FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'

Go down 
+3
Pero™
Kemo Specijalac
SilvoS
7 posters
AutorPoruka
SilvoS
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Dravograd

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime10.10.13 16:43

Nov. 82. Je kdo služil tam? Karavla še stoji?

PS
Karavla Kapunar  je v moji bližini. Sedaj je v lasti radiokluba Radlje in je dobro vzdrževana. (ob priliki bom prilepil kake slike notranjosti)
Na strehi karavle je online panoramska kamera. Linka ne morem pripeti ker sem nov član  spredaj je http  (s59dau.si/KAMERA.htm)
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime16.10.13 7:04

Pozdrav, SilvoS, i dobrodosao na forum...
Malo si nam podataka dao o karauli - prema sluzbenom nazivu Dane Sumenjak tesko cemo je naci Smile
 
Sve u svemu, najblize tome sto si naveo, tvoja karaula bi trebala biti karaula Petanjci, prva sa spiska GO Murska Sobota, negde u sredini izmedju reke Mure i prelaza Gederovci...prva susedna karaula istocno po spisku je Korovci, a ona je daleko...
 
priblizna lokacija: [You must be registered and logged in to see this link.]
 
danas je na tom mestu jedinica za obuku sluzbenih pasa slovenacke policije (Enota vodnikov službenih psov (EVSP))
ovo je slika tog objekta, a ti ces najbolje znati da li je zgrada nova ili je izgradjena kasnije:

[You must be registered and logged in to see this image.]

 
jos jedna:

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Sto se tice pogleda sa karaule Kapunar, umesto tebe postavljam ovu sliku:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime19.10.13 13:31

Kemo, stvarno si specialac. Da imam kapu i da ne sedim, skinuo bi kapu i priklonio se.

Ja sam iz slovenije, a nisam stavio nijednu sliku karaule ili JNA objekta. A ti toliko, čak i znaš šta se tamo nalazi. Svaka čast.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3644
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime19.10.13 18:39

Moj kolega iz osnovne skole je bio negdje u Sloveniji komandir karaule,zavrsio je SVS KOV u Sarajevu.Bash bi voleo da znam kakav je bio starjesina.Zove se Slavko Cvijanovic.Sada je penzioner u selu,"juri sojke"

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime20.10.13 2:49

Pero™ (citat):
Kemo, stvarno si specialac. Da imam kapu i da ne sedim, skinuo bi kapu i priklonio se.

Ja sam iz slovenije, a nisam stavio nijednu sliku karaule ili JNA objekta. A ti toliko, čak i znaš šta se tamo nalazi. Svaka čast.
 
Nema tu mnogo mudrosti; detaljna pretraga i kopanje po Internetu...od nekoliko poznatih pojmova pretragom pronaci nesto cega cesto nema, uz rizik da pronadjes nesto sto je vec neko na forumu pronasao Smile...
 
I to sve pretraziti na slovenackom jeziku, koji poznajem svega nekoliko fraza da izgovorim, uglavnom uspomena sa sluzenja JNA u Mariboru, i par kratkih boravka u tastovoj tazbini u Primorskoj (doduse, sve razumem i znam sve da procitam Smile)
 
da je lako, nije...malo stvari na netu je postavljeno na tanjiru; recimo, traziti karaulu, obicno rezultira plakatima za film Karaula Smile; onda se mora traziti pojmovima stražnica, obmejna stražnica, opuščena karavla, bivša karavla, itd, plus naziv karaule ili mesta. Ali, posle 20 i kusur godina toponimi nisu isti, niti igde postoji zvanican spisak karaula JNA na jednom mestu...mnoge bivse karaule su u tekstovima oznacene nekim drugim toponimima. A treba se boriti i sa tim da Slovenci u tekstovima kao bivse karaule oznacavaju sve: i davno napustene JNA, i napustene posle 91, i stare italijanske, i stare jugoslovenske pre II sv.rata...iz celog tog miksa treba izdvojiti one koje treba prikazati na Forumu Smile
 
 
Da ne odem puno u offtopic - po spisku iz Wikipedie, postoji u GO Ajševica - Nova Gorica  karaula pod nazivom Rožna Dolina - tu je bio i granicni prelaz. Raspitujem se ja medju lokalnim stanovništvom gde je karaula (naravno, poznanike, nepoznata lica ne bih pitao da ne bi doslo do nesporazuma) - karaule u Rožnoj dolini NEMA Smile...nemoguce da niko u mestu koje ima nekoliko kuca, zgrada, firmi, i granicni prelaz, ne zna gde je bila karaula...dok mi nisu rekli da je karaula zapravo na Rafutu...
na mapi je Rafut neka dzungla, park, sta li...onda saznam da je Rafut zapravo kraj "preko grane" tj preko ulice i pruge sa italijanske strane, a da se mesto sa nase strane zove Pristava...udaljeno od Rozne doline toliko da presaltas 3 brzine iduci do tamo...Tri puta sam menjao 3 brzine i svaki put prosao pored (iza) karaule, a da je nisam video - nije tipski gradjena da bih je prepoznao sa ulice.
Kad sam saznao gde je zapravo (u njoj se sada planira postavka muzeja sverca, tihotapstva Smile), bio sam daleko i od Rožne, i od Slovenije; tako da je forum ostao uskracen za autorsku fotografiju bivse karaule Rožna Dolina, tj Rafut, tj Pristava Smile
Ovo je samo jedan od primera licnog istrazivanja, za tastaturom je dugotrajnije i daje malo rezultata...
 
ps. sa karaulom Solkan iz istog GO sam imao vise srece - nasao iz drugog puta...

Na vrh Go down
dule11
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-01-09

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime09.01.15 23:23

ja sam is slovenije i bio sam na karauli Donji Miholjac neko vreme u onoj stari u gradu i onda sam bio prva generacija u novoj kot graničnog prelaza kod drave
Na vrh Go down
Miner
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2019-11-03

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime09.11.19 20:25

Karaula Dane Šumenjak je bila 14. Spoj Korovci (Cankova) do reke Mure. Preko Mure Gornja Radgona. Bil tam komandir od konca septembra 84 do februarja 85, ko se je vrnil aktivni vodnik Maks Vajnhandl. Jaz sem prišel tja v prekomando kot pitomac ŠRO Ljubljana Šentvid.
Na vrh Go down
eci
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2016-01-06

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime10.11.19 18:20

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<l
Ljepi pozdrav,javljam se kao jedan od komandira karaula mu graničnom odseku
M.Sobota od 1972 god, pa negdje do 1977 komandir karaule bio je zast,Dišič Zarko koji
je zivio u M. Soboti
1977 na karaulu dolazi zast Krstič Najdan kojega sam ja zamjenio na karauli Kuzma.
Veliki pozdrav svim graničarina,
Na vrh Go down
eci
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2016-01-06

Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: eci   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime10.12.20 15:58

Na karuli Dane Šumenjak od 1970 do 1978 komandir je bio Zas.Dišič Zarko ,divan drug im čovjek nazačost nasm jem napustio.
1977 dolazi Zast.Krstič Najdan znam da je ostao do 1979 ,Na karauli Korovci koja je bila susjedna prema Cankovi kom.je bio divan čovjek Golubovič Milomir koji je nazalost preminuo.
Na vrh Go down
Sponsored content





Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'   Radenci - karavla 'Dane Šumenjak' Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Radenci - karavla 'Dane Šumenjak'
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» karavla Podstegvaš
» Milo Hrnić i Libertas - Moja Ane broji dane
» Dravograd, Vič - karavla - stare fotografije
» vojna bolnica Skoplje VBS

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: