FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 DDR (NDR) država i armija

Go down 
+24
bojnik
ZAGORAC
PORUCNIK
miro81
Kuhar-Debar.
more6
VBČ
mirko bratuš
Stanko1
vargas
013gonzo
pukovnik
lacoš
pera84
Stazio
Pero™
dinosaurus
Gringo
vladimir
BEOGRAD
SveJug
semsudin
Max Blitz
ianmarkk
28 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 11:25

Iz istorije se zna, da su postajale 2 nemačke države BRD i DDR (SRN i NDR), zašto je tako bilo svaki sam može prečitati. Pošto sam živeo u oba dve, dobr jih znam ali predstavit ču kratko DDR.
Život je za prosečnog državljana DDR-a bio jeftin jer su sve hrana, prevoz i ostale usluge bile subvencionirane i dobro sređene ko u Jugi. Cjene se nisu menjale i bile su utisnute u etikete in nalepnice na proizvodima. Za ručak za dva u Berlinu vrlo dobar restaurant platio sm cca. 3 eure! teško i skupo se došlo do auta, popularan Trabant (Trabi) košta dosta i čekalo se više godina.Od istočnih zemalja najbolje jim je išlo, to je fakt. Nisu mogli putovati gde su hteli ali svi su imali posao, stanovi jeftini. Cene na proizvodima:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Imali su i svoje pare marke,, največi bankovec bio je za 500 istočnih maraka, to je bila i plata nekog radnika.

Armija: Od 1.3.1956-2.10.1990
Služenje: 18 meseci
Svi muškarci: 18-26 godina, civilno služenje nemoguče
Aktivni: 18-60 godina
Stalno aktivnih vojnika: 155.319

U razpadu godine 1990 imala je NVA (Nationale Volksarmee) ko naša JNA (slovensko JLA):

767- aviona i helikoptera
208- čamaca i brodova
2.761 - tenkova
9.467 - oklopnih transportera
133.900 - radarskih vozila
2.199 komada artiljerskih naoružanja
1.376.650- komada protioklopnih oružja

Iz podataka se vidi, da je bila izuzetno jaka i dobro opremljena. Sve naoružanje je bilo sovjetske proizvodnje. Nešto su sami radili npr. optičke instrumente Zeiss. Moje mišljenje je, da je NVA bila bolja i opremlejna i izvežbana nego amerikanizirani Bundeswehr. Pitanje je uvek bilo dali če se Nemci borit protiv Nemaca!! U ČSR godine 1968 nije NVA učestvovala. Uniforme su imali kopije nemačkih iz 2. sv. rata, ako mene pitate odlične izradnje i dobrog izgleda, vidi slike.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Naoružanje sovjetske proizvodnje:

Tenkovi: T-34, -54, -55, -72
lahki tenkovi: BMP 1 i Bmp 2
BRDM 1-2
Transporteri: MT_LB, BTR 40-50-60-70-152
Osobno naoružanje: Makarov t-33 AK 47 RPDR PK itd.
Avioni: Mig 15, 17, 19, 21, 23, 29 Iljušin 28, Antonov Tupoljev
Helikopteri: Mil 2, 4,8, 14, 24

Koristio sam internet, svoja osobna izkustva i moje knjige, vidi sliku; [You must be registered and logged in to see this image.]

Na ovom linku možete videti menjanje straže u Berlinu, vrlo impozantno: (ne mogu postavit još 5 dana evo napis na youtube
NVA - Großer Wachaufzug in Berlin)

Ako ima pitanja, slobodno pitajte, tema je obširna i pošto radim celo jutro i sakupljam material, ima da sam nešto zaboravio napisati.  Very Happy  Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 12:50

ianmarkk (citat):
Pošto sam živeo u oba dve, dobr jih znam ali predstavit ču kratko DDR.

Uh, tema mi se sviđa, jer mi je zanimljiva ta poslijeratna povijest Europe.

Hladni rat, politika detanta...

Kako si dospio u Istočnu Njemačku i kad je to bilo?

Ipak je razlika u životu u DDR-u i npr. Rumunjskoj bila nebo i zemlja, zar ne?
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 13:25

Fenomen DDR se može reći da su to bili sport u kojem su bili skoro pa neprkosnoveni u svijetu.Na olimpijadama su bili rame uz rame po broju osvojenih medalja sa USA,SSSR a takođe su bili poznati  po nudizmu i plažama koje su imali na svom dijelu mora što je za mene pomalo nemoralno da komplet porodica ide na te plaže.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:08

ianmarkk (citat):
Iz istorije se zna, da su postajale 2 nemačke države BRD i DDR (SRN i NDR), zašto je tako bilo svaki sam može prečitati. Pošto sam živeo u oba dve, dobr jih znam ali predstavit ču kratko DDR.
Život je za prosečnog državljana DDR-a bio jeftin jer su sve hrana, prevoz i ostale usluge bile subvencionirane i dobro sređene ko u Jugi. Cjene se nisu menjale i bile su utisnute u etikete in nalepnice na proizvodima. Za ručak za dva u Berlinu vrlo dobar restaurant platio sm cca. 3 eure! teško i skupo se došlo do auta, popularan Trabant (Trabi) košta dosta i čekalo se više godina.Od istočnih zemalja najbolje jim je išlo, to je fakt. Nisu mogli putovati gde su hteli ali svi su imali posao, stanovi jeftini. Cene na proizvodima:  .
Imali su i svoje pare marke,, največi bankovec bio je za 500 istočnih maraka, to je bila i plata nekog radnika.


Ako iam pitanja, slobodno pitajte, tema je obširna i pošto radim celo jutro i sakupljam material, ima da sam nešto zaboravio napisati.  Very Happy  Very Happy

Niz godina na putu prema Jugi smo prolazili kroz DDR pa i ja imam dosta dozivljaja odande.

Pocetkom 70-ih dok je otac vozio, obavezno se na trajektu Svedska-DDR trazila tranzitna viza, navela se i svota novca koja se nosila sa sobom i kupovali bonove za benzin koje se tocilo na specijalnim "Intertank" pumpama.

Uvece kada se stalo na nekom parkingu, obavezno je bilo upaliti lampu u kabini da se moze videti ko i koliko njih sede u kola. Nasa kola su uvek bila atrakcija i dosta njih su na distansi studirali te iste. Oni koji su bili malo smeliji, prilazili i pitali od kuda smo i kuda cemo. Pri saznanju da smo iz Jugoslavije (neki nam nisu verovali pa im je otac prikazuvao pasos) su reagovali jako ljubomorno .

Sto se hrane, pica tice imam jako lose izkustvo. Zastajali na dosta mesta ali nam izbor hrane i pica UVEK bio jako mrsav. Pretezno smo do nadoknadjivali u Cesku.

Inace sto se carine i policije tice uvek su bili striktno korektni i fer. Vrsili su svoj posao detaljno (obavezno svi napolje iz kola i u vise navrata se zadnje sediste dizalo i pregled izpod kola sa ogledalima).

80-ih kada sam ja sam vozio i imao svoju familiju sa sobom te iste stvari se nisu toliko rigorozno primenjivali. Osecalo se vec da ce doci do promene.

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:22

SveJug (citat):
Niz godina na putu prema Jugi smo prolazili kroz DDR pa i ja imam dosta dozivljaja odande.

Niste ostajali tamo više dana na odmoru ili ljetovanju?

Imali su dobro uređena ljetovališta na Baltičkom moru, nešto kao naša radnička odmarališta.

Isto sve za vrlo pristupačne cijene.

A, sad ne znam koliko oni nisu smjeli dolaziti kod nas na more ili im je bilo skupo, a ipak su imali i kakvo-takvo svoje more.
Njih je nešto bilo kod nas u Dalmaciji 80-tih ljeti, sjećam se wartburga i trabanata s DDR oznakama, ali malo, tu i tamo po koji.
Čeha i Slovaka je bilo kud i kamo više.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:28

Max Blitz (citat):
Niste ostajali tamo više dana na odmoru ili ljetovanju?

Imali su dobro uređena ljetovališta na Baltičkom moru, nešto kao naša radnička odmarališta.

Isto sve za vrlo pristupačne cijene.

Trajekt Trelleborg-Sassnitz je prolazio pored te poznate plaze na poluostrvo Ruggen i izgledalo je veoma lepo i fino medjutim nama je pravac bila Juga bez nekog veceg zastoja.  Smile

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:30

Mislim da sam imao priliku cuti da su pojedini bili dole i na Jadran ali pretezno su odlazili na Balaton.

Razlog?

Mozda sto je Madjarska bila u Varsavski pakt a Juga nekako, ni ovde ni tamo. Very Happy

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:32

SveJug (citat):
Trajekt Trelleborg-Sassnitz je prolazio pored te poznate plaze na poluostrvo Ruggen i izgledalo je veoma lepo i fino medjutim nama je pravac bila Juga bez nekog veceg zastoja.  Smile

A kako je sad tamo?

Bit će cijene do neba, a more...  scratch , baš se i ne bih kupao, plitko, mutno (i hladno), barem kako se vidi na slikama.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:34

Max Blitz (citat):
Kako si dospio u Istočnu Njemačku i kad je to bilo?

Ipak je razlika u životu u DDR-u i npr. Rumunjskoj bila nebo i zemlja, zar ne?

Pravo, da ti kažem jer sam studirao nemački jezik i htio ga još bolje savladati išao sam tamo sa jugo pasošem, nikakvih problema + literatura što sam trebao za studij kod njih bila odlična a jeftina. Ne sečam se tačno kad je to bilo, jer sam bio vrlo kratko, nešto malo radio i to. Bio sam u Berlinu pa je verovatno glavni grad drugčiji nego ostala zemlja. Video sam još sovjetske vojnike koji su gradili zid.
U Rumuniji nisam bio ali sam čuo da je tamo bilo dosta lošije, kod njih relativno dobro. Sad je nekim žao što nema više DDR.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:35

SveJug (citat):
Mozda sto je Madjarska bila u Varsavski pakt a Juga nekako, ni ovde ni tamo. Very Happy

Skupo je njima bilo kod nas, iako znam da su pojedini hoteli imali dvostruke tarife, za domaće i za strane, zapadne goste.

Pa bi istočnjake utrpali pod domaće goste, da im se malo olakša bar tih 7-10 dana koliko bi skrpali da se škodom ili trabantom dokotrljaju do jadranske obale.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:37

semsudin (citat):
Fenomen DDR se može reći da su to bili sport u kojem su bili skoro pa neprkosnoveni u svijetu.Na olimpijadama su bili rame uz rame po broju osvojenih medalja sa USA,SSSR a takođe su bili poznati  po nudizmu i plažama koje su imali na svom dijelu mora što je za mene pomalo nemoralno da komplet porodica ide na te plaže.

Jeste njihovi sportaši su bilo odlični, Nemac je Nemac. Ko narod u Srbiji kaže: žena može od bilo kuda, a kola iz Nemačku... Very Happy
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:39

SveJug (citat):
Mislim da sam imao priliku cuti da su pojedini bili dole i na Jadran ali pretezno su odlazili na Balaton.

Razlog?

Mozda sto je Madjarska bila u Varsavski pakt a Juga nekako, ni ovde ni tamo. Very Happy

Nisam siguran ali mislim, da su za YU trebali vizum a za ostale države varšavskog pakta nisu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:40

ianmarkk (citat):
Jeste njihovi sportaši su bilo odlični, Nemac je Nemac. Ko narod u Srbiji kaže: žena može od bilo kuda, a kola iz Nemačku... Very Happy

Jesu bili odlični sportaši, a doping??  What a Face 

Navodno su sve te stručnjake iz laboratorija 1990/91 pokupili Ameri da tamo mućkaju koktele i usavršavaju se.  Surprised 
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:40

Max Blitz (citat):
Skupo je njima bilo kod nas, iako znam da su pojedini hoteli imali dvostruke tarife, za domaće i za strane, zapadne goste.

Pa bi istočnjake utrpali pod domaće goste, da im se malo olakša bar tih 7-10 dana koliko bi skrpali da se škodom ili trabantom dokotrljaju do jadranske obale.

Dobra ideja  Smile

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:41

Max Blitz (citat):
Jesu bili odlični sportaši, a doping??  What a Face 

Navodno su sve te stručnjake iz laboratorija 1990/91 pokupili Ameri da tamo mućkaju koktele i usavršavaju se.  Surprised 

Doping je postojao, ko sve stvari nisu bjele i crne uvek ima i siva cona. Dosta bilo dobrih stvari pa i loših.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:43

Max Blitz (citat):
SveJug (citat):
Trajekt Trelleborg-Sassnitz je prolazio pored te poznate plaze na poluostrvo Ruggen i izgledalo je veoma lepo i fino medjutim nama je pravac bila Juga bez nekog veceg zastoja.  Smile

A kako je sad tamo?

Bit će cijene do neba, a more...  scratch , baš se i ne bih kupao, plitko, mutno (i hladno), barem kako se vidi na slikama.

Ja nisam nikad više posle razpada DDR posetio istočni dio Nemačke, ne znam, nekako mi bilo žao in nisma htio videti sve one glupe američke fast food restaurane i njihove kapitalističke cigarete, mišljene, zgrade, reklame.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:54

ianmarkk (citat):
Ja nisam nikad više posle razpada DDR posetio istočni dio Nemačke, ne znam, nekako mi bilo žao in nisma htio videti sve one glupe američke fast food restaurane i njihove kapitalističke cigarete, mišljene, zgrade, reklame.

Rostock i Stralsund izgledaju skroz drugacije (odlazimo preko vikenda).

Ima par godina od zadnje voznje kroz celu istocno Nemacku ali se vec onda bilo napravio novi put prema Ceskoj sa novim granicnim prelazom. Zapadna Nemacka je jedan period imala i neku vrstu extra poreza za automobile da bi izgradili stari deo auto puta.

Veliki deo istocnog dela je imao velike probleme sa asilacijom zapada. Nezaposljenost i stime i rasizam koje je stvarao veliki problem. Jasno i glasno su trazili natrag komunizam.  Very Happy

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:58

Imaš pravo, pre neki dan gledao nemačku TV, koji program ne znam. Pričala jedna žena iz bivše DDR kako so imali sve i posao i stan i jeftino letovanje samo putovati nisu mogli; sada može da putuje ali nema posla pa ni para; oni bi išla nazad i nije jedina.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 14:58

ianmarkk (citat):
Sad je nekim žao što nema više DDR.

A čuj, dvosobni stan, trabant, sigurna plaća, prihvatljive cijene, valjda običnom čovjeku ne treba više od toga.
A tko je i htio više, nije mogao.

Nisu svi okretni i sposobni poduzetnici.  Wink

Prema nekim istraživanjima, većina ljudi će radije prihvatit ovo gore navedno, nego da dobiju recimo povoljan kredit od 100.000 eura pa da sami krenu u neki privatni posao.


Bi li ti SveJug živio po mjerilima radnika iz DDR-a?  Wink

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:02

Max Blitz (citat):
A čuj, dvosobni stan, trabant, sigurna plaća, prihvatljive cijene, valjda običnom čovjeku ne treba više od toga.
A tko je i htio više, nije mogao.

Nisu svi okretni i sposobni poduzetnici.  Wink

Prema nekim istraživanjima, većina ljudi će radije prihvatit ovo gore navedno, nego da dobiju recimo povoljan kredit od 100.000 eura pa da sami krenu u neki privatni posao.


Bi li ti SveJug živio po mjerilima radnika iz DDR-a?  Wink

Imaš pravo ali na žalost tada nisu bili svesni što imaju. Za običnog čoveka bilo je dobro, ko kod nas u YU posla dosta, stanovi prihvatljivi, automobili su išli napred, imalo smo lepo more i žene su bile drukčije normalnije ali znaš kaže se kod nas: nije sve zlato što je žuto. Gledali smo zapad in sve što su imali ali mi smo imali što oni nisu, dobar život bez nerviranja, nitko nije bio gladan i to. Meni je dosta puta nenako žao za bivšom državom...

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:03

ianmarkk (citat):
SveJug (citat):
Mislim da sam imao priliku cuti da su pojedini bili dole i na Jadran ali pretezno su odlazili na Balaton.

Razlog?

Mozda sto je Madjarska bila u Varsavski pakt a Juga nekako, ni ovde ni tamo. Very Happy

Nisam siguran ali mislim, da su za YU trebali vizum a za ostale države varšavskog pakta nisu.

Za SFRJ im je trebala izlazna viza.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:05

Nisam bio siguran, sad znam  Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:05

Dobro, ali kad hvalite DDR, računajte na dvosobni stan, trabant, par osnovnih atrikala u dućanima, sužen izbor svega.
Ima najosnovnije, ali nema puno biranja.

A tko je pametan, sposoban i okretan isto mu je kao i onome koji nije to ili mu se ništa ne da.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:09

Evo slike kako je izgledao prosečni stan jedne familije i kako je bio opremljen, može se videti u Berlinu muzej DDR-a

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:12

ianmarkk (citat):
Evo slike kako je izgledao prosečni stan jedne familije i kako je bio opremljen, može se videti u Berlinu muzej DDR-a

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kako je izgledala fasada te zgrade?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:13

Klasicna slika auto puta gde pretezno brzina (njihovih) automobila bila oko 80 km/h.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:13

Max Blitz (citat):
A tko je pametan, sposoban i okretan isto mu je kao i onome koji nije to ili mu se ništa ne da.

Ko je bio pametan, sposoban i okretan postao je neki naglavak u partiji a tu vec vaze posebna pravila.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:15

Max Blitz (citat):
ianmarkk (citat):
Evo slike kako je izgledao prosečni stan jedne familije i kako je bio opremljen, može se videti u Berlinu muzej DDR.
Sad si me našao, fasade su bile u stvari stare i ne baš lepe ali tako je to bilo.


ianmarkk: komentar modifikovan dana: 10.07.14 17:35; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:16

BEOGRAD (citat):
Max Blitz (citat):
A tko je pametan, sposoban i okretan isto mu je kao i onome koji nije to ili mu se ništa ne da.

Ko je bio pametan, sposoban i okretan postao je neki naglavak u partiji a tu vec vaze posebna pravila.

I to je istina! Imali poseban tretman i snabdevali se u specijalne prodavnice gde i zapadni turisti, diplomate.

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:17

SveJug (citat):
Klasicna slika auto puta gde pretezno brzina (njihovih) automobila bila oko 80 km/h.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jeste to je avtoput ali ako su nedge išli i stigli su, ko mi u Fičotu ili 101  lol!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:17

BEOGRAD (citat):
Max Blitz (citat):
A tko je pametan, sposoban i okretan isto mu je kao i onome koji nije to ili mu se ništa ne da.

Ko je bio pametan, sposoban i okretan postao je neki naglavak u partiji a tu vec vaze posebna pravila.

Naravno, ali ipak ne svi, puno ljudi je radilo za sebe i drugoga.

Živio sam jedno vrijeme u Novom Zagrebu u tzv. socijalističkim zgradama, bez balkona, dvosobni stanovi, baš rađeni za radnike.
Ima najnužnije, ali depresija.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:19

SveJug (citat):
Klasicna slika auto puta gde pretezno brzina (njihovih) automobila bila oko 80 km/h.

Sto i nije lose za dvotaktne motore. Very Happy 
Uz to bezbednu voznju resavali su i problem  komaraca.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:22

Max Blitz (citat):
Živio sam jedno vrijeme u Novom Zagrebu u tzv. socijalističkim zgradama, bez balkona, dvosobni stanovi, baš rađeni za radnike.
Ima najnužnije, ali depresija.

jedan takav velik i možda depresivan blok iz Ostberlina. Jesi ti živeo u sličnom?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:25

ianmarkk (citat):
jedan takav velik i možda depresivan blok iz Ostberlina. Jesi ti živeo u sličnom?

E, baš tako nešto.  Very Happy 
(I peti kat bez lifta.)

I nema volvo, vikendica, kuća, vrt, šuma u blizini...
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:27

Hahahah, znači sad ti ide bolje. U JNA su mi rekli jel imaš krevet, imam; jel imaš da jedeš, imam; a imaš gde da kenjaš; Imam! Šta onda kukaš?  Laughing
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:27

Max Blitz (citat):
Naravno, ali ipak ne svi, puno ljudi je radilo za sebe i drugoga.

Živio sam jedno vrijeme u Novom Zagrebu u tzv. socijalističkim zgradama, bez balkona, dvosobni stanovi, baš rađeni za radnike.
Ima najnužnije, ali depresija.

Kod njih niko nije radio za sebe. Mozda su pred kraj i dozvolili neko privatno poduzetnistvo, kada je sistem poceo da se raspada ali tokom najveceg dela postojanja to nije bilo dozvoljeno.
A te socijalisticke zgrade si imao po celoj Istocnoj Evropi, mada ni Zapad nije na na njih imun . U Londonu  imas citave kvartove koji tako izgledaju. Cuvene televizorke Very Happy 

[You must be registered and logged in to see this image.]


BEOGRAD: komentar modifikovan dana: 09.07.14 15:29; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:28

Pa to je gore nego istočni Berlin....barem neki imaju balkon  Shocked
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:34

ianmarkk (citat):
Hahahah, znači sad ti ide bolje. U JNA su mi rekli jel imaš krevet, imam; jel imaš da jedeš, imam; a imaš gde da kenjaš; Imam! Šta onda kukaš?  Laughing

Moj stav ti je malo rekli bismo romantičarski.
Kad imaš 18-19 godina, ne treba ti ništa.
Najbolje sam se zabavio u parku s curom ili društvom skoro bez dinara u džepu i to se poslije ničim ne da nadomjestit.

Jbg, ne možeš tako s 40-50, čak i da hoćeš.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:36

Max Blitz (citat):
Moj stav ti je malo rekli bismo romantičarski.
Kad imaš 18-19 godina, ne treba ti ništa.
Najbolje sam se zabavio u parku s curom ili društvom skoro bez dinara u džepu i to se poslije ničim ne da nadomjestit.

Jbg, ne možeš tako s 40-50, čak i da hoćeš.

Možeš se i ta sa 50 i ja to radim, imam mali stan ali mi dogovara, brijem se sa zamisli DDR brijačem, još mi služi i Brinell kremom a after shave je Ralon....

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:46

ianmarkk (citat):
Možeš se i ta sa 50 i ja to radim, imam mali stan ali mi dogovara, brijem se sa zamisli DDR brijačem, još mi služi i Brinell kremom a after shave je Ralon....

Super!
Nemam ni ja nekih posebnih velikh zahtjeva za mnogo čime.

Ali.
Brinell i Ralon bi trebali bit izbor, a ne nužnost, ili da je samo to na policama dućana.  Smile 
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 15:52

Max Blitz (citat):
Brinell i Ralon bi trebali bit izbor, a ne nužnost, ili da je samo to na policama dućana.  Smile

Jeftine stvari dosta puta bolje nego skupe, npr. Ralon i Brinll 100x bolji nego neka skupa sranja, ja koristim Brinell još iz JNA a Ralon jer je prije to bio Pitralon ali ne ovaj koji se sad prodaje, taj je švajcarski i pravi se drukčije.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 16:04

Daj malo o vojsci DDR-a...

Što si radio tamo i kako si dospio?

I vrlo važno pitanje, ključno:
Kolika su ti tada bila primanja u odnosu na prosječnog građanina DDR-a?

Često zaključim sljedeće:
Hvale se ti socijalistički rajevi iz perspektive finih zapadnih vrlo kapitalističkih plaća, pa malo jeftino na odmor tamo, jel' da?
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 16:10

Max Blitz (citat):
Daj malo o vojsci DDR-a...

Što si radio tamo i kako si dospio?

I vrlo važno pitanje, ključno:
Kolika su ti tada bila primanja u odnosu na prosječnog građanina DDR-a?

Često zaključim sljedeće:
Hvale se ti socijalistički rajevi iz perspektive finih zapadnih vrlo kapitalističkih plaća, pa malo jeftino na odmor tamo, jel' da?

Nisam bio u vojsci nego sam za jednog od njih nešto radio pošto sam znao nemački, slovenski itd. Nisam bio ni tako dugo tamo, ko je znao da če zemlja razpasti, uvek sam rekao, da se vratim ali posle zemlja nestala.

Primanja su bila oko 450-700 njihovih maraka, to je dobila prodavačica, to je bilo cca 120-200 zapadnih maraka. sa tim parama dosta se je dobro moglo živeti, radile su i žene. Više što si bio bolje si zaradio, dobra plata je bila 1000 pa kasnije sve do 1800 maraka. Težko bi sad rekao koliko bi to bilo u evrima, jer su jim cjene bila nizke. Recimo jedna štruca kruha nije bila ni jednu marku a auto dosta. Prevoz javni tako reči đabe, pare su bile male ko od aluminija a novčanice isto tako vlo male.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 16:35

Koliko je to bila policijska država u stvarnosti i kako su razmišljali obični ljudi?

Nama se sad i onda prezentiralo da te mogla pokupiti u sred noći Stasi i da si bez puno priče završio ovdje:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 17:50

Max Blitz (citat):
Koliko je to bila policijska država u stvarnosti i kako su razmišljali obični ljudi?

Nama se sad i onda prezentiralo da te mogla pokupiti u sred noći Stasi i da si bez puno priče završio ovdje: 

Moglo je to i kod nas da ti se desi ako nisi vodio racuna o tome sta govoris.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 18:25

BEOGRAD (citat):
Max Blitz (citat):
Koliko je to bila policijska država u stvarnosti i kako su razmišljali obični ljudi?

Nama se sad i onda prezentiralo da te mogla pokupiti u sred noći Stasi i da si bez puno priče završio ovdje: 

 Moglo je to i kod nas da ti se desi ako nisi vodio racuna o tome sta govoris.

Imaš pravo Beograd, ako neko živi normalno i zadovoljan sa tim šta ima onda.... Da je sve tako brzo i lako išlo ne bi toliko ljudi bilo na ulicama. Sigurno je, da je to tamo malo brže išlo nego kod nas  alien

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 20:15

BEOGRAD (citat):
Moglo je to i kod nas da ti se desi ako nisi vodio racuna o tome sta govoris.

Za vrijeme mog skromnog života u Yu, da me pitaš za konkretan slučaj i ime i prezime čovjeka kojem se to dogodilo da znam sigurno, vjeruj mi da ti ne bih mogao reći ni jedan primjer.
A znalo se pročitati u novinama tu i tamo da je netko priveden zbog 'vrijeđanja socijalističkih osjećaja građana'.  Smile 


ianmarkk (citat):
Sigurno je, da je to tamo malo brže išlo nego kod nas  alien

Jesi uspio štogod otvoreno popričati s običnim ljudima o svemu i svačemu?
I to s više razičitih ljudi.

U zadnje vrijeme imam kontakata s Kinezima, pa ih svašta ispitujem i mogu ti reć da se da s njima dosta objektivno razgovarati, nisu preplašeni ili tako nešto, ali su zatvoreni, što je više odlika mentaliteta.
Uglavnom su prema mom sudu dosta objektivni i uvijek se ima što za pohvaliti i za pokuditi.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 20:36

Max Blitz (citat):
Za vrijeme mog skromnog života u Yu, da me pitaš za konkretan slučaj i ime i prezime čovjeka kojem se to dogodilo da znam sigurno, vjeruj mi da ti ne bih mogao reći ni jedan primjer.
A znalo se pročitati u novinama tu i tamo da je netko priveden zbog 'vrijeđanja socijalističkih osjećaja građana'.  Smile

Adem Demaci je robijao duze od Nelsona Mendele. Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 20:40

BEOGRAD (citat):
Adem Demaci je robijao duze od Nelsona Mendele. Very Happy

Mislio sam na prijatelje, susjede, rodbinu, prijatelje od prijatelja i takav krug ljudi.

Za Demaćija me zabole...  Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime09.07.14 20:45

Angela Merkel u civilnoj zaštiti 1972.
(Interesantne su im cipele, svaka ponijela svoje.)  Very Happy 

[You must be registered and logged in to see this image.]

E, ova slika je po nekim napisima dokaz da je Staljin bio mala beba za Angelu Merkel.  Laughing  Laughing 

Na vrh Go down
Sponsored content





DDR (NDR) država i armija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: DDR (NDR) država i armija   DDR (NDR) država i armija Icon_minitime

Na vrh Go down
 
DDR (NDR) država i armija
Na vrh 
Stranica 1/8Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Karaula Trdkova, tromeđa

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Vojna Historija / Vojna Povijest / Војна историја-
Idi na: