FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Share

Karaule JNA - Slovenija

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20
AutorPoruka
mirko bratuš
Poručnik
Poručnik

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2735
REPUTACIJA : 179
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 71

Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime27.12.18 21:44

Karaule JNA - Slovenija - Page 20 DSCN1486
Mogoče se pa kdo še spominja te ploščadi.(Vogrinka)
Na vrh Go down
mirko bratuš
Poručnik
Poručnik

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime19.01.19 21:49

Karaule JNA - Slovenija - Page 20 DSCN1851
Stražarski stolp na Županovem vrhu,Kras.(odsek Sežana)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 5448
REPUTACIJA : 250
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 49
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime19.01.19 22:41

Jesu li ono puškarnice na osmatračnici.!? Shocked
Ima li ta osmatračnica više neke svrhe.!? Suspect
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
mirko bratuš
Poručnik
Poručnik

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime20.01.19 7:14

@Vojnik Graničar (citat):
Jesu li ono puškarnice na osmatračnici.!? Shocked
Ima li ta osmatračnica više neke svrhe.!? Suspect
Se bo javil kakšen graničar in nam bo iz prve roke povedal njene namene.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Poručnik
Poručnik

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime20.01.19 7:18

Karaule JNA - Slovenija - Page 20 DSCN1849
Ta bi nam povedal iz prve roke. Smile Mogoče je še živ.Imeti bi moral okoli 75 let.
Na vrh Go down
KizaS
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 15
REPUTACIJA : 0
ČLAN OD: : 2015-09-18
M(j)esto Batajnica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime21.01.19 15:27

Mislim da je ova osmatracnica pripadala karauli 8-5,Nova Vas.Zadatak je bio da se pored granicnog pojasa osmatraju odredjene lokacije u Monfalkoneu, kao sto su policijska stanica i slicno.Medjutim,vojska je uvek imala druge prioritete kao sto su plaza,odredjene terase,uopste zenski svet.Nisam bio nikad tamo,sve ovo sam cuo od drugara koji su sluzili na toj karauli.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Poručnik
Poručnik

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime21.01.19 17:40

Karaule JNA - Slovenija - Page 20 DSCN1858
Še pogled proti Tržiču (Monfalcone-ju).Za občudovanje ženskih oblin s tega stolpa se mi zdi malo verjetno.
Je pa vojaška domišljija neizmerna. Very Happy
Na vrh Go down
KizaS
Gušter
Gušter

M(j)esto Batajnica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime22.01.19 23:09

Postojao je neki artiljerijski dvogled na toj osmatracnici,a kakve su njegove mogucnosti to vec ne znam.Ja sam bio na susednoj karauli koja se nalazila na putu od Opatjeg Sela ka Mirenu,i mi smo imali obican sa kojim mogao daleko da dobacis.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime22.01.19 23:22

@mirko bratuš (citat):
Ta bi nam povedal iz prve roke. Smile
 Mogoče je še živ.
Imeti bi moral okoli 75 let.

Tko zna gdje je sada Radomir. Shocked
On je vjerojatno na ovaj potpis i zaboravio.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime22.01.19 23:37

@KizaS (citat):

Postojao je neki artiljerijski dvogled na toj osmatracnici,a kakve su njegove mogucnosti to vec ne znam.
Ja sam bio na susednoj karauli koja se nalazila na putu od Opatjeg Sela ka Mirenu, i mi smo imali običan sa kojim mogao daleko da dobaciš.
KizaS.
U mojoj karauli je bio jedan taj kako ti kažeš "artiljerijski dvogled" ali ga nikada nismo koristili.

Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Artiljerijski-dvogled

Ne zato što nismo htjeli već zato što je bio nezgrapan za iskorištenje, star, velik, nepraktičan a i JNA ga nije pravilom službe propisala da ga koristimo.
I mi smo u karauli koristili te obične dvoglede.
Evo slika tog nezgrapnog dvogleda.
Na vrh Go down
KizaS
Gušter
Gušter

M(j)esto Batajnica

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime23.01.19 8:26

Kad je u pitanju taj vojnicki voajerizam,meni ne bi bilo tesko da ga nosim What a Face.Koliko je,i da li je uopste taj dvogled bolji od obicnog?
Na vrh Go down
mirko bratuš
Poručnik
Poručnik

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime23.01.19 10:08

@KizaS (citat):
Kad je u pitanju taj vojnicki voajerizam,meni ne bi bilo tesko da ga nosim What a Face.Koliko je,i da li je uopste taj dvogled bolji od obicnog?
Ti bi gledal naga dekleta,sovražnik (neprijatelj) pa izza hrbta (leđa). No
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime23.01.19 11:19

@KizaS (citat):
Kad je u pitanju taj vojnicki voajerizam, meni ne bi bilo tesko da ga nosim What a Face.Koliko je,i da li je uopste taj dvogled bolji od obicnog?
Da se razumijemo.
Nosio bi ga i ja da sam morao i da smo ga dužili.
Ali nije bio propisan pravilom službe JNA da ga koristimo tj. sama JNA ga je izbacila iz upotrebe.
Vjerojatno se netko nakon dugo godina dosjetio da je taj uređaj postao zastarjela tehnika i nepraktičan pred modernim dalekozorima.

U karauli smo osim običnog dalekozora imali na raspolaganju i najmoderniji dvogled i to ovakav (noćni pasivni dalekozor pn 8x80 zrak).

Karaule JNA - Slovenija - Page 20 No-ni-dvogled

Ali bio je jedan veliki problem. Suspect
Nikada ga nismo koristili, bar moja generacija.
Kazali su nam da je bio pokvaren.
Dok sam ja bio u karauli niti ga je itko nosio na popravak niti je tko dolazio da ga popravi.
Toliko o odgovornosti komandira karaule prema tehnici koju smo imali na raspolaganju.
I sad kad sve to vidiš što je bolje onaj prastari ili ovakva moderna tehnika naravno da je ispravna.
Na vrh Go down
jozl52
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 655
REPUTACIJA : 41
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 67
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime23.01.19 12:00

graničar:
glej ta jeba od spodaj navzgor ali obratno me je, ko sem bil v vojski jebla u glavo, kako so starešine vse jemali na lahko, sem delal pred jla v firmi, se je pokvaril stroj, manjša napaka je morala biti popravljena v eni uri...!!!, grrrr, to u jla, ma lako čemo..., zato je bila takšna kot je bila...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime23.01.19 13:11

@jozl52 (citat):
graničar:
glej ta jeba od spodaj navzgor ali obratno me je, ko sem bil v vojski jebla u glavo, kako so starešine vse jemali na lahko, sem delal pred jla v firmi, se je pokvaril stroj, manjša napaka je morala biti popravljena v eni uri...!!!, grrrr, to u jla, ma lako čemo..., zato je bila takšna kot je bila...
Ne mora značiti da je svugdje bili isto.
Možda su negdje stvarno držali do reda, ispravnosti tehnike, itd...
Ali kod mene je bilo baš kao si ti rekao (lako ćemo).  Very Happy
IC dvogled je stajao čitavi moj vojni rok neispravan, baš šteta a toliko bi nam pomogao u radu jer smo radili u šumi i noću. Shocked
Na vrh Go down
jozl52
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 655
REPUTACIJA : 41
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 67
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime23.01.19 14:12

brat je malo mlajši od mene, je bil tankist v mariboru, ma samo malo več od polovice t55 je bilo sposobnih za fajt..., vse drugo je bilo bolj bogo..., to je bilo tam okoli leta 85..., dobro jaz sem bil bolničar..., onaj "jebeni" na "prijavnici", ima li pokvarkjive robe, a u paketu krmak???, "hiper" pokvarljiva roba, pa dobro, pa vi čete se svi trovati u vodu..., ajde stari reži,... ima li alkohola Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad , ajde stari jedna dvije su za tebe, ajde..., pa šta češšš...., to je bilo to...

a drugi dan zjutraj pride dežurni kapetan šarčević, živa jeba k mani na prijavnico, : novaće jel ima kod tebe šata, da se pere zube, ja skoro,da padnem u nesvjest, ja, druže kapetane pa znate da nema, a on: jel stvarno nema ili nema samo za mene, ja: dr. kapetane stvarno nema,  usral sam se, šarac je bil "najzahebaniji" pešadiski oficir v kasarni, ja bil je prava oficircina, ampak jebi..., šrirokih ramena, uskih bokova, tvrdog koraka, ma ko vajterp..., pravi pešadinac...

da bi pa ti imel ta IC na nočnih obhodih, pa imel bi nagradnih, da bi te pekla glava..., nebi vedel kam z njimi...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Major
Major
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime23.01.19 15:56

@jozl52 (citat):
brat je malo mlajši od mene, je bil tankist v mariboru, ma samo malo več od polovice t55 je bilo sposobnih za fajt..., vse drugo je bilo bolj bogo..., to je bilo tam okoli leta 85..., dobro jaz sem bil bolničar..., onaj "jebeni" na "prijavnici", ima li pokvarkjive robe, a u paketu krmak???, "hiper" pokvarljiva roba, pa dobro, pa vi čete se svi trovati u vodu..., ajde stari reži,... ima li alkohola Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad , ajde stari jedna dvije su za tebe, ajde..., pa šta češšš...., to je bilo to...

a drugi dan zjutraj pride dežurni kapetan šarčević, živa jeba k mani na prijavnico, : novaće jel ima kod tebe šata, da se pere zube, ja skoro,da padnem u nesvjest, ja, druže kapetane pa znate da nema, a on: jel stvarno nema ili nema samo za mene, ja: dr. kapetane stvarno nema,  usral sam se, šarac je bil "najzahebaniji" pešadiski oficir v kasarni, ja bil je prava oficircina, ampak jebi..., šrirokih ramena, uskih bokova, tvrdog koraka, ma ko vajterp..., pravi pešadinac...

Da bi pa ti imel ta IC na nočnih obhodih, pa imel bi nagradnih, da bi te pekla glava..., nebi vedel kam z njimi...
Dobio sam ja od komandira karaule 7 dana nagradnoga i to bez IC-a dvogleda.
Uhvatio (zarobio) sam 14 rumunja, 2 albanca i jednog srbina.
Sasvim dovoljno.
Nitko od moje klase 1988/1989 nije uspio da ih više uhvati.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Karaule JNA - Slovenija   Karaule JNA - Slovenija - Page 20 Icon_minitime

Na vrh Go down

Karaule JNA - Slovenija
Na vrh 
Stranica 20/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20