FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Share | 

Duhovne zanimljivosti

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 22720
REPUTACIJA : 618
Član od : 2012-10-30
Dob : 50
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   13.04.18 17:00

Govor filozofa Marka Vučetića, koji je u Sabor ušao na listi Mosta, o Istanbulskoj konvenciji.
Ne moraju se svi složiti, a ja guštam u stilu i riječima jednog intelektualca.

"Naš sadašnji fiksirani svijet je svijet nasilja nad ženama. Budući svijet, evolucijski svijet, svijet prema kojem idemo je svijet koji će dokidati nasilje. Nećemo ovo stavljati u nikakve političke ni stranačke okvire. Osobno sam nezavisni saborski zastupnik. Glasujem kako prosudim. Dokaz i teret dokazivanja jesam li nezavisni nije na meni nego na onima u čijem se klubu nalazim i uglavnom u zadnje vrijeme glasam suprotno nego što oni čine i ne promatram to kao nikakav problem. Zbog čega? Zbog toga što je temeljna odlika ljudskog bića da razumom spoznaje, da slobodom odlučuje i da nenasilno djeluje. Ova treća kategorija je sadržana u Istanbulskoj konvenciji i njenoj ratifikaciji.

A da bismo ratificirali tu Istanbulsku konvenciju trebamo prvo krenuti od ovog razumskog i slobodnog. A sad ću vam reći što je to razumsko. Govorili smo o tome da je rod odvojen od spola. No, to nije prvo odvajanje. Pogledajmo logički i ontološki, to nitko nije spominjao. Pozivali su se na prirodni red, na prirodni zakon, ali su tu kolege nažalost izbjegli zakon logike. A tad nemamo prirodni red nego imamo prirodni nered i logičku nezakonitost.

Reći ću vam što to znači. U logici i filozofiji postoji nešto što se naziva supstancija, biće u sebi. Biće koje postoji u sebi je čovjek. Ili ako hoćete da još uključimo i ženu, i čovječica.

Čovjek je prvo ono biće koje ne smijemo od nikoga odvajati. Nakon toga, tom biću pridajemo neko određenje - to je spol. Nakon toga, tom određenju pridajemo sljedeće određenje - a to je rod.

Mi bez čovjeka ne možemo imati spol. Ontologija spola je laž, ontologija roda je laž. Nasilje je laž. Svijet u kojem se odigrava nasilje nije svijet vjere, to je svijet mrtvih bogova. Te mrtve bogove je u svijet unio nasilnik. Onaj tko pretuče ženu u svijet je unio mrtvog boga. Onaj tko siluje dijete, u dječji svijet je unio mrtvog boga. Zbog čega? Zato što je dokinuo vrijednost u sebi.

Ovo je uistinu dokument gdje se mi civilizacijski određujemo hoćemo li pripadati svijetu u kojem se poštuju ljudska prava, a tu pripadaju i religijska prava, a to su prava živog boga.

Kršćanstvo je plemenita religija jer promovira da je čovjek slika boga. Što to znači? To znači da je čovjek slobodan i da se može određivati i spoznavati. Pred tom slobodom staju čovjek i bog. Ne smijemo niti božanskim niti ljudskim nasiljem djelovati na tuđu slobodu. I htio bih i od institucionalne crkve da i ona stane na ono mjesto gdje je stao bog.

Načelo savjesti kao subjektivne norme moralnosti, načelo moje slobode je takvo da mi nitko u uho neće došaptavati što trebam činiti. Ali ću se svakako zalagati da moje činjenje i djelovanje bude nenasilno. A to možemo isključivo ukoliko uvedemo mnoge distinkcije. A uistinu nije teško shvatiti da je spol biološka kategorija i tvrditi da smo mi samo biološka bića znači biološku redukciju.

Mi smo nažalost danas razvili genitalnu politologiju. Toliko smo se usmjerili na to spolno područje da smo razvili čitavu jednu perverznu disciplinu koju ja nazivam genitalnom politologijom. Odustanimo od toga, upustimo se u humanističke rasprave. Upustimo se u izgradnju društva i svijeta koji će prestati biti nasilan, koji će biti pluralan, svijeta koji će shvatiti da pozivanje na ovaj ostraćeni suverenizam jest još jedna vrsta logičke ironije. Pogledajte, suverenisti negiraju unutarnji suverenitet. Na koji način? Unutarnji suverenitet znači da vlast proizlazi iz naroda. Narod nije homogen, to je heterogena stvarnost. Ima mnoge identitete: rodne, spolne, religijske, nacionalne... Suverenisti koji uzimaju u obzir samo jednu kategoriju negiraju unutarnji suverenitet. Isto tako kao što ne shvaćaju da parodijski nastupaju da su etnobiznismeni. Najveći etnobiznismeni u Hrvatskoj jesu oni koji na temelju većinskog naroda taj narod nacionalno ostrašćuju svodeći ga na svjetsku manjinu. Najopasniji ljudi u Hrvatskoj su oni koji su odlučili da im instrument nasilja bude instrument kako će se odnositi prema drugim ljudima.

Ovo je jednostavno pitanje, a to je hoćemo li priznati da su žene povijesno svedene na bića koja smo mi muškarci maltretirali?

Mi smo stoljećima žene izlagali nasilju. Sad smo odlučili da ćemo izaći iz te skrivenosti nasilja i da ćemo humanizirati svijet. A to možemo samo ako kažemo da smo žene nepravedno ponizili.

I zbog toga kažem, kad bi cijeli svijet bio protiv ratifikacije, ja bih i dalje bio za ovu ratifikaciju zato što ova ratifikacija sućutno prilazi sadašnjoj ženi jer u njoj vidimo simbol povijesne žene koja je bila ugnjetavana. Ova odluka da sudjelujem u ratifikaciji je odluka mene kao historijskog bića koji imam odgovornost prema svim ženama ovog svijeta i svih vjekova", pričao je Vučetić.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/je-li-ovo-najbolji-govor-o-istanbulskoj-vjerojatno-jest/1038406.aspx

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1218
REPUTACIJA : 50
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   13.04.18 17:35

To ovi razvedeni koji su vrlo vjerovatno tuklli žene pričaju gluposti.Naravno da će im žene pobjeći glavom bez obzira  u sigurnu kuću kada shvate sa kim žive.Oni  uglavnom mutnom vodom nastoje isprati vlastitu savjest
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   13.04.18 19:55

@gerard ford (citat):
To ovi razvedeni koji su vrlo vjerovatno tuklli žene pričaju gluposti.Naravno da će im žene pobjeći glavom bez obzira  u sigurnu kuću kada shvate sa kim žive.Oni  uglavnom mutnom vodom nastoje isprati vlastitu savjest

Ajde neka i takvih kao ti, što ćemo sad... demokracija je... iako, malo si mi scary, pod određenim uvjetima i okolnostima ne bi bio baš bezopasan da te je pustiti.

A ako aludiraš što, između ostalog rastao sam se zato i da NE dođe do nasilja, i to obostranog, jer živi čovjek ima svoje granice izdržljivosti i strpljenja, afekt je zajebana stvar, u sekundi može doći do neželjenog.
Ovako mi je mir božji, ako se što mora iskomunicirati zbog kćeri, ljiepo povremeno ide kratak poziv (dosta kratak s naglaskom na samo bitno) ili još bolje SMS poruka.
S kćeri razgovaram nadugo i naširoko (dobro, kako kad) o bilo čemu, ali ne i s bivšom ženom u vezi nje, božesačuvaj koji bi to nekoristan razgovor bio.
Nije ona aždaja nego su se nesretno spojili ljudi koji ne pašu skupa, vrlo jednostavno. Zato se treba razići, inače bi bila psihijatrija, a meni ne treba doma poslušna i tiha ženica kao da imam neku stvar, predmet.
Bivša žena bi mi mogla biti (sad više ne) prijateljica koju bih viđao jednom tjedno ili rjeđe, ali ne i za svaki dan doma, velika je razlika, a dok ne probaš ne znaš sve.

Veliki broj protivnika IK, muškaraca, zapravo mrzi žene jer ih se boji, ne mogu ostvariti normalan ravnopravan ljudski odnos (ili ne ako veza ne uspije) svojim kvalitetama i sposobnostima, već nadmoć žele ostvariti grubom silom, pravom jačega, 'prvotnoga' (i sl. gluposti). Ono da mu je unaprijed netko zajamčio "uspjeh", a ne da se sam treba potruditi. Čisti pećinski sistem toljage, koji nije izumro, već je samo nevješto zamaskiran.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Broj komentara : 6979
REPUTACIJA : 96
Član od : 2014-08-01
Dob : 56
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   15.04.18 3:33

@Max Blitz (citat):
@gerard ford (citat):

Ajde neka i takvih kao ti, što ćemo sad... demokracija je... iako, malo si mi scary, pod određenim uvjetima i okolnostima ne bi bio baš bezopasan da te je pustiti.

A ako aludiraš što, između ostalog rastao sam se zato i da NE dođe do nasilja, i to obostranog, jer živi čovjek ima svoje granice izdržljivosti i strpljenja, afekt je zajebana stvar, u sekundi može doći do neželjenog.
Ovako mi je mir božji, ako se što mora iskomunicirati zbog kćeri, ljiepo povremeno ide kratak poziv (dosta kratak s naglaskom na samo bitno) ili još bolje SMS poruka.
S kćeri razgovaram nadugo i naširoko (dobro, kako kad) o bilo čemu, ali ne i s bivšom ženom u vezi nje, božesačuvaj koji bi to nekoristan razgovor bio.
Nije ona aždaja nego su se nesretno spojili ljudi koji ne pašu skupa, vrlo jednostavno. Zato se treba razići, inače bi bila psihijatrija, a meni ne treba doma poslušna i tiha ženica kao da imam neku stvar, predmet.
Bivša žena bi mi mogla biti (sad više ne) prijateljica koju bih viđao jednom tjedno ili rjeđe, ali ne i za svaki dan doma, velika je razlika, a dok ne probaš ne znaš sve.

Veliki broj protivnika IK, muškaraca, zapravo mrzi žene jer ih se boji, ne mogu ostvariti normalan ravnopravan ljudski odnos (ili ne ako veza ne uspije) svojim kvalitetama i sposobnostima, već nadmoć žele ostvariti grubom silom, pravom jačega, 'prvotnoga' (i sl. gluposti). Ono da mu je unaprijed netko zajamčio "uspjeh", a ne da se sam treba potruditi. Čisti pećinski sistem toljage, koji nije izumro, već je samo nevješto zamaskiran.

Iskorak iz teme, ali mi se čini da je otpor većeg broja izazvan imenom konvencije i da ne zna o čemu je tu riječ. Kao da to ima veze sa uvođenjem feredža ili slično, čini mi se da to tako doživljavaju.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   15.04.18 12:12

@PORUCNIK (citat):
Iskorak iz teme, ali mi se čini da je otpor većeg broja izazvan imenom konvencije i da ne zna o čemu je tu riječ. Kao da to ima veze sa uvođenjem feredža ili slično, čini mi se da to tako doživljavaju.

IK je dostupna na netu, nije to tako veliki tekst da se ne može pročitati.
Ovdje svi love u mutnom što se političkih prepucavanja tiče, RH je uostalom, kao i druge zemlje, ratificirala do sad puno drugih međunarodnih konvencija i ugovora kojima se dijelom, kako neki kažu, gubi suverenitet. To je uobičajena stvar (bila je i u doba bivše države). Također IK nije samo stvar EU već Vijeća Europe i obuhvaća širi broj zemalja.
Love se za detalje jer bi IK štitila i tzv. LGBT zajednicu, a navodno je točno da u npr. Švedskoj gdje roditelji mogu biti istospolni par (usvojenjem ili kako li već) postoje dokumenti s rubrikama roditelj 1 i roditelj 2, ali je to za takve slučajeve, nisu 'ukinuti' majka i otac.
Kod ovakvih pojava ispliva čega sve imamo društvu, a ima zaista primitivnih, neobrazovanih i neinformiranih ljudi, da se zabrineš kako je njegov glas na izborima jednak drugima.
Kao nekad u JNA kad smo se čudili kad bi došao netko nepismen, ne bi znao tzv. SH jezik, ne bi znao neke najosnovnije stvari i sl., a radilo se o mladim ljudima ne nekom starcu. Uz napomenu da su u JNA mogli biti psihofizički zdravi, a ne svi koji npr. imaju glasačko pravo.

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   15.04.18 13:12

@PORUCNIK (citat):
@Max Blitz (citat):
@gerard ford (citat):

Dakle postoje jasni zakoni o nasilju nad ženama samo je problem provedbe kao i mnogih drugih zakona i to je sve.Neke stavke koje se u IK protive naravnim ali i biološkim pravilima ,što je potpuno jasno i neće proći bez obzira šta je Sabor odlučio.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   15.04.18 14:50

Ne tako davno je postojao vrlo ozbiljan otpor stanovništva, običnog puka, prema obaveznom školovanju djece u trajanju od barem četiri, šest ili osam godina.
To se smatralo čistim gubitkom vremena jer, bože moj, bilo je posla oko zemlje, stoke i ostalog gdje su bile potrebne i dječje ruke već od šeste, sedme godine. Bilo je i bojazni da će u školi čuti i nešto drugačije od onog s oltara.
Da je bilo dati da o tome odlučuje narod na nekom referendumu, bome upitno je bi li prošlo, tako da je vlast uredbe i naredbe na tom polju donosila dekretima (tzv. prosvijećeni apsolutizam, npr. poznat iz doba carice Marije Terezije, 18 st.). Znači moraš pod cijenu sankcija i kazni.

U idealnom svijetu kako ga nekako zamišljam taj prosvijećeni apsolutizam kao oblik vladavine uopće ne bi bio loš. Odnosno trebalo bi ga 'češće koristiti', a zapravo se koristi i danas. Opasnost je ako prevlada apsolutizam bez ovog prosvijećeni.

(No, nesumnjivo je da bi IK na referendumu u RH prošla. Bi sigurno.)

Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   16.04.18 12:36

Kad jednom svoju savjest prislilimo da nešto primi kao nužno zlo to nam sve više izgleda kao nužno a manje kao zlo.
Turgenjev
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK

Broj komentara : 6979
REPUTACIJA : 96
Član od : 2014-08-01
Dob : 56
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   16.04.18 12:39

@Max Blitz (citat):
Ne tako davno je postojao vrlo ozbiljan otpor stanovništva, običnog puka, prema obaveznom školovanju djece u trajanju od barem četiri, šest ili osam godina.
To se smatralo čistim gubitkom vremena jer, bože moj, bilo je posla oko zemlje, stoke i ostalog gdje su bile potrebne i dječje ruke već od šeste, sedme godine. Bilo je i bojazni da će u školi čuti i nešto drugačije od onog s oltara.
Da je bilo dati da o tome odlučuje narod na nekom referendumu, bome upitno je bi li prošlo, tako da je vlast uredbe i naredbe na tom polju donosila dekretima (tzv. prosvijećeni apsolutizam, npr. poznat iz doba carice Marije Terezije, 18 st.). Znači moraš pod cijenu sankcija i kazni.

U idealnom svijetu kako ga nekako zamišljam taj prosvijećeni apsolutizam kao oblik vladavine uopće ne bi bio loš. Odnosno trebalo bi ga 'češće koristiti', a zapravo se koristi i danas. Opasnost je ako prevlada apsolutizam bez ovog prosvijećeni.

(No, nesumnjivo je da bi IK na referendumu u RH prošla. Bi sigurno.)

Sigurno bi, jer bi se prije referenduma poradilo na informisanju građana.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   16.04.18 13:06

@PORUCNIK (citat):
Sigurno bi, jer bi se prije referenduma poradilo na informisanju građana.

Jednako tako i dezinformiranju poput npr. konstatacije da će dečke u vrtiću oblačiti u žensku odjeću da bi se radili eksperimenti kako se ponašaju i sl.
Referendum je škakljiva stvar, lako ga je davati prosvijećenim Švicarcima svako malo. Smile
Npr. po referendumu se ne bi izgradila nikakva tvornica ni bilo kakvo industrijsko postrojenje nigdje, odlagalište otpada i dr., općenito govoreći... ne bi bilo nuklearne elektrane u Krškom i sl.
Referendum o sklapanju istospolnih zajednica recimo vjerojatno onda ne bi prošao, ali sad vjerojatno bi, jer se nakon 4 godine od tog zakona zapravo nije dogodilo ništa. Tko želi, sklopi takvu zajednicu pred matičarem 'u tišini', a druge ljude to sve manje zanima. Nije više vijest.
Osobno nisam anarhist koji bi sve tradicionalno rušio pa neka se imenom, nazivom brak i dalje zove samo registrirana zajednica muškarca i žene, a druge zajednice dvoje (ili čak više) ljudi mogu imati druga imena, s jednakim pravima, pa je zapravo svejedno. Hoće li takvi moći pred oltar, stvar je pravila vjerske zajednice, nema država ništa s tim, neki protestanti (mislim luterani i neki drugi) mogu. Ako je to njima u redu, i meni je još više (u prijevodu: baš me briga).

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   16.04.18 13:27

Po meni je i ovo u redu, tj. radi se o unutarnjoj stvari vjerske zajednice i neka to vjernici, ako je potrebno, rasprave među sobom i svojim klerom u svoja 'četiri zida'.
Kako god se dogovore za ubuduće, meni opet dobro, gledam i čitam.  kokice jedem

Splitski svećenik don Josip Mužić na svom je Facebook profilu izrazio veliko razočaranje ratifikacijom Istanbulske konvencije.
Naime, don Mužić je objavio da oni koji su glasali za ratifikaciju Istanbulske ne smiju pristupiti pričesti...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/splitski-svecenik-na-fejsu-tko-je-glasao-za-ratifikaciju-istanbulske-ne-smije-se-pricestiti/1038871.aspx

Biskup nije tako oštar:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/biskup-uzinic-o-uskracivanju-pricesti-ljudima-koji-su-glasali-za-istanbulsku-pripadaju-li-oni-crkvi/1038950.aspx

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 6631
REPUTACIJA : 167
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   20.04.18 12:06

@Max Blitz (citat):

A sjedala u Saboru u roza boji clown

Tko je ta što dolazi iz pustinje, naslonjena na dragoga svoga? (Pjesma nad pjesmama 8,5)
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forumbo.net
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   20.04.18 12:13

SMETALA IM NJENA MARAMA: Francuska muslimanka napustila takmičenje "The Voice"

https://novi.ba/clanak/182273/smetala-im-njena-marama-francuska-muslimanka-napustila-takmicenje-the-voice

Tko je ta što dolazi iz pustinje, naslonjena na dragoga svoga? (Pjesma nad pjesmama 8,5)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   22.04.18 20:12

Mohanji je duhovni majstor rođen u Indiji, čija se učenja zasnivaju na vjeri i čistoći svake misli, riječi i djela. Njihova srž je oslobođenje od svih vezanosti i životnih navika i bezuvjetna ljubav. Mohanji kaže "Ostani oslobođen i otiđi oslobođen".
Mohanji (čita se Mohanđi) često putuje širom svijeta, nudeći satsange, transformirajuće retreatove i hodočašća na moćnim mjestima poput planina Kailash, Kumbha Mela, Machu Picchu i Bosanske piramide.
Na početku nije bilo nikakvog učitelja koji bi ga proveo kroz inicijaciju u neku tradiciju. U Nath tradiciji inicijacija je zapravo sama odluka da pratite put oslobođenja, nema nikakve druge inicijacije. "Ako vodite oslobođen život, upravo on je vaša najveća poruka, i ta poruka putuje i puno govori. Način na koji živite govori puno o vama, i ljudi koji imaju oči za to, koji su na istoj valnoj dužini s vašim načinom života, doći će do vas. I tako se ta poruka širi." Kaže Mohanji.
Za Mohanjija, duhovnost je neprocjenjiva, često zna reći: "Prosvjetljenje ne možete kupiti u dućanu". Njegov cilj je, kako kaže, da uzdigne što više ljudi do više svijesti. U skladu s tim, sve meditacije se održavaju besplatno, kao i sve radionice i seminari. Ne postoje pravila meditacije, što treba raditi, što ne. Meditiranje je unutarnji poziv. Nivo s kojeg se to čini je bezuvjetna ljubav. Njegove meditacije mogu se besplatno preuzeti na stranici: www.mohanji.org ...

Više:
http://drumtidam.info/tecajevi-i-radionice/za-duh-i-tijelo/14260-zagreb-se-budi-sa-mohanjijem

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   24.04.18 1:42

clown

Pa prodje li ova Sulejmanova Konvencija, ništa ne izvješćuješ Max!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   24.04.18 2:20

@VBČ (citat):
Pa prodje li ova Sulejmanova Konvencija, ništa ne izvješćuješ Max!

U Saboru?
Pa, glatko je prošlo, stavio sam odmah linkove na temu 'Društvo i obitelj':

Sabor RH je velikom većinom danas izglasao Istanbulsku konvenciju - za 110, protiv 30, suzdržano 2

https://www.vecernji.hr/vijesti/danas-glasovanje-o-istanbulskoj-konvenciji-i-smjeni-martine-dalic-1238791
https://www.vecernji.hr/vijesti/ovo-su-zastupnici-koji-su-glasovali-protiv-istanbulske-konvencije-1238886

No, ne daju se još ovi  "čuvari revolucije" po uzoru na bivši SUBNOR ili Iran tj. "vjerska policija" po uzoru na Saudijsku Arabiju, svejedno, sve to dođe na isto... Laughing

Građanska inicijativa "Istina o Istanbulskoj" osnovala je organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o raspisivanju referenduma o otkazivanju Istanbulske konvencije (IK) te pozvala građane da im se od 13. do 27. svibnja odazovu i pomognu da prikupe 400 000 potpisa potrebnih za raspisivanje referenduma.

https://www.vecernji.hr/vijesti/gra-anska-inicijativa-istina-o-istanbulskoj-za-referendum-otkazite-istanbulsku-konvenciju-1240559

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3906
REPUTACIJA : 657
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   24.04.18 3:22

Citat :
No, ne daju se još ovi  "čuvari revolucije" po uzoru na bivši SUBNOR ili Iran tj. "vjerska policija" po uzoru na Saudijsku Arabiju, svejedno, sve to dođe na isto...

Dobar dio, kako obicnog naroda, tako politicara i onih koji se kao nesto razumiju u politiku (i zaradjuju za zivot seruci o tome po citav dan na medijima) ignorisu i podsmjesljivo pricaju o sve jacim konzervativnim strujama. Od onih umjerenih do ultra desnih.
Onda se cudom cude kad na izborima sve vise mjesta u vladajucim strukturama uzima desnica, kad pobijedi Trump, kad tradicionalno progresivne sredine postaju bastioni radikalnog....
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   24.04.18 3:45

@pera84 (citat):
Dobar dio, kako obicnog naroda, tako politicara i onih koji se kao nesto razumiju u politiku (i zaradjuju za zivot seruci o tome po citav dan na medijima) ignorisu i podsmjesljivo pricaju o sve jacim konzervativnim strujama. Od onih umjerenih do ultra desnih.
Onda se cudom cude kad na izborima sve vise mjesta u vladajucim strukturama uzima desnica, kad pobijedi Trump, kad tradicionalno progresivne sredine postaju bastioni radikalnog....

Sve je točno... no treba reći i da je biti konzervativan, tradicionalist, 'desno' i sl. nešto sasvim legalno i legitimno i ne treba s time (uvijek) izjednačavati ekstremnu desnicu i kojekakve cirkusante.
Europa jest ponešto skrenula u desno, a to bih uzročno-posljedično povezao s najnovijom izbjegličkom krizom i naglim priljevom migranata. Prilično je objašnjivo kako reagira (i glasa) običan čovjek makar mu se u neposrednom susjedstvu nije dogodilo ništa (još).

Kod nas se ciklički na izborima smjenjuju HDZ i SDP s koalicijskim partnerima, i tu neće ništa drugačije ni biti u nekoj budućnosti, a ova ekipa oko Ž.Markić, "U ime obitelji", HRAST-a i drugih koje zapravo huška crkva, na direktnim izborima ne bi imala šanse prijeći prag. Ni stranka "Katolička crkva" da baš doslovno tako izađe na izbore ne bi dobro prošla. To im je jasno, pa se pokušavaju baviti politikom na mala vrata, što im donekle i uspijeva. Hoću reći, nisu ljudi protiv crkve u javnom životu, ali ipak prevladava ona stara kako i treba biti - "drž' se pope oltara".
Prilično smo zabrazdili kolektivnom politikom i naputcima EU sistemom "kud svi Turci ...", (za sad više politički nego ekonomski) a tu bi eventualnih većih promjena moglo biti raspadne li se ta Unija, a o tom - potom ako tako bude, u što ne vjerujem.

Na vrh Go down
pera84

Broj komentara : 3906
REPUTACIJA : 657
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   24.04.18 4:20

Citat :
no treba reći i da je biti konzervativan, tradicionalist, 'desno' i sl. nešto sasvim legalno i legitimno i ne treba s time (uvijek) izjednačavati ekstremnu desnicu i kojekakve cirkusante.

Bas tako.
Samo, ne treba zaboraviti da taj mali extremni dio (i cirkusanti) vrlo lako dovedu do explozije ako se dostigne "kriticna masa". A do toga dodje kad se previse tog pokusava u kratkom vremenu promijeniti (milom ili silom) i nametnuti u jednom drustvu.  
Fasizam se obicno povezuje (jer tako su nas Suvar i kompanija prije i posle njega ucili) sa Hitlerom.
Oni koji (malo bolje) poznaju materiju vrlo dobro znaju da sve to moze doci ( a istorija je i dokazala i pokazala) i s lijeve strane.
Slazem se da crkva treba da bude odvojena od drzave, ali drzave dolaze i prolaze a ona stoji vec dvije hiljade godina. Ne moze se na silu odvajati od ljudi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   24.04.18 17:53

@pera84 (citat):
Slazem se da crkva treba da bude odvojena od drzave, ali drzave dolaze i prolaze a ona stoji vec dvije hiljade godina. Ne moze se na silu odvajati od ljudi.

Nije to namjera, međutim nije ni Crkva više ona ista kao od prije 500 godina kad je bilo opasno po život suprostavljati se dogmama.
Iako se s njim često ne slažem, filozof i politički analitičar Žarko Puhovski je nedavno dao jednu ocjenu Crkve s kojom bih se složio. Naime, usporedio ju je s bivšom JNA koja je izgledala jako, opasno i moćno, a u stvari nije bila takva. Takvom se i Crkva voli predstavljati, jačom nego jest, pored sve objektivne snage i važnosti na globalnom nivou.
Crkva je za većinu ljudi "nešto" za u nedjelju, za Božić i Uskrs, blagdanski stol, za krštenja, pričesti, krizme, vjenčanja (sve manje), sprovode i dr.
Stvarnu moć nad običnim čovjekom zapravo nema (za razliku od JNA, barem što se ticalo obaveznog vojnog roka), jedino za onoga tko se s njom upetlja u poslove, ali i malverzacije, političke igre i slično pa može biti bitno njegovoj koži u tom kontekstu.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   24.04.18 23:10

@Max Blitz (citat):
jedino za onoga tko se s njom upetlja u poslove, ali i malverzacije, političke igre i slično pa može biti bitno njegovoj koži u tom kontekstu.

clown

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   05.05.18 20:43

Krčki biskup Ivica Petanjak iznajmljivačima soba i apartmana uputio je poruku u kojoj ih je pozvao da u prostore koje iznajmljuju stave križ.
Petanjak dalje u svojoj poruci navodi da bi križevi gostima trebali dati do znanja kamo su došli.
"U tome smislu zašto u našim kućama i apartmanima turisti ne bi pronašli križ kao kršćansko obilježje i kao znak da znaju kamo su došli. Taj znak i nama samima treba biti podsjetnik tko smo i kako se kao vjernici Krista raspetoga i uskrsnuloga trebamo ponašati. Znak križa može biti snažno sredstvo navještaja Kristova evanđelja, a naš način života i uslužnost potvrda naše vjere", napisao je u svojoj poruci krčki biskup.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/krcki-biskup-pozvao-iznajmljivace-da-stave-kriz-u-apartmane-neka-gosti-znaju-kamo-su-dosli/1042902.aspx

Hmm, ideja nije sasvim za odbaciti, samo je treba modificirati na način da se konkretne goste prije dolaska pita ŽELE li da ih tako nešto dočeka u sobama. Također bih, da sam iznajmljivač, imao cijeli set raznih vjerskih i ideoloških simbola (sve što nije izrijekom zabranjeno), pa bih ih isticao (ili ne) u sobama po željama. To bi neki gosti rado prihvatili.
Ovaj svećenik kao da ne shvaća da za vrijeme turističke sezone vlada Bog €, tako da sumnjam da će ga iznajmljivači masovno poslušati jer je najmanje što im treba sukobljavanje s gostima po bilo kojoj osnovi.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   15.05.18 23:15

Postoji razlika izmedju križa i raspela. Raspelo je križ s predstavom (obično kipom) raspetoga Krista.
Orijentalni kršćani recimo rabe križ ali ne i raspelo. Ne samo zbog toga što postoji zabrana kipova,
već i zbog toga što je Krist uskrsnuo, nije ostao na križu.

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   19.05.18 16:04

Uz sav pietet i sućut s obitelji, ipak se pitam koliko ovo ime veze s pravoslavljem. 

Na vrh Go down
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   04.06.18 0:03

-

Deir Es-Sultan je mali samostan koji se nalazi na krovu crkve Kristova groba u Jeruzalemu.
Kao i oko svega u crkvi, i oko ovog samostana se redovnici svadjaju. U ovome slučaju je spor
izmedju Kopta i Etiopljana, koji jedni s drugima ne govore. I jedni i drugi tvrde da je to baš njihovo.

Stvarni problem je što je zdanje ruševno i potrebuje gradjevinske radove, ali to nije moguće izvesti dok su konfesije u sporu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Deir_es-Sultan

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Duhovne zanimljivosti   

Na vrh Go down

Duhovne zanimljivosti
Na vrh 
Stranica 14/17Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
 Similar topics
-
» Duhovne zanimljivosti
» RIBA - MORSKA i SLATKOVODNA: vrste, zanimljivosti, pitanja, ribolov, recepti za pripremu...
» "KOMANDNI MOST" - za sve ljubitelje RM - pitanja, zanimljivosti i ostalo...