FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice

Go down 
+44
bog
vojniks
013gonzo
arcibald01
tomerc
Torpedni čamac 223
BEOGRAD
ianmarkk
Patrolni
more6
Pera-Sopot
frkani
tuco
Stanko1
HogarViking
milutins
vladimir
patrolac
SveJug
semsudin
pelister1
pera84
Jozo Trklja
Kemo Specijalac
Minolovac
dojran
bojnik
dpuric
mornar71
lacoš
kapija
East&West
slovenec
flexi
Boske
Rade012
Max Blitz
Stazio
mgalic2
Matrix
Kaplar M
purger
alexandar
Vojnik Graničar
48 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Next
AutorPoruka
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime11.05.13 22:34

semsudin (citat):
Pitanje  za kolegu Stazio ustvari dva pitanja u vezi JRM.Dali je Pula bio jedini regrutni centar ili je i Split to bio za mornare i drugo pitanje odnosi se na beretku kapu.Dali je to mozda radna kapa jer izlazna je bila ona bijela tradicionalna  kao kod svih drugi vojski mornarickog smjera.

Regrutni centar za sve stručne pomorske VES-ti je bio u Puli. Određeni broj mornara se direktno obučavao u jedinicama poput one u kojoj sam ja stažirao (obalska artiljerija), to znači svugdje u RM gdje su takve jedinice bile aktivne. Za Split, izuzev ŠRO RM u kojoj sam ja bio, ne znam (mislim da ne).
Plave beretke i kape kaki boje su bile za rad a za izlaz se uvijek nosila tradicionalna bijela kapa: ljeti sa bijelom a zimi sa tamno plavom uniformom.
Very Happy
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime12.05.13 10:07

Beretka je bila dio radno-ratne plave uniforme, koja se trebala nositi samo pod uzbunom. (Normalno, to je razno tumačeno, pa je vladalo šarenilo) Uz nju su išle i čizmice, koje su bile loše i nepraktične pa smo ih izbjegavali. Ljetno službeno-radno odijelo je bilo kaki boje i sastojalo se pd bluze sa maramom, šarene maje, kape kaki boje, hlača i cipela. Kad je temperatura dozvoljavala nosile su se kratke hlaće, šarena maja i bijela kapa. Izlazno je bilo bijelo, s bijelom kapom. Prelaskom na nošenje zimske odjeće, ista kombinacija samo plavo čojano odijelo s bijelom kapom, isto kao i izlazno. Kasnije su izlazna bila od kamgarna, a radna su ostala čojana. Petnaestak dana se nosila šarena majica ispod zimskog, zatim plava maja s dugim rukavima. Kad je bilo zapovijeđeno nošenje gornje odjeće bilo je obavezno nošenje dolamice s opasačem, (frajeri su ga znali smotati i sakriti ako nije bilo vojne murije) kasnije su negdje početkom osamdesetih uvedene vjetrovke (pbb Jakimovski je jednom izjavio da mornari ne mogu da izlaze u grad u vetrolovkama), uz njih nije išao opasač.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: pod i bro   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime12.05.13 14:38

Minolovac (citat):
Beretka je bila dio radno-ratne plave uniforme, koja se trebala nositi samo pod uzbunom. (Normalno, to je razno tumačeno, pa je vladalo šarenilo) Uz nju su išle i čizmice, koje su bile loše i nepraktične pa smo ih izbjegavali.

Ne znam koliko ste vidjeli, postavio sam dosta slika iz vlastite kolekcije na teme 'Kumbor' i 'Brodove i podmornice'. Tamo se vidi da smo često nosili beretku, kao i kombinirali razne nepripadajuće dijelove kompleta pojedinih vrsta uniformi zajedno, a nismo ni svi uvijek jednoobrazno izgledali. U Kumboru je bila nekakva posebna opuštenija atmosfera. Very Happy Ratno-radnu uniformu sa beretkom smo inače najnormalnije noslili zimi na brodovima. Ona druga je nekako više bila za kopno.
Za razliku od tebe Minolovac, meni su brodske čizmice bile sjajne, baš udobne, odlične. I moji drugovi su dijelili ovakvo mišljenje. Nebo i zemlja od pješadijskih čizama. Rekao sam već, mislim da sam bio zadnja generacija koja je dužila dolamice, i to samo na obuci u Puli. Razdužili smo ih prije prekomande, u 12. mj. 1986. Te dolamice su onda išle u rashod, nije ih dobijala sljedeća generacija mornara.
Meni je najnepripadajuća uniforma mornarima bila ona kaki boje, nije nikako bila za brod. Za obalnu artiljeriju da. Very Happy
Nemam ni jednu fotografiju u kaki uniformi, nisam se tako htio slikat.
Također mi je nejasno zašto mornari na brodovima nisu dužili plave, tj. modre šljemove?? Postojali su - milicijski. Bili su isti kao i ovi iz JNA samo modri. Ne mislim na šljemove nekih milicijskih specijalaca, nego na običan šljem. Mornari su imali vjetrovku koja je bila ista kao milicijska, jedino je ova druga imala dodatni džep za strane u koji se mogao stavit pendrek. Very Happy

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime13.05.13 12:46

Izgleda da se o ovom brodu slabo se diskutiralo:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
Ovaj legendarni brod sagradjen je 1938. u brodogradilistu Ansaldo u Genovi.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Ovako je Kiebitz izgledao prije potapljanja:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Video snimak Vadjenje broda RAMB III - Kiebitz - GALEB
 

 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
Galeb na polasku prema Indiji i Burmi 1955.

[You must be registered and logged in to see this image.]

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime13.05.13 17:19

GALEB je bio školski brod Jugoslavenske ratne mornarice, izgrađen 1938. g., rekonstruiran 1951. g.
Brod je naručila talijanska kompanija Regia Azienda Monopoli Banane (RAMB) iz Genove, koja se bavila trgovinom južnim voćem. Da bi zadovoljila tržište Europe kompanija RAMB naručila je 1936. godine četiri brza motorna diesel broda. Brodovi su građeni u talijanskom brodogradilištu Ansaldo Genova, a gradnja je započela 1937. g. Galeb je tada dobio ime RAMB III. Kada je Italija najavila rat Velikoj Britaniji i Francuskoj, brod je angažiran u ratu. RAMB III je osim uloge prateće krstarice dobio zadatak prijevoza mesa za talijansku vojsku u Libiji. Brod se 30. lipnja 1941. g. po tom zadatku nalazio u libijskoj luci Bengazi kada ga je u pramac pogodilo torpedo iz britanske podmornice HMS Triumph. Oštećenje se nije moglo popraviti te brod nije mogao isploviti. Kapetan Giuseppe Aneti rasporedio je teret tako da je brod mogao isploviti i to na unazad, odnosno krmom naprijed jer je tako mogao ploviti. Brod je tako plovio devetsto milja od Libije do Sicilije. Brod je iz Sicilije dovučen tegljačima u brodogradilište San Marco u Trstu.
Nakon kapitulacije Italije 1943. brod su, tada još uvijek na popravku, zauzeli Nijemci. Najprije su od njega planirali napraviti brod za prijevoz trupa, a zatim je donesena odluka da taj brzi brod preurede u minopolagač te mu daju ime Kiebitz. Poslije preuređenja Kiebitz je mogao ukrcati 240 mina, postavljene su mu šine za izbacivanje mina i postavljeno dodatno protuavionsko naoružanje. Tijekom 1944. g. brod je postavio više od 5000 mina u Kvarneru i sjevernom Jadranu. 5. studenog 1944. brod je potopilo u riječkoj luci savezničko ratno zrakoplovstvo.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Godine 1947. otpočelo je vađenje Kiebitza koji se nalazio na dubini od 22 metra. Vađenje potonolog broda odradio je splitski Brodospas. Prvi put se u nas primijenilo vađenje broda pomoću cilindara i stlačenog zraka. Početkom 1948. brod je izvađen, djelomično rastavljen i rekonstruiran u pulskom brodogradilištu. Brod je potpuno, vrlo luksuzno i moderno uređen, te predan JRM kao školski brod Galeb.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Galeb u luci Taranto 70-tih
 
Brod je i danas poznat kao ploveća rezidencija Josipa Broza Tita. Od ožujka 1953., kada je krenuo u prvi posjet Velikoj Britaniji, Tito je Galebom putovao 14 puta posjetivši 18 zemalja na tri kontinenta - Europi, Aziji i Africi, pristavši u 29 luka (u neke i više puta). Na ovim putovanjima Galeb je prošao 85.000 nautičkih milja (157.420 km), u trajanju od 478 dana. Tijekom posjeta Galebovom palubom su prošli mnogi državnici i predstavnici prijateljskih zemalja, od engleskog premijera Winstona Churchila, grčkog kralja Pavla i kraljice Frederike do etiopskog cara Haile Selassija i marokanskog kralja Hasana II., a posjetili su ga i predsjednici nesvrstanih zemalja Gamal Abdel Nasser, Jawaharlal Nehru, Ahmed Sukarno, general Abud, Kwame Nkrumah, Albert Tabnen, Habib Bourguiba, Sirimawo Bandaranaike, U Nu, Ne Vin, Modivo Keita, Ahmed Sékou Touré, Moamer el Gadafi, arhiepiskop Makarios, ali i predsjednik SSSR-a Nikita Hruščov. Pored državnika, na Galebu su boravili i mnogi svjetski poznati znanstvenici, umjetnici i visoke vojne ličnosti. Posljednje Titovo putovanje ovim brodom bilo je 1979. godine.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

J.B.Tito i Moamer el Gadafi sa suradnicima na Galebu


[You must be registered and logged in to see this image.]

Plaketa koju su dobijale starješine na Galebu prilikom skidanja s broda


[You must be registered and logged in to see this image.]
 
1991. se brod iz Pule dislocira u Boku Kotorsku. Tu ostaje vezan do kraja 1990-ih, kada ga kupuje grčki brodovlasnik s namjerom da napravi luksuznu jahtu za bogatu klijentelu. Brod Galeb je otegljen u Remontno brodogradilište Viktor Lenac na remont. Zbog nedostataka novaca i spleta raznih okolnosti u Brodogradilištu Viktor Lenac, situacija se zakomplicirala. U svibnju 2009. Grad Rijeka postao je novi vlasnik broda Galeb. Na javnoj dražbi na riječkom Trgovačkom sudu Grad Rijeka iskoristio je pravo prvootkupa i izlicitirao brod za 150 tisuća $. Plan je Galeba pretvoriti u muzej.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 10.07.14 4:27; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime13.05.13 19:22

Nešto bez posebnih osjećaja. Nisam volio Galeb. Nisam volio Jadran. Možda su bili lijepi, ali kad sam se ukrcavao na njih nije bilo pozitivnih emocija. Na ukrcanju na TČ 222 Partizan 2, kasniji hrvatski TČ51 Vukovar, potpuno druga priča. Ne znam, možda su neki i uživali na tim školskim brodovima, ja ih jednostavno nisam podnosio. Jedva sam čekao ukrcanje na prave brodove.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime14.05.13 1:22

Minolovac (citat):
Nešto bez posebnih osjećaja. Nisam volio Galeb. Nisam volio Jadran. Možda su bili lijepi, ali kad sam se ukrcavao na njih nije bilo pozitivnih emocija. Na ukrcanju na TČ 222 Partizan 2, kasniji hrvatski TČ51 Vukovar, potpuno druga priča. Ne znam, možda su neki i uživali na tim školskim brodovima, ja ih jednostavno nisam podnosio. Jedva sam čekao ukrcanje na prave brodove.

Iako gledamo na to iz drugačije perspektive, mislim da te mogu potpuno razmumjet. Ti brodovi nisu ono pravo. Ima na njima previše umjetnog i namještenog, protokolarnog. Mogao bih reći da dio mornara, znači ljudi koji su služili vojni rok na tim školskim brodovima također nije bio oduševljen. Međutim, na to utječe i čitav niz drugih faktora, po meni prvenstveno eventualno prethodno iskustvo s morem, pomorstvom i brodovima. Kome je služenje na tim brodovima bio i prvi doticaj s morem, njemu je sve to bilo dobro (ili sve loše), nije mogao ni s čim uspoređivat. Smatram da bi svaki pomorac (čovjek s morskim iskustvom) podijelio i tvoje mišljenje.
Ne mogu se oteti dojmu da su Galeb i Jadran namijenjeni turistima da im iz daljine izmamljuju uzdahe.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime14.05.13 3:12

Unutrašnjost Galeba:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Strojarnica:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 22.07.13 14:53; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime14.05.13 7:09

Video setnja brodom "Galeb"



Sve o brodu: Ramb III - Kiebitz - Galeb:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Galeb jos ceka na bolje dane:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Tragom Galebovih putovanja:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime14.05.13 9:02

Na prvoj slici strojarnice su glave. Tamo sam uspio zaspati u noćnoj gvardiji kad smo išli iz Pule. Nije mi smetala ni buka strojeva ni vrućina (na najnižem nivou gdje su bili pomoćni motori je bilo daleko bučnije, ako se to uopće može uspoređivati) Smotao sam se na stepenicama koje vode na galeriju i blaženo zaćorio. Mladost. Sad mi treba dormeo, savršena tišina i mir i opet se budim...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime14.05.13 16:14

Minolovac, što je inače 'radio' Galeb? Ne znam kako da ti baš točno postavim pitanje, ali su svi drugi brodovi imali neke svoje konkretne zadatke...
Prije je bio na raspolaganju Titu i protokolu, ali mi se nekako čini da nije korišten za protokol kasnije, kad je Tito umro.
Znam da su mornari četiri puta godišnje išli s njim u prekomandu po jadranskoj obali iz Pule...
I to baš nije bio lijep doživljaj jer su bili naslagani kao sardine po brodskoj utrobi.
Imao sam sreću da nisam išao s njim u Boku, jer je tad bio na remontu, pa smo išli civilnim brodom Slavijom.
Galeb i Jadran su praktično bili ratni brodovi koji to u stvari nisu bili...
I ako bi malo mogao posložiti kad i na kojem brodu si sve služio, očito nije samo minolovac bio u pitanju.
Mislio sam i da se nešto više kaže o svakom pojedinom TČ-u iz JRM koliko će se moć, pa je svaka informacija dobrodošla... Very Happy
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime14.05.13 20:48

Svašta danas pišu o Galebu, da je bio Titova jahta, I on i Jadran su bili školski brodovi Ratne mornarice, kao i minolovac 117, a u školske svrhe je pod kraj služio i PBR 581 Udarnik. Na Galebu su pitomci imali smještaj, učionice, na ukrcanju se izvodila nastava i davali ispiti. Dublirale su se službe, po strukama, na palubi, u stroju, na naoružanju, brodska služba u luci. Akademci (budući časnici) su imali krstarenja po sredozemlju, mi samo po Jadranu. Kao što si rekao, razvažao je mornare u prekomande.
Stažirao sam na TČ 222 Partizan 2,(kasnije u HRM TČ 51 Vukovar) 1979 godine, pa raspoređen na Minolovac 161 Gradac, M142 Brseč i M144 Iž. Za vrijeme školovanja sam plovio na Jadranu, Galebu, patrolcu 524, a na ispomoći sam bio na skoro svim minolovcima francuzima i ofšorcima. Nisam bio jedino na 153.
Zadnji put me klasić častio sa dvodnevnom vožnjom na Petru Krešimiru IV, 2005, kao gost. Bio je gušt biti na brodu bez obaveza i vidjeti uplovljenje i isplovljenje (inače sam uvijek bio u strojarnici kod manovre)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime15.05.13 4:42

Minolovac (citat):
Stažirao sam na TČ 222 Partizan 2, (kasnije u HRM TČ 51 Vukovar) 1979 godine, pa raspoređen na Minolovac 161 Gradac, M142 Brseč i M144 Iž.
 
Tvoj TČ-222 je pripadao klasi Shershen - NATO oznaka za klasu sovjetskih torpednih čamaca (brodova) razvijenih 1960-ih godina. Sovjetska oznaka je Projekt 206. Tijekom 1968. godine JRM nabavlja 4 TČ ove klase iz SSSR-a, dok je još 10 brodova izgrađeno po licenci u brodogradilištu u Kraljevici.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Egipatski torpedni brod klase Shershen, sa skinutim torpednim cijevima


[You must be registered and logged in to see this image.]

TČ 221 Partizan III (novogradnja 393, dovršen 1970.)
Deplasman: 145 t, puni: 170 t,
Dužina: 34.6 m, širina: 6.75 m, gaz: 3.75 m,
Pogon: 3 x M503A diesel motora s tri propelera, max brzina preko 47 čv
Doplov: 850 NM brzinom 30 čv
Posada: 11-12 starješina i 12 mornara
Naoružanje: 2 x AK230, 4 x torpedo 533 mm,
Autonomnost: 5 dana.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

TČ-222 Partizan II (novogradnja 396, dovršen 1971.), kasnije TB-51 Vukovar


[You must be registered and logged in to see this image.]

Brod je povučen iz službe 2000. g. i rashodovan


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 10.07.14 4:24; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime15.05.13 14:04

Evo ga danas

[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 21.07.13 5:44; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : purger resize(obrati pažnju na veličinu slike max 800*600))
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime15.05.13 17:12

[You must be registered and logged in to see this image.]

Large torpedo boats: Project 206, NATO: Shershen Class. Ovi koji su išli u JRM su u SSSR-u građeni u brodogradilištu u Jaroslavlju.


[You must be registered and logged in to see this image.]

TČ-211 Pionir (izgrađen u SSSR-u, 1965. predan JRM)


[You must be registered and logged in to see this image.]

TČ-212 Partizan (izgrađen u SSSR-u, 1965. predan JRM, u 1972. nosio brojčanu oznaku 297)


[You must be registered and logged in to see this image.]

TČ-223 Napredak (novogradnja 397, dovršen 1971. godine)


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 10.07.14 4:33; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime16.05.13 16:34

Minolovci klase M-141
Poznati i kao klasa Ham - klasa obalnih minolovaca britanske Kraljevske mornarice. Britanci su između 1954. i 1959. izgradili 93 broda u tri blago različite podskupine.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.] 

Minolovac klase Ham
 
Zašto klasa Ham (šunka)? Zato što su svi brodovi u klasi imali imena britanskih gradova koja su završavala na -ham, pa je to bio popularni naziv.
 
U JRM su brodovi došli krajem 50-tih. Zvali su ih ofšorci, od engleskog off shore (udaljen od obale).
Ovi minolovci su bili u sastavu 16. diviziona minolovaca, stacionirani u Pločama (Kardeljevu).
Ukupno su bila 4 ovakva broda: M141 Maun, M142 Brseč, M143 Olib i M144 Iž.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

M-141 Maun 2003., iza je M-142 Brseč


[You must be registered and logged in to see this image.]

M-141 Maun 2008.
Istisnina: 150t / 190 t
Dimenzije: dužina: 32.5 m, širina: 6.5 m, visina: 2.1 m
Pogon: 2 x Paxman 12YHAXM diesel motrora 1.100 KS (820 kW), 12 V trajna snaga (2 x 550 KS) s turbokompresorima. Treći takav motor bez turbokompresora, snage 500 KS je služio za pulsiranje PEML minolovke, 2 generatora 60 KW sa motorima Perkins.
Brzina: 13 čvorova
Naoružanje: 1 x 20 mm Oerlikon, kasnije Hispano 20 mm
Protuminsko: PEML 3, MDL 3, AEL, ABL, AKL
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

M-142 Brseč


[You must be registered and logged in to see this image.]

M-143 Olib


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.14 3:16; prepravljeno ukupno 4 puta
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime16.05.13 19:00

[You must be registered and logged in to see this link.]

Pomnožite sa 2, sabijte u prostor 6x6 m dodajte pregradu od kontrolne kabine i zatvorite oči (ako vam nisu ispale)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime16.05.13 21:57

Minolovac (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.]
Pomnožite sa 2, sabijte u prostor 6x6 m dodajte pregradu od kontrolne kabine i zatvorite oči (ako vam nisu ispale)

Paxman V12YHA Diesel 60-litre



Very Happy

Minolovac, jesu li RČ-i i TČ-i zaista bili predviđeni za stalno 'stanovanje' na njima, ili su u stvari trebali služiti za brzi zadatak i povratak čim prije u luku. Ili tako nešto, a posada se odmara i spava na kopnu u stvari. Question
I koji su bili najbrži čamci u JRM? Ipak RČ-i?
Pročitao sam da su raketni čamci mogli ići čak do 53 čv, ali 10-15 minuta, inače bi se raspao motor, to je bilo predviđeno samo za ekstremne situacije...

Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime18.05.13 18:03

Ja znam da se na velikim minolovcima sasvim dobro i ugodno živjelo do se na malim nije moglo a mislim da ni na RČ i TČ nije baš bilo ugodno spavat i živjet
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime18.05.13 18:24

Posto smo u JRM imali oficire sa cinovima kapetan korvete ili kapetan fregate moje pitanje je za drugove od struke tj mornaricki smjer da li smo imali korvete ili fregate ili je to medjunarodni engleski naziv za neku skupinu brodova odredjene duzine, tonaze itd.
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime18.05.13 22:11

Ofšorci su imali skučeni smještaj i koristio se samo u plovidbi. na sidrištu Baćina je bila zgrada u kojoj su posade bile smještene za vrijeme boravka u matičnpj luci. Na francuzima i bokeljcima su posade bile smještene na brodovima. Ishrana je po pravilu bila centralizirana u menzi, ali smo uvijek na xve moguće i nemoguće načine izvrdavali to pravilo jer se mnogo bolje jelo kad se kuhalo na brodu.
Stvarno se ne mogu sjetiti za TČ i RČ, mislim da su oni imali svoje zgrade u Lori. RČ nije mogao biti brži od TČ već time što je bio veći imao masivne hangare koji su stvarali veliki otpor zraka, a pogon im je bio isti. O brzinama su se pričale razne priče, navodno je 222 postigao 55 čvorova. Raketaši su bili sporiji za desetak čvorova.
Ni na jednom brodu se vršna (maksimalna snaga) ne može držati duže od desetak minuta, jer se jako troše motori i resursi, a dobitak u brzini je minimalan. TČ i RČ su imali karakteristiku da nisu smjeli imati motore upaljene na mjestu duže od desetak minuta jer nisu imali pumpe morske vode, pa bi se pregrijali. Slatka voda se hladilaprisilnim strujanjem morske vode kad je brod plovio.
Što se tiče činova, to su međunarodni činovi koji se interpretiraju različito u raznim zemljama. Iako smo imali razarače, nisu bili korišteni u nazivlju, a poručnika bojnog broda i kapetana bojnog broda smo imali iako bojni brod nismo imali od austrougarske.
nadam se da će se ovdje nešto vidjeti, ograničen sam formatom slike.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime18.05.13 23:19

Pogledaj i ovo: [You must be registered and logged in to see this link.]

Pojmovi korveta, fregata, bojni (linijski) brod su nastali još u doba jedrenjaka, postoje neke definicije ali nisu jedinstvene za sve mornarice (veličina, nadgrađe - broj paluba, naoružanje ...).
Ako bi smo išli po veličini od manjih ka većim to bi bilo: korvete, fregate, razarači, krstarice, bojni brodovi a skoro svaka od ovih klasa ima podklase.

[You must be registered and logged in to see this image.]

pirat

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime19.05.13 0:25

[You must be registered and logged in to see this image.]

Monolovac, možeš li prepoznati o kojem se točno monolovcu radi na ovoj slici? Very Happy


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.14 14:26; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime19.05.13 8:52

Francuz je, nije 161. Na 161 nismo bojali ručke na vitlu, na vratima i sl u crno. U pozadini se vidi rt Višnjica i Ploče. Mornari se spremaju za ispuštanje PEML minolovke, ali na krmi nema starješine pa mi je malo čudno. Desni i onaj na krmi imaju nepropisno postavljene prsluke Smile
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime19.05.13 11:53

Jesi primjetio da obadvojca rade na vitlu Smile scratch

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime19.05.13 15:05


[You must be registered and logged in to see this image.]

Posada RČ u radnim odijelima.... Točno? Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime21.05.13 0:20

Minolovac (citat):
Kad je bilo zapovijeđeno nošenje gornje odjeće bilo je obavezno nošenje dolamice s opasačem, (frajeri su ga znali smotati i sakriti ako nije bilo vojne murije) kasnije su negdje početkom osamdesetih uvedene vjetrovke (pbb Jakimovski je jednom izjavio da mornari ne mogu da izlaze u grad u vetrolovkama), uz njih nije išao opasač.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nešto starija slika na kojoj su mornari u dolamicama. Izlazile su polako iz upotrebe u 80-tima, kako gdje i kako koja generacija.  Moja klasa ih je dužila samo na temeljnoj obuci u Puli krajem '86. Sljedeća klasa više nije. Dolamice su tada bile dio radne uniforme, jer smo dužili i vjetrovku za izlaz u grad. Kasnije smo zadužili još jednu vjetrovku, tako da je 'rabljena' bila radna, a nova za izlaz. Plus ratno-radna uniforma, o njoj je već bilo riječi. To su sve bili dijelovi zimskog kompleta mornarskih uniformi.
Dolamica bi se dijelom mogla usporediti sa šinjelom, bila mu je neki ekvivalent u uniformi KoV.
Mislim da su na slici mornari iz RRF (Riječna ratna flotila), ali ništa ne mijenja na stvari o čemu sam prethodno rekao.


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.14 14:23; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime22.05.13 22:42

[You must be registered and logged in to see this image.]

Slika s interneta - ne znam detalje, piše samo gdje i kad... možda Minolovac zna o kojoj se jedinici radi... Very Happy


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.14 14:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime23.05.13 16:26


[You must be registered and logged in to see this image.]

Rijetko viđene radne uniforme podmorničara







Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.14 14:22; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime24.05.13 10:54

Ja sam bio u JNA 85-86 godine i nisam nikad vidio ove dolamice mi smo imali one jakne
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime24.05.13 15:53

Jozo Trklja (citat):
Ja sam bio u JNA 85-86 godine i nisam nikad vidio ove dolamice mi smo imali one jakne

E, ja sam bio na Fizeli, dolje ispod Muzila, bila je samo jedna četa (1. četa 1. bataljona), i mi smo ih imali. Te dolamice su valjda bile najiskorišteniji dio vojne odjeće jer su ih pokupljali od svagdje i dijelili dalje samo dobre i upotrebljive pa se tako sužavao broj ljudi koji su ih koristili. (Nisu se šivale nove.) Mi smo bili zadnji od zadnjih valjda. Kad se javi netko iz moje generacije s obuke, čut ćeš. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime25.05.13 3:11

[You must be registered and logged in to see this image.]

Oficirska beretka


[You must be registered and logged in to see this image.]

Mornarska bijela kapa
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime25.05.13 22:51


Barkasa Hidrografska (BH 12) danas

[You must be registered and logged in to see this image.]


Godine su je malo "nagrizle".

[You must be registered and logged in to see this image.]

pirat  pirat
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime26.05.13 5:55

U JRM su bile dvije školske barkase BŠ-21 i BŠ-22.
BŠ-21 je prodana 2007. privatniku iz Hrvatske i promijenila je ime u 'Modra stina'.


[You must be registered and logged in to see this image.]

BŠ-21 i BŠ-22 na istom gatu 2007. u Tivtu, na 21 je novi vlasnik najprije stavio novo ime


[You must be registered and logged in to see this image.]

Barkasa školska BŠ-22

Deplasman: 60 / 72 t
Dimenzije: 22.10 x 5.50 x 2.75 m, gaz: pramac: 1.80 m, krma: 1.90 m
Pogon (vrsta i snaga): diesel 2 x 118 kW
Brzina (ekonomska i maksimalna): 10.5 / 11.3 čvorova
Daljina plovljenja: 1.100 NM, autonomnost: 5 dana
Broj članova posade: 6
Godina i mjesto gradnje: 1985., Punat, o. Krk, vrsta gradnje: drvo
Utrošak goriva (kg/h): 40
Naoružanje: 1 x 20 mm M-71, lanser MTU-IV za 'Strelu-2M'
Ratni bojevi komplet: 20 mm metak - 360 kom, 'Strela-2M' - 4kom
Brodske zalihe: vode 6.3 t, goriva 7.1 t, mogućnost krcanja: 18 pitomaca i 2 nastavnika
Brodska sredstva i uređaji: radar 'DECCA-370', brzinomjer 'SAGEM-LHS', dubinomjer 'KRUP-ATLAS-461', žirokompas 'ANSHUTZ-STANDARD' VI, magnetni kompas 'KOMPAS', radio primopredajnik RUP-12M, radio telefon UKT-FM 66 / 17


[You must be registered and logged in to see this image.]

Upravljačka kabina barkase (komandni most) Very Happy
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime28.05.13 10:08

Fini su to bili brodići
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime28.05.13 11:05

I danas su veoma cjenjeni, kvalitetno su rađeni i lako se preurede u turističke i slične svrhe.
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime31.05.13 13:15


Pred "penzionisanje" ... Neutral

[You must be registered and logged in to see this image.]

pirat Very Happy
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime31.05.13 14:05

Odkupna cijena željeza u RH je 1,50kn po kili što znači 10kg ove podmornice bilo bi 2eura.
Što je bilo nekad a što je danas?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime03.06.13 20:32

Bile bi dobre za CIOS
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime03.06.13 23:35

Stazio (citat):
Ovo je zanimljivo za uporediti, slike bivšeg MTRZ "Sava Kovačević" od prije nekoliko godina i danas.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Stvarno zanimljivo. Very Happy
Prostor MTRZ u Tivtu, Boka Kotorska, je pretvoren u Porto Montenegro, sa 250.000 m2 površine, i preko 800 vezova u marini s pratećom opremom za mega jahte, hotele sa pet zvjezdica, stambene prostore, trgovine i poslovne prostore, casino, golf teren, teniski klub i restorane. Nije još sasvim sve dovršeno, ali bit će uskoro.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Satelitska snimka iz 2007.


I još neke fotografije od prije 4-5 godina

[You must be registered and logged in to see this image.]


Sadašnji izgled nekadašnjeg vojnog remonta u Tivtu

[You must be registered and logged in to see this image.]

Zanimljivi članci:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.14 3:20; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime05.06.13 0:57

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Tko zna, možda bi i danas bilo ovako na otvaranju marine Porto Montenegro da je Tito živ. Barem je on znao sve uskladit... Very Happy


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 21.07.13 5:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime05.06.13 3:04

Max Blitz (citat):
U arhivu riječkog 3. maja, bivšeg 'Cantiere Navale del Quarnaro', odnosno 'Ganz-Danubiusa', pronađeni su nacrti za talijanske podmornice klase Sirena, koji su poslužili kao temelj za dvije podmornice projekta B-81, sagrađene u Puli, P-811 Sutjeska i P-812 Neretva

[You must be registered and logged in to see this image.]

P-811 Sutjeska i P-812 Neretva, te P-821 Heroj, P-822 Junak i P-823 Uskok


[You must be registered and logged in to see this image.]

Podmornica Neretva građena je od 1957. do 1962. u Puli za bivšu JRM i ostala u službi do 1981. Zajedno s blizancem Sutjeska (P 811) predstavlja prvu generaciju poslijeratnih podmornica


[You must be registered and logged in to see this image.]

P-812 Neretva nakon remonta u Tivtu 70-tih
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime05.06.13 9:02

E baš ste me pogodili. Upravo radim Sutjesku i Neretvu pa prikupljam fotografije, sjećanja i svaki podatak na koji mogu naići. Još se sjećam obilaska jedne od njih kao pitomac, najviše sam zapamtio zahod na krmi do njega se dolazilo po galeriji između osovinskih vodova i gola školjka nez "kućice". Još je radi trimanja odlazak na WC morao biti prijavljen u centrali, pa smo se zezali s "80 kila na krmu", a po povratku "79 i pol kila s krme"
Sliku u tenutnoj fazi rada ću postaviti u hobije, a ovdje prenosim direktno sjećanje jednog bivšeg podmorničara s Palube, člana Plavnika inače mog prijatelja Štefa:

"Inače ove podmornice su jako prirasle srcu svakom članu posade. Kada su otišle u rashod ljudstvo je raspoređeno na druge podmornice i to je bila opća kuknjava. Svi su žalili za "komforom" koji je bio na tim podmornicama. Noviji tipovi podmornica imali su znatno manje mjesta za posadu. Na P tipa 811 bilo je mjesta obilato, u površinskoj vožnji vozle su 14 čvorova a nove 8 pa si nakon vježbe došao prije u Loru i sl. "
Pozz : Very Happy


Minolovac: komentar modifikovan dana: 05.06.13 13:48; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime05.06.13 11:30

Minolovac, jedva čekam. bounce
Max, to su bile prve izgrađene u SFRJ a bilo ih je i ranije u JRM.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime05.06.13 15:33

Stazio (citat):
Max, to su bile prve izgrađene u SFRJ a bilo ih je i ranije u JRM.

Znam, pisao sam nešto već na:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Dvije talijanske podmornice 'pronađene' su u Puli nakon II. svj. rata, i obnovljene u Uljaniku. Veća podmornica 'Nautilo', klase Flutto, postala je jugoslavenska P-802 Sava, a džepna podmornica CB-20 nazvana je Mališan (P-901). (O 'Mališanu' ću složit poseban članak.) P-801 Tara (ex-Nebojša) vratila se iz 'izbjeglištva'. Te tri podmornice su bile jedine neposredno nakon rata, dok nisu izgrađene Sutjeska i Neretva.
P-802 Sava je otišla u rashod 1968.g. P-801 Tara je neko vrijeme bazirala u Splitu, da bi naposljetku bila prebačena u Pulu. Zbog starosti nije ronila, već je služila za školovanje i obuku prvih poslijeratnih podmorničara. 1955.g. Nebojša, odnosno Tara je povučena iz upotrebe, rashodovana i izrezana.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Podmornica P-802 Sava (ex-Nautilo)


[You must be registered and logged in to see this image.]

Nakon rata je djelomično preuređena


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 25.02.14 4:13; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime06.06.13 1:35

Podmornica P-802 Sava (ex-Nautilo) je izgrađena u talijanskom brodogradilištu 'Cantieri Riuniti dell'Adriatico' u Montfalconeu, stupila je u sastav ratne mornarice Kraljevine Italije 1943., a nedugo zatim i u sastav njemačke ratne mornarice kao UIT 19 (Unterseeboot). Potopljena je 1944. u savezničkom bombardiranju, 1948. obnovljena, te je ušla u sastav JRM.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.07.14 21:15; prepravljeno ukupno 4 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime06.06.13 2:22

Podmornicu Nebojša (L-68) je sagradila britanska tvrtka 'Sir W G Armstrong, Whitworth & Co Ltd' sa sjedištem u Elswicku, Newcastle upon Tyne, 1927.g. prema narudžbi KRM Kraljevine SHS. 22.4.1941. je uspjela prebjeći na Kretu izbjegavši zarobljavanje od strane Sila Osovine. Nedugom zatim, odlazi u Aleksandriju, Egipat, gdje djeluje pod kontrolom Britanaca.
25.8.1945. u Bariju, predana je mornarici nove Jugoslavije. Od 1949. se u JRM vodi pod imenom P-801 Tara. Rashodovana je 1955., a izrezana 1958.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Podmornica 'Nebojša' (s brojem 2) zajedno s drugim podmornicama KRM. Ostale tri podmornice nisu dočekale kraj II. svj rata. Najprije su ih zarobili Talijani. 'Hrabri' su rashodovali već 1941., a 'Smeli' i 'Osvetnik' su potopljene nakon kapitulacije Italije, kasnije izvađene i izrezane.


[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.07.14 21:17; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime06.06.13 3:22

Prema nacrtima talijanskih projekata (B-81) iz II. svj. rata klase 'Sirena', u Puli, u Uljaniku su od 1957. do 1962. izgrađene dvije podmornice - P-811 Sutjeska i P-812 Neretva.

[You must be registered and logged in to see this image.]

P-811 Sutjeska je stupila u operativnu službu JRM 1960.g., a rashodovana je 1980.g.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Deplasman: 710.80 t na površini, 851.44 t u zaronu
Dimenzije: 59.63 x 6.45 x 6.42 m
Snaga motora: 1470 kW / 662 KS, elektromotora: 2000 kW / 900 KS
Površinska/podvodna brzina: 15 / 9.95 čv
Torpedne cijevi: 8 torpeda ili 16 mina


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.07.14 21:56; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime06.06.13 5:07

P-901 Mališan, obalna (džepna) podmornica u sastavu JRM. Sagrađena u milanskom brodogradilištu Caproni, 1945.
Mala podmornica P-901, bivša talijanska CB-20, posljednji je primjerak serije od ukupno 22 sagrađene ronilice toga tipa. 1938. sagrađene su prve dvije talijanske džepne podmornice CA 1 i CA 2 (CA tal. kratica za Costiero tipo A), koje su bile opremljene torpedima kalibra 450 mm za napad na protivničke podmornice u domaćim vodama. Nakon neuspjeha probnih jedinica tipa A, talijanska je mornarica kod tvrtke Caproni u Toliedu kod Milana naručila seriju poboljšanih podmornica tipa B. U prvoj seriji sagrađeno je 12 ronilica tipa CB, koje su dobile imena CB 1 do CB 12. Samo je tih prvih dvanaest džepnih podmornica tipa B, sagrađenih od siječnja 1941. godine do kolovoza 1943. godine stupilo u službu Kraljevske talijanske mornarice.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Sljedeća serija podmornica CB 13 do CB 22 bila je dio plana gradnje ukupno 60 dodatnih podmornica toga tipa, ali nijedna nije bila dovršena prije talijanske kapitulacije 1943. CB 13 do 16 Nijemci su zaplijenili u Puli, CB 17 do CB 20 u Trstu, CB 21 i CB 22 u Taliedu i sve ih predali Socijalističkoj Republici Italiji. CB 13, CB 14 i CB 15 potopljene su u savezničkom zračnom napadu na Pulu. Nakon rata izvadila ih je tvrtka Brodospas i predala JRM, gdje su vjerojatno poslužile kao izvor dijelova za popravak CB 20, poslije P-901.
Olupina CB 22 neko se vrijeme nakon 1945. nalazila na molu u Trstu, zatim je prebačena u tršćanski Pomorski muzej. Podmornicu CB 20 su u Puli 1945. zaplijenili partizani, a nakon popravka stupila je u službu JRM pod novim imenom P-901 Mališan. U početku je služila kao djelatno plovilo, a poslije kao školski brod podmorničkih posada.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Deplasman standardni: 24.9 t, površinski: 36 t, zaronjeni: 45 t
Dužina: 15 m, širina: 3 m, visina: 4.52 m
Gaz: 2.05 do 3 m
Pogon: dizelski motor Isotta Fraschini snage 65 kW; elektromotor Marelli & CSA snage 44 kW (za podvodnu plovidbu)
Brzina: podvodna - 7 čv, površinska - 7.5 čv
Doplov: površinski 450 nm brzinom od 7.5 čv; 1400 nm brzinom od 5 čv; podvodni 7 nm brzinom od 7 čv; 50 nm brzinom od 3 čv;
Dubina zarona: 55 m
Posada: 1 oficir i 3 mornara
Naoružanje: 2 torpeda kalibra 450 mm, prilikom preinake za JRM dodana je i jedna strojnica
 
Podmornica je 1959. godine dopremljena u Tehnički muzej u Zagrebu i to je jedini preostali primjerak, od 26 proizvedenih, kompletno sačuvan i u potpunosti originalan.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Podmornica je bila izložena u stalnom postavu Muzeja pedesetak godina, pri čemu je do izražaja došla nepripremljenost podmornice za muzejsko izlaganje, pa se 2010.g. moralo pristupiti ozbiljnim restauratorsko - konzervatorskim zahvatima. Materijali u unutrašnjosti i izvana podmornice počeli su pokazivati istrošenost uslijed raznih nepoželjnih čimbenika i međusobnih kontakata različitih materijala.  Kod izvođenja vanjskih radova obuhvaćeno je podizanje podmornice 80 cm od poda i smještanje na nove nosače. Podizanjem podmornice omogućena je posjeta posjetiteljima preko mosta sa muzejske galerije.


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.14 3:35; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime08.06.13 6:24

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
U avionu Iljušin...


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 11.03.15 11:36; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Sponsored content





Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 9 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice
Na vrh 
Stranica 9/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice
» IMENA BRODOVA JUGOSLOVENSKE RATNE MORNARICE...
» Ratni brodovi i podmornice izgrađeni u riječkom brodogradilištu DANUBIUS preteča 3. maja
» RTOP-405/406 kao patrolni brodovi
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Ratna mornarica-
Idi na: