FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN

Go down 
+36
kartum
Slobodan Vojnovic
Sloba1
worldhacker
Gorica 660
Zoran I
maxim.69
PORUCNIK
Zoran108
Mister Havana
dr.velimirr
semsudin
lacoš
Krza
arcibald01
Vojnik Graničar
Maja_2014
marjeta
Miroslav Karolić
Zemunac
Zex
Xanadu
bojnik
SveJug
Max Blitz
Stazio
East&West
zastavnik
pukovnik
kasso
Kaplar M
jelen pivo
Rodic Zeljko
Matrix
purger
alexandar
40 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.03.18 13:35

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.03.18 15:13

Pa še moj prispevek na temo "Mirovne sile OZN". Mogoče sem slike že predstavil v tej ali kateri drugi temi, admin jih naj v tem primeru izbriše. za začetek kokarda, starejša varianta (spredaj in zadnja stran):

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.03.18 15:14

Novejša kokarda, tudi spredaj in z zadnje strani:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.03.18 15:21

Pa še nekaj o odlikovanjih OZN:

V bistvu jih je cca 42. Nič kaj posebnega, samo trakce menjavajo, podobno kot NATO. 


Šestdnevna vojna, ki je potekala od 5. Do 10. Junija 1967 je bila ena izmed arabsko-izraelskih vojn, ki ji Arabci pravijo tudi junijska vojna. Neposredni vzroki zanjo so bile zahteve Egipta, naj se mirovne sile OZN na Sinaju umaknejo z izraelske meje, okrepitev egiptovskih sil na Sinaju in zaprtje Tiranskega preliva (Akabski zaliv) za izraelske ladje. Temu je sledila še ustanovitev vojaške zveze med Egiptom, Sirijo in Jordanijo. Zaradi ogroženosti Izraela je izraelski obrambni minister general Dajan ukazal napad, ki mu je sledila okupacija Sinaja, starega Jeruzalema, Zahodnega brega in Golanskega višavja. Izrael je tako z vojno kar štirikrat povečal velikost svojega prvotnega ozemlja ter postal svetovna vojaška velesila to pa je na bližnjem vzhodu povzročilo nove probleme, ki jim še danes ni videti konca. Arabsko izraelski spor je ponovno izbruhnil v jom kipurski vojni leta 1973.
V mirovnih silah OZN leta 1967 je sodelovala tudi takratna SFRJ, ki je bila takrat nestalna članica Varnostnega sveta OZN. Spodnjo medaljo so tako prejeli tudi Jugoslovani (predvsem oficirji JLA, vendar tudi ne vsi), ki so sodelovali v mirovni misiji.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.03.18 15:28

Tu je slika medalje UNEF I - First United Nations Emergency Force  (1956 - 1967) kakršno so prejeli tudi Jugoslovani. Medalja s sprednje in zadnje strani:
[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

V zbirki imam še nekaj medalj iz misij OZN, vendar ker v njih ni sodelovala SFRJ za ta forum niso toliko pomembne.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.03.18 15:37

Pa še nekaj o značkah Unef/UAR :
 Spodaj sta dve znački iz različnega obdobja (letnice delovanja). Desna značka je iz obdobja 1956 – 58, leva pa iz obdobja 1956 – 63. Po kakšnem ključu so delili te značke ne vem, mislim, da pa je ni dobil vsak pripadnik JNA, ki je sodeloval v misiji saj potem ne bi bile tako redke in cenjene (v obdobju 1956 – 67, ko je deloval JNA odred v Egiptu bilo je namreč 22 menjav  - kontingentov, v vsakem je bilo povprečno 750 vojakov in oficirjev, torej je v celotni misiji sodelovalo več kot 10.000 vojakov), na tržišču pa teh značk praktično ni.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime02.05.18 3:42

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ukrcavanje pripadnika JNA na brod za Sinaj

(Fotka preuzeta sa sajta za prodaju i kupovinu)

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
BN28081984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2018-04-30
DOB : 62
M(j)esto Beograd

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Pripadnici JNA u misijama UN - Namibija   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime08.05.18 9:33

Pozdrav svim članovima foruma.

Čitajući objave na temu "Pripadnici JNA u misijama UN" video sam da ima nedoumica da li su vojnici na odsluženju vojnog roka u JNA bili upućivani u misije UN i da li je to bilo na dobrovoljnoj bazi. Kako sam bio pripadnik odreda JNA, koji se spremao za mirovnu misiju u Namibiji 1989. godine, mogu sa sigurnošću da kažem da su pripadnici odreda bili vojnici na odsluženju vojnog roka (tada još nije bilo profesionalnih vojnika ili kako ih još zovu vojnika po ugovoru), podoficiri i oficiri i da su se svi pripadnici odreda javili dobrovoljno za navedenu mirovnu misiju, bilo da se radi o vojnicima na odsluženju vojnog roka ili o starešinama (podoficiri i oficiri). 

Svako od nas je imao svoj razlog da se prijavi za navedenu misiju (avantura, novac, mladost-ludost, upoznavanje novih kultura, jezika, itd..). 

Deo odreda i jedinica kojom sam komandovao (jedinica veze) pripremala se u Tuzli.

Kako je za pojedince novac bio jedini razlog prijavljivanja za misiju (ovde govorim o pojedinim oficirima i podoficirima), već posle prvog sastanka i objašnjena kolika nas primanja očekuju ukoliko budemo upućeni u mirovnu misiju, odustao je deo starešina (konkretno iz jedinice veze 2 podoficira, koja su očekivala da će imati platu 5000 dolara).

Odustajanje pojedinaca ni na koji način nije uticalo na ostale pripadnike odreda niti na samo funkcionisanje jedinice, jer je na pripreme bio upućen veći broj lica od broja koji je bio propisan formacijom.

U navedenoj jedinici sam proveo mesec dana nakon čega sam se vratio u matičnu jedinicu, radi rasporeda na novu dužnost. 
Jedinica veze je još jedno vreme bila na pripremama u Tuzli, a potom je prebačena u Bijeljinu, u tadašnji 317. puk veze, gde je imala bolje uslove smeštaja i bolje uslove za obuku. 

Tih mesec dana mi je i danas jedna od najlepših uspomena i ponosan sam na vreme provedeno sa svim vojnicima i starešinama jedinice veze koji su se pripremali za odlazak u Namibiju.

Odred nije upućen u misiju u Namibiji (zaraćene strane sklopile sporazum), več je u Namibiju upućena nekolicina oficira JNA u svojstvu posmatrača (od kojih je jedan nakon nekog vremena vračen iz misije, zbog svog nestašluka sa tamošnjim ženama).
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime08.05.18 9:39

Kakvo je bilo predviđeno pozadinsko obezbeđenje (iliti logistika) za formaciju kontigenta?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
BN28081984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2018-04-30
DOB : 62
M(j)esto Beograd

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Pozadinsko obezbedjenje   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime08.05.18 10:11

PORUCNIK (citat):
Kakvo je bilo predviđeno pozadinsko obezbeđenje (iliti logistika) za formaciju kontigenta?
Koliko se sećam u Tuzli je bio deo odreda i to deo komande odreda, Komanda stana, izvidjačke čete, jedinica veze (vod) i čini mi se vod vojne policije. Mislim da se su se logistički delovi spremali po svojim centrima (intendantski deo spremao u Svilajncu, a za ostale nisam siguran). Finansista je bio u sastavu komande odreda, ali se pojavljivao samo povremeno (sa dnevnicama).

Sam dolazak u Tuzlu bio je za nas malo razočaravajući, jer vezisti nisu imali svoju tehniku na kojoj će se spremati za odlazak u misiju (tehnika je u to vreme već farbana u belo u nekoj od pozadinskih jedinica JNA), već smo koristili tehniku jedinice veze razmeštene u kasarni u kojoj smo bili smešteni. Razočarenje je, naravno, kratko trajalo.

Smeštaj je bio kao i u većini kasarni JNA. Grad Tuzla je imao u to vreme problem sa snabdevanjem vodom (ne znam da li je još uvek tako), pa su bile česte restrikcije, što je otežavalo normalno funkcionisanje, kao i ostalim sastavima u kasarni.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime08.05.18 11:02

Je li preduslov za prijavljivanje bio poznavanje engleskog jezika?
Ne znam da li sam tada znao za to (zaboravilo se drunken ) sigurno bih se prijavio...

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
BN28081984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2018-04-30
DOB : 62
M(j)esto Beograd

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: poznavanje engleskog jezika   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime09.05.18 11:38

PORUCNIK (citat):
Je li preduslov za prijavljivanje bio poznavanje engleskog jezika?
Ne znam da li sam tada znao za to (zaboravilo se drunken ) sigurno bih se prijavio...

Koliko me pamćenje služi to nije bio jedan od uslova. Ustvari jedan od razloga zbog kojih sam se prijavio za misiju je i očekivanje da u toku misije naućim engleski ili nemački jezik (oba su se koristila u to vreme u Namibiji). Sem osposobljenosti za posao koji treba da obavljaš i zdravstvene sposobnosti nije bilo drugih uslova. Pretpostavljam da je za pojedine dužnosti u komandi odreda bilo potrebno poznavanje engleskog jezika.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime09.05.18 15:04

BN28081984 (citat):
PORUCNIK (citat):
Je li preduslov za prijavljivanje bio poznavanje engleskog jezika?
Ne znam da li sam tada znao za to (zaboravilo se drunken ) sigurno bih se prijavio...

Koliko me pamćenje služi to nije bio jedan od uslova. Ustvari jedan od razloga zbog kojih sam se prijavio za misiju je i očekivanje da u toku misije naućim engleski ili nemački jezik (oba su se koristila u to vreme u Namibiji). Sem osposobljenosti za posao koji treba da obavljaš i zdravstvene sposobnosti nije bilo drugih uslova. Pretpostavljam da je za pojedine dužnosti u komandi odreda bilo potrebno poznavanje engleskog jezika.
A ko zna. Sumnjam da je bio potreban k-dir intendantskog voda ili čete ili referent službe, nije bio toliko brojan sastav jedinice...
A ionako se nije išlo, nemam za čim da žalim Sad Smile
U čemu se sastojala obuka starješinskog, a u čemu vojničkog sastava?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
BN28081984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2018-04-30
DOB : 62
M(j)esto Beograd

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Obuka starešina i vojnika   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.05.18 16:07

PORUCNIK (citat):
BN28081984 (citat):
PORUCNIK (citat):
Je li preduslov za prijavljivanje bio poznavanje engleskog jezika?
Ne znam da li sam tada znao za to (zaboravilo se drunken ) sigurno bih se prijavio...

Koliko me pamćenje služi to nije bio jedan od uslova. Ustvari jedan od razloga zbog kojih sam se prijavio za misiju je i očekivanje da u toku misije naućim engleski ili nemački jezik (oba su se koristila u to vreme u Namibiji). Sem osposobljenosti za posao koji treba da obavljaš i zdravstvene sposobnosti nije bilo drugih uslova. Pretpostavljam da je za pojedine dužnosti u komandi odreda bilo potrebno poznavanje engleskog jezika.
A ko zna. Sumnjam da je bio potreban k-dir intendantskog voda ili čete ili referent službe, nije bio toliko brojan sastav jedinice...
A ionako se nije išlo, nemam za čim da žalim Sad Smile
U čemu se sastojala obuka starješinskog, a u čemu vojničkog sastava?
Odmah po dolasku u Tuzlu i smeštaju u kasarnu izradjen je plan obuke čije je težište bilo na uvežbavanju posluga u radu na sistemima veze kojima smo raspolagali. Normalno pored ove, da je nazovemo stručne obuke, realizovana je fizička obuka, redovno držani sastanci sa vojnicima, razvijano drugarstvo i zajedništvo u jedinici. Napominjem da se radilo o "starim vojnicima" koji su prošli ubuku u svojim sastavima, tako da se nismo opterećivali realizacijom strojeve obuke, gadjanjima, da je nazovem političkom nastavom. Bitno nam je bilo i da se kompletan sastav dobro upozna izmedju sebe, da steknu medjusobno poverenje i da steknu poverenje u nas starešine, jer se radilo o vojnicima koji su došli iz raznih sastava JNA.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.05.18 17:12

BN28081984 (citat):
 

Odmah po dolasku u Tuzlu i smeštaju u kasarnu izradjen je plan obuke čije je težište bilo na uvežbavanju posluga u radu na sistemima veze kojima smo raspolagali. Normalno pored ove, da je nazovemo stručne obuke, realizovana je fizička obuka, redovno držani sastanci sa vojnicima, razvijano drugarstvo i zajedništvo u jedinici. Napominjem da se radilo o "starim vojnicima" koji su prošli ubuku u svojim sastavima, tako da se nismo opterećivali realizacijom strojeve obuke, gadjanjima, da je nazovem političkom nastavom. Bitno nam je bilo i da se kompletan sastav dobro upozna izmedju sebe, da steknu medjusobno poverenje i da steknu poverenje u nas starešine, jer se radilo o vojnicima koji su došli iz raznih sastava JNA.
Vjerovatno je težište prebačeno na dio koji je, prema ranijim iskustvima u mirovnim snagama, bio najneophodniji.
Jesu li vam govorili o ranijim iskustvima i koji su bili najčešći "problemi" s kojim su se susretali?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.05.18 17:23

Tek sad vidjeh da si VoGi, [You must be registered and logged in to see this link.].
Pogledaj temu
[You must be registered and logged in to see this link.]
pa se pridruži svojim viđenjem tog perioda.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
BN28081984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2018-04-30
DOB : 62
M(j)esto Beograd

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Ranija iskustva   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime10.05.18 20:19

PORUCNIK (citat):
BN28081984 (citat):
 

Odmah po dolasku u Tuzlu i smeštaju u kasarnu izradjen je plan obuke čije je težište bilo na uvežbavanju posluga u radu na sistemima veze kojima smo raspolagali. Normalno pored ove, da je nazovemo stručne obuke, realizovana je fizička obuka, redovno držani sastanci sa vojnicima, razvijano drugarstvo i zajedništvo u jedinici. Napominjem da se radilo o "starim vojnicima" koji su prošli ubuku u svojim sastavima, tako da se nismo opterećivali realizacijom strojeve obuke, gadjanjima, da je nazovem političkom nastavom. Bitno nam je bilo i da se kompletan sastav dobro upozna izmedju sebe, da steknu medjusobno poverenje i da steknu poverenje u nas starešine, jer se radilo o vojnicima koji su došli iz raznih sastava JNA.
Vjerovatno je težište prebačeno na dio koji je, prema ranijim iskustvima u mirovnim snagama, bio najneophodniji.
Jesu li vam govorili o ranijim iskustvima i koji su bili najčešći "problemi" s kojim su se susretali?
Nije bilo posebne priče o ranijim iskustvima iz mirovnih operacija, sem u naznakama. Verovatno i zato to je prošlo dosta vremena od prethodnih angažovanja pripadnika JNA u mirovnim misijama (mislim na angažovanje jedinica, a ne posmatrača).
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime11.05.18 10:33

BN28081984 (citat):
PORUCNIK (citat):
BN28081984 (citat):
 

Odmah po dolasku u Tuzlu i smeštaju u kasarnu izradjen je plan obuke čije je težište bilo na uvežbavanju posluga u radu na sistemima veze kojima smo raspolagali. Normalno pored ove, da je nazovemo stručne obuke, realizovana je fizička obuka, redovno držani sastanci sa vojnicima, razvijano drugarstvo i zajedništvo u jedinici. Napominjem da se radilo o "starim vojnicima" koji su prošli ubuku u svojim sastavima, tako da se nismo opterećivali realizacijom strojeve obuke, gadjanjima, da je nazovem političkom nastavom. Bitno nam je bilo i da se kompletan sastav dobro upozna izmedju sebe, da steknu medjusobno poverenje i da steknu poverenje u nas starešine, jer se radilo o vojnicima koji su došli iz raznih sastava JNA.
Vjerovatno je težište prebačeno na dio koji je, prema ranijim iskustvima u mirovnim snagama, bio najneophodniji.
Jesu li vam govorili o ranijim iskustvima i koji su bili najčešći "problemi" s kojim su se susretali?
Nije bilo posebne priče o ranijim iskustvima iz mirovnih operacija, sem u naznakama. Verovatno i zato to je prošlo dosta vremena od prethodnih angažovanja pripadnika JNA u mirovnim misijama (mislim na angažovanje jedinica, a ne posmatrača).
Da ne guglam, mislim da je bio general Slavko Jović bio  jednom komandant mirovnih snaga, što smo shvatali kao priznanje našim oružanim snagama.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2445
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime26.09.18 22:16

MISIJA OZN NA SINAJU - 60 LET

MODRE BARETKE POKRILE LJUBLJANO

Srečanja v Ljubljani se je udeležilo 65 nekdanjih slovenskih vojakov, ki so bili pred 6o leti na misiji OZN na Sinaju

"Mir se začne s spoštovanjem drugih ne glede na narodnost, jezik ali vero. Ni naključje, da smo se danes drugič zbrali, saj je bil včeraj mednarodni dan miru," je v nagovoru pred Prešernovim spomenikom dejal glavni organizator Janez Mejač, seveda tudi sam udeleženec Sinajske operacije.

"Naše srečanje je tudi sporočilo mladim, da občutijo, kaj pomeni mir, in se zavejo, kako pomembno se je zanj bojevati. Modra barva, ki je barva miru in OZN, naj jih vodi in naj jim bo cilj."

Leta 1988 je tedanji sekretar združenih narodov Perez De Cuellar v Oslu prejel Nobelovo nagrado za mir. Tedaj je dejal, da so Nobelovo nagrado podelili nekaj več kotpol milijona moškim in ženskam, vojakom in vojakinjam, ki so prišli iz 53 držav. Skupno je bilo 733 mrtvih. Moja ocena je skoraj 4000 mrtvih največ v letih 1991 - 93. V času operacije UNEF v Egiptu je bila posebna situacija. Trajala je 1o let in pol, In vsi slovenski sinajci so tiorej, sledeč tem dejstvom, prav tako nodilci priznanja.
major Branko Petan

Vir: Nedeljski dnevnik: 26.september 2018, št.39, letnik 56, stran 1. in stran 16. in 17.
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
Prve enote so na Sinaj odšle pred šestdesetimi leti, v sklopu tedanje jugoslovanske odprave pa so bili tudi
                         slovenski vojaki. V desetih letih se je zamenjalo kar dvajset generacij

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                 Srečanje nekdanjih slovenskih vojakov, ki so bili pred 60 leti na misiji OZN na Sinaju

[You must be registered and logged in to see this image.]


Zoran I: komentar modifikovan dana: 26.09.18 22:46; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime26.09.18 22:37

Bravo Zoran I!
A bravo i za modre iz JNA! salutiranje

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime16.02.19 11:31

JNA je odlazila na kjekakve misije u strane zemlje ali su i te strane zemlje dolazile u Jugoslaviju.
Ovako izgleda medalja koju su oni dobijali.  Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]

United Nations Protection Force in Yugoslavia Medal

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2445
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime08.02.20 21:24

SREČANJE SINAJCEV

Letos se bodo 19. septembra ob 10.30 pred Prešernovim spomenikom v Ljubljani spet srečali Sinajci, slovenski veterani, ki so v okviru enot Združenih narodov baretk, deset let med letoma 1957 in 1967, kot vojaki JLA skrbeli za mir na Sinajskem polotoku.

Informacije o srečanju:
gsm: 031 685 629

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                                                                  Nedeljski dnevnik 29.januarja 2020
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime09.02.20 11:47

Vojnik Graničar (citat):
JNA je odlazila na kjekakve misije u strane zemlje ali su i te strane zemlje dolazile u Jugoslaviju.
Ovako izgleda medalja koju su oni dobijali.  Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]

United Nations Protection Force in Yugoslavia Medal

[You must be registered and logged in to see this link.]
Če se prav razumem na medalje, so medaljo na sliki dobili pripadniki OZN v Jugoslaviji in ne pripadniki JLA na tujih misijah. kako je izgledala medalja, ki so jo dobili naši pripadniki misije OZN je prikazana na začetku 7 strani te teme.
Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2445
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime22.10.20 14:45

SILVANO ZONTA

V današnji številki lokalnega časipisa Mandrač je bil na 11. strani objavljen zapis pod "Iztrgano pozabi" pod naslovom "Stoječe ovacije za Silvanovo polko", kjer Ivan Kranjc pripoveduje dogodivščine o Silvanu Zonti, glasbeniku in harmonikarju iz Izole ter Janezu Mejaču,  s katerimi so bili skupaj v 7.odredu JNA v sestavi sil OZN - modrih čelad na Sinajskem polotoku...


[You must be registered and logged in to see this image.]
   Mandrač, tednik Izolanov 22.oktober 2020 št.1370 Zgodba o Silvanu Zonti na Sinaju
Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2445
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime23.10.20 22:32

SINAJSKI ZBORNIK

V sodelovanju z Vojaškim muzejem Slovenske vojske so izdali poseben almanah z naslovom "Sinajski Slovenci v mirovni operaciji in na misiji OZN UNEF I!.

Na seznamu je 144 nekdanjih slovenskih pripadnikov , v zborniku pa je 53 objavilo svoje prispevke in spomine. Poleg vsega ostalega je tudi veliko fotografij, ki so jih priložili avtorji spominov na služenje vojaškega roka na nemirnem Sinajskem polotoku, na slikah so tudi znane osebnosti med njimi tudi Majda Sepe, Marjano Deržaj, Tereza Kesovija...

[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this image.]
Nedeljski dnevnik, 23.september 2020 Sinajci so naredili poseben zbornik s spomini
Na vrh Go down
Sponsored content





PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN   PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
PRIPADNICI JNA U MISIJAMA UN
Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: