FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 SPECIJALCI U JNA

Go down 
+65
Vojnik1985
Doktor Živago
Coala
PORUCNIK
Denzi
petarcerovic
Ilke 027
Teso
Dee Jan
88klasa
maraton
Brkakougar
Sloba1
Gorica 660
Brajan
Bodin
strela
Marko Novak
Mladjo
magic68
goncz
B Bogdanovic
Dragan Lazić
flexi
slavonski brod
Branko1711
Milutin Nedeljkovic
vargas
Senad
Die_Nadel
East&West
mirko bratuš
KDG
SveJug
stari FAZAN
dojran
lacoš
bojnik
BEOGRAD
Pero™
Pera-Sopot
Mikula 67
tomerc
batootok
zokika
dinosaurus
saban
mpanovic
Max Blitz
Stazio
Matrix
Dragan Milanović
čato
Lakimk
bernard
dpuric
bežigrad
vladimir
Profa
ZAGORAC
pukovnik
alexandar
pera84
mgalic2
purger
69 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Die_Nadel
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-07
DOB : 52

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime14.05.14 17:22

Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na vrh Go down
Senad
Džomba
Džomba
Senad


BROJ POSTOVA: : 125
ČLAN OD: : 2012-12-03

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime14.05.14 18:54

Mislim da i danas živi u Tuzli!!
Na vrh Go down
Die_Nadel
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2014-05-07
DOB : 52

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime14.05.14 18:55

Taj podatak mi je poznat, neki dan sam ga vidio
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime14.05.14 19:33

Die_Nadel (citat):
Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na forumu sam saznao da je posle JNA,prešao u armiju BiH...
Slažem se da je bio sposoban oficir JNA,u Prizrenu je bio jako cenjen,iz tog razloga ni nas kao jedinicu nisu cimali za neke bezvezne poslove kakvih je bilo..
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 374
ČLAN OD: : 2013-05-29
DOB : 55
M(j)esto Ludbreg

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime14.05.14 21:25

Mi u graničarima smo imali reviju "Front" sa Saletom na naslovnoj strani, odjeven u maskirnu uniformu ,zalegao ispod nekih borova. Imali smo živu legendu uz sebe. Naj bolji mi je bio kad bi na mene krenuo u karate stilu, ko Bruce Lee, a par puta me je učio letjeti. Uhvatio bi me u neki đudo zahvat i ajde leti Vargas. Pad je bio bolan, ali to mu nisam iz ponosa pokazivao.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime14.05.14 21:36

Koristio je često i rečenicu...''GLEDAJ U MENE JA SAM OVDE LEPA BRENA'' Very Happy

Mi smo mu bili zadnja generacija Izvidjača,prešao je u granični odsek
Na vrh Go down
Milutin Nedeljkovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2014-09-13
DOB : 63
M(j)esto Beograd Vracar

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime13.10.14 17:25

Ja sam zavrsio devetomesecni kurs u Nisu 286 Specijalni bataljon Vojne Policije -Kompletna vojno policijska obuka ,koristili smo jedini u JNA specijalne nocne tv nisane za automatske puske finske  priozvodnje Nokia ,pokretne radare americke proizvodnje Bendix za otkrivanje pokretnih meta,senzore pokreta i zvuka,automate ingram M 11 ,oklopne transportere  sa 4 osovine ,tockas TAB 70 ruske proizvodnje sa 2 motora svaki po 280 ks benzinci itd,itd.Mislim dakle da su to bile preteca specijalaca JNA 1982 godine.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime15.10.14 0:35

Nokia i Bendix scratch ako ti nije problem da ako se sjecas malo pojasnis jer Bendiks mi je malo cudan na tom mjestu kao i Finska Nokia.Nista lose u tvom postu nego nastavi sa pricom,nemoj nestati kao neki ostali specijalci - par postova,postane interesantno a oni nestanu,neke razumijem jer nisu mogli nastaviti zbog pritiska.Polako i samo nastavi svega cega se sjecas,lijep pozdrav.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime15.10.14 6:00

Ovo bi trebala bit jedinica vojne policije za specijalne namjene, preteča današnjih Kobri u Srbiji...

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime15.10.14 6:03

Također kao gore...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6157
ČLAN OD: : 2011-01-25

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime16.10.14 19:22

Milutin Nedeljkovic (citat):
Ja sam zavrsio devetomesecni kurs u Nisu 286 Specijalni bataljon Vojne Policije -Kompletna vojno policijska obuka ,koristili smo jedini u JNA specijalne nocne tv nisane za automatske puske finske  priozvodnje Nokia ,pokretne radare americke proizvodnje Bendix za otkrivanje pokretnih meta,senzore pokreta i zvuka,automate ingram M 11 ,oklopne transportere  sa 4 osovine ,tockas TAB 70 ruske proizvodnje sa 2 motora svaki po 280 ks benzinci itd,itd.Mislim dakle da su to bile preteca specijalaca JNA 1982 godine.

poznajem jednog koji je bio sa tobom u istoj kasarni 1982/83. bio je na prijavnici, inace je iz Benkovca. te godine 1982/83  je VP  dosla u kasarnu Bubanjski Heroji a pre VP  su bili artiljerci  koji su otisli na Komren.
Na vrh Go down
Branko1711
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-02-04

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime04.02.15 18:30

pancevo vp 2022 april 84, da li ima nekoga neka se javi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime05.02.15 2:12

Odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime05.02.15 2:19

Nemam poseban opis uz ove slike, može li netko komentirati?


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime05.02.15 16:25

Mozda ovo nije sve JNA?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime05.02.15 21:12

dpuric (citat):
Mozda ovo nije sve JNA?

Rekao bih da je sve JNA ili je možda koja slika na 'granici', ali nije daleko u drugim vremenima...
Tj. nije ništa sasvim novo-osnovano...
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime17.04.15 20:18

dinosaurus (citat):
Die_Nadel (citat):
Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Na forumu sam saznao da je posle JNA,prešao u armiju BiH...
Slažem se da je bio sposoban oficir JNA,u Prizrenu je bio jako cenjen,iz tog razloga ni nas kao jedinicu nisu cimali za neke bezvezne poslove kakvih je bilo..

Malo da se i ja nadovežem na temu odgovor svoga brata Dinosaurusa o našem legendi kapetanu Saletu koji je u naše vrijeme služenja bio izrazito cijenjen od starješina u Prizrenu. kao i čovjek uvijek je bio spreman saslušati vojnika koji je došao kod njega potražiti bilo kakvu pomoć. Što se tiče poslova u samoj kasarni ostalo mi je u sjećanju kad se jedan potporučnik Cipiripi okomio na izviđačku četu i poslao dečke koji su bili dežurni na čišćenje i odvoz smeća iz kasarne. Tom prilikom bio sam sa kapetanom Salibašićem u Pinzgaueru jer smo se vraćali sa vožnje kad je vidio da naši dečki rade na čišćenju smetlišta u stili Ramba izletio je iz vozila koje još nisam niti zaustavio tako da je famozni potporučnik stajao u stavu mirnu kao da je stigao pokojni Josip Broz Tito. Naš Sale ga je izribao tako da je to bilo prvo i posljednje angažiranje izviđačke čete na čišćenju smetlišta. Dečki su ostavili lopate tako da je potporučnik ne mogu da se sjetim kojoj jedinici je pripadao mislim da je bio u pješadiji morao angažirati svoje dečke da završe posao koji je bio namjenio izviđačima.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime17.04.15 20:23

Die_Nadel (citat):
Hvala za informaciju, srećom imao čast da radim sa "Saletom" , mada smo ga mi zvali "Đole" . Radi se o čovjeku koji je hodajuća enciklopedija, njemu mogu da zahvalim na znanju i vještinama kojima me je podučio.Rijetko sposoban starješina, jednom riječju unikat.
Nadel upravo sam se prije par dana dopisivao sa nezaboravnom starješinom preko fejsa i njegovo znanje i vještine su i meni dobro došle u svim ovim sranjima na prostorima bivše Juge.
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime17.04.15 20:29

vargas (citat):
Mi u graničarima smo imali reviju "Front" sa Saletom na naslovnoj strani, odjeven u maskirnu uniformu ,zalegao ispod nekih borova. Imali smo živu legendu uz sebe. Naj bolji mi je bio kad bi na mene krenuo u karate stilu, ko Bruce Lee, a par puta me je učio letjeti. Uhvatio bi me u neki đudo zahvat i ajde leti Vargas. Pad je bio bolan, ali to mu nisam iz ponosa pokazivao.

Kolega Vargas eto takve zahvate imala je i izviđačka četa ali srećom kod nas je bio vrhunskih sportaša od džudista, karatista i boksača tako da smo sve te zahvate savladali sa ponosom i bez bolova u stilu kako navodiš" Bruce Lee " Very Happy cheers
Na vrh Go down
slavonski brod
Podporučnik
Podporučnik
slavonski brod


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1119
ČLAN OD: : 2014-08-31
DOB : 56
M(j)esto Slavonski Brod

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime17.04.15 20:33

dinosaurus (citat):
Koristio je često i rečenicu...''GLEDAJ U MENE JA SAM OVDE LEPA BRENA'' Very Happy

Mi smo mu bili zadnja generacija Izvidjača,prešao je u granični odsek

Točno tako brate ostala mi u sjećanju rečenica našeg Saleta koju je često koristio jer smo bili najbolja generacija izviđača za vrijeme službovanja dok nije prešao u graničare  Razz
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime19.04.15 18:49

Max Blitz (citat):
Također kao gore...

[You must be registered and logged in to see this image.]

  Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime19.04.15 19:03

flexi (citat):
Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?

Pa, naveo sam već prethodno - odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.

Slikano je vjerojatno u Beogradu u vrijeme kad je Branko Mamula bio savezni sekretar za narodnu obranu.
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime20.04.15 19:58

Max Blitz (citat):
flexi (citat):
Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?

Pa, naveo sam već prethodno - odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.

Slikano je vjerojatno u Beogradu u vrijeme kad je Branko Mamula bio savezni sekretar za narodnu obranu.

aha to se odnosilo i na ovu fotografiju , hvala Max ,
Na vrh Go down
Dragan Lazić
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-06-07

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime07.06.15 12:57

...u pitanju je bilo Odeljenje za Specijalne namene, 282. Bataljona Vojne Policije u Nišu, zvano "odeljenje specijalista"...

...bio sam u toj jedinici u Vojnoj Policiji u Nišu, '80. godine... i tamo proveo veliki deo vojnog roka...

...jedinica je bila sastavljena od vojnika na redovnom služenju vojnog roka i aktivnih starešina...

...jedinica je imala na raspolaganju svo domaće naoružanje tog vremena M70 AB2R, M72, M75, sistem obezbeđenja geofonima, IC ograde, pešadijski radar Thompson, za otrkrivanje malih pokretnih ciljeva, pasivne nišanske sprave švedske proizvodnje, uključujući i automatski pištolj Ingram M11, sa prigušivačem kao oružje specijalne namene... savremene sisteme veza PRC 320 i PRC 515, Motorola ručne radio stanice...

...jedinica je u punom sastavu brojala 8 vojnika, službenog psa i 5 starešina... bila je podređena Generalštabu i izvršavala je zadatke koji su joj poveravani...!!!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime09.07.15 0:14

Odjeljenje za specijalne namjene sa starješinama 1982.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime09.07.15 0:21

Vježba specijalaca 1985., slike s ruske stranice...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime09.07.15 16:25

Ovo je verovatno specijalna SSUP-a,samo odudaraju adidaske jer znam da su uvek bili obučeni po PS
Na vrh Go down
B Bogdanovic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2015-08-29

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime29.08.15 20:17

Pozdrav svima. Ja sam služio u Mariboru Sep 89/90. Moj ves je bio 11101, strelac. Meni su svi govorili da vod u kom sam bio je anti teroristicki vod mada sam ja mislio da smo obicna pešadija. Citajuci ovaj forum vidim da je bilo malo više nego obicno. Mi smo imali vežbe sa drugacijim oružijem i ako smo imali standardni mk47. Ali smo vežbali sa noževima, snajperom cak je bila i bazuka. Onesposobljavljanje i postavljanje pesadijskih i oklopnih mina. Najludja vezba je bila da je neprijatelj uzeo tenk i mi treba da ga povratimo. Zamalo nisam dobio pritvor kad sam pitao a sta ako tenk puca na nas? Neznam kako ali smo ga uhvatili
Na vrh Go down
goncz
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 16
ČLAN OD: : 2015-09-02
DOB : 52
M(j)esto Lendava,

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime03.09.15 9:21

tomerc (citat):
dinosaurus (citat):
purger (citat):
Citat :
a kad sam izašao saznao sam da je skoro svaki drugi bio neki DIVERZANT

Možeš malo pojasnit ako nije problem Question 

Mnogo puta sam u nekim neobaveznim razgovorima na temu JNA slušao kako su u vojsci bili diverzanti..
Znam da su odredjene jedinice imale u sklopu obuke diverzantska dejstva ali to neznači da su bili diverzanti.
Ogradjujem se od roda Ratne mornarice jer nisam upućen

Koliko ja znam JRM je imala DPD (Divizion Pomorskih Diverzanata) koji je obuku ima u Divuljama, kako za oficire i podoficire, tako i za mornare.
Mornari su nakon obuke od 3 mjeseca isli u prekomandu
Pa ima nešto u tome. Pre godinu dana imao sam sreču i čast roniti sa bivšim pripadnikom /roniocem/ iz spomenute divizije... Covek u godinama ali fit, što je značajno za takve ljude
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime15.09.15 0:57

tomerc (citat):

Pa ima nešto u tome. Pre godinu dana imao sam sreču i čast roniti sa bivšim pripadnikom /roniocem/ iz spomenute divizije... Covek u godinama ali fit, što je značajno za takve ljude


Još ih puno radi u građevinskim firmama kao ronioci pri restauriranju i popravljanju lukobrana,parapeta,gatova ili bilo kakvim večim radovima vezanim uz radove neizbježne bez ronilačkog tima.Dobro si rekao iako su u dobrim godinama(dvojica Splićana koje znam imaju 56 i 58 godina)ovi mlađi još ne mogu na kraj s njima a imaju puno kvalitetniju i noviju opremu od njih.

Jedna od gornjih slika nije iz 1982 godine.

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]


Matrix: komentar modifikovan dana: 15.09.15 1:01; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime15.09.15 0:58

Jedan od boljih linkova ali više za drugu temu iako se dobrim okom dosta toga jako dobro vidi i za ovu.


_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
magic68
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-26
DOB : 55
M(j)esto Kalesija, BiH

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime15.09.15 15:17

Max Blitz (citat):
flexi (citat):
Max imas li neke podatke o ovoj fotografiji , godina, gde je slikano , koja jedinica i oficiri na slici ?

Pa, naveo sam već prethodno - odjeljenje vojne policije za protuterorističke aktivnosti, u okviru 282. bataljona vojne policije JNA.
Prva jedinica takve vrste ustrojena je 1978. naredbom saveznog sekretara za narodnu obranu.

Slikano je vjerojatno u Beogradu u vrijeme kad je Branko Mamula bio savezni sekretar za narodnu obranu.
Pozdrav.
Mislim da je fotografija nastala 1988.godine u Nišu. Obzirom da je PTV (Protivteroristički vod) obezbjeđivao određene objekte prilikom suđenja za ubistvo vojnika u Paraćinu, u posjeti je bio Admiral ili viceadmiral imena se ne sjecam.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime15.09.15 15:39

magic68 (citat):
Pozdrav.
Mislim da je fotografija nastala 1988.godine u Nišu. Obzirom da je PTV (Protivteroristički vod) obezbjeđivao određene objekte prilikom suđenja za ubistvo vojnika u Paraćinu, u posjeti je bio Admiral ili viceadmiral imena se ne sjecam.

Osim admirala flote Mamule, mogao je biti tada viceadmiral Stane Brovet, načelnik Vojnoobavještajne agencije (Druge uprave Generalštaba JNA) u periodu od 1984. do 1988.
Na vrh Go down
Mladjo
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 246
ČLAN OD: : 2012-03-31
DOB : 53
M(j)esto Kicevo Makedonija

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime21.01.16 14:21

Za potrebe odbrane zemlje u granicnom pojasu formirane su takozvane antiteroristicke jedinice koje su bile u republici jacine cete ali dosta cudno bilo je cak i do 6 vodova ...iz sastava Sro svih rodova bili su odabrani i slati na doobuku u Nis Pancevo Zadar,Skoplje itd ...da bi rezervni sastav JNA iTO imao na raspolaganju oficire za te vodove ...posle zavrsetka JNA  ja sam bio rasporedjen na Albanskoj granici sa ATV jacine 24 coveka ...Niko nije bio Rambo da se razumemo ali bili su odabrani najboli snajperisti ,mineri ,karatisti ,padobranci iz niske 63 itd ...raspadom Jna nastalo je sve ono zivotinsko carstvo po republikama sokoli orlovi leopardi,skorpioni i td sluzbeni naziv je bio ATJ anti teroristicke jedinice ..da napomenem da i mi nismo bili naivni i da su postojale DJ diverzanske jedinice u sastav ...
Na vrh Go down
Marko Novak
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2012-09-01

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: VP 9070 NIŠ   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime01.04.16 23:48

Lakimk (citat):
Zdravo svima...
Ja sam sluzio skoro celu 1987 god. (inace klasa septembar/rujan'86) u Nishu u kasarni u naselju Komren... zaboravio ime kasarne :-) Na poligonu kad smo se postrojavali dolazila je i jedna cheta vojnika, koje smo zvali "diverzanti"... u uniformama od nekog klizavog materijala izmedju tkanine i shushkavca... pantalone sa dzebovima sa strane... bluza isto sa dzebovima na rukave... chinovi su im bili, koliko se secam, na prednjem delu bluze kao danas kod modernih specijalnih uniformi... imali su titovke naravno od tog istog materijala.... nekako izgledali kao zapadnjacki NATO vojnici... i uvek na postrojavanju, cak i popodne i uvece, izlazili su sa punim naoruzanjem... a ujutru i sa punom ratnom opremom... imali su jako strogu i surovu displinu i moram da kazhem da zbog toga smo ih sazhaljevali, svi mi vojniici iz svih rodova iz cele kasarne... ti diverzanti nisu se bash meshali i druzhili sa nama "obichnim" vojnicima...  ipak mislim da nisu bili vojnici po ugovoru t.j. profesionalci... nego kao i mi redovni vojnici...  ne znam dali su spadali u neke jedinice specijalne namene JNA... Zato ako neko zna nesto vise o tim "diverzantima" molim nek pishe... pozdrav svima iz Skopja ;-)
Ja sam bio desetar u toj jedinici, 88 decembar do 89 decembar, uniforma nam je bila baš takva koju si napisao. Ima i slike kad je diverzantski odred bio na bojnom zadatku na području Kosova. Komandir nam je bio Z.M. a mi smo bili drugi bojni odred, prvi je bio u Pančevu ali su mu zadaci bili oko generalštaba, a mi smo bili "terenci" . Od Februara do juna 89 bili smo stalno na području Kosova kasarna Mejtulah Bajlahtari Mitrovica, pa onda Peć, Suva Reka, Prizren, Uroševac, Priština, pa Crna Gora, Pa Kopaonik, pa veranje, pa preživljavanje ...
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime02.04.16 0:52

Marko Novak (citat):
Ja sam bio desetar u toj jedinici, 88 decembar do 89 decembar, uniforma nam je bila baš takva koju si napisao. Ima i slike kad je diverzantski odred bio na bojnom zadatku na području Kosova. Komandir nam je bio Z.M. a mi smo bili drugi bojni odred, prvi je bio u Pančevu ali su mu zadaci bili oko generalštaba, a mi smo bili "terenci" . Od Februara do juna 89 bili smo stalno na području Kosova kasarna Mejtulah Bajlahtari Mitrovica, pa onda Peć, Suva Reka, Prizren, Uroševac, Priština, pa Crna Gora, Pa Kopaonik, pa veranje, pa preživljavanje ...

Mogao bi kolega opisati kakvi su to bili bojni zadaci na Kosovu i Metohiji '88-'89 godine jednog voda?
Te godine,kao i niz pre i kasnije,na tom području delovale su jedinice Savezne policije i jedinice Republičkog sup-a Srbije
a oba ministarstva imala su i svoje specijalne jedinice...kao i specijalna jedinica pokrajinskog sup-a smeštena u Ajvaliji kraj Prištine...
Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 115
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 73
M(j)esto Beograd, Kragujevac

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime02.04.16 22:59

dinosaurus (citat):


Te godine,kao i niz pre i kasnije,na tom području delovale su jedinice Savezne policije i jedinice Republičkog sup-a Srbije
a oba ministarstva imala su i svoje specijalne jedinice...kao i specijalna jedinica pokrajinskog sup-a smeštena u Ajvaliji kraj Prištine...

U to vreme policija (milicija) na KiM je bila organizovana u ZOM (zdruzeni odredi milicije) koji su formirani od miliciskih jedinica iz svih republika. Glavni stab im je bio smesten u Ajvaliji a odredi po ondasnjim garnizonima i kasarnama JNA na KiM. Organizacija tih odreda je oponasala vojnu i potpuno se logisticki oslanjala na pozadinske garnizone organe. Ljudstvo u odredu nije bilo mesovitog sastava, vec su ga sacinjavali milicioneri iz iste republike. Konkretno na primer odred u Urosevcu bio je iz Makedonije. Jacina im je bila promenljiva u zavisnosti od velicine garnizona tj. garnizonog mesta (primera radi odred u UR je bio brojnog stanja 50-70 milicionera). Ljudstvo im je supcesivno zamenjivano posle tri meseca provedenih na Kosovu. U kasarnama gde nije bilo mesta za smestaj milicije, jedinice su prevodjene u logorske uslove zivljenja i taj nacin oslobadjane su prostorije. ZOM-ovi su delovali prema naredjenju iz njihovog Glavnog staba. Koordinacija sa vojskom bila je svedena samo na nuzna pitanja. Zadatke su izvrsavali korektno ali je bilo dosta slucajeva da ih je vojska spasavala iz blokade.
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
Marko Novak
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2012-09-01

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime03.04.16 17:36

strela (citat):
dinosaurus (citat):


Te godine,kao i niz pre i kasnije,na tom području delovale su jedinice Savezne policije i jedinice Republičkog sup-a Srbije
a oba ministarstva imala su i svoje specijalne jedinice...kao i specijalna jedinica pokrajinskog sup-a smeštena u Ajvaliji kraj Prištine...

U to vreme policija (milicija) na KiM je bila organizovana u ZOM (zdruzeni odredi milicije) koji su formirani od miliciskih jedinica iz svih republika. Glavni stab im je bio smesten u Ajvaliji a odredi po ondasnjim garnizonima i kasarnama JNA na KiM. Organizacija tih odreda je oponasala vojnu i potpuno se logisticki oslanjala na pozadinske garnizone organe. Ljudstvo u odredu nije bilo mesovitog sastava, vec su ga sacinjavali milicioneri iz iste republike. Konkretno na primer odred u Urosevcu bio je iz Makedonije. Jacina im je bila promenljiva u zavisnosti od velicine garnizona tj. garnizonog mesta (primera radi odred u UR je bio brojnog stanja 50-70 milicionera). Ljudstvo im je supcesivno zamenjivano posle tri meseca provedenih na Kosovu. U kasarnama gde nije bilo mesta za smestaj milicije, jedinice su prevodjene u logorske uslove zivljenja i taj nacin oslobadjane su prostorije. ZOM-ovi su delovali prema naredjenju iz njihovog Glavnog staba. Koordinacija sa vojskom bila je svedena samo na nuzna pitanja. Zadatke su izvrsavali korektno ali je bilo dosta slucajeva da ih je vojska spasavala iz blokade
Pozdrav još jednom, mogu da pišem samo za "moje" vreme proveđeno na Kosovu, koja jedinica milicije i kad je bila niti me ne zanima. U to vreme u našoj kasarni na terenu u Mitrovici bio je udruženi odred SUPA Vojvodine i Srbije, kao samostalna jedinica se je kod nas nalazila i Protivteroristička jedinica SUP iz Beograda. To su bili svi profesionalni milicajci. (danas SAJ Pančevo). Nši zadaci na terenu so bili pomoč policiji pri suzbijanju demonstracija (imali smo prilično dobre zalihe tromblona sa CS om i ledne bacače suzavca ako ih poznajete) vršili smo deblokadu policijskih jedinica koje su bile u neposrednim sukobima na terenu, i kad su se izvlačili natrag u kasarne, jedno vreme smo imali kontrolu na putevima Orahovac - Mališevo, pa obezbeđenje mobilne radarske baze na vrhu iznad Orahovca, pa nočne patrole i obezbeđenje željezničke stanice i pruge u Mitrovici i okolini, pa još nekoliko večih i manjih opasnih djelatnosti o kojima neču tu da pričam. Naš je odred bio potpuno samostalan i imao je sasvim svoju opskrbu, tako da smo bili sasvim nezavisni.
Naveče ću da skeniram par fotografija pa ću da ih naljepim ovde gore. Kod nas u jedinice nije bilo pripadnika kosovske manjine. Toliko za sad, izvinjavam se zbog jezika ali već je dugo od toga kad sam imao priliku da pišem na "našem" jeziku. Pozdrav svima gdje god da ste.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime03.04.16 19:26

strela (citat):

U to vreme policija (milicija) na KiM je bila organizovana u ZOM (zdruzeni odredi milicije) koji su formirani od miliciskih jedinica iz svih republika. Glavni stab im je bio smesten u Ajvaliji a odredi po ondasnjim garnizonima i kasarnama JNA na KiM. Organizacija tih odreda je oponasala vojnu i potpuno se logisticki oslanjala na pozadinske garnizone organe. Ljudstvo u odredu nije bilo mesovitog sastava, vec su ga sacinjavali milicioneri iz iste republike. Konkretno na primer odred u Urosevcu bio je iz Makedonije. Jacina im je bila promenljiva u zavisnosti od velicine garnizona tj. garnizonog mesta (primera radi odred u UR je bio brojnog stanja 50-70 milicionera). Ljudstvo im je supcesivno zamenjivano posle tri meseca provedenih na Kosovu. U kasarnama gde nije bilo mesta za smestaj milicije, jedinice su prevodjene u logorske uslove zivljenja i taj nacin oslobadjane su prostorije. ZOM-ovi su delovali prema naredjenju iz njihovog Glavnog staba. Koordinacija sa vojskom bila je svedena samo na nuzna pitanja. Zadatke su izvrsavali korektno ali je bilo dosta slucajeva da ih je vojska spasavala iz blokade.

U pomenutom periodu,'89 nisam primetio da su angažovane jedinice JNA na sprečavanju nemira,što ne znači da sam u pravu.
Sigurno je da su imale povećanu borbenu gotovost,ali su bile orjentisane na svoje aktivnosti..
Strela,tačno je za ZOM,bio je smešten u starom brigadirskom naselju u Ajvaliji,zajedno sa delom jedinice SSUP.a,nešto niže bila je i pokrajinska specijalna...
Ne znam za koji period pominješ da je smena trajala tri meseca,koliko se sećam bilo je do 45 dana jer se preko toga moralo pored dnevnica,isplaćivati i naknada za odvojeni život pripadnika MUP.a
Na vrh Go down
Bodin
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-05-03

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime03.05.16 17:27

Pozdrav za sve učesnike foruma! Very Happy Ja nisam služio u JNA (kad je meni došlo vreme za regrutaciju, JNA više nije postojala). Hteo bih da postavim jedno pitanje: kakva je razlika između izviđača i diverzanata?
Razgovarao sam sa nekim likovima koji su služili u izviđačkim jedinicama i oni nisu mogli da mi to objasne, Odgovor je bio u fazonu: "i mi izviđači i diverzanti radimo manje-više iste stvari,  izviđamo, obučavamo se za diverzije i sl. Nema tu neke razlike-poslovi su nam slični."
Da li neko može da mi da precizni odgovor na to pitanje. Verovatno je razlika bila u elementima obuke.
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime03.05.16 19:42

[You must be registered and logged in to see this link.], dobro dosao na forum! Ukratko, u JNA razlika je data samom odrednicom sto ne znaci da izvidjaci nisu mogli u odredjenim situacijama izvoditi neka diverzantska dehstva i obrnuto. Uostalom pogledaj ovu temu od pocetka i ovu

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Bodin
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-05-03

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime03.05.16 19:51

dpuric (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.], dobro dosao na forum! Ukratko, u JNA razlika je data samom odrednicom sto ne znaci da izvidjaci nisu mogli u odredjenim situacijama izvoditi neka diverzantska dehstva i obrnuto. Uostalom pogledaj ovu temu od pocetka i ovu

[You must be registered and logged in to see this link.]

Hvala na dobrodošlici! Very Happy I hvala, na odgovoru. Deataljno ću pregledati datu temu. Smile
Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 115
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 73
M(j)esto Beograd, Kragujevac

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime03.05.16 21:32

Bodin (citat):
Pozdrav za sve učesnike foruma! Very Happy Ja nisam služio u JNA (kad je meni došlo vreme za regrutaciju, JNA više nije postojala). Hteo bih da postavim jedno pitanje: kakva je razlika između izviđača i diverzanata?
Razlika je velika. Sve sto je napisano o izvidjacima na stranicama foruma odnosi se na takticko izvidjanje, odnosno izvidjanje jedinica i zdruzenih sastava za svoje potrebe. U zavisnosti od ranga(velicine) jedinice u svom formaciskom sastavu imale su: puk- izvidjacki vod, brigada-izvidjacku cetu i Armija(korpus,divizija)-izvidjacki bataljon. Te izvidjacke jedinice su se popunjavale regrutima i izvodili obuku u maticnim jedinicama. Zaduzen za njihovu strucnu obucenost bio je obavestajni organ ili obavestajni oficir staba jedinice. Strucnu obuku su imali po posebnom planu u zavisnosti od rodovske ili zdruzene jedinece u cijim sastavu su bile (artiljeriski izvidjaci,ABHO izvidjaci). Navodim samo neke specificnosti strucnog obucavanja: obuka u prezivljavanju u prirodi, obuka u skijanju, obuka u plivanju itd. Opremljene su standardnom opremom, sredstvima i naoruzanjem kao maticna jedinica. Za razliku od ostalih jedinica imali su dodatnu formacisku opremu za maskiranje, osmatranje, vezu, prezivljavanje, detekciju i dr. Namenjene su za prikupljanje obavestajnih podataka o neprijatelju (jacina, namera, naoruzanje, preprekama,zasedama,stanje komunikacija itd.) U retkim slucajevima su predvidjane za ubacivanje i u pozadinu protivnika. Vatreno su dejstvovale samo u krajnjoj nuzdi. Za razliku od taktickog izvidjanja, za operativno i strategisko izvidjanje nisu regrutovani vojnici na odsluzenju vojnog roka vec drugi organi.
Diverzanti su spadali u specijalne jedinice. Regrutovanje se vrsilo po licnim zeljama i po posebnim kriterijumima uz obavezno polaganje psiho-fizickih testova. Po potrebi diverzantske jedinice su popunjavane i sa najboljim vojnicima iz jedinica a po zavrsenoj osnovnoj obuci ali opet na dobrovoljnoj osnovi i sklapali su se ugovori sluzenja na odredjeno vreme. Vojnik je tada bio na platnom spisku. Obuka se sprovodila u specijalnim centrima. Sastav tih jedinica bio je u nacelu 2/3 profesionalnih staresina i 1/3 vojnika. Formacija tih jedinica bila je jako promenljiva. Za svaki zadatak odredjivao se sastav grupe ili jedinice. Raspolagale su specijalnom i van seriskom opremom i naoruzanjem, koja nije bila poznata za sve druge jedinice JNA. Odluku o njihovoj upotrebi donosila je samo Vrhovna komanda.
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime04.05.16 1:41

Bodin (citat):
Pozdrav za sve učesnike foruma! Very Happy Ja nisam služio u JNA (kad je meni došlo vreme za regrutaciju, JNA više nije postojala). Hteo bih da postavim jedno pitanje: kakva je razlika između izviđača i diverzanata?
Razgovarao sam sa nekim likovima koji su služili u izviđačkim jedinicama i oni nisu mogli da mi to objasne, Odgovor je bio u fazonu: "i mi izviđači i diverzanti radimo manje-više iste stvari,  izviđamo, obučavamo se za diverzije i sl. Nema tu neke razlike-poslovi su nam slični."
Da li neko može da mi da precizni odgovor na to pitanje. Verovatno je razlika bila u elementima obuke.

Razlika je što su oni možda znali da miniraju neki objekat,ali nisu znali da ga nadju Smile
Velika je verovatnoća da se ''diverzantska dejstva'' mešaju sa ''diverzantima''
To je deo obuke koji su prolazile izvidjačke,padobranske i jedinice vojne policije,
ali izvidjači sebe vide kao izvidjače,padobranci sebe kao padobranci,a samo vojni policajci 
znaju reći diverzanti,,,,/privatne priče/
Inače u sadašnjim armijama naziv je Izvidjačko-diverzantske jedinice
Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 115
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 73
M(j)esto Beograd, Kragujevac

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime05.05.16 14:14

Velika je verovatnoća da se ''diverzantska dejstva'' mešaju sa ''diverzantima''


Upravo je tako. Bilo ko neki oblik ili karakter "diverzantskog dejstva" moze  da izvede odnosno uradi. 
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
Brajan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-03-23
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime22.11.16 20:23

Dragan Milanović (citat):
Većina je bila regrutovana po liniji tata oficir, zatim škola unutrašnjih poslova Zemun, džudisti iz Novog Sada svi do jednog od Obadova koji je radio u policiji i pitomci fakulteta državne bezbednosti iz Skoplja. Vezisti oni najbolji radio amateri u civilstvu, vozači iz Čapljine pa na obuku policijsku. Kerovođe odlazili za Niš uzimali kerove i dolazili sa njima u jedinicu.
Ja sam zakačio klasu kad su završili srednju školu upisali fakultete i došli da služe. Ljubičić je bio general armije i po njegovom naređenju jedinicu smo zbog posebnih okolnosti napustili posle 10 meseci što je tada to bio presedan, to je 81 godina. Ponuđeno je da se raspodelimo po civilnoj miliciji. Ja sam najpre otišao u okružni zatvor ali posle tri nedelje sam napustio i otišao u vojnograđevinsku. Komandant mi bio viceadmiral Letica.
Nisu postojali nikakvi tuneli u Lori. Imali smo zatvor u Lori, kasnije u ratu su ga Hrvati koristili za zarobljene pripadnike JNA. Tu je more bilo bogato jer niko nije smeo da priđe pa sam išao uzimao opremu od ronilaca i ronio i svaki kutak sam poznavao.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Pripadnici PT-voda vojne policije 290. BVP Split,januar 1989.Mosor(među njima i moja malenkost)
Na vrh Go down
Brajan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-03-23
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime22.11.16 20:34

Brajan (citat):
Dragan Milanović (citat):
Većina je bila regrutovana po liniji tata oficir, zatim škola unutrašnjih poslova Zemun, džudisti iz Novog Sada svi do jednog od Obadova koji je radio u policiji i pitomci fakulteta državne bezbednosti iz Skoplja. Vezisti oni najbolji radio amateri u civilstvu, vozači iz Čapljine pa na obuku policijsku. Kerovođe odlazili za Niš uzimali kerove i dolazili sa njima u jedinicu.
Ja sam zakačio klasu kad su završili srednju školu upisali fakultete i došli da služe. Ljubičić je bio general armije i po njegovom naređenju jedinicu smo zbog posebnih okolnosti napustili posle 10 meseci što je tada to bio presedan, to je 81 godina. Ponuđeno je da se raspodelimo po civilnoj miliciji. Ja sam najpre otišao u okružni zatvor ali posle tri nedelje sam napustio i otišao u vojnograđevinsku. Komandant mi bio viceadmiral Letica.
Nisu postojali nikakvi tuneli u Lori. Imali smo zatvor u Lori, kasnije u ratu su ga Hrvati koristili za zarobljene pripadnike JNA. Tu je more bilo bogato jer niko nije smeo da priđe pa sam išao uzimao opremu od ronilaca i ronio i svaki kutak sam poznavao.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Pripadnici PT-voda vojne policije 290. BVP Split,januar 1989.Mosor(među njima i moja malenkost)
Dragan Milanović je dao dobar opis.Mnogi pripadnici su nastavili karijere u MUP-u i vojsci od kojih su neki dogurali do generalskih činova-
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime04.12.16 10:42

To da nakon odsluženja vojnog roka u vojnoj policiji se ode u raditi u SUP je bilo i u mom mjestu manje više običaj, upišu se na kurs SUP-a od 6 mjeseci i rade kao milicioneri.
............

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Brajan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-03-23
M(j)esto Beograd

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime04.12.16 11:05

Gorica 660 (citat):
To da nakon odsluženja vojnog roka u vojnoj policiji se ode u raditi u SUP je bilo i u mom mjestu manje više običaj, upišu se na kurs SUP-a od 6 mjeseci i rade kao milicioneri.
.
Jeste ,ali ima i onih koji su završavali,višu kriminalističku,policijsku akademiju ,pravni fakultet,fakultet za fizičku kulturu i postajali oficiri.Ima i starešina koji su napuštali tadašnju JNA i prelazili republičke MUP-ove kao školovan kadar koji je MUP-u dobro došao jer je bio u deficitu za takvim kadrom,posebno visokoobrazovanoim.290. BVP u kojem sam služio vojni rok dao je dosta uspešnih starešina.(Ovo se odnosi za Srbiju),a verovatno je tako i u drugim republikama,sada državama.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime04.12.16 18:31

Sve ok, u organe unutrašnjih poslova se zapošljavalo na mnogo načina, SŠUP i SVŠ su u onoj državi gotovo bile identične, kad završiš SŠUP nisi obavezan bio odslužiti vojni rok, moguće da je vojni kadar prelazio u SUP mada ja što se tiče mojeg okruženja nisam čuo za takav slučaj/slučaje.
.................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sponsored content





SPECIJALCI U JNA - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: SPECIJALCI U JNA   SPECIJALCI U JNA - Page 5 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
SPECIJALCI U JNA
Na vrh 
Stranica 4/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: