FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 SPECIJALCI U JNA

Go down 
+65
Vojnik1985
Doktor Živago
Coala
PORUCNIK
Denzi
petarcerovic
Ilke 027
Teso
Dee Jan
88klasa
maraton
Brkakougar
Sloba1
Gorica 660
Brajan
Bodin
strela
Marko Novak
Mladjo
magic68
goncz
B Bogdanovic
Dragan Lazić
flexi
slavonski brod
Branko1711
Milutin Nedeljkovic
vargas
Senad
Die_Nadel
East&West
mirko bratuš
KDG
SveJug
stari FAZAN
dojran
lacoš
bojnik
BEOGRAD
Pero™
Pera-Sopot
Mikula 67
tomerc
batootok
zokika
dinosaurus
saban
mpanovic
Max Blitz
Stazio
Matrix
Dragan Milanović
čato
Lakimk
bernard
dpuric
bežigrad
vladimir
Profa
ZAGORAC
pukovnik
alexandar
pera84
mgalic2
purger
69 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 11:52

vladimir (citat):
72 specijalna brigada  ili popularno nazvana pancevci , sta su oni bili obicna vojska?
 
Mislim da je formirana posle JNA
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 11:57

batootok (citat):
Kada neko puca it tetejca, škorpiona, automatske puške, lovačke, snajpera, šemily puške sa suzavcem i plastičnim i gumenim patronama, tromblonima ručnim bacačima i ko zna s čim još. Kada ima pretres terena zbog ubačenih diverzanata a diverzanti su navodno elitna jedinica kakva onda to jedinica lovi njih. Da služio sam na Dedinju u gardijskoj brigadi. Ljudi svašta pričaju i nevjeruju u čega da onda ja vjerujem kad sam to prošao. Ima toga još.....

Kolega koja jedinica je u pitanju i koji VES?
Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2014-01-13

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 12:02

nemam vojnu knjižicu ali to je bio ves vp. Bilo je to na dedinju i koliko se sječam službenog naziva antiteroristička četa vp. komandir čete Marić što sam prije objašnjavao.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 12:03

u redu je jasno mi je sve
Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2014-01-13

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 12:05

imam čak i sliku sa imenima mada neznam kako da je stavim na forum.

Mada nije možda zgodno da objavljujem imena.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 12:10

batootok (citat):
imam čak i sliku sa imenima mada neznam kako da je stavim na forum.

Mada nije možda zgodno da objavljujem imena.

Treba da se skenira pa se onda valjda nekako postavi,ja lično neumem,za sada mi je komplikovano...jedva sam naučio i ove sa neta da postavim Very Happy .
Neznam da li je zgodno ali ću kad naučim i ja postaviti bar neku,valjda se klasići neće ljutiti,tada su bili mladi a sada smo... Wink
Na vrh Go down
batootok
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2014-01-13

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 12:14

Sve u svemu meni osobno je bilo lijepo iskustvo. Nadam se da su ljudi živi i zdravi nakon svih ovih bivših sranja.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 14:03

batootok (citat):
Kada neko puca it tetejca, škorpiona, automatske puške, lovačke, snajpera, šemily puške sa suzavcem i plastičnim i gumenim patronama, tromblonima ručnim bacačima i ko zna s čim još. Kada ima pretres terena zbog ubačenih diverzanata a diverzanti su navodno elitna jedinica kakva onda to jedinica lovi njih. Da služio sam na Dedinju u gardijskoj brigadi. Ljudi svašta pričaju i nevjeruju u čega da onda ja vjerujem kad sam to prošao. Ima toga još.....

Pripadnici Teritorijalne obrane. Operacija "Feniks" 1972.godine. Gdje su tada bile te specijalne, najspecijalnije, elitne i antiterorističke jedinice. Rolling Eyes

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 14:56

pukovnik (citat):
Pripadnici Teritorijalne obrane. Operacija "Feniks" 1972.godine. Gdje su tada bile te specijalne, najspecijalnije, elitne i antiterorističke jedinice. Rolling Eyes
 
Tek 78me se pocelo sa formiranjem specijalnih jedinica milicije. Vojska je iste godine formirala specijalnu jedinicu koja je imala 13 pripadnika i nalazila se u sastavu vojne policije.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 16:38

'78 je formirana specijalna jedinica RMUP.a Srbije u to vreme sastavni deo jedne stanice Milicije.
Jedina prava specijalna jedinica '80-ih je jedinica SSUP-a smeštena u blizini Batajnice.
U sastavu te jedinice bili su aktivni policajci iz svih Republika,posebno odabrani i vrhunski obučeni.
Kao rezervista SSUP-a od '88 imao sam priliku da vidim neke od njihovih vežbi, zbog kojih smo mi samo zevali u neverici...to je sve što ću reći..
Jedinica je rasformirana sa raspadom SFRJ i Saveznog MUP-a a ono što je ostalo preuzela je specijalna MUP.a Srbije
Nijedna jedinica na prostoru SFRJ nije bila elitnija

Specijalac...to su godine mukotrpnog rada i odricanja,rizika,mnogi su i nastradali u obuci.....a ne tri pucanja iz pištolja,malo skakakanja.šareno odelo,prodje 5 meseci obuke i eto ga specijalac

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6157
ČLAN OD: : 2011-01-25

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 18:14

Operacija "Feniks" 1972.godine.  jedini poreziveli terorista iz te grupe poginuo je u sukobu sa pripadnicima JNA  1991 ili 1992 godine.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Dalji komentar nije u skladu sa temom . DPuric   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 20:08

vladimir (citat):
Operacija "Feniks" 1972.godine.  jedini poreziveli terorista iz te grupe poginuo je u sukobu sa pripadnicima JNA  1991 ili 1992 godine.

Ludvig Pavlović je poginuo 18. rujna 1991. u Studenim Vrilima na cesti između Tomislavgrada i Posušja u kratkotrajnom puškaranju sa kolonom JNA

Modifikovano u skladu sa pravilima foruma . dp 15.01.2014.g. 20.10

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime14.01.14 22:37

pukovnik (citat):
batootok (citat):
Kada neko puca it tetejca, škorpiona, automatske puške, lovačke, snajpera, šemily puške sa suzavcem i plastičnim i gumenim patronama, tromblonima ručnim bacačima i ko zna s čim još. Kada ima pretres terena zbog ubačenih diverzanata a diverzanti su navodno elitna jedinica kakva onda to jedinica lovi njih. Da služio sam na Dedinju u gardijskoj brigadi. Ljudi svašta pričaju i nevjeruju u čega da onda ja vjerujem kad sam to prošao. Ima toga još.....

Pripadnici Teritorijalne obrane. Operacija "Feniks" 1972.godine. Gdje su tada bile te specijalne, najspecijalnije, elitne i antiterorističke jedinice. Rolling Eyes

Po večini sveta, tada i nije bilo specijalaca u današnjem smislu reči. Pre neko vreme sam gledao emisiju o događajima kad so palestinski teroristi zarobili izraelske sportaše. Kao kad su se spremili da jih napadnu na aerodromu, nemačka policija uopšte nije imala treniranih snajperista.
 
Voleo bi da kažem da su bili palestinci borci, ali ugrožavanje civila nije borba nego terorizam.
 
Ali dali može neko da mi kaže, šta definira specijalca? Dali je to upis u knižicu? neki trening što nikad neče koristiti? Dali je to praksa na terenu? Itd.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 0:16

Nema smisla da se hvalim Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 0:35

Pošto vidim da insistirate objasniću..
Na plivanju za malo se ne udavi..
Na skijanju za malo se ne polomi..
Na karauli za malo ode u Albaniju..
Na bacanju noža za malo da pogodim metu..
Na karateu zamalo crče od smeha kad nas vide u kimonima...
Na kretanju po azimutu za malo da nadjem kotu...
Na orjentaciji za malo da zaboravim da je mahovina sa severne strane..

Na kraju za malo da budem specijalac..

p.s vidite,za malo da zaboravim da sam u 19 godina mislio da rata nikad neće biti..pa nisam puno ni bio zainteresovan


dinosaurus: komentar modifikovan dana: 15.01.14 0:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 8:44

dinosaurus (citat):
Pošto vidim da insistirate objasniću..
Na plivanju za malo se ne udavi..
Na skijanju za malo se ne polomi..
Na karauli za malo ode u Albaniju..
Na bacanju noža za malo da pogodim metu..
Na karateu zamalo crče od smeha kad nas vide u kimonima...
Na kretanju po azimutu za malo da nadjem kotu...
Na orjentaciji za malo da zaboravim da je mahovina sa severne strane..

Na kraju za malo da budem specijalac..

p.s vidite,za malo da zaboravim da sam u 19 godina mislio da rata nikad neće biti..pa nisam puno ni bio zainteresovan

Plivati sam znao i pre JNA, svake godine smo išli na more
Skijati sam znao i pre JNA, to je bio tradicionalni sport u Sloveniji
Na karauli se nisam izgubio, ali sam naučio da spavam napolju, neki put zbog umora, neki put iz užitka.
E nož neznam da bacam, ja bi ga pogodio držkom, bolje da bi kamen bacio, a i šta če mi ako imam M70 sa municijom.
Karate nas nisu učili, nego neke judo finte, a i gledaj gore, šta če mi ako imam M70.
Šta je azimut i karte sam znao i od ranije. Ali šta če mi ako poznajem teren
Šta češ u šumi kde nema mahovine? Opet gledaj gore, ako poznaješ teren i ako puno puta gledaš izlazak sunca....
 
Izgleda kao da sam bio specialac, neznam, ali znam da sam prošao mnoge stvari što u pričanju sa drugima iz moje okoline, drugi nisu.
 
Nisam ni ja mislio da če biti takav rat, ali sam ga na sreču dobro izbegao (tražili su od mene da idem u rezervni sastav policije)

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 11:25

Pero,ovo pogadjanje DRŠKOM ti kvari opštu ocenu.... Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 11:57

ma jok, biti će toga još, no to mi je kompliment, samo neka nastavi, he,he,he. Twisted Evil

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 13:47

dinosaurus (citat):
Pero,ovo pogadjanje DRŠKOM ti kvari opštu ocenu.... Very Happy


Pa šta ču... jadan ja, pokupili nam bajonete da se ne razbacujemo sa njima.  Rolling Eyes

skijajanje, plivanje, itd je sasvim civilna stvar, a zašto bi u civilstvu vežbao bacanje noža? I dali je uvek smrtonosno? Po mom mišljenju još više razljutiš onog što ga gađaš. I još nešto mi pade na pamet... da nisi bio ti možda kuvar (šala).
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 13:54

Pero™ (citat):
dinosaurus (citat):
Pero,ovo pogadjanje DRŠKOM ti kvari opštu ocenu.... Very Happy

Pa šta ču... jadan ja, pokupili nam bajonete da se ne razbacujemo sa njima.  Rolling Eyes

skijajanje, plivanje, itd je sasvim civilna stvar, a zašto bi u civilstvu vežbao bacanje noža? I dali je uvek smrtonosno? Po mom mišljenju još više razljutiš onog što ga gađaš. I još nešto mi pade na pamet... da nisi bio ti možda kuvar (šala).
 
Nisam,čak sam kao desetar bio komandir IG(izvidjačka grupa)  Cool

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 14:28

Pero™ (citat):
dinosaurus (citat):
Pero,ovo pogadjanje DRŠKOM ti kvari opštu ocenu.... Very Happy

Pa šta ču... jadan ja, pokupili nam bajonete da se ne razbacujemo sa njima.  Rolling Eyes

Često se spominje to bacanje noževa kod specijalaca.Neznam kakovi su to bili noževi i ko ih je bacao i zašto kad postoji i drugi efikasniji način da se eliminira meta a da to bude donekle u tišini.
Imao sam u rukama neku stvar za bacanje,možemo reći nož,probao čak i bacati.Izgleda kao 4 noža automatske puške spojena u križ.Kako god baciš uvijek se zabode,ako možeš bacit, jer je stvar dosta teška.Izgleda slično ko

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
ova stvar na sredini slike .Da bi nešto pogodio tim nožem na 10 m treba stvarno snaga,jer kao što sam napisao teška je sigurno više od 1,5 kg.Neznam dali se neko od vojnika sretao time na specijalnoj obuci.

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 14:37

Meni ovo liči na kaubojsku opremu...mamuze scratch tako beše..
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 14:43

Ma ne,nisam mogao nači ništa sličnije.Ovo je valjda neka ninđa oprema za bacanje.Ono o čemu ja govorim je slično kao kad bi 4 noža AP spojio u križ,otprilike te veličine samo bez drške.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 14:52

lacoš (citat):
Ma ne,nisam mogao nači ništa sličnije.Ovo je valjda neka ninđa oprema za bacanje.Ono o čemu ja govorim je slično kao kad bi 4 noža AP spojio u križ,otprilike te veličine samo bez drške.

Razumem,mi smo bacali neku laganiju verziju noža ali kako sam negde napisao,bacili smo svi po jednom i to je bila ta obuka...možda je neko drugačije...ja nisam.
Vezano za tvoje pitanje,ne verejum da se u vreme JNA to koristilo
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2691
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 18:59

Svojevremeno je Karlovačko poduzeće "Kordun" napravio jedan nož za postrojbe specijalne namjene, vidio sam ih samo par komada, ja u kolekciji imam američki survival knife, kada jednom legne u ruci i naučiš balans može se fino bacati.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik
dojran


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1334
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 60
M(j)esto Zagreb

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 19:47

lacoš (citat):
Često se spominje to bacanje noževa kod specijalaca.Neznam kakovi su to bili noževi i ko ih je bacao i zašto kad postoji i drugi efikasniji način da se eliminira meta a da to bude donekle u tišini.
Imao sam u rukama neku stvar za bacanje,možemo reći nož,probao čak i bacati.Izgleda kao 4 noža automatske puške spojena u križ.Kako god baciš uvijek se zabode,ako možeš bacit, jer je stvar dosta teška.Izgleda slično ko

[You must be registered and logged in to see this image.]

ova stvar na sredini slike .Da bi nešto pogodio tim nožem na 10 m treba stvarno snaga,jer kao što sam napisao teška je sigurno više od 1,5 kg.Neznam dali se neko od vojnika sretao time na specijalnoj obuci.
 
To su ti noževi za ovu mašinu
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:17

lacoš (citat):
Često se spominje to bacanje noževa kod specijalaca.Neznam kakovi su to bili noževi i ko ih je bacao i zašto kad postoji i drugi efikasniji način da se eliminira meta a da to bude donekle u tišini.
Imao sam u rukama neku stvar za bacanje,možemo reći nož,probao čak i bacati.Izgleda kao 4 noža automatske puške spojena u križ.Kako god baciš uvijek se zabode,ako možeš bacit, jer je stvar dosta teška.Izgleda slično ko

[You must be registered and logged in to see this image.]

 ova stvar na sredini slike .Da bi nešto pogodio tim nožem na 10 m treba stvarno snaga,jer kao što sam napisao teška je sigurno više od 1,5 kg. Neznam dali se neko od vojnika sretao time na specijalnoj obuci.
 
Je onaj koji je išao za mesara. Kaj to nije nož za veliku mašinu kojom na svinjokolji melju meso za kobasice. Twisted Evil
Uups kolega je bio brži. Very Happy

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:25

Te priće o rješavanju neprijatelja bacanjem noža su filmske izmišljotine. Postoje samostreli, prigušivaći i ina pomagala za kvalitetno rješavanje tog problema. Kolika je potrebna snaga bacanja, brzina noža i udaljenost neprijatelja da ga recimo ubiješ preko šinjela. Moš' mislit. Lako je bacati nož u dasku.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:29

Potpisujem.
Nož je najdjelotvorniji ako ga zabodeš između ramene i ključne kosti ili u bubreg.

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:31

ZAGORAC (citat):
Potpisujem.
Nož je najdjelotvorniji ako ga zabodeš između ramene i ključne kosti ili u bubreg.

Još je bolji za slaninu, pršut, ...  Wink 

 lol! 
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:36

Stazio (citat):
ZAGORAC (citat):
Potpisujem.
Nož je najdjelotvorniji ako ga zabodeš između ramene i ključne kosti ili u bubreg.

Još je bolji za slaninu, pršut, ...  Wink 

 lol! 

I sa tom konstatacijom se slažem.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:46

I ova tema dodje do SLANINE  Very Happy  Very Happy .....ako to uspe i sa RV PVO...mada ne verujem No
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:52

Pa znaš da svi generali vole dobro pojesti i popiti, a vojska neka se pati.  lol!
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:53

Koriscenje noza su uveli Britanci u okviru obuke za SOE operativce i komandose. Za potrebe istih razvili su i poseban noz koji je mogao da se efikasno baca ( barem teorijski). Kao sto je pukovnik rekao, lako je zabosti noz u dasku ali koja je sila potrebna da bi bacanjem probio grudni kos?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 20:55

Bitna je i težina noža koji se baca.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 22:32

Ne znam da li je namena bila neutrlisanje neprijatelja ili mesnog nareska ali nije se pridavao veliki značaj toj tematici..nož se nije dužio a ne znam da li uopšte postoji verzija JNA noža..
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 23:45

dinosaurus (citat):
Ne znam da li je namena bila neutrlisanje neprijatelja ili mesnog nareska ali nije se pridavao veliki značaj toj tematici..nož se nije dužio a ne znam da li uopšte postoji verzija JNA noža..

Pobogu pa to je bio najvažniji dio vojne opreme. Twisted Evil 

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime15.01.14 23:54

Kada smo kod nozeva...pukovnice posedujes li onaj prvi - prototip da ga nazovem , za AP A70. Sa drvenom drskom (oblogom).
Duzili su ga prvo u Gardijskoj brigadi vrlo kratko i mali broj cini mi se . Ima ga jedan moj poznanik .....Dosta neobicno izgleda sa tom drvenom drskom. Ima slika na netu ali koliko vidim sve su "markirane" !
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime16.01.14 2:17

alexandar (citat):
...prototip da ga nazovem, za AP A70. Sa drvenom drskom (oblogom).
Duzili su ga prvo u Gardijskoj brigadi vrlo kratko i mali broj cini mi se. Ima ga jedan moj poznanik .....Dosta neobicno izgleda sa tom drvenom drskom.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Izvor: MCMF

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime16.01.14 20:30

alexandar (citat):
Kada smo kod nozeva...pukovnice posedujes li onaj prvi - prototip da ga nazovem , za AP A70. Sa drvenom drskom (oblogom).
Duzili su ga prvo u Gardijskoj brigadi vrlo kratko i mali broj cini mi se . Ima ga jedan moj poznanik .....Dosta neobicno izgleda sa tom drvenom drskom. Ima slika na netu ali koliko vidim sve su "markirane" !

Nažalost ne jer taj dio ne spada u moje područje interesa. U pravu si kad kažeš prototip jer se taj tip noža vrlo kratko zadržao u vojnoj uporabi. Crvena zastava ga je kasnije pretvorila u civilnu verziju kamp noža i kao takvog ga prodavala. Ako malo bolje pogledaš nož (a vojnik si i razumiješ donekle problematiku) nameće ti se samo od sebe pitanje kako se pričvršćuje na pušku. Osim prstena nema ništa drugo (tu mislim na vodilicu i bravu) što bi ga držalo na pušci a da ne ispadne. Vjerojatno kad su uočili propust nož su zamijenili novim a ovaj pretvorili u komercijalni.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime16.01.14 23:49

pukovnik (citat):
alexandar (citat):
Kada smo kod nozeva...pukovnice posedujes li onaj prvi - prototip da ga nazovem , za AP A70. Sa drvenom drskom (oblogom).
Duzili su ga prvo u Gardijskoj brigadi vrlo kratko i mali broj cini mi se . Ima ga jedan moj poznanik .....Dosta neobicno izgleda sa tom drvenom drskom. Ima slika na netu ali koliko vidim sve su "markirane" !

Nažalost ne jer taj dio ne spada u moje područje interesa. U pravu si kad kažeš prototip jer se taj tip noža vrlo kratko zadržao u vojnoj uporabi. Crvena zastava ga je kasnije pretvorila u civilnu verziju kamp noža i kao takvog ga prodavala. Ako malo bolje pogledaš nož (a vojnik si i razumiješ donekle problematiku) nameće ti se samo od sebe pitanje kako se pričvršćuje na pušku. Osim prstena nema ništa drugo (tu mislim na vodilicu i bravu) što bi ga držalo na pušci a da ne ispadne. Vjerojatno kad su uočili propust nož su zamijenili novim a ovaj pretvorili u komercijalni.

Da , u pravu si. Ovaj sa Maxove slike definitivno ne moze na pusku.
Malo sam pretrazio net i vidim da je taj model koji je proizvodila SFRJ vrlo, vrlo redak , i dosta je vredan u kolekcionarskim krugovima.
Inace je prisutna i verzija SSSR koja je gotovo identicna , s' tim sto su mnogo brojniji.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 2:03

Rumuni i Bugari su imali bajonete sa drvenom drskom.Danas ih ima jako puno u prodaji. Neki od bugarskih modela imaju duzinu kao bajonet od M48.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:42

ALI KAD STE SPOMENULI 

Pancevce...

ZAR I U jna NIJE BILO 3 KASARNE U pANCEVU:
Tenkisti
Protuavionci I 
TI TRECI...sad kako vise da ih zovemo.... diverzanti ili specijalci ili


stari FAZAN: komentar modifikovan dana: 17.01.14 11:03; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:43

[You must be registered and logged in to see this image.]


stari FAZAN: komentar modifikovan dana: 17.01.14 11:02; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:44

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tenkisti
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:45

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:47

RV PVO PLAVCI

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:51

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
i ovi treci .... recimo diverzanti ili ...sta vec...???

Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:58

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
stari FAZAN
Vodnik I klase
Vodnik I klase
stari FAZAN


BROJ POSTOVA: : 556
ČLAN OD: : 2013-12-11
M(j)esto JUZNA AUSTRALIA, ADELAIDE

SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime17.01.14 10:59

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sponsored content





SPECIJALCI U JNA - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
SPECIJALCI U JNA
Na vrh 
Stranica 2/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: