.
Ovaj je posao Amerikancima toliko interesantan da su Indiji ponudili nešto što još nikome nisu, a sve kako bi pretekli konkurentske ponuđače.
Indija se, naime, raspitivala i za Boeingov F/A-18E/F Super Hornet, švedski Gripen, francuski Rafale, Eurofighter Typhoon, ali i za nove zrakoplove ruske proizvodnje.

https://twitter.com/LMIndiaNews/status/1098115058276671488/photo/1

Čuvši to, u Lockheed Martinu su povukli novi potez.
Ponudili su Indiji potpuno novu inačicu F-16, oznake Block 70.
Ovaj zrakoplov donosi nadograđenu avioniku, nove radare, dodatne rezervoare za gorivo, više (pametnog) naoružanja, mogućnost uzimanja goriva u letu, ali i radni vijek od 12 tisuća sati (umjesto standardnih 4 ili 8 tisuća).
No, ono što bi Indiji trebalo biti dodatno primamljivo jest i činjenica da je američka kompanija odlučila ući u partnerstvo s velikim indijskim koncernom Tata, koji bi trebao biti zadužen za proizvodnju novih zrakoplova u toj zemlji.

Osim korištenja napredne američke tehnologije Indija bi tako dobila i mogućnost da ih proizvodi na vlastitom teritoriju.
Kako bi se novi F-16 i imenom razlikovao od svih dosadašnjih, Lockheed Martin ga je odlučio prekrstiti u F-21, te ponuditi pod sloganom "Iz Indije, za Indiju".

Ovaj rebranding, ali i flotu novih borbenih zrakoplova, Indija bi mogla platiti i više od 15 milijardi dolara.
Američka kompanija na taj ih potez "nagovara" ističući kako bi Tata, proizvodnjom F-21, u toj zemlji potaknuo i poslovanje mnogih manjih lokalnih dobavljača, otvorio tisuće novih radnih mjesta, te ojačao svoju poziciju na svjetskom tržištu vojne opreme.

www.bug.hr
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime27.02.19 17:14

SAD

Pilotska kaciga od 400 hiljada dolara!

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Kaciga-od-400000-dolara

Kontroverzna kaciga za pilota najmodernijeg američkog lovca F-35

Najsavremeniji borbeni avion F-35 košta oko 100 miliona dolara po letjelici, što ne uključuje cijenu motora.
Troškovi dizajna, stavljanja u pogon i proizvodnje do sada se procjenjuju na oko 350 milijardi dolara i više.
Međutim, još kontroverznija je kaciga od 400 hiljada dolara, koja je integralni dio oružanog sistema aviona.

Major Vil Andreota, veteran američkih vazdušnih snaga i komandant pilotskog tima za avione F-35 , brani taj program

“Ova kaciga ima sve informacije o aktiviranju našeg oružanog sistema, i to kad gledamo pravo i u stranu.
Dostupni su mi svi podaci iz letjelice, zbog čega je ovo više od kacige.
Na gornjem dijelu se nalazi centralni kompjuter, koji obrađuje informacije i odlučuje o tome šta će mi prikazati.
Ovo je takozvani vizir, koji funkcioniše kao ekran, gdje se prikazuju svi podaci”.

Na kacigi se nalaze skupe kamere, koje omogućavaju pilotu ga gleda izvan i unutar kokpita.
Takođe ima kamere sa infracrvenim zracima.

Den Grejzer iz Projekta za nadzor vlade kaže ya Glas Amerike da kaciga ukazuje na veći problem – a to je stavljanje previše stvari u jedan paket.

"Da bi se objedinila sva ta tehnologija, gomilaju se troškovi i složene komponente, koje kasnije treba održavati, zato što je riječ o još jednoj stvari u ovoj letjelici koja može da se pokvari u budućnosti”.

Kamere za kacigu su neophodne zato što pilot u avionu F-35 sjedi mnogo niže nego u ostalim borbenim letjelicama.
Grejzer kaže da je to greška u dizajnu:

“Za poreske obveznike to znači da ne plaćamo samo za dizajn kokpita sa pilotom u avionu, već i izdvajamo dodatnih pola miliona dolara za složeni dizajn kacige da bi se prevazišlo nešto što su mogli da riješe jednostavnim inženjerskim potezom”.

F-35 je dizajniran da traje oko 50 godine.
Za američke vazdušne snage, mornaricu i marince proizvedeno je 2.500 letjelica, uz nekoliko stotina za saveznike koji učestvuju u tom programu, a čiji se piloti trenutno obučavaju u Arizoni.

www.glasamerike.net
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 0:17

INDIJA - PAKISTAN

Prvi put u povijesti da dvije nuklearne sile bombardiraju jedna drugu

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Indija-Pakistan

JUTROS je došlo do dramatične eskalacije sukoba između Indije i Pakistana, dviju nuklearnih sila, kada su pakistanske snage srušile dva indijska vojna aviona koji su ušli u njihov zračni prostor.
Indija je priznala da je izgubila jedan avion MiG-21 i zatražila od Pakistana da vrate zarobljenog pilota, ali i izjavila da je srušila jedan pakistanski vojni avion.

www.index.hr

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 28.02.19 20:26; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 0:49

RUSJA

VOJNE ZANIMLJIVOSTI 20180825-1113051-820x461

Izložba u Podmoskovlju:
Hratsko naoružanje zarobljeno u Siriji

(Mislim da je novinar mislio napisati Hrvatsko naoružanje zarobljeno u Siriji)

VOJNE ZANIMLJIVOSTI 20180825-111236

Ratna Sirija puna je oružja: na tisuće pušaka minobacačkih granata i streljiva, raketnih bacača, protutenkovskog oružja, zastarjelih tenkova T-55- i T-72.
Većina dolazi iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Bugarske, Češke, Rumunjske i Slovačke.
Oružje u Siriju ne dolazi direktno.
Ono tamo stiže zaobilaznim eksportnim trasama: zrakoplovima ili brodovima najprije se transportira za Saudijsku Arabiju, Jordan, Ujedinjene Arapske Emirate ili Tursku a onda brodovima u cestovnim konvojima dalje za Siriju.

Kad su u Siriji počeli veliki okršaji početkom 2011. godine, pobunjenici su se u okrenuli najbližem crnom tržištu u Libanonu. Tamo se nakon desetljetnih sukoba još može naći poprilične količine oružja.
Nakon svrgavanja s vlasti libijskog vlastodršca Muamera al-Gadafija za borce protiv Asada otvorila su se silna skladišta naoružanja u Libiji.
Kako je napredovala fronta protiv Asada uključuju se prebogate mecene – Saudijska Arabija, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i preko Jordana organiziraju dutur pa kreću u istočnoeuropski šoping kako bi što bolje opskrbili antirežimske grupe.
Pokazalo se da Hrvatska ima dobar izvozni potencijal uskladištenog naoružanja za tajne američke operacije po Bliskom istoku.
S ekonomskog stajališta, nije problem isporučiti naoružanje i nešto zaraditi.
Međutim, problem može nastati ako se naoružanje proda strani koja rat gubi.
Naoružali smo snage koje su se u Siriji borile protiv režima Bashara al-Asada i Rusije.
Asad se učvrstio u Damasku porazivši pobunjenike, uz pomoć Rusije i Irana.
Što se tiče Kine, koja je posvuda prisutna, njen ministar vanjskih poslova Wang Yi kaže da traba nastaviti antiterorističku borbu protiv pobunjenika, ali da s opozicijom treba povesti pregovore i postići političko rješenje, što će tek biti pretpostavka za reklonstrukciju u kojoj će i Kina financijski sudjelovati.
Kina je na Bliskom Istoku kao ozbiljan kreditor, ali u Siriji daje samo humanitarnu financijsku pomoć.
Budući da je u miru Sirija bila uvoznik, a ne izvoznik nafte iako je sama i proizvodi, taj teren nije osobito važan za kinesko rukovodstvo – nije na trasi velikih kontinentalnih prometnica koje se grade, niti ima velike rezerve fosilnih goriva.

Naravno, u nadmetanju velikih sila, očituje se nastojanje SAD da Rusiju eliminira iz Sirije te zauvijek izbaci s Mediterana. Sirijska luka Tartus jedina je baza na Sredozemlju gdje se mogu sidriti ruski ratni brodovi.
Što će Hrvatsku pak dobiti sudjelujući (posredno) u toj sirijskoj ratnoj avanturi?
Bashar al-Asad je poručio Zagrebu da može zaboraviti na nepromišljeno napuštena naftna polja INA-e vrijedno 20 milijardi dolara.
Nalaze se, doduše, u ratnoj zoni.
Preuzeti će ih ruske kompanije, ako već i nisu.
U sirijskoj epizodi „arapskog proljeća“ Hrvatska je na puškama i minobacačima navodno zaradila 36 milijuna dolara, a izgubila je naftna polja, koja su okupirana od početka rata.
No Hrvatska ionako ne može voditi samostalnu politiku u odnosu na Asadov režim, jer je članica EU i pripadnica NATO-a.
NATO je bombardirao instalacije Asadove vojske – zbog dokazane upotrebe nedopuštenog kemijskog oružja protiv civila – a to znači da je Hrvatska i sama u ratnom stanju s Asadovim režimom.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI 20180825-1106081-1350x2400

Sirijski rat je za ruske generale izvrstan poligon za testiranje vojne opreme i naoružanja.
Strogo tehnički gledano, novo rusko oružje impresioniralo je zapadne vojne komentatore i generale.
Rusi su u Siriji prvi put koristili u realnom ratovanju nove rakete i navođene bombe.
Osim toga, prvi je put u ratnoj situaciji upotrijebljena ruska strateška avijacija.
Ruski generali, ohrabreni sirijskim vojnim podvizima, pokušavaju podcjenjivati tehnološke sposobnosti američke vojske, što je navada koju su naslijedili još iz doba propalog Sovjetskog Saveza.

No, ruska vojska dobro se učvrstila u Siriji.
Praktično, cijela Sirija pod vojnom je zaštitom Moskve, ali i ta zaštita ima drugu stranu.
Na primjer, ruske baze u toj zemlji štite protuzrakoplovi sustavi S-400, ali kad Asad traži da mu se za zaštitu njegove vojske i gradova isporuči taj isti sustav, Rusi to odbijaju.
Doduše, Moskva i Teheran kontinuirano opskrbljuju oružjem Asadov režim, pri čemu Rusija nema namjeru dostavljati teško naoružanje i borbene zrakoplove.
Rusija je u tom okršaju otkrila smisao za zapadnjački, holivudski „public relations“ pa nas preko svojih državno-informativnih kanala stalno obasipa video snimkama bombardiranja položaja islamista svom mogućom silom preciznog naoružanja koje štancaju ruski vojni zavodi.
Naravno, nisu se odrekli starog ratničkog običaja pokazivanja zarobljenog oružja.

Tako su prije koji dan u sklopu međunarodnog vojno-tehničkog salona ”Armija 2018.” koji se održava u Podmoskovlju izložili goleme količine naoružanja i tehnike koje su u Siriji, kako to kažu Rusi, koristili teroristi.
U novom vojnom muzeju nazvanom „Slobodna Sirija“ doslovno ima svega; američkih pušaka M-16, belgijskih FAL-strojnice svih vrsta i kalibra, protuzrakoplovnih oružja, minobacača, čak i engleskih haubica kalibra 155 milimetara proizvedenih 2011., nevjerojatno su velike i količine sanduka s municijom, raznog trofejnog oružja, bespilotnih letjelica i improviziranih eksplozivnih naprava.
Većina oružja predstavljeno na izložbi je ručne izrade.
To su minobacači i raketni lanseri, napravljeni od vodovodnih cijevi, izrađeni prvenstveno za ugradnju u kamione ili za vučna vozila.
Ima tu i izrešetanih američkih „hummera” i drugih naoružanih terenca.
Zapravo, lakše bi bilo nabrojati čega tamo nema…
Sve je to izloženo u području parka „Patriot“ nedaleko od Kubinke čija površina iznosi 5.400 hektara, što je dvostruko veće od nacionalnog teritorija Luksembourga.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI P82503281-1

Sad dolazimo do onog najzanimljivijeg dijela izloženih eksponata koje je u nekoliko dana ovogodišnjeg izdanja „Armije“ razgledalo preko 300 tisuća posjetitelja iz svih krajeva Rusija, ali i svijeta.
U muzeju su, naime, Rusi izložili i hrvatsko oružje koje su zarobili u Siriji.
Kao što se vidi na fotografijama koje Žurnalist ekskluzivno objavljuje, u muzeju posvećenom sirijskom vojnom pohodu Rusi su zarobili i nepoznate količine poluautomatskih bacača granata za pješačku borbu RBG-6 i višecijevne raketne bacače RAK-12.
Što se ovog potonjeg tiče, poznato je da ga je u bitki za Alep obilato koristila islamistička grupa Harakat Nour al-Din al-Zenki u ofenzivi na pozicije Asadove vojske.
Tiječ je o anti-isilovskoj frakciji Mudžahedinske armije, ustaničke federacije, koja se borila i protiv Asadova režima i protiv Islamske države, koja je u međuvremenu uništena.
Ako je vjerovati ruskoj propagandi, RBG-6 su koristile islamističke frakcije u području Latakije i Hame.
Naraštaji Rusa, kao i svi zainteresirani mogu posjećivati ovaj muzej, gdje će svakog od njih dočekati i ponos hrvatske oružničko-strojarske struke koja u Hrvatskoj ima dugu tradiciju.

Eksponati s oznakom „Made in Croatia“ (nismo se ni potrudili sa njih skinuti identifikacijske pločice), vjerovatno neće biti ugodni za imidž hrvatske države u Rusiji.
Bez obzira na interese trgovaca oružjem koji su se tu ugradili, valja uvijek voditi računa o nacionalnom interesu.
Specijalne operacije na Bliskom istoku nisu prava prilika da se Hrvatska eksponira u tom smislu, za razliku od časnog NATO-angažmana u mirovnim misijama, te vojne suradnje s državama koje imaju regualarni status u međunarodnim odnosima.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI RBG-6

Eksponati s oznakom „Made in Croatia“ (nismo se ni potrudili sa njih skinuti identifikacijske pločice), vjerovatno neće biti ugodni za imidž hrvatske države u Rusiji.
Bez obzira na interese trgovaca oružjem koji su se tu ugradili, valja uvijek voditi računa o nacionalnom interesu.
Specijalne operacije na Bliskom istoku nisu prava prilika da se Hrvatska eksponira u tom smislu, za razliku od časnog NATO-angažmana u mirovnim misijama, te vojne suradnje s državama koje imaju regualarni status u međunarodnim odnosima.

www.zurnalist.online

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 28.02.19 9:44; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 1:10

Nija tajna da je višak, tj. upotrebljivo još iz JNA, ali i novo išlo na Bliski istok, samo ne kužim ovo o skidanju pločica proizvođača.
Kao da se ionako ne bi znalo od kuda je, država članica NATO i EU bi trebala imati i bar malo muda, usput.

Hrvatska ima dobre odnose s Rusijom i bit će tim bolji čim su ti odnosi i jasniji, a običan Rus, pomalo i iznenađujuće, ne zna puno o svijetu izvan Rusije, tu su kao Amerikanci, u kontekstu kad im se čudimo kako štošta o svijetu ne znaju.

Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2325
REPUTACIJA : 142
ČLAN OD: : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 8:45

[size=38]Русија је завршила тестирање највећег торпеда на свету.[/size]

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Scale_600

Маса "производа" је 100 тона.
Ако поставите торпедо вертикално, она ће се уздизати изнад тла на висину куће од шест катова.
Пречник оружја је 1 метар 80 центиметара.
Чињеница да Русија производи "округли светски торпедо" постала је позната пре скоро годину дана.
Главна карактеристика “производа”, поред своје величине, је да је, у суштини, нови торпедо брод на нуклеарни погон.
Принцип његовог кретања је исти као код подморнице опремљене нуклеарним реактором.
То значи да је залиха новог торпеда довољна да се направи неколико роњења широм свијета.
Према томе, може се назвати "торпедом округлог свијета". ovo je zaista proizvod bolesnog uma. nuklearni torpedo
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 15:03

@vladimir (citat):
[size=38]Русија је завршила тестирање највећег торпеда на свету.[/size]

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Scale_600

Маса "производа" је 100 тона.
Ако поставите торпедо вертикално, она ће се уздизати изнад тла на висину куће од шест катова.
Пречник оружја је 1 метар 80 центиметара.
Чињеница да Русија производи "округли светски торпедо" постала је позната пре скоро годину дана.
Главна карактеристика “производа”, поред своје величине, је да је, у суштини, нови торпедо брод на нуклеарни погон.
Принцип његовог кретања је исти као код подморнице опремљене нуклеарним реактором.
То значи да је залиха новог торпеда довољна да се направи неколико роњења широм свијета.
Према томе, може се назвати "торпедом округлог свијета". ovo je zaista proizvod bolesnog uma. nuklearni torpedo

Ovaj torpedo ispališ iz gradske luke u Splitu a on obiđe sredozemlje i vrati se u Split i pogodi ratni broj u kasarni "Lora".. lol!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 20:24

Ima jedna narodna izreka iz ovih naših krajeva koja kaže: "Dok se jednom ne smrkne drugom ne svane".
Pakistanska vojska slavi obaranje 2 Indijska avijona.  Very Happy

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2527
REPUTACIJA : 80
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 55
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 20:35

Да, и у Србији се исто тако каже као изрека... Ово није добро око Индије и Пакистана. Чак је горе него проблеми Кореје и Америке.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime28.02.19 21:22

ucestvovalo je 32aviona. sa indijske strane su-30 4kom, mirage 2000 4 kom , mig -21 bison 2kom. sa pakistanske strane f-16c  i jf 17 tunder .oborena su 2 mig-21 bison sa indiske strane i f-16c sa pakistanske strane.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime03.03.19 17:38

RUSIJA

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Ruska-vojska-bez-pametnih-telefona

Vojnicima zabranjeno korištenje pametnih telefona

Ruski parlament u utorak je izglasao zakonski amandman koji vojnicima, zbog bojazni od špijunaže, zabranjuje korištenje pametnih telefona.

Ruskom vojnom osoblju također je zabranjeno stavljanje svih informacija na internet koje se tiču njihovih aktivnosti, saopćio je donji dom ruskog parlamenta.

U saopćenju se objašnjava da je bilo potrebno izmijeniti zakon jer vojno osoblje “je od posebnog interesa za specijalne službe stranih vlada, terorističkih i ostalih ekstremističkih organizacija”, prenosi Reuters.

Uz zabranu da vojska objavljuje informacije o sebi na internetu, uvodene je i zabrana da vojno osoblje objavljuje informacije o bliskim rođacima, kolegama, komandi ili lokaciji vojnih jedinica.
Ograničava se i upotreba uređaja koji putem interneta distribuiraju zvuk, fotografije, videozapise i podatke o lokaciji.

Nakon ruske invazije na Krim i Donbass ruski vojnici iz desetaka vojnih jedinica objavili su fotografije na području Ukrajine. Međutim, ruska vlada izjavila je da je vojska otišla “na odmor” te da informacije sa društvenih mreža nisu dokaz agresije na Ukrajinu, podsjeća Reuters.

www.radiosarajevo.ba
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime06.03.19 16:07

Novi helikopter budućnosti - "S-97 Raider" spreman je za borbu

Raider za razliku od konvencionalnih helikoptera koristi rotor na zadnjem dijelu trupa.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI S-97-Raider

Stručnjaci iz Lockheed Martina, točnije iz odjela Sikorsky, izjavili su da je helikopter budućnosti spreman za upotrebu.
Novi S-97 Raider donosi novu tehnologiju u svijet borbene avijacije, piše Maxim.
Najveća promjena je kod korištenja dvostrukih suprotno rotirajućih rotora koji omogućuju istovremeni uzgon i potisak.
Većina helikoptera koristi samo jedan glavni rotor dok je kod Raidera stvar ipak malo drugačija.

Raider za razliku od konvencionalnih helikoptera koristi i rotor na zadnjem dijelu trupa koji nije s bočne strane već je izravno postavljen.
Najveća prednost toga je što koristi turbinski motor kao kod aviona koji može omogućiti helikopteru puno veće brzine od konvencionalnih helikoptera koji koriste samo jedan rotor za postizanje brzine.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI S-97-Raider-2x

S-97 Raider može letjeti brzinom od 400 kilometara na sat što je gotovo dvostruko brže od konvencionalnih helikoptera.
To znači da može prevoziti naoružanje i postrojbe većom brzinom te će ga itekako biti teže srušiti.
Može letjeti na visini od čak tri kilometra tako da ga lako pješačko naoružanje neće moći dosegnuti.

https://vojnapovijest.vecernji.hr/
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime07.03.19 9:14

SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE

Na sajmu prikazane nove pametne puške

Nova TrackingPointova puška će i početniku omogućiti pogađanje mete na 900 metara udaljenosti.

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Na-sajmu-prikazane-nove-pametne-puske-VIDIClanak-Naslovna

Tvrtka TrackingPoint, o kojoj smo pisali još 2012. godine, poznata je po svojim lovačkim puškama opremljenim Tag Track Xact sustavom za tagiranje meta (nekadašnji projekt Gazelle), koji omogućuje da metu prvo označite, potom stisnete okidač, no tek kad poravnate nišan s tagom, ona će opaliti i precizno pogoditi cilj.

U međuvremenu je tvrtka svoju prvu seriju pušaka dovela na tržište, a sada su iskoristili najveći sajam potrošačke elektronike CES 2014 za prezentaciju nove Serije 500 AR Smart Rifle.

Nove puške su još preciznije i pametnije, pa njihov optički nišan osim kamere posjeduje i malo Linux računalo sa senzorima koji skupljaju razne podatke, uključujući atmosferske uvjete, kutove i nagibe, a u obzir uzima čak i Zemljinu rotaciju (takozvani Coriolisov učinak).
Jedini parametar koji morate sami ubaciti je smjer i jačina vjetra, nakon čega će omogućiti precizne pogotke čak i početnicima, po čemu je kako tvrdi TrackingPoint, njihov sustav precizniji od bilo kojeg drugog, uključujući i one koje koriste elitne snajperske jedinice.

Pored toga, računalo u puškama posjeduje i wireless, pa se snimke i informacije mogu pohranjivati bežično na tablete i prijenosnike, a čak je moguće i bežično povezivanje više strijelaca tagovima.
Drugim riječima, kad jedan strijelac tagira metu, drugi se mogu koristiti njegovim tagom i gađati ono što im zada.
Za TTX sustav se navodno zainteresirala i američka vojska, te je započela testirati ove lovačke puške za svoje potrebe.

Pitamo se hoće li ne idući CES netko dovesti kakav tenk.

www.vidi.hr
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime07.03.19 9:48

A ako je meta pokretna? Gubi li se tag nakon opaljenja?

vladimir
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime07.03.19 10:04

VOJNE ZANIMLJIVOSTI Ak-20311VOJNE ZANIMLJIVOSTI Ak-20312
za Indijsku armiju 750 000 kom.AK 203
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime07.03.19 12:08

@vladimir (citat):
Za Indijsku armiju 750 000 kom. AK 203
Šteta bi bila novi proizvod Indijske vojske da ne predstavimo malo opširnije.!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime07.03.19 12:20

INDIJA

Novi kalašnjikov "MADE IN INDIA" (VIDEO)

U gradu Ameti u indijskoj saveznoj državi Utar Pradeš danas je otvorena fabrika u kojoj će se proizvoditi najnovija verzija legendarne ruske jurišne puške "AK-47", poznatije kao "kalašnjikov".

VOJNE ZANIMLJIVOSTI AK-203-ASSAULT-RIFLE

List "Tajms od Indija" prenosi da je premijer Narendra Modi na otvaranju poručio da će "'Made in Amethi' AK-203 (indijskim) bezbednosnim snagama omogućiti prednost u borbi protiv terorizma" i izrazio zahvalnost ruskom predsedniku Vladimiru Putinu kojeg je nazvao "prijateljem".

Simbol SSSR Kalašnjikov postao privatna fima

"Siguran sam da će pokretanje novog preduzeća doprineti jačanju odbrambenog potencijala Indije, daljem razvoju naučne i proizvodne baze privrede zemlje i obezbediti stvaranje novih poslova za obučenu radnu snagu", napisao je Putin u telegramu čestitci objavljenom na sajtu Kremlja.

Navodi se da je Putin poručio da je "ova fabrika još jedan simbol prijateljstva i saradnje dve zemlje".

Fabriku je izgradilo zajedničko rusko-indijsko preduzeće Indo-rašan rajfls prajvat limitid, čiji su suosnivači Ordnans faktori bord iz Indije i Rosoboroneksport i Kalašnjikov grupa, deo ruske državne korporacije Rostek.

Tass navodi da je najnovija 200. serija "kalašnjikova" zvanično predstavljena ranije ove godine na sajmovima IDEX 2019 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Aero Indi 2019 u indijskom gradu Bangaloru.

www.mondo.rs
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime07.03.19 12:30

@PORUCNIK (citat):
A ako je meta pokretna?
Gubi li se tag nakon opaljenja?
Iz objavljenog teksta se baš ne da zaključiti ali...............
Iz ovoga videa se sve vidi i može zaključiti.

soldiersystems.net
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: VOJNE ZANIMLJIVOSTI   VOJNE ZANIMLJIVOSTI Icon_minitime

Na vrh Go down

VOJNE ZANIMLJIVOSTI
Na vrh 
Stranica 1/6Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next