FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija

Go down 
+24
Apr.79
oficir s ruzom
Igor69
PORUCNIK
Ivanchendak
Raso nov 84/85
Alen P
M53
micko64
tomovic
stefanely
uros
polocoyu
ZAGORAC
Stazio
AMIR DURAKOVIC
East&West
gutt
Savic
Max Blitz
Tomo_1967
3baterija
Vojnik Graničar
Goran67
28 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeFri Apr 04, 2014 7:55 am

Stražarsko mesto broj jedan na izdvojenom objektu Špilja, posmatrano iz kruga objekta. Nedavno načinjena fotografija.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Goran67: komentar modifikovan dana: Sat Apr 05, 2014 9:14 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeFri Apr 04, 2014 1:12 pm

Evo još nekoliko fotografija sa izdvojenog objekta Špilja o kojem sam pisao ovde:  
[You must be registered and logged in to see this link.]

Prva fotografija je ulaz u selo Račice iz kojeg se makadamskim putem od jedno 2-3 kilometra stizalo u izdvojeni objekat Špilja. Fotografija u prethodnom komentaru prikazuje stražarsko mesto br. jedan na kojem je nekada bila rampa kroz koju se ulazilo u krug objekta.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Druga fotografija je ulaz u pravu prirodnu špilju koja se nalazila u okviru objekta i koja je sada zaštićeni arheološki i prirodni spomenik. Pored ulaza je postavljena tabla sa osnovnim informacijama.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Treća fotografija prikazuje ulaz u stražaru u kojoj su obitavali stražari tokom smene koja je u redovnim uslovima trajala 7 dana.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Četvrta fotografija prikazuje stražarsko mesto broj dva sa kojeg se pružao pogled na ceo krug objekta i na prilazni put kojim je stizala hrana i povremene kontrole. Čudno je koliko su objekti propali ali bodljikava žica, kojom je objekat bio ograđen, se još uvek može videti na ovoj fotografiji. 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeFri Apr 04, 2014 2:30 pm

Jesi li ti to nedavno išao stazama svoje mladosti?
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 05, 2014 12:33 am

Eh Zagorac kamo sreće, ali još uvek ne, mada već dugo planiram. Ali neko ko je samnom tamo bio onda, bio je tamo nedavno pa mi je poslao ove fotografije.
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 05, 2014 1:39 am

Znam da ovo može biti zanimljivo samo nekom ko je stražario na izdvojenom objektu Špilja, ali možda će neko od njih ovo i videti zato nastavljam sa postavljanjem slika.

Ulaz u izdvojeni objekat Špilja sa prilaznog makadamskog puta. Tu negde između prva dva crnogorična drveta bila je rampa koju je stražar sa stražarskog mesta br. jedan podizao kad neko dođe. Levo ispred rampe su bila burad u koju su bacani ostaci hrane i koju je pohodila podivljala ovca pa je tako plašila stražare.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Pravo među drvećem vidi se stražara u kojoj su prebivali stražari. Belo uokvirena vrata, koja se naziru iza drveta, su vrata od suterena koji su neki zvali i podrum. Tu su se stražari nekada sklanjali kada je na stražarskom mestu bilo suviše hladno. Drveće je 86/87 bilo značajno manje.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Tabla postavljena ispred prirodne Špilje o kojoj sam već govorio.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Pogled iz sobe u kojoj su spavali komandir i razvodnik straže, s preke strane hodnika vidi se soba u kojoj su živeli (bukvalno živeli jer se oni nisu menjali na svakih sedam dana nego su samo ponekad dobijali izlaz u grad) kerovođa i kurir. Vide se cevi centralnog grejanja koje je kasnije ugrađeno. Mi smo 86/87 ložili drva i ugalj.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Pogled u prirodnu Špilju slikan kroz otvor iznad kapije.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Kapija na ulazu u prirodnu Špilju u krupnijem planu.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Jedan od objekata u krugu izdvojenog objekta Špilja. Po sećanju, to je objekat br. 1 na koji smo morali da obraćamo posebnu pažnju, ni sada ne znam zašto. Bila je pretpostavka da je to zapravo ulaz u neki veći podzemni objekat. Još uvek ne znam zapravo.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 05, 2014 9:53 am

Pogled u spavaonu u kojoj su spavali stražari. Levo od prozora se može videti mesto na kojem je bila peć na čvrsto gorivo na kojoj smo se grejali.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Trpezarija i dnevni boravak uz levi zid bile su soške a iznad galerija sa ormarićima na kojoj su bile poređane transportne vreće. To je mesto bilo idealno za ležanje, zimi je bilo toplo a bio je i dobar pogled na TV koji se nalazio tu gde se sada vidi dimnjak ozidan crvenom ciglom. Na zidu ispred vidi se kuda je prolazio električni vod koji je napajao jednu električnu peć za kuvanje kakvih ima u kasarnama i menzama. Na toj peći smo podgrevali SDO ali i pržili gljive koje smo brali u šumi. Sasvim desno je bila sudopera u kojoj smo prali tanjire nakon obroka.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Grudobran na kojem smo vršili punjenje i pražnjenje oružja, iza njega se vidi greda preko koje smo stizali na krov stražare koji je bio ravan i ponekad nam je služio kao terasa. Prozor koji se vidi na slici je prozor od spavaonice.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Mesto na kojem se sa glavnog skreće na makadamski put koji vodi do izdvojenog objekta Špilja. Na tom mestu stražar sa stražarskog mesta br.2 mogao je uočiti kamion koji donosi hranu, dovodi smenu ili kampanjolu u kojoj stiže kontrola. Samo što smo mi stizali iz suprotnog pravca.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Pogled sa dvojke. Sa tog mesta je bio odličan pogled na krug objekta ali i na širu okolinu. Čini se da drveće sada značajno zaklanja taj pogled, ali je moguće da se to tako samo čini na fotografiji.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Pogled sa ulaza u stražaru, sa desne strane su vrata od sobe u kojoj su bili komandir i razvodnik straže.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Sasvim levo se vidi čuvena fotelja na dvojci, samo onda nije bila tako tapacirana mahovinom nego je na njoj bila, radi udobnosti, šoferska bunda. Leti je bila prava uživancija stažariti na dvojci (hladovina, udobno sedište itd.) U sredini fotografije se vide ostaci drvenog mostića koji je istrunuo.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 05, 2014 2:55 pm

Trpezarija (dnevni boravak) mesto na kojem je bila sudopera, pošto sam najčešće bio treća smena zaduženje mi je bilo da perem sudove posle ručka, dobro sam zapamtio to mesto.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Stražarska ruta na dvojci.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Pogled sa dvojke, mnogo lošija vidljivost nego u naše vreme, a još nije ni olistalo.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Opet staza na dvojci, iz drugog pravca.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Put s prednje strane objekta.Na mestu gde se nalazi zeleno drveće bila su burad za ostatke hrane koje je jedan seljak iz Račica, jednom nedeljno, odvozio. Častio je vojsku cigaretama i domaćim vinom. U to vreme, zbog blizine Italije, oni su već imali ove velike plastične flaše kolima smo mi svi danas zatrpani.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Ulaz u objekat, stražarsko mesto br. jedan, mesto na kojem se nalazila rampa.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Put koji je išao oko objekta, levo od ulazne rampe.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Zaklon za stražara na stražarskom mestu br. jedan, zarastao u šiblje. 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 05, 2014 5:37 pm

Priroda je učinila svoje, mahovina i drveće se šire po tom davno napuštenom prostoru. "Reportaža" ti je odlična, imaš plus.

 salutiranje 
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSun Apr 06, 2014 1:28 am

Hvala generale! Služim narodu  Very Happy 
Uz sav rizik da udavim sa ovom temom postavljam još ove dve fotografije:
Ulaz u suteren (podrum) stražare u krupnijem planu. Mesto gde su se držala drva i ugalj, a ponekad i stražari skrivali od nevremena. Prozor koji se vidi levo gore je prozor prostorije u kojoj su bili komandir i razvodnik straže.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Fotografija načinjena iz unutražnjosti Špilje prema ulazu (pronađena na internetu), verovatno u vreme kada su arheolozi i speleolozi radili na njenom istraživanju i uređenju.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSun Apr 06, 2014 4:28 am

Špilja je bila vojni objekat, skladište minsko-eksplozivnih sredstava, artiljerijske i druge municije, objekat zaštićen strogom vojnom tajnom. Sećam se kako nam je poručnik Mirković, komandir čete, govorio da dobro pazimo da se pred nekim ne izlanemo o Špilji. Sada su to ruševine koje nikome nisu potrebne. Sic transit gloria mundi!
Na vrh Go down
polocoyu
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2014-04-06

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSun Apr 06, 2014 3:13 pm

Pozdrav Gorane
Sluzio sam u I.B. kao inzinjerija. Nikada nisam bio na strazi ali sam odlazio u izdvojeni objekat na kojem se davala straza. Medjutim nisam siguran da je to spilja o kojoj pises. Koliko se secam isto je izdvojeni objekat nekoliko km udaljen od kasarne. U pocetku su strazari spavali pod satorom a kasnije je zavrsen nov objekat koji je bio u izgradnji. To je bilo negde oko 90te god. Dakle posle tvog sluzenja, ali mozda nesto znas o tome. Inzinjerija je bila u vecoj kasarni na uzvisenju iznad menze a pesadija je u moje vreme sluzenja bila u objektu na poligonu na kojem se vrsila smotra. Sto se tice strazarskog mesta secam se da su strazari pricali da je bilo bitno da jedan strazari neznam na kom sm, i da on moze da vidi kad dolazi smena, kontrola, bas kao sto ti pises...
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 07, 2014 12:48 pm

Pozdrav polocoyu!
Znam dobro gde je bila inžinjerija. Pešadija je bila baš tamo gde si rekao i kada sam ja služio. U moje vreme stražu u izdvojenom objektu Špilja je davala pešadija, konkretno II pešadijska četa. Da li znaš koja je jedinica davala stražu o kojoj ti govoriš?
U vreme kada sam ja stražario na Špilji (86/87) je postojala stražara koja se može videti na ovim slikama, to nije bio nov objekat ali nije bio ni u sasvim lošem stanju. Ako se radi o Špilji, možda  je rađeno neko renoviranje pa su stražari privremeno bili pod šatorima, ne verujem da  je građen nov objekat, napokon valjda bi se video bi se negde na ovim fotografijama. Možda se radi o nekom drugom objektu za koji ja ne znam. Sve je moguće. Špilja je od Ilirske Bistrice udaljena, ako me sećanje dobro služi, negde oko 15-17 kilometara.
Ono što znam o Špilji a do sada nisam rekao je to da je JNA napustila objekat Špilja 1991. godine. Nakon toga objekat je zaposela slovenačka vojska, i ona je tamo bila, prema izvesnim indicijama, do 1995, a onda je i ona napustila objekat.
Na vrh Go down
polocoyu
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2014-04-06

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 08, 2014 2:48 pm

Ja sam bio pionirska inzinjerija radili smo sa eksplozivima i na tom mestu o kome pricam se cuvao eksploziv koliko ja znam. Rekao sam vec da nikad nisam bio na strazi u tom objektu ali sam par puta odlazio tamo. U pocetku je straza spavala u velikom vojnom satoru, a kasnije je bio zavrsen objekat. Koliko se ja secam to je bio neki montazni objekat ali mozda i gresim, mozda je bio samo renoviran kao sto kazes. Bio je izdvojen objekat ali koliko km je bio udaljen, nema sanse da se setim. A mislim i da se radilo o nekoj rupi ili spilji, samo sto je bio manji otvor, ulaz u tu rupu. Nesto kao vrata na nekom bunaru ili tako nesto 2kvm otprilike povrsine.
Imam negde otpusnu listu iz stacionara pa cu pogledati koje sam tacno godine sluzio. A neko je vec na forumu pomenuo otpusnu listu je potpisala Satlic dr Iris
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 08, 2014 4:10 pm

Po svemu što kažeš verovatno se radi o nekom drugom objektu, mada postoje neke sličnosti, ko bi znao. Bilo bi dobro kada bi se javio neki oficir koji je bio na službi u I. Bistrici, on bi verovatno mogao da razjasni ovu stvar.
Na vrh Go down
uros
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2012-11-22

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 28, 2014 5:21 pm

Zdravo!
Stražario sam baš ovdje generacija 86/87. Zovem se Uroš i sam iz Slovenije. Bili smo zajedno sa Savćić Đorđem, Vukmanović Dragan...
Na vrh Go down
uros
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2012-11-22

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 29, 2014 2:59 pm

Zdravo!
Evo ponovo ja. Negdje na forumu sam pročitao o ovci koja je bila u okolini špilje. Ta ovca dolazila je oko ograde nekoliko vreme. E sada neznam da češ verovati ali ču ti svejedno reči šta se desilo s njom. Bila je zima na stražarskom mestu broj 2 sam bio ja a na 1 bio neki bosanac ne sečam se ime. Kad naiđe ovca on je uhvati i prebode ji vrat. U stražari bila sta još dva vojnika kerovođa i kurir, koja sta bila gore bez prestanka. Neznam im ime ali se sječam, da su bili brača. Onaj koji je bio kurir odoše u selo kod onog gostioničara, i gostioničar se vratio sa traktorom. Naložimo mi ovcu u prazno bure. Poslje nam je doneo nekoliko pečenog mesa od nje i nekoliko vina. Ali pre toga bilo je zanimljivo. Krv koja se prolila po snjeg nikako da je sakrijemo sa novim snjegom, uzmemo šatorsko krilo i sav snjeg odguramo izpod nekog žbunja nedaleko. Za par dana zapalo je mnogo snjega, i dođe do nas vojska iz Bistrice da očisti snjeg, a mi nemamo gdje da sakrijemo litricu koja je još ostala. Bili su to divni dani. A sječam se da je neko napravio i gugalnico ili kako se kaže.

Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSun May 04, 2014 6:48 am

Pozdrav Uroše, mislim da te se sećam, drago mi je da si se javio. O događaju koji si ispričao nisam znao, ja sam čuo neku drugu verziju. Naravno da ti verujem da je tako bilo. Taj se događaj zbio u vreme dok je stara martovska klasa iz 1986. bila u Špilji. Braća kerovođa i kurir su bili blizanci, sećam se da se jedan bavio bodi bildingom, pio je one proteine (prah pomešan sa mlekom ili vodom) i pravio je tegove od konzervi i cementa. A za tu guglanico (ljuljašku) sada sam sa setio, a vidiš to sam potpuno zaboravio.

Događaji u vezi sa ovcom su opisani ovde: [You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
uros
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2012-11-22

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeTue May 13, 2014 5:21 am

Lep pozdrav gutt!
Kako kaj? Bila sva skupaj v prvi četi, skupaj z M.M iz okolice Lj., V.G., iz Kr., K.D., iz neposredne bližine Avstrijske meje, in še Matjaž iz primorske.
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeThu May 22, 2014 2:32 am

Još jedna fotografija iz Špilje načinjena 2004, skinuta sa neta 
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSun Nov 23, 2014 9:49 pm

Pozdrav, zovem Goran,inace sam Septembarska klasa '86,obuku sam zavrsio u Bihacu,pa sam posle prekomandovan u Ilirsku bistricu,ali u donju kasarnu,zaboravio sam kako se zvala,znam da sam po dolasku postavljen za catu,i da mi nije bio lose,koliko se ja secam,he,he,i da sam novu godinu proveo kuci u Nisu,sve je bilo lepo do Jula kada sam ponovo ,ali ovaj put prekomandovan za Klanu,u sustini ista vojna posta,samo otkomanda,i tako do 5 Septembra,kada sam se konacno skinuo,taj dan pamtim,po tome,jer je tog dana u svim kasarnama u Jugi bilo sluzbeno saopstenje o vojnicima koje je na spavanju pobio onaj keljmendi u Paracinu.
Evo male ilustracije kao prilog.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSun Nov 23, 2014 10:04 pm

Ilirska bistrica:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Uniformu mog kapetana Tisma Ratka sam normalno pozajmio,posto sam ja bio njegov cata Smile

_________________
Od kada je drug Tito umro,ja druga vise nemam
Na vrh Go down
tomovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2014-09-27
DOB : 63
M(j)esto Niš

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeThu Nov 27, 2014 6:58 pm

Gorane ja sam služio vojni rok u toj donjoj kasarni dve godine pre tebe. Zvala se kasarna 4.Juli. Poznata je i po nazivu Trnovo.Možeš li da mi kažeš ko je tada bio komandant diviziona,jer sam čuo da je 2004.godine bilo nekih velikih pomeranja starešinskog kadra ? Inače, ja sam tvoj zemljak iz Niša .
Na vrh Go down
tomovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2014-09-27
DOB : 63
M(j)esto Niš

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeThu Nov 27, 2014 6:59 pm

Mislio sam na 1984.god.a ne na 2004.kako sam napisao.
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeFri Nov 28, 2014 8:40 am

E moj zemo,bese davno,tacno, ''4 Juli'',a sto se tice k.garn. ne secam se tacno,ali mislim da je bio neki potpukovnik Urosevic,ako se ne varam,ne znam u kojoj si ceti bio,ja sam bio cata u intendantskoj ceti,a moj kapetan je bio Tisma Ratko iz Bijeljine,da li je on tada bio tu,i da li si imao prilike da ga upoznas,bio je mali debeli sa brkovima,mozes zamisliti coveka koji nosi cizme broj 36,ali je bio dobar,narocito kad popije,a voleo je...ihaa     cheers

_________________
Od kada je drug Tito umro,ja druga vise nemam
Na vrh Go down
tomovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2014-09-27
DOB : 63
M(j)esto Niš

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 01, 2014 7:08 pm

Gorane,pozdrav tebi i ostalim pravim vojnicima. Ja sam bio u prvoj bateriji kojom je komandovao kapetan Novica Stanković (Vladičin Han). Komandant diviziona je bio kap.1.kl. Stanojlo Stevanović (Aleksinac). Na bojevom gađanju,  zvanično smo bili najbolji u petoj armijskoj oblasti a nezvanično u celoj JNA.Ime Stanojla Stevanovića je bilo uvek pri samom vrhu u petoj armijskoj oblasti i o njemu se govorilo sa velikim poštovanjem.Međutim, obećanje dato kapetanu da će bez polaganja ispita dobiti čin majora,kao i neki drugi problemi doveli su do toga da je Stanojlo polovinom 1984.skinuo uniformu i otišao iz vojske.Na njegovo mesto,kao prelazno rešenje nije došao major Dragiša Srejić(do tada njegov zamenik), već major Tomislav Kaličanin (Prokuplje) koji mi je ovo i ispričao.Dragiša Srejić je došao kasnije tako da je moguće da je i taj Urošević neko vreme bio komandant diviziona. E,sad, malo o tvojim intendantima.Oficir omanji rastom,sa brčićima i čudno crvenim obrazima može da bude Tišma. Ja se dobro sećam vodnika Boškovića i lika jednog zastavnika (možda je to baš onaj koji je kasnije poginuo).Inače u moje vreme u intendantskoj četi su bili fudbaler Veleža-Prskalo i košarkaš Andro Knego.Kaži mi da li ste posećivali onu lepu kafanicusa još lepšim vinom, do koje se stiže preko vatrenog položaja ? Je li Milka i tada radila u kantini ?
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 01, 2014 7:44 pm

Nemoj tako,zar cate nisu bile prava vojska, Very Happy ,doduse sa malim postedama,ja sam iskreno u Ilirsku Bistricu prekomandovan iz Bihaca po kazni,kao sto sam iz Il.Bistr.opet po kazni prekomandovan u Klanu,a za posladnje prekomandovanje je kriv upravo pomenuti potpukovnik urosevic,jer smo u cetnom magacinu,moji vozaci i ja konzumirali ''skenderbeg'' i oglusili se o naredjenje pomenutog potpukovnika da izadjemo na poligon i prisustvujemo nekoj pokazno vezbi koju su izvodili slovenacki vatrogasci sa novim kamionom za gasenje pozara,e to je bila moja najveca ''greska'' cak sam ja kao organizator ''pijanke'' dobio i 7 dana pritvora koje sam trebao da odlezim u Klani,mada do toga nikada nije doslo,cak sam dobio i 7 dana nagradnog odsustva,sto je ilustrovano na prethodnoj strani,he,he,jbg,ko se snadje snasao se,iskreno retko sam zalazio u kantinu,jer sam imao stalnu dozvolu za grad,tako da sam vecinu slobodnog vremena,i sluzbenog(kad sam odlazio po postu) provodio po kaficima,i secam se jedne strava picerije u gradu.Milke se i da je radila ne secam.Tada sam i licno u toj piceriji sreo Marinu Perazic,sa svojom ekipom,koja je u to vreme bila strava riba.Vise puta sam sa vozacem pinca i deliocem hrane odlazio da odnesem postu vojnicima koji su bili na nekoj mrtvoj strazi,koliko se secam na nekoj planini u brdu,cak negde imam i jednu sliku,slikanu na brzaka,ispred tih magacina ili sta su vec bili,zaboravilo se,ipak je proslo dosta vremena,pronaci cu je i postavi cu je.Pozzz

_________________
Od kada je drug Tito umro,ja druga vise nemam
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 01, 2014 8:14 pm

Restoran u kasarni ''4 Juli'' Ilirska Bistrica

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Od kada je drug Tito umro,ja druga vise nemam
Na vrh Go down
tomovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2014-09-27
DOB : 63
M(j)esto Niš

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 01, 2014 8:29 pm

Kada sam rekao pravi vojnici mislio sam na sve one koji su služili vojni rok u onoj pravoj vojsci a ne ovo sad ...........
Vi intendanti ste imali jedan mali "problem" i to je bilo prisutno verovatno u svakoj kasarni.Uvek ste imali rezerve hrane,a to znači da je moglo i dobro da se popije i sve bi to bilo dobro da znamo za meru.... Ja sam imao slično iskustvo-pili smo cele večeri,a onda jr zemljak-intendant doneo pakovanje od 5kg. viršli....Umesto da se najedemo pa u krevet, nama nestane pića i mi se brže bolje snađemo,baš preko tog vatrenog položaja.U neko doba noći na vratima se pojavi dežurni oficir vodnik Bojić....Sutradan sam pisao izjavu,ali mi je oprošteno. Što se tiče picerije verovatno misliš na onu sa leve strane puta idući prema gradu.
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 01, 2014 8:39 pm

Ma naravno,zezam se,u pravu si imali smo taj ''problem''jedino mi bilo zao vojske jedan put mesecno kad se delio ''SDO'' a mi raspalimo skaru pa udri po mesu,jbg tako se moralo,a sto se tice picerije mislim da je bila sa leve strane i sva u staklu,ako se dobro secam,znam samo da su im pice bile strava.Sto se tice kupanja,znam da je vojska kada sam ja bio ,isla jedan put nedeljno u gornju kasarnu na isto,samo smo mi u restoranu imali ogromno kupatilo sa neogranicienom toplom vodom i mogli da se tusiramo kad smo hteli i koliko,jos jedna povoljnost.

_________________
Od kada je drug Tito umro,ja druga vise nemam
Na vrh Go down
tomovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2014-09-27
DOB : 63
M(j)esto Niš

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Dec 01, 2014 8:45 pm

Dobre su ti slike.Tu iza vas,između tih metalnih cevi(ograde) i zida čekali smo u red svakog dana po tri puta.Uvek gladni.To je išlo dotle da je vojska posle večere unosila hleb u spavaone,a ujutru višak kroz prozor.Onda su se dosetili i zabranili nam da iznosimo više od dva parčeta hleba.Inače zbog intendanata i one konzerve ribe za doručak,što su je ostavljali za treću smenu straže, išao sam na dobrovoljni raport kod komandanta kasarne.Posle je sve bilo OK.Upravo sam video tvoj odgovor,definitivno je to ta picerija. Kad je u pitanju kupanje u pravu si išlo se organizovano u gornju kasarnu,mada smo se mi kupali u našoj učionici jer je tu postojalo jedno kupatilce za starešine.Veliki pozdrav.
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeTue Dec 02, 2014 1:03 pm

Posto sam kao cata isao  sa vozacem i deliocem hrane  da odnesem postu na izdvojenom objektu ''Spilja'',jednom prilikom smo napravili par fotografija na brzinu,posto je taj objekat bio ''vojna tajna'' i ''mrtva straza''evo jedna od fotografija,jeste loseg kvaliteta ,ali znam da je taj objekat bio udaljen jedno 15-ak km.od Ilirske Bistrice i da sam cesto isao pincom.





[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Od kada je drug Tito umro,ja druga vise nemam
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 15, 2015 4:53 am

Pozdrav drugovi! Već duže vreme nisam bio na forumu i tek sad sam video vaše post-ove. Prvo da odgovorim na pitanje. Zaista ne znam ko je bio komandant diviziona. Negde je spomenuto da je Mirković Đorđe komandir prve pešadijske čete poreklom iz Pirota. Koliko ja znam, nije. On je bio negde iz Srema, recimo Inđija ili Sremska Mitrovica, nisam suguran. Ova poslednja fotografija je najverovatnije načinjena na izdvojenom objektu Špilja. Radi se o izdvojenoj  straži, nije postojala nikakva mrtva straža. Vidi se da niste pešadinci  Very Happy.

Što se tiče izlazaka u Ilirsku Bistricu, ovde imate moj raport: [You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
micko64
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-02-20

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeFri Feb 20, 2015 6:27 pm

Pozdrav - sluzio i I.Bistrici 1984 komandir cete bio kapetan Spaic Branislav. Prosao pesadisku skracenu obukui gornjoj kasarni. Bio kratko kod spomenutog zastavnika tada starijeg vodnika Vlaha u protivpozarnom vodu.Uglavnom najveci dio proveo u otkomandi oko 9 mjeseci u Podgradu u staroj kasarni gde se nalazila i ta vojna farma. Inace u Podgradu duzio vojnu centralu PLJESEVICA 1  Preko koje je isla i veza za taj pomenuti objekat Spilja. Bilo nas je dvojica ja i Vukovic Dragojlo iz Nove Varosi.Bili smo totalni slobodnjaci dosta cesto smo isli i u goste kod kerovodje Cede iz Peci i kurira Pavlovica iz Jajca koji su bili u Spilji. Podgrad malo mesto na putu Rijeka - Kopar ali je bilo zanimljivo imalo je nekoliko restorana dve picerije postu i par prodavnica.
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 09, 2015 10:13 am

Pozdrav Gorane tebi i svima koji su trčali po koti 505. Bio sam također u Ilirskoj Bistrici 1986/1987 u II četi kod kap. Radoja Radovanovića-Raše, nišandžija M53.
Isto nakon obuke komandir mitraljeskog odeljenja u pratećem vodu. Imam dosta fotografija koje ću uskoro postaviti,a logorovanja se sjećam kao da je bilo jučer.
Često se sjetim tih vremena.
Na vrh Go down
stefanely
Gušter
Gušter
stefanely


BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2014-11-23
M(j)esto Nis

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 11, 2015 6:31 pm

Pozdrav ''M53'' drago mi je da se javio neko ko je bio u isto vreme na istom mestu kad i ja,zaboravih da pomenem ime kapetana Tisma Ratka,kog koga sam u intendantskoj ceti bio cata,znaci jeli smo isti hleba,mozda smo se i sreli u kasarni,a da nismo ni imali pojma da ce mo jednog dana da preko interneta gledati slike i secati se tih lepih vremena,ne znam da li si video ovo : 

[You must be registered and logged in to see this link.]

Pozdrav !!!

_________________
Od kada je drug Tito umro,ja druga vise nemam
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Mar 16, 2015 5:44 am

Pozdrav M53. Neredovno posećujem forum ali malo-malo neko novi se pojavi, što mi je jako drago. Jedan naš zajednički poznanik iz vojske, koji nije na forumu, mi je mailom skrenuo pažnju da si se i ti pojavio. Jedva čekam da vidim fotografije koje imaš.
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:45 am

Goran67 (citat):
Pozdrav M53. Neredovno posećujem forum ali malo-malo neko novi se pojavi, što mi je jako drago. Jedan naš zajednički poznanik iz vojske, koji nije na forumu, mi je mailom skrenuo pažnju da si se i ti pojavio. Jedva čekam da vidim fotografije koje imaš.

Pozdrav Gorane, čuo sam se sa njim kada sam vidio snimku iz Špilje Very Happy
Evo šaljem dio slika koje imam. Nije neka kvaliteta jer su dosta stare a i preslikavane su.
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:46 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:07 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:46 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:08 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:47 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:10 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:47 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:11 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:48 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:12 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:48 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:13 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:49 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:16 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:49 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:17 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:49 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 3:50 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


alexandar: komentar modifikovan dana: Wed Apr 08, 2015 5:18 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize)
Na vrh Go down
M53
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2015-03-09
DOB : 56
M(j)esto Zagreb

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeMon Apr 06, 2015 6:22 am

3baterija (citat):
Tako je po srpu i cekicu smo se razlikovali od obicnih jedinica. 88. sam bio na kursu za desetara u Jastrebarskom i svi su nas pitali koi ste sad pa vi.cak jedan dezurni oficir nije hteo da nas pusti u grad jer nam zvezda nije kako treba. Poslao nas je u kantinu da kupimo zvezde bez srpa i cekica. I naravno mi proleteri to nismo hteli i nismo ni isli u grad. Posle smo se zalili kapetanu pa nas nisu vise dirali. 13. MOTORIZOVANA PROLETERSKA BRIGADA RADE KONCAR. Nosila je ime po 13. Proleterskoj udarnoj brigadi iz NOB-a. Mislim da je i serija kapelski kresovi posvecena borcima te jedinice. Zaboravio si da pomenes bioskop i dom jna. U grad nismo isli cesto uglavnom radi poste da se javimo kuci. Mi smo imali opasan rezim kontrole pred izlazak, uglancane cipele, cesalj ogledalce i maramica, igla i konac, jel bese 72cm, kravata i sva ostala urednost. Kad su me tako par puta vratili vise se nisam ni prijavljivao, stvarno za tih godinu dana ako sam izasao u grad pet puta. Dodro si primetio civili nas i nisu bas voleli a i kako bi kad je u gradu bilo vise vojnika nego stanovnika, tu su jos i svakodnevna pucanja i eksplozije na koti i tako 40 godina od kraja 2 sv. rata. Tom narodu je sigurno vremenom dosadila vojska i ja to potpuno razumem sada. Skupljam neki materijal pa cu nesto i okaciti.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeTue Apr 14, 2015 4:01 pm

Pozdrav M53! Hvala ti na postavljenim fotografijama. Na prvoj fotografiji, iako je veoma mutna prepoznajem vojnike moje, prve čete, pešadijskog bataljona, septembarska generacija 1986. godine.
Na drugoj fotografiji je stažista iz vaše, druge čete, isto naša, septembarska klasa. Ako me sećanje služi, a ponekad je varljivo, tog stažu sam upoznao jednom prilikom kada je on bio dežurni bataljona, a ja sam bio njegov pomoćnik. Nisam mu zapamtio ime, ali mislim da je iz Srba u Lici.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitimeSat May 23, 2015 12:53 pm

Interesantno uvjerenje izdano u VP 7640 Ilirska Bistrica 1980.
I radi se o nekakvoj omladinskoj jedinici?
Može netko pobliže objasnit o čemu se radilo i kakva su to vojna znanja i vještine za koje je uvjerenje izdano?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Sponsored content





Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija   Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Ilirska Bistrica 1986/87 pešadija
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» ILIRSKA BISTRICA 87/88 TENKISTI
» ilirska bistrica 89/90 haubice 105 mm
» Ilirska Bistrica 88/89 tenkisti
» Ilirska Bistrica - izviđači
» Ilirska Bistrica - inžinjerija 1989.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: