FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 "CEROVICA"

Go down 
3 posters
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

"CEROVICA" Empty
KomentarNaslov komentara: "CEROVICA"   "CEROVICA" Icon_minitime25.05.12 19:52

Pitanje za "vojnika graničara", piše li u tvom dnevniku ili se možda sječaš ovog naziva "CEROVICA", šta je to?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

"CEROVICA" Empty
KomentarNaslov komentara: "CEROVICA"   "CEROVICA" Icon_minitime26.05.12 9:20

Citat :
Arrow Arrow Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Arrow Pitanje za "vojnika graničara", piše li u tvom dnevniku ili se možda sječaš ovog naziva "CEROVICA", šta je to? Exclamation Question

Arrow To ime "Cerovica" sam čuo ali sada se ne mogu sjetiti što je to.!!! Rolling Eyes
Arrow Ali vjerojatno ti znaš čim si ga spomenio, pa da čujemo.!!! Suspect Exclamation Exclamation Exclamation
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

"CEROVICA" Empty
KomentarNaslov komentara: cerovica   "CEROVICA" Icon_minitime26.05.12 19:37

To je bio kodni naziv centra veze u komandi graničnog odsjeka Maribor.Centar je bio smješten u komandi u Melju, neposredno ispred kancelarije komandanta Korošeca, a tu su kancelarije još imali kapetan Milič i Živadinović. Sječaš se da se iz karaule svaki dan telefonskom vezom diktirala dnevna zapovjest, i javljao svaki polazak i povratak patrola. Moj školski drug, Miloš Terzić je radio na "Cerovici". Zajedno smo stigli u Maribor, a on je poslije zakletve iz kadetnice prekomandovan u Novo mesto, te se poslije obuke vratio ali u granični vod u Melje, a ja sam otišao na karaulu.Poslije smo kontaktirali i viđali se, a ovu vezu smo koristili da direktno sa karaule telefoniramo kući. On je tu u Zenici i dalje se družimo a možda se javi i ovdje.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

"CEROVICA" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "CEROVICA"   "CEROVICA" Icon_minitime26.05.12 20:10

šepa (citat):
To je bio kodni naziv centra veze u komandi graničnog odsjeka Maribor.Centar je bio smješten u komandi u Melju, neposredno ispred kancelarije komandanta Korošeca, a tu su kancelarije još imali kapetan Milič i Živadinović. Sječaš se da se iz karaule svaki dan telefonskom vezom diktirala dnevna zapovjest, i javljao svaki polazak i povratak patrola. Moj školski drug, Miloš Terzić je radio na "Cerovici". Zajedno smo stigli u Maribor, a on je poslije zakletve iz kadetnice prekomandovan u Novo mesto, te se poslije obuke vratio ali u granični vod u Melje, a ja sam otišao na karaulu.Poslije smo kontaktirali i viđali se, a ovu vezu smo koristili da direktno sa karaule telefoniramo kući. On je tu u Zenici i dalje se družimo a možda se javi i ovdje.

Mi, na karauli Drenak smo bili "Pohorje 9",komanda u Debru je bila "Pohorje",dnevne zapovjesti i sve operativne stvari rješavali
su Gavro i dežurni karaule.
Komanda u Debru nije imala ništa sa rasporedom na Drenku.

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

"CEROVICA" Empty
KomentarNaslov komentara: raspored patrola   "CEROVICA" Icon_minitime26.05.12 22:15

Nije ni naša komanda imala ništa sa rasporedom patrola, dnevnu zapovjest je sastavljao komandir pročitao bi je na postrojavanju, a zadatak dežurnog je bio da prije prve patrole prenese podatke na "cerovicu".Ja sam imao priliku vidjeti veliki panel na kojem su obilježene sve karaule sa rejonima i rasporedom patrola za taj dan (tako nešto si mogao vidjeti u filmovima za pračenje aviona), tako da su u komandi uvijek znali gdje se koja patrola nalazi u koje vrijeme, po tome su nam i dolazili u kontrole na rejon.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

"CEROVICA" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "CEROVICA"   "CEROVICA" Icon_minitime26.05.12 22:26

šepa (citat):
Nije ni naša komanda imala ništa sa rasporedom patrola, dnevnu zapovjest je sastavljao komandir pročitao bi je na postrojavanju, a zadatak dežurnog je bio da prije prve patrole prenese podatke na "cerovicu".Ja sam imao priliku vidjeti veliki panel na kojem su obilježene sve karaule sa rejonima i rasporedom patrola za taj dan (tako nešto si mogao vidjeti u filmovima za pračenje aviona), tako da su u komandi uvijek znali gdje se koja patrola nalazi u koje vrijeme, po tome su nam i dolazili u kontrole na rejon.

Kod nas je dežurni karaule u 21,00h javio u komandu raspored za sljedeća 24h,dok nije bilo Gavre na karauli,mi smo si sami pogledali raspored u knjizi dnevnih zapovjedi.
Kad je bio Gavro na karauli,onda bi dežurni obavijestio svakog posebno,jer na postrojavanje za dizanje zastave,kao i spuštanje nisu bili oni koji su bili na rejonu,a nisu se budili ni oni koji su po raspotedu imali odmor poslije povratka sa rejona.

Na vrh Go down
Sponsored content





"CEROVICA" Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "CEROVICA"   "CEROVICA" Icon_minitime

Na vrh Go down
 
"CEROVICA"
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: