FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Komandiri i zamjenici karaula Makedonije

Go down 
+5
barun
pukovnik
milutins
ZAGORAC
humka83
9 posters
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime28.08.13 19:31

milutins (citat):
Pozdrav pukovnik.Opaska ti je na mjestu,malo sam se figurativno izrazio.Kada sam sinoc pisao ovaj komentar 100%sam bio ubijedjen da ces reagovati: Very Happy  
Purger je nedavno dao zaista dobru klasifikaciju ovakvog tipa komentara

Zar ti nebi. Osobno mislim da su svi bivši, sadašnji i budući vojnici vrlo senzibilizirani na "figurativno" pucanje u leđa. Da si napisao " Sama pomisao da sam mogao na neke od njih pucati " (a bio sam u takvoj situaciji) vjeruj mi da se ne bih ni osvrnuo na post. I tebi lijep pozdrav.Wink

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime29.08.13 15:52

kad je rijec o sluzbovanju komandira namece se jedno vrlo vazno pitanje: dali su poglavito komandiri karaula koji su bili na platnoj listi JNA, bili i na neki nacin kaznjeni sluzbom na karaulama, a ponajvise oni koji su bili na nekim jako nepristupacnim kao npr. tri karaule na planini Kozuf komandnog odsijeka Gevgelija. Po mom misljenju na prvo bi mjesto stavio mladog podoficira kojemu bi ova sluzba bila prvo radno mjesto, a na drugo mjesto bi smjestio kaznjene komandire kojima je ponuđeno prihvati ili odi. Za nešto bolje i rad u komandama ipak je trebala znjura ili škola ili veliki radni staž. A zamjenici komandira karula vjerujem da su to bili dobri,vrsni, "zdravi" i sposobni decki, jel da nije njih bilo svasta bi se događalo, brigu su vodoli oni a informacije su prenosili svojim predpostavljenima za svakog pojedinacno.
Na vrh Go down
barun
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2012-11-21

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime06.01.14 14:47

Ovo sa Serumom dosta je nejasno.ovdje se govori da ste nosili serum sa sobom pa bih molio da to netko objasni od  osoba koje su duzile serum ako je moguce.Jer mnogo pitanja se samo namece od sebe:Kako cuvati serum,prilikom ugriza zmije kako dozirati potrebnu kolicinu seruma,koja vrsta zmije je ugrizla,nemora biti Poskok,zatim tjelesne konstitucije vojnika.Postavljam pitanje zato sto je zmija ugrizla vojnika iz mog voda kada smo bili na terenu,Vojniku je pruzena prva pomoc i transportiran u bolnicu gdje je dobio serum.Inace sam proveo 63 dana na izdvojenoj strazi gdje je bilo puno zmija,posebno je bilo opasno u proljece i nismo imali serum mada smo ga trazili.Poslije na drugom terenu s Majcima smo imali predavanje na temu ugiz zmije koju je drzao kapetan ime zaboravio inace kapetan, kako da se ponasamo prilikom ugriza zmije jer najopasnije je bilo vrsenje nuzde u prirodi i spavanje u satorima.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime06.01.14 15:06

barun (citat):
Ovo sa Serumom dosta je nejasno.ovdje se govori da ste nosili serum sa sobom pa bih molio da to netko objasni od  osoba koje su duzile serum ako je moguce.Jer mnogo pitanja se samo namece od sebe:Kako cuvati serum,prilikom ugriza zmije kako dozirati potrebnu kolicinu seruma,koja vrsta zmije je ugrizla,nemora biti Poskok,zatim tjelesne konstitucije vojnika.Postavljam pitanje zato sto je zmija ugrizla vojnika iz mog voda kada smo bili na terenu,Vojniku je pruzena prva pomoc i transportiran u bolnicu gdje je dobio serum.Inace sam proveo 63 dana na izdvojenoj strazi gdje je bilo puno zmija,posebno je bilo opasno u proljece i nismo imali serum mada smo ga trazili.Poslije na drugom terenu s Majcima smo imali predavanje na temu ugiz zmije koju je drzao kapetan ime zaboravio inace kapetan, kako da se ponasamo prilikom ugriza zmije jer najopasnije je bilo vrsenje nuzde u prirodi i spavanje u satorima.

Nismo ga dužili pojedinačno,nego je čini mi se 6 doza stajalo u hladnjaku i nekoliko puta su mijenjani u sezoni.
Morali smo proći obuku,od zarezivanja,do isisavanja(osim ako te ugrize za k.... Laughing  Laughing )onda si gotov....umrijeti ćeš...... jer pronaći nekog da te spasi je bila znanstvena fantastika.
Malo šale,učili smo čak i one nehigijenske metode koje se više ne koriste.Serum se daje vrlo oprezno,prvo samo 1/3 zbog moguće reakcije organizma pa tek nakon pola sata cijeli ako je sve u redu.Naravno,to su terenski uvjeti gde je potrebno sve učiniti pošto je medicina bila daleko.Zamisli, na Belasici karaula Janković,zmija ugrizla vojnika,prijenos je trajao satima,pošto se osoba ne smije kretati.Tko ne bi dao serum.
Inače Serum anti Viperinum je protiv ugriza svih zmija ovog podneblja pošto sve spadaju u porodicu Viperae.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime06.01.14 19:05

Serum smo na rejone nosili u onim plastičnim kutijama za sapun.
Opisao sam to na stranicama Drenka.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime15.02.14 22:30

slabo nam se javljaju komandiri karaula i njihovi zamjenici, vojska prepustena sama sebi, bilo bi dobro da se jave te da odradimo pojedine teme i vidjenja iz njihovog kuta gledanja. Na mojoj karauli Humka bili su seper a prosao sam sve karaule i manje vise bili su ok poglavito zamjenici, samo naravno je sve trebalo stimati k"o vura. Sva zbivanja, organizacija opcenito zivota i rada povjereno je tim ljudima, zato ih se treba prisjetiti u ljepi uspomenama. Bilo je i onih koji zaista nisu zasluzili biti na tako odgovornom mjestu, al sreca manjina pogotovu na karaulama, morali su se uklopiti jednostavno kako svi tak i oni inace je bilo nemoguce biti na karauli, takvi losi momci su bili rjesavani odmah na nacin da ga se posalje na ekonomiju, konkretno kod nas u GO Gevgelija.
Na vrh Go down
t.veles/s.dojran 88/89
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2014-11-25
DOB : 54
M(j)esto grude

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime25.11.14 18:17

komanda graničnog odsjeka stari dojran-granični vod kod stojkovića ivana 88/89 imali tko?
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime28.11.14 9:51

pozdrav kolega, javit ce se vec netko
Na vrh Go down
babic borislav
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 25
ČLAN OD: : 2015-12-19

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime19.12.15 14:07

Volio bih da se javi ZKK Sveti Naum Des Akmadzic Nikola. Inace skoro sam "otkrio" ovaj forum i uzivam citajuci postove nekadasnjih kolega. Pozdrav za sve od "obicnog" granicara.
Na vrh Go down
fofnudl
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2017-09-04

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime30.11.17 20:23

Na karauli Žeravino, zamenik komandira karaule je bio desetar najstarine klase na karauli. Znači, ja kao septembarac sam došao na karaulu sa činom desetara i davo dežurstvo i takođe išao u patrulju kao vođa patrulje. Zamenik komandira karaule bio je desetar majske klase, a kad se on skinuo ja sam bio postao zamenik komandira karaule. Svaka klasa je imala na karauli 2 desetara, ali naša septembarska samo jednog myself.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3646
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime30.11.17 21:07

fofnudl (citat):
Na karauli Žeravino, zamenik komandira karaule je bio desetar najstarine klGdjease na karauli. Znači, ja kao septembarac sam došao na karaulu sa činom desetara i davo dežurstvo i takođe išao u patrulju kao vođa patrulje. Zamenik komandira karaule bio je desetar majske klase, a kad se on skinuo ja sam bio postao zamenik komandira karaule. Svaka klasa je imala na karauli 2 desetara, ali naša septembarska samo jednog myself.
Gdje je bila karaula, koja granica, koji granicni odsek?
Gdje si bio na kursu za KO. Skopje?

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
fofnudl
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2017-09-04

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime30.11.17 21:18

Na kursu u Velesu, karaula na bugarskoj granici, komanda graničnog odseka Kriva Palanka, karaula Žeravino. Raskršče Srbija-Makedonija-Bugarska. Kamni od 105-111
Na vrh Go down
Sponsored content





Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Komandiri i zamjenici karaula Makedonije
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Izlet i posjeta karaulama, mjestima GO gradova Makedonije
» Skopje Goce Delčev septembar 1988.
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: