FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Aerodrom Ortiješ Mostar

Go down 
+9
vozilo
saban
mgalic2
alexandar
Matrix
dragnik
zagi
Eskon
muza
13 posters
AutorPoruka
muza
Gušter
Gušter
muza


BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2009-08-16
DOB : 60
M(j)esto prestolnica bosanskih kraljeva Kr Sutjeska

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime04.09.09 0:12

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
jedna fotografija DC3 Dakota ovakvo izgleda jadno a nekada je krasila nebo iznad SFRJ Sve što je pripadalo JNA očito treba da se uništi da  se niko ne moše prisječati divnih dana koje smo proveli ali jedno ne mogu naša srca koja nas nakon toliko godina vežu na te dane

Na vrh Go down
http://www.rvsfrj. co.cc
Eskon
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2010-08-13

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Pričaćemo deci, a ona, valjda će nam ona verovati.   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime13.08.10 23:03

Na mostarski aerodrum smo sleteli posle preleta na pulu u leto 1980.
Leteli smo u avionu AN26, da beše AN26.
Nije leteo na nekoj velikoj visini, vreme je bilo lepo sunčano i pogled je bio nezaboravan.

Tada smo tamo bili 7 dana na vežbi koja se zvala, ako se ne varam, "NNI" ili beše ... ispravite me ako grešim u nazivu te vežbe ( računam da će neko ovo pročitati, neko ko je tada bio tamo )
Pri povratku, zadnji sam ušao u avion i neposredno pre tog sam zamolio jednog vojnika sa tog aerodroma da ubaci razglednicu u poštansko sanduče.
Tu razglednicu, mislim da negde imam i sad ( ubacio je u sanduče i došla je mojima jući ).

Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 61
ČLAN OD: : 2011-03-17
DOB : 52
M(j)esto Zagreb i okolica

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime25.07.11 19:00

muza (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

jedna fotografija DC3 Dakota ovakvo izgleda jadno a nekada je krasila nebo iznad SFRJ Sve što je pripadalo JNA očito treba da se uništi da  se niko ne moše prisječati divnih dana koje smo proveli ali jedno ne mogu naša srca koja nas nakon toliko godina vežu na te dane

Takva Dakota je i ispred komande baze na Željavi. Nažalost isto u jadnom stanju.

Na vrh Go down
dragnik
Gušter
Gušter
dragnik


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-08
DOB : 58
M(j)esto Svetozarevo

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime01.08.11 17:58

A šta beše sa podzemnom bazom rv kod bihaća? Čitao sam da je to Mladić izminirao, tokom rata u bih?
Na vrh Go down
https://www.reverbnation.com/dragnik
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime02.08.11 2:51

dragnik malo kasniš ili slabije čitaš scratch
Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 61
ČLAN OD: : 2011-03-17
DOB : 52
M(j)esto Zagreb i okolica

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime02.08.11 7:39

Aerodrom Željava je nažalost totalno uništen. Sve podatke, fotografije i ostalo što te zanima imaš na [You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
dragnik
Gušter
Gušter
dragnik


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-08
DOB : 58
M(j)esto Svetozarevo

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime02.08.11 17:05

zagi (citat):
Aerodrom Željava je nažalost totalno uništen. Sve podatke, fotografije i ostalo što te zanima imaš na [You must be registered and logged in to see this link.]

------------------


mgalic2: komentar modifikovan dana: 04.08.11 16:08; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Off-topic)
Na vrh Go down
https://www.reverbnation.com/dragnik
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime03.08.11 2:10

Aerodrom Željava je nažalost totalno uništen. Sve podatke, fotografije i ostalo što te zanima imaš na [You must be registered and logged in to see this link.]

Zagi prečesto sam tamo pa mi nisu potrebne a svoj zadnji odlazak za 1. Maj sam opširnije napisao u jednoj temi a ovo tvoja stranica ne znam o čemu govori..
Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 61
ČLAN OD: : 2011-03-17
DOB : 52
M(j)esto Zagreb i okolica

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime03.08.11 7:05

OK, dragnik je samo pitao šta se dogodilo sa Željavom, a kako sam i ja nekoliko puta godišnje tamo pokušavam ga uputiti gdje bi mogao dobiti nekakva saznanja o istoj. A sad sam vidio da je gore već navedeno gdje se može naći nešto o Željavi.
Na vrh Go down
dragnik
Gušter
Gušter
dragnik


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-08
DOB : 58
M(j)esto Svetozarevo

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime03.08.11 17:38

zagi (citat):
OK, dragnik je samo pitao šta se dogodilo sa Željavom, a kako sam i ja nekoliko puta godišnje tamo pokušavam ga uputiti gdje bi mogao dobiti nekakva saznanja o istoj. A sad sam vidio da je gore već navedeno gdje se može naći nešto o Željavi.

ništa ne nađoh, taj sajt, blog, profil, šta li je, ne radi...
stani, jesam li video lepo danas na tv beogradu, na kundacima hrvatskih gardista one šahovnice, da li su puške original iz ndh, možda?
Na vrh Go down
https://www.reverbnation.com/dragnik
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime04.08.11 3:19

dragnik (citat):
zagi (citat):
OK, dragnik je samo pitao šta se dogodilo sa Željavom, a kako sam i ja nekoliko puta godišnje tamo pokušavam ga uputiti gdje bi mogao dobiti nekakva saznanja o istoj. A sad sam vidio da je gore već navedeno gdje se može naći nešto o Željavi.

ništa ne nađoh, taj sajt, blog, profil, šta li je, ne radi...
stani, jesam li video lepo danas na tv beogradu, na kundacima hrvatskih gardista one šahovnice, da li su puške original iz ndh, možda?
 
................... No pa ima li itko ovdje normalan--------------------o kojoj godini pričaš sa tim kundacima i šahovnicama???
 
koju si emisiju gledao ovu iz ovog zadneg rata ili ?????
 
ako su puške original iz ndh-a vjerovatno je Hrvatska Vojska i narod bila toliko spremna da ih je čuvala 45 godina jer sam vidio i tenkove,avione,Petra Krešimira sa šahovnicom
 
Mgaliću jeli itko čita ove dragnikove dokumentarne emisije  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No  No

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime04.08.11 10:10

dragnik (citat):
zagi (citat):
OK, dragnik je samo pitao šta se dogodilo sa Željavom, a kako sam i ja nekoliko puta godišnje tamo pokušavam ga uputiti gdje bi mogao dobiti nekakva saznanja o istoj. A sad sam vidio da je gore već navedeno gdje se može naći nešto o Željavi.

ništa ne nađoh, taj sajt, blog, profil, šta li je, ne radi...
stani, jesam li video lepo danas na tv beogradu, na kundacima hrvatskih gardista one šahovnice, da li su puške original iz ndh, možda?

jebi ga desetare nikolicu ne mogu da razumem ovo tvoje pisanje pa bog Shocked
sto puta je ovde podvuceno da se bavimo temama iz jna, a i upoznavanjem zezanjem
evociranjem uspomena,vicevima,pa cak i tuznim pricama, ali ovo affraid
nebitni su ni orlovi ni sahovnica kako rece matrix.svrha foruma je jasna. Exclamation Question
u jednom od prethodnih postova ti nije jasno i "ne znas za kaplare" Question
a postojali su i hrvatski,austrijski, ceski ,nemacki, srpski... ceo svet je imao kaplare,
dobro ti to znas.za tebe je to reakcija Question Question Question Question
ovo spominjem jer mi nije jasna poenta pisanja scratch
dragnik nema ljutis.....smem da iznesem misljenje
PS...puci cu a da ne kazem...moderatori Sleep a ja popi LOCK ni za sta od "brzog gonzalesa" Wink Wink Wink

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
mgalic2


Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 695
ČLAN OD: : 2009-08-02

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime04.08.11 16:11

Dragnik, ispravio sam gornju poruku, jer nema veze s temom. Okanite se tema koje nemaju uopće veze s forumum. Sljedeće skretanje s teme (bilo gdje na forumu) će biti sankcionirano!
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime07.09.13 13:13

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vozilo
Gušter
Gušter
vozilo


BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2015-08-26

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime18.10.15 17:37

Evo link na album obilaska potkopa Buna (Ortiješ): https://imgur.com/a/p4Y4O
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime18.10.15 23:33

vozilo (citat):
Evo link na album obilaska potkopa Buna (Ortiješ): https://imgur.com/a/p4Y4O


Krenulo te,dobar i koristan link za one koji su jako malo na forumu pisali o samom Mostaru,njegovoj vojnoj industriji,potkopima i.t.d.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
bestrzajac2
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2014-05-30
DOB : 53
M(j)esto SLAVONIJA-RH

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime05.03.16 22:13

odličan link, nigdje još nisam vidio ovoliko slika iz unutarnjeg dijela
vjerojatno slična gradnja u splitu i prištini...
početkom rata se neš pričalo o nedovršenom podzemnom pogonu sa nekoliko spratova???(vjerojatno mit kao i mnogi) i dosta velike površine u okolici mostara?
imali kakvih informacija o tome??'
Na vrh Go down
vinko1967
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2016-05-08
M(j)esto Pazin

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime09.07.16 23:24

Prilikom služenja vojnog roka 86/87 imao sam priliku jednom pogledati ovaj podzemni objekt. Sijećam se velike količine rezervnih dijelova i oružja. Tu smo negdje oko Bune razvlačili ogradu od bodljikave žice, 15 dana za pamćenje, kiše, blata i spavanja u šatorima.
Na vrh Go down
Boba Fox
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-12-19

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime19.12.16 11:53

Pozdrav svima,

Ja sam na aerodromu "Ortiješ" bio '87/88 avio oružar. Major Munišić mi je bio komamdant kasarne. Potporučnik mi je bio komandant voda ali sam mu prezime zaboravio, proćelav čovek ali setiću se imena. Radio sam oko mesec dana u kafedžinici na stajanci. Kuvao kafu oficirima i pitomcima. Nakon toga jedno vreme radio u magacinu avio opreme kod zastavnika Bošnjaka. Najlepši mi je bio doživljaj kad su pitomci imali vežbe gađanja avionima Galeb II i SuperGaleb na Kalinovik polju. Mi avio oružari smo tada imali zadatak da naoružavamo avione protivavionskim topovima, kačili bombe i rakete. Dođeš na pistu za poletanje, priđeš avionu kome urlaju motori, sagneš se ispod aviona, aktiviraš raketu, skloniš se od aviona na bezbednu daljinu i podigneš ruku pilotu u znak da može da poleti. Taj osećaj i prizor ne zaboravim nikad ! Ko se seća i kafanice "Burence" preko puta aerodroma zna o čemu pišem. Smile
Na vrh Go down
vinko1967
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2016-05-08
M(j)esto Pazin

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime19.12.16 12:03

Boba Fox (citat):
Pozdrav svima,

Ja sam na aerodromu "Ortiješ" bio '87/88 avio oružar. Major Munišić mi je bio komamdant kasarne. Potporučnik mi je bio komandant voda ali sam mu prezime zaboravio, proćelav čovek ali setiću se imena. Radio sam oko mesec dana u kafedžinici na stajanci. Kuvao kafu oficirima i pitomcima. Nakon toga jedno vreme radio u magacinu avio opreme kod zastavnika Bošnjaka. Najlepši mi je bio doživljaj kad su pitomci imali vežbe gađanja avionima Galeb II i SuperGaleb na Kalinovik polju. Mi avio oružari smo tada imali zadatak da naoružavamo avione protivavionskim topovima, kačili bombe i rakete. Dođeš na pistu za poletanje, priđeš avionu kome urlaju motori, sagneš se ispod aviona, aktiviraš raketu, skloniš se od aviona na bezbednu daljinu i podigneš ruku pilotu u znak da može da poleti. Taj osećaj i prizor ne zaboravim nikad ! Ko se seća i kafanice "Burence" preko puta aerodroma zna o čemu pišem. Smile
Sad si me podsjetio kako se zvalo polje tj. poligon na cijem sam osiguranju bio iza obuke. Tu su istresali betonske bombe i pucali iz mitraljeza u mete. Tu mi je bilo super jedino do najblize kavane sat hoda trijezan a nazad zavisi koliko si popio. E da, jel mozete vjerovat da bi se i zaspalo na osmatracnici dok su Galebi u brisucem letu povise glave letili.
Na vrh Go down
Boba Fox
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-12-19

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime20.12.16 10:32

Setio sam se prezimena mog potporučnika. Prezime mu je Grgurević

Vinko, da li si i ti bio avio-oružar ?
Na vrh Go down
vinko1967
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2016-05-08
M(j)esto Pazin

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime20.12.16 17:00

Boba Fox (citat):
Setio sam se prezimena mog potporučnika. Prezime mu je Grgurević

Vinko, da li si i ti bio avio-oružar ?
Ne, ja sam bio pjesadinac na aerodromu, kasnije na kursu za ABHO.
Na vrh Go down
babaga
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2017-02-26
DOB : 57
M(j)esto nijemci,Hrvatska

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime16.10.20 18:56

DOBRO VEČE JA SAM SLUŽIO VOJNI ROK U MOSTARU NA AERODROMU ORTIJEŠ AVIO MEHANIČAR SVE MI JE POZNTO BIO JE KAPETAN ZAPOVJEDNIK ESKADRILE NO NE MOGU SE SJETITI KAKO SE PREZIVAO,ZASTAVNIK IZ SLAVONSKOG BRODA MI JE BIO PREDPOSTAVLJENI NA STAJANCI,SAD MI JE PALO NA PAMET RIJEĆ "KAPIĆORKA" TKO JE SLUŽIO U MOSTARU ZNA ŠTO JE TO-
Na vrh Go down
babaga
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2017-02-26
DOB : 57
M(j)esto nijemci,Hrvatska

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime16.10.20 19:00

BILO BI MI DRAGO DA SE NETKO JAVI IZ MOJE KLASE
Na vrh Go down
babaga
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2017-02-26
DOB : 57
M(j)esto nijemci,Hrvatska

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime16.10.20 19:05

SJETIO SAM SE PREZIMENA ZASTAVNIKA KRNJAJIĆ SE PREZIVAO IMAO JE BRIČIĆE
Na vrh Go down
babaga
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2017-02-26
DOB : 57
M(j)esto nijemci,Hrvatska

Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime16.10.20 19:07

SJEĆATE LI SE RIJEĆI TJ.ODJELJENJA "PARCA"
Na vrh Go down
Sponsored content





Aerodrom Ortiješ Mostar Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aerodrom Ortiješ Mostar   Aerodrom Ortiješ Mostar Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Aerodrom Ortiješ Mostar
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Mostar 1969-1971 aerodrom
» Mostar 83/84 - VP 90/84
» Mostar 89-90
» Mostar 91-92
» Mostar 85/86 VP 7394

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: RZ i PZO / RV i PVO-
Idi na: