FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula Janković

Go down 
+20
dojran23
brcko
Lala Basaid
željko hr
stari FAZAN
Mirso
djani
Surogat
dojran
humka83
Pero™
SveJug
ZAGORAC
semsudin
lacoš
Matrix
alexandar
Kemo Specijalac
GRANIČAR DOJRAN
milutins
24 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeThu 22 Aug 2013 - 14:35

Bilo bi lijepo da nam Granicar Dojran isprica malo o karauli Jankovic,njenom istorijatu,porijeklu imena(nesto mi se vrzma u glavi o nekakvoj masovnoj pogibiji granicara na toj karauli(mozda u vrijeme KNOJ-a,zaista nisam siguran).Mislim da je bila sjeverno od moje karaule "Stari Dojran",moguce da im se teren granicio sa terenom  Nikolic?
U svakom slucaju bili smo isti tj 36 granicni odsek sa komandom u Strumici

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeThu 22 Aug 2013 - 14:59

Very Happy Pozdrav svima graničarima i ostalim. Služio sam JNA 89/90 u Makedoniji, tačnije: Strumica ( 1.mesec ), Titov Veles ( 3.mes.), a početkom januara 90 prebačen na KARAULU JANKOVIĆ iznad Dojranskog jezera, VP. Dojransko jezero. Otprilike je sve izgledalo slično kao u filmu KARAULA. Imam nekoliko slika sa te karaule, patrole i druženja sa Grčkim vojnicima. Pošto sam novi član foruma, neznam, kako se stavljaju slike na forum, ustvari, da li je to interesantno i dozvoljeno? Ako ima neko sa te KARAULE molim, da mi se javi! Prijatno septembar!
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: karaula jankovic   Karaula Janković Icon_minitimeThu 22 Aug 2013 - 21:29

GRANIČAR DOJRAN (citat):
Very Happy Pozdrav svima graničarima i ostalim. Služio sam JNA 89/90 u Makedoniji, tačnije: Strumica ( 1.mesec ), Titov Veles ( 3.mes.), a početkom januara 90 prebačen na KARAULU JANKOVIĆ iznad Dojranskog jezera, VP. Dojransko jezero. Otprilike je sve izgledalo slično kao u filmu KARAULA. Imam nekoliko slika sa te karaule, patrole i druženja sa Grčkim vojnicima. Pošto sam novi član foruma, neznam, kako se stavljaju slike na forum, ustvari, da li je to interesantno i dozvoljeno? Ako ima neko sa te KARAULE molim, da mi se javi! Prijatno septembar!

Lep pozdrav granicaru Dojran, dobrodosao na forum...

naravno da je i interesantno i dozvoljeno da se stave slike iz JNA dana na forum; narocito sa granice, videces vec kako budes istrazivao forum.

Predlazem moderatorima ove teme da prebace sve u Makedonija, i otvore novu temu sa imenom ove karaule...
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 0:15

Dobrodosao GRANIČAR DOJRAN Very Happy 

Tema je spojena sa temom koju je vec Milutin otvorio .
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 3:21

milutins (citat):
Bilo bi lijepo da nam Granicar Dojran isprica malo o karauli Jankovic,njenom istorijatu,porijeklu imena(nesto mi se vrzma u glavi o nekakvoj masovnoj pogibiji granicara na oj karauli(mozda u vrijeme KNOJ-a,zaista nisam siguran).Mislim da je bila sjeverno od moje karaule "Stari Dojran",mtoguce da im se teren granicio sa terenom  Nikolic?
U svakom slucaju bili smo isti tj 36 granicni odsek sa komandom u Strumici

Da nisi siguran nebi ti se ni vrzmalo po ili u glavi.Svi jako dobro znamo a i danas svugdje piše što se tada desilo i kolika je to bila "masovna" pogibija graničara Cool 

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 3:53

Pozdrav Matrix.Zaista sam napisao iz sjecanja-prica sa karaule "Stari Dojran?Poslije 32 godine covjek nije siguran.Nisam guglao.Evo price koja mi se mota,"vrzma" po glavi.
Komandir karaule stize u karaulu,strazar mu raportira da je sve ok,komandir ulazi unutra i zatice mrtve vojnike.Ubija i strazara-e sad valjda je jedan od njih bio Jankovic.
Vjerovatno je ovo neka legenda,pretpostavljam da nije tacna.
Ako znash istinitu verziju rado bih je cuo

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 9:08

Nisam ni sam baš siguran, pošto je prošlo već 23.god., ali sve mi se čini, da je  KARULA JANKOVIĆ imenovana po nekom heroju ili slično. Sećam se , da nam je bilo rečeno ali stvarno nisam siguran. Da to što pričate o pogiblji graničara, to se ni je desilo na toj karauli pošto je bila nova gradnja, već na napuštenoj karauli iznad nje ( otprilike pola sata hoda ). Kad sam kao gušter stigao na karaulu JANKOVIĆ, stari graničari so nam pričali, da su na toj karauli ( staroj napuštenoj ) bili "poklani" vojnici, ali to nije istinito pošto su hteli, da nam uliju strah u kosti. Da se malo vratim, kako je izgledao život na toj KARAULI; Kad smo stigli kao gušteri na KARAULU daleke zime jan.1990 STARIJA VOJSKA-GRANIČARI PRIREDILI SU NAM DOBRODOŠLJICU, DA SMO KASNO U VEČE OKO 11 SATI VEĆ RADILI REDARSTVO, što znači, da su po celoj karauli nabacali prašak i neznam ti koliko lampera vode. Sve to smo čistili do kasnih jutranjih  sati. Komandir karaule stariji vodnik po imenu Daljuš je odmah napustio karaulu, kako su nas dovezli sa "pincom", tako, da jim nije bilo teško "iživljavati" se. Ova karaula je bila poznata po teme, da se tu ne ide redovno u patrolu, da se daje straža ili slično, jer je sreća bila, da smo bili odmaknuti na 2 sata hoda od karaule NIKOLIĆ, koja je bila u neposrednoj blizini jezera DOJRAN. Sa te karaule su nam javljali ( telefoski ), kad bi krenula neka kontrola sa "pincom", djipom ili slično, pogotovo kad je dolazio KK (komandira karaule), imali smo tačno 20 minuta, da sredimo karaulu, da se obučemo za patrolu, stražu i slično, inače je na karauli vladao totalni kaos ( jednom nam namerno nisu javili, sreća što se je motor TOMOS APN/6, kojeg je posedovao KK čuo, ali tad smo imali samo pet minuta-da vidite koja je bila jurnjava ). Da se vratim ovo sa gušterima, Pošto smo na karauli služili 8 meseci na našoj karauli JANKOVIĆ 4.MESECA SI BIO GUŠTER a preostalih 4 meseca bio si "velika džomba". Sve to je bilo utečeno od ranijih generacija, pošto smo se svi kao novo došli gušteri složili, da budemo 4.meseca robovi, a kad dodju novi gušteri, tadi bi mi bili "cari". Možda se svi pitate zašto tako ? Da vam objasnim: Kao što sam već rekao, na karauli je vladao kaos, pošto je taj naš vrli KK sa činom stariji vodnik uz posao radio izpite za čin podporučnika u Beogradu, pa je bio stalno odsutan. Njegov zamenik ( ZKK) naša klasa ( iz Makedonije ) bio je kao naš predpostavljeni ( mladji vodnik) onda vam može biti jasno kako je bilo. KK sam u svih 8 meseci video možda 15 puta ( kasnije u leto, kad je bilo svetsko prvenstvo u fudabalu-možda 2 puta ). Znači stariji graničari su nam postavili ultimat," ili ćete raditi redarstvo, pa neće trebati u patrolu ( imali smo rejon od 15 km ) ili više volite, da radimo po PS-u, pa ćete, da umrete od stalnih patrola. Normalno, da smo više voleli redarstvo nego stalno "šetanje". Kad bi iza nas došla mladi-gušteri isto smo mi tako "ultimirali" njih, jer je to išlo iz generacije na generaciju. U patrolu smi išli samo, kad nam je dosadilo, pa nismo više znali šta da radimo. Pošto sam bio i kerovođa više puta sam odlučio da odem u šetnju sa njim, da i on malo protegne šape. Najviše sam volio da odem kod Grka, njihova osmatračnica je bila otprilike sat i pol hoda od naše karaule ( ali sve uz brdo ). Sa njim sam pričao o njihovoj vojci, njihovom civilnom životu i slično. Jednom smo čak i prespavali kod njih, kad smo se ubili od njihove metaxe ( imam i nekoliko slika, koje ću staviti na forum preko vikenda ). Zadnja dva meseca mog života na karauli  ( jul-avgust ) prošlo mi je u gledanju svetskog prvenstva, spavanja i hrani ). Da da ne zaboravim, pošto mi nismo išli u patrolu, ni naš kuhar ( moja klasa ), nije hteo da kuha, već smo si sami nešto pravali, jedino kad je i njemu bilo dosadno onda je nešto kuhao..... Ovo sve mogu da potvrde svi, koji su bili na ovoj karauli ili na karauli NIKOLIĆ ( možda oni nisu znali svih detalja ali su nagađali, da se radi nešto slično. ).

Za sad toliko. Pozdrav svima graničarima i ostaloj vojsci
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 11:00

Što je ovo drugovi graničari.Pa ovo nije službovanje,po ovome što piše graničar sretni smo što nas Grci nisu okupirali Laughing Laughing .Hvala bogu što je to miroljubiv narod i što su imali svoje brige.E  još sad da vidimo slike pa da steknem mišljenje o graničarima,ili je to samo bilo na granici sa Grčkom.
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 12:38

Kao što piše "lacoš" Grki su bili jako miroljubivi, najzanimljivije so jim bile naše vojničke čizme ( jedan od njih je bio motorista ), pa smo možda zato bili malo u "opasnosti " ( ha, ha ). Ma kakvi pravi domaćini. Da, malo pre sam zaboravio, da spomenem i našu kobilu Sonju, koja nam je svakodnevno nosila kruh iz Nikolića ( 2 sata hoda ), a nju je vodio jedan vojnik-graničar, pa mogu reći skoro jedini koji je svkodnevno ( osim nedelje) radio svoj posao. Znači on je bio zadužen samo za kruh i tu kobilu. Jednom je već hteo, da bojkotuje, pošto mi nismo "ništa radil", pa smo ga nekad menjali, da i on oseti što je biti prava džomba.
Stvarno ću se potruditi, da ovaj vikend stavim i slike, ako mi uspije. Pozdrav svima!
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 12:45

Još da se Sonja dala jahat,pa obuć jahače čizme,kako bi se tek onda čudili Grci.
Metaxa bi tekla u potocima cheers drunken

Jovan0 voli ovaj upis

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 12:57

Šta reći čitajući ovo,GROZNO I NIJE LJUDSKI,pa svi smo mi vojnici JNA i niko nema pravo da maltretira vojnika bez obzira  što je on došao koji mjesec kasnije.Kod mene u Prokuplju bilo je nekih razlika između džombe i guštera ali veće stvari kao što je čišćenje prostorija dijelilo se na jednake dijelove.Po meni za ovakvo stanje snose odgovornost k-diri i njihovi zamjenici koji su to tolerisali.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 13:01

Nadovezao bih se na pricu kolege Granicara Dojran s obzirom na cinjenicu da su nam se rejoni dodirivali,kraj odgovornosti nase karaule bio je pocetak njihovog rejona.
Na samom jezeru je bila karaula Dojransko (J)Ezero,sada je tu granicni prelaz BJRM i Grcke.Iznad nje,nekih 500 metara sjeverno,u plantazama vinograda "Vinojug"na jednom platou se nalazila moja karaula "Stari Dojran",na samoj granicnoj liniji sa grcima.Sa grcke strane je selo Vladaj,kao i sva ta oblast naseljena egejskim makedoncima.Vecina grckog stanovnistva je govorila makedonski jezik.Tu se nalazila americka(Nato)raketna baza.Rejon nase karaule je iznosio oko 6 500 metara,znaci vrlo kratko prema jezeru,ostali deo prema karauli Jankovic-dodirna tacka je upravo napustena karaula,vec 1981 je bila u potpuno ruiniranom stanju."Pinc"kojeg kolega granicar spominje pripadao je mojoj karauli.Znaci bili su u poprilicnoj nedodjiji,udaljeni od jezera nekih 10-ak km.
Sve sto govori je potpuno tacno,izmedju njih I nas je mogao proci motorizovani bataljon a da niko nebi primetio.I ja sam imao slike u uniformi grckih granicara,tj Nato pakta.Redovno smo odlazili na njihovu karaulu,cak smo jedne prilike zajedno pogledali nekakav sportski dogadjaj na njihovoj karauli.U moje vrijeme komandir karaule Jankovic je bio stariji vodnik(ne secam se imena),imao je brkove,debeljuskast,dva puta je degradiran.Opsti haos,mi smo ih se plasili,rijetko smo isli do kraja rejona da ne nabasamo na njih,ko zna gdje su i gdje spavaju.
Ispravka-nash rejon nje imao dodirnu tacku sa Jankovic nego sa karaulom Dub

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju


milutins: komentar modifikovan dana: Fri 23 Aug 2013 - 23:39; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : netocan podatak)
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 13:04

Šemsudine de bolan ,koju si ti vojsku služio LaughingBatine

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 13:07

Evo opet sam se nešto setio da dodam. Otprilike mesec dana pole toga kad sam stigao na karaulu ( mesec feb-mart ), dobrovoljno sam se javio, da budem kerovođa i odem na 14 dana u Gevgeliju na kurs. ( jedno je da volim pse, a drugo, da sam bar za 14 dana izbegao redarstvo, koje me je ubijalo, isti razlog zbog čega sam otišao već u aprilu na redovno odsustvo ). Tamo sam upoznao mnogo graničara ( oko 24 ) sa drugih karaula iz našeg graničnog odseka Stari Dojran. Među njima sam upoznao i jednog graničara iz Slovenije ( mislim, da je okolina Slovenj Gradec ), koji je bio jako dobar drug-prijatelj do svih nas ostalih. Žao mi je, što sam mu zaboravio ime. Posle kursa, kad smo se vratili na svoje karaule ( znam da je bio taj dan petak), već posle tri dana to jest u ponedaljak, na redovnoj patroli sa još dva vojnika, taj isti dečko-graničar izvršio je samoubistvo ( avtomatskom puškom je ispalio dva-tri metka u srce ) zbog svoje ženske, koa ga je u među vremenu napustila. Sećam se samo ( bio je u istom "pincu" kao i ja ) kad smo se vraćali, da mu nije bilo do nikakve priče, bio je veoma žalostan, čak sam ga pitao šta mu je ali odgovora nisam dobio. Još jedan detalj, Pre nego što smo krenuli nazad, stariji vodnik, koji nam je predavao na kursu, na kratko ga je pustio u grad na telefon jer mu je bilo nešto nužno. Ovom prilikom želim, da mu je laka zemlja i večna slava.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 13:11

Da te malo ispravim,Granicni Odsek je Strumicki(36-i ),a u Novom Dojranu je bila komanda stana.
S

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 13:31

Jeste tačno kolega milutins., mislio sam na komandu u Dojranu, ali mislim, da je bila u Starom i ne u novom, ali nema veze. Želeo bih da se dotaknem one replike od kolege Milutinsa. Kažeš, da si bio moj komšija ili susjed. Čudno mi je to pošto kažeš, da se tvoja karaula zvala STARI DOJRAN. da sećam se tog imena, ali sam 100%, da so moji jedini susjedi-komšije bili graničari sa KARAULE nikolić ( tako se i zvalo selo, pored samog jezera ), sa kojim smo delili jedan dio rejona. Oni su imali rejon otprilike od par kilometara ( 2-3 km ). Jedan dio njihovog rejona išao prema jezeru a drugi dio je bio delić puta prema našoj karauli JANKOVIĆ. ovaj veći deo našeg rejona rasprostirao se sve do graničara, koji su obezbeđivali granicu sa bugarskom. Nikad jih nisam ni sreo ili video ( pa niam jih ni mogao, kad nikad nisam video čitavog rejona. Znam, da nam je bilo određeno, da čuvamo granicu do kamena 15/3 ( taj kamen se mi je utisno u sećanje ). A dalje nam nije bilo i ako je bio naš rejon. Tu od Grčke osmatračnice pa nadalje bila je sve ravnica ( planina Belasica ), pa se moglo fino šetati. Upoznali smo čak i neke čobane, koji su nam davali ovčji sir, mleko neke salame i slično. Bili su jako prijatni. Pozdrav,

Jovan0 voli ovaj upis

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 14:20

Bacio si me u razmisljanje.Od mog odlaska sa karaule prosle su 32 godine.Hajde da se "nadjemo" u Starom Dojranu , da pokusamo locirate sve 4-i karaule,tj Stari Dojran,Dojransko Jezero,Nikolic I Jankovic.Dalje necemo,da se ne izgubimo na Belasici,tamo su karaule Staro i Novo Konjarevo.
Polazna tacka autobuska stanica u S Dojranu.Ako sa nje pogledas pravo ispred je jezero,tu je hotel Beton.Skrenes li desno(jezero ti je sa leve strane) krenuces prema vojnom odmaralistu Mrdaja,10-ak minuta hoda je karaula Dojransko Jezero

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 14:22

Karaula je dobila ime po narodnom heroju koji se najviše istaknuo u Španjolskoj a poginuo je početkom '42 godine.Masovnih ubojstava graničara nije nikad bilo već samo kasnije slučajevi koji su se dešavali po cijeloj bivšoj Jugi.Da bolje definiram samoubojstva i slučajna ubojstva su se dešavala najviše početkom događaja koji će prethoditi onom ružnom scenariju.Ipak kao što je navedeno istina je za samoubojstvo koje opisiva Graničar Dojran ali kao što rekoh bilo je svega iz političkih,slučajnih i eto na žalost ljubavnih problema.Bio sam po kazni 15 dana na Jankovića karauli kako su je oficiri od milja zvali.Bilo bi dobro da sami usmjerite poredak karaula kad se krene iz Starog Dojrana..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 14:26

Matrix,upravo to pokusavam,treba mi tvoja pomoc,kao I Granicara Dojran,u medjuvremenu bio jako dobro dosla nekakva lokalna mapa,dobar satelitski snimak I sl.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 14:44

GRANIČAR DOJRAN (citat):
Nisam ni sam baš siguran, pošto je prošlo već 23.god., ali sve mi se čini, da je  KARULA JANKOVIĆ imenovana po nekom heroju ili slično. Sećam se , da nam je bilo rečeno ali stvarno nisam siguran. Da to što pričate o pogiblji graničara, to se ni je desilo na toj karauli pošto je bila nova gradnja, već na napuštenoj karauli iznad nje ( otprilike pola sata hoda ). Kad sam kao gušter stigao na karaulu JANKOVIĆ, stari graničari so nam pričali, da su na toj karauli ( staroj napuštenoj ) bili "poklani" vojnici, ali to nije istinito pošto su hteli, da nam uliju strah u kosti. Da se malo vratim, kako je izgledao život na toj KARAULI; Kad smo stigli kao gušteri na KARAULU daleke zime jan.1990 STARIJA VOJSKA-GRANIČARI PRIREDILI SU NAM DOBRODOŠLJICU, DA SMO KASNO U VEČE OKO 11 SATI VEĆ RADILI REDARSTVO, što znači, da su po celoj karauli nabacali prašak i neznam ti koliko lampera vode. Sve to smo čistili do kasnih jutranjih  sati. Komandir karaule stariji vodnik po imenu Daljuš je odmah napustio karaulu, kako su nas dovezli sa "pincom", tako, da jim nije bilo teško "iživljavati" se. Ova karaula je bila poznata po teme, da se tu ne ide redovno u patrolu, da se daje straža ili slično, jer je sreća bila, da smo bili odmaknuti na 2 sata hoda od karaule NIKOLIĆ, koja je bila u neposrednoj blizini jezera DOJRAN. Sa te karaule su nam javljali ( telefoski ), kad bi krenula neka kontrola sa "pincom", djipom ili slično, pogotovo kad je dolazio KK (komandira karaule), imali smo tačno 20 minuta, da sredimo karaulu, da se obučemo za patrolu, stražu i slično, inače je na karauli vladao totalni kaos ( jednom nam namerno nisu javili, sreća što se je motor TOMOS APN/6, kojeg je posedovao KK čuo, ali tad smo imali samo pet minuta-da vidite koja je bila jurnjava ). Da se vratim ovo sa gušterima, Pošto smo na karauli služili 8 meseci na našoj karauli JANKOVIĆ 4.MESECA SI BIO GUŠTER a preostalih 4 meseca bio si "velika džomba". Sve to je bilo utečeno od ranijih generacija, pošto smo se svi kao novo došli gušteri složili, da budemo 4.meseca robovi, a kad dodju novi gušteri, tadi bi mi bili "cari". Možda se svi pitate zašto tako ? Da vam objasnim: Kao što sam već rekao, na karauli je vladao kaos, pošto je taj naš vrli KK sa činom stariji vodnik uz posao radio izpite za čin podporučnika u Beogradu, pa je bio stalno odsutan. Njegov zamenik ( ZKK) naša klasa ( iz Makedonije ) bio je kao naš predpostavljeni ( mladji vodnik) onda vam može biti jasno kako je bilo. KK sam u svih 8 meseci video možda 15 puta ( kasnije u leto, kad je bilo svetsko prvenstvo u fudabalu-možda 2 puta ). Znači stariji graničari su nam postavili ultimat," ili ćete raditi redarstvo, pa neće trebati u patrolu ( imali smo rejon od 15 km ) ili više volite, da radimo po PS-u, pa ćete, da umrete od stalnih patrola. Normalno, da smo više voleli redarstvo nego stalno "šetanje". Kad bi iza nas došla mladi-gušteri isto smo mi tako "ultimirali" njih, jer je to išlo iz generacije na generaciju. U patrolu smi išli samo, kad nam je dosadilo, pa nismo više znali šta da radimo. Pošto sam bio i kerovođa više puta sam odlučio da odem u šetnju sa njim, da i on malo protegne šape. Najviše sam volio da odem kod Grka, njihova osmatračnica je bila otprilike sat i pol hoda od naše karaule ( ali sve uz brdo ). Sa njim sam pričao o njihovoj vojci, njihovom civilnom životu i slično. Jednom smo čak i prespavali kod njih, kad smo se ubili od njihove metaxe ( imam i nekoliko slika, koje ću staviti na forum preko vikenda ). Zadnja dva meseca mog života na karauli  ( jul-avgust ) prošlo mi je u gledanju svetskog prvenstva, spavanja i hrani ). Da da ne zaboravim, pošto mi nismo išli u patrolu, ni naš kuhar ( moja klasa ), nije hteo da kuha, već smo si sami nešto pravali, jedino kad je i njemu bilo dosadno onda je nešto kuhao..... Ovo sve mogu da potvrde svi, koji su bili na ovoj karauli ili na karauli NIKOLIĆ ( možda oni nisu znali svih detalja ali su nagađali, da se radi nešto slično. ).

Za sad toliko. Pozdrav svima graničarima i ostaloj vojsci
Kako se stvari mogu drastično promijeniti u relativno kratkom periodu od 7-8 godina.
Bez obzira što se grčka granica nije mogla uspoređivati sa bugarskom i albanskom,ne mislim na teren,nego na međudržavne odnose,
što je previše,previše je. No 
Sreća da nitko nije stradao u toj anarhiji.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 15:24

Jako mi je drago sto se Granicar Dojran ukljucio.Red je da malo ozivimo diskusiju sa Dojranskog Jezera.Rijeshicemo nedoumice oko rejona dojranskih karaula.
Veceras cu posle obaveza pokusati da dodam par interesantnih detalja,slika nemam,ostale u starom kraju,nisu nasle mjesto u mojoj zavicajnoj torbi po iseljenju.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 18:18

E moj kolega Zagorac, to što sam ispričao nije još ništa, ako samo pomislim, da smo ubili čak i jednu divlju svinju, pa je razkomadali, pa je kasnije stavili u zamrzivač , nešto smo naravno izroštiljali, a koža i najbolje meso ji pripalo mom "dragom" komandiru Daljušu ( po činu stariji vodnik ), koji je stalno naglašavao: "ZGAZIT ĆU TE". Ne moj dragi kolega MILUTINE, nije bilo 4.karaule, nego po mom sećanju 8 ili 9 karauli. Onu karulu što si malo pre spominjao je tačno ona koja je i bila pored međunarodnog prelaza, pa je iza te bila tvoja pa onda vinogradi itd. A ja sam bio na drugu stranu. Znači kad bi iz komande gledao u jezero , kreneš levom stranom i ideš prema selu NIKOLIĆ, gde je bila isto karaula. A kad kreneš uz brdo prema Belasici i hodaš jedno 2 sata stigneš do karaule Janković. E kad hodaš još jedno 1,5-2 sata stigneš do same platforme brda-planine Belasica, a tamo ti je bila ta Grčka osmatračnica, gde sam se ja provodio sa Grcima ( malo strpljenja, možda već večeras objavim slike ). Zamolio bih sve graničare, vojnike i ostale, da mi malo oproste na mojem pisanju u srbsko-hrvatskom jeziku, pošto sam rođen i živim u Lj-SLO, inače srbin, po duši večni JUGOSLOVEN, mislim, da će mo se razumeti. Pozdrav,
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 18:59

Nas granicni odsek je bio veliki,mozda najveci u Ex Yu.Osim grcke,obezbedjivali smo kao sto ti napomenuo  i bugarsku granicu na Belasici.Koliko je bilo karaula ne secam se tacno,barem 20-ak.Moja je bila najjuznija,znaci rejon moje karaule je bio najjuznija tacka bivse SFRJ.
Mene je zbunilo ono o napustenoj karauli,posto je bila jedna na kraju mog rejona.
Definitivno si bio sa druge strane jezera-prva bi bila karaula Nikolic,zatim tvoja Jankovic i td.
Da li se secash imena komandira susjednih karaula,ikoga u Strumici ili u Strumickom Novom Selu-pretpostavljam da si  pre odlaska na karaulu isao na dodatnu obuku u S N Selo.
Moj komandir karaule u vreme kada sam bio dole 1981 je bio SVIK Salevic Milan.
Pozdrav u Slo.
PS-Ikod nas je bilo dosta divljih svinja koje smo ubijali.Osim toga gajili domace smo svinje na karauli.
Jedne prilike seljak iz okoline nam zaklao i  uredio.Prvi put sam tada video da svinjama gule kozu.Kod nas u Bosni nije bio takav slucaj,barem u mom kraju Smile Smile 

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju


milutins: komentar modifikovan dana: Fri 23 Aug 2013 - 19:16; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 19:13

milutins (citat):
Jako mi je drago sto se Granicar Dojran ukljucio.Red je da malo ozivimo diskusiju sa Dojranskog Jezera.Rijeshicemo nedoumice oko rejona dojranskih karaula.
Veceras cu posle obaveza pokusati da dodam par interesantnih detalja,slika nemam,ostale u starom kraju,nisu nasle mjesto u mojoj zavicajnoj torbi po iseljenju.
Ja sam nesto poneo odmah posle povratka iz JNA  a ostalo sam doneo sada. Nesto od matrijala cu skenirati i postaviti posle kada dodju duge i mracni  dani ovde na severu.

Pozdrav i drago mi je pratiti vase dozivljaje cheers
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 19:30

Pozdrav Sve-Jug,moj druze prekookeanski.
Rijetko odlazim dole,sve skupa 4 puta od 1987.
Uzivam u ovoj zapadnoj demokratiji gdje je sve dozvoljeno Smile ,sloboda za sve ista,mozemo ako hocemo da ozenimo muskarca i da usvojimo dete u tom skladnom braku.Tamo bi nas za to ismejavali,nazivali pederima i ko zna kakvim sve imenima.
Izgleda da smo po zavicajnim brzacima I livadama koje kosimo rado I dan danas(video sam one tvoje slike)ostavili nashe najvece blago pa ga idemo da trazimo.
Od toga se izgleda nemoze pobeci,zato me malo nervira kada me neko pecne da samo pisem o proslosti.Kako da pishem o buducnosti-nisam baba Vanga da proricem sudbinu.
Eto toliko,izvinite zbog skretanja sa teme-pozdrav za sve vas ribare,pustolove,svalere,postenjacine .....

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 20:30

o karauli Jankovic sam nasao vrlo malo podataka.

jedina oznaka gde bi mogla biti je na Wikimapiji:

[You must be registered and logged in to see this link.]


na toj lokaciji, medjutim, postoji fotografija karaule, ali pod nazivom Belasica

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]


ostaje da granicari koji su tamo sluzili potvrde ili demantuju lokaciju...




Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 21:07

milutins (citat):
Nas granicni odsek je bio veliki,mozda najveci u Ex Yu.Osim grcke,obezbedjivali smo kao sto ti napomenuo  i bugarsku granicu na Belasici.Koliko je bilo karaula ne secam se tacno,barem 20-ak.Moja je bila najjuznija,znaci rejon moje karaule je bio najjuznija tacka bivse SFRJ.
Mene je zbunilo ono o napustenoj karauli,posto je bila jedna na kraju mog rejona.
Definitivno si bio sa druge strane jezera-prva bi bila karaula Nikolic,zatim tvoja Jankovic i td.
Da li se secash imena komandira susjednih karaula,ikoga u Strumici ili u Strumickom Novom Selu-pretpostavljam da si  pre odlaska na karaulu isao na dodatnu obuku u S N Selo.
Moj komandir karaule u vreme kada sam bio dole 1981 je bio SVIK Salevic Milan.
Pozdrav u Slo.
PS-Ikod nas je bilo dosta divljih svinja koje smo ubijali.Osim toga gajili domace smo svinje na karauli.
Jedne prilike seljak iz okoline nam zaklao i  uredio.Prvi put sam tada video da svinjama gule kozu.Kod nas u Bosni nije bio takav slucaj,barem u mom kraju Smile Smile 
Odlicna mapa,pre godinu- dve  gledao sam ovu mapu.
Bash onako kako sam naveo,juzno od granicnog prelaza odnosno karaule Dojransko Jezero, na platou Vladaj-Vladajsko Polje je bila moja karaula Stari Dojran,dalje na sjeverozapad je karaula Dub(Dab),Aleksa 961je sluzio na njoj,rejoni su nam se dodirivali .Sjeverno od nas sa druge strane jezera je Nikolic,iznad nje Jankovic I dalje sjeveroistocno uz Belasicu prvo bismo stigli na na grcko-bugarsko-jugoslovensku tromedju,krenemo li dalje sjeverno Staro Konjarevo,zatim Novo Konjarevo,tu je negdje i Strumicko Novo Selo.
ps na mapi je navedena lokacija Jankovic na kojoj nisam bio,ova slika mi je nepoznata,izgleda novija gradnja

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 22:16

TO JE TO!!!! Ovo što je drug KEMO NAŠAO, pa to je fantastično. Molim, da si dobro pogledate slike na tom linku:http://www.panoramio.com/photo/36203280, jer se vidi karaula Janković, sa svih strana, one male stepnice ( desno ), bile su baš od KK ( NJEGOV ULAZ), pogledajte i ostale slike, one sa grcima, gore na njihovoj utvrdbi-zidanoj osmatračnici, kod graničnog kamena 20/1 / to je taj veliki-visoki kamen/ ( što sam već pričao), gde je njihova zastava, e sve tu smo se mi slikali, zato sutra sigurno šaljem slike !!!

Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeFri 23 Aug 2013 - 22:27

Evo na tom linku sam našao i onu staru karaulu ( ono što sam pričao, da su nas strahovali stariji vojnici ), kod GK 21/10
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 0:52

Matrix (citat):
Karaula je dobila ime po narodnom heroju koji se najviše istaknuo u Španjolskoj a poginuo je početkom '42 godine.Masovnih ubojstava graničara nije nikad bilo već samo kasnije slučajevi koji su se dešavali po cijeloj bivšoj Jugi.Da bolje definiram samoubojstva i slučajna ubojstva su se dešavala najviše početkom događaja koji će prethoditi onom ružnom scenariju.Ipak kao što je navedeno istina je za samoubojstvo koje opisiva Graničar Dojran ali kao što rekoh bilo je svega iz političkih,slučajnih i eto na žalost ljubavnih problema.Bio sam po kazni 15 dana na Jankovića karauli kako su je oficiri od milja zvali.Bilo bi dobro da sami usmjerite poredak karaula kad se krene iz Starog Dojrana..
I nas, što sam bio severnije ali na Bugarskoj granici, su plašili, da su na našem rejonu poklali vojnike iz jedne stare karaule. Sada mislim da je to samo bajka za plašenje, ali kad si tamo nije ti baš sve jedno. Navikneš se na strah, pa je sve dalje rutina, iako se pojavi neka ozbiljna situacija. A na terenu sam našao i ostatke zapravo temelje jedne stare karaule. I okolo puno streljačkih zaklona okrenutih prema Bugarskoj i čaura od ispucane municije. Po zarđalsti i kalibru bi rekao, da je posle drugog svetskog rata. Na samoj granici se ne izvode vojne vežbe sa bojevom municijom.

Nešto sam pre nekog vremena tražio po internetu o žrtvama na bgarskoj granici. Po najmanjim podatcima je bilo sto i nešto mrtvih za vreme sukoba sa inform birojem, pa do kao nezvaničnih podataka do hiljadu. Šta je istina neznam, nisam istoričar, ali ginulo se na granicama. Sada su svi to zaboravili i niko se ne seča više toga.

Ovo sam ukaro iz mycity foruma. Nadam se da mi autor neče zameriti. Ali morao sam na čast svih onih što su tada branili našu još zajedničku zemlju:

Citat :
U krivu si.Posle Rezolucije IB-a ( 1948) Slovenska granica je postala mirna jer je FNRJ postala (prakticki) NATO drzava.Sa druge strane Bugarska granica/Rumunska granica su postale ekstremno zivahne , i okrsaji na granici su bili svakodnevni.I to se nastavilo sa manjim intenzitetom, do osamdesetih.1982 godine je bio jedan od granicnih okrsaja zbog nekog bugarskog obavestajca, koji je pokupio neka dokumenta iz komande druge armije (vezano za kosovsku krizu), pa je bilo naredjeno da se predje na bugarski teritorij i vrati ga se natrag
Ako me secanje ne vara, a Sirijus neka me ispravi, u periodu 1948-1953, na Bugarskoj granici je stradalo oko 1000 pripadnika JNA ( KNOJ, sluzba bezbednosti, granicari...itd)
Koliko su podatci tačni neznam.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 1:32

lacoš (citat):
Što je ovo drugovi graničari.Pa ovo nije službovanje,po ovome što piše graničar sretni smo što nas Grci nisu okupirali Laughing Laughing .Hvala bogu što je to miroljubiv narod i što su imali svoje brige.E  još sad da vidimo slike pa da steknem mišljenje o graničarima,ili je to samo bilo na granici sa Grčkom.
100 karaula 100 priča, 100 generacija 10.000 priča/sudbina/doživljaja.

Pročitaj koliko ilegalaca je član foruma vojnik graničar uhvatio. Ja jih ni nisam mogao jer jih nije bilo.

Ako je Grčka granica bila laka što se incidenta tiče, super za njih, pitaj Zagorca ili mene kako izgleda noču na granici. Dok sam bio gušter 99% sam bio na granici, zavisilo je od đombe. Kad sam bio đomba, odšetali smo barm na neko mesto granice da kao čuvamo, a tamo nikog, kao da bi čekali Godota. A i ne vidiš sa jednogo drugog kraja granice, i da vidiš, ne možeš da trčiš za ilegalcem ako ima 10 km prednosti i 100m do šume. Računaj koliko treba da staviš po jednog vojnika na 50-100m, pa da se menjaju nekoliko puta na dan, pa za celu granicu Juge.

Puno puta ni nebi imalo smisla, pa smo opet išli, po magli, snegu, itd... vidljivost 10-20m.

A da su Bugari hteli,  pregazili bi nas ili prošli pored nas. Teoretski nam je bila prednost da nebi ni probali da se zezaju sa nama ili da prolaze pored nas. Bilo je absolutno neprehodno za tenkove i tešku mehanizaciju. Šume, strma brda, loši putevi... Tako da mi bi mogli da jih zadržimo neko vreme, imali smo dobru opremu Wink 

A što se tiče mog komentara o tome šta je Dojran napisao, slično je bilo i kod nas, ali mi smo ipak odlazili na teren.

Bilo je službovanje, kad svaki dan sve zajednospavaš 4 sata, pa kad svaki dan prešetaš20-40 km, pa kad si mokar ako pada kiša, pa kad spavaš pored municije, pa kad ne vidiš civilizaciju....Nije bilo lako. Da naravno bilo je i dobrih vremena. Sve to što smo mi graničari na svako na svoj način preživeli je sasvim drugo nego što je proživela gradska vojska.

Bilo je službovanje, recimi da si se ti 4 meseca svaku noč budio za stražu ili patrolu? Koliko izlazaka u grad si imao u zadnjih 8 meseci služenja? 0 ili više? Iako neki napišu da je kao bilo lako, nije bilo svakome GRANIČARU.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 2:33

[You must be registered and logged in to see this link.]
U slucaju agresije mi bismo prvi primili udar,znaci bili bi zrtvovani.Moja karaula(pogledaj link,lokacija uz samu granicu nekih 50-ak metara.Isti slucaj i kod Grka,karaula im je takodje uz samu granicnu liniju udaljena od nase oko 1 km.Susreti uz granicu sa grckim vojnicima bili su cesti i veoma srdacni
Naravno da je bilo i nekih nepredvidjenih situacija,kao npr ova gdje nam se zaledila krv u zilama.
Pred sam kraj vojnog roka(nisam imao obaveze odlaska na rejon), malo radi pozdrava  sa granicom,malo zbog tradicije ostavljanja  ogledala i ceslja u supljini jednog velikog javora zajedno sa najboljim drugarima vozacem Pinca Marjanom,zemljakom iz Teslica,sada na radu u Njemackoj(ima kucu negdje oko ZG,mislim Dugo Selo)i Krieziju Hisenom,klasicem iz Orahovice-Kosovo krenuli smo u patrolu.Dnevna zapovijest 12:00-4:00 nocu.Patrolirati do "Dva Javora"poslije toga preuzeti ulogu zasede tik uz granicnu liniju gdje smo predhodnih dana hvatali neke Arape,svercere.Postavili smo zasjedu na mjestu gdje je par dana ranije vojska iz Strumice prilikom ciscenja granicne linije odlozila velike kolicine drva,granja i zbunova,gomila dugacka 30-ak metara siroka barem 5 metara.Dok smo mi tako pomalo dremuckali osjetili smo lomljenje grancica sa druge strane i korake.Marjan se uhvati za pusku,pokazem im da budu mirni-cekamo.Posle par minuta dvojica grckih granicara su ustali i produzili dalje.Velika sreca za obje patrole,sa obe strane su bili iskusni granicari,mladi bi vec povukli obarace i eto belaja .Siguran sam da su i oni znali za nas sa druge strane.  http://www.panoramio.com/photo/15216715  ovaj granicni kamen je najuzniji deo bivse nam zajednicke domovine,nalazi se u mom rejonu

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 11:36

Koja prekrasna priroda,koji pogled.Sad se još više čudim graničaru koji nije htio na teren.Ova priroda je uživancija za šetnju.Pogledaj ove vrganje na slici,milina,pa izvori vode.Prekrasan kraj,a vidim i ljudi veseljaci,nebi mi bilo teško tu službovati king king
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 12:57

lacoš (citat):
Koja prekrasna priroda,koji pogled.Sad se još više čudim graničaru koji nije htio na teren.Ova priroda je uživancija za šetnju.Pogledaj ove vrganje na slici,milina,pa izvori vode.Prekrasan kraj,a vidim i ljudi veseljaci,nebi mi bilo teško tu službovati king king
Druže Lacoš, kao što kažeš lepa priroda, puno divljih životinja, čak i zmija ( poskoka- zato smo imali i serum-protiv otro ), ali zato sam i rekao, da sam više puta išao u šetnju, jer je puno lakše otići fino u šetnju, nego pod pritiskom, kad te neko prisili u nešto, zar ne?
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 14:42

Da,slažem se što se prisile tiće.Pišeš da ste ulovili vepra,mi koji smo ljubitelji lova javljali bi se dobrovoljno na šihtu kako bi stalno bili u lovu.Što se zmija tiće ima ih i u raju pig elephant
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 16:01

DOJRAN ma o kakvoj prisili ti govoriš i stalno ponavljaš kao teško ti bilo a svi vidimo kao si "nadrapo", budi sretan da si bio zdrav pa da odeš na odsluženje vojnog roka i kad se sve izgleda raspadalo, 2. to nam je bila dužnost čuvati svaki komad zemlje, kao i danas svatko svoju državu, 3. nisi ti vidio pravu karaulu da bi uopće mogao nešto konkretno reći i prićati, nažalost to je bila valda jedna od iznimaka di nije bilo pravih komandira niti ništa kaj je lićilo na vojsku i sve uz nju što je sljedilo, i 4. tako je bilo ili je moralo biti na toj karauli a vjerojatno i na većini, kad se znalo ili predpostavljalo kaj slijedi i predstoji u vremenima koje smo i sami svjedoci. Volio bih te vidjeti da si bil desetak godina prije pa bi se ti itekao šetao i šetao a ne misleći jel to prisila ili nije, to je bila DUŽNOST SVAKOG VOJNIKA a i dali si uopće bio na Krivolaku, tamo nije bilo prisile..
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 16:19

humka83 (citat):
DOJRAN ma o kakvoj prisili ti govoriš i stalno ponavljaš kao teško ti bilo a svi vidimo kao si "nadrapo", budi sretan da si bio zdrav pa da odeš na odsluženje vojnog roka i kad se sve izgleda raspadalo, 2. to nam je bila dužnost čuvati svaki komad zemlje, kao i danas svatko svoju državu, 3. nisi ti vidio pravu karaulu da bi uopće mogao nešto konkretno reći i prićati, nažalost to je bila valda jedna od iznimaka di nije bilo pravih komandira niti ništa kaj je lićilo na vojsku i sve uz nju što je sljedilo, i 4. tako je bilo ili je moralo biti na toj karauli a vjerojatno i na većini, kad se znalo ili predpostavljalo kaj slijedi i predstoji u vremenima koje smo i sami svjedoci. Volio bih te vidjeti da si bil desetak godina prije pa bi se ti itekao šetao i šetao a ne misleći jel to prisila ili nije, to je bila DUŽNOST SVAKOG VOJNIKA a i dali si uopće bio na Krivolaku, tamo nije bilo prisile..
Joj molim te nemoj mi govoriti Krivolaku i nekoj prisili, svi smo krvavi pod kožom, pa kad već hoćeš, evo ispritčat ću ti; Kao 1. Jesam bio sam na Krivolaku i to pucao sa BST topom, ako nisi služio u Strumici onda nemaš pojma šta znači biti na krivolaku, tamo su vojnici-jadnici pregazili pa mislim, da otprilike 900 km, sve ukupno, pošto su mi pričali!! Kao 2. ja sam ti bio najveći gušter 8. meseci, a neki u kasarni samo 4 ili 6., znači kao gušter radio sam živo i ljudski i neljudski. Kao 3. moj rejon se rasprostiro na 15.km, što znači, da je bilo jako teško braniti taj rejon ( oko 18 graničara), A pod 4. moj komandir karaule je bio jako podkuplj.., bar tako se je pričalo, znači dnevnu zapovest je znao na pamet, i kad je patrola i straža i slično. Samo jedan primjer:trojica mojih drugova kreću u patrolu a visoko u brdu kod GK 22/10 STOJI ILEGALNI PRELAZNIK sa detetom i daleko dolje maše i pozdravlja moje kolege a istim mahom prelazi granicu. Znači vidiš i da smo išli redovno u patrolu ne bi dosta koristilo. Što se tiče redarstva koji sam radio, baš sam dobro "nadrljo", od bacanja snega, masti po parkrtu, hodniku, glancanja sa dekom i kasetom i da ti ne nabrajam. Ovo što sam preživeo poslednja 4. meseca kao čovek sad kao nije uredu. Ne volim, kad neko optužuje a ne zna kako je bilo. Normalno, da se svi sećamo onih najlepših trenutaka a slabe želimo zaboraviti. Pozdrav i nadam se da neće biti sličnih komentara.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSat 24 Aug 2013 - 17:01

ok nebih komentirao više  a niti optužujem koga, nisam bio u Strumici nego u Skopju i na Krivolaku 4 x, o karauli bi mogao pisti dosta toga i sve u superlativu, pozzdrav
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 8:24

ako je to ta karaula, evo jos nekoliko uglova, i malo unutrasnjosti:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
GRANIČAR DOJRAN
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-08-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 10:41

Kemo Specijalac (citat):
ako je to ta karaula, evo jos nekoliko uglova, i malo unutrasnjosti:

[You must be registered and logged in to see this image.]
------------------
Jeste druže Kemo, samo što je bila ta unutranjost karaule mnogo novija i sređenija, da mi je to neko pokazao, ne bih je mogao prepoznati. Ova slika na hodniku, ona prva vrata na levo bila je moja spavaona, a i kreveti bili su mnogo uređeniji, pod je bio iz parketa. Ono skroz na kraju dole, bila je desno kancelarija od KK , a levo je bila trapezarija i vrata pored njih kuhinja. Dole u podrumi ( to je bio polu podrum ) bilo je kupatilo sa tuševima i wc, malo naprijed na desnoj strani magacin sa hranom a skroz na kraju magacin sa municijom i naoružanjem. Ispred karaule pored PP pojasa bio je jedan mali magacin kde je bio BST top, bombe, ručni raketni minobacači i slično. Sve to je bilo zapečateno. Hvala na tim slikam, ja se još uvek trudim da napravim sken slika i stavim jih na forum. Pozdrav
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 14:37

[You must be registered and logged in to see this image.]  

Drugovi graničari jel karaula Dorjan južno od jezera po žutoj liniji koja označava granicu,uz parcele vinograda?
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 14:49

[You must be registered and logged in to see this image.]  

Ova bijela crta što vodi u gornji desni ugao,prema zgradama koje se vide u produžetku,jeli to karaula Nikolić?
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 15:19

Jeste lacos-karaula Dojran,ustvari stari Dojran je pravi naziv u vreme kada sam ja sluzio je juzno iznad jezera,uz samu granicu,ne vise od 50 metara udaljena od granicne linije,malo desno (istocno)od vinograda.Ako pogledas mapu na mom linku,par komentara iznad, crvenom bojom su oznacene karaule S Dojran,Dojransko Jezero,Nikolic i Jankovic.
Karaula Nikolic je takodje (kao iJankovic)vrlo blizu 50-100 metara udaljena od granicne linije u produzetku bijele crte-puta

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju


milutins: komentar modifikovan dana: Sun 25 Aug 2013 - 15:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 15:31

[You must be registered and logged in to see this image.]  

Onda bi to trebale biti ove zgrade.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 15:37

Mislis na Nikolic?

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 15:51

Ne na Dorjan,slika je uvečani dio moje prve slike.Uvečani dio je južno od mjesta Mrdaja uz samu granicu.[You must be registered and logged in to see this image.]  Ovo bi trebao biti Nikolić
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 15:59

Mrdaja je nekada bila veliko vojno odmaraliste(8 000 kreveta)sada je odmaraliste makedonske policije.One zgrade na koje si poentirao predstavljaju barake,domacinske zgrade nekadasnjeg makedonskog giganta "Vinojug"iz Gevgelije u proizvodnji grozdja i drugog voca-prvenstveno(barem tu oko karaule u Vladajskom Polju)kruske viljamovke.
Ko je sada vlasnik tih parcela?Jednog dana ce nam neki lokalni vjerovatno odgovoriti.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 16:08

Milutine sad si ma zbunio.Veliš da su to zgrade poljoprivrednog kombinata.Sad sam išao pogledat na tvoju kartu,i te su zgrade označene kao karaula Dorjan.scratch scratch
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3597
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 16:17

Da malo osvezimo i resimo nedoumice.
Pocecemo od Mrdaje.
U moje vreme Mrdaja je bila tik uz jezero.Kasnije Grci zbog navodnjavanja otvaraju branu,(medjunarodni incident-ogroman problem)ispustaju ogromne kolicine vode,jezero se smajuje,postaje plitko "udaljava" se od Mrdaje-posmatrano na mapi Mrdaja je sada nekih par stotina metara od jezera.
Zapadno od moje karaule Stari Dojran"na mapi je oznacena kao Dojran nalazile su se domacinske zgrade Vinojug-a

ps-karaula S Dojran je bila samo jedna zgrada-kuca a ne kompleks zgrada.Izgleda da su nesto gradili oko karaule-moguce je da je to sada privatizovano.
Mozda kolega Donchev Jovan zna vise o danasnjoj situaciji dole na krajnjem jugu,znam da je od nekadasnje karaule Dojransko Jezero napravljen moderan granicni prelaz,sta li je gore juzno iznad jezera za mene je nepoznanica.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitimeSun 25 Aug 2013 - 16:31

Možda ti Milutine gledaš sliku za koju ja mislim da je Nikolić.Ovo bi trebao biti Dorjan.Nisam baš spretno postavio slike pa možda buni.[You must be registered and logged in to see this image.]  
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula Janković Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Janković   Karaula Janković Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula Janković
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula Nikolić Dojransko jezero
» Karaula Kostin Dol
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: