FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Share

Kratke priče iz moga kraja...

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15
AutorPoruka
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 7451
REPUTACIJA : 174
ČLAN OD: : 2009-05-01

Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime29.12.18 1:15

Nitko nikog ne goni da kupuje. I tko uopće ima vremena i volje lutat po šoping centrima No

Tko je ta što dolazi iz pustinje, naslonjena na dragoga svoga? (Pjesma nad pjesmama 8,5)
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forumbo.net
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1410
REPUTACIJA : 91
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 52
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime30.12.18 21:31

Jedan moj kolega davno mi pričo a ja dijelim danas sa vama to ispričano.Vrijeme je sredina 80-ih i firma Agrokomerc.Kolega je vozač i vozio je živu perad purane u gajbama nekih 5-6 u gajbu stane.To su bili oni veliki i dugački kamioni.Bio je krcat pun i vozio je to negdje u Hrvatsku.Stao je prije Karlovca u neku gostionu da popije kafu i šef gostione vidjevši šta stoji vani u šali pita vozača može li jednog purana prodati.Na to mu vozač reče 1 nemože ali 5-6 može i dogovoriše se za cijenu.To su bili oni Američki purani sorta koji su težili oko 20 kg minimum.Pitam ga kako si pravdo manjak purana kaže uginuli su u vožnji i vjerovalo se je jer su takve stvari predviđale se tokom transporta.Taj moj kolega danas živi u Kanadi i povremeno se vidimo kad dođe u rodno mijesto.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2587
REPUTACIJA : 86
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 56
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime30.12.18 21:50

@semsudin (citat):
Jedan moj kolega davno mi pričo a ja dijelim danas sa vama to ispričano.Vrijeme je sredina 80-ih i firma Agrokomerc.Kolega je vozač i vozio je živu perad purane u gajbama nekih 5-6 u gajbu stane.To su bili oni veliki i dugački kamioni.Bio je krcat pun i vozio je to negdje u Hrvatsku.Stao je prije Karlovca u neku gostionu da popije kafu i šef gostione vidjevši šta stoji vani u šali pita vozača može li jednog purana prodati.Na to mu vozač reče 1 nemože ali 5-6 može i dogovoriše se za cijenu.To su bili oni Američki purani sorta koji su težili oko 20 kg minimum.Pitam ga kako si pravdo manjak purana kaže uginuli su u vožnji i vjerovalo se je jer su takve stvari predviđale se tokom transporta.Taj moj kolega danas živi u Kanadi i povremeno se vidimo kad dođe u rodno mijesto.
А, било је и другачије време. Могло се урадити а да не доведе до неугодности, поготово када се вози такав транспорт подложан угинућу.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8182
REPUTACIJA : 123
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 57
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime31.12.18 0:48

@semsudin (citat):
Kalirala roba lol!

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime31.12.18 1:35

@PORUCNIK (citat):
Prva cigareta poslije buđenja.
Temperatura na krevetu

Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Wp_20127

Ono kad ti prekipi

Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Wp_20129

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime17.01.19 15:23

VOLI JABUKE

Jedno vrijeme je Ismet sa porodicom živio u gradu. Međutim, nije mogao da zaboravi selo, pa je ponovo kupio kuću u Gubavču.

Tada se težilo što više se približiti gradu i komšije su se čudili sto se on vratio. On bi, mršteći se, odgovorio:

- Ne volim da nosim kući jabuke u cegeru, nego u kotarama.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime21.01.19 18:55

Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Kisa_s10

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime07.02.19 12:55

RASPLAKALA SE MLADA

Jedna komšinica se baš mlada udala. Išla je u školsko centar i iz škole ju je đuvegija odveo kući.
Kod mladoženje se skupio narod, vesele se, a djevojčicu, tj nevjestu, žene kitile u susjednoj sobi.
Tek u neko doba mlada se rasplaće.

- Što plačeš? - pitaju je žene. - Jesi li se pokajala?
- Nije to - odgovori im nevjesta kroz suze. - Nego, ostale su mi knjige u klupi.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime27.02.19 21:47

TACNO NA VRIJEME

Suto, Ismet i Ness su sjedili pod jabukom ispred Ismetove kuce i razgovarali. U sred razgovora začuli su dječji plač.

- Ha, pola dvanaest! - uzviknuo je Ismet i pogledao na sat.

I Ness je bacio pogled na sat. Zaista, sat je pokazivao 11,30.

- Kako si znao? - pitao je Ness.

- Mali Zijo uvijek plače u ovo vrijeme - objasnio je Ismet. - Mora da krene u školu.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime08.03.19 16:32

Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Misao_18

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime09.03.19 6:26

@Max Blitz (citat):
Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Misao_18

Svuđ je tako.
Prva rečenica svakog majstora za popravke je:

- Ko vam je ovo ofušerio?

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime12.03.19 12:39

MALO DRVA

Te godine se zima, baš, otegla... Ložilo se i krajem aprila.
Tih dana jedan komšija sreo Jusa.

- Imate li drva? - pitao ga je poslije pozdrava.

- Pa ovo do jula će potrajati - odgovorio je Juso. - A za jul se moram snalazit'.

semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime28.03.19 18:47

Još jedna istinita priča iz mog kraja 86-e godine.Završio sam srednju školu juni 86 i već u septembru iste godine počeo raditi u firmi Agrokomerc.Dobio posao po struci metalostrugar i našao se u ekipi od 8 takvih koji su bili raspoređeni u dvije smjene.Jedan moj radni kolega iz Banjaluke u potrazi za poslom oženjen u Kladušu se doselio.Radili smo skupa u drugoj smjeni od14-22 sata sa još dvojicom kolega.Poslovođa je dao nam poslove koje moramo završiti i tako se je radilo.Na podjeli hrane radila je jedna zgodna ženska i moj kolega je nabacivao joj se.Nešto su se i dogovorili jer me je on zamolio da završim njegov posao .On je nestao negdje oko 20 h.Kao što smo se dogovorili završio sam svoj i njegov posao i negdje oko 21 i 30 polako čisteći svoj stroj ugledah njega kako dolazi i ide pravo prema slavini za vodu gdje smo prali ruke.Pere on sa vodom neki đubar sa sebe tj.hlača i košulje.A meni smiješno i pitam ga kako je bilo i zašto sav smrdi na goveđi đubar.On odgovara da je vodeći tu žensku van ograde firme ušao u neki posjed gdje je neki čovjek taj dan rastreso đubar sa onom prikolicom koja razbaciva usitnjeli đubar naširoko.U tom mraku on to nije primjetio i u povratku je okliznuo se i pao.Pere on sebe i govori,,IMAM OSJEĆAJ KAO DA NISAM J... I KAKO ĆU ŽENI OBJASNITI ZAŠTO SMRDIM,,Bila su to neka lijepa vremena kojih se rado sjećam.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime02.04.19 14:49

Jerko Brčić se prošle godine vratio iz Kanade na rodni Iž. Nije ga bilo još od prije rata. Puno je prošlo.
Htio je on i prije doći, ali znate kako je kad si u tuđini: radiš k’o tovar. Nema vremena za nostalgiju.

Roditeljsku kuću zatekao je napola srušenu, punu miševa i guštera. Obišao je groblje i isti dan se uhvatio posla. Kažu Veloižani da nikad nisu vidjeli da je netko tako brzo popravio kuću. Za 3 mjeseca sve je bilo k’o novo, a opet se vidilo da je stara kuća.
Baš je lipo Jere to načinio.

Ali nitko nije znao da je Jerko to načinio na svoju ruku, bez da je brata mu Silva išta pit’o.

A kad je Silvo to čuo, odmah je iz Bibinja prvim autobusom Liburnije otišao do Zadra, pa brodom u 10 i po do Iža.
Kažu da je sve nokte putem pojeo.

Čim je došao, s tri momka je zazidao sve prozore i sva vrata na kući.
Pa je sjeo na stepenice, otvorio pivu i rek’o: neka popravlja u Vankuveru, a ne po Ižu, bem mu mliko materino.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime02.04.19 15:51

Istinita priča, Max?

