FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Share

SPECIJALCI U JNA

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
AutorPoruka
dpuric
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
dpuric

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3389
REPUTACIJA : 563
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 53
M(j)esto Kraljevo

SPECIJALCI U JNA - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime04.12.16 19:06

U SFRJ dok nisu formirane Srednje skole UP policija se popunjavala prijemom lica odredjenih godina koja su odsluzila vojni rok (prednost  vojna policija i granicari) i po izboru zavrsili kurs.
 U to vreme je postojalo nepisano pravilo da policija ne preuzima AVL i obrnuto. Policija je koliko se secam slala nekoliko svrsenih ucenika SSUP na Vojnu akademiju koji bi se po zavrsetku zaposljavali u SUP-u na odredjenim staresinskim duznostima. Preuzimanje-NIKAKO.
To je praksa od 90-tih godina
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2564
REPUTACIJA : 83
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 55
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime04.12.16 19:23

Nešto ni ja nisam upoznat da je neko iz aktivnog vojnog stanja, dao otkaz i prešao u Mup, Sup... To da odu na neka doškolavanja jedni sa drugima, ali svako se vraćao posle "svom jatu". Čak mislim da je u nekom dobu bilo i zabranjeno preuzimanje kadrova po tom osnovu.
Na vrh Go down
Brajan
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 8
REPUTACIJA : 0
ČLAN OD: : 2016-03-23
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime04.12.16 20:43

@Gorica 660 (citat):
Sve ok, u organe unutrašnjih poslova se zapošljavalo na mnogo načina, SŠUP i SVŠ su u onoj državi gotovo bile identične, kad završiš SŠUP nisi obavezan bio odslužiti vojni rok, moguće da je vojni kadar prelazio u SUP mada ja što se tiče mojeg okruženja nisam čuo za takav slučaj/slučaje.
.................
Konkretno,moj komandir sa završenom vojnom akademijom napustio je JNA početkom 90-tih i nastavio karijeru u MUP-u Srbije(SAJ),komandir druge čete vojne policije je isto nastavio karijeru u MUP-u i to u SŠUP Kamenica kao predavač jednog od predmeta.
Na vrh Go down
Brajan
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-03-23
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime04.12.16 21:01

@Sloba1 (citat):
Nešto ni ja nisam upoznat da je neko iz aktivnog vojnog stanja, dao otkaz i prešao u Mup, Sup... To da odu na neka doškolavanja jedni sa drugima, ali svako se vraćao posle "svom jatu". Čak mislim da je u nekom dobu bilo i zabranjeno preuzimanje kadrova po tom osnovu.
Možeš da pogledaš na http://www.copo.edu.rs/documents/Mladi_policajac_br_141.pdf konkretan primer,konkretna osoba,nažalost je preminuo,imao sam čast da ga upoznam na odsluženju vojnog roka 1988/89. u Splitu,Lazo Đukić
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
BROJ POSTOVA: : 987
REPUTACIJA : 4
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 48
M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime04.12.16 23:21

Pretpostavljam da je riječ o prelasku iz vojske u MUP nakon raspada SFRJ i čim se spominje SAJ, bilo kako bilo u današnje vrijeme se može lakše odlučivati nego prije, znam da je 1987 godine prijatelj završio SŠUP u Sarajevu, počeo odmah raditi, nakon 6 mjeseci položio pripravnički i dobio zvanje milicionera i ako se dobro sjećam dobio vojnu knjižicu u kojoj je ovjereno bilo da je regulisao vojnu obavezu a VES mislim da mu je pisao da u slučaju rata i neposredne ratne opasnosti je vojna policija. Za ovaj zadnji navod ne mogu garantovati a ovo ostalo je ostalo mi u sjećanju.
.........

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime04.12.16 23:29

Od 1969 god u tadašnjoj SR BiH je funkcionisala srednja škola SUP-a i do raspada Yu dala 23 klase milicionara ne računajući mnogobrojne kursiste, kurs je završio npr. mladić koji j bio vodoinstalater a u vojsci je bio pješadinac, isto tako jedan koji je radio kao trgovac po je odlučio postati milicioner a vojsku je služio kao plavac, to su bili tzv. pozornici a za pripadnike jedinice za posebne namjene RSUP-a su sigurno biki drugačiji kriterijumi i u svakom slučaju mnog rigorozniji.

Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 475
REPUTACIJA : 48
ČLAN OD: : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.12.16 17:37

Vodnik Ikl, Arsenovic sa sluzbom u Dugom Selu vanredno je pohadjao visu skolu MUP-a, ali mu se i namestila prilika da ode godinu dana (cini mi se od aprila '85 do jula '86) na skolovanje u okviru JNA, i vratio se u Dugo Selo sa cinom podporucnika, pre raspada JNA otisao u policiju i imao je cin kapetana (policije).
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.12.16 18:18

Do raspada SFRJ, u organima unutrašnjih poslova nisu postojali činovi nego zvanja tipa, mlađi milicionar, stariji mikicionar, mlađi, viši, samostalni inspektor itd tako da ako je bio/postao kapetan u policiji to je mogao jedino 90 i neke godine kada je MUP Srbije izbacio zvanja i uveo činove rangiranja kao u vojsci, i danas su u Hr i BiH zvanja kao i za vrijeme SFRJ kako sam gore naveo i nema kapetana, majora i sl.
.........................

Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.12.16 18:46

Slazem se, imao je cetiri zvezdice, koje je to zvanje ne znam, inace video sam ga u Beogradu.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.12.16 18:50

Uuh, da se napokon u nečemu složimo :-)
.............

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.12.16 18:52

Inače, po meni su za pripadnike MUP-a nekako adekvatnija zvanja nego činovi. Opet naglašavam da je to moj stav i mišljenje.
.............

Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.12.16 19:03

Da da, naravno, imamo i generale policije, nadam se da necu uvesti i cin marsala.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660

M(j)esto Brčko dc, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.12.16 23:38

A kolika je tek razlika u koeficijentu za izračun plate između sadašnjeg običnog policajca i recimo...pukovnika policije, o generalu da i ne govorimo :-)
...................

Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 6
REPUTACIJA : 1
ČLAN OD: : 2017-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime26.05.17 7:52

Kolege, da pitam ako netko zna o kojoj je to jedinci riječ. Dok sam se vucarao po Krivolaku ('88./'89.), često smo sretali jedan vod za koji mi se čini da je isto bio tamo "po nagradi". Imali su tada nove maskirne uniforme M-88 (imali su šilterice), dužili su Hecklere MP5 i par puta sam ih vidio s BTR-ovim (70?, 80? - znam da nije bio BTR-60 jer je imao drugačiji valobran) koji su bili pofarbani u čini mi se sovjetskoj maskirnoj shemi (kombinacija bež-zelno).
Ako netko zna o kojoj je jedinici bila riječ?
Inače, jedan dečko iz te jedinice je iz Zagreba kao i ja i dva dana pred skidanje bio u kasarni u Štipu (septembarac kao i ja) i imao je čin poručnika (nije bila zajebancija s epoletima starješina - imao ih je i ujutro - osobno sam vidio kako ga par podoficira prvi pozdravljaju)! Nekakve su glasine bile da je to zaradio na Kosovu, ali ništa iz prve ruke. Čak sam ga sreo par dana po povratku u Zagreb, ali me otkantao i nije htio pričati o vojsci.
Na vrh Go down
magic68
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 4
REPUTACIJA : 1
ČLAN OD: : 2013-01-26
DOB : 51
M(j)esto Kalesija, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime09.08.17 13:36

Fotka gdje je mislim admiral Petar Šimić u obilasku dijela PTV voda koje je radilo na bezbjeđenju suđenja "ekipi iz Paraćin". Vidi se vozilo "marica", kojih je bilo 9 a u šest se prevozili iz VIZ-a (vojnoistražni zatvor u NIšu) do Doma JNA gdje je bilo organizovano suđenje.....
Na vrh Go down
88klasa
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-09-21

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime23.09.17 15:19

Vojna policija vazduhoplovastva je imala obuku u kasarni Sombor.
Nisu bili specijalci Ali su imali solidnu obuku i opremu. Vrlo obuceni policajci su bili momci koji su prosli juni u ceti policija u Somboru.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime21.03.18 1:33

Beograd 1987.
Ne znam detalje, jesu neki protuteroristi...

SPECIJALCI U JNA - Page 10 Jna_bg11

Na vrh Go down
Dee Jan
Gušter
Gušter

ČLAN OD: : 2018-10-17

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime17.10.18 23:42

@alexandar (citat):
Upravo "operacija fenix" , odnosno "operacija Radusa 72" , je bio dogadjaj koji je aktivirao i pokrenuo vojne i civilne vlasti bivse sfrj, da se u vojsci organizuju jedinice sa posebnom namenom, odnosno, "specijalne" jedinice.Napominjem da termin"specijalne jedinice" nije postojao u JNA. To je bio termin preuzet sa zapada, mozda lose i "preveden", jer je u stvari objasnjavao specijalnost, specijalizaciju.....u kasnijem vremenu termin je ustaljen i sada ga koriste sve vojske na bivsem prostoru yu.
Materijala za temu ima , ponavljam, ali treba "zagrejati stolicu".... Wink

Operacija "Raduša" je namjerno prepuštena TO, da bi se opravdala nastava u skolama ONO i DSZ, koju su Milicija i Vojna Policija iz pozadine , onosno strucnjjaci i profesori, na djelu vidjeli kao djeluje ono sto su predavali u civilnim skolama.
Na vrh Go down
Dee Jan
Gušter
Gušter

ČLAN OD: : 2018-10-17

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime17.10.18 23:43

@Max Blitz (citat):
Beograd 1987.

Klasicna Vojna Policija
Na vrh Go down
Teso
Gušter
Gušter

ČLAN OD: : 2019-03-16
M(j)esto Brcko

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime30.03.19 3:37

Po kvalitetu obuke, bataljon vojne policije 1703, u Beogradu na Topcideru,  bio je jedna od najeltnijih jedinica u JNA, osamdesetih godina. To je bila vojna policija prve armije, kojoj su bile podredjene sve ostale vojna policije.
Od 6 meseci obuke, više od 3 meseca bilo je na terenu. Sve vrste gadjanja iz puske I pistolja, iz helikoptera, sa skija, obuka u plivanju, skijanju itd,
O kakvoj se jedinici radilo, govori cinjenca, da je krajem osamdesetih bila direktno podredjena tadasnjem nacelniku general staba, Stevanu Mirkovicu. Ona ga je I cuvala. Takodje antiteroriticki vod voje policije, bio je jedan od najboljh u JNA.
Kvalitet obuke u toj jedinci, bio je na nivou specijalnih jedica najboljih svetskih armija. Oni koju su u mogucnosti, mogu da provere o kakvoj se jedinici radilo.
Pozdrav svima.
Na vrh Go down
Teso
Gušter
Gušter

ČLAN OD: : 2019-03-16
M(j)esto Brcko

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime30.03.19 3:43

@Dee Jan (citat):
@Max Blitz (citat):
Beograd 1987.

Ja sam tada bio u vojnoj policiji, secam se tih uniformi, imao ih je samo protivterositicki vod. Oni su inace nosili i civlnu odecu. Ja sam bio u dezurnoj sluzbi posle obuke. Poz
z

Klasicna Vojna Policija
Na vrh Go down
Ilke 027
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2018-12-22

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime08.04.19 19:27

Zna li neko nesto o nastanku 286.bVP?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 10 Icon_minitime

Na vrh Go down

SPECIJALCI U JNA
Na vrh 
Stranica 10/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10