FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula Janković

Go down 
+20
dojran23
brcko
Lala Basaid
željko hr
stari FAZAN
Mirso
djani
Surogat
dojran
humka83
Pero™
SveJug
ZAGORAC
semsudin
lacoš
Matrix
alexandar
Kemo Specijalac
GRANIČAR DOJRAN
milutins
24 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime25.08.13 16:42

Ova slika je definitivno karaula stari Dojran.Zgrade oko nje su po svoj prilici novije,gradjene posle mog odlaska .Mi smo imali karaulu,mali svinjac,fudbalsko igraliste(mali fudbal)i poligon za obuku pasa.
Izuzetan plato,idealan teren,sa karaule je pucao pogled na jezero i u daljini solunsko polje

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime25.08.13 17:00

Da vjerojatno se nešto promjenilo,ljudi dogradili.A što se tiče programa za pregled satelitskih snimki,mislim da ih Google earth obnavlja svake tri godine pa se slika može jako promjenit.Ja sam pratio svoju kasarnu u Uroševcu,na slici je bila totalno srušena,neprepoznatljiva.Kad idem pogledati za neko vrijeme,nikle zgrade,na parkingu auti,mislio sam da krivo gledam.Vidim ti imaš drgi program pa i to možda malo buni.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime25.08.13 17:39

Bash tako.Dosta se toga promijenilo na Dojranskom jezeru.Jezero je,pored vinogradarstva i povrltlarstva bilo glavni izvor prihoda.1980-81 Stari Dojran je imao oko 650 stanovnika zimi-ljeti oko 15 000.Jezero je bilo turisticka atrakcija,toplo,bogato jodom,najbogatije ribom u Evropi,imali su velike smjestajne kapacitete.Sa istakanjem vode iz jezera desio se krah u turizmu,jezero je postalo plitko,hoteli,odmaralista,restorani postali su udaljeni od vode,gotovo mocvara.
Po proglasenju BJRM taj kraj gubi trziste za grozdje,lubenice I povrce,plus zategnuti odnosi sa Grcima.Sada je na zalost Stari Dojran gotovo pust,nekih 300 stanovnika,mahom starijih,mladji su otisli trbuhom za kruhom.
No-nadati je se boljim vremenima za taj meni izuzetno drag kraj,prava pitomija.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime25.08.13 17:59

Baš sam nazvao kolegu sa posla ponukan ovim dopisivanje o Dorjanskom jezeru i kraju oko.Nemogu vjerovat da nisam bio u tom kraju preko svog posla,Prošao sam faktički svako selo u Jugi,a sad mi i kolega potvrdio da tuda nismo prolazili.
Kako i sam kažeš živjelo se od poljoprivrede i turizma,vjerojatno nije bilo puno industrije Radio sam preko brda po Strumićkom kraju.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime25.08.13 18:12

Svaka cast lacos,lijepo je upoznavati nove krajeve,ljude I njihove obicaje.Da li si imao prilike putovati u moj kraj.Sjeveroistocna Bosna,tamo gdje posavska ravnica prelazi u bosanska brda,mi Bosanci taj kraj zovemo "Vrata Bosne"-ulaz u onu pravu" Bosnu brdovitu".Znaci desna obala rijeke Bosne(posmatrano sa izvora)izmedju Doboja I Modrice-trebavski kraj
Puna pjesme,puna price
Oj Trebavo grudo moja
Od Ozrena do Modrice
Od Gradacca do Doboja

ps-izvinjavam se sto kvarim ovako finu temu,50/50 smo krivi obojica-lacos me inspirisao sa svojom pricom o putovanjima-sto bi rekli ferijalci-upoznaj domovinu da bi je vise voleo

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime25.08.13 18:22

Ma kako ne Milutne,prošo sam Bosnu uzduž i poprijeko.Tu gdje je bila neka tekstilna tvornica,bolnica,hotel ili vojna pošta tu sam sigurno bio.I love you I love you
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime25.08.13 18:26

Odlazim na fudbal"mali Halilovic"ima utakmicu-zavrsio bih sa stihovima,neznam cijim
Bosna je zemlja prepuna cari
Trepeta shuma I bljeska vode
Brda joj kite gradovi stari
Nad kojim sinji oblaci brode
Cini se to je zacaran kraj
Po kojim vilu progoni zmaj

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime26.08.13 19:52

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime26.08.13 19:56

[You must be registered and logged in to see this image.]



alexandar: komentar modifikovan dana: 28.08.13 22:02; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime27.08.13 14:10

Daj još nešto,nemoj samo reprize Rolling Eyes .
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime28.08.13 21:20

A'l ste se vi razbacali bez mene......eto i mene.......
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime28.08.13 21:27

lacoš (citat):
Ne na Dorjan,slika je uvečani dio moje prve slike.Uvečani dio je južno od mjesta Mrdaja uz samu granicu.[You must be registered and logged in to see this image.]  Ovo bi trebao biti Nikolić

Da, to je Nikolić.Potpuno sam smetnuo s uma da se je karaula na Belasici zvala Janković,očigledno ona"švabo"radi svoje.Neke stvari znam o njima pošto smo išli gore(ne o toj generaciji)ali što se tiče urednosti,pospremanju kreveta i sl.trebali ste vidjeti nas preko vikenda.Usporedbe radi mislim kako su sve karaule na Grčkoj granici slično izgledale osim onih blizu centra.Mirna granica bez incidenata......glavni prekršitelji smo bili mi,pa kako da sam sebe kaznim.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime28.08.13 21:31

Dojran, ... graničar dojran... pa koliko vas ima (šala)

Graničaru dojran, jeli su ovi na poslednjoj slici Grci? Uniforme sliče malo na naše, ali su detalji drugi. Kapa ????
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime28.08.13 21:42

Graničar Dojran je u pravu.Njihov kurir je svaki dan kod nas dolazio po kruh pošto je kamion vozio samo do nas.
Kada krenete od Nikolića prema sjeveru,slijedite graničnu liniju i doći ćete do Jankovića.Pošto imam tehnički problem koji mi ne dopušta manipulaciju "maps"-a morati će to odraditi netko drugi a ja ću reći je li to to.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime28.08.13 21:54

Pero™ (citat):
Dojran, ... graničar dojran... pa koliko vas ima (šala)

Graničaru dojran, jeli su ovi na poslednjoj slici Grci? Uniforme sliče malo na naše, ali su detalji drugi. Kapa ????
Patrola na slici je "kombinovana"Grci i nasi granicari-vidi kod Grka cinovi nisu na ramenu,kais nije kao nas,imali su sive,platnene,uze kaise nego mi.Kape su im bile oficirske,AK47 .

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime28.08.13 21:56

Pero™ (citat):
Dojran, ... graničar dojran... pa koliko vas ima (šala)

Graničaru dojran, jeli su ovi na poslednjoj slici Grci? Uniforme sliče malo na naše, ali su detalji drugi. Kapa ????
Uniforme su im bile spram naših....krik vojne mode,tamno zelene sa velikim džepovima sa strane(hlače),jakna komandosica M65-modificirana.Moguće da su se i naše popravile do kraja 90-ih pa su bile vrlo slične.Uglavnom više je ličila na američku modifikaciju pješadijske uniforme.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime28.08.13 22:12

dojran (citat):
lacoš (citat):
Ne na Dorjan,slika je uvečani dio moje prve slike.Uvečani dio je južno od mjesta Mrdaja uz samu granicu.[You must be registered and logged in to see this image.]  Ovo bi trebao biti Nikolić
Da, to je Nikolić.Potpuno sam smetnuo s uma da se je karaula na Belasici zvala Janković,očigledno ona"švabo"radi svoje.Neke stvari znam o njima pošto smo išli gore(ne o toj generaciji)ali što se tiče urednosti,pospremanju kreveta i sl.trebali ste vidjeti nas preko vikenda.Usporedbe radi mislim kako su sve karaule na Grčkoj granici slično izgledale osim onih blizu centra.Mirna granica bez incidenata......glavni prekršitelji smo bili mi,pa kako da sam sebe kaznim.
E Dojran ti dok ne vidis Kviska ne vjerujes da je Nikolic Very Happy Very Happy 

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 0:08

dojran (citat):
Pero™ (citat):
Dojran, ... graničar dojran... pa koliko vas ima (šala)

Graničaru dojran, jeli su ovi na poslednjoj slici Grci? Uniforme sliče malo na naše, ali su detalji drugi. Kapa ????
Uniforme su im bile spram naših....krik vojne mode,tamno zelene sa velikim džepovima sa strane(hlače),jakna komandosica M65-modificirana.Moguće da su se i naše popravile do kraja 90-ih pa su bile vrlo slične.Uglavnom više je ličila na američku modifikaciju pješadijske uniforme.
vidio sam na njima i americke uniforme upravu si dojran, a nemojmo zaboraviti da su Ameri imali vojne baze u Grckoj još davne 1982, bilo je strašno vidjeti dva americka aviona u niskom letu nad Gevgelijom, dvaput nadletjeli i nazad u bazu, a mi nis, nis..
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 1:28

Jedne prilike sam pitao KK SVIK Milana Salevica otkuda bash ta norma za uzbunu od 36 sekundi za koje vreme smo trebali zaposednuti rovove oko karaule.Toliko je potrebno americkim avionima iz baze Vladaj da stignu do nase karaule odgovorio mi je.
Bilo je povreda vazdusnog prostora,ne od strane tih NATO aviona.Poljoprivredni avioni bi cesto iz Grcke usli u nas vazdusni prostor.
Grci su zaista obradjivali svaki komad zemlje,do same granicne linije,kod njih nije vazio zakon o granicnom pojasu.Cak su prilikom oranja i sjetve psenice usli par metara u nasu teritoriju duzinom nekih 100-ak metara.
Uredno smo to zaveli,kako je visha komanda reagovala nemam pojma?

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 7:43

milutins (citat):
Jedne prilike sam pitao KK SVIK Milana Salevica otkuda bash ta norma za uzbunu od 36 sekundi za koje vreme smo trebali zaposednuti rovove oko karaule.Toliko je potrebno americkim avionima iz baze Vladaj da stignu do nase karaule odgovorio mi je.
Bilo je povreda vazdusnog prostora,ne od strane tih NATO aviona.Poljoprivredni avioni bi cesto iz Grcke usli u nas vazdusni prostor.
Grci su zaista obradjivali svaki komad zemlje,do same granicne linije,kod njih nije vazio zakon o granicnom pojasu.Cak su prilikom oranja i sjetve psenice usli par metara u nasu teritoriju duzinom nekih 100-ak metara.
Uredno smo to zaveli,kako je visha komanda reagovala nemam pojma?
Svaka čast onome ko odredi normu za uzbunu od 36 sek.Pa za 36 sek.ne stigneš ni čarape obuti,a kamoli doči do rova.A što se tiće obrade zemlje od Grka,tj preoravanja na naš teritorij,sigurno ste od njihove pšenice-brašna-dobivali kruh na karaulu:lol: Laughing
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 9:20

lacoš (citat):
milutins (citat):
Jedne prilike sam pitao KK SVIK Milana Salevica otkuda bash ta norma za uzbunu od 36 sekundi za koje vreme smo trebali zaposednuti rovove oko karaule.Toliko je potrebno americkim avionima iz baze Vladaj da stignu do nase karaule odgovorio mi je.
Bilo je povreda vazdusnog prostora,ne od strane tih NATO aviona.Poljoprivredni avioni bi cesto iz Grcke usli u nas vazdusni prostor.
Grci su zaista obradjivali svaki komad zemlje,do same granicne linije,kod njih nije vazio zakon o granicnom pojasu.Cak su prilikom oranja i sjetve psenice usli par metara u nasu teritoriju duzinom nekih 100-ak metara.
Uredno smo to zaveli,kako je visha komanda reagovala nemam pojma?
Svaka čast onome ko odredi normu za uzbunu od 36 sek.Pa za 36 sek.ne stigneš ni čarape obuti,a kamoli doči do rova.A što se tiće obrade zemlje od Grka,tj preoravanja na naš teritorij,sigurno ste od njihove pšenice-brašna-dobivali kruh na karaulu:lol: Laughing
Te norme imaju smisla kad se zna da se na karauli nije nosila oprema u vidu odjeće,ranaca i sl.nosilo se je samo oružje tako da se ta norma mogla ispuniti.Izlazak na znak uzbune je bio svakojak,dopušteno je iskakanje kroz prozore i takve stvari koje su u vojarni nezamislive.Sve je to bila samo teorija....u praksi sumnjam da bi uspjeli i čarape obut'.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 9:28

Kako misliš nije se nosila odječa.Pa gdje češ u gačamu zimi u rov.A što sa municijom,jeste li je stalno imali kod sebe u rapu?

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 9:39

lacoš (citat):
Kako misliš nije se nosila odječa.Pa gdje češ u gačamu zimi u rov.A što sa municijom,jeste li je stalno imali kod sebe u rapu?
Kroz prozor izbaciš odjeću,u jednj ruci puška i rap,druga ti služi za pomoć pri iskakanju kroz prozor,iskočiš,pokupiš svoje stvari i trk u rov.
Oblačiš se u rovu.
Pravilo je bilo da većina izlazi kroz prozore,znao se raspored tko kroz koje.
Na glavni ulaz izlazili su oni koji su se zatekli obučeni,bilo da su se vratili sa dužnosti ili pripremali za dužnost.
Stražar kod karaule štitio je glavni ulaz.
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 10:24

Kad stavim i ostale slike, mislim, da ćete steći drugačije mišljene. Kod nas su bile DŽOMBE 24 sata/dan u gaćama, jedino su gušteri bili obučeni, jer kad je bila "uzbuna" ( pričam o uzbuni, kad su nas sa karaule Nikolić zvali, da ide sledovanje, kontrola i slično ), znači imali smo 20 min. vremena, gušteri su sređivali karaulu ( čiščenje, kontrola dnevne zapovesti-ko je u patroli, straži i slično ), džombe so imali 20 min, da se obuku, ako su na nekoj dužnosti odu u patrolu, stražu i slično.
Pozdrav!
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 11:18

ZAGORAC (citat):
lacoš (citat):
Kako misliš nije se nosila odječa.Pa gdje češ u gačamu zimi u rov.A što sa municijom,jeste li je stalno imali kod sebe u rapu?
Kroz prozor izbaciš odjeću,u jednj ruci puška i rap,druga ti služi za pomoć pri iskakanju kroz prozor,iskočiš,pokupiš svoje stvari i trk u rov.
Oblačiš se u rovu.
Pravilo je bilo da većina izlazi kroz prozore,znao se raspored tko kroz koje.
Na glavni ulaz izlazili su oni koji su se zatekli obučeni,bilo da su se vratili sa dužnosti ili pripremali za dužnost.
Stražar kod karaule štitio je glavni ulaz.
Nisam sad razumio tvoj odgovor na pitanje o municiji.Jeste li imali bojevu municiju stalno uz sebe,pun okvir i rap.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 13:09

lacoš (citat):
ZAGORAC (citat):
lacoš (citat):
Kako misliš nije se nosila odječa.Pa gdje češ u gačamu zimi u rov.A što sa municijom,jeste li je stalno imali kod sebe u rapu?
Kroz prozor izbaciš odjeću,u jednj ruci puška i rap,druga ti služi za pomoć pri iskakanju kroz prozor,iskočiš,pokupiš svoje stvari i trk u rov.
Oblačiš se u rovu.
Pravilo je bilo da većina izlazi kroz prozore,znao se raspored tko kroz koje.
Na glavni ulaz izlazili su oni koji su se zatekli obučeni,bilo da su se vratili sa dužnosti ili pripremali za dužnost.
Stražar kod karaule štitio je glavni ulaz.
Nisam sad razumio tvoj odgovor na pitanje o municiji.Jeste li imali bojevu municiju stalno uz sebe,pun okvir i rap.
Da: AP-150 kom.
     PM-150 kom + rezervni rap sa 300 kom.
     Snajper 50 kom.

Sa prvim danom dolaska na karaulu,zadužilo se osobno naoružanje sa pripadajućim bojevim kompletom streljiva.
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 13:18

lacoš (citat):
ZAGORAC (citat):
lacoš (citat):
Kako misliš nije se nosila odječa.Pa gdje češ u gačamu zimi u rov.A što sa municijom,jeste li je stalno imali kod sebe u rapu?
Kroz prozor izbaciš odjeću,u jednj ruci puška i rap,druga ti služi za pomoć pri iskakanju kroz prozor,iskočiš,pokupiš svoje stvari i trk u rov.
Oblačiš se u rovu.
Pravilo je bilo da većina izlazi kroz prozore,znao se raspored tko kroz koje.
Na glavni ulaz izlazili su oni koji su se zatekli obučeni,bilo da su se vratili sa dužnosti ili pripremali za dužnost.
Stražar kod karaule štitio je glavni ulaz.
Nisam sad razumio tvoj odgovor na pitanje o municiji.Jeste li imali bojevu municiju stalno uz sebe,pun okvir i rap.
Samo da odgovorim na tvoj upit iako nisam bio u Makedoniji na granici već u Sloveniji, no princip je isti, u soškama naoružanje sa pripadajućim RAP-ovima i streljivom u okvirima, točan broj ne sječam se, M70 okvir u oružju +4 u RAP-u, snajper M72 isto samo što u njegove okvire stane po 10 metaka. Naime, za razliku od kasarni/vojarni na karaulama je uvijek bila dostupna bojeva municija i s njom se išlo i na stražu i u patrole, a to sve zbog same naravi jedinice. Zamisli da moraš negdje u skladište po municiju Smile Wink jocolor bilo bi smjeha....
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 13:19

Eto zagorac i ja se okrznusmo u 10ak minuta po odgovorima....
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 14:00

Vi ste opasno živjeli,problem je u vojsci kad je vojska u posjedu bojeve municije a dostupan je alkohol.Kod mene u bateriji nije bilo bojeve municije,ali kad je bilo alkohola nekima je i bajuneta bila previše.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 14:08

nije to bilo opasno, zato tvrdim i negdje sam još pisao o tome da nije svatko niti mogao završiti u službi na granici upravo zbog psihe a iz još nekih drugih razloga. Popilo se i na karaulama jel znam kod nas na YUMI je bilo toga ali nije bilo nokad problema.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 14:12

Da vjerojatno su trbale biti dobre zdrastvene provjere jer bojeva municija i puno ljudi potpomognuta alkoholom gotovo uvijek stvara probleme.Sreča je još što nije bilo žena,jer tad bi sigurno dužili manevarsku municiju.
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 14:25

Ne znam za provjere, znam da je alkohola bilo, a i bio je relativno lako dostupan do mjesta Žirovnica (R. Slovenija) trebalo nam je kojih 10ak minuta pješke doduše preko željezničkog mosta i željezničkog tunela (pruga na relaciji Jesenice - Kranj), al' nakon nekog vremena skontaš kada idu vlakovi tako da nije bilo frke.

A i nije se trebalo popiti da bude sranja, evo kod mene se na karauli potukli kuhar (mislim da je negdje iz Smedereva-Jagodina) i jedan iz Vršca pa kuhar dobio nožem preko šake tako da su ga u Ljubljanu na krpanje odveli, a poslije se pričalo da mu nisu živci prstiju desne ruke dobro spojili tak da mu je ostalo upotrebljivo sam palac i još jedan prstić ostali nisu bili u funkciji, ali o tome sam pisao na temi karaula Žirovnica pa ne bi dalje o ovom...

Isto tako jednom prilikom nakon povratka iz patrole jedan fazan je na grudobranu stavio metak u cijev prije nego je skinuo okvir, a kada je opalio komandir izletio kao ofuren sav se zajapurio... srećom bez posljedica (osim što je nastradao grudobran)
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 14:32

Bojeva municija je vrag u mirodovskim uvjetima.Evil or Very Mad Twisted Evil
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 14:45

Svako oružje je vrag, ako je u krivim rukama inače dobar ručak ili večeru more pribavit... hehe... lol! jocolor 
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime29.08.13 21:44

Mi smo dužili za AP 120 kom tako da je van patrole u pušci bio prazni okvir......koliko je ostalo nakon roka,e to je upitno,ionako nas nikad nitko nije pitao koliko manjka.
Za Lacoša.....da,"spavali" smo s bojevom municijom,ali to nam nikada nije predstavljao problem jer bi svi fizički nesporazumi neslavno završili.Incidentni tip bi brzo napustio društvo.Kod nas je bilo pravilo da nema šetnje s oružjem mimo dužnosti.
Ubojstava vatrenim oružjem ima i u miru puno tako da .........
Al' da nije ponekad bilo opasno,je ali više iz straha pojedinaca,noći su opake,u strahu su velike oči.Nas je jednom prilikom jelen svojom rikom tako prepao(prenuo iz sna),srce je htjelo van.....strava,ali i to je dio igre.
Drugom prilikom dvojica se sudariše puškama pri preskakanju jarka,takav zvuk u tišini noći ledi krv,obojica su skočili na gotovs da ih je bilo strašno vidjeti.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 7:20

dojran (citat):
Mi smo dužili za AP 120 kom tako da je van patrole u pušci bio prazni okvir......koliko je ostalo nakon roka,e to je upitno,ionako nas nikad nitko nije pitao koliko manjka.
Niste morali pravdati municiju,čudno.Ja sam jedanput bio kao neki vođa na gađanju bojevom municijom,zadužio sam u magacinu bojevu municiju,i u istom broju morao sam vratiti čahure,odnosno neznam već u kojem se postotku  smijelo izgubit čahura.Sječam se da smo ih tražili u blatu stoječeg rova jer MP 56 baca čahure u zrak pa ti padaju na glavu i u rov.A i ako je bilo viška tj iznad postotka to su pokupili starješine za sebe.
Povremeno smo znali imat pregled kaseta pa ako bi slučajno kod koga pronašli i manevarsku municiju bilo bi sranja,a o bojevoj da ne govorimo.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 10:58

lacoš (citat):
dojran (citat):
Mi smo dužili za AP 120 kom tako da je van patrole u pušci bio prazni okvir......koliko je ostalo nakon roka,e to je upitno,ionako nas nikad nitko nije pitao koliko manjka.
Niste morali pravdati municiju,čudno.Ja sam jedanput bio kao neki vođa na gađanju bojevom municijom,zadužio sam u magacinu bojevu municiju,i u istom broju morao sam vratiti čahure,odnosno neznam već u kojem se postotku  smijelo izgubit čahura.Sječam se da smo ih tražili u blatu stoječeg rova jer MP 56 baca čahure u zrak pa ti padaju na glavu i u rov.A i ako je bilo viška tj iznad postotka to su pokupili starješine za sebe.
Povremeno smo znali imat pregled kaseta pa ako bi slučajno kod koga pronašli i manevarsku municiju bilo bi sranja,a o bojevoj da ne govorimo.
Formalno su i nas zadužili i pravdali,no vidio sam kada su se generacije skidale,pa tako i mi,nitko nije pravio problem......izgubio na reonu i sl.i to je bilo to.
U vojarni je to bilo puno strože.Nama su periodički(vremenski),zaboravih koliko je to bilo,mijenjali kompletnu municijsku strukturu tako da se je uvijek jedan dio otpisivao kao neupotrebljiv,neispravan i tu se je uklopila takva razlika.Mislim čak da se je u jednoj generaciji mijenjala municija ali nisam siguran.
Razlog je taj što je ta municija morala biti uvijek 100%operativna(spremna),dok na gađanju...koliko zataji...manje bitno.To su radili"serviseri"oružja,a vidio sam da nije bilo prisustva viših zapovjednika tako da su manipulacije bile moguće.......jedan tebi.....dva meni.........!
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 11:13

Kod nas na gađanju uvijek se prvo pucala municija sa straže,a straža zaduživala novu koja je bila kako ti kažeš 100% operitivna.Ta municija sa straže bila je svakakova,bilo je tu metaka bez baruta,neispravna .Na straži je ponekad dosadno pa se zaigraju sa municijom.Poslije gađanja kad se brojilo čahure probleme je stvarao čato,starješina nije bio ni prisutan,uvijek je falilo municije.Moguče je da je čato namirio oficira,jer uvijek je falila pištoljska municija(tt) i 7,9 karabin.Čato bi uvijek pisao neke formulare,prijetio raportom ali nikome se nikad nije ništa dogodilo.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 11:19

Naravno,ipak su bili"školovani".....možda mi onda to nismo shvaćali ali život nas je prosvjetlio......
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 11:23

dojran (citat):
Naravno,ipak su bili"školovani".....možda mi onda to nismo shvaćali ali život nas je prosvjetlio......
Nemogu reči da ja nisam nešto ušičario i za sebe,ali što je to za JNA SmileLaughing
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 11:39

lacoš (citat):
ZAGORAC (citat):
lacoš (citat):
Kako misliš nije se nosila odječa.Pa gdje češ u gačamu zimi u rov.A što sa municijom,jeste li je stalno imali kod sebe u rapu?
Kroz prozor izbaciš odjeću,u jednj ruci puška i rap,druga ti služi za pomoć pri iskakanju kroz prozor,iskočiš,pokupiš svoje stvari i trk u rov.
Oblačiš se u rovu.
Pravilo je bilo da većina izlazi kroz prozore,znao se raspored tko kroz koje.
Na glavni ulaz izlazili su oni koji su se zatekli obučeni,bilo da su se vratili sa dužnosti ili pripremali za dužnost.
Stražar kod karaule štitio je glavni ulaz.
Nisam sad razumio tvoj odgovor na pitanje o municiji.Jeste li imali bojevu municiju stalno uz sebe,pun okvir i rap.
Mogu i ja na to odgovoriti......oružje i mun.nikad nije bilo pod ključem i uvijek je bilo dostupno stajalo je u hodniku u soškama kao u vojarni a pored svake puške i pripadajuća municija.U pušci je morao biti prazni okvir ili bez.U početku je i nas to šokiralo ali vremenom se navikneš pa ti to postane dosadno i neinteresantno pošto to moraš vući na teren a ima neku masu(odvali ramena).Mi smo to eskivirali tako što smo imali 4 prazna okvira i 1 pun u oružju:D tako da su samo 3 rap-a bili uvijek u funkciji a ostali spavaju.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 11:40

lacoš (citat):
dojran (citat):
Naravno,ipak su bili"školovani".....možda mi onda to nismo shvaćali ali život nas je prosvjetlio......
Nemogu reči da ja nisam nešto ušičario i za sebe,ali što je to za JNA SmileLaughing

Što si "uzeo"?
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 11:45

Pa govorimo o municiji,koliko su nas izpreplašili sa situacijo na Kosovu u to doba normalno da sam prvom prilikom sebi pribavio okvir municije.Problem je jedino bio što sam dužio M56 a ta municija bila je interesantna i oficirima,tj bilo ju je najteže pravdat.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime30.08.13 21:04

dojran (citat):
Mi smo dužili za AP 120 kom tako da je van patrole u pušci bio prazni okvir......koliko je ostalo nakon roka,e to je upitno,ionako nas nikad nitko nije pitao koliko manjka.
Za Lacoša.....da,"spavali" smo s bojevom municijom,ali to nam nikada nije predstavljao problem jer bi svi fizički nesporazumi neslavno završili.Incidentni tip bi brzo napustio društvo.Kod nas je bilo pravilo da nema šetnje s oružjem mimo dužnosti.
Ubojstava vatrenim oružjem ima i u miru puno tako da .........
Al' da nije ponekad bilo opasno,je ali više iz straha pojedinaca,noći  su opake,u strahu su velike oči.Nas je jednom prilikom jelen svojom rikom tako prepao(prenuo iz sna),srce je htjelo van.....strava,ali i to je dio igre.
Drugom prilikom dvojica se sudariše puškama pri preskakanju jarka,takav zvuk u tišini noći ledi krv,obojica su skočili na gotovs da ih je bilo strašno vidjeti.
Tako je to, kad se spava na dužnosti,da ste bili negdje drugdje ne vjerujem da bi se usudili zaspati.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime31.08.13 22:55

Da probam odgovoriti na napisano.

Mi smo od početka dužili 3 okvira puna municijom. Ne 5! Kasnije dok sam bio još gušter su nam smanjili samo na jednog, znači 30 metaka za M70 i PM, Snajperisti samo 10 metaka. Bila je jednom jedna situacija kad bi baš želeo da celu godinu nosim 150. Kad čuješ nešto sumljivo 30 ti izgleda malo.

Oružana je bila uvek odključana i oružje sa municijom dostupno u bilo koje vreme noči i dana. U slučaju rata ili vanrednih mera morali bi da pokupimo u ''bunkeru''. Tamo smo imali sve, od viška oružja, RB, municije, bajoneta...

Alkohol je bio ali u vrlo redkim slučajevima, i nije uticao na odnos do municije. Iako zbog jednog incidenta su nam pokupili bajonete. Nisam bio prisutan, pa ne mogu puno da kažem.

Možda nije bilo toliko opasno da smo sa muicijom, nego da smo sa ''ljudima''. Jednom se mi desilo da mi je pekar (gušter) pretio kuhinjskim nožem. Kao što smo svi uvek ulazili u kuhinju po parče hleba i po kompot ili čaj, tako sam i ja. On je počeo nešto da mi preti da nesmem, pa je uzeo nož... da se situacija nije smirila, ili bi me on dobro zaklao ili bi ga ja izmlatio tako da ga majka nebi prepoznala. Druge nije bilo.

Uzbuna i treninga uzbune nismo imali. Nismo imali ni rovova. Imali smo streljačke zaklone za stoječi stav, svako je imao dodeljenog svoga. Izlazili bi kroz vrata. Prozori su bili baš malo previsoki da se izlazi/skače kroz njih. Morali bi da uzmemo i celu bojnu opremu. Gasmaska, šljem, ašov, ranac...
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime01.09.13 12:51

Pero™ (citat):
Da probam odgovoriti na napisano.

Mi smo od početka dužili 3 okvira puna municijom. Ne 5! Kasnije dok sam bio još gušter su nam smanjili samo na jednog, znači 30 metaka za M70 i PM, Snajperisti samo 10 metaka. Bila je jednom jedna situacija kad bi baš želeo da celu godinu nosim 150. Kad čuješ nešto sumljivo 30 ti izgleda malo.

Oružana je bila uvek odključana i oružje sa municijom dostupno u bilo koje vreme noči i dana. U slučaju rata ili vanrednih mera morali bi da pokupimo u ''bunkeru''. Tamo smo imali sve, od viška oružja, RB, municije, bajoneta...

Alkohol je bio ali u vrlo redkim slučajevima, i nije uticao na odnos do municije. Iako zbog jednog incidenta su nam pokupili bajonete. Nisam bio prisutan, pa ne mogu puno da kažem.

Možda nije bilo toliko opasno da smo sa muicijom, nego da smo sa ''ljudima''. Jednom se mi desilo da mi je pekar (gušter) pretio kuhinjskim nožem. Kao što smo svi uvek ulazili u kuhinju po parče hleba i po kompot ili čaj, tako sam i ja. On je počeo nešto da mi preti da nesmem, pa je uzeo nož... da se situacija nije smirila, ili bi me on dobro zaklao ili bi ga ja izmlatio tako da ga majka nebi prepoznala. Druge nije bilo.

Uzbuna i treninga uzbune nismo imali. Nismo imali ni rovova. Imali smo streljačke zaklone za stoječi stav, svako je imao dodeljenog svoga. Izlazili bi kroz vrata. Prozori su bili baš malo previsoki da se izlazi/skače kroz njih. Morali bi da uzmemo i celu bojnu opremu. Gasmaska, šljem, ašov, ranac...

Mislim da te različitosti u omjeru borbenog komleta streljiva najviše govore o situacijama na granicama i
o vremenu u kojem se služilo.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime01.09.13 13:53

Slazem se se ZAGORAC, i negdje je vec pisano dosta o razlicitisti uopce zivota na pojedinim pa i na svim karaulama. Svaka je bila isto obojena samo su se razlikovale u nijansama kao sto je i razumno. Kada bi dolazio na karaulu odmah bi primijetio razliku u uredjenom okolisu oko iste, uredjenost u samoj karauli, urednost vojnika odmah bi bilo jasno kakav je komandir karaule njegovi zamjenici itd. ali oni su bili odgovorni i organizirali život po tim kucama a to vam je isto kao tata i mama kako kazu. Rijec je o borbenoj sposobnosti, uzbunama,streljivu i to je bilo pitanje komandira karaule sto kako i kolko ce se iznasati, koristiti iako su karaule duzile istu kolicinu ili slicnu opremu i alat. Ali pitanje je dali bi i koja karaula bi izdrzala pod napadom x napadaca?, to bi opet ovisilo o slogi, sposobnosti, spremnosti i hrabrosti ljudi.
Na vrh Go down
djani
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-12-27

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime27.12.13 21:32

generacija 86/87 na karauli Jankovič
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3596
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime27.12.13 21:49

Pozdrav  sa karaule "Stari Dojran"

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju


milutins: komentar modifikovan dana: 29.12.13 1:15; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime27.12.13 22:50

Pozdrav djani........Nikolić..82-83!
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula Janković - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula Janković
Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula Nikolić Dojransko jezero
» Karaula Kostin Dol
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: