FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije

Go down 
+16
vladimir
Zayron
bojnik
dinosaurus
Vojnik Graničar
SveJug
walszidal_szilny
miro81
Stazio
semsudin
Minolovac
BEOGRAD
Max Blitz
mirko bratuš
ianmarkk
arcibald01
20 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime23.07.14 22:50

Jedno je što su sentimentalni radi imena, ali on nije imao nikakav poseban status u KuK Kriegsmarine. Čak ni zapovjednik Seitz nije bio Mađar. A bio je njihov isto koliko i naš.
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime23.07.14 22:58

ianmarkk (citat):
Minolovac (citat):
I samo mala opaska, model iz muzeja je Viribus Unitis a ne Szent istvan. SI nikad nije imao protutorpednu mrežu (crna traka po boku) a imao je veliku reflektorsku platformu između dimnjaka koju raniji brodovi nisu imali. Baš ga radim pa evo detalja gdje se vidi ta platforma.

Na stranici gde je detaljno opisan brod Szent Istvan je bila slika koju sam stavio, muzej u Novigradu, evo stavit ču i link: [You must be registered and logged in to see this link.]

Pogledaj i sam što sam opisao, možeš i usporediti sa slikama gore. Ovaj model ima protutorpednu mrežu. Netko je nešto pogrešno napisao, a to nisam ja.

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime23.07.14 23:28

[You must be registered and logged in to see this image.]

Malo sam povećao sliku, da se bolje vide detalji. Evo zašto je ovo Viribus Unitis;
1.koloturnici za protutorprdnu mrežu i oblice - SI to nije imao
2.Protutorpedna mreža SI nije imao
3.mala platforma za 2 reflektora, SI nije imao
4.Poklopci dimnjaka, SI je imao visoko izdignutu mrežu protiv bombi, domnjaci su bili oko 1,5 m viši
5.Na ovom mjestu je SI imao veliku platformu sa 6 reflektora koja se protezala od početka navigacijskog mosta do polovice drugog dimnjaka
6. Ove sohe za čamce SI nije imao
Ima još nekih detalja, ali presitni su, pa ih neću navoditi. Neznam da li je u muzeju netko polupao lončiće ili onaj tko je stavljao na wikipediju, ali sigurno je greška. Nisi ti kriv, prenosiš ono što stoji, ali eto...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime23.07.14 23:30

Evo što kažu Mađari o svemu tome:  Smile 

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]


A ovo sam izrezao iz jednog članka

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime23.07.14 23:32

Da dopunim priču: Pored KuK flote u Boki je postojao i odred Njemačkih podmornica kao pojačanje i kao podrška. One su imale nešto više akcije i izlazile su i do Malte a operisale su i po Egeju. Kretale su se i do Turske koja je bila saveznik i čije su luke takođe koristile.
Brod blizanac (sister ship) Titanika - "HMHS Britannic", korišten kao bolnički brod kao i za prevoz trupa, je najverovatnije stradao od Njemačkih podmornica u blizini Grčkog ostrva Kea.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Njemačke podmornice u Boki
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime23.07.14 23:40

Zar nije barem deo tih podmornica prevozen vozom iz Nemacke a onda sklapan u Puli ili Rijeci? Davno sam citao i sve mi se cini da su ih tako doveli u Jadran.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime23.07.14 23:48

Mislim da si u pravu ali pročitao sam na net-u da su se i neke provukle pored Gibraltara.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime24.07.14 8:57

Minolovac (citat):
Malo sam povećao sliku, da se bolje vide detalji. Evo zašto je ovo Viribus Unitis;
1.koloturnici za protutorprdnu mrežu i oblice - SI to nije imao
2.Protutorpedna mreža SI nije imao
3.mala platforma za 2 reflektora, SI nije imao
4.Poklopci dimnjaka, SI je imao visoko izdignutu mrežu protiv bombi, domnjaci su bili oko 1,5 m viši
5.Na ovom mjestu je SI imao veliku platformu sa 6 reflektora koja se protezala od početka navigacijskog mosta do polovice drugog dimnjaka
6. Ove sohe za čamce SI nije imao
Ima još nekih detalja, ali presitni su, pa ih neću navoditi. Neznam da li je u muzeju netko polupao lončiće ili onaj tko je stavljao na wikipediju, ali sigurno je greška. Nisi ti kriv, prenosiš ono što stoji, ali eto...

Imaš pravo, ja sam samo stavio sliku, koja je bila na stranici o Szent Istvanu, sad kad sam video tvoje objašnjenje i ja se slažem, da to nije taj brod  bounce

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime24.07.14 20:53

Dve sliki Viribus Unitis:

[You must be registered and logged in to see this image.]


Szent Istvan

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime24.07.14 22:08

Ovaj model je od papira  Shocked

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime25.07.14 7:26

Minolovac (citat):
Ovaj model je od papira  Shocked

[You must be registered and logged in to see this link.]

To možda znači, da se ga lakše sastavi, znam firmu Revell koja je u glavnom pravila modele od plastike, sam sam sastavljao ali uništeni svi sa strane mladjih brata i sestre  pale
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime25.07.14 9:14

Ima cijela grana maketarstva od papira i vjeruj mi, nije to nimalo lako sastaviti, a konačni uradak može biti nevjerojatan.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime25.07.14 10:20

Minolovac (citat):
Ima cijela grana maketarstva od papira i vjeruj mi, nije to nimalo lako sastaviti, a konačni uradak može biti nevjerojatan.

Hvala za informaciju, nije lako ni sa plastikom, još trebalo farbati i.... albino
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime25.07.14 11:19

KuK Kriegsmarine, svi brodovi, torpedni čamci, podmornice, itd.: [You must be registered and logged in to see this link.]  podmornica
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime25.07.14 14:04

Razarač  Warasdiner sa hidroavionom Hansa Brandenburg CC. Sagrađen za Kinu kao Lung Tuan, ali nije isporučen zbog početka rata. Najeksploatiraniji brod KuK Kriegsmarine, brojne zadaće tegljenja, spašavanja, patroliranja, borbena djelovanja. Sa parnim strojevima 6700 KS postizao je 30,6 čvorova. Naoružanje 6 topova 66 mm, 4 torpedne cijevi 450 mm. Posada 70 ljudi, dimenzije 67x6,2x1,80 m. Možete zamisliti smještaj toliko ljudi na tako malom prostoru, a dvije trećine broda su zauzimale 4 kotlovnice i velika strojarnica.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime25.07.14 15:07

Minolovac (citat):
Razarač  Warasdiner sa hidroavionom Hansa Brandenburg CC. Sagrađen za Kinu kao Lung Tuan, ali nije isporučen zbog početka rata. Najeksploatiraniji brod KuK Kriegsmarine, brojne zadaće tegljenja, spašavanja, patroliranja, borbena djelovanja. Sa parnim strojevima 6700 KS postizao je 30,6 čvorova. Naoružanje 6 topova 66 mm, 4 torpedne cijevi 450 mm. Posada 70 ljudi, dimenzije 67x6,2x1,80 m. Možete zamisliti smještaj toliko ljudi na tako malom prostoru, a dvije trećine broda su zauzimale 4 kotlovnice i velika strojarnica.

Dosta savremen za onoa doba, a posada mesta, ko u podmornici  Crying or Very sad

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime17.08.14 20:35

Da nadaljujem na tem mestu  s slikami, ki so sicer že bile prikazane na tem forumu, vendar so iz kasnejšega obdobja. Že predstavčjena slika je iz leta 1898, spodnja slika pa je iz leta 1910. Gre za isto vojaško pristanišče, samo vojne ladje so že malo drugačne.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime17.08.14 20:41

Tudi slika kasarne na spodnji sliki je že bila predstavljena na forumu, vendar je bila to takrat še kasarna AO. Na spodnji sliki iz leta 1922 pa so lastniki kasarne že drugi gospodarji, Italijani.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime17.08.14 20:48

In še spomenik admiralu, ki je stal v času AO v Puli. Gre seveda za Tegethoffa, ki bi ga nekateri radi naredili za Slovenca, čeprav v resnici to nikoli ni bil, razen, da je bil rojen v Mariboru.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime17.08.14 22:45

Zanimljiv tekst o sudbini krstarice Zenta

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

Izvor: DN Vijesti, autor S. Luković

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime18.08.14 14:53

arcibald01 (citat):
Da nadaljujem na tem mestu  s slikami, ki so sicer že bile prikazane na tem forumu, vendar so iz kasnejšega obdobja. Že predstavčjena slika je iz leta 1898, spodnja slika pa je iz leta 1910. Gre za isto vojaško pristanišče, samo vojne ladje so že malo drugačne.

[You must be registered and logged in to see this image.]

To su tvoje razglednice, iz tvoje zbirke?

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime18.08.14 14:54

arcibald01 (citat):
In še spomenik admiralu, ki je stal v času AO v Puli. Gre seveda za Tegethoffa, ki bi ga nekateri radi naredili za Slovenca, čeprav v resnici to nikoli ni bil, razen, da je bil rojen v Mariboru.

[You must be registered and logged in to see this image.]

baš me zanima šta se dogodilo sa tim Tegethoffom?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime18.08.14 14:58

ianmarkk (citat):
...baš me zanima šta se dogodilo sa tim Tegethoffom?

Prilično nevojnički kraj, ... vrlo običan za ono doba.

Umro od upale pluća u 43. godini 1871.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime18.08.14 14:59

Max Blitz (citat):
Prilično nevojnički kraj, ... vrlo običan za ono doba.

Umro od upale pluća u 43. godini 1871.

Umro vrlo mlad, šteta.  Crying or Very sad
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime18.08.14 16:31

Seveda so slike moje, gre za razglednice Pule, ki jih imam več in vse razen ene so iz obdobja AO. Pa tudi vse so za svojo starost zelo dobro ohranjene. Dobra razglednica mora praviloma biti napisana, poslana in mora imeti še vedno znamko (razen feldpost) in žig na katereme se vidi datum, ko je bila razglednica poslana.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime19.08.14 21:01

arcibald01 (citat):
Seveda so slike moje, gre za razglednice Pule, ki jih imam več in vse razen ene so iz obdobja AO. Pa tudi vse so za svojo starost zelo dobro ohranjene. Dobra razglednica mora praviloma biti napisana, poslana in mora imeti še vedno znamko (razen feldpost) in žig na katereme se vidi datum, ko je bila razglednica poslana.

Dobro, ako imaš razglednica više, pa stavi slike in napiši šta, kada i kako. Mislim, da nas bi dosta to zanimalo, pogotovo jer su razglednice tvoje. Verovatno imaju veču vrednost jer su stare i nostalgične.  Very Happy
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime20.08.14 15:35

ianmarkk (citat):
Dobro, ako imaš razglednica više, pa stavi slike in napiši šta, kada i kako.

Če morda še koga zanima. Ostal bom pri slikah Pule v času AO. Spodnja slika je iz leta 1898, slabše ohranjena, predstavlja pa spomenik Habsburžana, ki je hotel vladati v Mehiki. Kako se je končalo nam je vsem znano.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime20.08.14 15:38

Zanimljivo, izgleda, da si ti pravi muzej u malom za razglednice. Ko zna dali kip još postoji ili bio uništen....
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime20.08.14 15:42

Spodnji sliki sta iz leta 1900, seveda tudi Pula. Kje je slikano pa je napisano na razglednici

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime31.08.14 13:44

Seeflugstation Kumbor – Pomorska zrakoplovna stanica Kumbor 1914-1918

Za vrijeme 'Albanske krize' u Kotorskom zaljevu je od 23.03. do 28.05.1913. uspostavljena provizorna zrakoplovna stanica, a 14 pripadnika osoblja i 3 'leteća čamca' (njem. 'Flugboot'), s brojevima S8, S10 i S12 bili su smješteni u jednoj drvenoj baraci za čamce. Stanica je služila kao baza za izviđačke letove iznad Albanije i za potporu pomorske blokade.
Provizornim statutom K.u.K. mornarice za pomorsko zrakoplovstvo iz svibnja 1914, omogućeno je uspostavljanje daljnjih zrakoplovnih stanica, tako da je odmah sljedeći mjesec odlučeno da se u najjužnijoj luci Monarhije, u BK zaljevu, osnuje 'zrakoplovna stanica flote' (njem. 'Flottenflugstation').
Povijesnim događajima 28. srpnja 1914. ubrzano, vec 29. srpnja premještaju se tri zrakoplova, tri oficira i 24 pripadnika osoblja u Kumbor. Zrakoplovi su smješteni u šatorima i počinje se sa gradnjom drvenog hangara.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Iskrcavanje S21 sa SMS Zrinyi, Kotorski zaljev, 23.07.1914.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Kolovoz 1914., u pozadini su šatori za smještaj zrakoplova


Dolazak jeseni i zime iste godine, s jako lošim vremenskim uvjetima, doveli su više puta do ozbiljnih problema u izgradnji i radu stanice. U rujnu je bura uništila dva šatora za čuvanje zrakoplova i tom prilikom je S18 oštećen.
11. prosinca 1914., jaka bura ruši novi, djelom nezavršeni, drveni hangar, kojom prilikom bivaju svi zrakoplovi stanice manje ili više ostećeni.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ostaci burom srušenog hangara


U siječnju 1915. završen je novi hangar, a dovođenjem 500 ruskih ratnih zarobljenika cijela stanica je ubrzano izgrađena, tako da do kraja rata dobija jos 4 velika hangara, radionicu za zrakoplove, skladišta bombi i benzina, te barake za smještaj oficira i osoblja.
Kumbor dobiva u kolovozu 1916. službeno status 'Seeflugstation'.
Tijekom cijelog rata, leti se intenzivno, gotovo svakodnevno, obavljaju zadaci s ciljem izviđanja i bombardiranja, te spašavanja iz mora.
Jedana od najpoznatijih takvih akcija bila je potapanje francuske podmornice 'Foucault' i spašavanje njene posade, 15.09.1916. (vidi: [You must be registered and logged in to see this link.]
Također su poznata bombardiranja talijanskih luka Brindisi (01.06.1915.) te Bari i Barletta (17.07.1915.) kao i akcije izviđanja i bombardiranja savezničke flote koja je vršila blokadu Jadrana kraj Otranta.
Iz Kumbora su se osiguravali pomorski putevi od otoka Korčule prema jugu.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime31.08.14 13:46

Na kraju rata, po raspadu Austro-ugarske, Kumbor zauzima francuska vojska koja ga napušta tek u ožujku 1921., i tad ga preuzima Pomorsko vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije kao jednu od svojih najvažnijih baza.
Po završetku Drugog svjetskog rata, Kumbor gubi važnost u zrakoplovnom smislu, a tu njegovu ulogu pruzima Vojno-pomorska baza Divulje.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Priprema za let, spuštanje niz drvenu rampu


[You must be registered and logged in to see this image.]

Pred polijetanje


[You must be registered and logged in to see this image.]

Nakon leta, pristajanje uz obalu


[You must be registered and logged in to see this image.]

U letu iznad njemačkog broda SMS GÄA za snabdijevanje podmornica


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na navozu ispred hangara


[You must be registered and logged in to see this image.]

Izvlačenje uz drvenu rampu


[You must be registered and logged in to see this image.]

Proba motora na L62


[You must be registered and logged in to see this image.]

Ispred drugog, drugačije maskiranog hangara

Izvori: P.Schupita 'Die K.u.K. Seeflieger', 1983.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime20.09.14 14:20

Austrougarske torpiljarke (torpedoboot) u Rijeci 1903.
Osnovna namjena torpiljarki bila je zaštita većih brodova od napada torpednih čamaca, u početku i podmornica.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Torpiljarka u Opatiji 1905.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime22.09.14 1:43

1890-ih flotni program K.u.K. predviđa izgradnju većeg broja brodova da bi se pariralo rastućoj snazi talijanske mornarice. Zbog stalnih mjera štednje, ali i traženja mogućnosti smještaja jakog naoružanja na manji deplasman, nastaje klasa bojnih brodova 'Monarch'.
Projekt je uspio pomiriti dvije nepomirljive činjenice: mali deplasman i iznimno jaki kalibar glavne bitnice od 240 mm. Međutim, ukupno uzevši, brodovi su bili preslabi, te su vrlo rano stavljeni u rezervu i služili su za uvježbavanje. Rat su proveli na sekundarnim zadaćama, najčešće u podršci pješadiji na fronti Soče. Bila su tri bojna broda te klase, 'Monarch', 'Wien' i 'Budapest'.

[You must be registered and logged in to see this image.]

SMS 'Wien' na doku u Trstu


[You must be registered and logged in to see this image.]

SMS 'Wien' u Kotoru


[You must be registered and logged in to see this image.]

Glavni top na SMS 'Budapest'


[You must be registered and logged in to see this image.]

SMS 'Budapest'

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime02.10.14 5:50

Pregled mornara na austrougarskom brodu...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime03.10.14 4:32

U Madžarskom kulturnom centru u Zagrebu je mala izložba o Szent Istvanu. Najbolji eksponat su originalna mesingana slova skinuta sa olupine sa 60 m dubine. Prošli su me trnci kad sam dodirnuo dio broda koji je potopljen već 96 godina i čiji model radim...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime03.10.14 11:51

[You must be registered and logged in to see this image.]


LUTVO ŠEKIĆ - PRVI FES U AUSTROUGARSKOJ MORNARICI


Lutvo Šekić je 1909. godine služio vojni rok na vojnom brodu “Schwartzenberg” u Šibeniku. Bio je prvi Bošnjak, kadet, koji je služio vojsku u ratnoj mornarici austro-ugarske vojske. Kada mu je brat iz Bosne javio da će mu doći u posjetu u Šibenik, Šekić je stupio do svog nadležnog oficira i povjerio mu svoj strah da će se ga otac odreći ako sazna da ne nosi fesa. Pošto je Lutvo Šekić bio prvi muslimanski kadet u mornarici, nije bilo propisa ili pravilnika po tom pitanju, međutim postupak je s namjerom zaštite zabrinutog Šekića, krenuo vrlo brzo. Sa broda su u Pulu poslali telegrafsku poruku, a onda su ga iz Pule poslali direktno u Beč na Vojno ministarstvo, odjeljenje za mornaricu koje ga je poslalo dalje Opštom ministarstvu za finansije. Ovo ministarstvo je izdalo privremeno odobrenje koje je Lutvi Šekiću dozvoljavalo nositi crveni ili bijeli fes za vrijeme služenja vojnog roka u ratnoj mornarici. Tako su ga sačuvali od sramote.

Inače u austro-ugarskoj mornarici nije bilo mnogo Bošnjaka, jer su kao gorštaci služili vojsku većinom u pješadiji, uvježbanoj za brdsko ratovanje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime08.10.14 1:29

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime11.10.14 5:19

Prikaz iz 1912.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime12.10.14 2:08

Minolovac (citat):
U Mađarskom kulturnom centru u Zagrebu je mala izložba o Szent Istvanu.

Vidiš Minolovac da je u mađarskom centru, nije austrijskom, nije to sasvim svejedno. Smile

Je li ovo SMS Szent István u Malom Lošinju...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime12.10.14 10:33

Ma mađari ga svojataju, kad ga nitko drugi neće. Cool  Ovo na slici nije Szent Istvan, to je jedan od klase Habsburg, (Arpad, Habsburg, Babenberg) Szent Istvan nikad nije bio u Lošinju, Jedina tura kad je pošao dalje od Kvarnera je završila 7 nm od Premude.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime30.10.14 6:06

Minolovac (citat):
Ovo na slici nije Szent Istvan...
Ovo je...  Smile

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime31.10.14 3:12

Torpiljarke u Šibeniku 1908.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime11.11.14 4:17

AU teški ronilac...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
miro81
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 136
ČLAN OD: : 2015-01-08
DOB : 62
M(j)esto Ljubljana

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime11.03.15 19:37

Max Blitz (citat):
ianmarkk (citat):
...baš me zanima šta se dogodilo sa tim Tegethoffom?

Prilično nevojnički kraj, ... vrlo običan za ono doba.

Umro od upale pluća u 43. godini 1871.

A mene interesira sta se dogodilo sa "spomenikom-obelezjem"?
Lp.i hvala! flower

Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime24.03.15 1:08

OGLAS odnosno kontrolnoj smotri vojske i ratne mornarice, Split 1898.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime15.07.15 2:15

Pula 1916.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime15.07.15 2:23


Mali Lošinj 1910., limena glazba


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime15.07.15 2:39

Minolovac (citat):
1918. je admiral Horthy planirao napad na Otrantski baraž u velikom stilu...

Admiral Miklós (Nicholas) Horthy, u vrijeme Austro-Ugarske pomorski časnik, te zapovjednik krstarice i ratne flote.
Kasnije regent u međuratnom periodu i kroz skoro cijeli Drugi svjetski rat, obnašajući tu dužnost od 1.03.1920. pa do 15.10.1944.
Nakon gušenja Mađarske Sovjetske Republike, bilo je nekoliko privremenih upravitelja, prije nego je Zapad postavio Horthyja na čelo Mađarske.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime15.07.15 3:45

Mada je mornarica u Austro-Ugarskoj uvek zaostajala za kopnenom komponetom,  bojni rodovi Drednot klase su bili bolji od italijanskih i francuskih. Jedan od doprinosa K&K mornarice je bio pronalazak torpeda i propelera.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime09.08.15 0:17

Mornaričko groblje Pula, (njem. K.u.k. Marinefriedhof), smješteno nadomak uvale Valkane, jedno je od najvećih vojnih groblja u Europi.
Nastalo je 1862. kada je tadašnje Ministarstvo mornarice kupilo 4.000 m2 zemljišta za potrebe pokapanja vojnih osoba. Iako se u početku prakticiralo pokapanje u skupne grobnice, ubrzo, 1870., pokapanje se vrši u pojedinačne grobnice, čime se poboljšavaju higijenski uvjeti.
Tijekom vremena na groblju su se pokapali i vojnici pali u I. i II. svjetskom ratu, te civili.
Odlukom od 27.10.1960. proglašeno je za spomen groblje, te se na njemu više ne vrše ukopi. Na groblju se nalaze komemorativna obilježja austrougarskih vojnika iz I. svjetskog rata, talijanskih i njemačkih vojnika iz II. svjetskog rata, te spomen obilježje borcima NOB-a i žrtvama palim u II. svjetskom ratu. Dugo godina groblje je ostavljeno na milost i nemilost vremenu, a onda se 1989. godine krenulo u obnovu groblja.

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Sponsored content





Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije   Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Mornarica črno-rumene (crno-žute) monarhije
Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
»  DAVORIN POPOVIĆ - ŽUTE DUNJE
» Mornarica u Cavtatu 1961
» Rečna flotila
» Pula - Katarina, mornarička pešadija
» Zanimljivo!

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Vojna Historija / Vojna Povijest / Војна историја-
Idi na: