FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 100 godina od početka 1.svjetskog rata

Go down 
+30
alexandar
zastavnik
pukovnik
arcibald01
miro81
013gonzo
pera84
halo 92
zokika
vladimir
East&West
Mister Havana
Pero™
Matrix
dpuric
flexi
Stazio
Minolovac
ianmarkk
croato
semsudin
BEOGRAD
bojnik
Kurirček Jovica
dinosaurus
Max Blitz
mirko bratuš
ZAGORAC
Gringo
lacoš
34 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 13:22

lacoš (citat):
Kolega i kod mene u HR o tome se gotovo ništa nije govorilo i pisalo.U školi se to spomenulo samo onako,usput,bilo i prošlo.

Kad si dijete i kad je to dio školskog gradiva onda paše da je svega manje.

Kao i za svaki predmet ovisilo je o nastavniku/profesoru koliko je što uspio približito djeci.

Imao sam sreću s nekim predmetima za koje sam imao odlične predavače, pa tako i za povijest, koju sam zavolio velikim dijelom i zbog nastavnika.
S druge strane, iz istog, ali obrnutog razloga, mrzio sam npr. kemiju.  Smile

Prvi svjetski rat?

Obrađivao se, ništa posebno, istina.
Naglasak je bio da su pala velika europska carstva kao dio političkog i civilizacijskog napretka.
(Gavrilo Princip je bio nekako neutralan, napravio je to i to, i zato i zato se nešto dogodilo, nije se prikazivao ni kao heroj ni kao zločinac.)
Na tom primjeru nam je profesior dobro objasnio što je povod, a što uzrok.

Znate već kao je išao napredak čovječanstva, bila je shema u udžbeniku:
Prvobitna zajednica - robovlasništvo - feudalizam - kapitalizam - socijalizam iz kojeg težimo ka komunizmu kao idealnom društvu.  Very Happy

Budite malo realni, ne znam što bi vi da se u SFRJ govorilo o I svj. ratu.

Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2014-07-31
M(j)esto Slovenija

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 15:45

Max Blitz (citat):
lacoš (citat):
Kolega i kod mene u HR o tome se gotovo ništa nije govorilo i pisalo.U školi se to spomenulo samo onako,usput,bilo i prošlo.

Budite malo realni, ne znam što bi vi da se u SFRJ govorilo o I svj. ratu.

Max,

Kad razmišljam o AU i o tome, kako su nas učili o tome, da je to bila "tamnica naroda" ne mogu pa da ne pomislim i na činjenicu, da je moj djed u toj tamnici naroda mogao da položi zakletvu na svom maternjem (slovenskom) jeziku, u kojem mu je i komandovano.

Moj otac i ja služili smo u JNA. Jezik zakletve kao i komandni jezik nije nam bio naš maternji jezik.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 16:04

Kurirček Jovica (citat):
Moj otac i ja služili smo u JNA. Jezik zakletve kao i komandni jezik nije nam bio naš maternji jezik.

Tako je, govorilo se da je AU tamnica naroda, i u čemu je tu problem?
Koliko je samo naroda i narodnosti živjelo u toj monarhiji, bilo je nemoguće svima udovoljiti.

(Btw, u AU je postojalo i hrvatsko domobranstvo s komandama na hrvatskom jeziku.)

Kume, ti si u JNA imao vojnu knjižicu na svom jeziku, a ja nisam.
I službeni jezik u JNA također nije bio moj materinji, i što ćemo sad?  Very Happy 

Samo o tome napravit poseban forum, pa udri raspravljaj do beskraja?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 16:14

Vidi grb AU monarhije na što je to sličilo, mogao bi ga skoro sad koristit UN.  Laughing 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2014-07-31
M(j)esto Slovenija

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 17:27

Max Blitz (citat):
Kurirček Jovica (citat):
Moj otac i ja služili smo u JNA. Jezik zakletve kao i komandni jezik nije nam bio naš maternji jezik.

Tako je, govorilo se da je AU tamnica naroda, i u čemu je tu problem?
Koliko je samo naroda i narodnosti živjelo u toj monarhiji, bilo je nemoguće svima udovoljiti.

(Btw, u AU je postojalo i hrvatsko domobranstvo s komandama na hrvatskom jeziku.)

Kume, ti si u JNA imao vojnu knjižicu na svom jeziku, a ja nisam.
I službeni jezik u JNA također nije bio moj materinji, i što ćemo sad?  Very Happy 

Samo o tome napravit poseban forum, pa udri raspravljaj do beskraja?

Druže admirale,

Uopšte nema problema ...  Smile  Stanje redovno ...  Very Happy 

Ono što sam želeo da pokažem mojim primjerom je činjenica, koliko smo bili izloženi ideološkom pogledu na prošlost i koliko je ono, što smo kao deca učili u školi zapravo indoktrinacija, koji se vukla kroz mnoge predmete ...

U spekulacije tipa "What if ..." o opstanku AU monarhije i preživljavanju Ferdinanda neću da ulazim, iako bi bilo veoma zanimljivo ... cheers

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 17:34

Kurirček Jovica (citat):
Ono što sam želeo da pokažem mojim primjerom je činjenica, koliko smo bili izloženi ideološkom pogledu na prošlost i koliko je ono, što smo kao deca učili u školi zapravo indoktrinacija, koji se vukla kroz mnoge predmete ...

Bravo, otkrio si toplu vodu.  Smile
Živjeli smo u jednom socijalističkom društvenom okruženju, malo labavijem nego okolo, nije ni moglo bit drugačije.


Kurirček Jovica (citat):
U spekulacije tipa "What if ..." o opstanku AU monarhije i preživljavanju Ferdinanda neću da ulazim, iako bi bilo veoma zanimljivo ... cheers

Bolje bi bilo reći da ovaj forum nije namijenjen za takve rasprave, ni otkrivanje konačnih istina o mnogo čemu.
Uvjerit u suprotno, za puno stvari neće nitko nikoga, i toga se najbolje kanit, a ovdje opušteno i zabavno.  Very Happy 

Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2014-07-31
M(j)esto Slovenija

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 19:10

Max Blitz (citat):
Kurirček Jovica (citat):
Ono što sam želeo da pokažem mojim primjerom je činjenica, koliko smo bili izloženi ideološkom pogledu na prošlost i koliko je ono, što smo kao deca učili u školi zapravo indoktrinacija, koji se vukla kroz mnoge predmete ...

Bravo, otkrio si toplu vodu.  Smile
Živjeli smo u jednom socijalističkom društvenom okruženju, malo labavijem nego okolo, nije ni moglo bit drugačije.

LOL! 

Ne znam kako je s tobom (niti me mnogo ne zanima  Very Happy) ali mene osobno uvjek iznova iznenadi, kojim smo sve manipulacijama bili u ime komunističke ideologije izloženi.

Budi mi dobro!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 19:21

Kurirček Jovica (citat):
Ne znam kako je s tobom (niti me mnogo ne zanima  Very Happy) ali mene osobno uvjek iznova iznenadi, kojim smo sve manipulacijama bili u ime komunističke ideologije izloženi.

Smatram da je to sve bilo normalno i u skladu s vremenom i proklamiranim državnim uređenjem.
Marx nije (jadan) ništa kriv za to.  Smile 
On je iz svoje londonske fotelje naprezao mozak da smisli nešto dobro, a kako se to praktično manifestiralo kojekuda je druga stvar.

Meni smeta kad se stvari prikazuju kao da su ovdje bili Crveni Kmeri ili još gore od toga.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 19:30

Svatko ima pravo na mišljenje!
Molim da politička razmišljanja riješite preko privatnih poruka ili nekako drugačije.




Unaprijed hvala na razumijevanju.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 19:45

Nastave li tako ljetovanje u Banovcima ne gine, ima još uvijek zimmer frei, ja bio u zimskom periodu, kažu da je i ljeti tako.
Pobjednik uvijek piše povijest, bila ona iskrivljena ili prava, na kraju se svaka istina sazna, kao i u svezi Kenedija, otkrilo se da mu je pozlilo od kikirikija, ljudi nisu bili na mjesecu već su ga fulali i spustili se kod Špičkovine, a Nessi je velika patka koja plaši pijane škote. kamenje iz Stonehenđa su poredali stari briti u najeri da osmisle neku novu igru mješavinu nogometa i kamena sa ramena, ima prijatelju takvih istina koliko hočeš. jocolor

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 22:07

lacoš (citat):
...puno je ljudi izgubilo život, što na fronti što od posljedica ratnih djelovanja.
Ratna je tehnika dosta napredovala i doprinjela tome...

Da, Prvi svjetski rat je obilježila pojava novog i usavršenog oružja.

Britanski tenk 'MarkV':

[You must be registered and logged in to see this image.]

Pojavio se u upotrebi pred sam kraj I. svj. rata i bio je prvi tenk kojim je mogao upravljati samo jedan čovjek. Za četiri ranija tenka 'Mark' je trebalo četvero ljudi kako bi se njime upravljalo.
1918. je proizvedeno po 200 'ženskih' i 'muških' modela. 'Ženski' su bili naoružani samo strojnicama, dok su oni s topovima bili 'muški' modeli.  Smile 
Na 'krovu' je imao i sustav za samoizvlačenje.
Britanci su ubrzano usavršavali tenkove tijekom 1916., a 'Mark I' je bio prvi britanski tenk i prvo borbeno oklopno vozilo na gusjenicama koje je ušlo u serijsku proizvodnju.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Britanski 'Mark I' (muški) tijekom bitke na rijeci Somi, u rujnu 1916.

Prvi tenk uopće je bio 'Little Willie' konstuiran u Velikoj Britaniji tijekom kolovoza i rujna 1915. Nakon tog prvog prototipa je uslijedio prototip nazvan 'Mother' koji je kasnijim prilagodbama postao prvi serijski tenk Mark I.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 22:24

Vickers koji je bio poznat po tome da moze da puca satima.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 22:46

Izum vodenog hlađenja mu je to i omogućio, uostalom napredak vojne tehnologije je vidljiv za vrijeme i poslije prvog svj.rata.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime01.08.14 23:00

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 8:56

Prvi svjetski rat je karakterističan po tome da su poražene centralne sile kapitulirale a da pobjedničke vojske nisu ni ušle u njihove glavne gradove.Za Austro-ugarsku se kaže iz vikipedije izvor da se je raspala iznutra tj.vojska napustila masovno sve frontove i otišla kući.
Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 194
ČLAN OD: : 2012-12-08

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Sacrario Militare di Redipuglia   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 16:13

Posjetio pocetkom godine, ovaj puta se zaustavio s porodicom . . . 
S druge strane ceste ima i manji muzej, ali nisam slikao, mozda neki drugi puta
23 stepenika punih imane poginulih . . . natpisi na rubu svakog stepenika " PRESENTE" znace : PRISUTAN. 
Ovdje su ostaci cca 100.00 talijanskih vojnika ( samo 30.000 zna im se ime ) s cijelog ovog fronta, mogu samo zamisliti cjelokupan broj  No 

[You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]

Sakrario se nalazi na 2/3 km od autoceste Trst -Venecija  -  ako se nadjete u blizini, vrijedi svratiti . . . 
kruno

Na vrh Go down
Kurirček Jovica
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2014-07-31
M(j)esto Slovenija

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 16:49

Slovensko ime za taj kraj je Sredopolje i ako sam pravilno zapamtio, u blizini je i velika grobnica palih AU vojnika.

Mislim, da će obe grobnice u septembru a možda čak i u augustu ove godine posjetiti i tamo se moliti i papa Franjo.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 19:44

Kurirček Jovica (citat):
Slovensko ime za taj kraj je Sredopolje i ako sam pravilno zapamtio, u blizini je i velika grobnica palih AU vojnika.

Mislim, da će obe grobnice u septembru a možda čak i u augustu ove godine posjetiti i tamo se moliti i papa Franjo.

Po slovensko je Sredipolje, evo ovde još link:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 21:33

dinosaurus (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ko je to?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 21:41

ianmarkk (citat):
Ko je to?

Kanadski pilot Arthur Roy Brown, njemu se prepisuju nepotvrđene zasluge da je oborio 'Crvenog Baruna' Manfreda von Richthofena.

Pogođen je jednim metkom, pa se sumnja da je možda bilo sa zemlje.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 21:44

ianmarkk (citat):
Ko je to?

Max je odgovorio
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 21:54

Von Richthofen - Crveni Barun, imao je najveći broj pobjeda u zračnim borbama - 80.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Fokker Dr.I

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:02

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:16


Richthofen je pogođen u Fokkeru Dr.I, ali je slavu i nadimak dobio leteći u crveno obojanom Albatrosu D.III:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:20

Max Blitz (citat):
ianmarkk (citat):
Ko je to?

Kanadski pilot Arthur Roy Brown, njemu se prepisuju nepotvrđene zasluge da je oborio 'Crvenog Baruna' Manfreda von Richthofena.

Pogođen je jednim metkom, pa se sumnja da je možda bilo sa zemlje.

Super, sad znam više  alien
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:21

dinosaurus (citat):
ianmarkk (citat):
Ko je to?

Max je odgovorio

Hvala, video sam     salutiranje
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:28

[You must be registered and logged in to see this link.]

Australski vojnici kod aviona Crvenog barona
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:32

ianmarkk (citat):
Australski vojnici kod aviona Crvenog barona

Da, ostala je dvojba da ga nije pogodio sa zemlje netko od Australaca.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:36

Max Blitz (citat):
ianmarkk (citat):
Australski vojnici kod aviona Crvenog barona

Da, ostala je dvojba ga da nije oborio sa zemlje netko od Australaca.

Zanimljivo, baš me zanima koje su protivzračne mitraljeze ili možda topove koristili  Question
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:43

Kasnije se izkazalo, da je skoro 100% pogođen sa mitraljezom od strane Australaca koji su pucali na njegov avion. Sahranjen u grobnici u Wiesbadnu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime02.08.14 22:56

ianmarkk (citat):
Zanimljivo, baš me zanima koje su protivzračne mitraljeze ili možda topove koristili  Question

Snimak je malo čudan jer je Richthofen uspio sletjeti prije nego je umro.
(Ne vidi se čitav avion.)

Pogođen je on jednim zrnom kalibra 7.7 mm (standardna britanska municija koju su koristile puške i mitraljezi), kako kaži izvori.
A po kasnijoj rekonstrukciji događaja vjerojatnije sa zemlje.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime03.08.14 11:12

Max Blitz (citat):
Pogođen je on jednim zrnom kalibra 7.7 mm (standardna britanska municija koju su koristile puške i mitraljezi), kako kaži izvori.
A po kasnijoj rekonstrukciji događaja vjerojatnije sa zemlje.

Jeste tako je, sletio je i sumnja se, da je pogoden sa zemlje kod sletanja; tako je barem utvrdila istraga, balistička i autopsija.
Znači kalibar koji je bio i za puške i mitraljeze  Exclamation
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime03.08.14 13:56

ianmarkk (citat):
Jeste tako je, sletio je i sumnja se, da je pogoden sa zemlje kod sletanja; tako je barem utvrdila istraga, balistička i autopsija.
Znači kalibar koji je bio i za puške i mitraljeze  Exclamation

Nisam tako shvatio napise.
Pogođen je u zraku, pa je zbog toga sletio, odnosno uspio dosta uredno sletjeti, te nakon toga izdahnuo.
Sletio je ravno među neprijatelje, za tako nešto mora postojati dobar razlog.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime03.08.14 18:13

Početak upotrebe tenkova i aviona u prvom svjetskom ratu je više djelovao psihološki  nego da je to stvarno bila neka nadmoć jer ti avioni su bili spori i mogao si ih gađati iz puške,mitraljeza a i tenkovi su bili tek u povojima tj.spori glomazni i nedovoljno oklopljeni.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime03.08.14 18:27

semsudin (citat):
Početak upotrebe tenkova i aviona u prvom svjetskom ratu je više djelovao psihološki  nego da je to stvarno bila neka nadmoć..

Tenkovi su rješavali problem rovovskih ukopavanja gdje su za svaki kilometar terena (ili i manje) u prve dvije godine rata ginule tisuće.

Pojava najprije britanskih, pa francuskih tenkova 1916. izazvala je priličnu paniku u njemačkim redovima, i u prvom trenu su se koncentrirali na razvoj boljeg protutenkovskog naoružanja, jer su sjedokosi generali u svojim štabovima daleko od bojišnice teže prihvaćali novitete.
Ipak, i Nijemci su pred kraj rata krenuli u proizvodnju tenkova.
Prva tenkovska bitka u povijesti odigrala se u travnju 1918. u Francuskoj između njemačkih 'A7V' i britanskih 'Markova IV', i to tri protiv tri.  Smile

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime03.08.14 18:45

Britanci jesu imali prvi tenk u upotrebi ali su francuski tenkovi bili savremeniji. Francuzi su prvi uveli rotirajucu kupolu i motor stavili u zadnji deo tenka.
Najveci problem prvih tenkova je bio teren razrovan artiljerijskom vatrom, zbog cega su skoro svi imali neku spravu na zadnjem delu, koja je trebala da spreci prevrtanje.
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime03.08.14 19:58

1916. godine austrougarski zrakoplovi L132 i L135 su potopili francusku podmornicu Foucault od 397 t. To je prvi puta u povijesti da je avion potopio podmornicu.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime03.08.14 22:41

Još jedna vrsta letilica je dosta korištena u ovom ratu. Njemački Zeppelini su bili preteče strategijskih bombardera a stizali su i do Britanije vršeći noćna bombardovanja, najčešće veoma neprecizna.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Njemačka propagandna slika iz tog vremena
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 0:55

Minolovac (citat):
1916. godine austrougarski zrakoplovi L132 i L135 su potopili francusku podmornicu Foucault od 397 t. To je prvi puta u povijesti da je avion potopio podmornicu.

Prvi pilot koji je potopio podmornicu
U Muzeju vazduhoplovstva koji ove godine obeležava Vek avijacije u Srbiji, ne postoji nijedna fotografija Dimitrija Konjovića, prvog pilota u istoriji koji je potopio podmornicu iz vazduha i osnivača prve jugoslovenske fabrike aviona "Ikarus"! A da sramota po Srbiju bude veća, ovaj pionir našeg vazduhoplovstva nije rehabilitovan ni posle 65 godina od presude komunističkih vlasti, kojom mu je oduzeta celokupna imovina zbog navodne saradnje s okupatorom. 
Spasao Miroslavljevo jevanđelje 
Iako ga je Prvi svetski rat zatekao kao pilota hidroaviona sa činom kapetana fregate u vojsci Austrougarske, Konjović je još tada svojim podvizima trajno zadužio srpski i francuski narod. Tako je, između ostalog, zaslužan i za spasavanje Miroslavljevog jevanđelja. Bilo je to početkom januara 1916. godine, kada je dobio naređenje da bombarduje iznurene srpske trupe, koje su se, nakon povlačenja kroz Albaniju, ukrcavale na brodove u jadranskoj luci San Đovani di Medua. Nadomak cilja, Konjović je primetio da se među vojnicima nalaze i civili, pa je okrenuo avion i bombe izbacio u more. Ispostavilo se da se na jednom od brodova koje je trebalo da gađa, u specijalnom transportu koji je pratio budući srpski patrijarh Gavrilo, nalazilo i Miroslavljevo jevanđelje, što je tek kasnije saznao. 
Međutim, već sredinom septembra 1916. ušao je u istoriju kao prvi pilot koji je iz vazduha potopio podmornicu. Reč je o francuskoj podmornici "Fuko", a posebno divljenje zavređuje podatak da je Konjović, kada je podmornica nestala u dubinama Jadrana, spasao i celokupnu posadu plovila od 27 mornara i dvojice oficira! 
- Otac se tog dana, u pratnji još jednog hidroaviona, vraćao sa nekog zadatka i na desetak kilometara od crnogorske obale ugledao podmornicu, koju su bombardovali. Podmornica je zaronila, ali su se na površini mora pojavile velike fleke od goriva, što je značilo da je teško oštećena i da neće moći dugo da ostane pod vodom. I zaista, ubrzo je izronila, a komandant naredio mornarima da napuste plovilo. Tada su dva hidroaviona sletela u talase i pokupili podmorničare na trup i krila. U međuvremenu, iz Boke je isplovila austrijska topiljarka i posle pola sata preuzela mornare, dok su oficire prevezli na kopno hidroavionima. Te večeri, po svim pravilima viteškog ratovanja, Francuzima su priredili koktel, nakon čega su otišli u zarobljeništvo - kaže Slobodan Konjović, sin Dimitrija Konjovića i dugogodišnji muzički urednik RTV Studio B. 
Humanista pre svega 
Inače, u spomen na ovaj događaj, francusko Udruženje spasilaca davljenika iz mora, na stogodišnjicu osnivanja, poslalo je Dimitriju Konjoviću 14. februara 1968. godine počasnu diplomu i zahvalnicu za iskazanu hrabrost, humanost i milosrđe u borbama na moru. 
Dimitrije Konjović je rođen 29. decembra 1888. u Stanišićima, kod Sombora, u porodici učitelja Pavla Konjovića, kao drugo od četvoro dece. Njegov stariji brat bio je ugledni srpski kompozitor Petar Konjović, a brat od strica slikar Milan Konjović. Izuzetno darovit, Dimitrije je po završenoj gimnaziji dobio stipendiju austrougarske vlade da školovanje nastavi u vojnoj akademiji u Rijeci. 
"Ikarus". 
- Otac je 1923. godine, zajedno sa braćom Dušanom i Milivojem Kovačevićem, Đokom Radulovićem i inženjerom Josifom Miklom osnovao preduzeće "Ikarus". Počeli su u objektima malog i prezaduženog preduzeća "Industrija motora Protić i dr" u Novom Sadu, da bi kasnije prešli u Zemun. Ta mala firma sa dva služ¬benika, poslovođom, šest radnika i četiri šegrta, vremenom je prerasla u fabriku sa preko 3.000 radnika! Od 1923. do 1941 "Ikarus" je proizveo 475 aviona, što je otprilike polovina ukupne proizvodnje aviona u Kraljevini Jugoslaviji. U početku, otac je bio i probni pilot na prvim modelima aviona koje su proizveli, a skoro dvadeset godina i direktor i jedan od glavnih akcionara - kaže Konjović. 
Kada su Nemci ušli u Beograd 1941, Dimitrije je uhapšen i zatvoren na Banjici. Posle mesec dana, iz logora ga je spasao školski drug iz Rijeke, u tom trenutku oficir Vermahta, i to ne na Konjovićev zahtev, već zarad starog prijateljstva. Zapanjen što je Dimitrija ugledao u zatvoru, upitao ga je otkud on tu. Konjović je mirno odgovorio: "Uhapsili me ovi tvoji!" 
Srpski vitez neba 
Dimitrije Konjović rođen je 29. decembra 1888. u Stanišićima, kod Sombora, u porodici učitelja Pavla Konjovića, kao drugo od četvoro dece; Konjović iz mladih dana kao kadet u Rijeci; Ilustracije koje svedoče o potapanju podmornice i spasavanju posade; Dimitrije sa suprugom pod stare dane u Beškoj; Ispred fabrike "Ikarbus" pre Drugog svetskog rata ; Konjoviću je 14. februara 1968. godine dodeljena počasna diploma i zahvalnica za iskazanu hrabrost, humanost i milosrđe u borbama na moru. 
Petar Blečić

Izvor - Blic

Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 0:56

i još malo o Dimitriju Konjeviću i potapanju podmornice


[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 9:51

flexi (citat):
i još malo o Dimitriju Konjeviću i potapanju podmornice


[You must be registered and logged in to see this link.]

Nije mi jasno zašto nije rehabilitiran, pa sad ste republika i novi ljudi na vlasti, stvarno čudno. A znam, da je našom pilotu Edvardu Rusjanu u beogradu postavljen čak manji kip  Smile

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 10:08

ianmarkk (citat):
Nije mi jasno zašto nije rehabilitiran, pa sad ste republika i novi ljudi na vlasti, stvarno čudno. A znam, da je našom pilotu Edvardu Rusjanu u beogradu postavljen čak manji kip  Smile

E moj druže.Puno toga tu nije jasno.Evo kod nas u HR tek se sad počelo nešto govorit i pisat o 1.svj.ratu,a evo prošlo je 100 godina od toga događaja.
Problem je izgleda u tome što smo tek 90tih i 20tih godina osjetili posljedice toga događaja.
.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 12:46

Ratni planovi Srbije i Austro-Ugarske

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 13:10

dpuric (citat):
Ratni planovi Srbije i Austro-Ugarske
[You must be registered and logged in to see this link.]

Inače ne čitam mišljenja pratioca linkova koji davaju svoja raznorazna iznošenja koja krenu u prepirke ali ovaj je bar odapeo ono što je u biti svugdje realna stvarnost,kome se ne otvara link evo njegovog viđenja stanja u Srbiji  :

c/p

ma nemamo skim ni sa cim… unistili vojsku i napravili zandarmeriju i SAJ da lupaju malinare, sa druge strane momci vise vole da uz cecu drmaju u kafani nego da se late puske. Vidjelo se u proslim ratovima kako je to bilo…. a do duse uz ovake politicare ko zaista i zeli da se lati puske?!

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 13:34

Link je postavljen zbog sazetog prikaza ratnih planova dve strane u predstojecem ratu.Komentare raznih nacionalista i politicki ostrascenih treba zanemariti. A ovaj sajt je poznat po ekstremnim komentarima.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 14:39


_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 14:41

Ne znam zašto se ne ulovite tenkova, aviona i mitraljeza iz WW I...  Smile 

Ima tako lijepih slika i priča o tom oružju iz Prvog rata.

Ali ne, politika je interesantna...
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 15:04

O upotrebi tihog ubojice tj.podmornica u 1.svjetskom ratu ima se šta reći.Njemci su bili u tome dosta jaki pa su izlazili čak i do obala SAD i kontrolirali putničke brodove pa čak i potapali što je ljutilo tad neutralne amerikance koji su pri kraju i ušli u rat protiv sila osovine.Zanimljivo Italija je dugo vagala  da li da uđe u rat  što je na kraju i učinila jer joj je obećano proširenje ali o tome prepuštam drugima da kažu nešto više pogotovo o Istri sa otocima i Slovenačko primorje.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 19:02

semsudin (citat):
O upotrebi tihog ubojice tj.podmornica u 1.svjetskom ratu ima se šta reći.Njemci su bili u tome dosta jaki pa su izlazili čak i do obala SAD i kontrolirali putničke brodove pa čak i potapali što je ljutilo tad neutralne amerikance koji su pri kraju i ušli u rat protiv sila osovine.Zanimljivo Italija je dugo vagala  da li da uđe u rat  što je na kraju i učinila jer joj je obećano proširenje ali o tome prepuštam drugima da kažu nešto više pogotovo o Istri sa otocima i Slovenačko primorje.

Italijani su uvek radili iza leđa, ne samo, da su dobili Istru i deo Slovenija, treba znati, da su im poklonili još južnu Tirolsku (Südtirol) tamo još uvek pričaju nemački pa i italjanski  Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime04.08.14 19:20

ianmarkk (citat):
Italijani su uvek radili iza leđa, ne samo, da su dobili Istru i deo Slovenija, treba znati, da su im poklonili još južnu Tirolsku (Südtirol) tamo još uvek pričaju nemački pa i italjanski  Very Happy

Primorsku, dio Kranjske, Istru, Cres, Lošinj, Rijeku, Zadar, Lastovo, Palagružu...
Na vrh Go down
Sponsored content





100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: 100 godina od početka 1.svjetskog rata   100 godina od početka 1.svjetskog rata - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
100 godina od početka 1.svjetskog rata
Na vrh 
Stranica 1/7Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Revolucionarna oružja Prvog svjetskog rata
» Zapisi o oklopnim vozilima i ratovanju oklopnih snaga
» Srednja vojna škola KoV
» Antiratne pesme iz vremena vietnamskog rata.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Vojna Historija / Vojna Povijest / Војна историја-
Idi na: