FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Share

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Engels
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 23
REPUTACIJA : 7
ČLAN OD: : 2016-08-10
DOB : 81
M(j)esto Beograd

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime31.05.18 23:15

@Engels (citat):
@puc(f)lek (citat):
Ne znam im ni ja ime ali (mislim Very Happy ) da znam koje mislis. Inace, ostavim sve, u sto nisam siguran.
 Vec lisicki, onih pravih, ima vjerovatno preko deset razlicitih vrsti. Najbolje su one velike, brzo naberes, brzo operes i dugo  jedes.
I lisicka je najbolja gljiva, po mom ukusu.

Radi se o gljivi iz porodice "Marasmiceae,Agaricales " a konkretno ovoj je latinsko ime  "OMPHALOTUS OLEARIUS" a na narodnom jeziku i Hrvatskoj joj je naziv ZAVODNICA. Sam narodni naziv govori o tome koliko je slična lisičici i da neiskusnog sakupljača gljiva može zavesti i zamjeniti za istu. U Primorju je dosta česta gljiva ali raste isključivo uz drveće a najčešće uz panjeve maslina. Dosta je teška otrovnica.Imam dosta lijepih fotografija ove gljive ali na žalost ne uspjevam je staviti na forum.

Da se od neznanja umire ja bih umrao u najvećim mukama.
Na vrh Go down
Engels
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 23
REPUTACIJA : 7
ČLAN OD: : 2016-08-10
DOB : 81
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime08.06.18 23:19

@stari FAZAN (citat):
Puricu...vidim 
bavis se s
a Lisicarkama, Vrganjima i Blagvama... !!!
/sve sam to brao... ali ovdje im samo vrganja- ako si vidio one na mom sotolu...
to su Australski vrganji- (*koje niko ziv ne zna ovdje)
i ja sam im usao u trag  pa sada Jun July ... berem sa drugarem !!!

pozdrav
Ova treća po redu gljiva je iz porodice Amatitae a latinski naziv Amanita cezarea, odnosno carska gljiva. Kruže priče među gljivarima da je u starom Rimu samo cezar /car/ smeo da ih jede a za druge je važila zabrana. To je u svijetu gljiva jedna od najboljih i najukusnijih ali u principu i nešto ređa populacija.
 U Hrvatskoj je Zakonom o zaštiti gljiva,  zabranjeno sakupljanje ove gljive. Koristim pravilan naziv "sakupljanje" gljiva a ne "branje". Bere se bilje, boranija, cveće i sl. Bar tako je to riješeno u gljivarskim enciklopedijama i literaturi ozbiljnijih autora.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime16.03.19 14:02

Za sakupljanje nedrvnih šumskih proizvoda (gljive i dr.) za osobne potrebe, potrebno je imati dozvolu koja se izdaje bez naknade.
Na dozvoli je navedeno čega se i koliko može sakupiti dnevno, a ova je s fb, tako postavljena, pa se ne vidi sve navedeno baš u cijelosti, ali mislim da se otprilike može imati uvid.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/za-sakupljanje-sumskih-plodova-potrebna-dozvola-hrvatskih-suma/1027935.aspx

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Gljive10

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8259
REPUTACIJA : 126
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 57
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime16.03.19 15:27

@Max Blitz (citat):
Za sakupljanje nedrvnih šumskih proizvoda (gljive i dr.) za osobne potrebe, potrebno je imati dozvolu koja se izdaje bez naknade.
Na dozvoli je navedeno čega se i koliko može sakupiti dnevno, a ova je s fb, tako postavljena, pa se ne vidi sve navedeno baš u cijelosti, ali mislim da se otprilike može imati uvid.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/za-sakupljanje-sumskih-plodova-potrebna-dozvola-hrvatskih-suma/1027935.aspx

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Gljive10

Čuo sam da u HR se plaća sve šta se ubere u šumi. Kao, 7 lipa po prutiću neke biljke.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime16.03.19 17:32

@PORUCNIK (citat):
Čuo sam da u HR se plaća sve šta se ubere u šumi. Kao, 7 lipa po prutiću neke biljke.

Prije 2018. trebala se plaćati naknada; jedan dan skupljanja biljaka 10 kuna, za vikend 20 kuna, tjedan skupljanja 70, a za mjesec 150 kuna.
Za prikupljanje u komercijalne svrhe, plaća se naknada npr. za stručak od 40 šparoga, odnosno stručak od 40 listova medvjeđeg luka tri kune plus PDV.
Stručak šparoga na tržnici je od 20 do 40 kuna, 50 čak.
Nije to baš tako stogo niti se može sve kontrolirati, ali je dobro da postoje pravilnici.

Brojni građani i izletnici su inače štetočine jer ne znaju kako se ispravno bere pa trgaju s korijenjem, neselektivno čupaju odnosno uništavaju kako god stignu.

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 7484
REPUTACIJA : 173
ČLAN OD: : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime16.03.19 18:21

@Max Blitz (citat):

Brojni građani i izletnici su inače štetočine jer ne znaju kako se ispravno bere pa trgaju s korijenjem, neselektivno čupaju odnosno uništavaju kako god stignu.
smijehx

Tko je ta što dolazi iz pustinje, naslonjena na dragoga svoga? (Pjesma nad pjesmama 8,5)
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forumbo.net
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime19.11.19 3:49

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Ojzfk710

Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1302
REPUTACIJA : 108
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 70
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime22.11.19 12:22

Ja volim jesti gljive. Moja pokojna mama je nekada znala nakupovati vrganje na Trešnjevačkom placu i spremati ih kao gulaš. Te gljive na tržnici redovito su kontrolirali nadležni inspektori i nije bilo bojazni za zdravlje, iako su jednom kod neke babe među vrganjima našli ludare (Boletus satanas). Pa su i babu i njezine gljive udaljili sa tržnice.
Sve su gljive jestive, ali neke samo jedanput. Kako se ne razumijem dobro u gljive ne pada mi na pamet da ih berem sâm, bez iskusnog gljivara u društvu. Više puta sam bio u berbi s vjenčanim kumom Dubravkom, dobrim poznavateljem gljiva, koji mi je pokazivao koje da berem. Posebno pamtim jednu berbu u Hrvatskom Zagorju krajem kolovoza/augusta 1991. Lokaciju, naravno, neću odati.  Wink Nabrali smo vrganja za dvije košare, a išli smo paralelno po dva šumska puteljka. Kad bih nešto primijetio pozvao bih Dubravka da dijagnosticira potencijalni plijen. U jednom trenutku primijetio sam uz rub šume masu nečega što liči na jaja na oko. Nisam imao pojma što je to pa sam pozvao Dubravka. A njemu sline na usta pa vikne: - Stanko, to su blagve! - Nisam imao pojma da su oni ''žutanjci'' zapravo klobuci blagvi. Odmah smo ih pobrali i strpali u košare. Meni je blagva najukusnija gljiva, a kada nas Dubravkova supruga ponudi palačinkama s blagvama to je bolje od carske trpeze.
Putem smo sretali i druge gljivare. Zanimljivo je da lokalni stanovnici nisu brali ništa osim vrganja. Jedan od njih nas je pitao: - Dečki, zakaj ste to ubrali? 
- A zakaj bi, da jedemo. 
- Pa to vam nisu vrganji, to su gljive!  lol!

Meni najukusnija gljiva - blagva:

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 RxHFDM1
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime23.11.19 0:42

Ovo raste u mom voćnjaku, a pojma nemam koje su i kakve gljive...
GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Wp_20105
GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Wp_20103
GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Wp_20104

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Wp_20107
GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Wp_20106

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj   GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj - Page 6 Icon_minitime

Na vrh Go down

GLJIVE - PEČURKE, skupljanje i uzgoj
Na vrh 
Stranica 6/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6