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime02.04.19 19:22

@PORUCNIK (citat):
Istinita priča, Max?

Navodno da, a uz varijacije na temu, ništa čudno i što se ne događa.
Konkretno ovdje je jedna od ključnih riječi Bibinje, tamo je neka posebna mikroklima, kozmičke zrake, radijacija, podzemne vode ili sl. što utječe na, rekli bi, jedinstven temperament.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime18.04.19 19:53

OPKLADA ZA PEČENO JANJE

Moj školski drug je za opkladu pojeo cijelo pečeno janje.Sad recimo kad uđeš u tu priču naravno da nevjeruješ u to jer testiraš sebe i znaš svoj maksimum koliko možeš pojesti.Taj moj kolega od cirka 120 kg je u jednom društvu rekao da može pojesti cijelo janje sa ražnja.Niko od prisutnih nije u to vjerovao i rekli su mu ako je to istina da će ga platiti ugostitelju i piva uz to koliko želi.Kako se dogovoriše tako i napraviše.Začuđenih očiju sve su pratili kako nestaje janje u ustima tog čovjeka i zalijeva pivom.Nakon tog događaja pročulo se to nadaleko i jedan ovčar siromah čovjek reče nevjerujem u to:
A čovjek očevidac tog događaja mu reče ,,NEMOJ SE KLADITI MOŽE ČOVJEK POJESTI I OSTAĆEŠ BEZ JANJETA,,
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime25.04.19 14:31

"Kad je djevojka prvi put došla k meni, majka je spremila ručak, cijela obitelj bila je zajedno, a moja je sestra pohvalila njezin stil odijevanja i pitala gdje je kupila majicu koju je nosila.
Ona je odgovorila u Second handu; odjednom muk i tajac.
Mene blam, a moja djevojka kao da ništa nije izjavila, nastavila normalno pričati, još objašnjava gdje se nalazi spomenuti dućan."

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime03.05.19 13:55

- Ajimeee koja će bit fešta 8.5. u Splitu!!
- Ma čekaj... oli nije sveti Duje 7.5., dan prije?
- Ma jeeeee ali dan posli stiže ovi amerikanski brod s 5 iljada mornara!
- A moja Luce... da san ti malo mlađa...
- E, pa šta bi onda?
- A lipo bi se navonjala, obukla kratku suknju i sila na štekat. Onda bi činila fintu da me ni briga. Da svi polude!
- Je, je. Da te ni briga, ne bi ti ni činila finte. Koja si ti!
- A ča se ti javjaš?! Skupa smo čekali brod 1976! Vrime leti.
- Jesmo bome...
- A i dica su nan vršnjaci. Oboje rođeni u prvi misec 1977!
- Muči, beštijo! Čut će nas moj Jozo!!!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime22.06.19 19:59

