FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Ručni raketni bacač

Go down 
+21
pera84
Sloba1
PCKOMA
taneski goran
Jozo Trklja
BEOGRAD
Zoran Francuski
janeztrdi
zastavnik
Matrix
vargas
Dino-Priboj
Gringo
Boske
Goran67
misha
antote
roker
13libero
mad-max
Marduk
25 posters
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime09.02.14 19:04

Dino-Priboj (citat):
Znam da sam duzio RRB prva tri mjeseca obuke i cak sam isao na gadjanje . Promasio sam 4 puta pokretnu metu na nekih 300-400 metara jocolor

Dino ako si gađao s RB-om a možda si pogledao samo zadnje slike nije nikakvo čudo.Ne znam dali netko može pogoditi pokretnu metu na 300-400 metara sa običniim RB-cem  scratch
 
Ako sam u krivu neka me netko ispravi jer sa Zoljom ovo teško izvedivo,Osa već da.
Ako pišeš da si imao pratioca sa 4 punjenja ili rakete ili mine onda se radi o RB-u ili Osi jer je Zolja bila jednokratne upotrebe a RB i Osa su bili za višestruka ispaljenja - razlika mina i raketa.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba
Dino-Priboj


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 156
ČLAN OD: : 2013-05-24
DOB : 53
M(j)esto Svedska,Turska

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime09.02.14 23:16

U pitanju je rucni bacac svakako,malo je moja greska,poslije toliko godina vojničina
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime10.02.14 10:45

RB M57 i RRB 90mm M79 (Osa) su tzv, kolektivna oruđa, pošto imaju nišandžiju i pomoćnika. Od njih se formiraju odeljenja sastava 4 oruđa i KO, ukupno 9 ljudi. RRB M79 je zamenio u naoružanju stariji RB M57. Oruđa su bila za višekratnu upotrebu, iz RB M57 mogao se ispaliti veliki broj mina (oko 1000 komada) bez gubitka performansi. Iz RRB M79 moglo se ispaliti oko 60 mina, posle čega se jednostavno menjala cev, a ostajao je mehanizam za opaljivanje i optički nišan. RRB M79 je bio načinjen od kompzitnih materijala i iako je bio istih dimenzija kao cev MB82, bio je 10 puta lakši, upravo zbog toga.
Za razliku od RRB M79, drugi RRB 64mm M80 je individualno oružje za jednokratnu upotrebu. Teoretski je postojala mogućnost punjenja, ali se to izvodilo isključivo u fabričkim uslovima. Ispaljene cevi su se u mirnodopslim uslovima prikupljale (na gađanjima) i vraćale u fabriku na ponovno punjenje. RRB M80 je bio u naoružanju u pešadijskim odeljenjima (osim protivoklopnih - RB i BsT), a isto tako i u odeljenjima drugih rodova, obično po 1-2kom na odeljenje.
I za RRB je postojala tzv. vežbovna varijanta, gde se koristila raketa sa umetnutom cevi manjeg kalibra (7,9 ili 7,62mm) iz kojih se gađalo sa smanjenim punjenjem. Municija koja se za to koristila imala je smanjeno punjenje, maksimalan domet od 400 i obeležavajuće zrno.
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase
janeztrdi


BROJ POSTOVA: : 547
ČLAN OD: : 2012-12-29
DOB : 54
M(j)esto Ljubljana

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime13.04.14 8:25

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase
janeztrdi


BROJ POSTOVA: : 547
ČLAN OD: : 2012-12-29
DOB : 54
M(j)esto Ljubljana

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime13.04.14 8:28

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Zoran Francuski
Gušter
Gušter
Zoran Francuski


BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-16
DOB : 64
M(j)esto Zrenjanin

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime19.07.14 13:24

Na Muzilu (Pula) i ja sam jedno vreme dužio ovo. Nije bilo nikakve obuke sa ovim oružjem. Nisu čak objasnili kako se rastavlja. Na neki način to mi je odgovaralo jer nisam morao da ga čistim.

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime19.07.14 15:34

Mi smo imali obuku za rukovanje RPG-om u srednjoj skoli. Nekako je profesor nabavio skolsku verziju istog i svi smo morali da vezbamo "gadjanje" u dvoristu skole. Very Happy 
Tokom vojnog roka to cudo nisam ni video.
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime23.07.14 20:44

Puco sam iz njega jednom prilikom ali zaboravio sam štitnike za uši i danas mi nakon 23 godine zuji u ušima
Na vrh Go down
taneski goran
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-10-23
DOB : 53
M(j)esto Beograd

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime04.11.15 23:32

Ja sam bio pomocnik na rrb ili vojna oynaka M57 a kasnije i komandir odeljena,Veoma mocno oruzje za unistavanje tenkova i zive sili Imao je domet do 400m ,Sa optickim nisanom mogo si da pogodis svaku metu
Na vrh Go down
PCKOMA
Gušter
Gušter
PCKOMA


BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2009-10-27
DOB : 54
M(j)esto Nis

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime26.02.16 2:52

Za vreme obuke na Malom Losinju 90/91 duzio sam taj RRB 90mm M79 (OSA) i imao sam cak
i zadovoljstvo sa njime gadjati i pogoditi metu ( 200 m) tenk  

Do tada sam misleo da svakodnevno setam vodovodnu cev po kasarni ali praksa je pokazala da je to ipak ubojito i precizno oruzje .
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime31.10.16 1:28

Ja sam bio drugačiji rod vojske i nisam se nešto bavio posebno sa Zoljama. Koliko sam shvatio, posle upotrebe i ispaljenja rakete, ona se baca i ne može se više koristiti. Jel, tako drugari ?
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime31.10.16 14:34

Sloba1 (citat):
Ja sam bio drugačiji rod vojske i nisam se nešto bavio posebno sa Zoljama. Koliko sam shvatio, posle upotrebe i ispaljenja rakete, ona se baca i ne može se više koristiti. Jel, tako drugari ?
Zolja da, ali ovdje se prica o "Osi".

Koliko se sjecam limit je bio 100 ispaljenih raketa ali se u praksi preporucivalo da se stane na 80. 
Obicno se bajonetom urezivala recka da bi se pratio broj.
Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 45
ČLAN OD: : 2016-10-26
DOB : 55
M(j)esto Doboj

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime31.10.16 17:41

Ја сам дужио 6 мјесеци RRB 90mm M79 (Osa) и нико није с њим пуцао јер су нам казали да ракета кошта колико и Фићо. Једном су пуцали с РБР 64мм М80   официри кад смо били на терену и после испаљивања пројектила Каравелић конадује поручнику. Укочи-испразни ! Very Happy
Кад је дошло до рата рокало се без контроле, чак смо добили и минобацач 82 мм али нико није имао појма како се користи.
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime31.10.16 17:51

To za zolju me zanimalo u smislu da je za jednokratnu upotrebu i po ispaljenju više nije upotrebljiva.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3646
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime31.10.16 19:07

NebojsaB (citat):
Ја сам дужио 6 мјесеци RRB 90mm M79 (Osa) и нико није с њим пуцао јер су нам казали да ракета кошта колико и Фићо. Једном су пуцали с РБР 64мм М80   официри кад смо били на терену и после испаљивања пројектила Каравелић конадује поручнику. Укочи-испразни ! Very Happy
Кад је дошло до рата рокало се без контроле, чак смо добили и минобацач 82 мм али нико није имао појма како се користи.

Nebojsa kako se zove ono brdo u Doboju- nije u pitanju Putnikovo Brdo.Kad izadjes iz bivseg hotela Bosna i krenes prema " Rogu"??

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 45
ČLAN OD: : 2016-10-26
DOB : 55
M(j)esto Doboj

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime31.10.16 21:40

Јесте ту су гађали војници и добојски средњошколци. Ја сам у ЈНА био у Љубљани , стално по неким теренима.
Na vrh Go down
izoljubljana
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-04-07
DOB : 53
M(j)esto Ljubljana

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime25.06.18 21:16

Rrb sam nosio u kninu 1988 majska klasa pomočnik mi bio je Bozič Ivo severna kasarna 2 put sam pucao na metu starog tenka negdje na dinari inače smo kimali ostale vezbe na crvenoj zemli
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6150
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime28.06.18 19:52

pera84 (citat):
Sloba1 (citat):
Ja sam bio drugačiji rod vojske i nisam se nešto bavio posebno sa Zoljama. Koliko sam shvatio, posle upotrebe i ispaljenja rakete, ona se baca i ne može se više koristiti. Jel, tako drugari ?
Zolja da, ali ovdje se prica o "Osi".

Koliko se sjecam limit je bio 100 ispaljenih raketa ali se u praksi preporucivalo da se stane na 80. 
Obicno se bajonetom urezivala recka da bi se pratio broj.
Da, pomešao sam Zolju sa Osom.
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime01.07.18 0:16

Opnokrilci.....
Na vrh Go down
Sponsored content





Ručni raketni bacač - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ručni raketni bacač   Ručni raketni bacač - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Ručni raketni bacač
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Moderni raketni sistemi PVO
»  RČ - Raketni čamac klase Osa I
» Aerodrom Pleso, raketni sistem PVO Kub-M
» RV i PVO raketni sistem Dvina - Sremčica
» Bitola VP 4519

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: