FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Komandiri i zamjenici karaula Makedonije

Go down 
+5
barun
pukovnik
milutins
ZAGORAC
humka83
9 posters
AutorPoruka
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 13:47

Ovim naslovom želim potaknuti gore navedene da se jave na ovaj post radi komentiranja i rasprave događaja, pravila, službe općenito na karaulama Makedonije. Kako vidim nije ih se puno javljalo u diskusiju a pogotovu komandira karaula nije bilo tu, volio bih da se netko javi jel mislim da nisu tolko stari, moj komandir na karauli Huma ( Yuma ) je bio malo nešto stariji od nas, bio je iz Sombora Filip Filipović a bio je sasvim uredu po svim pitanjima službe, te ako ovo cita želim ga pozdraviti. pozz
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 13:58

Tu bi sad mogao nastati problem,po PS-u,dežurni karaule je bio zamjenik zapovjednika dok je isti bio na karauli.
U slučaju odsutnosti zapovjednika,automatizmom je zapovjednik postao onaj tko je bio dežurni.
Kad bi bila uzbuna ili nešto još gore,onaj koji je dežurni,zapovijeda karaulom do povratka zapovjednika i u tom slučaju nema drugog vremenskog ograničenja.
To se odnosi i na pomoćnika dežurnog koji je sljedeći po ovlastima i odgovornostima.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 14:12

ZKK na karauli"Stari Dojran,najjuznija karaula bivse SFRJ.Komandir karaule u moje vreme je bio SVIK Milan Salevic rodom iz Podujeva.Rejon u duzini oko 6500 metara,susjedna karaula je bila Dub,posle nje Nikolic,Jankovic i td.
Bili smo poprilicno disciplinovani,mora se imati u vidu da smo se granicili sa prijateljskom Grckom.
Sto se tice pravila sluzbe(granicarska pravila)moj moto je bio "ostati ziv"u slucaju opasnosti prvo pucaj pa tek onda vichi stoj.
Najveca opasnost za nas dole su predstavljali poskoci,bilo ih je zaista mnogo,ljeti niti jedna patrola,rejonski strazar ili zaseda nije otisla na teren bez seruma .
Moj posao kao ZKK je bio izuzetno odgovoran I delikatan,veci deo sam proveo bez aktivnog starjesine,bilo je tesko odrzati disciplinu,kasnjenja sa redovnog odsustva su znala biti i po 7 dana,za mene je to bila nocna mora-nisam nikada prijavljivao to komandi granicnog odseka.
Drugi problem su mi zadavale aktivne starjesine,komandiri susjednih karaula,stalno su trazili "Pinca",najcesce za licne potrebe(posalje zenu u tazbinu,shoping i sl).
Zalio sam se komandiru karaule koji je bio na bolovanju-njegovo naredjenje je bilo"Nikome ne salji vozilo,izvrsavash samo moja naredjenja I nichija vishe".
Poslusao sam ga,zaradio raport(bez posledica)kod komandira gr odseka Pukovnika Stojana Jovanova,ali i raznorazna sitna podmetanja(hapsenje polupijanog vojnika u restoranu "Dojranka"i sl.
Sve u svemu jedno fino vrijeme,mnogo se toga naucilo,postalo zreliji.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 14:17

U slucaju uzbune dezurni karaule je po PS-u zadnji napustao karaulu,duznost mu je bila da pokupi radio vezu,eventualno zaboravljeno naoruzanje i sl.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 14:24

milutins (citat):
ZKK na karauli"Stari Dojran,najjuznija karaula bivse SFRJ.Komandir karaule u moje vreme je bio SVIK Milan Salevic rodom iz Podujeva.Rejon u duzini oko 6500 metara,susjedna karaula je bila Dub,posle nje Nikolic,Jankovic i td.
Bili smo poprilicno disciplinovani,mora se imati u vidu da smo se granicili sa prijateljskom Grckom.
Sto se tice pravila sluzbe(granicarska pravila)moj moto je bio "ostati ziv"u slucaju opasnosti prvo pucaj pa tek onda vichi stoj.
Najveca opasnost za nas dole su predstavljali poskoci,bilo ih je zaista mnogo,ljeti niti jedna patrola,rejonski strazar ili zaseda nije otisla na teren bez seruma .
Moj posao kao ZKK je bio izuzetno odgovoran I delikatan,veci deo sam proveo bez aktivnog starjesine,bilo je tesko odrzati disciplinu,kasnjenja sa redovnog odsustva su znala biti i po 7 dana,za mene je to bila nocna mora-nisam nikada prijavljivao to komandi granicnog odseka.
Drugi problem su mi zadavale aktivne starjesine,komandiri susjednih karaula,stalno su trazili "Pinca",najcesce za licne potrebe(posalje zenu u tazbinu,shoping i sl).
Zalio sam se komandiru karaule koji je bio na bolovanju-njegovo naredjenje je bilo"Nikome ne salji vozilo,izvrsavash samo moja naredjenja I nichija vishe".
Poslusao sam ga,zaradio raport(bez posledica)kod komandira gr odseka Pukovnika Stojana Jovanova,ali i raznorazna sitna podmetanja(hapsenje polupijanog vojnika u restoranu "Dojranka"i sl.
Sve u svemu jedno fino vrijeme,mnogo se toga naucilo,postalo zreliji.

Kolega po službi,

Što se tiče poskoka,seruma,odgovornosti i stava,potpuno isto kao i na "mojem" Drenku.
Sve ostalo nepoznati pojmovi.
Vodnik Bogdan Angelovski,izrazito pošten i sposoban nadređeni i čovjek.
Mi nismo imali "pinca",imali smo Brnju,tako da je od autobusne stanice(prije mjesta Lukovo-skretanje za Modrić) Angelovski jahao u pratnji 3 vojnika.(ako nam je Brnjo zbrisao u Albaniju išao je pješke)

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 14:33

milutins (citat):
U slucaju uzbune dezurni karaule je po PS-u zadnji napustao karaulu,duznost mu je bila da pokupi radio vezu,eventualno zaboravljeno naoruzanje i sl.

Na karauli Drenak to je bila zadaća pomočnika dežurnog,dežurni je imao zadatak nadzirati i organizirati izvlačenje streljiva i rezervnog naoružanja,zapovjednik se bavio organizacijom obrambenih položaja.
U slučaju odsutnosti zapovjednika kuhar je bio zadužen da pokupi radio-vezu,a dežurni i njegov pomočnik su odradili ostalo.(dežurni-posao zapovjednika,pomočnik-posao dežurnog)

NEMA zaboravljenog naoružanja,svatko MORA imati svoje sa sobom.


ZAGORAC: komentar modifikovan dana: 27.08.13 14:36; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 14:34

Koji su ti pojmovi nepoznati?
Mi smo takodje imali kurirskog konja "Chuksa".Kurir je bio vojnik Miklozic Peter (Ormoz-Slo).Svaki dan je sa njim silazio u selo po hleb,postu i sl.
Da se razumemo,bio sam ZKK,bez obzira sto je komandir bio na bolovanju on je vrsio duznost komandira.
To za kuvara zaista prvi put cujem

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 14:39

milutins (citat):
ZKK na karauli"Stari Dojran,najjuznija karaula bivse SFRJ.Komandir karaule u moje vreme je bio SVIK Milan Salevic rodom iz Podujeva.Rejon u duzini oko 6500 metara,susjedna karaula je bila Dub,posle nje Nikolic,Jankovic i td.
Bili smo poprilicno disciplinovani,mora se imati u vidu da smo se granicili sa prijateljskom Grckom.
Sto se tice pravila sluzbe(granicarska pravila)moj moto je bio "ostati ziv"u slucaju opasnosti prvo pucaj pa tek onda vichi stoj.
Najveca opasnost za nas dole su predstavljali poskoci,bilo ih je zaista mnogo,ljeti niti jedna patrola,rejonski strazar ili zaseda nije otisla na teren bez seruma .
Moj posao kao ZKK je bio izuzetno odgovoran I delikatan,veci deo sam proveo bez aktivnog starjesine,bilo je tesko odrzati disciplinu,kasnjenja sa redovnog odsustva su znala biti i po 7 dana,za mene je to bila nocna mora-nisam nikada prijavljivao to komandi granicnog odseka.
Drugi problem su mi zadavale aktivne starjesine,komandiri susjednih karaula,stalno su trazili "Pinca",najcesce za licne potrebe(posalje zenu u tazbinu,shoping i sl).
Zalio sam se komandiru karaule koji je bio na bolovanju-njegovo naredjenje je bilo"Nikome ne salji vozilo,izvrsavash samo moja naredjenja I nichija vishe".
Poslusao sam ga,zaradio raport(bez posledica)kod komandira gr odseka Pukovnika Stojana Jovanova,ali i raznorazna sitna podmetanja(hapsenje polupijanog vojnika u restoranu "Dojranka"i sl.
Sve u svemu jedno fino vrijeme,mnogo se toga naucilo,postalo zreliji.

Na to sam mislio.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 14:45

Uzbuna-provjera borbene gotovosti.
U slucaju uzbune norma je bila za 36 sekundi napustiti karaulu,zauzeti borbeni polozaj odbrane karaule tj-svi u rovove oko karaule.Po potrebi,zavisi od situacije dalje reagovati.
Zaboravljeno naoruzanje,bilo je toga,imali smo jednu pravu uzbunu,iskakanje kroz prozore i sl.
ps-prilikom uzbune obaveza je bila uzeti borbeno naoruzanje i opremu.Nismo morali izaci obuceni u uniforme.Imali smo podzemno skladiste povezano sa tim rovovima,kanalima oko karaule.
Tu bi se "doterali",pripremili za smotru ukoliko je uzbuna bila cisto provjera borbene gotovosti

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 15:33

Rejon Odbrane Karaule,(mislim samo na karaulu)valjda je ispravan naziv,davno je to bilo-kako ste vi to na Drenjku rjesavali,jeste li imali pisana pravila za to.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 15:40

hvala vam na komentarima i ljepo ih je citati, milutins i ZAGORAC i stoga mislim da ste oba upravu jel ipak su bile male nijanse od jedne karaule do druge, a ovo za kuhara mi je poznato i kod nas je imao obavezu, naravno dužio je oružje ali mislim da je prilikom uzbune na karauli izašao s naoružanjem i nekakvim svojim posuđem koje je bilo stavljeno na teretnog konja, bit ce mi drago da se javi jedan od njih pa da tocno vidimo kakvu su oni obavezu imali. Eto drago mije da sad već znamo tri komandira karaula i dva zamjenika, jel ja nisam bio ( radio u komandi ) niti bi to želio zbog velike odgovornost kako navede milutins. Pitao bih oba dva naša zamjenika još jenom, malo sam zaboravio: na karauli je bilo 2-3 desetara, vodnika stažistu ili razvodnika ili kolko?, po mome sjecanju jedan je uvjek bio zamjenik karaule u ovom slucaju desetar, a dežurni karaule je bilo samo dežurni kao nekakvo redarstvo, koji je slao nama u komandu izvješca o prekršaju na granici ili o dnevnom djelovanju i zadatcima vojske koje smo mi prenosili pomocu zastavica na velikoj karti. Ako sam u krivu ispravite me, a mopet kažem bila je razlika po karaulama. pozdrav
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 15:54

milutins (citat):
Rejon Odbrane Karaule,(mislim samo na karaulu)valjda je ispravan naziv,davno je to bilo-kako ste vi to na Drenjku rjesavali,jeste li imali pisana pravila za to.
Područje obrane karaule Drenak: - formacijski oblik obrane u obliku polumjeseca
                                            - lijevo krilo,jugozapadno iznad spremnika za vodu i podzemnog skladišta BTS
                                            - centralni dio,zapadno od karaule u smjeru E-25
                                            - desno krilo,sjeveroistočno od karaule,ispod "vrta" i poljskog Wc-a (nije bio u upotrebi)

Karaula se trebala braniti samo dok se ne izvuku BTS iz podzemnog skladišta. Što se nije moglo nositi i uz pomoć Brnje,trebalo je uništiti.
U povlačenju prema Globočici,krajni dio desnog krila se trebao pretvoriti u predhodnicu(dva vojnika) i zaštitu lijevog boka(tri vojnika).
Krajnji dio lijevog boka trebao se pretvoriti u zalaznicu i osiguranje desnog boka u istom omjeru kao i predhodnica i lijevi bok.

Ostali su činili glavninu i sa njima je trebao biti Brnjo i BTS.   
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:01

Na karaulu stigao kao desetar sa kursa.Nisam zatekao stazistu.Bio je josh jedan desetar,makedonac iz Sv Nikola,zvao se Sazdov Ordan-Orce,njega sam zatekao i po njegovom skidanju,ubrzo po mom dolasku, preuzeo sam duznost ZKK.
Kasnije,najvise zbog komandirovog bolovanja dobivam cin mladjeg vodnika.
Na toj duznosti ostao do civilstva.
Interesantno je da se sjecam imena svih vojnika sa karaule,njihovog mjesta odakle su dosli,zanimanja I sl.
Drugova iz skole se manje sjecam,imena pogotovo.
Ta vojnicka sjecanja su najjaca,mda na zalost pomalo blijede.
U tom smislu dobro mi dodje ovaj forum,da sprijece "amneziju"
Dodato zbog komentara kolege Zagorca-identican slucaj kod mene sto se tice odbrane i povlacenja sa karaule,mi smo se povlacili prema jezeru,tacnije prema komandi

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju


milutins: komentar modifikovan dana: 27.08.13 16:06; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:04

ZAGORAC sve dobro zamišljeno kako i kod nas na karauli ali mislim daje do necega došlo nebi nas spasilo ni još vece naoružanje, a moje je išljenje da je prva crta obrane u slucaju napada ipak bili granićni odsjeci ( kasarne ) gdje je bilo puno više vojske i naoružanja, a mi tko zna kako dugo bi bili uspješni.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:08

Slazem se sa humkom,nema sanse da bi prezivjeli prvi udar u slucaju agresije-u mom slucaju napada sa americke baze iz sela Vladaj.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:14

humka83 (citat):
hvala vam na komentarima i ljepo ih je citati, milutins i ZAGORAC i stoga mislim da ste oba upravu jel ipak su bile male nijanse od jedne karaule do druge, a ovo za kuhara mi je poznato i kod nas je imao obavezu, naravno dužio je oružje ali mislim da je prilikom uzbune na karauli izašao s naoružanjem i nekakvim svojim posuđem koje je bilo stavljeno na teretnog konja, bit ce mi drago da se javi jedan od njih pa da tocno vidimo kakvu su oni obavezu imali. Eto drago mije da sad već znamo tri komandira karaula i dva zamjenika, jel ja nisam bio ( radio u komandi ) niti bi to želio zbog velike odgovornost kako navede milutins. Pitao bih oba dva naša zamjenika još jenom, malo sam zaboravio: na karauli je bilo 2-3 desetara, vodnika stažistu ili razvodnika ili kolko?, po mome sjecanju jedan je uvjek bio zamjenik karaule u ovom slucaju desetar, a dežurni karaule je bilo samo dežurni kao nekakvo redarstvo, koji je slao nama u komandu izvješca o prekršaju na granici ili o dnevnom djelovanju i zadatcima vojske koje smo mi prenosili pomocu zastavica na velikoj karti. Ako sam u krivu ispravite me, a mopet kažem bila je razlika po karaulama. pozdrav

Pogledaj gore,moj prvi komentar(odma iza tvoga).
Broj desetara i razvodnika,čin, nije bitan,dežurni je bitan.
Ako je desetar bio dežuran u datom trenutku bio je nadređen ml.vodniku.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:19

milutins (citat):
Na karaulu stigao kao desetar sa kursa.Nisam zatekao stazistu.Bio je josh jedan desetar,makedonac iz Sv Nikola,zvao se Sazdov Ordan-Orce,njega sam zatekao i po njegovom skidanju,ubrzo po mom dolasku, preuzeo sam duznost ZKK.
Kasnije,najvise zbog komandirovog bolovanja dobivam cin mladjeg vodnika.
Na toj duznosti ostao do civilstva.
Interesantno je da se sjecam imena svih vojnika sa karaule,njihovog mjesta odakle su dosli,zanimanja I sl.
Drugova iz skole se manje sjecam,imena pogotovo.
Ta vojnicka sjecanja su najjaca,mda na zalost pomalo blijede.
U tom smislu dobro mi dodje ovaj forum,da sprijece "amneziju"
Dodato zbog komentara kolege Zagorca-identican slucaj kod mene sto se tice odbrane i povlacenja sa karaule,mi smo se povlacili prema jezeru,tacnije prema komandi

naravno da ih se sjecaš kad si svaki dan radio vojnu zapovijed i jednostavno živio i dijelio zlo i dobro sa kolegama sto isto smatram pozitivnim jel bilo je lakše poslje vojske cijenit, citati ljude a ipak ostane nesto ono sto mi nazivamo iskustvom koje nam je trebalo u daljnjem zivotu.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:19

humka83 (citat):
ZAGORAC sve dobro zamišljeno kako i kod nas na karauli ali mislim daje do necega došlo nebi nas spasilo ni još vece naoružanje, a moje je išljenje da je prva crta obrane u slucaju napada ipak bili granićni odsjeci ( kasarne ) gdje je bilo puno više vojske i naoružanja, a mi tko zna kako dugo bi bili uspješni.

To je jasno,radilo se samo o vojnički rečeno "izvlačenju žive sile i BTS", ostalo se odnosi na kupovanje vremena
za nešto i nekoga drugoga.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:22

hvala na odgovorima ZAGORAC, nadam se da se bude jos poneko ukljucio u raspravu
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:27

humka83 (citat):
hvala vam na komentarima i ljepo ih je citati, milutins i ZAGORAC i stoga mislim da ste oba upravu jel ipak su bile male nijanse od jedne karaule do druge, a ovo za kuhara mi je poznato i kod nas je imao obavezu, naravno dužio je oružje ali mislim da je prilikom uzbune na karauli izašao s naoružanjem i nekakvim svojim posuđem koje je bilo stavljeno na teretnog konja, bit ce mi drago da se javi jedan od njih pa da tocno vidimo kakvu su oni obavezu imali. Eto drago mije da sad već znamo tri komandira karaula i dva zamjenika, jel ja nisam bio ( radio u komandi ) niti bi to želio zbog velike odgovornost kako navede milutins. Pitao bih oba dva naša zamjenika još jenom, malo sam zaboravio: na karauli je bilo 2-3 desetara, vodnika stažistu ili razvodnika ili kolko?, po mome sjecanju jedan je uvjek bio zamjenik karaule u ovom slucaju desetar, a dežurni karaule je bilo samo dežurni kao nekakvo redarstvo, koji je slao nama u komandu izvješca o prekršaju na granici ili o dnevnom djelovanju i zadatcima vojske koje smo mi prenosili pomocu zastavica na velikoj karti. Ako sam u krivu ispravite me, a mopet kažem bila je razlika po karaulama. pozdrav

Da ne bi bilo zabune, ja nisam rekao da sam bio zamjenik zapovjednika karaule(formacijski).

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 16:48

humka83 (citat):
milutins (citat):
Na karaulu stigao kao desetar sa kursa.Nisam zatekao stazistu.Bio je josh jedan desetar,makedonac iz Sv Nikola,zvao se Sazdov Ordan-Orce,njega sam zatekao i po njegovom skidanju,ubrzo po mom dolasku, preuzeo sam duznost ZKK.
Kasnije,najvise zbog komandirovog bolovanja dobivam cin mladjeg vodnika.
Na toj duznosti ostao do civilstva.
Interesantno je da se sjecam imena svih vojnika sa karaule,njihovog mjesta odakle su dosli,zanimanja I sl.
Drugova iz skole se manje sjecam,imena pogotovo.
Ta vojnicka sjecanja su najjaca,mda na zalost pomalo blijede.
U tom smislu dobro mi dodje ovaj forum,da sprijece "amneziju"
Dodato zbog komentara kolege Zagorca-identican slucaj kod mene sto se tice odbrane i povlacenja sa karaule,mi smo se povlacili prema jezeru,tacnije prema komandi

naravno da ih se sjecaš kad si svaki dan radio vojnu zapovijed i jednostavno živio i dijelio zlo i dobro sa kolegama sto isto smatram pozitivnim jel bilo je lakše poslje vojske cijenit, citati ljude a ipak ostane nesto ono sto mi nazivamo iskustvom koje nam je trebalo u daljnjem zivotu.

Mi smo bili vrhunska ekipa,pravo drugarstvo,ali se morala postovati vojnicka hijerarhija,formacijski raspored i td.Timski rad je veoma bitan,nikada ne stavljati sebe i svoje licne interese ispred timskih,vojnickih,poslovnih,porodicnih ili bilo kojih drugih interesa.
Nije potrebno biti nesto specijalno pametan,strucan,obrazovan......dovoljno je okupiti dobru ekipu oko sebe.
Tih nekakvih vojnickih pravila sam se drzao kasnije.
Osnovni moto-nema odustajanja,kada se krene u neshto(posle duzeg razmisljanja,debate i sl)guraj dalje,juri,padaj,posrci ali se dizi.
Malo se pricuvaj hvalospjeva i hvalisavaca.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime27.08.13 18:04

ma sve dobro napisano tvoje misljenje i stanje kako si nasao i imao na karauli, tako se i radi a mora se priznati da bilo dobrih vojnika pa bar 90% ako ne i više, samo manji dio je bio oznacen te nije mogao protiv vecine. Sjecam se moje karaule Yuma i vojnika ( možete vidjeti na postu "Granicari Gevgelija"), takav sklad i prijateljstvo nisam do tada osjetio, iako sam do tada prošao bio dosta druženja npr. radne akcije, sport i dr. Kratko sam boravio na karauli a kad bi se cuj sa mojim desetarima ( bila 2 ), uvjek sam priupitao kakvo je stanje iako su bili vec dolazili mladi vojnici, receno mi je bilo stanje kako si i ostavio, super. Ja vjerujem da su zaslužni dosta komandiri i njihovi zamjenici zato im cestitam ako su bili pravedni i uredu.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime28.08.13 4:11

Ono po cemu najvise pamtim vrijeme provedeno na karauli su paklene vrucine te 1981-e.Povjetarac koji je duvao sa jezera cini mi se nije isao dalje od Mrdaje.Hvala Bogu da nam je karaula bila medju plantazama grozdja i lubenica.Toga je bilo u izobilju,idealno za osvjezenje .I onda je osvanuo taj 16 septembar,pozdrav sa Fantomom i Bojkom,oprostaj sa drugovima na karauli,odlazak u Strumicu na razduzenje-ponovo civil.
Nikada vise nisam imao kontakt sa uniformom i naoruzanjem,presretan sam zbog toga.
Sama pomisao da sam mogao nekima od njih pucati u ledja u vreme nesretnih 90-ih izaziva u meni neprijatan osjecaj.
Za mene su oni bili i ostali pripadnici JNA,kome su se kasnije priklonili nije mi bitno.
Svaka ptica svome jatu leti.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime28.08.13 12:38

milutins (citat):
Ono po cemu najvise pamtim vrijeme provedeno na karauli su paklene vrucine te 1981-e.Povjetarac koji je duvao sa jezera cini mi se nije isao dalje od Mrdaje.Hvala Bogu da nam je karaula bila medju plantazama grozdja i lubenica.Toga je bilo u izobilju,idealno za osvjezenje .I onda je osvanuo taj 16 septembar,pozdrav sa Fantomom i Bojkom,oprostaj sa drugovima na karauli,odlazak u Strumicu na razduzenje-ponovo civil.
Nikada vise nisam imao kontakt sa uniformom i naoruzanjem,presretan sam zbog toga.
Sama pomisao da sam mogao nekima od njih pucati u ledja u vreme nesretnih 90-ih izaziva u meni neprijatan osjecaj.
Za mene su oni bili i ostali pripadnici JNA,kome su se kasnije priklonili nije mi bitno.
Svaka ptica svome jatu leti.

To uvijek izaziva neugodan osjećaj. Vojnik puca u prsa i gleda protivnika.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime28.08.13 13:46

Pozdrav pukovnik.Opaska ti je na mjestu,malo sam se figurativno izrazio.Kada sam sinoc pisao ovaj komentar 100%sam bio ubijedjen da ces reagovati: Very Happy  
Purger je nedavno dao zaista dobru klasifikaciju ovakvog tipa komentara

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime28.08.13 19:31

milutins (citat):
Pozdrav pukovnik.Opaska ti je na mjestu,malo sam se figurativno izrazio.Kada sam sinoc pisao ovaj komentar 100%sam bio ubijedjen da ces reagovati: Very Happy  
Purger je nedavno dao zaista dobru klasifikaciju ovakvog tipa komentara

Zar ti nebi. Osobno mislim da su svi bivši, sadašnji i budući vojnici vrlo senzibilizirani na "figurativno" pucanje u leđa. Da si napisao " Sama pomisao da sam mogao na neke od njih pucati " (a bio sam u takvoj situaciji) vjeruj mi da se ne bih ni osvrnuo na post. I tebi lijep pozdrav.Wink

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime29.08.13 15:52

kad je rijec o sluzbovanju komandira namece se jedno vrlo vazno pitanje: dali su poglavito komandiri karaula koji su bili na platnoj listi JNA, bili i na neki nacin kaznjeni sluzbom na karaulama, a ponajvise oni koji su bili na nekim jako nepristupacnim kao npr. tri karaule na planini Kozuf komandnog odsijeka Gevgelija. Po mom misljenju na prvo bi mjesto stavio mladog podoficira kojemu bi ova sluzba bila prvo radno mjesto, a na drugo mjesto bi smjestio kaznjene komandire kojima je ponuđeno prihvati ili odi. Za nešto bolje i rad u komandama ipak je trebala znjura ili škola ili veliki radni staž. A zamjenici komandira karula vjerujem da su to bili dobri,vrsni, "zdravi" i sposobni decki, jel da nije njih bilo svasta bi se događalo, brigu su vodoli oni a informacije su prenosili svojim predpostavljenima za svakog pojedinacno.
Na vrh Go down
barun
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2012-11-21

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime06.01.14 14:47

Ovo sa Serumom dosta je nejasno.ovdje se govori da ste nosili serum sa sobom pa bih molio da to netko objasni od  osoba koje su duzile serum ako je moguce.Jer mnogo pitanja se samo namece od sebe:Kako cuvati serum,prilikom ugriza zmije kako dozirati potrebnu kolicinu seruma,koja vrsta zmije je ugrizla,nemora biti Poskok,zatim tjelesne konstitucije vojnika.Postavljam pitanje zato sto je zmija ugrizla vojnika iz mog voda kada smo bili na terenu,Vojniku je pruzena prva pomoc i transportiran u bolnicu gdje je dobio serum.Inace sam proveo 63 dana na izdvojenoj strazi gdje je bilo puno zmija,posebno je bilo opasno u proljece i nismo imali serum mada smo ga trazili.Poslije na drugom terenu s Majcima smo imali predavanje na temu ugiz zmije koju je drzao kapetan ime zaboravio inace kapetan, kako da se ponasamo prilikom ugriza zmije jer najopasnije je bilo vrsenje nuzde u prirodi i spavanje u satorima.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime06.01.14 15:06

barun (citat):
Ovo sa Serumom dosta je nejasno.ovdje se govori da ste nosili serum sa sobom pa bih molio da to netko objasni od  osoba koje su duzile serum ako je moguce.Jer mnogo pitanja se samo namece od sebe:Kako cuvati serum,prilikom ugriza zmije kako dozirati potrebnu kolicinu seruma,koja vrsta zmije je ugrizla,nemora biti Poskok,zatim tjelesne konstitucije vojnika.Postavljam pitanje zato sto je zmija ugrizla vojnika iz mog voda kada smo bili na terenu,Vojniku je pruzena prva pomoc i transportiran u bolnicu gdje je dobio serum.Inace sam proveo 63 dana na izdvojenoj strazi gdje je bilo puno zmija,posebno je bilo opasno u proljece i nismo imali serum mada smo ga trazili.Poslije na drugom terenu s Majcima smo imali predavanje na temu ugiz zmije koju je drzao kapetan ime zaboravio inace kapetan, kako da se ponasamo prilikom ugriza zmije jer najopasnije je bilo vrsenje nuzde u prirodi i spavanje u satorima.

Nismo ga dužili pojedinačno,nego je čini mi se 6 doza stajalo u hladnjaku i nekoliko puta su mijenjani u sezoni.
Morali smo proći obuku,od zarezivanja,do isisavanja(osim ako te ugrize za k.... Laughing  Laughing )onda si gotov....umrijeti ćeš...... jer pronaći nekog da te spasi je bila znanstvena fantastika.
Malo šale,učili smo čak i one nehigijenske metode koje se više ne koriste.Serum se daje vrlo oprezno,prvo samo 1/3 zbog moguće reakcije organizma pa tek nakon pola sata cijeli ako je sve u redu.Naravno,to su terenski uvjeti gde je potrebno sve učiniti pošto je medicina bila daleko.Zamisli, na Belasici karaula Janković,zmija ugrizla vojnika,prijenos je trajao satima,pošto se osoba ne smije kretati.Tko ne bi dao serum.
Inače Serum anti Viperinum je protiv ugriza svih zmija ovog podneblja pošto sve spadaju u porodicu Viperae.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime06.01.14 19:05

Serum smo na rejone nosili u onim plastičnim kutijama za sapun.
Opisao sam to na stranicama Drenka.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime15.02.14 22:30

slabo nam se javljaju komandiri karaula i njihovi zamjenici, vojska prepustena sama sebi, bilo bi dobro da se jave te da odradimo pojedine teme i vidjenja iz njihovog kuta gledanja. Na mojoj karauli Humka bili su seper a prosao sam sve karaule i manje vise bili su ok poglavito zamjenici, samo naravno je sve trebalo stimati k"o vura. Sva zbivanja, organizacija opcenito zivota i rada povjereno je tim ljudima, zato ih se treba prisjetiti u ljepi uspomenama. Bilo je i onih koji zaista nisu zasluzili biti na tako odgovornom mjestu, al sreca manjina pogotovu na karaulama, morali su se uklopiti jednostavno kako svi tak i oni inace je bilo nemoguce biti na karauli, takvi losi momci su bili rjesavani odmah na nacin da ga se posalje na ekonomiju, konkretno kod nas u GO Gevgelija.
Na vrh Go down
t.veles/s.dojran 88/89
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2014-11-25
DOB : 54
M(j)esto grude

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime25.11.14 18:17

komanda graničnog odsjeka stari dojran-granični vod kod stojkovića ivana 88/89 imali tko?
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime28.11.14 9:51

pozdrav kolega, javit ce se vec netko
Na vrh Go down
babic borislav
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 25
ČLAN OD: : 2015-12-19

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime19.12.15 14:07

Volio bih da se javi ZKK Sveti Naum Des Akmadzic Nikola. Inace skoro sam "otkrio" ovaj forum i uzivam citajuci postove nekadasnjih kolega. Pozdrav za sve od "obicnog" granicara.
Na vrh Go down
fofnudl
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2017-09-04

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime30.11.17 20:23

Na karauli Žeravino, zamenik komandira karaule je bio desetar najstarine klase na karauli. Znači, ja kao septembarac sam došao na karaulu sa činom desetara i davo dežurstvo i takođe išao u patrulju kao vođa patrulje. Zamenik komandira karaule bio je desetar majske klase, a kad se on skinuo ja sam bio postao zamenik komandira karaule. Svaka klasa je imala na karauli 2 desetara, ali naša septembarska samo jednog myself.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime30.11.17 21:07

fofnudl (citat):
Na karauli Žeravino, zamenik komandira karaule je bio desetar najstarine klGdjease na karauli. Znači, ja kao septembarac sam došao na karaulu sa činom desetara i davo dežurstvo i takođe išao u patrulju kao vođa patrulje. Zamenik komandira karaule bio je desetar majske klase, a kad se on skinuo ja sam bio postao zamenik komandira karaule. Svaka klasa je imala na karauli 2 desetara, ali naša septembarska samo jednog myself.
Gdje je bila karaula, koja granica, koji granicni odsek?
Gdje si bio na kursu za KO. Skopje?

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
fofnudl
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 14
ČLAN OD: : 2017-09-04

Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime30.11.17 21:18

Na kursu u Velesu, karaula na bugarskoj granici, komanda graničnog odseka Kriva Palanka, karaula Žeravino. Raskršče Srbija-Makedonija-Bugarska. Kamni od 105-111
Na vrh Go down
Sponsored content





Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Komandiri i zamjenici karaula Makedonije   Komandiri i zamjenici karaula Makedonije Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Komandiri i zamjenici karaula Makedonije
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Izlet i posjeta karaulama, mjestima GO gradova Makedonije
» Skopje Goce Delčev septembar 1988.
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: