FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 KNIN

Go down 
+100
dunja963
MiranS
Srle
Stari 2
Ajkula
Sakalaka
OZZY
romanoti
VBČ
Caki-SK
kemis
Majac
Drasko
Ćato prašinar 85
jurga
MKD 1969
ŠRO veza
jomujc 8603/5 1tpoab
januarac84
Đono
september
sladjankovacevic
Cobra
alexandar
LJubisa Bosanac
zuka
Srdjan Avramov
JovicaDudukovic
Milemrak
Marko Pirš
Sloba1
devit36
Calypso
mdbozic
zoran araskov
Zumba
slavonski brod
b91
milutins
Motalica
jethro
B Bogdanovic
Matori
Plavi144
bežigrad
013gonzo
Srdjan Radovanov
bratanac
Kuhar-Debar.
Jorga
Boško Škrbić
zvo72
BORIS
PORUCNIK
Matjaz
Gringo
Neki Tamo
vusobegood
puki
more6
jna1988/89
guster danijel
izoljubljana
podravac
M76
Matrix
pukovnik
saban
dinosaurus
robi
Knin danas
10.08.2013.
ZAGORAC
druga ceta
dpuric
Izvidjac 1988/1989
lacoš
bojnik
MUHO
čato
Petro
Delboy
Duca
Stazio
SveJug
Zeka
vladimir
maj90-91
Max Blitz
De Vill
8603
Kurke
Kaplar M
Slavko_Knuplez
mgalic2
Bedenik
Richy
inzenjerac
purger
dezurni pljuvac
104 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime01.04.13 4:26

Pozdrav za Delboy,
Nazalost, ni ja nisam imao prilike da razmjenim misljenja sa nekim iz nase cete nakon odsluzenja vojnog roka. Sta reci ... jedan nezaboravni dozivljaj (naravno pozitivan). Evo jos par imena ako si zaboravio, desetari: Abdula, Bajoku, Derlic, Milojcic, Trakic, Juric, Guljas, staza iz Krusevca (imena se ne mogu sjetiti) I naravno cata Cucuzovic. Jedan od upecatljivih dogadjaja, pokretno logorovanje negdje oktobra mjeseca 1988, spavanje u I oko skole u selu Brgud, a zatim mars (negdje 20km) pod punom ratnom opremom do strelista Majenica (kod Benkovca) I ulazak u samo streliste pod maskama (Andelija taj dan nosi kolekciju topovskih udara M-21). Tamo neka vojska ispred strelista odmara u hladu i jede marendu I onako u cudu gleda u nas kako dolazimo pod navodno hemijskim napadom ... samo kada se sjetim lica tih vojnika (smijesno). Ako se ne varam vi vezisti ste na ledjima nosili ranac I ostalu opremu a na prsima PRC-ove. Ispravka iz prosle poruke "Muhovic Esad" je u stvari "Muhovic Sead"

Guljas voli ovaj upis

Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime01.04.13 18:43

Da,da ratni druze ja sam jos bio natovaren i radio uredjajem . Slabo se secam nekih ljudi vec je sve poprilicno izbledelo ali secam se Cucuzovic Veljka iz Lazarevca i Trakic Elvedina jer sam sa njima konstantno bio u sukobu dok je Guljas Gerhard bio lafcina . Tu je jos i Cantic Mustafa iz sela Pecurice kod Bara , Stefanovic Sinisa iz Krusevca i Tanevski Bogoljub negde iz Makedonije a mozda se jos nekoga setim nikad se ne zna.Da secam se svih maltretiranja jer smo mi kao stara vojska opet prolazili obuku sa vama jer smo toboze bili specijalna jedinica u to vreme .
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime03.04.13 19:35

Slazem se, Guljas (cini mi se da je bio iz Sente ili Sonte) je bio jedini sa kojim si se mogao saliti I porazgovarati a ostali (izuzev Milojcica koji je sve radio po P.S-u) hmmm ... su bili, da budem malo umjeren "umisljeni" novim funkcijama. Cucuzovic je bio jako nezgodan tako da svaki put ako mu se zamjeris mogao si ocekvati redovna pozarstva u auto parku, ciscenja sanitarnog cvora a za nas gustere je imao specijalne zadatke, budjenja usred noci da mu donosimo ugalj za pec, pa onda ciscenja uzarene peci da Zule ujutro ne bih primjetio da je neko pravio zurke u njegovoj kancelariji itd. Ako se ne varam Trakica I onog stazu (iz Krusevca) su osisali do glave dan uoci skidanja. Naime, to je bio zadnji teren za tvoju klasu kada smo bili u Unesicu, neko malo seoce izmedju Knina I Sibenika. Tih dana neko je krao novac vojnicima na terenu I ako se ne varam jedne noci Zule I Andelija su imali sumnje na neke vojnike ali nisu mogli nista dokazati. Cini mi se da su tim sumnjivima navece prije spavanja ubacili neke pare u cizme I cekali ujutro ko ce da se javi. Ova dvojica se nisu javila, pa su nakon nekog vremena pukli I priznali krivicu (za nagradu su dobili sisanje). Za Zuleta znam da je u nasoj vojsci (gledao sam prilog RT Vojvodine prije par godina kada mu je uruceno neko priznanje kao najboljeg gradjanina Kikinde) a za ostale oficire nemam nikakve informacije. Da li je tacno da su Andelija I Muhovic prebjegli (muslimansku ili hrvatsku vojsku)?

Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime04.04.13 16:03

Da tacno je Andelija i Muhovic su se borili na muslimanskoj strani a Zuti je u Kikindi .Secam se desanta iz helikoptera,nocnog izvidjanja aerodroma , prezivljavanja pa gadjanja iz raznog vrsta oruzija.Neposredno pre nego sto sam ja dosao desila se nesreca,naime jedan vodnik je poginuo tako sto je pao sa oklopnog vozila BRDM-a pa je Zuco isao na sudjenja u Split .Inace po glavi mi izviru razni likovi iz vojske ali na zalost zaboravio sam imena pa mozda se neko ovim putem javi da se podsetimo tih dana .Inace ja posle vojske nisam nikada vise mobilisan , cak nisam ni pozivan da dobijem ratni raspored skroz su zaboravili na mene Very Happy
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 4:39

Da da, cuo sam za tu nesrecu od jednog dzombe iz prvog voda (neki Tahiri iz okolice Pristine). Pricao mi je da su bili na terenu I da je neki od podoficira sjedio tokom voznje na oklopnjaku. Naime, naisli su na neku krivinu I survali se u provaliju, podoficir je ostao prignjecen ispod BRDM-a a ostali su bili prilicno ugruvani. Da I ja se sjecam da su Zule I taj vozac (decembarac iz Konjica) isli na sudjenja. Izvidjane Zemunika je bilo malo komicno jer znam da su nama mladim vojnicima par dana prije odlaska na teren dali neke pamflete sa profilima/karakteristikama aviona (slicice su izgledale kao u stripovima sa osnovnim podacima aviona npr. max. brzina, visina leta itd.) Zule bih tokom izvidjana pitao (iako prst pred okom nisi vidio): "vojnice, o kojem avionu je rijec"? A mi jadnici: "Druze porucnice, to je Galeb G-2, ne ne izvinite druze porucnice to je Supergaleb G-4". Sjecam se slika sa skijanja koje su martovska klasa imali prije dolaska nas septembaraca (cini mi se da su bile crno bjele). Mi smo imali tu srecu da su nas odveli u Avgustu 1989 na obuku u plivanja I ronjenja u kasarnu Sepurine kod Zadra. Bilo je strava jer su nama koji smo znali da plivamo I ronimo pustali da se brckamo po citav dan u moru (mozes zamisliti brojis sicu I onako zezas se na moru). Zao mi je za Muhovica I Andeliju sto su dezertirali JNA I borili se protiv mojih kako oni vole da kazu Bosanskih Srba a ja volim da kazem Srba iz Bosne. Da li se sjecas skracenice sta KNIN znaci? Mi mladi vojnici sjedimo u ucionici I ulazi onaj Juric desetar (cini mi se da je iz Bacha) otvori polovinu table na kojoj pise:
K-kuci
N-nikad
I-ici
N-neces
mi gusteri izgubljeni. Poslije njega dolazi Trakic I otvara drugu polovinu table:
K-kurac
N-necu
I-idem
N-nocas

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 7:58

Izvidjac 1988/1989 je napisao:
Zao mi je za Muhovica I Andeliju sto su dezertirali JNA I borili se protiv mojih kako oni vole da kazu Bosanskih Srba a ja volim da kazem Srba iz Bosne.

Kolega, svatko je izabrao svoju stranu

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 16:39

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Zao mi je za Muhovica I Andeliju sto su dezertirali JNA I borili se protiv mojih kako oni vole da kazu Bosanskih Srba a ja volim da kazem Srba iz Bosne.

Da, suzdrži se od ovakvih komentara, odnosno zadrži ih za sebe.
Ljudi su imali razloga zbog čega su tako postupili.
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 18:21

Jako mi je zao da sam uznemirio neke pojedince mojim komentarom. Medjutim, to nije bio nikakav komentar vec konstatacija bazirana na faktima koja nije bila zamisljena kao provokacija. Ocekujem od tih istih izvinjenje I za komentare koje su neki pisali par mjeseci unazad. Strana 2 ovoga foruma izvjesni čato Džomba pise, citiram:
"A sa Mladićem sam imao neke planove , samo se je sretno završilo po njega. Da sam znao ,a znao sam , samo svojoj konaćnoj procjeni nisam mogao vjerovati , šta će on kasnije biti , nikada ćuli za njega ne bi".
Jasno, svako je isao svome jatu ali ocekujem malo vise objektivnosti ... kome se ne svidja nemora ni da cita/komentarise.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 18:26

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Jako mi je zao da sam uznemirio neke pojedince mojim komentarom. Medjutim, to nije bio nikakav komentar vec konstatacija bazirana na faktima koja nije bila zamisljena kao provokacija. Ocekujem od tih istih izvinjenje I za komentare koje su neki pisali par mjeseci unazad. Strana 2 ovoga foruma izvjesni čato Džomba pise, citiram:
"A sa Mladićem sam imao neke planove , samo se je sretno završilo po njega. Da sam znao ,a znao sam , samo svojoj konaćnoj procjeni nisam mogao vjerovati , šta će on kasnije biti , nikada ćuli za njega ne bi".
Jasno, svako je isao svome jatu ali ocekujem malo vise objektivnosti ... kome se ne svidja nemora ni da cita/komentarise.

Član 'Čato' je također višekratno upozoravan zbog svog pisanja, a bio je i privremeno isključen s foruma.
Svi kriteriji vrijede jednako za sve.
Forum nije potpuno bezgrešan ni sterilan, ali se moramo svi držati pravila foruma.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 20:16

Nemojte da šiljite zob, opet će Bojnik da naj.....! Izvidjac, poštujem te kao kolegu forumovca, ali stvarno nemoj da naletiš na minu kao ja prije sa nekima, bilo je i mjesto i vrijeme za to, nemoj da odeš na pecanje par dana, ja sam bio tjedan dana a nepecam. Idemo dalje, onako drugarski, bez imena, i pametno. OK, jel ima kiše kod tebe u RS? cheers

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 22:42

Iskreno se izvinjavam ako sam uvrijedio nekoga (nije bila namjera). Kise ima I preko glave, nadam se da necu biti primoran da "forsiram rijeku" da bih dosao do prvog super marketa.


Izvidjac 1988/1989: komentar modifikovan dana: 05.04.13 22:50; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 22:47

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Iskreno se izvinanjam ako sam uvrijedio nekoga.

Nikoga nisi uvrijedio, nije to bila uvreda, nego jednostavno područje u koje ne možemo ulaziti jer ćemo se zapetljati u priču u kojoj postoji više različitih suprostavljenih stavova.
Zato takve teme koje se tiču ratnih događaja 91-95, na ovome forumu jednostavno - preskačemo.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime05.04.13 23:59

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Iskreno se izvinjavam ako sam uvrijedio nekoga (nije bila namjera). Kise ima I preko glave, nadam se da necu biti primoran da "forsiram rijeku" da bih dosao do prvog super marketa.

Znam da nema veze sa Kninom, ali kod mene je još malo pa Venecija u malom. Inaće kroz Knin sam putovao kada sam išao u ŠRO Zadar i iz Zadra doma, i uvijek me je na kolodvoru zaustavljala vojna policija, a što češ neka su radili svoj posao, ali moram napomenuti bili su korektni, i respektirali su nas pitomce. lol!
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime06.04.13 2:27

Knina se secam kao malog i finog mesta . Ja licno nisam imao losih iskustava sa stanovnistvom samog grada i okoline s` obzirom se tada izlazilo u grad u uniformama JNA .Kasnije su valjda uveli civilke u kojima se islo u izlazak.Inace pitanje za izvidjaca iz kog je mesta iz RS , mozda se i setim inace svaka cast za detalje koje je izneo jer ja se vrlo malo secam tog perioda verovatno zato sto sam se trudio da vojsku sto pre zaboravim i da se prepustim carima civilnog zivota Cool
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime06.04.13 3:57

Vjerovatno svi mi imamo jako slicne price tog prvog dana dolaska u vojsku. Taj prvi dan dolaska u Knin ... septembarska kisa pada, izlazim iz komsijinog "stojadina" gledam I razmisljam "gdje sam ja ovo doso', najebacu". Pozdravljam se sa komsijom (usi mi zacepljene od stojadina), gledam "stojadin" kako nestaje ulicom prema robnoj kuci I razmisljam "moglo bi se nesto I pojesti". Setam gradom, kad tamo neka kafana sa bilijar stolovima (na samom izlazu iz Knina prema juznoj kasarni). Citam natpis, pise "kod Gege" (Duljaj Gego). Poslije cujem omiljeno mjesto izlaska vojnika na odsluzenju vojnog roka u Kninu. Narucujem cevape I nakon nekog vremena tip mi donosi u jednom tanjiru cevapcice a u drugom hljeb, so I alevu papriku. Aaaahhh, ovo je nesto novo, posto sam ja navikao na cevape u lepini sa lukom (po bosanski). Jedem te kobajagi cevape I poslije odlazim na prijavnicu (sjeverna kasarna). Tamo nas prosljedjuju nekom dezurnom vojniku koji nas vodi do nekakve ucionice. Gledam kroz prozor I vidim pjesadijske prepreke. Tu sjedimo na nekim strunjacama ja I par jadnika I cekamo. Zatim prolazimo kroz kratki administrativnih/ljekarski pregled (bilo je cak I skidanja gaca) dolazi opet onaj dezurni I vodi nas kroz kasarnu (mi I dalje u civilkama) prema intedantskoj sluzbi. Ispred jednog manjeg objekta stoji red izgubljenih mladih ljudi ... par njih mi prilazi I kazu mi brico nije raspolozen. Dolazim I ja na red, sjedam na stolicu I primjecujem ne jednog bricu nego 2-3. Prilazim mi jedan, pored onog standardnog odakle si, upita me hoces "MONO ili STEREO". Nemam blage veze sta mu to znaci ali razmisljam STEREO je sigurno bolje I kazem STEREO naravno. On onako nonsalantno izvlaci dvije masine za sisanje I kaze odlican izbor. Za nepun minut, uz pomoc dvije masinice sav moj dugogodisnji trud da izgledam kao Eddie iz Iron Maiden-a je nestao ... slijedi nastavak ako ne dosadjujem

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime06.04.13 4:05

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Za nepun minut, uz pomoc dvije masinice sav moj dugogodisnji trud da izgledam kao Eddie iz Iron Maiden-a je nestao ... slijedi nastavak ako ne dosadjujem

Ma kakvi da dosađuješ, baš sam s guštom pročitao ovaj tvoj post.
Samo nastavi, to se traži na ovom forumu! Very Happy

Bio si metalac znači, Maideni i slično.... Very Happy
Dugokose su brice na dolasku s posebnim guštom unakazili, bilo se pametnije doma barem nekako ošišat, kad ti ionako uskoro ode kosa.
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime06.04.13 11:28

Ja se secam da na fotografiji koja je snimljena neposredno posle sisanja i koja je i danas u vojnoj knjizici izgledam strasno jer me je brica strasno"izujedao"masinicom .Samo nam nisi rekao sa kog albuma Maiden-a si licio na Eddia , jer u to vreme je to bila moja omiljena grupa a i danas ih rado slusam .Verovatno sa albuma killers jer to mu je jedna od gotivnijih frizura Wink
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime06.04.13 20:07

Da, da u to vrijeme bio je izbor, biti sminker (izvlaciti neke "Valera" pramenove I slusati Pet Shop Boys-e, George Michael-a itd) ili biti metalac (dzins, prisivke na ledjima, kosa sto duza, zombi hod I normalno Iron Maiden, Motorhead, Judas Priest itd). "Killers" I "Somewhere in Time" su za mene bili I ostali najbolji albumi mada I "No Prayer for Dying" nije bio los. Delboy, pitao si me iz kojeg mjesta sam u RS-u. Nazalost, I ja sam kao vecina normalne raje morao "napustiti" moj rodni grad. Naime, upravo zbog toga sto sam u JNA bio izvidjac (koji su se smatrali jednom od specijalnih jedinica u tadasnjoj vojsci) ubrzo nakon zahuktavanja stvari u BiH I u mom rodnom gradu bivam pozivan vise puta na "informativne" razgovore ... I da ne duzim (ne bih da uvrijedim nikoga) "napustam" svoj grad. Nego da nastavim sa prvim danom u Kninu, poslije sisanja vracaju nas nazad u onu ucionicu I interesantno niko nikoga ne prepoznaje (jedino ako si zapamtio nekoga po odjeci I obuci). Odlazimo na rucak u civilkama, uzimam samo caj I komad hljeba. Pijem caj I na dnu soljice neko je prstom napisao "sitno" (isti trik radim I ja samo par mjeseci kasnije - soljice su bile tako dobro prane da je dno prekriveno laganim talogom na kojem mozes pisati svakojake poruke). Poslije opet, odlazak u sumornu ucionicu I nas par (Suboticanin, Varazdinac, jedan iz Rume I jos jedan vojnik iz Kladova) onako zbunjeni se pitamo sta se desava (kuriri iz vojne policije, top-haubicke, tehnicke sluzbe dolaze I odlaze sa mladim vojnicima vise puta dnevno a mi nemamo blage veze sta je ce biti sa nama). Negdje pred sam mrak, ulazi vojnik u maskirnoj uniformi (mi svi ono ooohhh) I predstavlja se kao "ledeni" ili "zeleni" (Delboy ti ga se sigurno sjecas bio je iz Srbije jako tih, plavih ociju I rijetke kose, poslije je bio rasporedjen u jednu prostoriju pored auto parka (navodno je radio na izdavanju MTS-a, topografskih karti itd). I sad ono opet standardno, svlacionica, dobijanja donje vesa (bilo je smijeha sa gacama koje su bile ogromne -- kako rece onaj Varazdinac "ovo je veliko I Andri Knegi" nekadasnjeg igraca Cibone). Izvlacimo bjele vrece koje smo donijeli sa nama I na njima uredno napisali svoje kucne adrese. Ubacujemo civilke, I pravac kupaona. Poslije zaduzivanje opreme koje je islo otprilike ovako ... dvojica vojnika I neki oficir stoje iza nekog pulta I gledaju te I onako od oka: kapa 5-ca, bluza 16-ka, kosulja ..... I na kraju cizme, cizme su bile jedino sta su me pitali "koji broj nosis"? Daju mi neke stare cizme, ovaj iz Rume me zafrkava I pokazuje svoje nove novcate cizme (koje ce poslije par sedmica I jednog "kretanja po karti" od 15-tak km pokusati da zamjeni za stare). Dolazi mali minibus TAM I pravac juzna kasarna (Bosko Zunic). Autobus vozi kroz grad I za 10-tak minuta nalazimo se ispred kapije juzne kasarne. Dezurni oficir, potporucnik Dracha (najstariji potporucnik u vojno pomorskoj oblasti, uvijek onako neuredan u nekom sinjelu, inace cujem poslije da je bio zastavnik prve klase ali je poslije bio vanredno unaprijedjen u cin potporucnika top-haubicke). Ulazimo u zgradu, penjemo se stepenicama (jedva nosimo ono satorsko krilo sa opremom koju smo zaduzili) vidimo sto I pored njega dezurni desetar, idemo dugackim hodnikom (sa desne strane soske sa AP M70 I priborom za ciscenje plus zastitne maske) a sa lijeve ulaz u ogromnu spavaonicu ... razni mirisi I spalir vojnika u pidjamama. Rukujemo se, upoznajemo se I svako trazi "zemu". Na moju srecu nalazim zemu.

Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime07.04.13 16:00

Da,da ja sam se cak i skinuo u teksas kosulji koja je na ledjima imala aplikaciju Eddija sa albuma Killers sve sa sekirom sa koje kaplje krv na sta su mnogi ostali zgrozeni . Samo je Guljas prisao i rekao mi svaka cast znao sam da ces se tako obuci jer je i on slusao slicnu muziku .Secam se decka iz Rume koji mi je ostao u secanju po jednom dogadjaju za novu 1989. Naime po kazni Zuco me stavi da budem dezurni na KPS-u u novogodisnjoj noci i posle te smaracine i pica jer imali smo piva ne secam se odakle se stvorilo , ja ujutru odem u spavaonicu nako nikakav i legnem da spavam a vojska je valjda bila u ucionici .I taj tip iz Rume dodje i pocne da skace po meni vristeci "srecna nova godina" a ja ga gledam na pola oka koji mu je k.... i razmisljam da li da skocim da ga ubijem . Inace ja nisam imao " zemu" u ceti pa cak ni blizu moga grada . Bio je jedan decko ali on se skinuo u septembru kada sam ja dosao iz juzne kasarne iz cete veze tako da smo se videli par puta na kratko.A bile su nam gotivne one maskirne uniforme koje su bile nove i koje niko nije imao a mi se sepurimo kao pauni po kasarni al nam je to na nos izaslo .Kad smo vec kod pauna secas li se istih koji su se setali po kasarni i krestali po ceo dan.Meni nikad nije bilo jasno otkud oni tu i ciji su bili scratch

Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime07.04.13 20:37

Da, da kako se ne bih sjetio paunova (ja mislim da su oni bili tu cisto kao neki ukras). Znali su ponekad da budu I agresivni. Sjecam se da se neko zezao sa jednim u blizini kuhinje (tamo u blizini jednog pregradnog zida napravljenim sa velikim staklenim povrsinama), pa su ga poceli ganjati po pisti da ga gricnu. Poslije kada ste se vi skinuli jedan nas septembarac (imam osjecaj da bas I nije bio sav OK) Zogaj Imer nije mogao da spava od njihovog krestanja pa je nekoliko veceri trazio I nasao njihovo gnijezdo I polupao im sva jaja. Sjecas li se veziste, cini mi se da je Vojvodjanin koji je radio tetovazu nekim vojnicima u ucionici (prezime V....R)?
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime07.04.13 21:12

Vidmar je Slovenac , sa njim sam bio jos i najbolji u ceti jer nas je vezivala muzika.On je bio panker i imao je gomilu kaseta Pankrta , KUD Idijota i raznih grupa koje smo slusali uz pivo u popodnevnoj dokolici .Ostala mi je u secanju kombinacija ozujskog piva i nugat kocki u kantini . Posle vojske nisam nikad vise to ponovio ali u to vreme mi je to bilo ok.
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime07.04.13 22:49

Ne, ovaj je bio negdje iz okoline Fruske Gore I cini mi se da je bio vezista, prezivao se Verner (znam da je nekima prvo crtao olovkom skorpiona a zatim ih tetovirao). Vidmar Marko je bio vozac BRDM-a (majska klasa), njega znam, onako omanji plavih ociju, svjetle kose i podlaktica isjecenih ziletom. Da sjecam se piva i onih plasticnih crvenih i zutih zetone za kauciju, a i one starke sto je radila u kantini (svi smo se palili na nju). A i marenda je bila OK (normalno poslije mrcvarenja sve je slatko), vocne kocke-napolitanke, krempi (to je ona tvrda cokolada koja koja je promjenila boju u sivu - izgleda nesta slicno tobleronima), cajni kolutici (tvrdi kao kamen a neko ih prozva ocajni kolutici) neki sokic itd. Sjecas li se "Konjkose"?
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime09.04.13 15:18

Ne secam se , sta je to ? Setio sam se Verner je iz Rume to je decko koji je skakao po meni da mi cestita novu godinu a ja u krevetu spavam .Secam se rizi-bizija i onih konzervi na terenu koje smo gutali i ako nisu licile ni nasta .Je li moguce da osim nas dvojice nema niko vise da se javi iz te generacije ?Ja sam bio prilicno nedisciplinovan pa mi je Zuco stalno pretio zatvorom . Inace u juznoj kasarni sam imao tucu sa jednim siptarom a kad je dezurni oficir porucio da dodjem ja nisam hteo da idem pa su me strazarno sproveli do njega i zavrsio sam u pritvoru .To je Zuco cuo pa se plasio da opet ne dodje do toga pa me drzao na oku . Otpustio me je sa losim karakteristikama kao u komunisticko vreme kao nisam podoban za socijalisticko drustvo cheers
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime10.04.13 2:53

Konjkosa je ono brdasce iznad poligona (ne poligon vec ono brdo iznad). Imali samo ceste vjezbe na njemu. Obicno bih se kretali kapija, zatim lijevo prema selu Potkonje, nastavili kretanje uz samu ogradu kasarne a zatim iza onog novog objekta (cini mi se daje to bio novi magacin za naouruzanje/municiju) skrenuli bih desno I onda veliki uspon do samog vrha brda. Cak je jedno strazarsko mjesto (osmatracnica) bila na padinama Konjkose -- svi su je izbjegavali. Ja sam na tom brdu zaradio prvi raport. Podijelili nas na grupe od po tri vojnika da sa onim malecnim asovima kopamo zaklon (komplet sa grudobranom). Andelija nam odredjuje do kada da zavrsimo I obecave da najgori zaklon ce dobiti "odgovarajucu" nagradu. Neka dvojica sa mnom (Albanac Saljihu Salji I Slovenac Radonjic Milos) zabusanti sjede, gledaju I nece da se maknu a ja blesav zadao se I reko ne ide mi se na nagradna pozarstva. Popizdim poslije 15-tak minuta, pocnem ono "a u p***u m******u", bacim asov a Andelija sjedi u hladovini iza mene I kaze "vojnice, tako bih sutra I pusku bacio u ratu, blablabla ... sutra na raport". Nakon par dana oblacenja I skidanja svecanog odjela dobijam konacno "sansu" za raport. Andelija me onako malo nariba, normalno postajem "dobrovoljac" za sve u narednih nekoliko sedmica dok neko drugi ne napravi sranje. Jedna istinita anegdota: mi kao mladi vojnici onih prvih sedam dana vecinom provodimo u ucionici ili na pisti. Bio je to 3 ili 4 dan u JNA, ja I Grujovic Sinisa iz Prokuplja cistimo cipele ispred ulaza u zgradu kad odjednom vidimo jednog vojnika iz nase cete, dzombu trci u punoj ratnoj opremi pored nas dolazi ispred onih velikih postera/znakova (pravilno pozdravljanje vojnika itd) stavlja zastitnu masku pozdravlja te znakove sve od redom, zatim trci do onih velikih ogledalo vrata (ucili smo pravilni strojevi korak na njemu) I opet ponavlja pozdrav. Okrece se I trci nazad na poligon. Ja I Sinisa se gledamo, sta je ovo brate ... dezurni cete nam pridje I rece momci nema zabusavanja ako budete zabusavali zavrsit ce te kao sto je danas zavrsio Odobasic Suljo!

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime10.04.13 10:52

Delboy (citat):
Ja se secam da na fotografiji koja je snimljena neposredno posle sisanja i koja je i danas u vojnoj knjizici izgledam strasno jer me je brica strasno"izujedao"masinicom .Samo nam nisi rekao sa kog albuma Maiden-a si licio na Eddia , jer u to vreme je to bila moja omiljena grupa a i danas ih rado slusam .Verovatno sa albuma killers jer to mu je jedna od gotivnijih frizura Wink

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime11.04.13 14:21

Bravo Sulja se secam, lik mi je bio u gllavi ali sam ime i prezime zaboravio i danas se secam tog lika. Iznenadjen sam kako se secas nekih sitnih detalja i dogadjaja ipak je proslo cetvrt veka .Ja sam sve potisnuo negde duboko pa sad izvlacim kako me ti podsetis .Valjda mi je bio pun k.... tog izivljavanja pa sam se trudio da sve odmah po skidanju zaboravim .Secam se poligona Crvena zemlja i da smo tu najebavali a mi nismo mogli da se bunimo inace zna se - robija .Tu je ako se ne varam bilo i neko sreliste gde smo vezbali gadjanje .
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime13.04.13 3:07

Jos kao klinac u skoli sam imao neku "cudnu" memoriju (nekada sam znao i nadrljati zbog toga), medjutim i ja se ne sjecam svega ali pokusavam. Da, sjecam se Crvene zemlje i voznje Pinc-ovima prema strelistu. Pored bojevog gadjanja AP M70, imali smo i bojevo "bacanje bombe M75" te obuka a poslije i izvodjenja postavljanja eksploziva. Bilo je interesantno posto je svaki vojnik dobio po dinamit, sporogoreci stapin i inicijalnu kapislu br.8 (a i olovcicu da ne objasnavam onima koji ne znaju o cemu pricam zasto je sluzila). Sjecam se da smo isli po tri vojnika i sjecam se da jedan od vojnika nije na pravi nacin zarezao (pogresan ugao) stapin. Mi svi upalili i na komandu se izvlacimo prema zaklonu a on pokusava da ga zapali, Zule vristi na njega i on konacno dolazi u zaklon i bbbuuuuuummmm lete komadi stjene na sve stranu. Znam da kada sam se skinuo u civilku i onog prepricavanja sta je sve ko bio/radio u JNA dosta prijatelja mi nije vjerovalo (npr maskirne uniforme M89, nocne/snijezne uniforme tip "S" sa dva lica, 7 dana prezivljavanja u prirodi, obuka u skijanju, plivanju, ronjenju, rukovanje/koristenju raznih vrsta licnog naouruzanja od tandzare M48, PAP-ovke M59, AP M70, SP M76 i skorpiona M61, "upoznavanja" sa PM M72, M84 itd). Medjutim izradom nekih slika (za koje sam ja i ostali na slikama posteno najebali) i pokazivanjem istih dobijam odredjeni kredibilitet.

Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime13.04.13 18:46

Znam da smo bacali kasikare i ostalih gadjanja se secam pa i tog dinamita .Znam da smo isli i na nocna gadjanja iz snajpera .Ja imam dve slike u maskirnoj uniformi iz neke sume ali se ne secam ko me je i kad slikao,mora da je neko prosvercovao neki aparat .Bilo je tu raznih zajebancija od desanta iz helikoptera do prezivljavanja .Takodje i meni malo ko je verovao da smo to sve preziveli za vojni rok .Posle skidanja kao sto sam napomenuo vise nikada nisam imao dodira sa vojskom tako da je i to pripomoglo da se moj vojnicki zivot prepusti zaboravu .Podseti me gde smo davali strazu, ja se secam auto-parka jer sam tu najcesce bio i kps-a a ostala mesta su mi izbledela stražar
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 0:05

Probacu ali mozda promasim nesto. Pozarstva (bez licnog naouruzanja) su bila u samoj zgradi sa dezurnim desetarom gdje smo obicno provodili vrijeme setkajuci ispred soski sa licnim naouruzanjem uz povremena dzogerisanja prostora izmedju dvije spavaonice (hodnik). Ponekad, ako te neki desetar stvarno "voli" dobijao bih I sporedne zadatke kao npr. ravnanje cizama uz liniju a I ispravljana tudjih carapa na cizmama (oko 90 pari ukupno). Drugo pozarno mjesto je bilo u auto parku, malo bolje ako se uzme u obzir da nema desetara medjutim, zimi je znalo biti poprilicno hladno (dezurni oficiri su znali redovno da se prikradaju ne bili nekoga uhvatili na spavanju). Strazarska mjesta su otprilike isla ovako. Vodja straze, desetar na smjenu bih krenuo iz one malecne strzarske kucice (koja je takodjer djelila krov sa pritvorom) sa smjenom prvo bi napravio smjenu straze u zgradi komande tzv. strz. mjesto br.1, krenuli bih zatim onim poplocanim puteljkom pored sportskih terena a zatim uz ogradu kasarne (uz sami put prema Sibeniku) I negdje uz samu ogradu u blizini radnih prostorija tehnicke sluzbe bilo je strazarsko mjesto br.2, zatim opet uz samu ogradu do kraja kasarne (opet uz sam put) iznad samog strelista bilo je strz. mjesto br.3. Presli bih preko strelista nekim kozijim stazicama izasli bih na vrh poligona, obisli bih pored onih starih tenkova (Sherman) iz Drugog Svjetskog rata te nastavili jednom manjom asfaltiranom stazicom koja je u blagom usponu vodila do strz. mjesta br.4. Mjesto je bilo na samom dnu shina koja su se koristila za prevoz pokretnih meta tenka (shine, neko malo shinsko vozilo sa metom na njemu te na vrhu shina kontrolna kucica sa elektromotorom itd). Poslije su stazom isli prema osmatracnici strz. mjesto br.5 (najgore strazarsko mjesto) a zatim veliki pad do drugog kraja kasarne gdje je str. mjesto br.6. Zatim, uz samu ogradu nekih 200-njak metara gdje je bilo strz. mjesto br.7 (tu je bila manja kapija, te benzinska pumpa za top-haubicka vojna vozila) I na kraju do same prijavnice gdje je bilo posljednje strazarsko mjesto br.8 tzv. kapija.
Uvijek se sjetim savjeta starijih vojnika: kada budes pozarni u auto parku nemoj uraditi dvije stvari. Prvo, ni slucajno nemoj da zaspis jer uhvatit cete ili dezurni oficir ili dezurni desetar a pod broj dva nemoj, nemoj ni slucajno ulaziti u "maricu" (onaj IMV kombi od vojne policije). Moje prvo pozarstvo u auto parku prolazi otprilike ovako. Setkam se gore dole, malo zavirujem I zagledam one oklopnjake (BRDM-2), pokusavam da im otvorim ona mala vratasca nazad da "provjerim" propeler. Nakon 30-tak minuta dolazi dezurni desetar, pita me kako ide ja normalno kazem sve OK. On mi pita da li pusim (cudno pitanje), I upita me da mu nesto pomognem uz ono "ako te neko nesto pita nista nisi video/cuo". Prilazimo jednom od nasih Pincgauera on pazljivo lomi plombu na poklopcu rezervoara I iz dzepa vadi Zip upaljac. Izvlaci neki konac veze upaljac I ubacuje ga u rezervoar. Kaze mi kad mi zatreba benzin za upaljac da mu se javim. On odlazi, ja opet onako setkam ali me kopka sto da ne ulazim u "maricu". Odem do nje otvorim zadnja vrata upali se nekakvo svjetlo u njoj kad tamo neka klupica na jednoj strani a na drugoj lezaj. Oklijevam dali da udjem ... ma necu. Par sedmica poslije jedan od mladih vojnika pada u iskusenje ulazi I lijeze na lezaj. Taj dan ucim zbog cega ne ulaziti u "maricu". Vrata u "marice" se mogu otvoriti samo sa vanjske strane, tako da je taj jadnik usao, odspavao malkice I kada je trebao izaci nije mogao. Biva "oslobodjen" od dezurnog oficira uz normalno nagradna dezurstva I raport kod Zuleta.

Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 10:56

Ha,ha logicno je da marica ne moze da se otvori iznutra . Ja se iskreno ne secam tih marica ali znam da sam ulazio u pinceve pozadi da se sklonim od vetra i kise jer mi i nismo imali druga vozila osim njih i oklopnjaka .Ne secam se ni tih starih tenkova ali secam se da sam za ceo vojni rok iskoristio samo redovno odsustvo.Naime kad sam od Zuca trazio vikend da idem kuci on mi je rekao da je zavedeno vanredno stanje , da je podignuta borbena gotovost i da je zabranjeno osipanje vojske iz kasarne.Mislim da su pozivali i vojnike koji su kucama da se vrate , jer su bile demontracije na Kosovu i oni su uveli pripravnost u vojsci . Kada mi je stiglo pismo sa pozivnicom za svadbu jer mi se udavala sestra od tetke Zuti mi nije dozvolio da idem na vikend jer kao nisam primeran vojnik , zale se desetari na mene pogotovu Cucuzovic i ta komunjarska sranja tako da mi dodje na isto .Mada sam ja do kuce imao nekih 900 km tako da bi mi skoro ceo vikend prosao u vozu sa naravno presedanjem u Beogradu .Polako mi naviru slike iz JNA zahvaljujuci ovom forumu jer u civilstvu nisam mnogo pominjao vojsku i nikad nisam zapocinjao razgovor na tu temu salutiranje

Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 18:57

Mi smo imali dva BRDM-2, 7-8 Pinceva, jedan stari dajc, poslije smo dobili novu Tam 110 sa nadgradnjom-modernim sistemima veze a u istom auto parku vojna policija je imala takodje par Pinceva, nekoliko Tam 110/150, par Fiat kampanjola, jedna IMV "marica" a povremeno su znali parkirati I vojnu bjelu Fiat 132. Ja sam imao tu srecu da dobijem I PP (tzv. private poslove) a I redovno odsustvo. Gledajuci one dzombe kad se vrate sa odsustva I problemima sa kojima se susrecu (prilagodjavanje na vojnicki zivot) zakljucio sam da je najbolje ici sto kasnije na odsustvo (iako nismo mogli I da smo htjeli ici kuci prije 6 mjeseci), tako da prvi put odlazim nakon 10 mjeseci (PP 5 dana) a par sedmica poslije odlazim I na redovno gdje dobijam punih 20 dana I kada se vracam brojim sicu (nekih 30 dana obuke plivanja/ronjenja I civilka). Da li su I vama nudili da se prikljucite 63. padobranskoj u Nisu? Negdje aprila mjeseca 1989 Zule I Andelija zajedno sa nekim oficirom (pretpostavljam iz Nisa) drze predavanja I traze volontere da se pridruze 63. padobranskoj brigadi. Dosao je I vojni autobus ali niko iz cete nije volontirao ponajvise zato sto se nismo htjeli odvajati I ponovo zapocinjati u nekoj dr. jedinici. Poslije su otisli u cetu vojne policije gdje je bilo njih par koji su otisli.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 19:20

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Da li su I vama nudili da se prikljucite 63. padobranskoj u Nisu? Negdje aprila mjeseca 1989 Zule I Andelija zajedno sa nekim oficirom (pretpostavljam iz Nisa) drze predavanja I traze volontere da se pridruze 63. padobranskoj brigadi.

Pred kraj vojnog roka? Zašto... scratch
Kao vojnici po ugovoru kasnije, ili?

Imamo i temu 'vojnici po ugovoru', ali baš za vrijeme JNA, pa smo zaključili do sad da je to bilo tek u povojima onda i nije se stiglo sasvim realizirati i razviti. (Kasnije da.)
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 19:43

Nije bas I bilo pred kraj vojnog roka s obzirom da nam je ostalo jos pet mjeseci obuke (ja sam septembarska klasa 1988/1989 a ponuda je bila u aprilu 1989). Ponuda je bila da se nastavi vojni rok u 63. padobranskoj brigade u Nisu a nakon toga po potrebi/zelji vojnika da se status promjeni u "aktivni" kako su oni to nama tada govorili dr. rjecima vojnik po ugovoru.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 19:47

Izvidjac 1988/1989 (citat):
Nije bas I bilo pred kraj vojnog roka s obzirom da nam je ostalo jos pet mjeseci obuke (ja sam septembarska klasa 1988/1989 a ponuda je bila u aprilu 1989). Ponuda je bila da se nastavi vojni rok u 63. padobranskoj brigade u Nisu a nakon toga po potrebi/zelji vojnika da se status promjeni u "aktivni" kako su oni to nama tada govorili dr. rjecima vojnik po ugovoru.

Ovo mi je baš zanimljivo. Možeš li kratko ponoviti svoj VES... da sad ne tražim... Very Happy

Kao što bi nastavio vojni rok i daljnju eventualnu službu kao VpU? Baš padobranac?
Takva obuka je dosta zahtjevna, a moraš biti i 100% zdrav (u svim pogledima) mislim...
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 20:18

Ves izvidjaca (drugi I treci vod): 11102, (prvi vod vod sa BRDM-2 su dobili pored 11102 I ves 11302 ili 11402 nisam tacno siguran ali znam da su imali dva vesa izvidjac I izvidjac OMJ). I u nasu jedinicu primljeni su iskljucivo momci sa nadprosjecnim fizickim/psihickim sposobnostima. Ja licno sam isao kao mladic sa 16/17 godina dva puta na regrutaciju I to se sve desavalo u jednoj sedmici (regrutni centar Sarajevo, odmah preko puta zeljeznicke stanice). Samo ja I jos dvojica mladica iz cijele nase generacije smo bili pozvani na dr. regrutni pregled. Bili smo uplaseni jer smo mislili da nesto nije u redu. Ja sam poslije zavrsetka srednje skole otisao u izvidjacku cetu u Knin, jedan je otisao u 72 specijalnu u Pancevo a treci u nekakav interventni vod vojne policije u Pristini.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.04.13 20:33

Hvala ti na odgovoru, mislim da ne bih bio za padobranca, neki me strah visine, moram priznati, a možda bi se i to prevladalo vremenom.
Imao sam priliku skakati padobranom (proći tečaj ranije), jedan poznanik mi se tim bavi, pa me nagovarao, ali se nisam usudio... No

Kao ni bungee jumping, a svi koji su bili kažu da je super. scratch Very Happy
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime15.04.13 10:11

Nama nisu nudili da se aktiviramo ali se moj prijatelj iz grada aktivirao na sluzenju vojnog roka bas negde u to vreme i ostao u vojsci ceo zivot na sta sam se ja gadio . Dosli su im u cetu i ponudili ko hoce da ga stipendiraju da ide na akademiju pod ugovorom i covek je pristao i po zavrsetku dobio cin potporucnika i sluzbu u Cupriji .Inace i moj ves je 11102 mada sam regrutovan prvobitno u pesadiju ali posto sam bio "pametan " i otisao sam u vojni odsek da trazim da me posalju u vojsku po principu sto pre odem pre cu da se vratim oni mi menjaju rod u EI i PED i greskom me upucuju u Knin umesto u Split.Secam se Zuca koji zbunjeno gleda i zove nekoga da pita otkuda ja tu .Prvih mesec dana sam cekao po njihovim recima premestaj u Split a posle su odlucili da me posalju u otkomandu u cetu veze na obuku za vezistu a zatim da se vratim u izvidjace .Posle prvobitne regrutacije i psihovizickog pregleda koji smo u to vreme obavljali u Beogradu nisu me vise zvali na bilo kakav razgovor u vezi menjanja roda vojske . Eto spletom nesrecnih okolnosti ja zavrsim u izvidjacima umesto da uzivam na obali mora .
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime15.04.13 15:01

Delboy (citat):
Nama nisu nudili da se aktiviramo ali se moj prijatelj iz grada aktivirao na sluzenju vojnog roka bas negde u to vreme i ostao u vojsci ceo zivot na sta sam se ja gadio. Dosli su im u cetu i ponudili ko hoce da ga stipendiraju da ide na akademiju pod ugovorom i covek je pristao i po zavrsetku dobio cin potporucnika i sluzbu u Cupriji.

Ovo što si ispričao je nešto drugo. To nije vojnik po ugovoru.
VpU bi bio onaj vojnik u radnom odnosu u s najvećim činom mlađi vodnik, dakle vojnički čin.
E, sad bi li i koliko on dalje napredovao ne znamo... (za JNA).
Pričali smo nešto o tome na drugoj temi, uglavnom su to bili vozači s činom desetara.
Općenito ne znamo puno o ovome za JNA period.
Na vrh Go down
Izvidjac 1988/1989
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2013-03-31

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime16.04.13 6:24

Vec duze vrijeme pokusavam da nadjem oznake/amblem izvidjacke cete ali bez uspjeha.  Oznake nisu bile dozvoljene da se nose na uniformi ali su bile pristutne I u ucionicama, kancelarijama oficira, hodnicima, iznad spavaona itd.  Izgledale su tako da je na sredini bio veliki zeleni javorov list, na vrhu lista zvijezda petokraka a na dnu ukrstene dvije AP M70.  Delboy, pominjao si nocna gadjanja sa I bez pasivog nocnog nisana.  Da sjecam se vrlo dobro, prvo smo izveli gadjane bez nocnih nisana, koristeci samo one floroscentne tackice na prednjem I zadnjem nisanu a zatim su nam dali puske sa specijalnim nosacima (shinama) na kojima su bili pasivne nocni nisani.  Ja ipak mislim da su bili montirani na AP M70, posto daljina gadjanja nije prelazila 250m.  Uvijek mi je bilo interesantno kako prilikom gadjanja kada naslonis oko/lice na gumenu zastitnu skolju na zadnjem dijelu nisana u skoljki se otvaraju kao mala harmonika vrata.  Evo par slicica ovog nisana plus slike pasivnih nocnih dvogleda koje smo duzili prilikom izvodjenja nocnih vjezbi.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime16.04.13 22:34

Mi smo gadjanja imali iz vojnog snajpera M 76 sa optikom koji je bio proizvodnje zastava .Imali smo dnevna i nocna gadjanja a i vi sa nama , ali secam se da je u pitanju zastavin snajper koji je par vojnika u ceti i duzilo i vodili se kao snajperisti .
Na vrh Go down
druga ceta
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-07-14
DOB : 52
M(j)esto ZRENJANIN

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.07.13 23:03

maj90-91 (citat):
pozdrav. bio sam u sjevernoj kasarni 90-91,izmedu ostalog na dinari,kijevu,drnisu.komandir cete mi je bio Orce Petrusevski.a komadant kasarne potpukovnik DZukic

ija sam sluzio 1990-1991 u drugoj ceti!
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.07.13 23:07

druga ceta (citat):
maj90-91 (citat):
pozdrav. bio sam u sjevernoj kasarni 90-91,izmedu ostalog na dinari,kijevu,drnisu.komandir cete mi je bio Orce Petrusevski.a komadant kasarne potpukovnik DZukic

ija sam sluzio 1990-1991 u drugoj ceti!

 granata
Na vrh Go down
10.08.2013.
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-08-10

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime11.08.13 9:32

Bio sam u Knin-u 81/82 VP 1318 treča četa MO ako ima nekog neka se javi??vojničina
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime11.08.13 19:00

10.08.2013., dobrodosao na forum!
Na vrh Go down
Knin danas
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-09-14

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Pozdrav svima   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.09.13 10:38

Eo da vam se javim s najsvjezim informacijama iz Knina točnije iz kasarne ove van grada trenutno radim u njoj eo upravo sam sad na straži preko noci zima u PM a preko dana toplo Sinoc sam baš razmišljao što se nalazilo u ovoj kasarni prije rata i eo naletim na ovaj forum. Vidim dosta natpisa po zidovima hangara iz raznih godina od 70 do danas hmm koliko je vojske samo vamo prošlo.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.09.13 10:44

Kolega napravi par fotografija pa stavi na forum,bit će interesantno ljudima koji su služili u Kninu.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
Knin danas
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-09-14

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: <<   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.09.13 11:12

nema problema budem veceras nešto stavio naravno ono što smijem znate i sami kako to ide ugl. vozni park je skoro cijeli iz JNA cudim se kako to jos sve vozi znaci daje kvalitetno napravljeno
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime14.09.13 11:28

Dogovoreno kolega,slikaj što smiješ.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 167
ČLAN OD: : 2013-03-14
DOB : 54
M(j)esto Uzice

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime01.10.13 14:56

Zar nema niko da se javi iz marta 88/89 vojničina
Na vrh Go down
robi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 13
ČLAN OD: : 2013-12-03
M(j)esto debeljaca

KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime03.12.13 17:41

pozdraw,,,1988<89 sluzio u sewernu kasarnu,,,ceta weze,,,septembarac,,,porucnik mi bio cuweni NIKOLIC DRAGAN,,,ako imam nekoga,,,nek se jawi
Na vrh Go down
Sponsored content





KNIN - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KNIN   KNIN - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
KNIN
Na vrh 
Stranica 2/12Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Knin
» knin južna kasarna
» Da li neko zna nesto o general-potpukovnik Vladimiru Vukovicu 9. korpus JNA - Knin

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: