FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Savudrija

Go down 
+12
mornar71
Max Blitz
Gringo
signalista
more6
nikman
nikoladi
Relejac77/78
vladimir
Mikoyan
VBČ
MurDocc
16 posters
AutorPoruka
MurDocc
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2012-03-11
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Savudrija   Savudrija Icon_minitime11.03.12 21:01

Pozdrav svima,

Kao što znam, ovde ste po večini nekadašnji pripadnici JNA, pa bih možda pitao dali neko zna bilo šta o vojnoj zoni u Savuriji, u Hrvatskoj, gde je nekad bila smeštena JNA. Naime, ova zona me več od nekad intersuje ali ne mogu da saznam puno više od toga, da je JNA bila tamo od 1945 pa do kraja, i da je tamo bila radarska stanica. Znam, da se ta nekadašnja vojna zona obuhvatla od prilike teritorij uz naselje Alberi i sve do samog gornjeg rta Savudrije. Na tom teritoriju bila je i vila iz 19. veka, Velika Stancija (ili Stancija Grande) imenovana i Vila Cesare, u kojoj so bili nastanjeni vojnici. Dio tog teritorija i danas je vojna zona, ali znatno maniji dio neko pre. Dio oko spomenute vile je sad otvorena zona, gde se može prosto šetati (ali je velik dio obraslo grmlje).

U jednom video navedeno je, da je Vilu Stanciju nakon 2. svetskog rata preuzimala Jugoslovenska ratna mornarica, pa me zanima, da li neko zna ako je ta informacija tačna? Ili je to bilo pod kontrolom neke druge veje armije.

Ako neko ima bilo kakvih podataka o toj zoni i JNA u Savudriji (šta se točno tamo radilo, čemu je sve služila i tako) bio bi zahvalan na podacima.

Na vrh Go down
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13039
ČLAN OD: : 2009-05-01

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime11.03.12 21:05

Dobrodošao na forum,

nadam se da će se naći neki bivši vojnik koji će ti moći dati više informacija.
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Mikoyan
Gušter
Gušter
Mikoyan


BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2011-09-19

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime14.03.12 21:48

MurDocc (citat):
Pozdrav svima,

Kao što znam, ovde ste po večini nekadašnji pripadnici JNA, pa bih možda pitao dali neko zna bilo šta o vojnoj zoni u Savuriji, u Hrvatskoj, gde je nekad bila smeštena JNA. Naime, ova zona me več od nekad intersuje ali ne mogu da saznam puno više od toga, da je JNA bila tamo od 1945 pa do kraja, i da je tamo bila radarska stanica. Znam, da se ta nekadašnja vojna zona obuhvatla od prilike teritorij uz naselje Alberi i sve do samog gornjeg rta Savudrije. Na tom teritoriju bila je i vila iz 19. veka, Velika Stancija (ili Stancija Grande) imenovana i Vila Cesare, u kojoj so bili nastanjeni vojnici. Dio tog teritorija i danas je vojna zona, ali znatno maniji dio neko pre. Dio oko spomenute vile je sad otvorena zona, gde se može prosto šetati (ali je velik dio obraslo grmlje).

U jednom video navedeno je, da je Vilu Stanciju nakon 2. svetskog rata preuzimala Jugoslovenska ratna mornarica, pa me zanima, da li neko zna ako je ta informacija tačna? Ili je to bilo pod kontrolom neke druge veje armije.

Ako neko ima bilo kakvih podataka o toj zoni i JNA u Savudriji (šta se točno tamo radilo, čemu je sve služila i tako) bio bi zahvalan na podacima.


Dali je to možda ovaj objekt?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2012-03-11
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime14.03.12 22:06

Da, to je ona vila koju sam spomenuo. Kao znam u njoj bili su do 1991 vojnici. Sada je napuštena (ali znam, da tamo su bar do nedavno živjeli neki ljudi). Kao što znam, to če sada bit renovirano i ta vila bit če sastavni dio novog golf igrališta (a to nije baš 100% informacija, to sam samo uspeo da pročitam u medijima ali još sve visi u zraku).

(ps: hvala na dobrodošlicu Smile )
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Savudrija   Savudrija Icon_minitime14.03.12 22:41

o toj zoni i JNA u Savudriji. JNA je radila isto sto danas radi HV. Znaci radarsko osmatranje i kontrola mora i obale.
Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2012-03-11
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime14.03.12 23:02

vladimir (citat):
o toj zoni i JNA u Savudriji. JNA je radila isto sto danas radi HV. Znaci radarsko osmatranje i kontrola mora i obale.

Interesantno je, da je JNA imala pod kontrolom toliki dio Savudrije i bližnjih naselja, jer u naselju Crveni Vrh (tamo blizu) bile so nekad i garaže. Te su bile pod zemljo (nekako uz malo brdo) i kad si šetao tamo među grmljem vidio si jih samo ako si znao gde su. Ja znam za 2. Sad jih više nema jer je tamo golf igralište. Ali kad sam bio klinac često sam išao tamo u te garaže (bilo je otvoreno, samo betonski tunel od par metara).

Na vrh Go down
Relejac77/78
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 13
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Ja sam odrzavao vezu sa Savudrijom svako jutro   Savudrija Icon_minitime25.09.12 0:03

Ja sam bio u jednoj drugoj radarskoj postaji ali znao sam dezurnog u Savudriji licno sa obuke u Somboru .Svako jutro moralo se uspostaviti veza sa Savudrijom . Bilo je to vrijeme dok je Tito bio ziv i cesto prolazio iduci na Brijune . Tada bi sve vrvilo od cinova i starjesina oko mene , migovi bi letjeli cijelom obalom prateci Marsala .
Jos mi nije jasno kako radi ovaj forum . Prije desetak godina sam bio tata mata za chatove, servere i forume i botove ali se izgleda zaboravilo .
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime13.10.12 12:38

Sta je sada na mestu nekadasnje radarske stanice u Savudrii. pozdrav iz Ohrida
Na vrh Go down
nikman
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2011-08-23
DOB : 65

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime27.11.12 7:37

Na Savudriji je JNA imala Radarsko osmatračku stanicu. Objekat je bio isključivo na terenu koji je ograđen i obezbjeđen stražarskom službom te sa na njemu bili smješteni i vojnici. U zgradi o kojoj pišete nije bilo vojnika još od vremena krize sa Italijom. Takođe ni van ograđenih perimetara u Savudriji vojska nije koristila ni jedan drugi dio Bujštine sem kasarne Umag i izdvojenog objekta Petrovija. U objektu čiju sliku ste pokazali živjela je jedna porodica ali su iseljeni jer je došlo do nekog imovinskog spora oko prelaska tog objekta u vlasništvo jedne hotelske kuće koja bi tu gradila golf teren. Teren je inače izgrađen na drugoj lokacije pa ne znam šta se dalje dešava sa tim objektom ali ni JNA niti HV nemaju veze sa tim. Inače objekat u Savudriji je u funkciji i koristi ga HV za iste namjene kao što ga je koristila i JNA. Za vojnike koji su bili na Savudriji informacija da je većina AVL koji su radili na tom objektu uglavnom ostala živjeti u Umagu. Ukoliko nekoga zanima vezano za bilo koji objekat JNA na Bujštini neka mi se javi, dobit će informacije.
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime27.11.12 17:49

Dali to znaci da hrvatska vojska kod te bivse radarske stanice jos vrsi osmatranje vazdusnog i morskog prostora hrvatske i njenih suseda. Na gogle maps taj prostor se lepo vidi ali deluje kao da je prazan , napusten .Dali kod savudrije postoi jos autokamp odnosno dali radi preko leta.
Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2012-03-11
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime28.02.13 21:50

nikman (citat):
Na Savudriji je JNA imala Radarsko osmatračku stanicu. Objekat je bio isključivo na terenu koji je ograđen i obezbjeđen stražarskom službom te sa na njemu bili smješteni i vojnici. U zgradi o kojoj pišete nije bilo vojnika još od vremena krize sa Italijom. Takođe ni van ograđenih perimetara u Savudriji vojska nije koristila ni jedan drugi dio Bujštine sem kasarne Umag i izdvojenog objekta Petrovija. U objektu čiju sliku ste pokazali živjela je jedna porodica ali su iseljeni jer je došlo do nekog imovinskog spora oko prelaska tog objekta u vlasništvo jedne hotelske kuće koja bi tu gradila golf teren. Teren je inače izgrađen na drugoj lokacije pa ne znam šta se dalje dešava sa tim objektom ali ni JNA niti HV nemaju veze sa tim. Inače objekat u Savudriji je u funkciji i koristi ga HV za iste namjene kao što ga je koristila i JNA. Za vojnike koji su bili na Savudriji informacija da je većina AVL koji su radili na tom objektu uglavnom ostala živjeti u Umagu. Ukoliko nekoga zanima vezano za bilo koji objekat JNA na Bujštini neka mi se javi, dobit će informacije.

Hm, ove mi se onda ćini čudno, jer svi, koji jih tamo znam, kažu uvjek, da je bila zona potpuno nedostupna od makadamske ceste koja ide gore u brdo od ceste Valfontane -Savudrija, to znači desno (u smeri Savudrija) gore od one stare fontane. Sa autom mogao si nekoliko metara i onda ne više - što bi značilo, da je i ova kuča -Stancija, bila obuhvatana u zonu. Dalje, i sa terena tamo, još je nekoliko godina nakon 1991, bilo jako lako da se vidi, kako su brda koja gledaju na more, sa unutrašnje strane umjetno sjeckana (to je danas več sve preraslo i ne može više da se vidi čak ni da se otkrije sa očima). Ali vojna zona od HV zaista je samo tamo kdje pišete, da je.

Familija o kojoj pričate stvarno je živjela tamo, i možda još i živi, barem u mesecu septembru, kad sam posljednji put bio tamo, tamo je još netko živio, samo ne u Stanciji, nego u kuči iza Stancije.

A što se tiče drugih objekata u Savurdiji i okolišu, moram da kažem, da su u selu (ili u blizini toga) Crveni Vrh, bile izgrađene nekakve garaže (jaz sam bio u 3), koje je vojska postavila tamo ali nikad aktivno upotrebljavala. Ja se sjećam, kad sam bio još klinac, JNA je došla točno tamo, gde su bile te garaže, i činila nekakve vežbe (to se sječam dobro, jer su bili cca. 100 metara od naše kuče tamo, i kao klinca bilo me je jako strah videti i gledati njih tamo preko travnika iz terase).
Ove garaže postojale su nakon 1991, ali napuštene, sve dok tamo nisu izgradili igrališta za golf. Tako na oko bi ocjenio, da bi moglo u jedno garažu stavit 2 veča kamiona.

Tako, da sada imamo nekih novih informacija, samo moramo još utvrdit točne parametre i datume.

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime01.12.13 22:35

Pozdrav svim radaristima i kolegama koji su dežurali na radaru na Savudriji .
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime02.12.13 15:36

pozdrav druze plavac ali mornar ??
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime05.12.13 23:44

Doduše nisam radio na Savudrijskom radaru ali budući da sam dežurao u Pulskom OSOJ-u
svakodnevno smo kontaktirali sa dežurnima na radaru koji su nam slali podatke o kretanju
brodova na tom području.Nažalost čuli bi se samo preko telefona vidjeli se nismo nikad.
Sve ih pozdravljam i tebe naravno.
Na vrh Go down
signalista
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-07-02
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime02.07.14 10:55

Pozdrav avtoru ove teme i svim forumašima. Evo mog prvog priloga Smile
Inače sam Slovenac iz Ljubljane, prolazi 31. godina, otkako sam se skinuo o septembru 83. i to baš iz kasarne u Savudriji, klasa oktobarska 82. Tražim ja tako po Guglu informacije o kasarnama, gde sam služio: u Puli Karlo Rojc (obuka za signalistu, 3 mes.) i Mlin (signalista II. klase, 3. mes.) te u Savudriji (signalna veza, 6 mes.) i naiđem na taj odličan forum. Hteo sam saznati više, šta se događa u kasarni Mlin (tako saznajem da je tamo sada hrvatska obalna policija), u velikom Rojcu je našla svoje mesto brojna civilna iniciativa, a mala kasarna na rtu Savudrija još uvek postoji i zatvorena je za javnost.
Ali pažnja: taj objekat, po kojem se raspituje MurDocc i kojeg slike je objavio Mikoyan je stara kasarna, sada stancija, koja više manje liči na raspale ruševine i u lošem stanju je bila već 83. godine. Neznam tačno, kada je nova kasarna preuzela vojnike, ali za vreme mojeg služenja stancija sigurno nije služila vojci niti joj je pristup biu zabranjen. Njezin toranj još čini silhuetu Savudrijskog rta (vidljiv je npr. iz Pirana preko Piranskog zaliva) i možda ostavlja dojam vojničkog objekta.
OROSt (Obalna radarsko osmatračka stanica) nalazi se na krajnom delu rta Savudrija a radarsko osmatrački toranj "sakriven" je na ravnini, koja pada prema moru (niže samih zgarada kasarne) i primetljiv je sa istočne - morske strane.
Krug kasarne je opkružen ogradom i to je (bilo) vojno područje, sve ostalo in naokolo su prosto dostupna područja.
Kasarna je mala, koliko se prisečam imala je 3 zgrade: spavaona, trpezarija in neki magacini. Mornara signalista  bilo nas je 4, smena na 3 sata, 24/7; plavaca/aviatičara otprilike isti broj a stražu su vršili SMB vojnici. Poglavar kasarne bio je zastavnik I. klase Sergej ... (?), rodom Slovenac, živeo u Umagu sa porodicom, stariji čovek (barem tada u mojim 19., činilo mi se tako Smile ).
Mornari vršili smo službu u tornju: osmatranje mora i obale, beleženje pravca i kretanja plovila (brodova, ribarica) i javljanje njihovih pozicija u centralu OSOJ u Pulu, zelenim ITC telefonom (ono, kad okrečeš hebl na tel. stanici da zvrcne na drugom kraju).
Plavci su imali na obali velik i jak radar (kao 3 lopate od bagera), kojim su zračili naša muda, a na monitoru pratili neprijatelske avione, koji su nas svakodnevno napadali Wink .
Kako rekoh, zelenbaši su stražarili ali nije jih bilo teško podmititi, da su nas noču puštali u Umag u diskoteku Zaza ili barem do Savudrije ili Zambratije na vino (pa i natrag, naravno  pirat ). E, da ... bilo je svega i svašta.

Sad, dali vojska još upotrebljava te kapacitete i dali so uopšte još aktivni, to neznam, ali u aprilu ove godine tamo sam bio u Kempinskom u blizini i prošao pokraj kasarne , ograda oko još stoji, zatvorena je i pristup je ograničen.
Nemam na žalost nijednu fotografiju iz tog kraja i vremena, imam samo grupne fotke iz Rojca i Mlina.
Pozdrav zastavi!

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime05.07.14 7:29

Lijep pozdrav kolegi iz Slovenije(mislim na "signalista")i baš mi je drago da se pojavi netko tko je imao veze sa radom u OSOJ-u.Ja sam bio godinu iza tebe u Rojcu,Mlinu i centru OSOJ-a tako da se nismo mogli čuti i surađivati kad smo bili dežurni vi na Savudriji a mi u centru ali nema veze lijepo se sjetiti tih dana.Inaće kad si ti otišao iz Mlina kasarna se obnavljala i renovirala pa je pročelje uređeno a i danas isto izgleda.U pravu si policija je sad tamo.Oficir kojeg spominješ sa Savudrije mogao bi biti Sergej Kozlović.Slučajno sam ga jednom vidio,a i čuli smo se nekoliko puta telefonom dok je nešto trebao centar OSOJ-a.Možda se i sjećaš nekih oficira iz Mlina,pa ću spomenuti neke možda se sjetiš.Maksimović,Štoković,Kraljić,Vuković,Cvetko,Čopić,Karan,Arnautović,Dejanović,Nakić.Inaće moj najbolji drug iz Mlina i OSOJ-a bio je Slovenac Niko Vidic a bio je iz Šenćura,a ti znaš da je to blizu Ljubljane.Sretali smo se nakon vojske u Ljubljani.Ako se sjetiš još nečeg iz svog vremena javi se,bit će mi drago podjeliti sjećanja na ta vremena.Pozdrav tebi bivši signalisto.
Na vrh Go down
signalista
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-07-02
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime14.08.14 11:04

Moj je odgovor neobično kasan, ali ipak ... hvala more6 za dodatna objašnjenja.
Jeste, Sergej Kozlović je biu zastavnik I. klase tada na Savudriji. 
Mislim da je u Mlinu stvarno bio Maksimovič - mlađi oficir, u mojoj klasi još potporučnik ili poručnik korvete... ostalih se ne sječam. Kako si jih samo mogao sve nabrojati ovako po pamćenju??  Shocked  
Ali je bio u Mlinu samnom mornar Damjan Martinovič - Mrle (link) iz riječkog benda Let3. Otkačen već tada, a i danas legenda Smile. Dolazio u piđami na jutarnju smotru, hehe  rendeer 
Inače sa nikim od mornara iz Rojca-Mlina-Savudrije nemam kontakata, možda ko to čita pa se nađemo na fejsiču Smile ... ili da se čak tam ustanovi grupa bivših pripadnika JNA ?!
sretno svima!

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime14.08.14 16:05

Hvala ti kolega na javljanju.Moram ti reći da si prvi s kojim sam uspostavio kontakt a da je radio iste stvari u vojsci(mislim na OSOJ).Imam dobro pamčenje pa sam uspio upamtiti dosta likova iz tih vremena.Inače moram te pohvaliti da dobro komuniciraš i pišeš na jeziku kojeg ne koristiš svaki dan u svome pismu i govoru.Ovo s Mrletom si me iznenadio ako možeš reci što je točno Mrle radio u četi OSOJ-a.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime14.08.14 16:18

Ajde da vas čujemo i tu možete podjeliti iskustva-doživljaje ne samo preko FB!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
signalista
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-07-02
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime15.08.14 12:27

Razumem, druže majore! pionir 
Radićemo striktno na ovom forumu  Smile
more6, i meni je baš drago, da popričam sa nekome, ko je radio slične stvari: ustajao noču i bio na službi od 2-6, crtao kurseve na planšetu, vrtio ITC i bjeležio pozicije, dapače ste u OSOJu morali to raditi za sve OROSTe, za koje je Pula bila zadužena. Vjerovatno pored Savudrije još Briuni, Lošinj ... i još negdje?
Malo sam zbunjen oko ovih skraćenica: OSOJ (u Puli) je skupljao podatke iz OROSt-a, da li ja to pravo shvačam? Dosledna upotreba mi možda pomogne objasniti, da Mlin nije bio ni OSOJ ni OROSt, nego centar obuke za signaliste i radariste. Ja sam tamo položio II. klasu signalne veze (Morse na lampi od XX otkucaja i primanja na minutu te zastavice od YY pokazivanja in čitanja u minuti. XX i YY danas su mi nepoznati brojevi  Mad ). Neku kratku poruku možda bi još bio sposoban siganlizirati sa zastavicama (pitanje je samo, ko bi to još znao  pročitati na drugoj strani??), dapače od Morsea mi je ostao samo ... _ _ _ ... No, poslije 3 mjeseca obuke otišao sam u Savudriju.
Tako da, šta je Mrle radio u Mlinu (koji je biu centar za obučavanje, a ne OSOJ, po mom mišljenju), on je isto trenirao za radaristu, ja mislim. Gdje je on otišao u prekomandu, to ne znam.
Evo, polaku uskrsavaju informacije i iz mog pamćenja i drago mi je podjeliti jih sa vama Smile
pozdrav!

PS: more6, hvala na komplimentu u vezi jezika. Danas "stranog" jezika učili smo u ono doba još u osnovnoj školi, a zvao se srpsko-hrvatski (što danas postaju sasvim različitom leksikom). Zbilja ga ne koristim svaki dan ali ga pratim gledajući TV i prateći "strane" medije pa i obilaskom "stranih" zemalja kao, HR, BiH, SRB pa i MK. Našoj generaciji to nikad neće postati strane zemlje, zato mi je danas neobično, kako se omladina međusobo sporazumjeva na engleskom. Šteta (ili baš zbog toga), što ne čitaju Komandanta Marka i Alana Forda Smile

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime15.08.14 18:44

Pozdrav kolegi Signalisti.Pa krenimo onda redom da pokušam pojasniti skračenice ili bolje reći da te podsjetim na nešto što si znao pa zaboravio ili si možda prekratko bio u kasarni "MLIN" da bi ti sve bilo jasno.Dakle u kasarni "MLIN" bila je stacionirana 5.četa OSOJ-a.OSOJ-a( Obalska služba osmatranja i javljanja).Formacija 5. čete OSOJ-a sačinjavala je 1.VOD u kojem su bili ljudi koji su davali smjene u centru u komandi,i prikupljali i selektirali informacije koje ste vi sa radara slali ,te pratili pomorsku situaciju u našem 5. Vojnopomorskom sektoru.U tom vodu sam i ja bio.Davali smo smjene koje su trajale po 6 sati,a nakon nočne smjene bili smo jedan dan slobodni.Bili smo sastavljeni od četiri grupe a svaka grupa činila je četiri mornara.U jednoj postavi sam i ja bio vođa smjene,imao čin razvodnika po dužnosti.2.VOD bio je sastavljen od mornara koji su bili kursisti za signaliste i radariste,te mornara koji su sačinjavali postave pokretnih radara koji su bili smješteni u hangarima ,a često su imali vježbe obično na rtu Kamenjak.Tom drugom vodu i ti si pripadao kad si bio na kursu za signalistu.3.VOD bio je OROSt Mali Lošinj ,4.VOD bio je OROSt Savudrija,5. VOD bio je OROSt Brijuni.Dakle ako si shvatio svi smo pripadali 5.Četi samo smo bili na različitim mjestima.Nadam se da ti je jasnije.Pa javi se možda se nečeg sjetiš a imam i ja još informacija koje bi te mogle zanimati. Pozdrav.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime16.08.14 1:18

Možda mogu pomoći ove slike:

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this image.]

Zoran I voli ovaj upis

Na vrh Go down
signalista
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-07-02
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime16.08.14 10:05

@more6: svaka čast. hvala, do sada nisam zapravo znao, gdje sam ja to bio Smile
@Max Blitz: prekrasne fotke - na prvoj se lijepo vidi toranj sadašnje kasarne na samom rtu i stancija (nekadašnja kasarna) u pozadini.
Svjetionik stoji jugozapadno od stare Savudrije i prvi je svjetionik na Jadranu (iz 1818. g.). Nije nikad bio u upravljanju JNA. Danas može se unajmiti kao turistički kapacitet.
Lijepo je tu...
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime18.08.14 7:24

signalista (citat):
@more6: svaka čast. hvala, do sada nisam zapravo znao, gdje sam ja to bio Smile
@Max Blitz: prekrasne fotke - na prvoj se lijepo vidi toranj sadašnje kasarne na samom rtu i stancija (nekadašnja kasarna) u pozadini.
Svjetionik stoji jugozapadno od stare Savudrije i prvi je svjetionik na Jadranu (iz 1818. g.). Nije nikad bio u upravljanju JNA. Danas može se unajmiti kao turistički kapacitet.
Lijepo je tu...

U redu je prijatelju glavno da ti je sad jasnije kako smo funkcionirali kad smo bili u vojsci.Iskreno vi kad ste dolazili na obuku(mislim na signaliste i radariste)imali ste svoj svakodnevni ubrzani ritam,a mi smo bili pretežno na smjenama u komandi pa nam je "Mlin"bio više kao spavaonica.Sječam se da bi po završetku vaše obuke vi bili raspoređeni na OROS-te Savudrija,Lošinj,i Brijune i onako nečujno otišli iz Mlina a da mi koji smo davali smjene u komandi nismo to ni primjetili,sve se odvijalo nekako na brzinu.Evo ti još par informacija o radu službe OSOJ-a.Osim našeg 5.Vojnopomorskog sektora sjever čije je sjedište bilo u Puli postojala je i 8.četa OSOJ-a u Šibeniku te 9.četa OSOJ-a u Kumboru.Kao i mi na sjeveru i oni su imali pripadajuće OROSte .U Splitu je bio centar OSOJ-a Vojnopomorske oblasti.Centri koji su prikupljali podatke od vas sa OROSta bili su smješteni u komandama VPS Pula,Šibenik i Kumbor a jedino je centar OSOJ-a Vojnopomorske oblasti umjesto u Splitu bio smješten u podzemnom objektu u Žrnovnici.

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 202
ČLAN OD: : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime18.08.14 21:14

more6 na Muzilu gde je bio vodovod to je na njvisoj koti bio je smesten radar sa plavcima.Mornari su davali strazu pored vodovoda a plavci pored radara i oni su ponekad silazili do nase kantine a mi o njihovoj aktivnosti nismo nista znali.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime19.08.14 17:08

mornar71 (citat):
more6 na Muzilu gde je bio vodovod to je na njvisoj koti bio je smesten radar sa plavcima.Mornari su davali strazu pored vodovoda a plavci pored radara i oni su ponekad silazili do nase kantine a mi o njihovoj aktivnosti nismo nista znali.

Moguće.Naš OROSt(obalska radarska osmatračka stanica) bila je smještena na Brionima i sa njom smo imali direktnu vezu u centru OSOJ-a.Ovo što ti spominješ na Muzilu nije mi poznato.

Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 202
ČLAN OD: : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime19.08.14 21:21

Bio sam desetar na Muzilu godinu dana i znam da su plavci dosli iz Sombora a bio je jedan moj kolega iz Valjeva ali mi on nikad nije spomenuo kakva je njegova duznost na tom radaru.Bilo je to 71god.
 Mozda ce nam pomoci neko od staresina da otkrijemo ulogu tog radara kojeg sam i ja savesno cuvao izmedju dve klase.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime20.08.14 0:03

mornar71 (citat):
Bio sam desetar na Muzilu godinu dana i znam da su plavci dosli iz Sombora a bio je jedan moj kolega iz Valjeva ali mi on nikad nije spomenuo kakva je njegova duznost na tom radaru.Bilo je to 71god.
 Mozda ce nam pomoci neko od staresina da otkrijemo ulogu tog radara kojeg sam i ja savesno cuvao izmedju dve klase.

Koliko je meni poznato u avijaciji je postojala služba koja se zvala VOJIN (vazdušno osmatranje javljanje i nahođenje).Oni su također pratili letove svojih aviona.Ako se dobro sječam a mislim da je tako,na Savudriji je u blizini našeg radara bio i radar i operativni centar gdje su "plavci"vršili svoje zadaće.Kolega "signalista"bi to mogao znati pa neka nam to i potvrdi ili demantira kad se javi.Što se tiće radara na Muzilu zaista o njemu nemogu ništa reći ,i mi sa njim nismo imali nikakve veze.Mi smo imali radare stacionirane na Savudriji,Malom Lošinju i Brionima.Do kraja šezdesetih godina postojao je i radar na Premudi ali ukinut.Vjerojatno je radar na Muzilu služio "plavcima",a spominješ vojnike iz Sombora koji su tamo bili ,pa bi mi ta veza nekako bila logična.Inaće na ulazu u Pulu iznad lukobrana,a u blizini Muzila bila je KPS (kontrolno propusna Stanica) koja se zvala Krišto,a imala je zadatak da svako uplovljenje bilo kojeg plovila javlja nama u centar.
Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2012-03-11
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime02.12.14 13:03

Pozdrav još jednom;

Evo, prije nekoliko dana pročitao sam knjigu Velika Stancija - Vila Cesare u Savudriji, Petra Pulhmajerja, koje je izdao Hrvatski restauratorski zavod (2011). Tamo se može pročitati šta je JNA dogradila (ima u knjigi i tlorisa i svega), kao i nekoliko zanimljivih informacija: Tako piše, da je u sedamdesetih američki redatelj Sam Peckinpah tamo snimao film "The Cross of Iron" (1977) - u istini u scenama na kraju filma može se prepoznat vila. Također je zanimljivo, da su, barem tako piše, vojska i stanari živjeli "zajedno", vojnici u zapadnom dijelu vile, a civili u istočnom.

Ps: baš mi je drago, da se u ovoj temi toliko piše, jer mi je ova vila nekakav "hobi".
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime03.01.15 21:17

Moji kolege sa kojima sam surađivao,a koji su radili na radaru na Savudriji svi odreda bili su njome oduševljeni.Žao mi je što do danas nikad tamo nisam bio,ali nikad se nezna.
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime08.03.15 12:19

Prelepe slike .
inace mi plavci smo vrsile osmatranje neba iznad severnog dela Italije posebno baza NATOa Avijano.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime08.03.15 22:58

nikoladi (citat):
Prelepe slike .
inace mi plavci smo vrsile osmatranje neba iznad severnog dela Italije posebno baza NATOa Avijano.

Pozdrav! Jeste li možda bili blizu radara na kojem se pratila pomorska situacija tog dijela jadrana?
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime09.03.15 10:20

bilo je to 89 g. bilo je tri roda vojske u tu kasarnu . Plavce  (radariste i veza) mornari (isto  mornaricki radar i veza)i strazu su davali iz kasarne u Umagu tenkisti i valjda pesadija .bili su dva radara jedan za pomorski i drugi  VOJIN(vazdusni).

niki29 voli ovaj upis

Na vrh Go down
MurDocc
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2012-03-11
M(j)esto Ljubljana

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime09.03.15 20:51

nikoladi (citat):
bilo je to 89 g. bilo je tri roda vojske u tu kasarnu . Plavce  (radariste i veza) mornari (isto  mornaricki radar i veza)i strazu su davali iz kasarne u Umagu tenkisti i valjda pesadija .bili su dva radara jedan za pomorski i drugi  VOJIN(vazdusni).

Pozdrav!

Jeste li ikad išli i na teren, sa kamionima? Možda nekamo u okolinu (Alberi, Crveni Vrh ...) i tamo vršili osmatranje? Sječam se, da su nekog dana došli vojnici sa kamionima iza naše kuće, možda nekih 30 metara uz cestu (tamo je inače danas golf teren, ali nekada tamo su bili grmovi i trava i tako ... nekakav zeleni pojas) i tada sam vidio i radar. Bio sam još mali pa sam se jako uplašio svega toga (to je možda bilo 1987-88 god).
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime10.03.15 7:11

Ne nismo isli na teren  iako je taj radar bio podvizan ,ali zato smo isli na more na kupanje uglavnom preko zice bezeci. Cool
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime11.03.15 11:07

nikoladi (citat):
bilo je to 89 g. bilo je tri roda vojske u tu kasarnu . Plavce  (radariste i veza) mornari (isto  mornaricki radar i veza)i strazu su davali iz kasarne u Umagu tenkisti i valjda pesadija .bili su dva radara jedan za pomorski i drugi  VOJIN(vazdusni).

Da čuo sam o tome da su ta dva radara bila blizu.Što sr tiće zajedničkog služenja više rodova na jednom mjestu,to je vjerojatno bilo iz praktičnih razloga .Svi na jednom mjestu,svaki ima svoje oficire svaki svoju komandu negdje sve u svemu zanimljiv doživljaj.
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime11.03.15 16:45

more6 (citat):
Citat :
Da čuo sam o tome da su ta dva radara bila blizu.Što sr tiće zajedničkog služenja više rodova na jednom mjestu,to je vjerojatno bilo iz praktičnih razloga .Svi na jednom mjestu,svaki ima svoje oficire svaki svoju komandu negdje sve u svemu zanimljiv doživljaj.
 Radari su bili  na idealnom mestu . Mornari su pratili idealno morski  saobracaj prema tog dela Italije, posebno prema Trstu [sada mozda cudno zvuci,ali tada NATO je bio skoro pa neprijatel br.1]  ,a mi plavci smo osmatrali i pokraj njihovih [nato] smetnji skoro idealno prelet aviona tog dela Italije.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime11.03.15 17:18

Da sječam se jako dobro svega jer sam bio u centru u Puli i nama su slali sve podatke o kretanju svih plovila na tom dijelu jadrana.Nekoliko puta su talijanski ratni brodovi bili plovili uz samu morsku granicu,a po pozicijama koje smo dobivali od radara ulazili su malo i u naše vode.Tom prilikom radari bi radili neprekidno,i nisu se isključivali nakon nekog vremena radi odmora.Znaš o čemu pričam što se radara tiće,a pretpostavljam da je i kod vas plavaca bilo slićno.
Na vrh Go down
nikoladi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2012-09-23

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime12.03.15 7:25

Te 89 g. bio je jedan   incidenat kad je deo americke 5 flote, bez nosaca aviona  [ barem smo mi vojnici tako znali ]
plovio prema Trstu, a posto je bilo dojave da prolazi mornari su ga pazljivije pratili ,i bas u blizine kasarne ti vojni brodovi su narusili granicu [mislim da je bila 10 ili 12milja ] i prosli blizu obale, a mi vojnici smo ih mogli dobro videti iz obale, pa smo se svi koji nisu bili na dezurstvo tu skupili ,daljina do njih je bila mozda samo 2do 3 km
Nadam se da neko ko je bio na mornarickom radaru u to vreme , prati ovaj forum i da ce se javiti.
 Posto je Trst bio blizu dok  je mornarica  reagovala [poslala  brod] oni su vec bili u svoju luku , a taj "nas "brod  mislim da je dosao iz Pule, je plovio neko vreme tu pa je i on brzo otisao.
"
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 450
ČLAN OD: : 2013-11-16

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime12.03.15 18:42

Da bilo je dosta takvih situacija ja sam doduše imao samo sa talijanskim vojnim brodovima iskustva,kao i sa talijanskim ribaricama koje su jako često bili lovili ribu u našim teritorijalnim vodama.Često su ih i hvatali pa bi im i zaplijenili brodice.Što se tiće toga da će se netko javiti tko je bio na radarima ja se iskreno nadam.Ima jedan momak na forumu na ovom postu koji je bio godinu prije mene na obuci u istoj jedinici u Puli,i kasnije je otišao na radar Savudrija.On je jedini koji se javio.
Na vrh Go down
B.gusatovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-05-17

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime17.05.17 3:39

Ja sam sluzio 1984 -85  g. Novembarska klasa, prvo Pula - Karl Rojc, pa sam posle 3 meseca upucen u kasarnu Mlin, pa sam odatle otisao za Nis, na kurs kerovodje, I odatle sam posle mesec dana zavrsenog kursa otisao za Savudriju. Oni koji se secaju nemackog ovcara Bukija (Sluzbeno ime Bonza ), hehe znao je da ujede, koga stignee. Zbog njega sam isao za Nis. Njega ce se setiti mnogi.
Radio sam na radaru I bio kerovodja. Zastavnik je bio Sergej Kozlovic.
To je mozda I jedno od lepsih vremena u mom zivotu, mnogo se zezalo, ali smo I obavljali duznost koliko smo mogli odgovorno. Meni je nadimak bio Bata. Cesto smo isli za Umag, Savudriju kamp, I diskoteku u Savudriji. Pozdrav svima koji su sluzili vojni rok u Savudriji. 
Na vrh Go down
B.gusatovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-05-17

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime17.05.17 3:47

more6 (citat):
Da bilo je dosta takvih situacija ja sam doduše imao samo sa talijanskim vojnim brodovima iskustva,kao i sa talijanskim ribaricama koje su jako često bili lovili ribu u našim teritorijalnim vodama.Često su ih i hvatali pa bi im i zaplijenili brodice.Što se tiće toga da će se netko javiti tko je bio na radarima ja se iskreno nadam.Ima jedan momak na forumu na ovom postu koji je bio godinu prije mene na obuci u istoj jedinici u Puli,i kasnije je otišao na radar Savudrija.On je jedini koji se javio.
Ja I ti druze mora da se znamo, I ja sam 84 - 85 sluzio na Savudriji,  Radarista, I kerovodja Bata, seti se Bukija . 
Pozdrav. .
Na vrh Go down
OSOJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2017-06-30

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime30.06.17 13:24

Lijepi pozdrav kolegama sa OROST Savudrija,Bato,tebe se sjećam a i pasa! Bio sam RTG od 04-12.mjeseca 1985.
Na vrh Go down
Razvodnjak
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-09-04

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime04.09.17 16:31

Pozdrav Savudriji! Smile 

Služio sam JNA kao mornar, septembarac 86.-87. Pula-Savudrija. 
Radarist /razvodnik (komandir radarskog odelenja).
Tečaj za razvodnika odradio u Umagu. 

Kao "stanovnici" vojnog objekta Savudrija dosad su na ovoj temi spominjani mornari, plavci i pješadinci kao straža. Nitko ne spominje još jedan rod koji je služio tamo, a to su teleprinteristi u SMB unifomama. Davali su smjene u prizemlju radarskog tornja, a spavali su u objektu koji je pripadao plavcima, ali nisu bili pod njihovom komandom. Ta dva vojnika su "teleprinterisali" za par oficira bezbednjaka koji su također u tornju davali svoje smjene. Nitko nije znao šta rade, a njihove prostorije u tornju su imale natpis "strogo-zabranjen ulaz". No moja neutaživa znatiželja nagnala me da malo pronjuškam po tornju i saznam sljedeće: Predzadnji kat tornja nije bio zatvoren zidovima nego sivim staklo-plastičnim pločama. Provirivši iza jedne od tih ploča ugledao sam nekoliko antena, među kojima je najveća bila tzv. horn-antena (usmjerena, velikog pojačanja). Znači, ti oficiri su prisluškivali talijanske i NATO radio veze. Pisali su šifrirane izvještaje koje bi onda ta dva vojnika teleprinterom slali "pitajboga di"...  u Beograd Smile.  
U par navrata sam se zapio s tom dvojicom vojnika, vidio kako teleprintaju te šifre i dobio potvrdu za dio gore navedenog. (interesantno je da su oba, pa kasnije i treći, gušter koji je došao zamijeniti džombu, svi bili crnogorci. Valjda imaju genetske predispozicije za taj rod vojske Smile).



[You must be registered and logged in to see this image.]

Maloprije nađoh ovu zgodnu fotografiju na kojoj se dobro vide svi objekti, od dolje prema gore: toranj, garaža, zgrada mornara, zgrada straže i kantine i zgrada plavaca. Lijevo od zgrada je pista za postrojavanje. Avio radar od plavaca marke Marconi se nalazio dvadesetak metara poviše tornja, desno od garaža. Zračio je nemilice. Ko provede više vremena u njegovoj blizini neće više praviti mušku djecu, a kasnije nikakvu. Pitajte zastavnika Kozlovića ako ne vjerujete meni. Uz njega, od mornaričkih AVL tu je bio i stariji vodnik Škorić (posebno nenadaren za svoj posao).      

U vili Stancija za vrijeme mog služenja armije nije bilo nikakve vojske. Čini mi se da je Kozlović jednom pričao da je tamo vojska radila sličan posao motrenja i navođenja prije nego je izgrađen objekt Savudrija.

Živili!


Razvodnjak: komentar modifikovan dana: 04.09.17 19:41; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : telegrafisti u teleprinteristi)
Na vrh Go down
Zoran Maznik
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2019-06-29

Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime29.06.19 23:29

Pozdrav,
Bio sam u starom a i u novom vojnom objektu od Aprila 1982 godine do 20 Septembra 1982 godine. Sluzhba mi je bila vojnik stareshina ( chato ) mladji vodnik prekomandovan iz Pomorsko desantne elitne jedinice 139 Brigade Mali Loshinj. ( smb uniforma Ali sa teget beretkom, teget kravatom i sivom koshuljom) Komandir OROST- a bio je zastavnik prve klase Kobetic Slavko. Bilo je predivno iskustvo kao I dobrih a i ne tako dobrih dogagjaja. Nezaboravno drugarstvo i odlichna turistichka regija.
Pozdrav svima koji su sluzhili u Savudriju
Na vrh Go down
Sponsored content





Savudrija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Savudrija   Savudrija Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Savudrija
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: