FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Profesionalna vojska

Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
gospodine
Gušter
Gušter

Broj komentara : 60
REPUTACIJA : 4
Član od : 2014-04-15
M(j)esto Praha

KomentarNaslov komentara: Profesionalna vojska   12.06.18 22:27

Po cemu je profesionalna vojska bolja od obavezne redovne vojske?
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1753
REPUTACIJA : 41
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   12.06.18 23:41

To je dobro pitanje i zahteva analizu. Jedno je sigurno, profesionalna vojska nije u stanju da odgovori izazovima većeg značaja i nema tu snagu. Tada na scenu stupa rezervni sastav. To je činjenica. Nema države koja može da ima profi vojsku u obimu koji je potreban. Srbija ima mislim 10 h takvih pripadnika, a to je ništa u većem sukobu. Traže neke organizacije uvođenje vojske opet kao u naše socijalističko doba, bar na 6 meseci, da nauče ono osnovno, jer Mi sada koji smo JNA služili već smo stari i u 6 toj deceniji života, te se mora kadar zanavljati.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2249
REPUTACIJA : 123
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   12.06.18 23:50

profesionalnu vojsku imamo u jednom mizernom broju. pre bi se reklo  oveca antiteroristicka jedinica. rezervni sastav nepostoji osim na papiru. kako mozes mobilisati nekog ko nije sluzio vojni rok i nezna ni kako puska izgleda
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 6338
REPUTACIJA : 167
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 0:00

@vladimir (citat):
profesionalnu vojsku imamo u jednom mizernom broju. pre bi se reklo  oveca antiteroristicka jedinica. rezervni sastav nepostoji osim na papiru. kako mozes mobilisati nekog ko nije sluzio vojni rok i nezna ni kako puska izgleda

Zar nema neki oblik vojne obuke, bar kao tečaj ili kurs kroz obvezno školovanje?

Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1753
Član od : 2014-12-21
Dob : 54
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 0:07

Trenutno ima pored tih profi, rezervni sastav ali i on je već dosta star, a nema zanvljanja. U školama su ukinuli davno predmet ONO I DSZ, kada smo imali dodir s oružjem, puškom M-48 i išli na gađanje, pa kad trzne ta puška, odvali rame, jbg. kao đaci to smo skoro svi prošli. Jedan lik je takvu šamarčinu popio od nastavnika, em, okrenuo cevku ka nama, em, nespretno rasklapao zatvarač i ona igla izletela i u drveni sto se zabola...
Mogao je neko stradati... Sada ni toliko nema obuke, bar na mrvicu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 6825
REPUTACIJA : 89
Član od : 2014-08-01
Dob : 56
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 0:44

Srbija je uvela dobrovoljno služenje vojnog roka.
Crna Gora skoluje, ili je iškolovala već, jednu ženu pilota u USA. Pitam se zašto su u nju uložili tolika sredstva i šta će ona da vozi. Može joj dati samo neke administrativne zadatke, ili je iznajmljivati zemljama koje imaju avione, a nemaju dovoljno pilota, ako takvih ima. Ili je poslati u NATO misije i dodatno trošiti sredstva za platu i ostalo, a sve za tuđe babe maslo...

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 0:47

Zar nema Crna Gora vojnih zrakoplova?

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 0:56

Njemačka ima:

Aktivnih vojnika: 178.950 (25. April 2018)
Vojna obveza: zamrznuta od 2011 s tim da može uvijek biti aktivirana
Vojno sposobnih: 29,54 milijuna u dobi od 16–49 godina

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 6825
REPUTACIJA : 89
Član od : 2014-08-01
Dob : 56
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 1:30

@VBČ (citat):

Zar nema Crna Gora vojnih zrakoplova?
Mislim da ima par helikoptera...
Govorilo se o kupovini nekog kanadera, i ne znam kome bi pripao: vojsci,policiji ili vatrogasnoj službi...

VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 1:54

Ja što na forumu više čitam o tim vojskama dolje, sve se više pitam je li se to vi šalite ili šta?

pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3893
REPUTACIJA : 651
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 3:05

@Sloba1 (citat):
Jedno je sigurno, profesionalna vojska nije u stanju da odgovori izazovima većeg značaja i nema tu snagu. Nema države koja može da ima profi vojsku u obimu koji je potreban.
Ja znam jednu!  clown
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 6:40

ti tvoji profesionalci nisu mogli 78 dana da pobede  amatere iz jedne male zemlje a jos ih pomagali profesionalci iz 19 zemalja. kad poredite  profesionalce i amatere  najbolji primer je Jemen. sta jedni bosonogi amateri napravise  profesionalcima i  to tehnoloski dobro opremnjenoj vojsci. o talibanima da i ne govorim. ipak ostaje ona narodna da boj ne bije svjetlo oruzije vec srce u junaka.  uvek sam se pitao zasto borci iz Jemena uvek pale zarobljena vozila saudijske koalicije? i unistavaju borbenu tehniku koju su zarobili? sva ta vozila saudijci mogu preko gps da lociraju na bojnom polju  pa bi zarobljavanjem i koriscenjem istih vozila borci Jemena vrlo lako postali meta. jednostavno oni ih samo zapale.
Na vrh Go down
Brkakougar
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 317
REPUTACIJA : 30
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 12:11

Ja bih ovde o vojsci samo rekao da nije toliko bitno da li ce biti profesionalna, bitno je rukovodstvo vojske i drzave, kod nas je to katastrofa (mislim na Srbiju).
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 13:20

@vladimir (citat):
ti tvoji profesionalci nisu mogli 78 dana da pobede  amatere iz jedne male zemlje a jos ih pomagali profesionalci iz 19 zemalja. kad poredite  profesionalce i amatere  najbolji primer je Jemen. sta jedni bosonogi amateri napravise  profesionalcima i  to tehnoloski dobro opremnjenoj vojsci. o talibanima da i ne govorim. ipak ostaje ona narodna da boj ne bije svjetlo oruzije vec srce u junaka.  uvek sam se pitao zasto borci iz Jemena uvek pale zarobljena vozila saudijske koalicije? i unistavaju borbenu tehniku koju su zarobili? sva ta vozila saudijci mogu preko gps da lociraju na bojnom polju  pa bi zarobljavanjem i koriscenjem istih vozila borci Jemena vrlo lako postali meta. jednostavno oni ih samo zapale.
Ama sta se odma' dzapas, jadan, ja sam samo rekao da znam drzavu koja u potpunosti zasniva vojsku na profesionalcima.
A sto se tice tvojih kumova iz Jemena, da imaju u glavi ista osim slame  znali bi kako da onesposobe GPS i koriste tu tehniku u svoju korist.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 15:03

vikendom obilazim roditelje i prolazim pored jednog vojnog objekta. zena na strazi. em zena ,em profesionalac cuva vojni magacin i mi to placamo. razumem da RV i PVO , OMJ ,sanitet, zdravstvo ,komandne strukture trebaju biti profesionalci  ali za cuvanje vojnog magacina i drugih vojnih objekata????
Na vrh Go down
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1263
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 18:40

@pera84 (citat):

Ama sta se odma' dzapas, jadan, ja sam samo rekao da znam drzavu koja u potpunosti zasniva vojsku na profesionalcima.
Pero, tu šteješ samo regularno vojsko ali tudi para vojaške enote, ki jih financira kdo ve kdo. Uradno država para vojaških enot ne plačuje Nekaj dolarjev država verjetno že primakne, tako ilegalno,  večji del pa plačujejo multinacionalke. Si lahko predstavljaš, najprej ena država totalno razbije drugo, da lahko potem multinacionalke ponovno zgradijo tisto kar je vojska razbila. In pri tem se na veliko služi. Baje ti lobiji najprej naredijo kalkulacijo ali bodo dovolj zaslužili in če je rezultat pozitiven, predsednik države ukaže napad. Vzrok pa tako ni pomemben, lahko so tudi zaloge jedrskega goriva, ki ga potem nihče ne najde. Pa takrat to niti ni več pomembno. Glavno, da je svet rešen še ene jedrske nevarnosti. Ki je pa sploh ni bilo. Samo o tem ne sme nihče govoriti. Dovolj zgovoren je podatek kaj se zgodi, če nisi tiho, mislim na analitičarko CIE, ki je ves čas trdila, da Irak ne bogati urana.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 22368
REPUTACIJA : 602
Član od : 2012-10-30
Dob : 50
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 21:17

Teorija je jedno a praksa malo drugačije... iako nije tema, a i kosi se s pravilima, kratko bih rekao kako je bilo u prošlim ratovima, znači u praksi.
Od balavurdije, klinaca od 18 godina na odsluženju vojnog roka nitko nije imao puno koristi, to još traži mamu.
Drugo je bilo 50-tih i 60-tih kad su u vojsku išli zreliji ljudi, već s radnim iskustvom, oženjeni, a i sam vojni rok je bio puno duži.
Rat su na svim stanama iznijeli nešto stariji, cca 25-30 godina, i to profesionalne brigade, znači na plaći, ali ne bih ih nazvao plaćenicima.
Tzv. psi rata rade više štete nego koristi, naplaćuju se ratnim plijenom i pljačkom, ponešto vojno korisno i naprave ali se kasnije vuku repovi raznih ratnih zločina.

U svakom slučaju, profesionalni vojnik je bolji i obučeniji i ne treba ga uvijek poistovjećivati s avanturistima koji će za novac ići ratovati bilo gdje u svijet.
Obaveze preuzete članstvom u međunarodnim organizacijama su opet nešto drugo. Mimo NATO-a, ne zaboravite da UN još šalje vojnike raznih zemalja gdje treba. (To je ono čime se neki sudjelovanjem JNA još diče, a sad to isto kritiziraju.)
U HR vojni rok postoji kao dobrovoljan, osnovna obuka je 8 tjedana, a većina se nakon toga primi u djelatnu vojnu službu, pa tko voli nek' izvoli. Može se u slučaju mobilizacije koja nije ukinuta uputiti i tzv. priziv savjesti bez obzira na razlog, mislim da ga nije potrebno ni navoditi.

Btw, vidio sam neki dan na ulici, što je prilična rijetkost, u koloni jedno 30-40 vojnika, među njima 10-15 žena ravnopravno raspoređenih, hoću reći bili su izmiješani. Osobno bih volio češće vidjeti vojnike na ulici ali kod nas nema kulta vojske, nije ga bilo prije, ali ga nema ni sad. Kulta na "onaj" način.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 22:41

@VBČ (citat):
Ja što na forumu više čitam o tim vojskama dolje, sve se više pitam je li se to vi šalite ili šta?

Ukratko - međunarodna zajednica je što prisilno, što antivojnom i antiratnom agitacijom, skoro doslovno sve razoružala.
Sve više sam uvjerenja da je to bio ispravan postupak.
Postoje male profesionalne vojske od 2 do 10 - 15 tisuća vojnika, bave se svojim poslovime, obukom i dr. dosta daleko od očiju javnosti, ne iskaču iz pašteta, ali do raznih informacija nije teško doći, koga zanima. Brojevi i 'količine' ovoga i onoga su dostupni.
Ratovati se više nema s čime, nema ni novaca, ljudstva, oružja i oruđa, ali motivirani pojedinac može postati dobro obučeni vojnik.

Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   13.06.18 23:29

balavci jesmo bili  ali smo za rezerviste bili zakon u svemu. rezervistima niko nije mogao da komanduje. od discipline nije tu bilo ni slovo d.  a verujem da bi i u ratu i odbrani zemlje bilo isto.  budzet NATO 889 MILIJARDI USD   Rusije 52milijarde  usd.  jedni profesionalci drugi nisu  . i opet Rusija predstavlja pretnju po bezbednost Evrope . kako?
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Broj komentara : 4613
REPUTACIJA : 620
Član od : 2011-06-23

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   14.06.18 0:09

@gospodine (citat):
Po cemu je profesionalna vojska bolja od obavezne redovne vojske?

Ja ne znam sta ovde nije jasno......ne postoji parametar po kome nije bolja. Ali u svakom segmentu.
Ekonomskom , taktickom , prakticnom , profesionalnom , psiholoskom , brojnom........
Profesionalizacija vojske u stvari predstavlja njenu modernizaciju. U bukvalnom smislu. Jedino sto se ne mogu sve armije sveta svrstati u isti kos u smislu poredjenja u profesionalizaciji i modernizaciji.

Neke armije ne mogu ekonomski i logisticki( tu su zemlje regiona na primer...)
Neke ne smeju (Nemacka na primer....)
Neke nemaju interes ......itd.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   14.06.18 1:04

Osobno mislim da se modernizaciji i profesionalizaciji vojske ne treba odupirati i načelno jesam za profesionalnu vojsku. S druge strane sam i za vojnu obvezu, bar u obliku u kojemu postoji u Švicarskoj gdje je temeljna vojna obuka obvezna.

Vidim da se razne zemlje "hvale" brojem vojno sposobnih, no pitanje je koliko je od tog broja uopće vojnosposobno.

Kako što je ovdje već rečeno, mladje generacije nisu puške vidjele, baš me zanima kako bi izgledala mobilizacija takvih "resursa" kad bi do čega došlo. Jer, nije u pitanju samo rukovanje oružjem već je vojska i pitanje discipline, hijerarhije i drugog...

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   14.06.18 1:30

@VBČ (citat):
Kako što je ovdje već rečeno, mladje generacije nisu puške vidjele, baš me zanima kako bi izgledala mobilizacija takvih "resursa" kad bi do čega došlo.

Izgledala bi tako da bi bilo, vjerovao ili ne, ipak dosta dobrovoljaca koji bi bili upućeni na ubrzanu obuku od barem mjesec dana. Bilo bi dobrovoljaca iz svijeta, više-manje obučenih tamo gdje su već bili.
Još se može dići i vojno sposobna rezerva koja je odslužila vojni rok, ukinut 2008., nije to tako davno bilo.
Ne računajte vojni rok samo onaj iz JNA, bilo ga je i poslije još 16-17 godina.
Nekako bi se krpalo, a stvarni rat prisili rješavanje stvari u hodu, dosta efikasno.
Neobučene bez vojnog roka se ne bi slalo prvi dan na prve linije, to se nije ni prije radilo.
Po meni bi veći problem bilo oružje, tj. količine, a ne ljudi.
Ne zaboravimo i tzv. NATO kišobran, tj. valjda bi se ta opcija najprije aktivirala.
Koliko god nekima bilo neželjeno, nevjerojatno, smiješno čak ili im ta činjenica nije dobro sjela, Slovenija, Hrvatska i Crna Gora, a de facto i Makedonija, dio BiH te Kosovo, jesu NATO. Ne bit će ili su "tu negdje" nego jesu.

Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   14.06.18 4:23

Citat :
Nekaj dolarjev država verjetno že primakne, tako ilegalno,  večji del pa plačujejo multinacionalke.

Hehe.
Fant, sve je biznis. Prije nego generali razvuku mape na stolu, politicari upale kalkulatore.
Jbg, Darfur ne zanima nikoga.
Na vrh Go down
vladimir
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   14.06.18 6:43

u prvom svetskom ratu Rusija je mobilisala 12 miliona ljudi u drugom jos vise. koja vojska moze da ima 12 miliona profesionalaca? profesionalna vojska je za bogate zemlje a ne za nas.
Na vrh Go down
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1263
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   14.06.18 9:56

@vladimir (citat):
 profesionalna vojska je za bogate zemlje a ne za nas.
 Točno tako. Pri nas v Sloveniji je vojska na psu. Ni nobene obrambne strategije, samo še prilagajanje NATO-u. Vrhovni poveljnik vsako leto ugotavlja, da je vojska popolnoma nesposobna, Mogoče še v miru lahko dobi oceno 2, vse ostalo je nezadostno. Vrhovni poveljnik ti ugotavlja že leta, naredi pa nič. Razen, da se gleda v ogledalu in ugotavlja, da je zguban kot pes, vsaj tako je sam napisal.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Profesionalna vojska   

Na vrh Go down

Profesionalna vojska
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Kuhinja - oficiri i vojska
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
» Titova garda