"Pa dokle više pička mu materina!?
Aj... dokle više?
Svako jebeno ljeto isto... nađe se panj koji je došao na more, sjeo u riblji restoran, naždero se ribe pa šalje sliku računa u novine, veli "Oderalo ga"...
"Opeko se"
Tako i danas.
Oderalo ga 3200 kuna. Jebem ti sve, čitam taj račun što ga portal objavio... od 12 stavki nanjem ja razumijem samo trećinu računa i to:
- "Kava"
- "Makijato"
- "Jana 0,75 L"
...i
- "Blitva na dalmatinski"
... ovo sve drugo ko da čitam Baščansku ploču.
Paz ti molim te što su oni pojeli pa vele da ih oderalo. Naručili juvu od "Oborite ribe".
Pa krutejebo, već ovo OBORITA ti tjera strah u novčanik. Kakva je to riba oca joj jebem, jel ju motornom pilom lovilo pa je presjeklo u repu pa se ista ko bukva oborila na dno mora pa ju vinčom vuklo van? Pa jebo ti ćaća mater, čim piše "oborita" znaš da to nije normalna riba a samim tim ni cijena nije normalna. Pa da pekare prodaju oboriti burek, bio bi 40 kuna jebem ti mater glupu a kamol ne riba.
Onda su strajbali 3 kile nekog kovača i škarpine
Kad u kauflandari vidim cijenu konzerve Eva sardine u umaku od paradajza, opečem oči. Redovito okrećem glavu kad idem kraj konzervi ribe... a ovaj se majstor opeko u restoranu na 3 kile kovača i škarpine. Ja bi kredit na 30 godina treba dić za platit to na što si se ti opeko jebem te opečena... jamci bi mi izgorili.
Onda ožeži po "Mariniranon brancinu"
Kome ovo zvuči jeftino aj molim te nek istupi korak naprijed? Imal iko? Samo ovo BRANCIN ti dade za mislit, a kad mu ispred naprde ovo MARINIRANI... jel to zvuči ka da je na popustu? Pa stari, to zvuči ko da  ima državljanstvoooo!
"Opeko se"... a majku ti živote jebem.
Pa zalij sve to sa "Triangolo 0,75 BOCA"
Kad je ko od vas zadnji put popio piće koje se zove TRIANGOLO?...  evo... kad? Dođeš sa šljake pa kod kuće svaki dan rokneš triangolo? Kako da ne. Meni da to konobar predloži za popit, ja bi nazvao policiju da me brani i prijavio zlostavljanje... a ovaj se opeko. Kume ti si treba izgorit!
Onda još malo nekog "Carpacccio od svježe ribe"
En ti mater, ovo zvuči ko da ima građevinsku dozvolu. Onaj odvjetnik Čedo Prodanović zvuči jeftinije od ovog gore napisanog. Karpaćo? Pa koje je jelo koje završava na ĆO jeftino??? Pa cikla da se zove ciklaćo, tegla od kile bi bila 200 kuna kamol ne ovaj neki karpaćo.
Pa ljudi...  ako želite biti klasa... jedite, platite i šutite... jer to što ste pojeli Baščansku ploču pa se opekli... ama boli koga kurac za to.
Pa kako se ja nikad ne opečem... žar ti jebem, njima i opečavanju po ribljim restoranima.
Pa ko to više puši svetejeblo..."

Jadranko Hodak - Bloger Krule

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
BROJ POSTOVA: : 7451
REPUTACIJA : 174
ČLAN OD: : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime22.06.19 20:42

lol!

Tko je ta što dolazi iz pustinje, naslonjena na dragoga svoga? (Pjesma nad pjesmama 8,5)
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forumbo.net
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime06.07.19 11:48

Razgovor u lokalnom bircu:

- Jebiga, svi su nešto postigli u životu, samo ja ništa. Nit sam bio najgluplji, a bogme ni najružniji.
Na silu se nasmije, pa odmah prestane kad shvati da sugovornik nije prihvatio.

- Ne fakat, pa evo Teo je u Amsterdamu, mali Franković je kakti neki direktor, Žile vozi bemburu, a sad i vikendicu dela tam kod Crikve. Ti buraz isto imaš finu šljakicu, obrt ti dela pomalo, kaj ti fali? I ona moja bivša Tihana se udala, dvoje dece, muž joj neka manga u Elektri. A bila je droljica ako ćemo po istini. Ma svi jebote. Svi nešto.
A ja? Kurac, ništa. Sjedim tu i tak. Meni se nikad nisu karte posložile. Nije me htjelo.

- Kužim te, konačno se uključi ovaj drugi, ali kak nisi postigao? Pa dobar si čovjek, to je najvažnije. Svi to znamo.

Prvi se zamisli. Na tren ga ispuni očigledni ponos, koji se polako počne pretvarati u nešto sasvim drugo.
- Ajde ne zajebavaj, pizda ti materina.

Na vrh Go down
Stanko1
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
Stanko1

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1280
REPUTACIJA : 105
ČLAN OD: : 2013-02-24
DOB : 70
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime09.07.19 9:06

Grigor Vitez i Antuntun

Ljudi iz moje generacije, a i mnogi mlađi, sjetiti će se pjesmice iz čitanke za drugi razred osmogodišnje škole, koju je napisao pjesnik Grigor Vitez (1911.-1966.):

KAKO ŽIVI ANTUNTUN

U desetom selu
Živi Antuntun.
U njega je malko
Neobičan um.

On posao svaki
Na svoj način radi:
Jaja za leženje
On u vrtu sadi.

Kad se jako smrači,
On mrak grabi loncem.
Razlupano jaje
On zašiva koncem.

Da l' je jelo slano,
On to uhom sluša.
A ribu da pjeva
Naučiti kuša.

Na livadu tjera
Bicikl da pase.
Da mu miše lovi,
On zatvori prase.

Guske sijenom hrani,
Snijegom soli ovce.
A nasadi kvočku
Da mu leže novce.

Kad kroz žito ide
On sjeda u čun.
Sasvim na svoj način
Živi Antuntun.

Grigor Vitez:

Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 ZG2iKoA

U razredu smo imali jednog dečka s poteškoćama u razvoju koji se zvao Antun i naravno da smo ga prekrstili u Antuntuna. Pjesmicu sam zapamtio do danas od riječi do riječi, a dopala se i mojoj tada maloj kćeri koja je prije spavanja često tražila da joj recitiram ''Antuntuna''.
Prije devet godina u Jutarnjem listu se pojavila priča da je pjesmica pisana po stvarnoj osobi i to, navodno, iz osvete.
U selu Donja Kovačica kod Bjelovara zaista je živio seljak imenom Antun Tun (rođen 1908.). Po pričanju mještana bio je vrijedan i imućan seljak, prijeke naravi i osobenjak. Nije sadio jaja u vrtu niti je grabio mrak loncem, ali je volio hodati bos i spavati u pčelinjaku.

Antun Tun:

Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 ZYLPcLS

Nedugo poslije Drugog svjetskog rata Antun Tun navodno se sukobio s Grigorom Vitezom koji je u to vrijeme radio na otkupu žita od seljaka. Izgrdio ga je i ispsovao, na što mu je Vitez rekao da će mu se osvetiti tako što će o njemu napisati knjigu po kojoj će ga pamtiti čitave generacije. Kada je pjesmica objavljena Antun Tun je čuo za nju i naravno da mu se nije svidjela, a školska djeca su ga stalno zadirkivala jer su znala da će burno reagirati.
S druge strane Olga Vitez-Babić, kći Grigora Viteza, tvrdi kako Antun Tun nema nikakve veze s Antuntunom iz pjesme njezina oca. Za pjesmu govori da je inspririrana narodnim šalama iz očevog rodnog sela, a ime Antuntun je utemeljeno na njegovom školskom kolegi koji se zvao Antun, a djeca su ga preimenovala u Antuntun.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime17.07.19 19:13

Kaže mi frendica, istinito:

Dođem u voćnjak iza kuće i snimim neku nepoznatu ženu kako bere moje marelice.
Očito je prešla preko ograde jer s prednje strane bi mi morala proći kroz dvorište i sigurno bi ju vidjela.
Ženi blagi neugodnjak, ali ne izgovara ispriku već vadi izgovor "vidjela sam da ih nitko ne bere".
Dobro gospođo, jel' vi tako i kad vidite neki auto u dvorištu da ga nitko ne vozi si ga malo provozate?
"Joj... ovo, ono, sim, tam... jel' mogu izaći s prednje strane kuće kroz vrata?"
Ne, od kud ste došli, tuda i nestanite!
"Ali ja sam stara, teško mi je preko ograde"
Zanimljivo, prije 5 min nije bila stara!

Na vrh Go down
Zoran I
Zastavnik
Zastavnik
Zoran I

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 823
REPUTACIJA : 24
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime07.09.19 13:05

OBČINSKI STATUT 1360

Vsi tisti, ki obiščejo Izolo, si lahko ogledajo veliko znamenitosti in še danes posebni ponos Izole, saj smo imeli prvi na Obali svoj občinski statut iz daljnjega leta 1360. V starem delu so na posameznih ulicah in podhodih izdelane velike rjave kovinske masivne plošče z vgraviranimi določbami in členi iz tega statuta. Ob tem spoznavanju si je potrebno vzeti čas, saj je branje zelo zahtevno in hkrati zelo poučno, saj nam daje razumeti, kako so se v takratnem času obnašali, se zabavali, se kaznovali, skratka, kako so živeli. Ko preletimo določbe se marsikdaj vprašamo, kako napredni so bili v tistih časih, saj niso dopuščali malverzacij, ki se dandanes dogajajo na vsakem koraku, da o medsebojnih odnosih in spoštovanju niti ne govorimo. Preprosto niti ni bilo dovoljeno vse to, kar je dovoljeno danes, sankcije so bile dokaj visoke denarne in zaporne kazni: Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_idea Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_idea Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_idea Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_idea Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_idea

1360

V Izoli so izdali statut mesta že leta 1360 in je bil prvi na obali.

Občinski statuti so bili od 13. stoletja ustava in zakonik občin ob Jadranskem morju. Danes so osnova za zgodovinske raziskave
ozemlja in starih življenjskih vzorcev. V izolskem primeru je to še bo
lj izrazito kot v drugih mestih, saj je stari statut skoraj edini vir lokalnih podatkov o socialni, politični in gospodarski ureditvi v Izoli v beneški dobi. Mestni arhiv Izole je namreč skoraj v celoti pogorel leta 1903, tako da je ostal statut izolskega komuna iz leta 1360 najpomembnejši element pisne kulturne zakladnice mesta Izole.Monografija ponuja pregled izolskega komunskega prava od 14. do 18. stoletja in posega na različna področja prava, na kazensko, civilno in naravoslovno pravo tistega
časa. Stari izolski statut je obsegal 540 členov, objava pa poleg prevoda
obsega še vso potrebno gradivo, ki spremlja kritične izdaje virov. Ta nudi možnost nadaljnjih raziskav, saj statut govori o pravu, o gospodarstvu, davkih itd.
http://www.primorske.si/Primorska/Istra/Prevod-izolskega-statuta-iz-leta-1360.aspx

650 LET

“V slovenskem prostoru je od starih statutov preveden le ptujski, vendar ni primerljiv z izolskim, ki je obsežnejši,” je danes na predstavitvi v Manziolijevi palači poudaril direktor Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Darko Darovec. Prevod 650 let starega izolskega statuta je izdala založba ZRS Annales.

Branje vsebine prevoda izolskega statuta iz leta 1360 bralca pripelje do ugotovitve, da so pravzaprav tedaj imeli podobno ureditev življenja v mestu kot danes. Razlike so le v kazenskem pravu in bolj strogi so bili do vzdrževanja čistoče v mestu, malo pa je določil v zvezi z ribištvom,” poudarja vodja projekta prevoda tega starega statuta Dušan Kos, zgodovinar z Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU v Ljubljani. Kos je napisal tudi spremno kritično raziskovalno študijo k prevodu (ta je izšel v 300 izvodih), objavljena je v priloženi publikaciji.

Sicer pa je največji podvig, ki je trajal tri leta, opravil prevajalec iz latinščine Mitja Sadek. Najtrši oreh pri prevodu so bili izrazi v tedanji vulgarni italijanščini oziroma latinščini. Ta statut je izrednega pomena za mesto, saj je Izola zaradi požara v svojem arhivu ostala brez vseh pomembnih dokumentov za čas do 16. stoletja. Po naključju se je ohranilo nekaj drobcev, med njimi tudi ta statut, vendar ga hrani reški državni arhiv. Prevoda statutov pa nimata ne Koper ne Piran, čeprav zgodovinski viri navajajo, da sta nekoliko starejša.

Izolani so pred štirimi leti dobili tudi njegovo faksimilno izdajo, ki je bila objavljena v okviru projekta ZRS Srce Istre. Ob zdajšnjem prevodu izolskega statuta so ponatisnili še 49 izvodov faksimil (lična, v belo vezana publikacija, primerna za protokolara darila). Projekt je s 60.000 € podprla izolska občina. Kot zanimivost iz življenja v prejšnjih stoletjih v Izoli je Kos omenil, da so se Izolani od nekdaj prepirali s Pirančani. Publikaciji, ki ju je oblikoval pokojni Dušan Podgornik, služita kot izjemna študija, uporabna najširšemu krogu ljudi, saj predstavljata splošno civilizacijsko in kulturno podobo Izole in jadranskih mest nasploh.
http://www.primorske.si/Primorska/Istra/Prevod-izolskega-statuta-iz-leta-1360.aspx

VELIKO MODROSTI

Kot kaže, so stari Izolani v 14. stoletju premogli občutno znatnejšo mero modrosti kot sodobni Slovenci.

O tem se lahko prepriča vsak, ki prebere Stari izolski statut iz leta 1360, katerega drobec je napisan tudi na novi okrasni tabli v Koprski ulici (tabla je del urbane prenove mesta).

DOLOČBE STATUTA

Omenjeni drobec namreč govori o delavcih, ki ne naredijo obljubljenih del, in gospodarjih, ki ne plačujejo delavcev.

Statut takole navaja: “Če bo delavec komu obljubil, da bo prišel k njemu na delo, in kljub obljubi ne bo prišel, mora plačati pet soldov kazni. Polovico naj plača komunu (torej občini, op. a.) in drugo polovico tistemu, ki mu je to obljubil. Poleg tega mora delo plačati in ga opraviti. Če pa kdo svojim delavcem ne bi plačal in bi do podestata prišla tožba, mora omenjeni plačati pet soldov kazni, od katerih polovica pripada komunu in polovica delavcu.” Ni torej čudno, da stari Izolani niso zabredli v globoko gospodarsko krizo, iz kakršne se Slovenija nikakor ne more izkopati. Morda pa bi se morala po Koprski ulici sprehoditi tudi slovenska vlada ...

http://novice.najdi.si/predogled/novica/2e3e24490bccc95b9ca3368ca6f424cc/Primorske-si/Obala-Kras-in-Notranjska/Obljubljeno-delo-se-opravi-pa-tudi-pla%C4%8Da
[url=https://books.google.si/books?id=xntegi__QJ4C&pg=PA76&lpg=PA76&dq=stari+izolski+statut&source=bl&ots=RM9DHaf-wH&sig=Y8wlp9ivlKJLL0oyk_C9R2PaDxo&hl=sl&sa=X&ved=0ahUKEwiIquLQ57rQAhUKEywKHTwSAK04FBDoAQg4MAY#v=onepage&q=stari izolski statut&f=false]https://books.google.si/books?id=xntegi__QJ4C&pg=PA76&lpg=PA76&dq=stari+izolski+statut&source=bl&ots=RM9DHaf-wH&sig=Y8wlp9ivlKJLL0oyk_C9R2PaDxo&hl=sl&sa=X&ved=0ahUKEwiIquLQ57rQAhUKEywKHTwSAK04FBDoAQg4MAY#v=onepage&q=stari%20izolski%20statut&f=false[/url]
[url=https://books.google.si/books?id=xntegi__QJ4C&pg=PA77&lpg=PA77&dq=najstarej%C5%A1i+statut+izole&source=bl&ots=RN3BH9d3CO&sig=N6aDBty9tLaBwBh3tU9_qUkIfgg&hl=sl&sa=X&ved=0ahUKEwjkwr_ZtYzZAhVIa1AKHdPxAusQ6AEIPjAE#v=onepage&q=najstarej%C5%A1i statut izole&f=false]https://books.google.si/books?id=xntegi__QJ4C&pg=PA77&lpg=PA77&dq=najstarej%C5%A1i+statut+izole&source=bl&ots=RN3BH9d3CO&sig=N6aDBty9tLaBwBh3tU9_qUkIfgg&hl=sl&sa=X&ved=0ahUKEwjkwr_ZtYzZAhVIa1AKHdPxAusQ6AEIPjAE#v=onepage&q=najstarej%C5%A1i%20statut%20izole&f=false[/url]
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kratke priče iz moga kraja...   Kratke priče iz moga kraja... - Page 15 Icon_minitime

Na vrh Go down

Kratke priče iz moga kraja...
Na vrh 
Stranica 15/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15