FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula 'Šentilj' - mart 1963.

Go down 
+3
dinosaurus
Pero™
milutins
7 posters
AutorPoruka
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime11.12.13 23:42

Jel moze?Nema nikakve politike.Jedna kratka prica pokusaja bjezanja preko rejona ove karaule,hvatanje od strane granicara itd.Drugi pokusaj je bio uspjesan preko Sezane,prelazak francuske granice,regrutovanje za Legiju Stranaca u Marseju,obuka na Korzici,legionarstvo I na kraju-preko vode do slobode.

PS-glavni junak ovih prica je jos uvijek zdrav i vitalan,ima 73 godine,penzioner je.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime12.12.13 0:46

A što nebi ispričao detalje? Jurisdikcije SFRJ davno više nema, to je moralo da se desi davno natrag, ako je akter sada star 73 godine.

Ajde ispričaj nam detalje, sa zanimanjem čemo čitati.

PS: znao sam i ja jednog što je bio u legiji stranaca, ali je žalostno završio.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime12.12.13 1:01

Šta se čeka milutins?
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime12.12.13 1:21

Akter price je moj dugogodisnji poznanik i prijatelj.Zahvaljujuci zdravom nacinu zivota jos uvijek je izuzetno vitalan,bez obzira na cinjenicu sto je pensioner jos uvijek pomalo radi.Sa njim sam u svakodnevnom kontaktu.Prica je frishka ispricana danas.

Oduvijek sam bio crna ovca u porodici.Kao dijete prvoborca imao sam sve predispozicije za udoban zivot u mom rodnom Kaknju.Zavrsio sam srednju skolu,zaposlio se,napravio privredni criminal(falsifikovao,dopisivao sebi iznos novca na stednju knjizicu,vadio novac i sl).
U ocekivanju da ce stari preko svojih veza zataskati moje krivicno djelo odoh u vojsku u Titovo Uzice.Pjesadinac,po zavrsetku obuke prekomanda u Gornji Milanovac.
Jednog dana vojni policajci dodjose po mene............,sudjenje i pravac Goli Otok,osudjen na godinu dana.
Po isteku kazne nazad u JNA na nastavak vojnog roka u Banja Luku,negdje na Kozaru,cuvao vojne magacine Question  ,milina jedna nas sestorica,disciplina nikakva.
Posle odsluzenja vojnog roka nazad u Kakanj,gluvario mjesec-dva i u martu 1963 rijesih da bjezim iz zemlje.
Nacuo da se lako prelazi preko Sentilja,krenem vozom sam.
Prije Sentilja iskrcah se i produzih pjesice kroz gustu sumu i poprilicno hladno vrijeme.Poslije dugog pjesacenja  presijece me komanda "Stoj pucacu".
Stadoh kao ukopan,za par sekundi scepa me ogroman pas velicine teleta,otkide mi komad dugog kaputa od kangara.
Granicari,lisice i pravo u karaulu.
Na karauli me doceka k-dir,mislim kapetan po cinu,pijan.Po govoru skontam da je negdje iz Bosne.
Gdje si posao sunce ti kalaisano,bjezis iz Juge,zar neznas da je kod nas najbolje.
Odakle si-iz Bosne,sram te bilo ruzish moju Bosnu,razne psovke................
Odvezose me u noci u sabirni centar,mislim da se zvao Brestovnica???
Kada sam dosao u Brestovnicu bilo nas je 20-ak.
Sutradan oko podne bilo nas je vise od stotinu.
Vratise me nazad u Kakanj,istraga u miliciji.............
Idi kuci,ako josh jednom pokushash bjezati iz zemlje ponovo ces na Goli Otok.
Nastavak slijedi-najzanimljiviji deo.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 11:32

Neznam dali je ikada na karauli šentilj bio komandir po činu kapetan,a 1963 čini mi se da je tamo več bio komandir Vojinović Rade koji je po činu bio mlađi oficir.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 12:50

Prica je sastavljena iz njegovih sjecanja od prije 50-ak godina.Pokusao sam da saznam sto vishe detalja,dugo sam ga ispitivao o k-diru karaule.
Meni je logicno da je k-dir Sentilja mogao biti oficir.
Tu je bio najcesci prelaz,po njegovoj prici u to vrijeme je jako masovan.
Jedan od razloga otvaranja granica par godina kasnije je upravo bio sprijeciti ilegalne prelaske-pretpostavljam da su stotine svakodnevnih emigranata narushivali ugled FNRJ.
Svi su oni imali jedan cilj-dokopati se Pariza,iz Pariza niko nije vracan nazad.Bilo je tu i prljave igre a ne samo puke sentimentalnosti prema bjeguncima-sluzili su kao topovska hrana u legiji.
De Golovo geslo je bilo "svi u Pariz-niko iz Pariza".
Ja sam sa njeme svakodnevno,pokusacu da saznam neke detalje-najvise mu se urezao u sjecanje granicarski pas,poderao mu nov kaput  Very Happy 

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 13:31

Slažem se da je bilo moguće da je bio oficir,upravo iz razloga koje si naveo.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 13:48

Mi ovdje nepricamo o nekakvim usamljenim slucajevima,na destine hiljada ljudi je ilegalno napustilo zemlju do otvaranja granica,najcesci odlasci su bili preko Italije i Austrije,mada ni prelasci preko Grcke nisu za zanemariti po brojnoscu.
Vrlo mali broj je predstavljao porazene snage.
Konkretno na East Coast gdje se nalazim 20 000 ljudi je doslo preko "francusko italijanske veze".
Tacno se zna gdje je ko isao i zasto npr East Coast a ne Ohajo,Chicago,West Coast,Ontario i td.
"Moje iseljenistvo"je stvorio covjek iz Trstenika-politicki emigrant,ne nekakav zatucani nacionalista "krvav do lakata"-poslao je manje vise 20 000 garantnih pisama,sve ih doveo sa aerodrome-organizovani dolasci-naravno da je saradjivao sa americkom administracijom.
Svaku garanciju,odlazak na aerodrome je naplatio amerima.
Bio je izuzetan covjek-legenda.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 14:07

Zasto su ameri tako objerucke prihvatali iseljenike?
Jedan od odgovora bazira se na cinjenici da su isti i ovdje,kao I u Francuskoj posluzili kao "topovska hrana"-nemali broj je regrutovan u Vijetnam.
Ne vode se ameri emocijama,zeljama da pomognu mladim demokratijama,sve je proracunato unapred-interesi ispred svega.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 14:26

milutins (citat):
Prica je sastavljena iz njegovih sjecanja od prije 50-ak godina.Pokusao sam da saznam sto vishe detalja,dugo sam ga ispitivao o k-diru karaule.
Meni je logicno da je k-dir Sentilja mogao biti oficir.
Tu je bio najcesci prelaz,po njegovoj prici u to vrijeme je jako masovan.
Jedan od razloga otvaranja granica par godina kasnije je upravo bio sprijeciti ilegalne prelaske-pretpostavljam da su stotine svakodnevnih emigranata narushivali ugled FNRJ.
Svi su oni imali jedan cilj-dokopati se Pariza,iz Pariza niko nije vracan nazad.Bilo je tu i prljave igre a ne samo puke sentimentalnosti prema bjeguncima-sluzili su kao topovska hrana u legiji.
De Golovo geslo je bilo "svi u Pariz-niko iz Pariza".
Ja sam sa njeme svakodnevno,pokusacu da saznam neke detalje-najvise mu se urezao u sjecanje granicarski pas,poderao mu nov kaput  Very Happy

Tebi je logično a ja znam da su za vreme mog života na našim karaulama bili samo "MLAĐI" oficiri.To su karaule Šentilj ,Ceršak i Špičnik,za druge ne znam a za ove sam skoro 100% siguran.A može biti da je čoveka ispitivao "oficir" za Bezbednost,bezbednjak.

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 14:45

milutins (citat):
Zasto su ameri tako objerucke prihvatali iseljenike?
Jedan od odgovora bazira se na cinjenici da su isti i ovdje,kao I u Francuskoj posluzili kao "topovska hrana"-nemali broj je regrutovan u Vijetnam.
Ne vode se ameri emocijama,zeljama da pomognu mladim demokratijama,sve je proracunato unapred-interesi ispred svega.

Ne važi li i sad isto?Nije li najlakše dobiti papire ako progrmiš neko vrijeme u marincima po Iraku,Afganistanu i sl.
Samo što su to sada u večini južnoamerikanci.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 15:05

Tako je lacosh,veliki deo ide u vojsku iz razloga koje si naveo,vecina su juznoamerikanci.

Marin-da li je bio komandir-on to tada pod okolnostima nije mogao da zna.
Misli da je bio kapetan,negdje iz Bosne-cinove je znao,bio je frishak iz JNA.
A I 50 godina je proslo,mnoge stvari se zaborave

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 15:18

milutins (citat):
Zasto su ameri tako objerucke prihvatali iseljenike?
Jedan od odgovora bazira se na cinjenici da su isti i ovdje,kao I u Francuskoj posluzili kao "topovska hrana"-nemali broj je regrutovan u Vijetnam.
Ne vode se ameri emocijama,zeljama da pomognu mladim demokratijama,sve je proracunato unapred-interesi ispred svega.

Kolega za ovo bi dao + ali trenutno nemam na raspolaganju..
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 15:31

miran cvilak (citat):
Neznam dali je ikada na karauli šentilj bio komandir po činu kapetan,a 1963 čini mi se da je tamo več bio komandir Vojinović Rade koji je po činu bio mlađi oficir.

Mislim da bi postavljanje kapetana za komandira karaule bilo razbacivanje oficirskog kadra, koliko je samo karaula bilo u Jugoslaviji. Formacijski posada karaule je bila "vod" tako da kapetan nikako ne bi trebao biti komandir karaule (pa nama su u Mariboru komandiri četa bili poručnici, a komandant kasarne-bataljona, kapetan I klase). Komandir moje karaule je bio Vodnik I klase, i to su ljudi koji su završili srednju vojnu školu kopnene vojske i mogli su u službi napredovati do zastavnika.
I da, Mirane, jedanput si mi obećao raspitati se šta se desilo 1991 sa Špičnikom i mojim komandirom, imaš li kakve informacije?
(naravno ne zamaraj se previše ako je to problem)
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 16:02

K-dir karaule Dojransko Jezero je bio porucnik po cinu.Moje je bio SV.
Koga postaviti ako imate na stotine ilegalnih prelazaka?
Kao sto je bio slucaj na Sentilju.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 16:10

milutins (citat):
K-dir karaule Dojransko Jezero je bio porucnik po cinu.Moje je bio SV.
Koga postaviti ako imate na stotine ilegalnih prelazaka?
Kao sto je bio slucaj na Sentilju.

Obzirom da je u pitanju '63 slažem se da je komandir mogao imati veći čin.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime16.12.13 16:31

Pitanje za Marina-cisto informativno.
Da li ti je poznat slucaj da su vojnici granicaru na ove tri karaule koje si naveo ilegalno presli granicu bez povratka?Ovdje ih ima sigurno 5-6 takvih.
Ja znam dvojicu podoficira sa tog dijela granice koji su se odlucili na takav korak.
Jedan je Zemunac a drugi iz Han Pijeska-Romanija.
Da li su bili na sluzbi kao granicari???

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime17.12.13 10:18

šepa (citat):
miran cvilak (citat):
Neznam dali je ikada na karauli šentilj bio komandir po činu kapetan,a 1963 čini mi se da je tamo več bio komandir Vojinović Rade koji je po činu bio mlađi oficir.

Mislim da bi postavljanje kapetana za komandira karaule bilo razbacivanje oficirskog kadra, koliko je samo karaula bilo u Jugoslaviji. Formacijski posada karaule je bila "vod" tako da kapetan nikako ne bi trebao biti komandir karaule (pa nama su u Mariboru komandiri četa bili poručnici, a komandant kasarne-bataljona, kapetan I klase). Komandir moje karaule je bio Vodnik I klase, i to su ljudi koji su završili srednju vojnu školu kopnene vojske i mogli su u službi napredovati do zastavnika.
I da, Mirane, jedanput si mi obećao raspitati se šta se desilo 1991 sa Špičnikom i mojim komandirom, imaš li kakve informacije?
(naravno ne zamaraj se previše ako je to problem)

Šepa nisam zaboravio,ali imam sa karaulom Ceršak toliko posla da ne stignem.Ali ču se raspitati,nema problema.

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime17.12.13 10:20

milutins (citat):
Pitanje za Marina-cisto informativno.
Da li ti je poznat slucaj da su vojnici granicaru na ove tri karaule koje si naveo ilegalno presli granicu bez povratka?Ovdje ih ima sigurno 5-6 takvih.
Ja znam dvojicu podoficira sa tog dijela granice koji su se odlucili na takav korak.
Jedan je Zemunac a drugi iz Han Pijeska-Romanija.
Da li su bili na sluzbi kao granicari???

Ako ste mislili mene,ja ceo život živim na granici i nikada nisam čuo da bi neki graničar prebegao.Ali sve je moguče,a mi civili toga nismo smeli saznati,Vojna tajna.

Na vrh Go down
babic borislav
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 25
ČLAN OD: : 2015-12-19

Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime14.04.16 12:18

Komandir karaule Ljubanista (SFRJ - Albanija) je bio porucnik Naum Milosevski, tako da nije tacno da su samo podoficiri bili k-diri karaula (ja sam granicar oktobar 81)
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Šentilj' - mart 1963.   Karaula 'Šentilj' - mart 1963. Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula 'Šentilj' - mart 1963.
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Karaule JNA - Slovenija
» MARIBOR, Melje, 80/81
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.
» Sudar brodova JRM kod Visa (1963.)

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: