FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Izviđači u JNA

Go down 
+27
S52JT
salkomusic23
more6
slavonski brod
KODRIČ
Pero™
Gringo
BEOGRAD
semsudin
lacoš
PORUCNIK
ZAGORAC
panon
damjan 72
6330/2
pukovnik
mmm
vladimir
East&West
Matrix
dinosaurus
dpuric
zastavnik
Schvabo
Stazio
Max Blitz
Patrick
31 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime18.08.14 19:59

dinosaurus (citat):
PORUCNIK (citat):
Zanimljivo je to tvoje 'meditiranje' tokom marsa, druze dinos. I sam sam to praktikovao na vjezbama, kao ucenik i pitomac.
Sta je bilo na zidnim novinama, osim sto je pisalo "plivanje"? Gdje je to bilo? U Prizrenu?

Nije bio marš,već obuka izvidjačke grupe,bilo nas je 10...

E plivanje je PORUČNIČE posebna priča...to mi je uvek u mislima kada se setim JNA...
Veoma loš plivač a pogodim možda jedini rod u KOV koji ima plivanje i još puno obuke
vezano za vodu
..Šta mi je sve padalo na pamet da bi izbegao taj teren kad se setim... Very Happy  Very Happy

E da su vam na nastavi prvi dan odmah pokazali ovaj filmić, proplivali bi svi do jednoga bez greške.  Smile 



Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime18.08.14 20:27

Max Blitz (citat):
E da su vam na nastavi prvi dan odmah pokazali ovaj filmić, proplivali bi svi do jednoga bez greške.  Smile 

Ja sam svoju sestricinu (necaku) pustao da pliva na Malom Losinju jos dok je imala nepunih 8 mjeseci. Nije znala da hoda, bila je jos beba.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime18.08.14 21:35

PORUCNIK (citat):
Ja sam svoju sestricinu (necaku) pustao da pliva na Malom Losinju jos dok je imala nepunih 8 mjeseci. Nije znala da hoda, bila je jos beba.

Eto vidiš, a gdje ne bi izviđači JNA proplivali.  Smile 
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime18.08.14 22:08

Plivali smo i mi solidno,jedino što nismo smeli da koristimo ruke..
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime18.08.14 22:36

dinosaurus (citat):
Plivali smo i mi solidno,jedino što nismo smeli da koristimo ruke..

vjerovatno si cesto, na nekoj od nasih plaza, nailazio na nekog koji se megafonom reklamira kao 'medicinski fenomen - covjek koji ne tone'. naplacivao je neku sicu pokazujuci da u stavu 'mirno' ili ne mrdajuci ni jednim dijelom tijela ostaje na povrsini. To moze svak.
Svakog, neistraumiranog vodom, za 15 minuta mogu da naucim da pluta na povrsini. Tehnika plivanja raznim stilovima je stvar vjezbe.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime18.08.14 22:55

PORUCNIK (citat):
vjerovatno si cesto, na nekoj od nasih plaza, nailazio na nekog koji se megafonom reklamira kao 'medicinski fenomen - covjek koji ne tone'. naplacivao je neku sicu pokazujuci da u stavu 'mirno' ili ne mrdajuci ni jednim dijelom tijela ostaje na povrsini. To moze svak.
Svakog, neistraumiranog vodom, za 15 minuta mogu da naucim da pluta na povrsini. Tehnika plivanja raznim stilovima je sstvar vjezbe.

Pluta...nije to bio problem..
U principu,nas su po dolasku u četu,dzombe obasipali informacijama o tom famoznom plivanju..
Plivanje sa naoružanjem,čizmama,pravljenje priručnih sredstava...tipa,grana umotana u
šatorsko krilo,letve,daske,panjevi...ne znam ni ja šta već...
Veslanje pod opremom,pa navodno namerno prevrnu čamac..
Karate,preživljavanje,diverzantska dejstva...
Sve je to stvorilo neku vrstu odbojnosti prema tom terenu koji nas je čekao..

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 0:54

dinosaurus (citat):
Pluta...nije to bio problem..
U principu,nas su po dolasku u četu,dzombe obasipali informacijama o tom famoznom plivanju..
Plivanje sa naoružanjem,čizmama,pravljenje priručnih sredstava...tipa,grana umotana u
šatorsko krilo,letve,daske,panjevi...ne znam ni ja šta već...
Veslanje pod opremom,pa navodno namerno prevrnu čamac..
Karate,preživljavanje,diverzantska dejstva...
Sve je to stvorilo neku vrstu odbojnosti prema tom terenu koji nas je čekao..

Kao pitomac, zelio sam proci tu obuku. Ali, tamo su isli najbolji od najboljih, po svim pitanjima, ne samo fizickim predispozicijama. Ja sam bio na daleko nizoj skalini od njih, po mnogim pitanjima. Uopste, osim po prosjeku ocjena, bio sam medju 'gorim' pitomcima. Prava "mora" za svoje komandire.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 1:07

dinosaurus (citat):
Pluta...nije to bio problem..
U principu,nas su po dolasku u četu,dzombe obasipali informacijama o tom famoznom plivanju..
Plivanje sa naoružanjem,čizmama,pravljenje priručnih sredstava...tipa,grana umotana u
šatorsko krilo,letve,daske,panjevi...ne znam ni ja šta već...
Veslanje pod opremom,pa navodno namerno prevrnu čamac..
Karate,preživljavanje,diverzantska dejstva
...
Sve je to stvorilo neku vrstu odbojnosti prema tom terenu koji nas je čekao..

Što je bilo od svega nabrojanog??

I jesi li dobro/bolje naučio plivat??
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 1:48

dinosaurus (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Gumena puška koja se koristila u obuci plivanja

Slicne puske smo mi koristili prilikom uvjezbavanja sletske vjezbe, kao i pri obuci borbe 'prsa u prsa'. Bilo je i gumenih nozeva.

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 1:52

dinosaurus (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovakve skije smo korustili kao pitoci na obuci u skijanju. Bilo je i drvenih. Salili smo se da cemo naici i na one sa natpisom POJ (partizanski odredi Jugoslavije).

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 12:26

PORUCNIK (citat):
Kao pitomac, zelio sam proci tu obuku. Ali, tamo su isli najbolji od najboljih, po svim pitanjima, ne samo fizickim predispozicijama. Ja sam bio na daleko nizoj skalini od njih, po mnogim pitanjima. Uopste, osim po prosjeku ocjena, bio sam medju 'gorim' pitomcima. Prava "mora" za svoje komandire.

Imao sam komšiju koji je napustio VA,nastavio na Pravnom...u nekoj davnoj priči mi je pomenuo da su njih na VA ''plašili''izvidjačkom obukom
u stilu,samo se zezajte,videćete kada vam počne izvidjačka obuka...bilo mi je čudno jer tih godina ta obuka nije bila nešto nesavladivo...mada
je možda za oficirski kadar  bila mnogo obimnija

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 13:02

Max Blitz (citat):
Što je bilo od svega nabrojanog??

I jesi li dobro/bolje naučio plivat??

Pa bilo je sve,osim prevrtanja čamca,mada je kapetan jednom prilikom dok smo imali obuku u veslanju,upozorio da
će sada da nam prevrne čamac..
NEMOJTE DRUŽE KAPETANE....POVIKALI SMO U GLAS..

Karate smo imali prva dva sata posle doručka,oblačili bi kimona i mlatarali rukama i nogama,pokušavajući
da ispratimo ono što je kapetan pokazivao...

Plivanje je išlo posle toga,uglavnom u početku osnovno a zatim postepeno se dodavala gumena puška,
plivanje u uniformi,plivanje uz pomoćna sredstva na koje bi se stavila oprema....

U toku dana je išla i obuka iz veslanja..imali smo dva gumena čamca,za dve izvidjačke grupe i uglavnom
bi veslali po jezeru uvežbavajući tehniku i radi sticanja kondicije...

Pravljenje splavova se radilo svega par puta,uglavnom,moralo se isprobati ono što si napravio od
materijala koji si imao na raspolaganju

Obuka koja se prošla na drugim poligonima i sve ovo prethodno primenjivano je za obuku ''diverzantska dejstva''
uglavnom su to bile dnevno noćne vežbe a par puta su u vežbi učestvovali i momci iz čete VP..iz Prištine koji
su bili pored nas na logorovanju...oni bi čuvali ono što mi kao IG treba da ''uništimo''...kako su čuvali i kako smo mi
uništili,to je posebna priča...

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 16:18

dinosaurus (citat):
PORUCNIK (citat):
Kao pitomac, zelio sam proci tu obuku. Ali, tamo su isli najbolji od najboljih, po svim pitanjima, ne samo fizickim predispozicijama. Ja sam bio na daleko nizoj skalini od njih, po mnogim pitanjima. Uopste, osim po prosjeku ocjena, bio sam medju 'gorim' pitomcima. Prava "mora" za svoje komandire.

Imao sam komšiju koji je napustio VA,nastavio na Pravnom...u nekoj davnoj priči mi je pomenuo da su njih na VA ''plašili''izvidjačkom obukom
u stilu,samo se zezajte,videćete kada vam počne izvidjačka obuka...bilo mi je čudno jer tih godina ta obuka nije bila nešto nesavladivo...mada
je možda za oficirski kadar  bila mnogo obimnija

Nisam se plasio te obuke jer sam bio u solidnoj fizickoj kondiciji. Meni je bilo cudno kad je jedan drug u vojsci odustao od diverzantske obuke. Nije mu se s opremom plivalo preko Dunava.
U okviru pjesadijske obuke smo imali i obuku u veslanju i savladjivanje vodenih prepreka formacijskim i prirucnim sredstvima (improvizacijom).
Obuka u veslanju je najjednostavnija obuka koju sam ikad imao. Ne znam da li da je opisem ovdje, ili na temi 'anegdote', jer je zaista bilo tako.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 19:13

Naš logor je bio na medji izmedju dva rukavca tog Batlavskog jezera,na suprotnoj strani,nekoliko kilometara udaljena,bila je veštačka brana..iza nas je bilo selo Orlane..
Tog dana,naša IG dobila je zadatak u okviru DD..da miniramo most koji je bio na putu za selo,inače u blizini logora...
Kapetan nam je dao kartu sa ucrtanim kotama koje treba obići i kotom gde će nas u toku večeri čekati čamac za prebacivanje preko jezera..
Navukli smo maskirne navlake na nas i šlemove i preko opreme obukli prsluke za vodu,opremu ...
U kasno popodne krenuli smo iz logora,zaobišli rukavac i krenuli uz brda sa druge strane jezera,pentrali se i pokušavali da nadjemo zadate kote..
Kao i za svaku vežbu te vrste koje smo imali,važilo je pravilo gde budemo primećeni,odatle se vraćamo i ponavljamo vežbu..pa kome pre dosadi..
Krenuli smo ozbiljno,kretali se tako da nas ne primete iz logora,vremenom to je popustilo pa smo kao čobani tražili te kote..
Našli smo ih sve,a i kotu na kojoj je trebao čekati čamac...nije ga bilo..
Zalegli smo iza grmlja,par metara iznad nivoa jezera...popalili cigarete i čekali..
Ubrzo se čuo zvuk čamca,bio je to kapetan koji je iza sebe vukao još jedan čamac,na vesla naravno...i udaljio se sa tog mesta..
Mrak je već bio pao,sačekali smo još neko vreme,za slučaj da se neko vrati ..ili da nas tu čekaju jer su znali da tu moramo doći..
Opet smo ozbiljno započeli taj deo zadatka,oprezno prišli čamcu,zauzeli svoja mesta,i krenuli uz obalu ka brani, da kao zavaramo eventualni kapetanov prepad..
U tom noćnom veslanju,nekim ''ludacima''iz čamca je palo na pamet da odemo skroz do udaljene brane,i iz blizine vidimo ogromni otvor gde je voda propadala,ako se poveća nivo jezera...
U čamcu je nastalo ludilo,pola je veslalo u tom pravcu,a mi protivnici smo veslali svako na svoju stranu,čamac se počeo okretati i ljuljati,psovali smo jedni druge...opšte ludilo...

Kada se sve to smirilo nastavili smo ka drugoj strani jezera i mestu gde smo trebali izaći,i započeti približavanje zadatom mostu..
Krenuli smo puzeći kroz kroz rastinje,naravno kao i svaki početak krenuli smo ozbiljno i taj deo zadatka...prilazili smo jako sporo...
Došli do neke rupčage od kafane,čula se živa muzika...a iza se već video deo mosta i dva vojnika na njemu..VP..iz Prištine..
Zastali smo u tom rastinju da malo slušamo muziku,zapalimo pljugu..medjutim to se odužilo..ubrzo smo sva desetorica ležali na ledjima,šlemovi pod glavu,cigarete,vedro nebo iznad nas,jezero...živa muzika....baš dugo smo tu ostali...

Kada smo se odlučili za pokret,sredili opremu,natukli šlemove i počeli da osmatramo pravac za nastavak,iz kafane je izašao čovek i krenuo ka nama i rastinju iza kojeg smo bili...
prišao na desetak metara,izvadio ortaka i počeo da piša..zamalo pa na pripadnike JNA scratch  Very Happy ..razmišljali smo da ga isprepadamo,ali smo odustali,medjutim više nismo hteli da nastavimo to naše prikradanje...
Već je bilo jako kasno i dosadilo nam sve to,pa smo ustali i pešaka krenuli ka mostu,pa neka nas VP primeti...hebeš vežbu...
Medjutim na mostu nije bilo nikoga,naša akcija je predugo trajala,tako da su momke verovatno povukli...
Aktivirali smo ''topovski udar''....čestitali sami sebi i otišli u logor...
Kapetan koji je jedini bio budan ispred svog šatora je rekao samo ''dobro je da ste došli''
Verovatno je to znailo ''pošalji ludog u vojsku pa sedi i plači''

Bilo je to jedno Diverzantsko dejstvo....

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 19:29

[You must be registered and logged in to see this image.]

Slika sa Batlavskog jezera i mesto koje su ''ludaci''hteli da vidimo iz blizine

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 19:35

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mesto gde je bio logor


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 19:39

dinosaurus (citat):
Slika sa Batlavskog jezera i mesto koje su ''ludaci''hteli da vidimo iz blizine

Jbt, pretrnuo sam dok sam citao da stvarno niste otisli tamo...
Neozbiljnost u JNA je mnoge skupo kostala.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 19:59

PORUCNIK (citat):
Jbt, pretrnuo sam dok sam citao da stvarno niste otisli tamo...
Neozbiljnost u JNA je mnoge skupo kostala.

Ne znam da li bi se stvarno uputili tamo,ali bio je to trenutak na koji smo svi različito reagovali
jbg odakle znam ko je koliko blesav u nekim stvarima...
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.08.14 20:04

dinosaurus (citat):
Ne znam da li bi se stvarno uputili tamo,ali bio je to trenutak na koji smo svi različito reagovali
jbg odakle znam ko je koliko blesav u nekim stvarima...

To bi bilo za temu 'najglupost u JNA'

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 0:51

PORUCNIK (citat):

Nisam se plasio te obuke jer sam bio u solidnoj fizickoj kondiciji. Meni je bilo cudno kad je jedan drug u vojsci odustao od diverzantske obuke. Nije mu se s opremom plivalo preko Dunava.
U okviru pjesadijske obuke smo imali i obuku u veslanju i savladjivanje vodenih prepreka formacijskim i prirucnim sredstvima (improvizacijom).
Obuka u veslanju je najjednostavnija obuka koju sam ikad imao. Ne znam da li da je opisem ovdje, ili na temi 'anegdote', jer je zaista bilo tako.
Pa razumem ga potpuno,nije to bilo lako,i nije svako bio u stanju za tako nešto
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 1:06

dinosaurus (citat):

Pa razumem ga potpuno,nije to bilo lako,i nije svako bio u stanju za tako nešto
Razumijem i ja sada, ali tada sam smatrao da je 'privilegovan' sto je upucen u takvu jedinicu.
U vojsci je dobro prosao. NS blizu BG, posjete svake nedjelje, gitara, vikendi (vojnicki klub, ili nesto slicno)... Bio je ortak sa Alenom Kesovija (ako je imao isto prezime, kao mama), Terezinim sinom.
No, svako ima svoje afinitete.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 1:11

Pa nije n,lep i tebi bilo loše,Vis...Knin....u Kninu sam bio više puta,lep grad,lepe devojke...
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 1:16

dinosaurus (citat):
Pa nije n,lep i tebi bilo loše,Vis...Knin....u Kninu sam bio više puta,lep grad,lepe devojke...
E, o tome na temi 'oficiri' Wink

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 19:52

Pozdrav izviđači.Interesuje me ,SNALAŽENJE U PRIRODI,tj.hranjenje sa onim šta nađeš.Jedan moj prijatelj je bio nešto kao izviđač,diverzant i njegova uniforma je bila maskirna sa puno nekih džepova i pričao mi je o tom hranjenju iz prirode(puževi,zmije,divljač,pernate životinje,gljive itd)Je li ovo što sam naveo bio i dio vaše obuke ili su to bili diverzanti u JNA.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 20:54

semsudin (citat):
Pozdrav izviđači.Interesuje me ,SNALAŽENJE U PRIRODI,tj.hranjenje sa onim šta nađeš.Jedan moj prijatelj je bio nešto kao izviđač,diverzant i njegova uniforma je bila maskirna sa puno nekih džepova i pričao mi je o tom hranjenju iz prirode(puževi,zmije,divljač,pernate životinje,gljive itd)Je li ovo što sam naveo bio i dio vaše obuke ili su to bili diverzanti u JNA.
I ja ocekujem opise tih iskustava.
Na intendanskoj VA smo imali predavaca, ppuk, koji je bio ekspert za ishranu u prirodi. tvrdio nam je da su partizani u ratu umirali od gladi u izobilju hrane.
Po planu i programu skolovanja, nije bila predvidjena obuka na temu 'ishrana u prirodi'. Nagovarao nas je da zahtijevamo nesto tako, kako bismo otisli na Boracko jezero i tu naucili bar osnovne stvari.
Naravno, to nije moglo biti radnim danom, a nama se nekako, nije odricalo slobodnog vikenda i izlazaka. I tako, od vikenda do vikenda, to je otpadalo.
Pred kraj predavanja nam je, taj ppuk, uvijek davao neke korisne recepte. Srecom, sacuvao sam mnoge od njih.
Od 'neuobicajene' ishrane, na nekom od logorovanja, imali smo prilike da sami nesto ptobamo.
Prije svega gljive. Tu je briljirao moj cimer, inace kuvar iz civistva. pravio je sjajan paprikas, a i pekli smo gljive na ploci.
Nisam bio tu kad su spremali zmiju. kazu da je meso slicno mesu ribe.
Jeza je najlakse spremiti, ali ga je najteze zaklati. Meso mu je dosta masno, mozda kao i svinjsko.
Puzeve sam spremao sam, ali nije bilo dovoljno vremena za dugu obradu, tako da nisam odusevljen. Ali, dobar je izvor proteina.
Zabe, gustere, skakavce i mravlja jaja nisam probao. Mrave bih dirao samo u krajnjoj nuzdi, a octalo, ma ka'ce 'gorac' to navatati Sleep

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 21:00

semsudin (citat):
Pozdrav izviđači.Interesuje me ,SNALAŽENJE U PRIRODI,tj.hranjenje sa onim šta nađeš.Jedan moj prijatelj je bio nešto kao izviđač,diverzant i njegova uniforma je bila maskirna sa puno nekih džepova i pričao mi je o tom hranjenju iz prirode(puževi,zmije,divljač,pernate životinje,gljive itd)Je li ovo što sam naveo bio i dio vaše obuke ili su to bili diverzanti u JNA.
Šemso...da,bila je obuka vezana za ishranu u prirodi...ne nešto posebno,nisam siguran ko je od nas i koliko
bio obučen za prepoznavanje onoga šta je jestivo a šta ne,načina spremanja....
Na karauli smo probali zmiju koju je kuvar ispržio na neke kolutove,koliko se sećam iz te obuke(a možda i grešim)
i otrovnice su bile jestive,samo je trebalo znati gde iseći glavu...
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 21:12

dinosaurus (citat):

Na karauli smo probali zmiju koju je kuvar ispržio na neke kolutove,koliko se sećam iz te obuke(a možda i grešim)
i otrovnice su bile jestive,samo je trebalo znati gde iseći glavu...
Otrovnice naseg podneblja imaju izrazen vratni dio iza glave. Sece sa 2 prsta (1,5-2cm) iza glave, razreze na "T" i koza svuce kao zenska carapa. Rep se odsjece kod analnog otvora, a crijeva i iznutrice, kazu, same ispadnu.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 21:20

PORUCNIK (citat):
Otrovnice naseg podneblja imaju izrazen vratni dio iza glave. Sece sa 2 prsta (1,5-2cm) iza glave, razreze na "T" i koza svuce kao zenska carapa. Rep se odsjece kod analnog otvora, a crijeva i iznutrice, kazu, same ispadnu.

Znači poručniče da sam ipak nešto zapamtio.. Laughing
Moglo se naučiti dosta korisnih stvari,samo da se pažljivije pratila obuka..
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.08.14 21:36

dinosaurus (citat):
Citat :
Znači poručniče da sam ipak nešto zapamtio.. Laughing
Moglo se naučiti dosta korisnih stvari,samo da se pažljivije pratila obuka..
Zato i napisah u naj gluposti - izgubljeno vrijeme, moj dinos Surprised

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime21.08.14 0:59

semsudin (citat):
Pozdrav izviđači.Interesuje me ,SNALAŽENJE U PRIRODI,tj.hranjenje sa onim šta nađeš.Jedan moj prijatelj je bio nešto kao izviđač,diverzant i njegova uniforma je bila maskirna sa puno nekih džepova i pričao mi je o tom hranjenju iz prirode(puževi,zmije,divljač,pernate životinje,gljive itd)Je li ovo što sam naveo bio i dio vaše obuke ili su to bili diverzanti u JNA.

Šemso to "preživljavanje u ili snalaženje u prirodi" je više-manje istina.Zmije smo sjekli na kolutiće kao što je već napisano(iznutrice ispadaju ali s nožem treba dobro provući obe strane same utrobe)i pekli na nekoj vrsti tave čiju sliku još nisam vidio tu na temi niti na ijednoj drugoj.Tava se upotrebljavala samo u kasarni za vrijeme demonstracije dok se na terenu pekla po principu - snađi se.Isto je važilo za puževe(vrlo ukusni oni poslijekišni),one velike crne mrave koje nije nitko spomenuo,žabe,ježeve i.td.Interesantno je bilo snalaženje s vodom koja je bila prvi i najvažniji faktor preživljavanja.Da ne duljim tek nedavno sam ponovno pregledao preživljavanje mornaričkih izviđača,hbga onaj tko nije mogao pojesti onu žučkastu ikru od morskog ježa taj je bio i gladan i žedan pokraj vode a o priljepcima,ogrcima i ostalim da ne govorim.Diverzanti nisu baš imali puno vremena za takve igrice iako su u džepovima imali istu vrstu nazovimo namirnica u vidu onih energetskih tableta-bombončića i kojekakvih ako se još tko sjeti tad smješnih dječjih ali učinkovitih "darova" za to snalaženje ili preživljavanje..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime23.08.14 11:02

Schvabo (citat):
Danas stigao sa remonta iz ZRAKa do sada najskuplji dio moje izvidjacke opreme.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Za koju se cijenu može nabaviti kod vas?
Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime24.08.14 1:36

Ja cu imati jedan isti ovajak restauriran kopletno, znaci 85% dvogleda ce biti restauriran u ZRAKu. i prodavacu ga za 250-225Eura. A na oglasima ih ima po 100eura al trebjos uloziti 100eura da se dovedu u funkcionalno stanje. Stvarno ljudi prodaju svakakvo smece pod "u odlicnom stanju"!
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime25.08.14 4:20

ZAGORAC' (citat):
Za koju se cijenu može nabaviti kod vas?
$200-$500 na ebay-u zavisno od ocuvanosti. Savremena oprema istih karakteristika, daleko jeftinije cak i sa daljinometrom.
Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime25.08.14 18:23

Bujrum svakom da trazi ono sto mu odgovara. I danas imas limenis sljemova po 10$ na ebayu al opet SSov sljem kosta 500$ tako da to cisto stvari autenticnosti. Ako zelis da imas pravu stvar onda ces i platit.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime26.08.14 18:12

BEOGRAD (citat):
ZAGORAC' (citat):
Za koju se cijenu može nabaviti kod vas?
$200-$500 na ebay-u zavisno od ocuvanosti. Savremena oprema istih karakteristika, daleko jeftinije cak i sa daljinometrom.
Ma on voli stare..... za mlade više i nije!!!!  lol!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime26.08.14 21:17

Gringo (citat):
BEOGRAD (citat):
ZAGORAC' (citat):
Za koju se cijenu može nabaviti kod vas?
$200-$500 na ebay-u zavisno od ocuvanosti. Savremena oprema istih karakteristika, daleko jeftinije cak i sa daljinometrom.
Ma on voli stare..... za mlade više i nije!!!!  lol!

A ti kao jesi?  Laughing
Jako si mlad Rolling Eyes
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 8:32

Pitanje za dinosaurusa, a može i za druge izviđače (ako jih ima još na forumu):

Dali si se osečao da si nešto specijalno i dali si bio sposoban da odradiš stvarno neki podvig u ratnim uslovima. Mislim na vreme obuke ili pri kraju. 

Ne zanima me ako si bio kojim slučajem uvučen u rat u bivšoj jugi. To nije za javno pisanje po ovom forumu.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 17:59

Pero™ (citat):
Pitanje za dinosaurusa, a može i za druge izviđače (ako jih ima još na forumu):

Dali si se osečao da si nešto specijalno i dali si bio sposoban da odradiš stvarno neki podvig u ratnim uslovima. Mislim na vreme obuke ili pri kraju. 

Ne zanima me ako si bio kojim slučajem uvučen u rat u bivšoj jugi. To nije za javno pisanje po ovom forumu.

Pero,mislim da sam već negde izneo mišljenje da JNA nije koristila tu podelu na specijalne i manje specijalne jedinice.
Svaki rod je imao svoju specijalnost za koju je obučavan i to je bilo osnovno merilo..
Izvidjačka obuka je možda bila složenija,a sigurno dugotrajnija u odnosu na ostale pešadijske jedinice jer je trajala svih 12
meseci..E sad,tu obuku koju smo prošli svako komentariše na svoj način,u principu zavisi od toga kako želi da predstavi sebe...
Uglavnom je jednoobrazno naoružanje i te maskirne navlake koje smo koristili,ono što nas je razlikovalo od drugih...

Na pitanje da li smo bili spremni za neku akciju.....Ne znam,jer smo kao IG obučavani za boravak i vršenje odredjenih
zadataka u zagraničnom delu teritorije,sva naša obuka je bila usmerena ka tome da kao grupa opstanemo i funkcionišemo
u tim uslovima,a da ne budemo otkriveni...verujem da je to veliki izazov i za ove sadašnje profesionalne vojnike
izvidjačkih jedinica a kamo li za nas,tadašnje klince JNA....
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 18:50

Pero™ (citat):
Pitanje za dinosaurusa, a može i za druge izviđače (ako jih ima još na forumu):

Dali si se osečao da si nešto specijalno i dali si bio sposoban da odradiš stvarno neki podvig u ratnim uslovima. Mislim na vreme obuke ili pri kraju. 

Ne zanima me ako si bio kojim slučajem uvučen u rat u bivšoj jugi. To nije za javno pisanje po ovom forumu.
Testirali smo se istinski u ratu na ovim prostorima, pa čak i mnogi koji nisu bili izviđači u JNA!!! to je trenutna situacija od nas zahtijevala, nažalost ti moram reči da jedino tako mogla biti testirana sposobnost ali i hrabrost vojnika!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 21:29

dinosaurus (citat):
Pero,mislim da sam već negde izneo mišljenje da JNA nije koristila tu podelu na specijalne i manje specijalne jedinice.
Svaki rod je imao svoju specijalnost za koju je obučavan i to je bilo osnovno merilo..
Izvidjačka obuka je možda bila složenija,a sigurno dugotrajnija u odnosu na ostale pešadijske jedinice jer je trajala svih 12
meseci..E sad,tu obuku koju smo prošli svako komentariše na svoj način,u principu zavisi od toga kako želi da predstavi sebe...
Uglavnom je jednoobrazno naoružanje i te maskirne navlake koje smo koristili,ono što nas je razlikovalo od drugih...

Na pitanje da li smo bili spremni za neku akciju.....Ne znam,jer smo kao IG obučavani za boravak i vršenje odredjenih
zadataka u zagraničnom delu teritorije,sva naša obuka je bila usmerena ka tome da kao grupa opstanemo i funkcionišemo
u tim uslovima,a da ne budemo otkriveni...verujem da je to veliki izazov i za ove sadašnje profesionalne vojnike
izvidjačkih jedinica a kamo li za nas,tadašnje klince JNA....

Krajem Ponedeljka, pogodi ga u sred srede Smile  čestitam!

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 22:26

East&West (citat):

Krajem Ponedeljka, pogodi ga u sred srede Smile  čestitam!

Hvala Weste....
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 22:31

Uvijek sam se divio Izviđačima jer su uglavnom odrađivali najteže zadaće, a za to je trebalo i duha i muda!!!
U JNA smo se čudili što će im toliko obuke to skijanje plivanje, orijentacije, logorovanja, topografije...vježbe, uzbune!!!
Sjećam se to iz Strumice vjerojatno će i Kodrić potvrditi a kasnije shvatio zašto!!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 23:00

dinosaurus (citat):

Na pitanje da li smo bili spremni za neku akciju.....Ne znam,jer smo kao IG obučavani za boravak i vršenje odredjenih
zadataka u zagraničnom delu teritorije,sva naša obuka je bila usmerena ka tome da kao grupa opstanemo i funkcionišemo
u tim uslovima,a da ne budemo otkriveni...verujem da je to veliki izazov i za ove sadašnje profesionalne vojnike
izvidjačkih jedinica a kamo li za nas,tadašnje klince JNA....


Dino iza ponoći jedan + pogotovo za boldano.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime01.09.14 23:02

Hvala Matrix Very Happy ...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime15.09.14 2:15

Schvabo (citat):
Danas stigao sa remonta iz ZRAKa do sada najskuplji dio moje izvidjacke opreme.

Ovo bi trebala bit futrola za njega.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Schvabo
Gušter
Gušter
Schvabo


BROJ POSTOVA: : 35
ČLAN OD: : 2014-01-30

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime15.09.14 21:20

Meni su u zraku rekli da RD 7x40 nije imao nikakvu torbu. Zato ima one sve zastite na sebi. Guma oko tijela, zastite leca... A kao tek poslje rata su izasle kao bezvezne torbice za isti model. Zato je mene interesovalo kako se pricvrscuje na pojas ili uniformu/opremu. On ima na sebi kao kozni jezicak sa rupom kao za dugme i time se trebao valjda pricvrstit negdje i nekako za opremu. 

Hvala u svakom slucaju na sliku.
Na vrh Go down
KODRIČ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 56
ČLAN OD: : 2013-12-06
DOB : 58
M(j)esto Makole-Slovenija

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.09.14 7:35

dinosaurus (citat):
Pero™ (citat):
Pitanje za dinosaurusa, a može i za druge izviđače (ako jih ima još na forumu):

Dali si se osečao da si nešto specijalno i dali si bio sposoban da odradiš stvarno neki podvig u ratnim uslovima. Mislim na vreme obuke ili pri kraju. 

Ne zanima me ako si bio kojim slučajem uvučen u rat u bivšoj jugi. To nije za javno pisanje po ovom forumu.

Pero,mislim da sam već negde izneo mišljenje da JNA nije koristila tu podelu na specijalne i manje specijalne jedinice.
Svaki rod je imao svoju specijalnost za koju je obučavan i to je bilo osnovno merilo..
Izvidjačka obuka je možda bila složenija,a sigurno dugotrajnija u odnosu na ostale pešadijske jedinice jer je trajala svih 12
meseci..E sad,tu obuku koju smo prošli svako komentariše na svoj način,u principu zavisi od toga kako želi da predstavi sebe...
Uglavnom je jednoobrazno naoružanje i te maskirne navlake koje smo koristili,ono što nas je razlikovalo od drugih...

Na pitanje da li smo bili spremni za neku akciju.....Ne znam,jer smo kao IG obučavani za boravak i vršenje odredjenih
zadataka u zagraničnom delu teritorije,sva naša obuka je bila usmerena ka tome da kao grupa opstanemo i funkcionišemo
u tim uslovima,a da ne budemo otkriveni...verujem da je to veliki izazov i za ove sadašnje profesionalne vojnike
izvidjačkih jedinica a kamo li za nas,tadašnje klince JNA....

Bravo, potpuno se strinjam sa dinosaurosom. U JNA je svaki rod imao svoju specialnost, ja sam izviđače služio 84/85 u Strumici, što je bilo ono u čemu je bila razlika između nas i ostale vojske u našoj kasarni, prvo, najviše to, što smo mi bili 12 mjeseci mlada vojska, zašto, jer nam je obuka trajala 12 mjeseci, sa mladom vojskom smo išli na obuku do zadnjega dana mogu reč ,skoro do skidanja, jedino što nismo možda zadnji mjesec dana trebali više radit toliko vježbi, drugo,  jer smo imali za ono dobo naj zajebanega kapetana čete- Žareta, kolko puta smo samo išli na Popčevu a on u onom najtežjem delu baca suzavac, onda stavljaj masku i idemu u maski u ono brdo i ujutro telovadba na pisti, stari vojniki iz drugih rodova neznam koliko su telovadili a mi, obavezno svako jutro, jedino mislim, da je cjela kasarna telovadila kad je bio Žare dežuran.
Točno i za nas je bilo tada ono što smo radili u izviđačima velik izazov, bilo je svega, plivanja (preživet u naravi a dobiješ samo malo soli i dvopek), skijanja,logorovanja, orientacije, topografije, bili smo na granici, nočnog i dnevnog gađanja, trebali smo radit na polju u kasarni, u nedelju barem jedan slobodan dan u tjednu a mi popodne umesto počitka radimo na čiščenju i uređivanju kasarne i još je bilo toga i mislim, da je slično bilo i u svim drugim kasarnama.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime19.09.14 19:21

A to se zove biti vojnik....tko zna da si bio u situaciji možda bi ti dobro došlo.....!!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.09.14 0:03

Max Blitz (citat):
Schvabo (citat):
Danas stigao sa remonta iz ZRAKa do sada najskuplji dio moje izvidjacke opreme.

Ovo bi trebala bit futrola za njega.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Netačno - ovo je futrola za dvogled ručni 4x30 RD-1J.
Dvogled izviđački Zrak 7x50 nije imao nikakvu futrolu, nego je imao zaštitne gumene poklopce na objektivima i poklopac na okularu, a nosio se oko vrata na kaišu, na koji je ujedno bio i pričvšćen poklopac okulara.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime20.09.14 23:31

549 Izvidjačka Prizren '87..Slika je sa reona karaule Orčuša gde smo obavljali graničnu obuku
kao I delove izvidjačke obuke..

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sponsored content





Izviđači u JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Izviđači u JNA   Izviđači u JNA - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Izviđači u JNA
Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Beograd Topčider
» Kranj - izviđači
» Kasarna 'Maršal Tito' - Masline, Titograd 80-ih...
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (treći dio teme)
» Tuzla 90/91 izviđači

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: